Středa , 18. 05. 2022

Nataša

Legionella jako nemoc, kterou se můžete nakazit i doma

Celý svět stále ještě žije koronavirovou pandemií. Ve večerních zprávách nevidíme nic jiného než pouze počet přibývajících nakažených či informaci o další mutaci zákeřeného onemocnění. Bohužel se pozornost odvrací od mnoha dalších nemocí, jež jsou tu mezi námi stále. Jednou z nich je také legionella. 
legionella
Seznamte se s nemocí jménem legionella. (foto: 123RF)

22. 09. 2021

Pokud jste se domnívali, že to nejhorší, co vás může postihnout je rýma, spletli jste se. Přijít totiž může kombinace vysokých horeček a zápalu plic. To jsou totiž typické příznaky takzvané legionelly – onemocnění, jež rozhodně nesužuje pouze legionáře. Napadnout nás může klidně i v pohodlí domova.  

Onemocnění, které je tu s námi už dlouhá léta 

Je sice pravdou, že legionella se objevila v době, kdy se začali sjíždět američtí váleční veteráni. Ti se nakazili z klimatizace v hotelu, kde přebývali. Ale nezůstala jen u nich. I když se nemoci říká nemoc legionářů, postihnout může kohokoliv z nás. Dokonce na nás může číhat i v pohodlí domova, kde si myslíme, že jsme v bezpečí.  

Bylo totiž prokázané, že ve většině případů se člověk nakazí vdechnutím aerosolu. Ten obsahuje bakterii, jež stojí za vznikem onemocnění. Rizikovým se tak stává jak sprchování, tak všechna místa, kde teče voda. V minulosti se vyskytly i takové případy, že onemocnění číhalo v konzumované vodě, v ledu nebo v potravě.  

Nemoc není infekční 

I když se toho o nemoci legionářů neví příliš mnoho, co se zatím neprokázalo a co je opravdu dobrou zprávou je, že se pravděpodobně nejedná o infekční onemocnění čili nákaza se nešíří z člověka na člověka. Stejně tak je pozitivní, že nemoc nepředstavuje příliš velké riziko, pakliže ji proděláte. Oslabená imunita je jev vyskytující se po každé nemoci a i v tomto případě je důležité, aby došlo k jejímu opětovanému posílení.  

Jak se legionella projevuje? 

Vysoké horečky, zápal plic, vykašlávání hlenu i krve, také malátnost, bolest hlavy či zvracení – to jsou běžné projevy onemocnění, jež je pro tělo opravdu “záhulem”. V řadě případů onemocnění dochází až do toho stádia, že selžou jak ledviny, tak játra.  

Počet případů vloni klesl 

Jedná se o onemocnění, které je aktuální i pro Čechy? Nebo se s nemocí setkáváme v tuzemsku jen zřídka? To jsou otázky, které vám možná vyplynou na mysli. I když lze říct, že vloni počet případů klesl o zhruba sedmdesát, jsou místa, kde k nárůstu došlo. Například v hlavním městě Praze se hlásí stále více případů tohoto onemocnění.  

K TÉMATUMilujete kávu? A víte, jaký vliv má na vaše zdraví?

Obáváte se nemoci? Zkontrolujte svou domácnost. Bakterie způsobující závažné onemocnění pramení z vody. Proto zkontrolujte především své potrubí se studenou vodou, které by nemělo být umístěno příliš blízko zdroji tepla. Rizikovým faktorem jsou i usazeniny v potrubí nebo zásobníku či koroze stěn zásobníku. Vysoká pravděpodobnost vzniku nemoci je i v místě, kde jsou špatně navržené rozvody vody či kde je jejich nedostatečná kvalita. 

Staré stavby jsou ohrožené

V souvislosti s výše uvedeným by bylo mylné se domnívat, že ohroženy jsou pouze staré stavby. Stejně velké riziko převládá i ve stavbách nových, kde se příliš nedbá na systém rozvodů.  

Jak se onemocnění vyhnout? 

Jelikož příznaky nemoci a pravděpodobně ani její průběh není procházka růžovým sadem, nabízí se otázka, jak se legionelle vyhnout. Způsobů, jak toho docílit, je naštěstí celá spousta. Patří mezi ně: 

  • Vyberte zásobník teplé vody, v němž voda protéká a dlouho zde nestojí.  
  • Pravidelně dezinfikujte vodu, a to vodou o teplotě nad sedmdesát stupňů Celsia.  
  • Zjistěte si, jak na tom jsou rozvody ve vašem domě (pomůže projektová dokumentace, kde jsou uvedeny veškeré informace týkající se možného šíření legionelly a její prevence). 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Endometrióza, jeden z důvodů ženské neplodnosti. Jak se projevuje?

Andropauza: co to je a jak konkrétně muže potrápí?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Muži a ženy, to jsou podle odborníků a psychologů dva různé světy, které si v podstatě nikdy neporozumí, ale neumějí bez sebe žít. Existují vůbec nějaké základní komunikační principy nebo vlastnosti, díky kterým se lze naučit porozumět svému protějšku? Zajímavé rady a podněty ze své praxe nám prozradila lektorka a koučka Hana Drahoňovská.
Všechno kolem nás podléhá trendům, nejinak je tomu i u svateb. Jestli tedy plánujete na letošní rok veselku a chcete, aby byla v souladu s trendy pro rok 2021, bude udržitelná, šedožlutá a přikloní se k přírodě. Co se však nemění, je jídlo, protože dobře najedený host je spokojený host.
Koberec, nebo lino? Tradiční otázka, kterou si pokládá každý při rekonstrukci, nebo stavbě nového bydlení. Podlahy mohou určovat charakter místnosti, pokud jsou tedy zvoleny správně. Jak koberec, tak lino mají své klady a zápory, takže stojí za to udělat nějaký průzkum a porovnat podlahy, abyste našli to nejlepší.
Psi jsou odjakživa symbolem věrnosti a oddanosti. I mezi nimi se však najdou jedinci, kteří v tomhle směru excelují. Možná znáte příběh japonského psa plemene Akita Inu jménem Hačikó ze dvacátých let minulého století. Ten byl zvyklý čekat na svého pána, univerzitního profesora v letech, na jednom tokijském nádraží, kde ho páníček nechával cestou do práce.

Nepřehlédněte

Doba koronavirová z nás udělala `domácí` sportovce. Kupujeme si švihadla, činky, jógamatky, rotopedy, ale hlavně běžecké pásy. Na většinu z nich se ještě před půl rokem čekalo několik měsíců. Ale který je ten správný přímo pro vás? Na co byste měla klást při jeho výběru důraz? Cena rozhodně není ten nejdůležitější faktor, kterým byste se měli řídit, je jich mnohem víc.
Možná jste se někdy ocitli v situaci, kdy jste nevěděli, jak se rozhodnout. Dokola jste přemýšleli nad tím, jaká je ta vaše správná cesta. Taky jste si asi říkali, jestli to rozhodnutí bude opravdu z vašeho srdce. Jak tedy poznat, co doopravdy chcete a činit tak vždy správná rozhodnutí, která vychází z vašeho srdce? O tom si dnes povíme!

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek