Čtvrtek , 07. 12. 2023

Ambrož

Jak se v létě starat o domácí mazlíčky? Kolik tekutin by měli denně vypít? Jak rozpoznat dehydrataci? Tyto a další rady nepodceňujte!

Víte, kolik tekutin by měl denně vypít pes a kolik kočka? A jak včas rozpoznáte dehydratované zvíře, kterému jde o život? Naučíme vás to. A poradíme také optimální domácí podmínky, za které vám chlupáč poděkuje!

13. 06. 2018

13. 06. 2018

Ano, jsme národem chovatelů. Tedy alespoň tak to vidí Český statistický úřad, který uvádí, že v každé druhé domácnosti žije jedno nebo více zvířat. I vy máte čtyřnohého parťáka? Pak pomyslete na to, že momentální vedra, která teď u nás panují, pro něj mohou být opravdu nebezpečná. Jakých pravidel se následující horké měsíce držet?

Pitný režim? To je základ

Stejně jako lidé, i němé tváře musí pít, aby jejich tělo bylo schopné regulovat teplotu. A právě proto potřebují neomezený přístup k vodě, kterou budete pravidelně vyměňovat. Obecně platí, že v průměru vypije zdravý pes 40 až 60 ml vody na 0,5 kg hmotnosti denně, kočka pak přibližně 150 ml – ovšem v závislosti na počasí to samozřejmě může být o něco více. S tuto pitnou zásadou úzce souvisí i následující bod.

Naučte se rozpoznat dehydrataci

Každý ví, že dehydratace znamená nedostatek tekutin. Její příznaky jsou i lidí lehce rozpoznatelné, ale co zvířata? Tady už spousta majitelů tápe, přitom v takové situaci jde doslova o vteřiny. Co se týká „čičin“, varovným signálem jsou jakoby vpadlé oči. V případě hafanů se jedná o mdlé a lepkavé dásně. U obou můžete provést jednoduchý test – vezměte chlupáče za kůži na krku, trochu ji potáhněte a pusťte. Pokud se okamžitě nevrátí zpátky, je to jasná dehydratace. Čím pomaleji se pak kůže vrací na původní místo, tím je stav vážnější. V téhle krizovce je na místě okamžitě volat veterináře a poradit se s ním o dalším postupu.

Změňte harmonogram procházek

Pokud jste doteď měli ve zvyku chodit s vaším štěkajícím mazlíkem na dlouhé procházky, budete je muset oželet – pro jeho dobro. Venčete raději po ránu a večer, kdy horko nedosahuje svého vrcholu. Počasí přizpůsobte i samotnou vzdálenost špacíru. Je lepší zvolit nejbližší cestu k parku, než pochod okolo celého bloku.

K TÉMATU  Na výcvik psa se musí chytře. Udělejte z toho hru pro vás oba

Vytvořte doma chladné podmínky

Kočky jsou zodpovědné a umí vyhodnotit situaci s elegancí sobě vlastní. Když jim je teplo, prostě zalezou do nejchladnějšího koutu a nevylezou ani na zavolání. Se psy je to ale horší. Zabraňte jejich přehřátí tím, že doma zatáhnete rolety nebo žaluzie. Rovněž jim umožněte přístup do chladu. V bytě to může být třeba koupelna, v domě zase garáž.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kam letos míří Češi na dovolenou? Žádné moře, vede chalupa

Jak se vypořádat se špatnou náladou? Zkuste našich 10 tipů!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Janina rodina byla soudržná. Scházeli se u babičky a rádi spolu trávili víkendový čas. Vše se změnilo, když si její bratr našel Ninu. Zprvu to vypadalo, že bude švagrová docela milá, nakonec ale dokázala proti Janě poštvat celou rodinu, včetně tolik milovaného bratra. A to všechno proto, že jí záviděla.
Téměř každý z nás se v rámci rodinných nákupů spoléhá na igelitové sáčky, které nám tak nějak ulehčují pravidelné návštěvy supermarketů. Zatímco nám v jistém ohledu pomáhají, naší přírodě jejich přítomnost zrovna dvakrát nesvědčí. A přitom to jde dost dobře i bez nich. Seznamte se s trendem, který dává sbohem igelitovým sáčkům a dopřává zelenou nákupům takzvaně bez obalu.
Také patříte mezi ženy, které mají mastnou pleť a lesknou se tak v létě i v zimě? Pak vám ze všeho nejdříve pogratulujeme. O ženách s mastnou pletí se říká, že stárnou velmi pomalu a po celý svůj život budou vypadat minimálně o pět let mladší. Na mastné pleti se totiž netvoří tolik vrásek. Tou špatnou správou je, že v létě trpíme.
Blíží se váš svatební den? Ten je třeba chystat už od chvíle, kdy řeknete při zásnubách své “ano”. Ta nejkrásnější místa na svatbu jsou totiž brzy rezervována. Teprve po rezervaci termínu a místa přichází čas na tvorbu svatebních oznámení. Kdy je poslat a na co si dát pozor?

Nepřehlédněte

Lidé zranění při pádu na zamrzlém či zasněženém chodníku musí o odškodnění bojovat dlouho, v 67 procentech déle než rok. Až ve třech čtvrtinách případů totiž obce a technické služby odmítají za zranění přijmout odpovědnost. Konečné odškodnění se přitom může vyšplhat na statisíce, průměr je 287 tisíc korun. Podle zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích zodpovídá za náhradu škody, která vznikla při neprůchodnosti chodníku, město či obec. Jak se zachovat, když se vám to stane?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek