Čtvrtek , 07. 12. 2023

Ambrož

Legionella jako nemoc, kterou se můžete nakazit i doma

Celý svět stále ještě žije koronavirovou pandemií. Ve večerních zprávách nevidíme nic jiného než pouze počet přibývajících nakažených či informaci o další mutaci zákeřeného onemocnění. Bohužel se pozornost odvrací od mnoha dalších nemocí, jež jsou tu mezi námi stále. Jednou z nich je také legionella. 
legionella
Seznamte se s nemocí jménem legionella. (foto: 123RF)

22. 09. 2021

Pokud jste se domnívali, že to nejhorší, co vás může postihnout je rýma, spletli jste se. Přijít totiž může kombinace vysokých horeček a zápalu plic. To jsou totiž typické příznaky takzvané legionelly – onemocnění, jež rozhodně nesužuje pouze legionáře. Napadnout nás může klidně i v pohodlí domova.  

Onemocnění, které je tu s námi už dlouhá léta 

Je sice pravdou, že legionella se objevila v době, kdy se začali sjíždět američtí váleční veteráni. Ti se nakazili z klimatizace v hotelu, kde přebývali. Ale nezůstala jen u nich. I když se nemoci říká nemoc legionářů, postihnout může kohokoliv z nás. Dokonce na nás může číhat i v pohodlí domova, kde si myslíme, že jsme v bezpečí.  

Bylo totiž prokázané, že ve většině případů se člověk nakazí vdechnutím aerosolu. Ten obsahuje bakterii, jež stojí za vznikem onemocnění. Rizikovým se tak stává jak sprchování, tak všechna místa, kde teče voda. V minulosti se vyskytly i takové případy, že onemocnění číhalo v konzumované vodě, v ledu nebo v potravě.  

Nemoc není infekční 

I když se toho o nemoci legionářů neví příliš mnoho, co se zatím neprokázalo a co je opravdu dobrou zprávou je, že se pravděpodobně nejedná o infekční onemocnění čili nákaza se nešíří z člověka na člověka. Stejně tak je pozitivní, že nemoc nepředstavuje příliš velké riziko, pakliže ji proděláte. Oslabená imunita je jev vyskytující se po každé nemoci a i v tomto případě je důležité, aby došlo k jejímu opětovanému posílení.  

Jak se legionella projevuje? 

Vysoké horečky, zápal plic, vykašlávání hlenu i krve, také malátnost, bolest hlavy či zvracení – to jsou běžné projevy onemocnění, jež je pro tělo opravdu “záhulem”. V řadě případů onemocnění dochází až do toho stádia, že selžou jak ledviny, tak játra.  

Počet případů vloni klesl 

Jedná se o onemocnění, které je aktuální i pro Čechy? Nebo se s nemocí setkáváme v tuzemsku jen zřídka? To jsou otázky, které vám možná vyplynou na mysli. I když lze říct, že vloni počet případů klesl o zhruba sedmdesát, jsou místa, kde k nárůstu došlo. Například v hlavním městě Praze se hlásí stále více případů tohoto onemocnění.  

K TÉMATU  Jak vyzrát na menopauzu

Obáváte se nemoci? Zkontrolujte svou domácnost. Bakterie způsobující závažné onemocnění pramení z vody. Proto zkontrolujte především své potrubí se studenou vodou, které by nemělo být umístěno příliš blízko zdroji tepla. Rizikovým faktorem jsou i usazeniny v potrubí nebo zásobníku či koroze stěn zásobníku. Vysoká pravděpodobnost vzniku nemoci je i v místě, kde jsou špatně navržené rozvody vody či kde je jejich nedostatečná kvalita. 

Staré stavby jsou ohrožené

V souvislosti s výše uvedeným by bylo mylné se domnívat, že ohroženy jsou pouze staré stavby. Stejně velké riziko převládá i ve stavbách nových, kde se příliš nedbá na systém rozvodů.  

Jak se onemocnění vyhnout? 

Jelikož příznaky nemoci a pravděpodobně ani její průběh není procházka růžovým sadem, nabízí se otázka, jak se legionelle vyhnout. Způsobů, jak toho docílit, je naštěstí celá spousta. Patří mezi ně: 

  • Vyberte zásobník teplé vody, v němž voda protéká a dlouho zde nestojí.  
  • Pravidelně dezinfikujte vodu, a to vodou o teplotě nad sedmdesát stupňů Celsia.  
  • Zjistěte si, jak na tom jsou rozvody ve vašem domě (pomůže projektová dokumentace, kde jsou uvedeny veškeré informace týkající se možného šíření legionelly a její prevence). 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Endometrióza, jeden z důvodů ženské neplodnosti. Jak se projevuje?

Andropauza: co to je a jak konkrétně muže potrápí?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V dnešním společenském kontextu se stále více mluví o fenoménu známém jako 'Incely'. Ale kdo jsou vlastně Incelové a co tato identita znamená? Tento článek se zaměřuje na rozklíčování termínu 'Incel' a poskytuje pohled do života mužů, kteří se identifikují jako involuntary celibate. Přinášíme vám analýzu, příčiny, a zkoumáme, jaká společenská témata a výzvy mohou přispívat k formování této specifické komunity.
Není nic lepšího, než vlastnoručně vypěstovaná zelenina. Bez všech možných chemických hnojiv, pesticidů, insekticidů a bůhvíjaké další chemie. Ale v našich klimatických podmínkách není takové pěstování nic jednoduchého. Zejména v případě, že se stejně jako letos zima poněkud protáhne a i v nížinách sněží ještě v dubnu. Proto pro vás máme tipy a triky, které oceníte při pěstování rajčat.
Která žena by nechtěla vypadat stále mladá a krásná? Jenže, která žena má na to, aby měsíčně utrácela tisíce korun za omlazující procedury nebo snad chirurgické zákroky? Nemusíte ale hned myslet na krajní řešení, nejprve vyzkoušejte zázračné potraviny, které skutečně proti stárnutí fungují. Jen s nimi musíte zacházet správně.
O nemocech se většinou nevtipkuje, ovšem výjimkou je nemoc zvaná Alzheimer, o které se mluví v mnoha starších i novějších vtipech. Dalo by se říct, že lidé o Alzheimerově nemoci vtipkují do chvíle, dokud se s chorobou nesetkají tváří v tvář. To pak jdou žerty stranou, jelikož se pochopí, že se jedná o závažnou nemoc a že to opravdu není legrace.
Diamanty jsou věčné, ale někdy zkrátka přijde čas pro něco barevného, svěžího, šťavnatého. A přesně to splňuje olivín neboli peridot. Často hrál v minulosti druhé housle. Však měl také v kategorii zelených drahokamů velkou konkurenci, a to především v podobě smaragdu. S tím byl také běžně zaměňován. Dokonce se proslýchá, že zelené kameny v Kleopatřině slavné sbírce nebyly smaragdy, ale právě olivíny. Nyní se zdá, že se vše obrací, olivín vystoupil ze stínu a začíná být ceněný pro své jedinečné kvality.
Současná doba není zcela jednoduchá. A právě veškeré dění kolem nás, každodenní starosti i povinnosti, do toho sem tam nějaký klacík pod nohy, přispívají k tomu, že naše psychická i fyzická odolnost trochu ztrácejí na síle. Jak se co nejvíce zocelit a nabrat tu správnou odolnost v každém směru? Právě na to se nyní podíváme.
Krásná postava, zpevněný zadek, silné svaly, perfektní držení těla, stejně jako obratnost a lehkost pohybů... To vše lze získat pomocí cvičení zvaného pilates. Toto cvičení se objevilo již před několika lety, ale stále nabírá na popularitě. Proč ho cvičit? A jak s pilates začít v domácích podmínkách? Uvidíte, že i naprostý začátečník může s pilates začít okamžitě a brzy dosáhnout skvělých výsledků ve formování své postavy!
Start do nového roku je ideální doba, kdy byste se měli začít o sebe lépe starat a napravit co nejvíce hříchů z minulosti. Lednová očista, zdravější strava a více pohybu vám udělají jedině dobře. Budete se cítit lehčeji. Shodíte přebytečná kila a vhodné bylinky vás zbaví všech škodlivin, které se ve vás za poslední rok nahromadily.
Ženy i muži často mateřská znaménka podceňují, ale to se nevyplácí. Nikdy nemůžete vědět, jestli v sobě náhodou neskrývají strašáka v podobě rakoviny. Proto si nechávejte znaménka nejenom pravidelně kontrolovat, ale také se o ně správně starejte.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek