Sobota , 02. 07. 2022

Patricie

Jak hubnout zdravě a vyhnout se tak jo-jo efektu?

Když poprvé začnete s dietou, můžete v prvním měsíci ztratit o něco více. Pokud například dodržujete nízkosacharidovou dietu, vaše tělo spaluje glykogen uložený ve svalové tkáni, když mu dojdou sacharidy. Glykogen se váže na vodu a při jeho spalování na energii se také ztrácí voda. Tato počáteční rychlá ztráta hmotnosti může být velmi motivující, ale nakonec se zúží.
jak hubnout zdravě
Tipy, jak zhubnout zdravě a bez jo-jo efektu. (foto: 123rf)

25. 02. 2021

Hubnutí příliš mnoho, příliš rychle

Myšlenka sníst méně kalorií, abyste mohli co nejrychleji zhubnout, může být atraktivní, ale není zdravá a nepomůže dosáhnout vašich cílů. Jíst příliš málo kalorií může ve skutečnosti způsobit, že vaše tělo spálí méně kalorií, a tak zastaví hubnutí. Je to proto, že lidské tělo je navrženo k udržení homeostázy nebo rovnováhy. Když cítí, že nedostává dostatek kalorií, začne šetřit kalorie.

Nedostatek spotřeby kalorií má také další účinky na zdraví, které mohou ovlivnit hubnutí. Zejména kalorie jsou zdrojem energie pro vaše tělo. Bez dostatečného přísunu se budete cítit letargicky, slabě, a dokonce i nemocně. Úspěšný dietní program by měl zahrnovat fyzickou aktivitu, ale pokud nebudete jíst dostatečně, nebudete mít energii na cvičení.

Zdravé hubnutí základ dlouhodobého úspěchu

Mluvit o „hubnutí“ je zavádějící. Cílem stravy by měla být změna složení těla, ztráta tuku a přibývání svalové hmoty. Faktem je, že pokud cvičíte silově ve spojení s vaší stravou, nemusíte vidět, jak se váha pohybuje tolik, kolik byste chtěli, protože budete hubnout a ztrácet tuk a nabírat svaly. To je dobrá věc.

Čím více svalové hmoty máte, tím efektivnější je váš metabolismus. To usnadňuje odbourávání tuků a předchází jejich přírůstku.

Jak hubnout zdravě? Je to dlouhá cesta

Zdravá výživa, cvičení a udržení zdravé hmotnosti pomůže snížit riziko srdečních onemocnění, cévní mozkové příhody, cukrovky a vysokého krevního tlaku. Udržování normální hmotnosti může také pomoci snížit riziko některých druhů rakoviny. I malé snížení tuku může přinést výhody, jako je snížení krevního tlaku, cholesterolu a cukru v krvi.

5% ztráta tuku vás může stále udržovat v rozmezí nadváhy nebo obezity, ale může snížit riziko chronických onemocnění souvisejících s obezitou. S tímto vědomím můžete svůj celkový cíl hubnutí zobrazit jako cestu, během které budete i nadále dostávat výhody, než dosáhnete konečných výsledků.

K TÉMATURozhodly jste se od ledna hubnout? Co začít jednou správně? Tak si dejte si pozor na poradny, změny váhy a tyto další škůdce!

Co a jak často jíst?

Při odbourávání tuků hraje největší roli to, co jíte, nejen to, kolik jíte. Teoreticky byste mohla svůj denní příjem kalorií sníst v několika koblihách a kopečku zmrzliny. Ale nedostala byste potřebné živiny, abyste zůstala zdravá. Také byste se velmi brzy ocitla velmi hladová a měla byste problém nepoddat se nutkání jíst víc.

Zdravá strava by měla zahrnovat celá, nezpracovaná a nutričně účinná jídla. Vláknina v čerstvé zelenině vás pomáhá naplnit a udrží pocit sytosti; bílkoviny z libového masa, ryb a tofu poskytují dlouhotrvající energii a suroviny pro budování svalové hmoty. Celá zrna tráví pomaleji a mají vyšší obsah živin než rafinovaná zrna.

Ve své stravě můžete snížit množství kalorií jen tím, že se vyhnete sladkostem, sladkým nápojům a nezdravým potravinám. Ideální je, pokud budete shazovat půl kila za týden. 2 – 3 kg za měsíc je v pořádku, za půl roku to může být až 18 kg! A to už je pěkná změna, co říkáte? Jedině tak si váhu udržíte a vyhnete se jo-jo efektu.

Příčiny jo-jo efektu

Důvody jo-jo efektu jsou různé, ale hlavně zahrnují:

  • Nezdravé metody redukce hmotnosti: Nevhodné metody hubnutí nakonec vedou ke zvýšení šancí na dodržování jo-jo diet, jako je nedostatek správného cvičení a užívání tablet na hubnutí. Zejména u zdravých mladých lidí nemusí být jo-jo efekt obvykle vidět během prvního programu kontroly hmotnosti. Pokud však tyto nezdravé návyky při hubnutí pokračovaly, je stále obtížnější zhubnout, velmi často nakonec skončit s jo-jo efektem.
  • Omezení kalorií a diety nalačno: Přestože omezení příjmu kalorií rychle přispívá ke snížení hmotnosti díky snížení svalové hmoty místo tělesného tuku. Když ubývá svalové hmoty, tělo se automaticky adaptuje zpomalením metabolismu. Vědci ve skutečnosti naznačují, že tento nižší metabolismus může částečně vysvětlit, proč lidé znovu naberou váhu, jakmile opustí kalorickou dietu. Nakonec se stává obtížnějším pokračovat v hubnutí kvůli snížené metabolické funkci.
K TÉMATUPotřebujete zhubnout? Zařaďte do jídelníčku hubnoucí potraviny

Odpověď na otázku „jak hubnout zdravě“ už znáte, tak hurá do toho!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Mobilní aplikace na hubnutí. Které pomůžou shodit přebytečné kilogramy?

Znáte Paretovo pravidlo? Zkuste ho využít při hubnutí!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Mnoho žen, ale i mužů může trpět zvýšeným množstvím uloženého tuku v různých částech těla. Ženy si často stěžují na takzvaná „madla lásky“, která se vyskytují v oblasti boků, nebo jsou nevzhledné tukové zásoby v místech kolem podprsenky, či podpaždí.
Léto je v plném proudu a snad každého z nás čeká aspoň jeden výlet. Buď do přírody, někam za hranice nebo jen k babičce na chalupu. Tak či tak, existují tři módní kousky, bez kterých se nikdo neobejde. Tyto věci se hodí pro každou situaci - spaní pod širákem, letní přeháňka v rozpáleném velkoměstě nebo zkrátka jen stylový doplněk na rande s cizinem. Pojď si přečíst následující řádky a objevit, o jaké kousky se jedná.
Děti - je s nimi radost i starost. Úsměv na rtech vám ulpívá vždy v okamžiku, kdy řeknou nějaké moudro, které se zapíše do vaší paměti. Vrásky naopak na čele přibývají ve chvíli, kdy se objeví další zlozvyk, který budete muset pracně odbourávat. Pojďme si prozradit nejčastější dětské zlozvyky, které někdy až trhají žíly nejednomu rodiči.  
Kdo by neznal a nemiloval levanduli. V průběhu měsíce června se levandule dostává do květu a všechno kolem sebe překrásně provoní. Levanduli máme všichni spojenou zejména s Francií a konkrétně s oblastí Provence. Dnes se ale pěstuje téměř v celé Evropě.
Říká se: „S chlapem špatně, ale bez něj ještě hůř.“ Tohle rčení nezní pro nás, ženy, tedy vůbec optimisticky! Skoro to vypadá, že ať tak nebo tak, máme to úderem plnoletosti prostě spočítaný, jen s tím chlapem bude ta hrůza zvaná život jaksi snesitelnější. V posledních letech si však stále více žen po rozchodu či rozvodu raději zvolí život o samotě. A navzdory tomuto rčení jen kvetou. Proč tomu tak je? Že by přece jen život bez chlapa skýtal také nějaké výhody? Samozřejmě! Tady jsou.
Dokonalým doplňkem pro každou ženu je krásná a zdravá pleť. Aby taková skutečně byla, je potřeba si uvědomit, jak je zimní péče o pleť důležitá. A tím nejlepším, co můžete své pleti dopřát během mrazivého období, je přírodní kosmetika. Víte, jak si takový voňavý a vyživující krém namíchat?
Je tomu už dvacet let, co byla v Česku uvedená premiéra prvního dílu nejslavnější čarodějnické ságy na světě. Snímek Harry Potter a Kámen mudrců bořil rekordy v návštěvnosti českých kin, a nejinak tomu bylo i při dalších dílech, které tvůrci natočili.
Znamení zvěrokruhu o nás prozradí mnohé. Napoví, které plemeno psa je pro nás tím pravým společníkem, prozradí i to, jaké jsou naše silné a slabé stránky. Dokonce upozorní na to, jakým jsme milencem. A kromě jiného i naznačí, jestli patříme mezi chytrá či méně inteligentní stvoření.

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek