Pátek , 09. 06. 2023

Stanislava

Andropauza: co to je a jak konkrétně muže potrápí?

Ano, řeč bude tentokrát o mužském přechodu. O tom, co se děje v tuto dobu u žen se mluví hodně, ale téma mužské andropauzy je stále tak trochu opomíjenou záležitostí. I muži však mohou toto období vnímat jako velmi náročné a přináší jim celou řadu nepříjemností. Co se v jejich těle děje, a jak se s těmito změnami co nejlépe vyrovnat?
andropauza
Andropauza trápí muže v pozdějším věku. (foto: 123RF)

23. 07. 2021

Andropauza je útokem na mužskou psychiku

U mužů se začínají známky přechodu objevovat obvykle mezi 50. a 55. rokem věku. V jejich těle dochází totiž k postupnému poklesu hladiny testosteronu. To s sebou právě nese výraznější výkyvy nálady, podrážděnost, únavu a celkový úbytek energie. U někoho se mohou ve větší míře projevit i úzkostné myšlenky, jiní muži mají potíže se spánkem nebo s udržením pozornosti. Tomuto všemu se říká andropauza.

U mužů je v tuto dobu zřejmý pokles libida, častěji se objevují potíže s erekcí. Někteří muži popisují též problematičtější dosažení orgasmu. Psychika mužů dostává v tuto dobu zabrat a změny fyzické tomu také zrovna nepřidají.

Změna vzhledu

Někteří muži vnímají na prvním místě celkovou proměnu svého těla. Zpomaluje se spalování energie, snadno muži v tuto dobu přibírají na váze. Nejčastěji se tuk ukládá v oblasti břicha, svalová hmota naopak výrazně ubývá. S tím je spojené i snížení fyzické výkonnosti a větší riziko vzniku některých onemocnění (především nemocí srdce a cév, cukrovky).

Objevuje se též řídnutí vlasů, muži se více potí, mohou mít návaly horkosti.

Je možné medicínské řešení?

Situaci je samozřejmě možné konzultovat s lékařem, zvlášť v případech, kdy popsané projevy mají výrazný vliv na život muže. Je možnost vše probrat s praktickým lékařem, sexuologem nebo andrologem. Postup se obvykle odvíjí od toho, jaká konkrétní hladina testosteronu v krvi je u muže zjištěna.

Pokud je situace opravdu nepříjemná, někdy se volí jako řešení tzv. hormonální substituční terapie. Při ní je do těla vpraven testosteron – ať už v tabletkách nebo injekcích. Po této léčbě však nelze sáhnout vždy, překážkou bývají především jaterní, srdeční nebo ledvinová onemocnění mužů. Někdy se hovoří o tom, že takto uměle podávaný testosteron má vliv na plodnost mužů.

K TÉMATU  Legionella jako nemoc, kterou se můžete nakazit i doma

Léčba je tedy volena pouze v případech, kdy si muž už nepřeje mít další děti.

Zapomeňte na alkohol a cigarety

V situacích, kdy se nehodí zvolit léčbu podáváním testosteronu, nebo se k tomuto řešení muži uchýlit nechtějí, bývá doporučováno především dbát co nejvíc na vhodný životní styl. Výrazný vliv na projevy andropauzy má konzumace alkoholu a kouření cigaret. Pokud tedy chce muž nepříjemné projevy eliminovat, mutí toto omezit.

Co je vhodné jíst?

Neochuzujme své tělo o bílkoviny. Ty by měly tvořit 30 % denního příjmu potravin. I pokud dříve nemuseli muži příliš řešit svou stravu a mohli si dát k obědu deset knedlíků s omáčkou, nyní častěji začínají sledovat svůj energetický příjem a výdej. Zařaďte do jídelníčku brambory, celer, mrkev nebo batáty.

Pro tvorbu testosteronu je nezbytný především dostatečný příjem hořčíku, zinku, selenu, vitamínů D, C a B6. Podle některých studií tlumí tvorbu testosteronu celozrnné výrobky s vysokým obsahem vlákniny, ty se tedy nesnažte konzumovat ve velkém množství.

Někomu vyhovuje též zařadit do stravy přírodní prostředky na zmírnění příznaků andropauzy. Nejčastěji se doporučuje maca, kotvičník a ženšen. Mohou ovlivnit mužské libido, dodají energii a zlepší psychickou odolnost. Vhodná je také třezalka, meduňka nebo kozlík.

Umění odpočívat

Své tělo musíme opravdu vnímat a umět mu vyhovět. Ideální je mít jasně nastavený spánkový režim, kdy večer v určitou dobu usínáte a máte adekvátní počet hodin nerušeného spánku. Stabilní psychiku podpoří vhodný odpočinek a relaxace.

Optimální je, když si muž najde činnost, která ho baví a u které si „pročistí hlavu“. Zlepšení situace přináší také pravidelná fyzická aktivita. Pokud se mužům povede dát dohromady svou zálibu a sport, jistě se dočkají výsledků.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pohlavní nemoci nejsou tabu! Jaké jsou diagnostikovány nejčastěji?

K TÉMATU  Jak zabavit děti během karantény

Co je to Bechtěrevova nemoc? Odhalme příznaky i stádia nemoci

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Obývací pokoj potřebuje něco, kam si odložíte mobil, časopis nebo kávu, když si sednete na sedačku před televizi. Tuhle roli zastávají konferenční stolky. Zaměřili jsme se na ty dřevěné, nebo přímo z masivu. Jsou praktické a s jednoduchým designem, a také si na ně můžete natáhnout nohy! Zkuste si vybrat nějaký originální kousek.
Podzim s sebou nese pochmurnou náladu. Zejména tedy ten letošní. Chybí mu trocha sluníčka a pozitivní nálady. Nemůžeme se divit tomu, že většina lidí opravdu upadá do podzimních smutných nálad a nemá chuť dělat nic, co je baví. Nestravte však v tomto stavu veškeré své volné dny v tomto ročním období. Vyzrajte na takzvanou podzimní depresi s bylinkami, které podzimní deprese hravě zahání.  
Hudba, umění a drogy nebo alkohol, to k sobě už tak nějak patří. I když to samozřejmě není podmínkou. Zejména umělci k nešvarům doby bohužel tíhnou a to z různých důvodů. I dnes bohužel můžeme sledovat osudy mnohých nadaných zpěvaček, které si život zkazily nějakou tou závislostí.
Že vám někdo řekl, že čokoláda škodí, kazí se po ní zuby a tloustne se kvůli ní? Onen dotyčný určitě nemluvil o kvalitní čokoládě s vysokým procentem kakaa. Taková čokoláda totiž naopak tělu prospívá. Že vám někdo řekl, že čokoláda škodí, kazí se po ní zuby a tloustne se kvůli ní? Onen dotyčný určitě nemluvil o kvalitní čokoládě s vysokým procentem kakaa. Taková čokoláda totiž naopak tělu prospívá.
Kdo by nemiloval nakládané kyselé okurky. Jsou výborné k masitému pokrmu, nebo jen tak, když máme chuť. Legendární „kvašáky“ se zkrátka těší velké oblibě. Pokud ale chcete mít ve špajzu dostatečné zásoby zavařených okurek na zimu, je zapotřebí mít dobrou úrodu
Rozhodli jste se zatočit s přebytečnými kily po porodu a začít běhat s kočárkem? Jistě je to ideální varianta jak dělat něco pro sebe a při tom zabavit i vašeho potomka aniž byste museli složitě shánět hlídání. Mimo standartní výbavy na běh je však důležité vybrat i správný kočárek, který splní všechny vaše kritéria a očekávání.

Nepřehlédněte

Teploty stoupají a pomalu svítá i naděje, že se brzy otevřou sportoviště. Jestli se chcete po delší pauze dostat do formy, rozhodně nepodceňujte přípravu. Dobijte energii a dávejte si postupné cíle. Jinak byste mohli skončit s nepříjemnými křečemi, bolestivě nataženými svaly a vyčerpaní únavou.
Realitní makléři u nás nemají nejlepší pověst. V posledních letech se vnímání jejich práce v očích prodávajících i kupujících poněkud zlepšilo, ale přesto přibývá Čechů, kteří se rozhodnout pro dobrodružství v neprobádaném světě realit bez ostříleného průvodce. Určitý podíl viny na tom mají autoři článků ve stylu „jak prodat nemovitost ve třech krocích“. Možná jste podobný návod četli a došli k závěru, že realitku vůbec nepotřebujete. Třeba to tak skutečně bude – můžete to zjistit v rámci jedinečného online kurzu, který připravila MAXIMA REALITY.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek