Úterý , 07. 02. 2023

Veronika

Andropauza: co to je a jak konkrétně muže potrápí?

Ano, řeč bude tentokrát o mužském přechodu. O tom, co se děje v tuto dobu u žen se mluví hodně, ale téma mužské andropauzy je stále tak trochu opomíjenou záležitostí. I muži však mohou toto období vnímat jako velmi náročné a přináší jim celou řadu nepříjemností. Co se v jejich těle děje, a jak se s těmito změnami co nejlépe vyrovnat?
andropauza
Andropauza trápí muže v pozdějším věku. (foto: 123RF)

23. 07. 2021

Andropauza je útokem na mužskou psychiku

U mužů se začínají známky přechodu objevovat obvykle mezi 50. a 55. rokem věku. V jejich těle dochází totiž k postupnému poklesu hladiny testosteronu. To s sebou právě nese výraznější výkyvy nálady, podrážděnost, únavu a celkový úbytek energie. U někoho se mohou ve větší míře projevit i úzkostné myšlenky, jiní muži mají potíže se spánkem nebo s udržením pozornosti. Tomuto všemu se říká andropauza.

U mužů je v tuto dobu zřejmý pokles libida, častěji se objevují potíže s erekcí. Někteří muži popisují též problematičtější dosažení orgasmu. Psychika mužů dostává v tuto dobu zabrat a změny fyzické tomu také zrovna nepřidají.

Změna vzhledu

Někteří muži vnímají na prvním místě celkovou proměnu svého těla. Zpomaluje se spalování energie, snadno muži v tuto dobu přibírají na váze. Nejčastěji se tuk ukládá v oblasti břicha, svalová hmota naopak výrazně ubývá. S tím je spojené i snížení fyzické výkonnosti a větší riziko vzniku některých onemocnění (především nemocí srdce a cév, cukrovky).

Objevuje se též řídnutí vlasů, muži se více potí, mohou mít návaly horkosti.

Je možné medicínské řešení?

Situaci je samozřejmě možné konzultovat s lékařem, zvlášť v případech, kdy popsané projevy mají výrazný vliv na život muže. Je možnost vše probrat s praktickým lékařem, sexuologem nebo andrologem. Postup se obvykle odvíjí od toho, jaká konkrétní hladina testosteronu v krvi je u muže zjištěna.

Pokud je situace opravdu nepříjemná, někdy se volí jako řešení tzv. hormonální substituční terapie. Při ní je do těla vpraven testosteron – ať už v tabletkách nebo injekcích. Po této léčbě však nelze sáhnout vždy, překážkou bývají především jaterní, srdeční nebo ledvinová onemocnění mužů. Někdy se hovoří o tom, že takto uměle podávaný testosteron má vliv na plodnost mužů.

K TÉMATU  4 nejobávanější nemoci, nad kterými svět zatím nevyhrál

Léčba je tedy volena pouze v případech, kdy si muž už nepřeje mít další děti.

Zapomeňte na alkohol a cigarety

V situacích, kdy se nehodí zvolit léčbu podáváním testosteronu, nebo se k tomuto řešení muži uchýlit nechtějí, bývá doporučováno především dbát co nejvíc na vhodný životní styl. Výrazný vliv na projevy andropauzy má konzumace alkoholu a kouření cigaret. Pokud tedy chce muž nepříjemné projevy eliminovat, mutí toto omezit.

Co je vhodné jíst?

Neochuzujme své tělo o bílkoviny. Ty by měly tvořit 30 % denního příjmu potravin. I pokud dříve nemuseli muži příliš řešit svou stravu a mohli si dát k obědu deset knedlíků s omáčkou, nyní častěji začínají sledovat svůj energetický příjem a výdej. Zařaďte do jídelníčku brambory, celer, mrkev nebo batáty.

Pro tvorbu testosteronu je nezbytný především dostatečný příjem hořčíku, zinku, selenu, vitamínů D, C a B6. Podle některých studií tlumí tvorbu testosteronu celozrnné výrobky s vysokým obsahem vlákniny, ty se tedy nesnažte konzumovat ve velkém množství.

Někomu vyhovuje též zařadit do stravy přírodní prostředky na zmírnění příznaků andropauzy. Nejčastěji se doporučuje maca, kotvičník a ženšen. Mohou ovlivnit mužské libido, dodají energii a zlepší psychickou odolnost. Vhodná je také třezalka, meduňka nebo kozlík.

Umění odpočívat

Své tělo musíme opravdu vnímat a umět mu vyhovět. Ideální je mít jasně nastavený spánkový režim, kdy večer v určitou dobu usínáte a máte adekvátní počet hodin nerušeného spánku. Stabilní psychiku podpoří vhodný odpočinek a relaxace.

Optimální je, když si muž najde činnost, která ho baví a u které si „pročistí hlavu“. Zlepšení situace přináší také pravidelná fyzická aktivita. Pokud se mužům povede dát dohromady svou zálibu a sport, jistě se dočkají výsledků.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pohlavní nemoci nejsou tabu! Jaké jsou diagnostikovány nejčastěji?

K TÉMATU  Zánět močových cest jako bolestivý problém. Jak nemoc léčit?

Co je to Bechtěrevova nemoc? Odhalme příznaky i stádia nemoci

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Být krásná v každém okamžiku. To je jeden ze základních nároků, které moderní společnost klade na ženy. Obvykle jde o požadavek nejdůležitější a v mnoha situacích dokonce jediný. S váhou, drobnými potížemi pokožky nebo stylem oblékání sice mohou příslušnice něžného pohlaví něco dělat, chtějí-li, ale existují i estetické nedostatky, s nimiž se život mění v peklo.
Svatební sezóna je před námi. A tak si položme společně otázku: Na co vzpomínáme, když jsme byly na kamarádčině svatbě? Většina z nás si vybaví nevěstiny šaty, účes, vizáž... Co si budeme povídat - muži tohle moc neřeší. Maximálně se vyjádří, že to bylo fajn nebo že se přejedli. Zeptali jsme se svatební specialistky, na čem by se o svatbě rozhodně šetřit nemělo, abyste pak nebyly zklamané.
Jde na vás nachlazení a potřebujete se ho rychle zbavit? Přepadla vás velká rýma, pociťujete bolest hlavy a cítíte se slabí? V dnešním článku vám prozradím, jak z toho vyváznout co nejrychleji! Zároveň vám povím, jak tomu předejít. Takže pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli informace, které vám budou přínosné.

Nepřehlédněte

Přemýšleli jste někdy nad tím, co děláte, když večer ulehnete do postele? Drtivá většina z nás zapne televizi nebo sáhne po svém telefonu, aby nám náhodou před spaním nic neuniklo. Nebo v horším případě obě tyto možnosti zkombinujeme. Bohužel obrazovky těchto zařízení vyzařují takzvané modré světlo, které narušuje naše přirozené spánkové cykly. Ale abyste své tělo připravili na kvalitní spánek, je třeba modré světlo naprosto minimalizovat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek