Čtvrtek , 30. 05. 2024

Ferdinand

Andropauza: co to je a jak konkrétně muže potrápí?

Ano, řeč bude tentokrát o mužském přechodu. O tom, co se děje v tuto dobu u žen se mluví hodně, ale téma mužské andropauzy je stále tak trochu opomíjenou záležitostí. I muži však mohou toto období vnímat jako velmi náročné a přináší jim celou řadu nepříjemností. Co se v jejich těle děje, a jak se s těmito změnami co nejlépe vyrovnat?
andropauza
Andropauza trápí muže v pozdějším věku. (foto: 123RF)

23. 07. 2021

Andropauza je útokem na mužskou psychiku

U mužů se začínají známky přechodu objevovat obvykle mezi 50. a 55. rokem věku. V jejich těle dochází totiž k postupnému poklesu hladiny testosteronu. To s sebou právě nese výraznější výkyvy nálady, podrážděnost, únavu a celkový úbytek energie. U někoho se mohou ve větší míře projevit i úzkostné myšlenky, jiní muži mají potíže se spánkem nebo s udržením pozornosti. Tomuto všemu se říká andropauza.

U mužů je v tuto dobu zřejmý pokles libida, častěji se objevují potíže s erekcí. Někteří muži popisují též problematičtější dosažení orgasmu. Psychika mužů dostává v tuto dobu zabrat a změny fyzické tomu také zrovna nepřidají.

Změna vzhledu

Někteří muži vnímají na prvním místě celkovou proměnu svého těla. Zpomaluje se spalování energie, snadno muži v tuto dobu přibírají na váze. Nejčastěji se tuk ukládá v oblasti břicha, svalová hmota naopak výrazně ubývá. S tím je spojené i snížení fyzické výkonnosti a větší riziko vzniku některých onemocnění (především nemocí srdce a cév, cukrovky).

Objevuje se též řídnutí vlasů, muži se více potí, mohou mít návaly horkosti.

Je možné medicínské řešení?

Situaci je samozřejmě možné konzultovat s lékařem, zvlášť v případech, kdy popsané projevy mají výrazný vliv na život muže. Je možnost vše probrat s praktickým lékařem, sexuologem nebo andrologem. Postup se obvykle odvíjí od toho, jaká konkrétní hladina testosteronu v krvi je u muže zjištěna.

Pokud je situace opravdu nepříjemná, někdy se volí jako řešení tzv. hormonální substituční terapie. Při ní je do těla vpraven testosteron – ať už v tabletkách nebo injekcích. Po této léčbě však nelze sáhnout vždy, překážkou bývají především jaterní, srdeční nebo ledvinová onemocnění mužů. Někdy se hovoří o tom, že takto uměle podávaný testosteron má vliv na plodnost mužů.

K TÉMATU  Průvodce krásnou pletí. Jak se stravovat, aby vaše pleť byla svěží a vypadala zdravě

Léčba je tedy volena pouze v případech, kdy si muž už nepřeje mít další děti.

Zapomeňte na alkohol a cigarety

V situacích, kdy se nehodí zvolit léčbu podáváním testosteronu, nebo se k tomuto řešení muži uchýlit nechtějí, bývá doporučováno především dbát co nejvíc na vhodný životní styl. Výrazný vliv na projevy andropauzy má konzumace alkoholu a kouření cigaret. Pokud tedy chce muž nepříjemné projevy eliminovat, mutí toto omezit.

Co je vhodné jíst?

Neochuzujme své tělo o bílkoviny. Ty by měly tvořit 30 % denního příjmu potravin. I pokud dříve nemuseli muži příliš řešit svou stravu a mohli si dát k obědu deset knedlíků s omáčkou, nyní častěji začínají sledovat svůj energetický příjem a výdej. Zařaďte do jídelníčku brambory, celer, mrkev nebo batáty.

Pro tvorbu testosteronu je nezbytný především dostatečný příjem hořčíku, zinku, selenu, vitamínů D, C a B6. Podle některých studií tlumí tvorbu testosteronu celozrnné výrobky s vysokým obsahem vlákniny, ty se tedy nesnažte konzumovat ve velkém množství.

Někomu vyhovuje též zařadit do stravy přírodní prostředky na zmírnění příznaků andropauzy. Nejčastěji se doporučuje maca, kotvičník a ženšen. Mohou ovlivnit mužské libido, dodají energii a zlepší psychickou odolnost. Vhodná je také třezalka, meduňka nebo kozlík.

Umění odpočívat

Své tělo musíme opravdu vnímat a umět mu vyhovět. Ideální je mít jasně nastavený spánkový režim, kdy večer v určitou dobu usínáte a máte adekvátní počet hodin nerušeného spánku. Stabilní psychiku podpoří vhodný odpočinek a relaxace.

Optimální je, když si muž najde činnost, která ho baví a u které si „pročistí hlavu“. Zlepšení situace přináší také pravidelná fyzická aktivita. Pokud se mužům povede dát dohromady svou zálibu a sport, jistě se dočkají výsledků.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pohlavní nemoci nejsou tabu! Jaké jsou diagnostikovány nejčastěji?

K TÉMATU  Koronavirus versus slavné osoby. Kdo z celebrit už bojuje s novou nákazou?

Co je to Bechtěrevova nemoc? Odhalme příznaky i stádia nemoci

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

I ženy rády nosí trička. Lze je totiž kombinovat prakticky s jakýmkoliv kouskem oblečení. Hitem jsou bílá trička pod šaty na ramínka. Představíme vám trička pro ženy, které letos v létě můžete nosit všude.
Náš domov je prostor, kde bychom se měly cítit bezpečně. Je to místo, kde čerpáme psychickou pohodu a energii na další dny. Jak jste na tom vy? To vám prozradí náš numeroskop.
Chcete zvětšit prostor v bytě? Snadno toho docílíte pomocí obrazové tapety! Můžete si vybrat z nabídky firem, nebo si nechat natisknout svůj vlastní motiv, který vás napadne. Fototapety doladí interiér přesně podle vašeho vkusu. Koukněte se, jak to může vypadat.
Žena za volantem rovná se auto bez řidiče? Většina žen se s touhle hláškou alespoň jednou za život setkala a téměř jistě zazněla z úst nějakého muže. Vážně jsme my ženy tak špatné řidičky, jak o nás nespočet vtipů tvrdí? Nebo je to stejný mýtus jako míra hlouposti u blondýnek či policistů? 
Jíte dostatek mrkve, sladkých brambor, paprik, brokolice, vajec a lososa? Pokud je vaše odpověď záporná, žádný div, že vás vaše vlasy dohánějí doslova k šílenství. Čím dalším se na jejich stavu a vzhledu dá chutně „zapracovat“?
No, opravdu není řeč o situaci, kdy by dítě z nějakého důvodu mělo indigově modrou barvu. Tuto barvu však může mít jeho aura, proto takové označení. Tyto děti jsou tak trochu zvláštním úkazem v našem světě a je dobré naučit se jim porozumět. Ale také to může být trochu jinak a můžete si myslet, že indigové děti jsou prostě jen děti odlišně vychovávané a snažíme se tu obhájit jejich nepřizpůsobivé chování.
Možná už je pozdě a jedete na vlně nervozity. Stres pomalu narůstá. I tak ještě stihnete zabrzdit a svátky prožít v klidu. Dejte na našich 5 rad, které vám pomohou nadbytečný stres odbourat. Ale znáte to, vše je v hlavě, takže pokud hlava nechce, tak vám ani voňavá relaxační koupel nepomůže.
Udržet svou mysl i tělo zdravé je v dnešní době trochu těžké, nemyslíte? Ze všech stran se na nás valí negativní zprávy a vybudovat si napříč jim celkovou psychickou a fyzickou pohodu může být ošemetné.
Jste zamilovaná a v růžovém oparu si možná ani nepřipouštíte, že byste potřebovali v manželství nějakou smlouvu, která bude řešit vaše finance. Jenže je to tak. Během manželství může nastat mnoho skutečností, které ovlivní vaši finanční situaci. Proto je smlouva o společném či odděleném majetku je dobrým řešením. Říkáme jí předmanželská smlouva.
Jednoduchý čistý design, kombinace dřeva a betonu. To je Ion Adventure Hotel na Islandu, který má vlastní termální lázně s výhledem do okolní přírody. V noci pak můžete přímo z bazénu pozorovat na obloze polární záři nebo se koukat ven proskleným výhledem z restaurace v prvním patře. Nádhera!
Začala jste na jaře trénink v přírodě a chcete pokračovat? Běháte nebo chodíte? Dá se to zvládnout i na podzim. Podzim sice přináší nižší teploty, mlhu a občasný déšť. Na takové počasí se však můžete připravit a má dokonce i své výhody. Jak sportovat na podzim a využít potenciálu počasi?
Život je krásný tím, že nikdy dopředu nevíme, co nám přichystá. I ta nejlépe promyšlená a naplánovaná akce, jako je svatba, se dovede proměnit v naprostý trapas.

Výběr článků

Počasí zatím nikdo poručit nedokáže a tak se zejména v jarních a podzimních měsících setkáváme s mnoha deštivými dny. Standardně jako ochranu před promoknutím jistě použijete deštník, nicméně na trhu jsou k dostání i velmi módní pláštěnky, které si postupně získávají na oblibě.
Léto je časem dovolených, ale každá taková sranda něco stojí. Lehké upuštění páry a odjezd ze stereotypního života, nám poskytuje odpočinek a oddech. Jenže kde na něj vzít peníze? Pokud jste letos za dovolenou nechtěně utratili majlant nebo máte tu svou vysněnou teprve před sebou, jistě vám přijdou vhod naše tipy, jak ušetřit na dovolené peníze.
Záleží nám na tom, jak se cítíme. Chceme vypadat stylově a šik za všech okolností a občas kvůli tomu děláme i věci, které nám ve skutečnosti tak úplně neprospívají. Nevěříte? Pokud nosíte brýle, nejspíš právě teď nastal čas na přehodnocení některých vašich návyků.

Nepřehlédněte

Rodit ve stylu vévodkyně Kate, které se osvědčila kombinace hypnoterapie, relaxace a dýchacích technik? To můžeme taky! Kolik stojí kurz hypnoporodu a co na něm teď všichni mají? A jaké vyšetření během těhotenství patří k těm nejhezčím? Přečtěte si postřehy naší redaktorky, která tohle aktuálně prožívá!
Rozvod je záležitostí každého druhého manželství. Toto uvádějí statistiky - a bohužel je to pravda. Čím to je? Možná spolu lidé málo komunikují, nejsou ochotni přijímat kompromisy. Ten kompromis by však měl být prvotním zejména v případě, kdy z manželství vzešly děti.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek