Pondělí , 27. 05. 2024

Valdemar

Kam letos míří Češi na dovolenou? Žádné moře, vede chalupa

Navzdory tomu, že dnešní možnosti cestování jsou mnohem větší a rozmanitější než kdykoli jindy, stále více tuzemáků dává přednost pobytu na vlastní chalupě. Proč nad zahraniční exotikou vyhrává letní dovolená v našich krajích na celé čáře?

30. 04. 2018

30. 04. 2018

Pomalu přichází čas dlouho očekávaných dovolených. Pro mnohé už ale každoroční zasloužený relax dávno nemá nic společného s azurovým mořem, bílým pískem a různobarevnými koktejly. Velká část Čechů totiž touží po útočišti v přírodě nebo na venkově, kde si na zápraží letního sídla v tichosti dopřejí šálek kávy. Alespoň tak to vyplývá z průzkumu realizovaného agenturou STEM/MARK. Díky němu nedávno vyšlo najevo, že každý pátý Čech chatu nebo chalupu vlastní. Téměř 40 % pak o prázdninovém rekreačním objektu sní, s tím, že na jeho koupi intenzivně šetří.

Klid, pohoda a bezpečí. To je naše

Podle odborníků s tím má hodně co dočinění otázka bezpečí, neboť události, které se v posledních letech odehrály v různých koutech světa, většinu lidí od cestování odradily. Možná v tom má trochu prsty i pohodlnost, protože k dovolené v našich luzích a hájích není třeba pas ani speciální očkování. A pravdou také je, že dnešní chalupy poskytují takový luxus, že v nich jejich rekreantům ke štěstí vlastně vůbec nic nechybí. Bez čeho se lidé i v létě odmítají obejít?

Telka s WiFi? Naprostá nutnost

Na základě výše zmíněného průzkumu se rovněž zjistilo, že dnešní rekreační objekty plní funkce plnohodnotného domova s kompletní – a mnohdy i luxusní výbavou. 52 % našinců chce mít i o prázdninách k dispozici základní televizní nabídku a dostatečně silný mobilní signál. Pro 23 % je téměř nemyslitelné, aby na chalupě chyběl vysokorychlostní internet. Tak jistě, virtuální spojení se světem je v jednadvacátém století nutné za všech okolností. Zbytek preferuje dopravní dostupnost a přijatelnou vzdálenost většího města, protože počítá s tím, že se na sklonku stáří na chatu přestěhuje natrvalo.

Mám to tady pěkné, že?

Celá polovina vlastníků také upřímně přiznává, že svůj „náhradní“ dům pečlivě zvelebuje ze všech stran, protože jim nesmírně záleží na tom, co si o objektu pomyslí kolemjdoucí. Třetina se pak do řemeslných prací vrhá vlastními silami, neboť nevěří schopnostem najatých pracovníků.

K TÉMATU  Chytré hodinky: užitečná elektronika, která zaujme všechny generace

A co vy, letos míříte k moři nebo na chatu?

MOHLO BY  VÁS ZAJÍMAT:

Výběr dovolené. S dětmi se radikálně změní požadavky a priority

Chůze jako fitness i zprostředkovatel zdraví. Co všechno z procházky získáte a jak správně chodit?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Chlupaté mazlíčky si pořizujeme, aby nám dělali radost. Pro tahle malá roztomilá koťátka je všechno kolem hra. Podívejte se, jak se seznamují s okolním světem.
Volno v práci máte sice oficiálně nahlášené, ale jak s ním naložit, to je stále velkou neznámou? Co takhle podívat se do Řecka, kde probíhalo natáčení oblíbeného muzikálu. Nadchnout by vás mohlo i Fidži, které máte spojené s příběhem o dvou malých ztroskotancích…
Společnost Pantone sestavuje každý rok aktuální paletu barev. Vždy dvanáct výrazných odstínů a čtyři neutrální barvy. Z těch výrazných se vybere barva roku, kterou je letos 19-4052 Classic Blue. Klasická modrá je skvělá, protože sluší prakticky všem. Kde najde uplatnění v interiéru a jaký kousek v šatníku bude nejvíc trendy?
8. listopadu oslavil herec Alain Delon své 87. narozeniny. Pro všechny je hercem překypujícím charismatem a přitažlivostí, o čemž by mohlo vyprávět mnoho a mnoho žen. Jaký byl a jaký je Alain Delon dnes?
Příchod koronavirové krize ukázal, že lidé nemají vytvořený takzvaný hotovostní polštář, respektive finanční rezervu, která by jim zachránila život ve chvíli, kdy by přišli o práci. Čechům zkrátka chybí základní znalosti v oblasti finanční gramotnosti, kterým se měli naučit už v útlém dětském věku. Pokud se pravidla zacházení s penězi nebudou dětem vštěpovat do hlavy už od dětství, v dospělosti starého psa jen stěží novým kouskům naučíme.
V minulých dnech panovalo i na horách teplé, až jarní počasí. V nižších polohách a na jižních svazích taje sníh. Na sjezdovkách je ráno přimrzlý, odpoledne měkne nebo se mění v krupici. Kam tedy vyrazit lyžovat? Zde jsou tipy na některá zimní střediska.
Pokud se chystáte na pohovor, mohou se vás zeptat, jaký si představujete měsíční plat. Odpoví jim to na skrytý dotaz, jak si ceníte svých znalostí a vědomostí. Jestliže pracujete na živnostenský list, často navrhujete klientovi cenu za svou práci, výrobek, službu. Podívejte se kolem sebe a nebojte se říct si o peníze.
Jak jsou na tom Češi se spodním prádlem? Nosí ho nebo nenosí? A jaké prádlo nejčastěji nakupují v internetových obchodech právě k příležitosti svátku zamilovaných? Aktuální průzkum prozradil zajímavá data.
Slavnostní štědrovečerní tabule je stějně oblíbený zvyk, jako stromeček a světýlka. Jak letos připravit vánoční stůl? Inspirujte se nápady, jak letos prostřít váš slavnostní stůl.
Strečink je jednoznačně nezbytnou součástí jakéhokoli tréninku či cvičení. Pomáhá zvyšovat flexibilitu a rozšiřovat možnosti pohybu těla. Správně byste měli strečink provádět jak před, tak i po cvičení. Před tréninkem je třeba tělo trochu prohřát a připravit na zátěž, aby nedošlo ke svalovým křečím. Po cvičení musíte zase svaly trochu zklidnit. A právě to dokáže správný strečink.
Kdo by nemiloval nakládané kyselé okurky. Jsou výborné k masitému pokrmu, nebo jen tak, když máme chuť. Legendární „kvašáky“ se zkrátka těší velké oblibě. Pokud ale chcete mít ve špajzu dostatečné zásoby zavařených okurek na zimu, je zapotřebí mít dobrou úrodu
O Češích se říká, že jsou národem pejskařů. Vždyť za své čtyřnohé psí parťáky jsou schopní utratit i přes milion korun ročně. To ukazují statistiky. Utrácí se předně za kvalitní žrádlo, také za veterináře a samozřejmě za produkty určené k dentální hygieně. Chovatelé si moc dobře uvědomují, že v psí dutině ústní probíhají stejné procesy jako u lidí. I v psí dutině se mohou vyskytnout zubní kameny nebo zubní plak vedoucí ke zmiňovanému problému. Proto se nedoporučuje podceňovat péči o psí chrup.

Výběr článků

Dva měsíce letních prázdnin utekly jako voda a opět nastalo období, kdy deset měsíců vypravujete děti do školy. Což bývá často plné zmatku. Aby u vás doma nevypukl tento scénář, přinášíme vám několik rad. Díky těm vás žádné školní ráno nezaskočí nepřipravené a vše stihnete.
Je zřejmé, že vnímání krásy a dokonalosti je hodně subjektivní záležitost. To, co je pro někoho úchvatné, je pro druhého nezajímavé a naopak. I přes odlišnosti vnímání jsme ale vlivem doby uvízli v bublině, která rozděluje společnost na krásné a ošklivé, asi tak jako v pohádkách, na které jsme se dívali odmalička.
Máme tu prosinec! Víkend bude trochu teplejší, a co nás čeká, napoví horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové.

Nepřehlédněte

Nezajímá vás politika? Měla by. Nenechte rozhodovat o své budoucnosti jiné a jděte k urnám. Proč? Politici se přetahují o moc, kterou můžeme dělit na lokální a globální. Uvědomte si, že je důležité, jaký člověk stojí v čele. Manipulátor, nebo někdo rozumný?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek