Středa , 30. 11. 2022

Ondřej

Jak hubnout zdravě a vyhnout se tak jo-jo efektu?

Když poprvé začnete s dietou, můžete v prvním měsíci ztratit o něco více. Pokud například dodržujete nízkosacharidovou dietu, vaše tělo spaluje glykogen uložený ve svalové tkáni, když mu dojdou sacharidy. Glykogen se váže na vodu a při jeho spalování na energii se také ztrácí voda. Tato počáteční rychlá ztráta hmotnosti může být velmi motivující, ale nakonec se zúží.
jak hubnout zdravě
Tipy, jak zhubnout zdravě a bez jo-jo efektu. (foto: 123rf)

25. 02. 2021

Hubnutí příliš mnoho, příliš rychle

Myšlenka sníst méně kalorií, abyste mohli co nejrychleji zhubnout, může být atraktivní, ale není zdravá a nepomůže dosáhnout vašich cílů. Jíst příliš málo kalorií může ve skutečnosti způsobit, že vaše tělo spálí méně kalorií, a tak zastaví hubnutí. Je to proto, že lidské tělo je navrženo k udržení homeostázy nebo rovnováhy. Když cítí, že nedostává dostatek kalorií, začne šetřit kalorie.

Nedostatek spotřeby kalorií má také další účinky na zdraví, které mohou ovlivnit hubnutí. Zejména kalorie jsou zdrojem energie pro vaše tělo. Bez dostatečného přísunu se budete cítit letargicky, slabě, a dokonce i nemocně. Úspěšný dietní program by měl zahrnovat fyzickou aktivitu, ale pokud nebudete jíst dostatečně, nebudete mít energii na cvičení.

Zdravé hubnutí základ dlouhodobého úspěchu

Mluvit o „hubnutí“ je zavádějící. Cílem stravy by měla být změna složení těla, ztráta tuku a přibývání svalové hmoty. Faktem je, že pokud cvičíte silově ve spojení s vaší stravou, nemusíte vidět, jak se váha pohybuje tolik, kolik byste chtěli, protože budete hubnout a ztrácet tuk a nabírat svaly. To je dobrá věc.

Čím více svalové hmoty máte, tím efektivnější je váš metabolismus. To usnadňuje odbourávání tuků a předchází jejich přírůstku.

Jak hubnout zdravě? Je to dlouhá cesta

Zdravá výživa, cvičení a udržení zdravé hmotnosti pomůže snížit riziko srdečních onemocnění, cévní mozkové příhody, cukrovky a vysokého krevního tlaku. Udržování normální hmotnosti může také pomoci snížit riziko některých druhů rakoviny. I malé snížení tuku může přinést výhody, jako je snížení krevního tlaku, cholesterolu a cukru v krvi.

5% ztráta tuku vás může stále udržovat v rozmezí nadváhy nebo obezity, ale může snížit riziko chronických onemocnění souvisejících s obezitou. S tímto vědomím můžete svůj celkový cíl hubnutí zobrazit jako cestu, během které budete i nadále dostávat výhody, než dosáhnete konečných výsledků.

K TÉMATU  Spalovače tuků od matky přírody. Nakopněte hubnutí tím, co máte doma

Co a jak často jíst?

Při odbourávání tuků hraje největší roli to, co jíte, nejen to, kolik jíte. Teoreticky byste mohla svůj denní příjem kalorií sníst v několika koblihách a kopečku zmrzliny. Ale nedostala byste potřebné živiny, abyste zůstala zdravá. Také byste se velmi brzy ocitla velmi hladová a měla byste problém nepoddat se nutkání jíst víc.

Zdravá strava by měla zahrnovat celá, nezpracovaná a nutričně účinná jídla. Vláknina v čerstvé zelenině vás pomáhá naplnit a udrží pocit sytosti; bílkoviny z libového masa, ryb a tofu poskytují dlouhotrvající energii a suroviny pro budování svalové hmoty. Celá zrna tráví pomaleji a mají vyšší obsah živin než rafinovaná zrna.

Ve své stravě můžete snížit množství kalorií jen tím, že se vyhnete sladkostem, sladkým nápojům a nezdravým potravinám. Ideální je, pokud budete shazovat půl kila za týden. 2 – 3 kg za měsíc je v pořádku, za půl roku to může být až 18 kg! A to už je pěkná změna, co říkáte? Jedině tak si váhu udržíte a vyhnete se jo-jo efektu.

Příčiny jo-jo efektu

Důvody jo-jo efektu jsou různé, ale hlavně zahrnují:

  • Nezdravé metody redukce hmotnosti: Nevhodné metody hubnutí nakonec vedou ke zvýšení šancí na dodržování jo-jo diet, jako je nedostatek správného cvičení a užívání tablet na hubnutí. Zejména u zdravých mladých lidí nemusí být jo-jo efekt obvykle vidět během prvního programu kontroly hmotnosti. Pokud však tyto nezdravé návyky při hubnutí pokračovaly, je stále obtížnější zhubnout, velmi často nakonec skončit s jo-jo efektem.
  • Omezení kalorií a diety nalačno: Přestože omezení příjmu kalorií rychle přispívá ke snížení hmotnosti díky snížení svalové hmoty místo tělesného tuku. Když ubývá svalové hmoty, tělo se automaticky adaptuje zpomalením metabolismu. Vědci ve skutečnosti naznačují, že tento nižší metabolismus může částečně vysvětlit, proč lidé znovu naberou váhu, jakmile opustí kalorickou dietu. Nakonec se stává obtížnějším pokračovat v hubnutí kvůli snížené metabolické funkci.
K TÉMATU  Hubnutí a pozitivní myšlení? Nesnažte se! Nikam to nevede

Odpověď na otázku „jak hubnout zdravě“ už znáte, tak hurá do toho!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Mobilní aplikace na hubnutí. Které pomůžou shodit přebytečné kilogramy?

Znáte Paretovo pravidlo? Zkuste ho využít při hubnutí!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Čas nejde zastavit, a tak i miláček všech žen, Antonio Banderas, zakotvil v přístavu šedesátníků. V poslední době prošel velkými změnami ve svém životě. Mimo jiné prodělal infarkt a před několika týdny oznámil, že má koronavirus. Svůj zaběhlý hollywoodský život ale právě po infarktu zcela přehodnotil a dnes plní sociální sítě zcela novými příspěvky. Čemu propadl?
Zarámované fotky jsou klasika, ale co takhle vytvořit celou stěnu ze vzpomínek na vaše zážitky nebo ratolesti, když vyrůstaly? Rámy a rámečky poslouží jako krásná dekorace. Vhodným poskládáním můžete stvořit koláž podle vašeho vkusu, od zvoleného materiálu rámečků až po snímky, které zvěčníte na zdi. Můžete je pak podle libosti měnit a prohazovat. V rámečku ale nemusí být jen fotka, jak uvidíte v naší galerii.
Kandolhu Island se nachází v severním Ari Atolu jako součást souostroví Maledivy, kde je věčně krásné počasí. Teplotní průměr je tady po celý rok lehce nad 30 °C. Stejné je to i s teplotou vody okolního Indického oceánu, kde se ostrov nachází - 27 až 29 °C v průběhu celého roku. Tohle je pro mnohé dovolená snů. A doprava? Kvůli mělké hloubce ji zajišťuje hydroplán. V nabídce zážitků je šnorchlování, potápění, rybaření, katamarány, SPA centrum, fitness nebo čtyři restaurace.
Omrzely vás všechny ty stále dokola opakující se jídla, která si připravujete? Máte občas chuť odměnit vaše chuťové pohárky něčím netradičním – nebo něčím, co jste třeba ještě nikdy předtím neochutnali? V tom případě vám určitě uděláme chutě hned několika tipy na božská italská jídla, která zkrátka musíte ochutnat!
Ekologie se v současné době klade na první místo. Svůj podíl na tom má zjištění, že stojíme za rychle se oteplující planetou nebo že naším přičiněním mořští živočichové nežijí tak dlouho, jak by mohli, neboť se zamotají do plastových odpadků. Kromě toho, že se spustila řada kampaní bojujících proti plastům a proti nadměrné konzumaci masa, dostaly se také do popředí přírodní úklidové prostředky. Jinými slovy jsme se opět navrátily do minulosti.
Trávíte-li pracovní dobu z velké části přikováni k monitoru či displeji mobilu, může to mít negativní vliv na váš zrak. Zvláště pokud i volný čas vyplňujete sledováním sociálních sítí, surfováním po internetu nebo sledováním televize, vaše oči příliš často ostří na blízkou vzdálenost, což pro ně není přirozené. Může to vést k různým komplikacím od svědění a podráždění očí přes rozmazané vidění až po akomodační křeč. Na otázky odpovídá MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.
Modelek je po celém světe velké množství. Jejich konkurence je opravdu vysoká. Do světa reflektorů se ale dostanou jen ty nejlepší. Ovšem co to znamená nejlepší? Nejvyšší? Nejhubenější? Nejkrásnější? Nejmladší? To vše má svůj úhel pohledu. Jsou totiž modelky, jejichž kariéra skončí tak rychle, jak začala, a oproti tomu jsou i takové, které jsou stále žádané i ve věku (nebo právě proto), kdybychom si spíše řekli, že už takové povolání není zcela vhodné.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek