Pondělí , 06. 02. 2023

Vanda

Jak udržet pořádek v koupelně? Vyberte správné vybavení koupelny, abyste navždy zvítězili nad špínou

Kdo by si nepřál, aby bylo doma pořád uklizeno a čisto za cenu jen minimálního úsilí? Koupelna bývá jablkem sváru v mnoha domácnostech. Vousy v umyvadle, poplivané zrcadlo, vlasy v odtoku a seznam pokračuje… Následující tipy a triky na vybavení koupelny vám usnadní úklid jednou pro vždy.

Jestliže plánujete stavět nebo rekonstruovat koupelnu, počítejte už dopředu s takovým vybavením, aby byl úklid co nejjednodušší. 

1. Bílá – komu by se nelíbila? Ale na spáry nepatří.

Bílá koupelna dokáže být osvědčenou klasikou i designovou perlou. Bílá barva působí čistě, něžně, nevinně a opticky zvětšuje prostor, což se ve většině koupelen hodí. Pokud toužíte po ladění do bíla, je dobrý nápad volit bílý nábytek, sanitu, doplňky a podobně. U spár se však bílé raději vyhněte. V minulosti nebyl takový výběr spárovacích hmot, proto byly v koupelnách k vidění kachličky s bílými spárami. Bohužel, bílé zůstaly  spáry jen prvních pár měsíců, při extrémní péči let. A taková bílá spára, která už není úplně bílá, zbytečně dodá i uklizené koupelně ušmudlaný vzhled. 

Naštěstí dnes je k dispozici větší výběr a volit můžete nejen z řady funkčních materiálů, ale také barev. Standardně se doporučuje volit spárovací hmotu v trochu světlejším odstínu, než je dlažba. Možné je také zvolit barvu kontrastní. Oblíbené jsou odstíny béžové a hnědé, které ladí k dřevěnému koupelnovému nábytku. Každopádně se do koupelny hodí spíše teplé barvy, aby podpořily teplotní komfort během provádění hygieny. 

2. Jděte chytře na barvu podlahy.

Podle čeho si vybrat z mnoha vzorů a barev kachliček na podlahu? Samozřejmě se vám musí líbit, ale barva by měla ladit s barvou vlasů paní domů. Je to sice laciný a podlý trik, ale díky němu vás nebude trápit každý vlásek, který při česání upadne na zem. Protože ho jednoduše neuvidíte. Stejně tak zafunguje, aby nebylo vidět každé smítko, pokud na kachličkách bude nějaký abstraktní vzor ve více barvách. Také nejsou ideální kachličky s leskem, protože na ně si stačí stoupnout bosou nohou a už je na nich šlápota.

K TÉMATU  Jak zařídit malou koupelnu, když není místa nazbyt?

3. Sprchujte se bez špinavých zákoutí

Pokud to vaše koupelna umožňuje, zvažte variantu sprchového koutu s odtokovým žlabem. Sprchový kout bez vaničky je sice náročnější na instalaci, ale jednodušší na úklid, jelikož má méně záhybů a koutů. Právě špatně přístupná místa jsou nejčastějším místem vzniku plísní a dalších nepříjemností. Ve sprchovém koutě bez vaničky si na rychlý úklid vystačíte s proudem vody. 

Když máte k dispozici hodně místa, můžete pojmout sprchový kout jako walk-in, což znamená průchozí. Budou mu „chybět“ dveře, takže o jednu věc na mytí méně. Bezbariérová sprcha má ještě bonus v podobě snadného vstupu. Nemusí se stát něco vyloženě vážného, abyste za něj byli rádi. Stačí přetržený vaz v koleni z lyžování. 

Kdo v souboji sprchový kout versus vana bojuje za druhou variantu, bude řešit spíše jinou otázku. A sice, vana z jakého materiálu se nejlépe čistí. Podle zkušených hospodyněk to vypadá, že plechová vana se myje snadněji než akrylátová, která má zase výhody v nižší ceně a příjemnějším povrchu. 

4. Zrcadlo, zrcadlo, kdo je v zemi zdejší nejšpinavější?

Zrcadlo zpravidla vydrží čisté jen do prvního mytí rukou. Většinou jsou to muži a děti, kdo má nepřekonatelný talent k tomu u mytí rukou zacákat půl koupelny a u čištění zubů plivat dva metry kolem sebe. Velká zrcadla sice vypadají hezky a opticky přidávají světlo a prostor, ale stojí to čištění za to? Raději zvolte menší zrcadlo, u jehož leštění nestrávíte půl života. V nejlepším případě byste na něj měli dosáhnout z jednoho místa bez použití schůdků.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

S příchodem miminka se ženě naprosto změní život. Najednou je zde někdo, kdo vás zcela potřebuje, je na vás zcela závislý. S tím se pojí i změny v soužití partnerů. Některý muž je na velkou změnu z postu partner na povolání otec schopen pružně reagovat. Někdo naopak odmítá novou roli přijmout a zarputile si jede ve starých kolejích. K čemu taková situace vede? A proč je tak nebezpečná?
Někdo nedá na ostrá jídla dopustit a dopřává si je téměř denně, jiný nesní jídlo jen o trochu víc okořeněné. Pokud to však nebudete s konzumací pálivých pochoutek vyloženě přehánět, vaše zdraví vám za ně poděkuje. Zkoušeli jste si někdy dát ostré jídlo třeba k obědu v průběhu parného léta? Nejprve vás sice pořádně prohřeje, ale následně způsobí žádané ochlazení.
Úklid šatníku je skvělou příležitostí k vyřazení nenošených a nepadnoucích kousků. Vyhazování oblečení není nikdy snadné, nicméně může to být zvláštně osvobozující zkušenost. Jak ale na to? Více v článku.
Práce na počítači, hraní her či sledování televize mají společné jedno a tím je enormní zátěž na oči. Displeje digitálních přístrojů totiž vyzařují modré světlo, které představuje obrovské množství energie, s níž se musejí oči vypořádat. To, co se ze začátku může projevovat jako podráždění, únava či zarudnutí, může mít časem nepříjemné následky v podobě zhoršení zraku.
Zatímco většina zatím cestuje jenom prstem po mapě, jiné už nebaví sedět doma. Chtějí něco zažít, i když tomu epidemiologická situace zrovna nenahrává. Jenže panující koronavirus cestování nepřeje už nějaký ten pátek, proto se mnozí lidé rozhodli vydat se na cestu, i když je venku stále hrozící riziko nakažení.
Handmade věci se z hlediska popularity už několik let drží na samém vrcholku. A ostatně se není čemu divit. Jsou totiž osobité, originální, odlišné od ostatních a jedinečné v každém detailu. Dnes si doma můžete vyrobit snad už cokoliv - od dekorací až po kosmetiku. My se ale v tomto článku budeme zabývat tím, jak si vyrobit vlastní parfém. Pojďme na to!
Dokážete si představit, jak moc dokážou být opalovací krémy nebezpečné? V některých případech mohou pozměnit i naši DNA! Neodnesete to vy, ale vaše děti a vnoučata už možná ano.

Nepřehlédněte

Hledáte-li pohodlné a zároveň vysoce módní boty na léto, budou polobotky tím správným řešením i pro vás. Na trhu existuje celá řada trendy polobotek. Pokud nejste zrovna módní guru, nezoufejte! Na následujících řádcích vám prozradíme, jaké modely polobotek vybírat a jak je vhodně kombinovat s oblečením, aby byl váš outfit dokonalý. Čtěte a inspirujte se s námi!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek