Neděle , 02. 10. 2022

Olívie a Oliver

Jak se v létě starat o domácí mazlíčky? Kolik tekutin by měli denně vypít? Jak rozpoznat dehydrataci? Tyto a další rady nepodceňujte!

Víte, kolik tekutin by měl denně vypít pes a kolik kočka? A jak včas rozpoznáte dehydratované zvíře, kterému jde o život? Naučíme vás to. A poradíme také optimální domácí podmínky, za které vám chlupáč poděkuje!
domácí mazlíčci
zdroj: 123RF.com

13. 06. 2018

13. 06. 2018

Ano, jsme národem chovatelů. Tedy alespoň tak to vidí Český statistický úřad, který uvádí, že v každé druhé domácnosti žije jedno nebo více zvířat. I vy máte čtyřnohého parťáka? Pak pomyslete na to, že momentální vedra, která teď u nás panují, pro něj mohou být opravdu nebezpečná. Jakých pravidel se následující horké měsíce držet?

Pitný režim? To je základ

Stejně jako lidé, i němé tváře musí pít, aby jejich tělo bylo schopné regulovat teplotu. A právě proto potřebují neomezený přístup k vodě, kterou budete pravidelně vyměňovat. Obecně platí, že v průměru vypije zdravý pes 40 až 60 ml vody na 0,5 kg hmotnosti denně, kočka pak přibližně 150 ml – ovšem v závislosti na počasí to samozřejmě může být o něco více. S tuto pitnou zásadou úzce souvisí i následující bod.

Naučte se rozpoznat dehydrataci

Každý ví, že dehydratace znamená nedostatek tekutin. Její příznaky jsou i lidí lehce rozpoznatelné, ale co zvířata? Tady už spousta majitelů tápe, přitom v takové situaci jde doslova o vteřiny. Co se týká „čičin“, varovným signálem jsou jakoby vpadlé oči. V případě hafanů se jedná o mdlé a lepkavé dásně. U obou můžete provést jednoduchý test – vezměte chlupáče za kůži na krku, trochu ji potáhněte a pusťte. Pokud se okamžitě nevrátí zpátky, je to jasná dehydratace. Čím pomaleji se pak kůže vrací na původní místo, tím je stav vážnější. V téhle krizovce je na místě okamžitě volat veterináře a poradit se s ním o dalším postupu.

Změňte harmonogram procházek

Pokud jste doteď měli ve zvyku chodit s vaším štěkajícím mazlíkem na dlouhé procházky, budete je muset oželet – pro jeho dobro. Venčete raději po ránu a večer, kdy horko nedosahuje svého vrcholu. Počasí přizpůsobte i samotnou vzdálenost špacíru. Je lepší zvolit nejbližší cestu k parku, než pochod okolo celého bloku.

K TÉMATU  Nejlepší psí kousky, které vás pobaví. Domácí mazlíčci nás umí pořádně rozesmát

Vytvořte doma chladné podmínky

Kočky jsou zodpovědné a umí vyhodnotit situaci s elegancí sobě vlastní. Když jim je teplo, prostě zalezou do nejchladnějšího koutu a nevylezou ani na zavolání. Se psy je to ale horší. Zabraňte jejich přehřátí tím, že doma zatáhnete rolety nebo žaluzie. Rovněž jim umožněte přístup do chladu. V bytě to může být třeba koupelna, v domě zase garáž.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kam letos míří Češi na dovolenou? Žádné moře, vede chalupa

Jak se vypořádat se špatnou náladou? Zkuste našich 10 tipů!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Znamení zvěrokruhu o nás prozradí mnohé. Napoví, které plemeno psa je pro nás tím pravým společníkem, prozradí i to, jaké jsou naše silné a slabé stránky. Dokonce upozorní na to, jakým jsme milencem. A kromě jiného i naznačí, jestli patříme mezi chytrá či méně inteligentní stvoření.
S příchodem miminka se ženě naprosto změní život. Najednou je zde někdo, kdo vás zcela potřebuje, je na vás zcela závislý. S tím se pojí i změny v soužití partnerů. Některý muž je na velkou změnu z postu partner na povolání otec schopen pružně reagovat. Někdo naopak odmítá novou roli přijmout a zarputile si jede ve starých kolejích. K čemu taková situace vede? A proč je tak nebezpečná?
V rámci České republiky se můžeme setkat se školskými a neškolskými předškolními zařízeními, která jsou určena pro děti předškolního věku. Přičemž předškolní vzdělávání je dobrovolné a (vyjma dětí od 5 let, které jsou z pohledu současného vzdělávacího systému již povinné se předškolního vzdělávání účastnit) zaměřuje se na vzdělávání, rozvoj schopností i dovedností, podporu v osvojování kulturních, hygienických a sociálních návyků dítěte a oporu ve výchově.
V životě jsem si nikdy nevedla špatně po finanční stránce, to však neznamená, že bych si mohla nějak vyskakovat. Proto jsem začala přemýšlet, kde přijít k dalším penězům. Pak jsem narazila na nabídku online casina, přišlo mi to jako skvělá možnost, jak si přivydělat z domova. Řekla jsem si, že zkusím štěstí. To jsem však ještě nevěděla, že je to jedna velká past.
Agresivita zahrnuje komplex jednání, které patří do lidské společnosti. Nelze ji ze života vyloučit, protože má nejen své negativní, ale také pozitivní stránky. Pomáhá nám přežít i překonat různé překážky. Pokud se však projevuje ve formě destrukce a násilí, do společnosti nepatří.
Zvoní budík - je zase ráno. Probouzíte se polámaní, s viditelnými kruhy pod očima a s padajícími očními víčky. Znovu jste se pořádně nevyspali. Už se to táhne několik dní a stále nevíte, jak svůj spánek opět zkvalitnit a prodloužit. Ty probděné noci se začínají projevovat na vaší pracovní výkonnosti i na náladě, kterou nemáte zrovna nejlepší. Možná za špatným spaním vězí tři věci. Jaké?
Je naprosto přirozené, že jste před první zkušeností s letadlem vystrašení. Nicméně všechno je ve vaší hlavě, proto je čistě na vás, jak svůj první let zvládnete. Existují způsoby, jak si pomoci, abyste nebyli před prvním letem až tak vyplašení, jak se momentálně cítíte a mohli se těšit na svou zahraniční dovolenou.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek