Čtvrtek , 29. 02. 2024

Horymír

Nutně potřebujete oživit svůj šatník? Šperky s olivínem jsou v kurzu!

Diamanty jsou věčné, ale někdy zkrátka přijde čas pro něco barevného, svěžího, šťavnatého. A přesně to splňuje olivín neboli peridot. Často hrál v minulosti druhé housle. Však měl také v kategorii zelených drahokamů velkou konkurenci, a to především v podobě smaragdu. S tím byl také běžně zaměňován. Dokonce se proslýchá, že zelené kameny v Kleopatřině slavné sbírce nebyly smaragdy, ale právě olivíny. Nyní se zdá, že se vše obrací, olivín vystoupil ze stínu a začíná být ceněný pro své jedinečné kvality.
prsten
Prsten s diamantem Olivín nadchne svojí elegancí a nápaditostí

Zelený drahokam, který vás nabije pozitivní energií

Jemná žluto-zelená až tmavá zeleno-hnědá, to je typická barevná škála olivínu. Ve šperkařství se nejčastěji uplatňují kameny s intenzivní zelenou barvou a jemným zlatavým nádechem. Je to kámen zvěrokruhu pro ty, kteří jsou narození v srpnu. Pozitivně ale působí i na znamení Střelce, Panny, Býka, Ryb, Lva a Raka. Daruje se tradičně k 16. výročí svatby. Specialitou olivínu je schopnost zachovat svou barevnou intenzitu, i když ho zrovna nenastavujete slunci nebo umělému světlu. Proto si také od Římanů vysloužil přízvisko „večerní smaragd“. Jeho přednosti ale nejsou jen čistě estetické. Olivín povzbuzuje kreativitu a přináší energii do našeho života. Staří Egypťané jej považovali za kámen úzce spojený se Sluncem. Z tohoto propojení pak vycházela víra, že olivín dokáže zmírnit úzkosti, prospívat vztahům a regenerovat. A to je rozhodně něco, co dnes všichni potřebujeme.

olivín drahokam šperk
naušnice olivín

Pronikavou zeleň charakteristickou pro olivín můžeme vysvětlit nejen legendami, ale i pomocí chemie. Ve složení tohoto minerálu najdeme kromě hořčíku také železo, které je odpovědné za jeho zabarvení. Na olivínech je fascinující, že ačkoli si nás získávají svou svěží krásou, mohou být staré až 4 biliony let. Říká se, že jsou vulkanického původu. Tabulkovité krystaly jsou většinou vrostlé v trhlinách vyvřelých hornin. Jedny z nejlepších kusů pocházejí ze dna Rudého moře. Na pevnině se objevují peridoty vždy tam, kde došlo ke zvrásnění zemské kůry nebo v místech se sopečnou aktivitou, ke kterým patří České středohoří. Olivíny z této oblasti byly dokonce až do počátku 20. století jejich hlavním nalezištěm.

olivín šperk minerál
drahokamy Olivín

Kombinujte olivín s dalšími drahokamy a barvami

Klenotníci olivín v současnosti velice rádi zařazují do svých kolekcí, a světové celebrity na něj často sází, když potřebují vyladit svůj outfit na ty nejvýznamnější události. To vše svědčí o tom, že je tento zelený kámen na vrcholu popularity. Buďte si jistí, že šperk s olivínem nikdy nebude nudný nebo nevýrazný. Sluší mu to v moderním minimalistickém designu, ale stejně dobře vypadá i v romantickém nebo klasickém stylu. Příkladem je třeba prsten s olivínem v zasazení typu halo, obklopený kolem dokola drobnými diamanty. Ten by směle obstál i jako netradiční zásnubní prsten vhodný pro ženy, které mají slabost pro barevné drahokamy. Co se týče barvy zlata, tradiční volbou je žluté. Podpoří hřejivé odstíny olivínu a harmonicky se s ním sladí. Bílé zlato naopak příjemně kontrastuje, a růžové zlato působí s olivínem lehce extravagantně a nevšedně.

K TÉMATU  Módní manuál: Vybíráme sukni. Jak si zvolit správně střih a vzor látky k vaší postavě? Objevte s námi žhavé trendy!

Pokud je váš šatník plný neutrálních, případně zemitých odstínů, stane se šperk s olivínem vítaným zpestřením. Zapovězené nejsou ani kombinace s dalšími výraznějšími barvami. Zajímavý efekt vznikne třeba s tmavě fialovou nebo námořnickou modrou. Skvělý způsob, jak si se šperky pohrát, je mixovat různě barevné drahokamy. K olivínu se bude hodit fialový ametyst, žlutý citrín, nebo třeba modrý topaz. Nebojte se vykročit z davu s originálním olivínovým náhrdelníkem.

olivín drahokam řetízek
náhrdelník se zeleným olivínem

Pokud jste připravené podlehnout kouzlu olivínu, nakoukněte do nabídky ateliéru KLENOTA. Mistři zlatnického řemesla v samotném srdci Prahy zpracovávají olivín do nadčasových šperků, které nikdy nevyjdou z módy. Ke šperku získáte certifikát pravosti a samozřejmostí je i doživotní čištění zdarma.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Problémů, které člověka dokážou potrápit, je celá spousta. Mezi ně patří také zánět močových cest, který je velmi bolestivou zdravotní potíží. Ať už postihne ženu nebo muže, umí vyvolat nepříjemné pocity a dokáže člověka potrápit. Proto si pojďme prozradit, jak ho vyléčit.
Vaginální mykóza nebo také kvasinková infekce. To je problém, který je ženám moc dobře známý. Štěstí má žena, která se s nepříjemným pocitem pálení, svědění a nepříjemnou bolestí intimních partií ještě nesetkala. Statistiky však říkají, že se s mykózou alespoň jednou za život setkala snad každá z nich. Proto lze logicky říct, že každá žena se ptala na to, jak s mykózou bojovat.
Suchý únor se těší čím dál větší popularitě. Zatímco v zahraničí jede spíš ”dry january”, už proto že navazuje skvěle na novoroční předsevzetí, my Češi jsme spíš pro ten kratší měsíc bez alkoholu. I tak ty čtyři střízlivé týdny nemusí být žádná pruda, když si je zpříjemníte mocktaily.
Citron je již od pradávna používán jako pomocník při mnoha zdravotních potížích. Kyselina citronová v citronu je totiž známá svými imunitními, antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi. Co vás napadne jak první, když máte například chřipku? Samozřejmě pořádný bylinkový čaj s medem, zázvore, a hlavně citronem! Jaké jsou účinky citronu na lidské tělo?
Nakupování potravin se za poslední měsíce posunulo na zcela jinou úroveň. Pryč jsou časy, kdy se stály fronty před supermarketem nebo kdy se zdlouhavě skládal nákup na pás a poté se následně s obrovským vynaloženým úsilím táhl domů.
Je spousta úžasných přípravků, které nám během pár vteřin pomohou zdokonalit naše vlasy. Jenže... Pokud jste majitelkou bohémských vlnek nebo roztomilých kudrlinek, pak víte, jaký je to s nimi občas kříž, aby vypadaly opravdu zdravě. Oproti jiným vlasům totiž mají větší tendenci k lámaní, třepivosti a suchosti. Naštěstí jsou ale k mání různé přípravky pro podporu vln, z nichž některé jsme za vás otestovali.
Konečně jsme s kamarády vyrazili oslavit to, že nemusíme sedět zavření doma a otevřeli se hospody. Vydali jsme se na párty a zábava nebrala konce. Pití teklo proudem. Bohužel se mi pak stalo něco, na co v životě nezapomenu, i když si to prakticky nepamatuju. Až s pomocí přátel jsem nakonec zjistila, co všechno se tu noc dělo.
Astroložka Naďa Šmídová připravila horoskop krásy a duševního zdraví na další pracovní týden. Čemu se v sychravém počasí vyhnout a co naopak očekávat?
S jarem je mimo stoupajících teplot neodmyslitelně spojena obměna šatníku za vzdušnější a pestřejší oblečení. Prostor dostávají kousky s vypasovanějšími střihy podtrhujícími ženskost a jemnost. Konec konců, kterou z žen by nepotěšila mužská pozornost, kterou vyvolá právě dobře padnoucí sukně různého střihu a délky? Víte, jaký střih se k vaší postavě hodí nejvíce?

Výběr článků

Když se začal venku šířit nový typ koronaviru, došlo k nařízené karanténě a v platnost vešla celá řada nouzových opatření. Lidé se uchýlili do svých domovů, odkud řada z nich začala pracovat. Ti, kteří z domu pracovat nemohli, se začali dívat na Netflix.
Každá žena před příchodem svého prvního dítěte přemýšlí o tom, jaké to asi bude. Jak asi bude probíhat její těhotenství, jaký bude porod a jak vlastně bude její děťátko vypadat? Na všechny otázky však ani maminky ani kamarádky reálně odpovědět nedokáží. Jaké to tedy bude? Co už je předem dané?
Nikdo není dokonalý… S tím se buď můžete smířit, nebo se rozhodnout s nedokonalostí bojovat. K dokonalé postavě vám pomůže dieta a osobní trenér a k dokonalému úsměvu zase rovnátka. Pojďte se podívat, jaké problémy vám pomohou vyřešit.

Nepřehlédněte

Jsem vdaná už třicet let – za tu domu jsme si toho s manželem zažili hodně, ale vždy jsme byli tím spokojeným a harmonickým párem, prostě dva lidé, kteří k sobě patří. Kamarádky se mě často ptaly, jak to děláme a zda už někdy došlo i k nevěře.
Už dávno je pryč doba, kdy si lidé doma zapalovali parafínové čajové nebo jiné svíčky. Osvěta na téma svíček se šíří světem rychlostí blesku. Pokud ale stále netušíte, proč zainvestovat do sójových svíček, pár důvodů pro vás máme. Ten hlavní je, že parafínové svíčky vážně poškozují naše zdraví.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek