Středa , 05. 10. 2022

Eliška

Mikrovlnná trouba nahradí několik spotřebičů najednou. Poradíme, jak vybrat tu NEJ

Kuchyňský kout je plný nejrůznějších spotřebičů, bez kterých bychom se při vaření prakticky neobešli. V případě, že vám chybí mikrovlnná trouba, pojďme si prozradit, jak ji vybrat. I tento společník se vybírá na základě několika kritérií.
trouba
Mikrovlnná trouba dokáže nahradit několik domácích spotřebičů najednou. (foto: 123RF)

10. 02. 2022

Mnoho lidí se domnívá, že mikrovlnná trouba není tak důležitou součástí našich kuchyní. Jenže pravda je ve skutečnosti někde jinde. Ohřívání a rozmrazování by najednou bylo velice složité a zdlouhavé. Navíc dnešní modely mikrovlnek oplývají celou spoustou zajímavých funkcí, mezi které patří také grilování, pečení, vaření v páře nebo možnost kombinovat tyto funkce najednou. Z mikrovlnné trouby je tak opravdu fenomenální pomocník, který přípravu jakéhokoli pokrmu usnadní. 

Než se však pustíte do výběru mikrovlnky, je zapotřebí zodpovědět několik otázek, a to: 

  • Co od mikrovlnky očekáváte? Budete potřebovat zvláštní funkce, nebo vám stačí schopnost ohřívání a rozmrazování? 
  • Chcete volně stojící nebo vestavnou mikrovlnku? V tomto případě rozhodne vaše kuchyně. 
  • K čemu všemu chcete mikrovlnku využívat? Jen na ohřívání, nebo rovnou na přípravu jídla? 

Jaké parametry sledovat při výběru?

Vnitřní objem a průměr otočného talíře 

Je celá spousta kritérií, jež je třeba při výběru mikrovlnné trouby sledovat. Předně mluvíme o vnitřním objemu, který určuje velikost vnitřního prostoru. Čím větší bude, tím více se do něj vejde věcí. V tomto případě záleží na vás a velikosti vašich talířů. Objemy mikrovlnek se totiž pohybují v poměrně velkých rozmezích, a to od 15-45 litrů.  

V souvislosti s tím musíme zmínit také průměr otočného talíře. Pokud je průměr talíře rovný 24 centimetrům, stačí to pro běžné talíře. Jestliže jste majiteli většího nádobí, zaměřte svou pozornost na talíře o průměru 25-29 centimetrů či rovnou nad 30 centimetrů. 

Ovládání a otevírání dvířek 

Při výběru hraje roli také ovládání. Mikrovlnná trouba se dá ovládat manuálně, ale také najdeme takové, jež mají elektronické ovládání. Pokud jste ale milovníkem moderních technologií a na tomto základě stavíte i svou domácnost, pak vám nejspíše učaruje dotykový displej. 

K TÉMATU  Ložnice podle feng-šuej. Vytvořte si oázu pro klidný spánek

A když už jsme u toho ovládání, při výběru mikrovlnné trouby také zkontrolujte otevírání dvířek. Ne, mechanismus otevírání dvířek opravdu není u všeho stejný. Je většinou řešený madlem nebo tlačítkem. Je otevírání ale výklopné nebo pouze na stranu? 

Materiál se hlásí o slovo 

Stejně jako při výběru dalších domácích spotřebičů (nebo jiných věcí obrazně) se vaše pozornost musí zaměřit také směrem k materiálu. Plast, nerez nebo kombinace obou? To jsou možnosti, které nás na pultu obchodů s elektronikou čekají. Nedívejte se ale jen na povrchový materiál, ale také na materiál, ze kterého je tvořena vnitřní část. Některé totiž mají speciální úpravu interiéru, kterou ocení hlavně hospodyňky. Tato speciální úprava má totiž vést ke snazší údržbě spotřebiče.  

A co funkce? 

Jak již bylo zmíněno, dnešní mikrovlnné trouby už dávno nejsou tím, co bývaly. Tedy, vezmeme-li to po stránce funkčnosti. Už neslouží jenom k ohřívání nebo naopak k rozmrazování, mohou se pyšnit jinými funkcemi.  

Některé mikrovlnné trouby umí grilovat. Podle posledních statistik mluvíme o jedné z nejoblíbenějších funkcí vůbec, která plnohodnotně nahrazuje tradiční gril. Zmínit musíme také horký vzduch, díky kterému je možné v mikrovlnce také péct. A v neposlední řadě lze přímo v mikrovlnce vařit v páře, což je velice šetrný způsob, jak zachovat v použitých ingrediencích nutriční hodnoty.  

Mimochodem, věděli jste, že mikrovlnná trouba může mít i 3D technologii? Ta zajišťuje šíření mikrovln naprosto rovnoměrně, což vede k zajištění ideálního zpracování daného pokrmu. Jinými slovy bude vaření, ohřívání i rozmrazování přesné a velice rychlé.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Potraviny do mikrovlnky: které byste nikdy v ní nikdy neměli ohřívat?

Zavařování ovoce a zeleniny: v myčce, v troubě, v mikrovlnce

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Naše manželství jsem vždy brala jako ideální soužití muže a ženy. Všichni naši známí nás měli jako vzor toho, jak by to v dlouhodobém vztahu mělo vypadat. Byla jsem do manžela zamilovaná od svých dvaceti let, po několika letech mě požádal o ruku. Jak jsem se ale mýlila v tom nejbližším člověku, kterého mám, to si ani nedokážete představit! Než se objevila jeho nemanželská dcera...
Snad každá žena má své problémové partie, na kterých se ukazuje drobná pomerančová kůže nebo větší celulitida. Boj proti celulitidě není snadný, avšak ne nemožný. Proto můžete vyzkoušet tyto účinné tipy, které vás pomerančové kůže snadno zbaví nebo zmírní její další růst. Vyzkoušejte následující triky a mějte svou pokožku pod kontrolou.
Není snad člověk, který by je neznal. Zvláště v poslední době o nich média psala téměř neustále. Tato nepřehlédnutelná dvojice si získala srdce mnohých, ale řadu svých fanoušků také ztratila, a to právě kvůli stěží pochopitelným krokům, které provedla. Harry a Meghan jsou pár, který bude přitahovat pozornost médií neustále. Jaké byli jejich největší výstřelky? Pojďme si je připomenout!
Příchod koronavirové krize ukázal, že lidé nemají vytvořený takzvaný hotovostní polštář, respektive finanční rezervu, která by jim zachránila život ve chvíli, kdy by přišli o práci. Čechům zkrátka chybí základní znalosti v oblasti finanční gramotnosti, kterým se měli naučit už v útlém dětském věku. Pokud se pravidla zacházení s penězi nebudou dětem vštěpovat do hlavy už od dětství, v dospělosti starého psa jen stěží novým kouskům naučíme.
Blíží se váš svatební den? Ten je třeba chystat už od chvíle, kdy řeknete při zásnubách své “ano”. Ta nejkrásnější místa na svatbu jsou totiž brzy rezervována. Teprve po rezervaci termínu a místa přichází čas na tvorbu svatebních oznámení. Kdy je poslat a na co si dát pozor?
Sedavé zaměstnání se bezpochyby vždy nějak odrazí na našem zdraví. Nejde jen o stav páteře a celých zad, ale mohou se objevit i zdravotní potíže rukou od jejich nevhodné a dlouho neměnné pozice. Zároveň trpí vaše klouby, můžete mít větší sklony k nadváze. Zkuste se tedy zamyslet nad tím, jestli i když musíte pracovat, nešlo by se vždy třeba po hodině práce na chvilku protáhnout a svému tělu trochu ulevit.
Chia jsou drobná černá semínka šalvěje hispánské. Ta je původem z Mexika a Guatemaly a tato semínka byla základním jídlem starověkých Aztéků a Mayů. „Chia“ je ve skutečnosti starověké mayské slovo pro sílu. Chia semínka jsou malá, plochá a oválná s lesklou a hladkou strukturou, jejichž barva je většinou černá.
Možná si to ani neuvědomujeme, ale plasty jsou všude kolem nás. Některé jsou velmi cenné a pomáhají nám v běžném životě. Například plastové součástky elektroniky, plastové rukavice a pomůcky v nemocnicích nebo plastové součástky aut a všeobecně plast používaný v průmyslu. Některé plasty nám ovšem neslouží léta, ale jen pár hodin nebo dokonce minut. Proto bychom se na tyto druhy plastů měli zaměřit a začít s nimi šetřit. Jak můžeme v domácnosti během každodenních činností plasty eliminovat?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek