Pátek , 23. 02. 2024

Svatopluk

Pandora začne prodávat dostupnější produkty

Když se blíží vánoční svátky, v obchodních centrech se setkáváme s obrovskými frontami. Ty však nevedou nikam jinam než do malého krámku s názvem Pandora. Zejména pánové, kteří zapomněli svým nejdražším koupit něco hezkého se snaží na poslední chvíli ulovit alespoň přívěsek na náramek, po kterém ženy doslova touží, i když se tedy razantně plácnou přes kapsu. To se však změní.
Pandora
Pandora mění svou strategii. (foto: 123RF)

10. 08. 2021

Pandora je známá pro své šperky plné diamantů. Tyto drahé kameny jsou věčné. I proto na ně ostatně sází už od samotného počátku své existence. Nyní se však současný šéf rozhodl změnit strategii celého byznysu a po dlouhých letech stahuje pravé diamanty z nabídky. Takzvané “krvavé diamanty” se nahrazují těmi z laboratoří.  

Už žádné vytěžené diamanty 

Když člověk nosí krásné šperky plné drahých kamenů, ani si neuvědomí to, odkud vlastně pochází či jaký je za nimi příběh. A to je možná špatně. Kdybychom totiž věděli, co za doputováním diamantů k nám stojí, pravděpodobně bychom šperky nenosili. Tedy alespoň tehdy, pakliže se označujeme za ekologa.  

Pandora se rozhodla jít ekologičtější cestou. Přírodní diamanty, které se v Africe pracně těží, se už nebudou nabízet. Nabízet se budou levnější alternativy putující z laboratoří, které by však svým vzhledem měly být prakticky totožné.  

Přiláká ekologické myšlení nové zákazníky? 

Nejen touha zavděčit se či pomoct matičce Zemi je však důvodem, proč se Pandora rozhodla jít tímto směrem. Doufá, že ekologické myšlení přiláká nové zákazníky. Přece jenom rádoby ekologů (ale i těch skutečných) je mezi námi obrovské množství. 

Cena přiláká. V laboratoři vyrobené diamanty mají nižší náklady na výrobu než ty, jež jsou přírodně těžené. Podle průzkumů jsou až třetinové, což se vyplatí.  

Miliony šperků každý rok 

Pandora dneska patří k předním výrobcům šperků na světě. A patří také k nejvyhledávanějším (o čemž svědčí již zmiňované fronty před kamennými pobočkami hlavně před vánočními svátky). Podle posledních statistik za jeden jediný rok vyrobí i pětaosmdesát milionů šperků, prodá se pak více jak padesát tisíc diamantů.

Už jenom díky těmto číslům došla firma k prozření. A taky k tomu, že cenově dostupné a udržitelné produkty budou směrem, kterým se bude následně ubírat. 

K TÉMATU  Pravá cena za avokádo: Superpotravina pod taktovkou temného byznysu

Lidé laboratorní verze upřednostňují 

Zatímco někteří stále ještě ohrnují nos nad laboratorně vyráběnými diamanty, najde se více těch, kdo jsou z rozhodnutí nadšení. Je to pouze ukázka měnícího se vkusu a toho, že ekologie je skutečně na prvním místě.  

Laboratorní drahokamy se vyrábí opravdu zvláštním procesem, kdy se směs plynů ohřívá na více jak 800 stupňů Celsia. To umožňuje ukládat atomy uhlíku po vrstvách, dokud nevznikne krystal. Krystal je pak svými vlastnostmi k nerozeznání od skutečného, v přírodě vytěženého diamantu. 

Výroba diamantů v laboratořích na plné pecky 

Diamanty vyráběné v laboratořích nejsou ničím výjimečným. Opět stojí za zmínku pár statistik. Jenom během loňského roku došlo k výrobě přes šest set milionů karátů diamantů. Těžba těch přírodních rapidně klesá, od roku 2017 došlo k vyprodukování zhruba 152 milionů karátů, za uplynulý rok to bylo pouze 111 milionů. 

Důvodem zvýšeného množství laboratorně vyráběných diamantů není jenom ekologie, ale především neustále rostoucí poptávka po levnějších alternativách. Zájem samozřejmě dál roste s každou další a další firmou vyrábějících šperky a směřující tímto směrem.

Zejména když se velké šperkařské podniky známé po celém světě, jako je například Pandora, rozhodnou preferovat laboratorně vyráběné kameny před těmi přírodními, poptávka se rychlým tempem zvedne. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Proč byste vždy měly mít ve své šperkové kolekci stříbrný náhrdelník?

Nutně potřebujete oživit svůj šatník? Šperky s olivínem jsou v kurzu!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Intimní zápach není rozhodně téma, které by se probíralo buď s kamarádkami, nebo s partnerem. V mnoha případech je tak žena nucena si hledat pomoc sama.
Jestli jste si zamilovali žvýkání žvýkaček, máte je neustále v kabelce nebo na pracovním stole, jistě nyní čekáte jednoznačnou odpověď „Ano!“. Bohužel tak úplně jasné to není, dají se totiž najít pro i proti. Pojďme se na ně podívat.
Chcete dát svému milenci ultra speciální dárek, který mu ukáže, jak vám na něm záleží? Proč nezkusit smyslnou, erotickou masáž? Erotická masáž, která je dokonalým způsobem, jak vás dostat oba do nálady, je skvělou formou předehry a může pomoci budovat a prodlužovat potěšení, aby bylo vyvrcholení ještě příjemnější. A co si budeme, vzrušená budete i vy – a jak! Sama to dnes večer zkuste.
Každý člověk má nějaké zlozvyky, a zatímco některé vadí spíše okolí, jiné mohou vadit člověku samotnému. Jedním z nich jsou pocuchané nervy, které lze definovat jako neustálé vytáčení se kvůli každé drobnosti. Jelikož tato nemilá vlastnost ničí vzájemné vztahy, je dobré vědět, jak s problémem zatočit. Možností je víc než dost.
Máte v plánu vyrazit na nákupy letních kousků? Pak se poohlédněte po plastovém kabátku, divoce vzorovaných šatech a něčem průhledném. Chcete-li jít s módou, pak nezapomeňte ani na vykrojené plavky!
Ucpal se vám odpad a hledáte nejlepší způsob jeho čištění? Dáme vám rychlé tipy na čištění "po domácku" a poradíme, na koho se obrátit.
Blíží se Vánoce a s nimi také příjemné starosti s vybíráním vhodných dárků pod stromeček. Pokud máte doma nadšeného mladého konstruktéra, může být volba dárku snazší, než si myslíte. Sady LEGO Technic jsou totiž skvělým dárkem pro všechny milovníky stavebnic, techniky a inovací.
Plánujete svou letošní dovolenou? Nelákalo by vás však pouze ležení u moře, ale spíše aktivní dovolená? Vaše kroky mohou směřovat na Kostariku – zemi adrenalinu a zážitků.
Nemusíte jezdit každý rok k moři. V dnešní době ve znamení inflace a šíleného zdražování můžete využít možnosti navštívit tuzemské vodní plochy. Pokud přece jen chcete do zahraničí, proč nenavštívit naše kolegy na Slovensku? To je známé svou přírodou a také vodními plochami, kde zažijete skvělou relaxaci. Kam byste se měli vydat?
Ve spolupráci se značkou Retlux připravil portál DámskáLiga.cz vánoční soutěž. Zapojte se do hry o chytrou vánoční výzdobu.

Výběr článků

Tento DIY návod ukáže, jak jednoduché je vyrobit vlastní dámské psaníčko. Jako základ postačí kus kůže/umělé kůže, případně starší batoh nebo kabelka. Pak už potřebujeme jen nůžky, tavnou pistoli a nějaký kus tkaniny na vnitřek psaníčka. Výsledek překvapí!
Tu a tam každý z nás dostane chuť na dobrý koktejl. Jenže… Když se snažíte nějaké to kilo shodit nebo si chcete udržet štíhlou linii, máte logicky trochu zábrany. Nebo výčitky. Ostatně alkohol zrovna patří k nápojům, kterým bychom se pro štěstí své váhy měli vyhýbat. Ovšem naštěstí ne tak docela.
Úspěšné složení závěrečných zkoušet se musí oslavit. Promoce je jedinečnou možností, kam uzavřít jednu kapitolu života a otevřít další. Všichni chceme absolventa překvapit krásným dárkem, který se mu bude líbit. Poradíme vám, co pořídit pro ženy i muže. Uvidíte, že nakonec ten nejlepší dárek vyberete.

Nepřehlédněte

Československá pohádka Hodinářův učeň vypráví příběh o daleké cestě za láskou. Dětem ukazuje, že problémy může překonat statečnost a dobré srdce.
Amber Rachdi bydlí v americkém městě Troutdale a většina jejího mladí se točila kolem enormní obezity, vážila totiž neskutečných 300 kilogramů. Tato mladá žena po jistý čas vůbec neřešila, množství a skladbu svého jídelníčku, proto se prakticky vyjedla až do extrémních rozměrů. Zdravotní stav jí ale donutil zhubnout. Jak se jí to podařilo? Pojďte se podívat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek