Neděle , 04. 06. 2023

Dalibor

Nutně potřebujete oživit svůj šatník? Šperky s olivínem jsou v kurzu!

Diamanty jsou věčné, ale někdy zkrátka přijde čas pro něco barevného, svěžího, šťavnatého. A přesně to splňuje olivín neboli peridot. Často hrál v minulosti druhé housle. Však měl také v kategorii zelených drahokamů velkou konkurenci, a to především v podobě smaragdu. S tím byl také běžně zaměňován. Dokonce se proslýchá, že zelené kameny v Kleopatřině slavné sbírce nebyly smaragdy, ale právě olivíny. Nyní se zdá, že se vše obrací, olivín vystoupil ze stínu a začíná být ceněný pro své jedinečné kvality.
prsten
Prsten s diamantem Olivín nadchne svojí elegancí a nápaditostí

Zelený drahokam, který vás nabije pozitivní energií

Jemná žluto-zelená až tmavá zeleno-hnědá, to je typická barevná škála olivínu. Ve šperkařství se nejčastěji uplatňují kameny s intenzivní zelenou barvou a jemným zlatavým nádechem. Je to kámen zvěrokruhu pro ty, kteří jsou narození v srpnu. Pozitivně ale působí i na znamení Střelce, Panny, Býka, Ryb, Lva a Raka. Daruje se tradičně k 16. výročí svatby. Specialitou olivínu je schopnost zachovat svou barevnou intenzitu, i když ho zrovna nenastavujete slunci nebo umělému světlu. Proto si také od Římanů vysloužil přízvisko „večerní smaragd“. Jeho přednosti ale nejsou jen čistě estetické. Olivín povzbuzuje kreativitu a přináší energii do našeho života. Staří Egypťané jej považovali za kámen úzce spojený se Sluncem. Z tohoto propojení pak vycházela víra, že olivín dokáže zmírnit úzkosti, prospívat vztahům a regenerovat. A to je rozhodně něco, co dnes všichni potřebujeme.

olivín drahokam šperk
naušnice olivín

Pronikavou zeleň charakteristickou pro olivín můžeme vysvětlit nejen legendami, ale i pomocí chemie. Ve složení tohoto minerálu najdeme kromě hořčíku také železo, které je odpovědné za jeho zabarvení. Na olivínech je fascinující, že ačkoli si nás získávají svou svěží krásou, mohou být staré až 4 biliony let. Říká se, že jsou vulkanického původu. Tabulkovité krystaly jsou většinou vrostlé v trhlinách vyvřelých hornin. Jedny z nejlepších kusů pocházejí ze dna Rudého moře. Na pevnině se objevují peridoty vždy tam, kde došlo ke zvrásnění zemské kůry nebo v místech se sopečnou aktivitou, ke kterým patří České středohoří. Olivíny z této oblasti byly dokonce až do počátku 20. století jejich hlavním nalezištěm.

olivín šperk minerál
drahokamy Olivín

Kombinujte olivín s dalšími drahokamy a barvami

Klenotníci olivín v současnosti velice rádi zařazují do svých kolekcí, a světové celebrity na něj často sází, když potřebují vyladit svůj outfit na ty nejvýznamnější události. To vše svědčí o tom, že je tento zelený kámen na vrcholu popularity. Buďte si jistí, že šperk s olivínem nikdy nebude nudný nebo nevýrazný. Sluší mu to v moderním minimalistickém designu, ale stejně dobře vypadá i v romantickém nebo klasickém stylu. Příkladem je třeba prsten s olivínem v zasazení typu halo, obklopený kolem dokola drobnými diamanty. Ten by směle obstál i jako netradiční zásnubní prsten vhodný pro ženy, které mají slabost pro barevné drahokamy. Co se týče barvy zlata, tradiční volbou je žluté. Podpoří hřejivé odstíny olivínu a harmonicky se s ním sladí. Bílé zlato naopak příjemně kontrastuje, a růžové zlato působí s olivínem lehce extravagantně a nevšedně.

K TÉMATU  Rostlinné kmenové buňky využívají sílu přírody. Pochází z jabloně, která téměř vyhynula

Pokud je váš šatník plný neutrálních, případně zemitých odstínů, stane se šperk s olivínem vítaným zpestřením. Zapovězené nejsou ani kombinace s dalšími výraznějšími barvami. Zajímavý efekt vznikne třeba s tmavě fialovou nebo námořnickou modrou. Skvělý způsob, jak si se šperky pohrát, je mixovat různě barevné drahokamy. K olivínu se bude hodit fialový ametyst, žlutý citrín, nebo třeba modrý topaz. Nebojte se vykročit z davu s originálním olivínovým náhrdelníkem.

olivín drahokam řetízek
náhrdelník se zeleným olivínem

Pokud jste připravené podlehnout kouzlu olivínu, nakoukněte do nabídky ateliéru KLENOTA. Mistři zlatnického řemesla v samotném srdci Prahy zpracovávají olivín do nadčasových šperků, které nikdy nevyjdou z módy. Ke šperku získáte certifikát pravosti a samozřejmostí je i doživotní čištění zdarma.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Kdo by neznal milou Rachel ze seriálu Přátelé? Jennifer Aniston tato role jednoznačně proslavila. Od té doby ale natočila spoustu filmů, kde jsme mohli obdivovat její herecký talent a nestárnoucí krásu. Na hollywoodském výsluní tak zůstává nadále, a nevypadá to, že by se chystala odejít. Ale i ona má občas dny jako „pouhý smrtelník“. Co jste o ní určitě nevěděli?
I když to tak zatím venku ne vždy vypadá, je jaro a příroda se probouzí ze zimního spánku. Právě jarní měsíce jsou ty pravé pro přípravu zahrady na nadcházející sezónu. Pokud chcete v létě sklízet ovoce a zeleninu, válet se v zelené trávě nebo se radovat z okrasných květin, něco pro to musíte udělat už teď. Podívejte se společně s námi na patero zahradních prací, kterým je dobré věnovat čas už teď.
Obecně platí, že lidé tapety buď milují, nebo nesnáší. Tapety jsou skvělým řešením nejen z hlediska designu, ale také izolují teplo, hluk a zabraňují vzniku plísní. V devadesátých letech byly tyto textilie v módě a v každé stylové domácnosti se objevovaly stěny se zajímavými prvky. Po delší době se opět vrací do našich moderních bytů. S tím však vyvstává otázka, jaké jsou nyní trendy?
Přemýšlíte, co ještě pořídit na zahradu? Houpačka vám zpříjemní letní dny, kdy budete chtít posedět venku, ale vyhnout se přímému slunci. Jednoduché závěsné zahradní houpačky s ocelovou konstrukcí snadno přemístíte kamkoli po zahradě a na zimu se dají složit. Dřevěná pergola stojí pevně na místě, ale zase vypadá se zavěšenou houpačkou překrásně. Jen si vyberte!
Pojďme na skutečnou zábavu. Víte o tom, že existuje 7 typů pánského přirození? Který z tvarů je nejoblíbenější? A který je kuriozitou? Vážené dámy, pohodlně se usaďte, jdeme se podívat na vysoce vědeckou studii o tom, jaké všemožné tvary může mít pánský pinďour!
Toužíte po pevné a pružné pleti bez jakékoliv chybičky? Chcete mít účes jako ze salonu? Svěřte se do rukou speciální kosmetiky s obsahem kyseliny hyaluronové, jejíž účinky vás ohromí. Pleťové krémy, séra a další produkty se díky jejímu obsahu postarají o zlepšení stavu vaší pokožky.
Chcete svého partnera obdarovat krásnou, novou a stylovou peněženkou? Rozpadá se mu ta stará v ruce? Možná si pokládáte otázku, která z nabízených bude tou nejlepší. Je třeba si uvědomit, že pánové uvažují trochu jinak a že i jejich požadavky na tento módní doplněk se mohou lišit. Předně se tak moc nekouká na celkový design.
Zjistili jste, že jste bez takzvaného hotovostního polštáře? Tudíž kdyby přišla další mimořádná situace podobná té na jaře, neměli byste, z čeho žít? Pak je načase začít s financemi lépe hospodařit. Abyste se však radovali ze zisků a nikoli ze ztrát, které na konci měsíce vykážete, stáhněte si mobilní aplikace, které vám se správou osobních financí pomůžou.
Léto je pro rty extrémním obdobím: naše rty, stejně jako celý obličej, jsou vystaveny spalujícímu slunci, horkému suchému větru, někdy dokonce i slané mořské vodě. Navíc kvalita rtěnky, kterou na rty nanášíme také může přispět k podráždění už tak namáhaných rtů. Co tedy dělat, aby vaše rty vypadaly stále mladé, pevné a sladké? Dáme vám několik rad, jak o ně správně pečovat.

Nepřehlédněte

Ve zdravém těle zdravý duch. Mnohokrát připomínaná moudrost irského dramatika George Bernarda Shawa je, byla a bude pro lidstvo aktuální. S neustálým rozvojem přísunu informací se každý den dozvídáme o nových metodách cvičení, možnostech sestavení zdravého jídelníčku a korekce životního stylu tak, aby člověk dosáhl co možná nejlepšího pocitu sama ze sebe. Takový pocit vám dodá tolik potřebnou sebedůvěru, která se odráží při každodenních činnostech.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek