Čtvrtek , 30. 05. 2024

Ferdinand

Jak hubnout zdravě a vyhnout se tak jo-jo efektu?

Když poprvé začnete s dietou, můžete v prvním měsíci ztratit o něco více. Pokud například dodržujete nízkosacharidovou dietu, vaše tělo spaluje glykogen uložený ve svalové tkáni, když mu dojdou sacharidy. Glykogen se váže na vodu a při jeho spalování na energii se také ztrácí voda. Tato počáteční rychlá ztráta hmotnosti může být velmi motivující, ale nakonec se zúží.
jak hubnout zdravě
Tipy, jak zhubnout zdravě a bez jo-jo efektu. (foto: 123rf)

25. 02. 2021

Hubnutí příliš mnoho, příliš rychle

Myšlenka sníst méně kalorií, abyste mohli co nejrychleji zhubnout, může být atraktivní, ale není zdravá a nepomůže dosáhnout vašich cílů. Jíst příliš málo kalorií může ve skutečnosti způsobit, že vaše tělo spálí méně kalorií, a tak zastaví hubnutí. Je to proto, že lidské tělo je navrženo k udržení homeostázy nebo rovnováhy. Když cítí, že nedostává dostatek kalorií, začne šetřit kalorie.

Nedostatek spotřeby kalorií má také další účinky na zdraví, které mohou ovlivnit hubnutí. Zejména kalorie jsou zdrojem energie pro vaše tělo. Bez dostatečného přísunu se budete cítit letargicky, slabě, a dokonce i nemocně. Úspěšný dietní program by měl zahrnovat fyzickou aktivitu, ale pokud nebudete jíst dostatečně, nebudete mít energii na cvičení.

Zdravé hubnutí základ dlouhodobého úspěchu

Mluvit o „hubnutí“ je zavádějící. Cílem stravy by měla být změna složení těla, ztráta tuku a přibývání svalové hmoty. Faktem je, že pokud cvičíte silově ve spojení s vaší stravou, nemusíte vidět, jak se váha pohybuje tolik, kolik byste chtěli, protože budete hubnout a ztrácet tuk a nabírat svaly. To je dobrá věc.

Čím více svalové hmoty máte, tím efektivnější je váš metabolismus. To usnadňuje odbourávání tuků a předchází jejich přírůstku.

Jak hubnout zdravě? Je to dlouhá cesta

Zdravá výživa, cvičení a udržení zdravé hmotnosti pomůže snížit riziko srdečních onemocnění, cévní mozkové příhody, cukrovky a vysokého krevního tlaku. Udržování normální hmotnosti může také pomoci snížit riziko některých druhů rakoviny. I malé snížení tuku může přinést výhody, jako je snížení krevního tlaku, cholesterolu a cukru v krvi.

5% ztráta tuku vás může stále udržovat v rozmezí nadváhy nebo obezity, ale může snížit riziko chronických onemocnění souvisejících s obezitou. S tímto vědomím můžete svůj celkový cíl hubnutí zobrazit jako cestu, během které budete i nadále dostávat výhody, než dosáhnete konečných výsledků.

K TÉMATU  Bezlepkové stravování: Co obsahuje a je pro každého?

Co a jak často jíst?

Při odbourávání tuků hraje největší roli to, co jíte, nejen to, kolik jíte. Teoreticky byste mohla svůj denní příjem kalorií sníst v několika koblihách a kopečku zmrzliny. Ale nedostala byste potřebné živiny, abyste zůstala zdravá. Také byste se velmi brzy ocitla velmi hladová a měla byste problém nepoddat se nutkání jíst víc.

Zdravá strava by měla zahrnovat celá, nezpracovaná a nutričně účinná jídla. Vláknina v čerstvé zelenině vás pomáhá naplnit a udrží pocit sytosti; bílkoviny z libového masa, ryb a tofu poskytují dlouhotrvající energii a suroviny pro budování svalové hmoty. Celá zrna tráví pomaleji a mají vyšší obsah živin než rafinovaná zrna.

Ve své stravě můžete snížit množství kalorií jen tím, že se vyhnete sladkostem, sladkým nápojům a nezdravým potravinám. Ideální je, pokud budete shazovat půl kila za týden. 2 – 3 kg za měsíc je v pořádku, za půl roku to může být až 18 kg! A to už je pěkná změna, co říkáte? Jedině tak si váhu udržíte a vyhnete se jo-jo efektu.

Příčiny jo-jo efektu

Důvody jo-jo efektu jsou různé, ale hlavně zahrnují:

  • Nezdravé metody redukce hmotnosti: Nevhodné metody hubnutí nakonec vedou ke zvýšení šancí na dodržování jo-jo diet, jako je nedostatek správného cvičení a užívání tablet na hubnutí. Zejména u zdravých mladých lidí nemusí být jo-jo efekt obvykle vidět během prvního programu kontroly hmotnosti. Pokud však tyto nezdravé návyky při hubnutí pokračovaly, je stále obtížnější zhubnout, velmi často nakonec skončit s jo-jo efektem.
  • Omezení kalorií a diety nalačno: Přestože omezení příjmu kalorií rychle přispívá ke snížení hmotnosti díky snížení svalové hmoty místo tělesného tuku. Když ubývá svalové hmoty, tělo se automaticky adaptuje zpomalením metabolismu. Vědci ve skutečnosti naznačují, že tento nižší metabolismus může částečně vysvětlit, proč lidé znovu naberou váhu, jakmile opustí kalorickou dietu. Nakonec se stává obtížnějším pokračovat v hubnutí kvůli snížené metabolické funkci.
K TÉMATU  4 důkazy, že je čokoláda vlastně zdravá. Reguluje krevní tlak a prospívá trávení!

Odpověď na otázku “jak hubnout zdravě” už znáte, tak hurá do toho!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Mobilní aplikace na hubnutí. Které pomůžou shodit přebytečné kilogramy?

Znáte Paretovo pravidlo? Zkuste ho využít při hubnutí!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Každý z nás občas vytřídí nějaké oblečení ze skříně. Jenže nastává otázka, kam s ním? Obvykle chceme, aby se stále pěkné a zachované kousky dále využily, můžeme je tedy prodat, darovat nebo je hodit do kontejnerů na textil. Tato možnost je nejjednodušší, navíc lidé věří, že tohle oblečení dále využije charita a rozdá co nejvíce věcí potřebným. Je tomu ale skutečně tak? Kam doopravdy oblečení z kontejnerů na textil putuje?
Domácí kosmetika vznikne během chvilky! Oční linky, stíny, tvářenka, rtěnka a lesk v jednom, make-up i pudr. Šest receptů, které překvapí svou jednoduchostí a plně nahradí kupované produkty. Nevěříte?
Jsou konečně vidět výsledky po dlouhých týdnech strávených v posilovně? Konečně se ukazují buchtičky na břiše, kvůli kterým jste poslední měsíce nejedli sladkosti a drželi si zdravý jídelníček? Nezmařte svou dlouhou snahu a vyhněte se několika věcem, po kterých se tloustne, a to extrémně rychle.
Genetická modifikace, tedy úmyslná změna genetického materiálu, se využívá zejména ke snazšímu pěstování některých rostlin. Nejčastěji můžete v této souvislosti slyšet o kukuřici. Narazíte však na mnoho argumentů pro i proti tomuto zásahu při pěstování. Na jedné straně je vyzdvihován přínos a zajištění vyšší produkce, na straně druhé jsou pochyby a možná rizika spojená s jejich konzumací.
Na stromech žloutne listí, venku se střídá déšť, vítr a mlha, je čas na změnu šatníku. Po letních měsících zase vytáhnout podzimní kabáty a bundy. Před ochlazením se musíme chránit (ledaže byste byli velcí otužilci). Potřebujete kabát nový? Tohle vše by měl splňovat.
V Čechách i ve světě snad neexistuje nikdo, kdo by o francouzských filmech Nezkrotná Angelika alespoň neslyšel. Tato telenovela se stala slavnou především díky své hlavní představitelce, kterou ztvárnila francouzská herečka Michèle Mercier. Tato nezapomenutelná tvář přitom účinkovala ve více jak 50 filmech. V současnosti je jí přes 60 let a ve společnosti se již příliš neukazuje. Zachovala si ovšem svou pověstnou jiskru v oku a na rozdíl od svých kolegyň se rozhodla stárnout přirozeně a grácií.
Ano, i když se to může zdát neuvěřitelné, také na cukru vznikají závislosti. Po konzumaci cukru se v našem mozku spustí centrum odměn stejně, jako když si závislý člověk dá heroin. A člověk se logicky chce odměňovat. Proto je velmi důležité omezit příjem cukru a sledovat své tělo.
V našem aktuálním článku se zaměřujeme na problematiku překonávání emocionálních výzev v průběhu ledna, často označovaného za nejdepresivnější měsíc v roce. Přinášíme deset odborně podložených tipů, jak proaktivně zvládnout toto období, zahrnující strategie podporující duševní pohodu a vhodné metody copingového chování. Náš článek vychází z psychologických a sociálních aspektů, poskytujících čtenářům nástroje ke zlepšení svého emocionálního stavu v průběhu této často náročné fáze roku.
Každá kočka potřebuje občas ostříhat drápky. Tenhle kocour ale dává jasně najevo, že nesouhlasí. Co na něj platí? Podívejte se na krátké video, které zaručeně pobaví.
Start do nového roku je ideální doba, kdy byste se měli začít o sebe lépe starat a napravit co nejvíce hříchů z minulosti. Lednová očista, zdravější strava a více pohybu vám udělají jedině dobře. Budete se cítit lehčeji. Shodíte přebytečná kila a vhodné bylinky vás zbaví všech škodlivin, které se ve vás za poslední rok nahromadily.
Začít žít zdravěji - cíl, který si stanovila celá spousta z nás po zjištění, že jsme během doby covidové v průměru přibrali sedm kilogramů. Do svého jídelníčku proto přidáváme vícero zeleniny, hodně ovoce, naopak omezujeme sladkosti a snažíme se vyhnout se smaženému. Když už olej, tak pouze ten olivový, který je mnohými nutričními specialisty schválený. Mimochodem, věděli jste, že by se měl pít na lačný žaludek?

Výběr článků

Možná jste ve svém malém bytě naprosto spokojení a víc prostoru momentálně nepotřebujete. Proč ho ale aspoň zdánlivě trochu nezvětšit, aby nevypadal příliš stísněně? Pomocí snadných triků bude váš byt hned působit, jako kdyby měl o třetinu větší rozlohu.
Když jsem před třemi lety potkala svého současného muže, byla jsem nadšená. Vkládala jsem velké naděje do naší lásky. Pořídili jsme si společné bydlení a narodila se nám dcera. Po čase jsem ale poznala, že žádné dlouhodobé soužití není ideální. Dnes je náš společný život rodičovský, a já si začala psát s bývalým z Chorvatska.

Nepřehlédněte

Taky se vás dotkla koronavirová krize po finanční stránce? V tom případě pravděpodobně přemýšlíte nad tím, jak rodinný rozpočet trochu “nakopnout”. Naštěstí lze vykonávat rovnou několik prací z domova, pro kterou se rozhodnete vy?
Body, které souvisí s orgány v našem těle, najdeme na našich nohou, rukou, i po celém těle. Pomocí jejich stimulace si jednoduše pomůžete od zdravotních potíží. Pojďte je najít společně s námi!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek