Neděle , 04. 06. 2023

Dalibor

Jak hubnout zdravě a vyhnout se tak jo-jo efektu?

Když poprvé začnete s dietou, můžete v prvním měsíci ztratit o něco více. Pokud například dodržujete nízkosacharidovou dietu, vaše tělo spaluje glykogen uložený ve svalové tkáni, když mu dojdou sacharidy. Glykogen se váže na vodu a při jeho spalování na energii se také ztrácí voda. Tato počáteční rychlá ztráta hmotnosti může být velmi motivující, ale nakonec se zúží.
jak hubnout zdravě
Tipy, jak zhubnout zdravě a bez jo-jo efektu. (foto: 123rf)

25. 02. 2021

Hubnutí příliš mnoho, příliš rychle

Myšlenka sníst méně kalorií, abyste mohli co nejrychleji zhubnout, může být atraktivní, ale není zdravá a nepomůže dosáhnout vašich cílů. Jíst příliš málo kalorií může ve skutečnosti způsobit, že vaše tělo spálí méně kalorií, a tak zastaví hubnutí. Je to proto, že lidské tělo je navrženo k udržení homeostázy nebo rovnováhy. Když cítí, že nedostává dostatek kalorií, začne šetřit kalorie.

Nedostatek spotřeby kalorií má také další účinky na zdraví, které mohou ovlivnit hubnutí. Zejména kalorie jsou zdrojem energie pro vaše tělo. Bez dostatečného přísunu se budete cítit letargicky, slabě, a dokonce i nemocně. Úspěšný dietní program by měl zahrnovat fyzickou aktivitu, ale pokud nebudete jíst dostatečně, nebudete mít energii na cvičení.

Zdravé hubnutí základ dlouhodobého úspěchu

Mluvit o „hubnutí“ je zavádějící. Cílem stravy by měla být změna složení těla, ztráta tuku a přibývání svalové hmoty. Faktem je, že pokud cvičíte silově ve spojení s vaší stravou, nemusíte vidět, jak se váha pohybuje tolik, kolik byste chtěli, protože budete hubnout a ztrácet tuk a nabírat svaly. To je dobrá věc.

Čím více svalové hmoty máte, tím efektivnější je váš metabolismus. To usnadňuje odbourávání tuků a předchází jejich přírůstku.

Jak hubnout zdravě? Je to dlouhá cesta

Zdravá výživa, cvičení a udržení zdravé hmotnosti pomůže snížit riziko srdečních onemocnění, cévní mozkové příhody, cukrovky a vysokého krevního tlaku. Udržování normální hmotnosti může také pomoci snížit riziko některých druhů rakoviny. I malé snížení tuku může přinést výhody, jako je snížení krevního tlaku, cholesterolu a cukru v krvi.

5% ztráta tuku vás může stále udržovat v rozmezí nadváhy nebo obezity, ale může snížit riziko chronických onemocnění souvisejících s obezitou. S tímto vědomím můžete svůj celkový cíl hubnutí zobrazit jako cestu, během které budete i nadále dostávat výhody, než dosáhnete konečných výsledků.

K TÉMATU  S doplňky stravy opatrně: Vitamíny a minerály, které se nevyplatí kombinovat

Co a jak často jíst?

Při odbourávání tuků hraje největší roli to, co jíte, nejen to, kolik jíte. Teoreticky byste mohla svůj denní příjem kalorií sníst v několika koblihách a kopečku zmrzliny. Ale nedostala byste potřebné živiny, abyste zůstala zdravá. Také byste se velmi brzy ocitla velmi hladová a měla byste problém nepoddat se nutkání jíst víc.

Zdravá strava by měla zahrnovat celá, nezpracovaná a nutričně účinná jídla. Vláknina v čerstvé zelenině vás pomáhá naplnit a udrží pocit sytosti; bílkoviny z libového masa, ryb a tofu poskytují dlouhotrvající energii a suroviny pro budování svalové hmoty. Celá zrna tráví pomaleji a mají vyšší obsah živin než rafinovaná zrna.

Ve své stravě můžete snížit množství kalorií jen tím, že se vyhnete sladkostem, sladkým nápojům a nezdravým potravinám. Ideální je, pokud budete shazovat půl kila za týden. 2 – 3 kg za měsíc je v pořádku, za půl roku to může být až 18 kg! A to už je pěkná změna, co říkáte? Jedině tak si váhu udržíte a vyhnete se jo-jo efektu.

Příčiny jo-jo efektu

Důvody jo-jo efektu jsou různé, ale hlavně zahrnují:

  • Nezdravé metody redukce hmotnosti: Nevhodné metody hubnutí nakonec vedou ke zvýšení šancí na dodržování jo-jo diet, jako je nedostatek správného cvičení a užívání tablet na hubnutí. Zejména u zdravých mladých lidí nemusí být jo-jo efekt obvykle vidět během prvního programu kontroly hmotnosti. Pokud však tyto nezdravé návyky při hubnutí pokračovaly, je stále obtížnější zhubnout, velmi často nakonec skončit s jo-jo efektem.
  • Omezení kalorií a diety nalačno: Přestože omezení příjmu kalorií rychle přispívá ke snížení hmotnosti díky snížení svalové hmoty místo tělesného tuku. Když ubývá svalové hmoty, tělo se automaticky adaptuje zpomalením metabolismu. Vědci ve skutečnosti naznačují, že tento nižší metabolismus může částečně vysvětlit, proč lidé znovu naberou váhu, jakmile opustí kalorickou dietu. Nakonec se stává obtížnějším pokračovat v hubnutí kvůli snížené metabolické funkci.
K TÉMATU  Jak si udržet svojí ideální váhu nebo něco málo ještě shodit? Zkuste naše tipy ostřílené redaktorky na zdravý životní styl!

Odpověď na otázku “jak hubnout zdravě” už znáte, tak hurá do toho!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Mobilní aplikace na hubnutí. Které pomůžou shodit přebytečné kilogramy?

Znáte Paretovo pravidlo? Zkuste ho využít při hubnutí!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

A když už ne život, tak tvář rozhodně ano. Obočí je stejně důležité jako naše rty, nos nebo oči. Proto bychom mu také měly věnovat náležitou pozornost. Ale co laminace obočí vlastně je?
Patrik Hartl natočí filmovou komedii podle své první knihy Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Film ponese stejný název. Hrdinům, kteří se rozhodnou zahnat krizi čtyřicátníků plněním nesplnitelných úkolů, připravil oproti románu několik změn. Milovníky knihy tak čekají i překvapení. Jaká?
Lékaři vám často promlouvají do duše, abyste se lépe starali o srdce a mozek. Na jeden orgán ale často zapomínají. Přitom jde o ten největší v těle, který je zároveň nejdůležitější pro naši obranyschopnost. Sídlí v něm až 80 % buněk imunitního systému. Jedná se o střeva a je důležité je mít v dobré kondici. Jedině tak budete připraveni na případný střet s koronavirem.
Svícen z proutí vyrobíte za chviličku a pak už stačí jen zapálit svíčku a užívat si atmosféru. Poradíme vám ale i jak sestavit dekoraci z elektrických světýlek. V obou případech by se dalo použít řčení "za málo peněz, hodně muziky", protože na přípravu nepotřebujete nic nedostupného. Jako nástroj postačí tavná pistole. Výsledek je ale úchvatný. Vyzdobte si domov vlastnoručními kouzelnými detaily!
Líčení je prostě zábava. Navíc kočičí oči patří mezi evergreen, co nikdy nevyjde z módy. Pro dnešek jsme si pro vás připravili jednoduché triky, se kterými zvládnete líčení kočičích očí naprosto bez problémů. Kdy si uděláte svou chvilku pro sebe a vyzkoušíte si, jak budete vypadat jako skutečná sexy šelma? Jdeme na to!
Možná, že vás nikdy nenapadlo, jaký vliv na váš spánek může mít právě výběr prostěradla. Kromě toho, že jeho barva dokáže ovlivnit atmosféru v místnosti, jeho materiál zase může mít na svědomí to, jakým způsobem se vám bude spát a čerpat síly na následující den. Na co všechno je při výběru prostěradla třeba brát zřetel a jak může prostěradlo ovlivnit vaše spaní? Přečtěte si, z jakých možností můžete prostěradlo vybírat a co od jakého materiálu očekávat.
Není svíčka jako svíčka. Velmi záleží na tom, z čeho je vyrobená. Věděli jste, že většina těch běžně prodávaných škodí zdraví? I z tohoto důvodu si v posledních pár letech lidé zvykli vyrábět si svíčky sami. Vyjdou je mnohem levněji a přesně vědí, z čeho se skládají. Můžete to zkusit i vy.

Nepřehlédněte

Už odmalička nám rodiče vštěpovali, jak důležitá je osobní hygiena. Díky dobré výchově jsme se tak naučili, že si musíme pravidelně čistit zuby, aby se nám nekazily, že se musíme pravidelně mýt, abychom byli čistí, hezky vypadali a nezapáchali. A když se jednoho dne objevila influencerka Aella, která bez ostychu přiznala, že se ročně vykoupe jen 37x, vzbudila s tím velké a opravdu šokující pozdvižení. Čím se obhajuje a je ve skutečnosti opravdu taková čunča, jak se zdá?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek