Neděle , 04. 12. 2022

Barbora

Pandora začne prodávat dostupnější produkty

Když se blíží vánoční svátky, v obchodních centrech se setkáváme s obrovskými frontami. Ty však nevedou nikam jinam než do malého krámku s názvem Pandora. Zejména pánové, kteří zapomněli svým nejdražším koupit něco hezkého se snaží na poslední chvíli ulovit alespoň přívěsek na náramek, po kterém ženy doslova touží, i když se tedy razantně plácnou přes kapsu. To se však změní.
Pandora
Pandora mění svou strategii. (foto: 123RF)

10. 08. 2021

Pandora je známá pro své šperky plné diamantů. Tyto drahé kameny jsou věčné. I proto na ně ostatně sází už od samotného počátku své existence. Nyní se však současný šéf rozhodl změnit strategii celého byznysu a po dlouhých letech stahuje pravé diamanty z nabídky. Takzvané “krvavé diamanty” se nahrazují těmi z laboratoří.  

Už žádné vytěžené diamanty 

Když člověk nosí krásné šperky plné drahých kamenů, ani si neuvědomí to, odkud vlastně pochází či jaký je za nimi příběh. A to je možná špatně. Kdybychom totiž věděli, co za doputováním diamantů k nám stojí, pravděpodobně bychom šperky nenosili. Tedy alespoň tehdy, pakliže se označujeme za ekologa.  

Pandora se rozhodla jít ekologičtější cestou. Přírodní diamanty, které se v Africe pracně těží, se už nebudou nabízet. Nabízet se budou levnější alternativy putující z laboratoří, které by však svým vzhledem měly být prakticky totožné.  

Přiláká ekologické myšlení nové zákazníky? 

Nejen touha zavděčit se či pomoct matičce Zemi je však důvodem, proč se Pandora rozhodla jít tímto směrem. Doufá, že ekologické myšlení přiláká nové zákazníky. Přece jenom rádoby ekologů (ale i těch skutečných) je mezi námi obrovské množství. 

Cena přiláká. V laboratoři vyrobené diamanty mají nižší náklady na výrobu než ty, jež jsou přírodně těžené. Podle průzkumů jsou až třetinové, což se vyplatí.  

Miliony šperků každý rok 

Pandora dneska patří k předním výrobcům šperků na světě. A patří také k nejvyhledávanějším (o čemž svědčí již zmiňované fronty před kamennými pobočkami hlavně před vánočními svátky). Podle posledních statistik za jeden jediný rok vyrobí i pětaosmdesát milionů šperků, prodá se pak více jak padesát tisíc diamantů.

Už jenom díky těmto číslům došla firma k prozření. A taky k tomu, že cenově dostupné a udržitelné produkty budou směrem, kterým se bude následně ubírat. 

K TÉMATU  3 tipy na outlety kousek za hranicemi a jeden tip na outlet v Praze

Lidé laboratorní verze upřednostňují 

Zatímco někteří stále ještě ohrnují nos nad laboratorně vyráběnými diamanty, najde se více těch, kdo jsou z rozhodnutí nadšení. Je to pouze ukázka měnícího se vkusu a toho, že ekologie je skutečně na prvním místě.  

Laboratorní drahokamy se vyrábí opravdu zvláštním procesem, kdy se směs plynů ohřívá na více jak 800 stupňů Celsia. To umožňuje ukládat atomy uhlíku po vrstvách, dokud nevznikne krystal. Krystal je pak svými vlastnostmi k nerozeznání od skutečného, v přírodě vytěženého diamantu. 

Výroba diamantů v laboratořích na plné pecky 

Diamanty vyráběné v laboratořích nejsou ničím výjimečným. Opět stojí za zmínku pár statistik. Jenom během loňského roku došlo k výrobě přes šest set milionů karátů diamantů. Těžba těch přírodních rapidně klesá, od roku 2017 došlo k vyprodukování zhruba 152 milionů karátů, za uplynulý rok to bylo pouze 111 milionů. 

Důvodem zvýšeného množství laboratorně vyráběných diamantů není jenom ekologie, ale především neustále rostoucí poptávka po levnějších alternativách. Zájem samozřejmě dál roste s každou další a další firmou vyrábějících šperky a směřující tímto směrem.

Zejména když se velké šperkařské podniky známé po celém světě, jako je například Pandora, rozhodnou preferovat laboratorně vyráběné kameny před těmi přírodními, poptávka se rychlým tempem zvedne. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Proč byste vždy měly mít ve své šperkové kolekci stříbrný náhrdelník?

Nutně potřebujete oživit svůj šatník? Šperky s olivínem jsou v kurzu!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Taky už vám tohle období přijde zdlouhavé? Cítíte se stále více unavení a bez elánu. Počítáte dny za dnem a doufáte, že se svět vrátí už brzy zpět do starých kolejí. Jenže to stále nepřichází... Co tedy dělat v této době, abyste se cítili lépe? Abyste neprožívali stres, strach, úzkosti, únavu a taky nudu? V dnešním článku vám to prozradím, tak pokračujte ve čtení, abyste si i vy mohli karanténu více užívat!
Přemýšlíte nad tím, co za rostlinku si vypěstujete? Nechcete nic extrémně náročného, na druhou stranu požadujete, aby byla přínosná a ku prospěchu? Za zvážení stojí pepřovník, což je rostlina, která vám bude plodit vlastní pepř! A jelikož je pepř součástí prakticky jakéhokoli jídla, určitě stojí právě tato rostlina za vyzkoušení. Otázkou ale zůstává, jak na pěstování pepřovníku? Pojďme si záhadu společně rozlousknout!
Snídaně dělá den – to je staré známé pořekadlo, které platí od dob dávno minulých až po moderní současnost. Právě snídaně by nám měla dát potřebné živiny a energii potřebnou pro následující den. Její součástí by tak měly být hlavně suroviny, které obsahují důležité bílkoviny, vlákninu a další nepostradatelné látky. I proto jsou její součástí ovesné vločky - tedy měly by být její součástí.
Udržitelnost čím dál víc dostává zelenou, a je jedině dobře, že se coby lidstvo snažíme hledat cesty, jak té přírodě o něco odlehčit. Smysl pro udržitelnost se proto propsal i do vánočních svátků – pořadatelé vánočních trhů pracují s obnovitelnou energií, stánkaři prodávají více udržitelných dárků a u řady obchodníků najdete spoustu tipů na dárky, které jsou hezké, a přitom přátelské k přírodě. Vsaďte o letošních, a i těch budoucích Vánocích, na udržitelnost i vy a věnujte přírodě ten nejkrásnější dárek pod stromeček.
Je už dávno známo, že káva vyráběná průmyslově nikdy nemůže dosáhnout takových kvalit, jako káva výběrová. A to z mnoha různých důvodů, o kterých si povíme níže.
Mnohokrát skloňované téma, které patří dlouhodobě na seznam globalizačních problémů v celém Západním světě. Věděly jste, že podle statistik z roku 2018 průměrný Čech ročně spotřebuje zhruba 785 kilogramů potravin a zhruba 200 kilogramů vyhodí? Statistiky Evropské unie mluví jasně. Každoročně se vyhodí zhruba 88 milionů tun jídla. Každá česká domácnost má tak ve své režii svoji vlastní spotřebu a záleží jen na nás, jak se k ní postavíme.
Dnešní hektický způsob života si často vybírá svou daň prostřednictvím bolesti zad, krční páteře, šíje a nepříjemného tlaku v ramenou. Dobrá masáž je v tomto případě více než žádoucí. Nemusíte však nutně do masážního salonu, dobrou masáž se můžete naučit i sami. Poradíme vám hned několik triků, díky nimž se stanete mistrem domácích masáží.

Nepřehlédněte

Pokud patříte mezi ty, kteří se pokoušejí hubnout, ale pokusy jsou zatím marné, tak pokračujte ve čtení. Dnes se dozvíte, v čem je kámen úrazu, že se vaše hubnutí nedaří. Dozvíte se něco, o čem jste nikdy předtím možná ani neslyšeli. Zároveň pochopíte, jak to můžete napravit. A jestliže tyto informace převedete do praxe, tak věřím, že se úspěch dostaví!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek