Neděle , 03. 03. 2024

Kamil

Jak udržet pořádek v koupelně? Vyberte správné vybavení koupelny, abyste navždy zvítězili nad špínou

Kdo by si nepřál, aby bylo doma pořád uklizeno a čisto za cenu jen minimálního úsilí? Koupelna bývá jablkem sváru v mnoha domácnostech. Vousy v umyvadle, poplivané zrcadlo, vlasy v odtoku a seznam pokračuje… Následující tipy a triky na vybavení koupelny vám usnadní úklid jednou pro vždy.

Jestliže plánujete stavět nebo rekonstruovat koupelnu, počítejte už dopředu s takovým vybavením, aby byl úklid co nejjednodušší. 

1. Bílá – komu by se nelíbila? Ale na spáry nepatří.

Bílá koupelna dokáže být osvědčenou klasikou i designovou perlou. Bílá barva působí čistě, něžně, nevinně a opticky zvětšuje prostor, což se ve většině koupelen hodí. Pokud toužíte po ladění do bíla, je dobrý nápad volit bílý nábytek, sanitu, doplňky a podobně. U spár se však bílé raději vyhněte. V minulosti nebyl takový výběr spárovacích hmot, proto byly v koupelnách k vidění kachličky s bílými spárami. Bohužel, bílé zůstaly  spáry jen prvních pár měsíců, při extrémní péči let. A taková bílá spára, která už není úplně bílá, zbytečně dodá i uklizené koupelně ušmudlaný vzhled. 

Naštěstí dnes je k dispozici větší výběr a volit můžete nejen z řady funkčních materiálů, ale také barev. Standardně se doporučuje volit spárovací hmotu v trochu světlejším odstínu, než je dlažba. Možné je také zvolit barvu kontrastní. Oblíbené jsou odstíny béžové a hnědé, které ladí k dřevěnému koupelnovému nábytku. Každopádně se do koupelny hodí spíše teplé barvy, aby podpořily teplotní komfort během provádění hygieny. 

2. Jděte chytře na barvu podlahy.

Podle čeho si vybrat z mnoha vzorů a barev kachliček na podlahu? Samozřejmě se vám musí líbit, ale barva by měla ladit s barvou vlasů paní domů. Je to sice laciný a podlý trik, ale díky němu vás nebude trápit každý vlásek, který při česání upadne na zem. Protože ho jednoduše neuvidíte. Stejně tak zafunguje, aby nebylo vidět každé smítko, pokud na kachličkách bude nějaký abstraktní vzor ve více barvách. Také nejsou ideální kachličky s leskem, protože na ně si stačí stoupnout bosou nohou a už je na nich šlápota.

K TÉMATU  Netradiční využití zubní pasty v domácnosti, kde byste to možná nečekala

3. Sprchujte se bez špinavých zákoutí

Pokud to vaše koupelna umožňuje, zvažte variantu sprchového koutu s odtokovým žlabem. Sprchový kout bez vaničky je sice náročnější na instalaci, ale jednodušší na úklid, jelikož má méně záhybů a koutů. Právě špatně přístupná místa jsou nejčastějším místem vzniku plísní a dalších nepříjemností. Ve sprchovém koutě bez vaničky si na rychlý úklid vystačíte s proudem vody. 

Když máte k dispozici hodně místa, můžete pojmout sprchový kout jako walk-in, což znamená průchozí. Budou mu „chybět“ dveře, takže o jednu věc na mytí méně. Bezbariérová sprcha má ještě bonus v podobě snadného vstupu. Nemusí se stát něco vyloženě vážného, abyste za něj byli rádi. Stačí přetržený vaz v koleni z lyžování. 

Kdo v souboji sprchový kout versus vana bojuje za druhou variantu, bude řešit spíše jinou otázku. A sice, vana z jakého materiálu se nejlépe čistí. Podle zkušených hospodyněk to vypadá, že plechová vana se myje snadněji než akrylátová, která má zase výhody v nižší ceně a příjemnějším povrchu. 

4. Zrcadlo, zrcadlo, kdo je v zemi zdejší nejšpinavější?

Zrcadlo zpravidla vydrží čisté jen do prvního mytí rukou. Většinou jsou to muži a děti, kdo má nepřekonatelný talent k tomu u mytí rukou zacákat půl koupelny a u čištění zubů plivat dva metry kolem sebe. Velká zrcadla sice vypadají hezky a opticky přidávají světlo a prostor, ale stojí to čištění za to? Raději zvolte menší zrcadlo, u jehož leštění nestrávíte půl života. V nejlepším případě byste na něj měli dosáhnout z jednoho místa bez použití schůdků.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Peníze nerostou na stromech, ale i kdyby rostly, bylo by hloupé odmítat příležitosti k výhodnému nákupu. Pokud rádi utrácíte v e-shopech, následující tipy uleví vašemu rozpočtu. Prozradíme vám, jak v e-shopech šetřit a nemuset přitom slevit z kvality zboží. Internet je neuvěřitelně spletité bludiště a najít tu nejlepší nabídku je mnohdy velmi náročné. Někdy člověk stráví celé hodiny prolézáním virtuálních regálů, než se objeví ta správná. Zdaleka nejhorší jsou však tzv. impulzivní nákupy, právě mohou peněženku řádně provětrat. Naštěstí se můžete řídit poměrně jednoduchými pravidly, díky kterým se vlk nažere a koza zůstane celá – nakoupíte ke své spokojenosti, ale nebude lamentovat nad extrémní útratou. Jdeme na to!
Vidět kvést nebo rodit rostlinku, kterou jsme si vypěstovali ze semínka, je čistá radost každého zahrádkáře. Celá řada zelenin i květin se musí vysévat včas, protože mají dlouhou vegetační dobu. Tak abyste stihly sezónu, je nutné se setím začít již nyní v únoru!
Třešně a višně jsou jedny z nejčastěji pěstovaných ovocných stromů na pozemcích a zahradách u rodinných domků. To není překvapivé, protože všechny odrůdy třešní jsou chutné, zdravé a ideální pro konzumaci přímo ze stromu. Stojí za to zjistit, jak tuto rostlinu správně pěstovat a jak vybrat nejlepší odrůdy třešní, které každoročně poskytnou bohatou úrodu. Řekneme vám také, jaká může být cena třešní a kde je nejlépe koupit.
Není svíčka jako svíčka. Velmi záleží na tom, z čeho je vyrobená. Věděli jste, že většina těch běžně prodávaných škodí zdraví? I z tohoto důvodu si v posledních pár letech lidé zvykli vyrábět si svíčky sami. Vyjdou je mnohem levněji a přesně vědí, z čeho se skládají. Můžete to zkusit i vy.
Internetový nákup prožívá změny. Již brzy si v e-shopu budete moci vyzkoušet třeba vybranou barvu rtěnky přímo na vás. Stejně tak třeba i sukni nebo oblíbený top. Změní virtuální zrcadla způsob nakupování v e-shopech?
Média jsou plná zpráv o koronaviru. Přitom v naší zemi není toto nebezpečí tak akutní jako docela obyčejná chřipka, které letos podlehlo už 23 osob. Proočkovanost na chřipku je u nás pouze 5 % a průměrně na ni zemře v Česku 1500 osob ročně. Proočkovanost se ale snižuje i u ostatních nemocí. Tento stav má na svědomí mnoho nesmyslných mýtů a fám o očkování. Jak je to doopravdy?
Oblečte se do barev a vyjděte z šedivého průměru. A že máte o pár let nebo pár kilo víc? Vždyť nemusíte zkoušet módní výstřelky. Městská dáma nad šedesát v rozervaných džínách nám přijde trochu přes čáru, ale je spousta dalších možností, jak se cítit skvěle v každém věku i těle.
Pohlavní nemoci – pro mnohé tabu, pro jiné něco tak intimního. Je chybou se domnívat, že vás některá z těchto velmi choulostivých onemocnění nemůže postihnout. Mnohé se totiž nepřenáší jen při pohlavním styku nebo nechráněným sexem. Jejich příčiny mohou být i jiné. Pojďme se seznámit s těmi nejčastějšími.
Než se stali slavnými, tak mnoho z nejbohatších a nejuznávanějších osobností světa nemělo peníze. A někteří z nich nebyli pouze chudí, byli doslova bezdomovci.
Samoopalovací krémy, pěny nebo oleje jsou šikovnou věcičkou, kterou si nejedna z nás zamilovala. Důvod je prostý – jedná se o zdravější alternativu opalování, zajistí bronzový nádech mimo letní sezónu, a navíc dokážou dodat barvičku i těm, kterým není shůry dáno a poměrně složitě se opalují.
Venku je sychravo, zima, a druhý den svítí slunce a sundaváte vrstvu oblečení. Právě tohle období je nejnáročnější na náš imunitní systém. Jak se dá zvýšit obranyschopnost organismu?
Plánujete si domů pořídit domácího mazlíčka? Psa, kočku či snad křečka? Raději si pořiďte sladkovodní akvárium s rybkami. Proč? Je to skvělá relaxační záležitost a navíc krásná dekorace do bytu. 

Výběr článků

Jakmile vysvitlo sluníčko a konečně se po měsících zimy oteplilo, vsadíme se, že už jste na internetu začala lovit plavky na novou sezonu. V pořádku. S tím úzce souvisí i hubnutí, protože zatímco koukáte na ty holky s perfektní postavou, na sobě najdete obvykle aspoň pár nedostatků, které si umanete do léta spravit. Proto potřebujete jídlo, které vám k vysněné postavě pomůže.
Věci mají své místo. I když to na první pohled nevypadá, už dvouleté děti vědí, kam která věc patří. Právě v tomto věku se začne projevovat smysl pro pořádek. Je tak nutné jim dát pravidla her i úklidu. Dítě začne vnímat vnější a vnitřní řád.
Hledáte efektivní a zároveň chutnou dietu, která vám bude vyhovovat? V současné době je na vzestupu dieta, která tyto podmínky splňuje, jaká?

Nepřehlédněte

I když školy a školky fungují, tak většina dětí v nich moc času netráví. Stačí jim totiž pár dnů v kolektivu a onemocní. Chřipku střídá nachlazení či angína. Během měsíců, kdy byly doma a nosily roušky, se oslabila jejich přirozená obranyschopnost a nyní jim stačí málo. Tohle byste měli udělat, abyste jejich imunitu opět nastartovali a vaše ratolesti trávily více času v lavici než v posteli.
I když se Česká republika opět začíná otvírat veřejnosti, stále jsou mnohá místa zavřená nebo opředená přísnými hygienickými pravidly. I proto se stále řada rodičů ptá, kam vyrazit s dětmi, když mnoha místa jsou stále ještě veřejnosti nepřístupná. Naštěstí pro vás máme několik konkrétních tipů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek