Středa , 18. 05. 2022

Nataša

Jak udržet pořádek v koupelně? Vyberte správné vybavení koupelny, abyste navždy zvítězili nad špínou

Kdo by si nepřál, aby bylo doma pořád uklizeno a čisto za cenu jen minimálního úsilí? Koupelna bývá jablkem sváru v mnoha domácnostech. Vousy v umyvadle, poplivané zrcadlo, vlasy v odtoku a seznam pokračuje… Následující tipy a triky na vybavení koupelny vám usnadní úklid jednou pro vždy.

Jestliže plánujete stavět nebo rekonstruovat koupelnu, počítejte už dopředu s takovým vybavením, aby byl úklid co nejjednodušší. 

1. Bílá – komu by se nelíbila? Ale na spáry nepatří.

Bílá koupelna dokáže být osvědčenou klasikou i designovou perlou. Bílá barva působí čistě, něžně, nevinně a opticky zvětšuje prostor, což se ve většině koupelen hodí. Pokud toužíte po ladění do bíla, je dobrý nápad volit bílý nábytek, sanitu, doplňky a podobně. U spár se však bílé raději vyhněte. V minulosti nebyl takový výběr spárovacích hmot, proto byly v koupelnách k vidění kachličky s bílými spárami. Bohužel, bílé zůstaly  spáry jen prvních pár měsíců, při extrémní péči let. A taková bílá spára, která už není úplně bílá, zbytečně dodá i uklizené koupelně ušmudlaný vzhled. 

Naštěstí dnes je k dispozici větší výběr a volit můžete nejen z řady funkčních materiálů, ale také barev. Standardně se doporučuje volit spárovací hmotu v trochu světlejším odstínu, než je dlažba. Možné je také zvolit barvu kontrastní. Oblíbené jsou odstíny béžové a hnědé, které ladí k dřevěnému koupelnovému nábytku. Každopádně se do koupelny hodí spíše teplé barvy, aby podpořily teplotní komfort během provádění hygieny. 

2. Jděte chytře na barvu podlahy.

Podle čeho si vybrat z mnoha vzorů a barev kachliček na podlahu? Samozřejmě se vám musí líbit, ale barva by měla ladit s barvou vlasů paní domů. Je to sice laciný a podlý trik, ale díky němu vás nebude trápit každý vlásek, který při česání upadne na zem. Protože ho jednoduše neuvidíte. Stejně tak zafunguje, aby nebylo vidět každé smítko, pokud na kachličkách bude nějaký abstraktní vzor ve více barvách. Také nejsou ideální kachličky s leskem, protože na ně si stačí stoupnout bosou nohou a už je na nich šlápota.

K TÉMATUPřírodní úklidové prostředky: uklízejte domácnost bez chemie

3. Sprchujte se bez špinavých zákoutí

Pokud to vaše koupelna umožňuje, zvažte variantu sprchového koutu s odtokovým žlabem. Sprchový kout bez vaničky je sice náročnější na instalaci, ale jednodušší na úklid, jelikož má méně záhybů a koutů. Právě špatně přístupná místa jsou nejčastějším místem vzniku plísní a dalších nepříjemností. Ve sprchovém koutě bez vaničky si na rychlý úklid vystačíte s proudem vody. 

Když máte k dispozici hodně místa, můžete pojmout sprchový kout jako walk-in, což znamená průchozí. Budou mu „chybět“ dveře, takže o jednu věc na mytí méně. Bezbariérová sprcha má ještě bonus v podobě snadného vstupu. Nemusí se stát něco vyloženě vážného, abyste za něj byli rádi. Stačí přetržený vaz v koleni z lyžování. 

Kdo v souboji sprchový kout versus vana bojuje za druhou variantu, bude řešit spíše jinou otázku. A sice, vana z jakého materiálu se nejlépe čistí. Podle zkušených hospodyněk to vypadá, že plechová vana se myje snadněji než akrylátová, která má zase výhody v nižší ceně a příjemnějším povrchu. 

4. Zrcadlo, zrcadlo, kdo je v zemi zdejší nejšpinavější?

Zrcadlo zpravidla vydrží čisté jen do prvního mytí rukou. Většinou jsou to muži a děti, kdo má nepřekonatelný talent k tomu u mytí rukou zacákat půl koupelny a u čištění zubů plivat dva metry kolem sebe. Velká zrcadla sice vypadají hezky a opticky přidávají světlo a prostor, ale stojí to čištění za to? Raději zvolte menší zrcadlo, u jehož leštění nestrávíte půl života. V nejlepším případě byste na něj měli dosáhnout z jednoho místa bez použití schůdků.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Při nakupování na internetu můžete narazit na řadu zajímavého. Při házení oblíbených nápojů do virtuálního košíku na vás může vyskočit třeba takzvaný matcha čaj, který vás zaujme pro svou nápadně zelenou barvu. Právě díky ní se nad ním pozastavíte a přemýšlíte, jestli si ho také vhodit či nevhodit do onoho koše. Nakonec však kliknete na "dokončit nákup" s tím, že si ho zakoupíte někdy příště. Pojďme si prozradit, proč se této chyby v budoucnu nedopustit.  
PLC House je rodinný dům v argentinském Villa Allende. Byl navržen čistě a lineárně, s ohledem na praktičnost, úspornnost a flexibilitu. Tři ložnice, každá s vlastní koupelnou, prostorný prosklený obývací pokoj s výhledem ven na terasu a vzrostlé stromy. To vše na jednom jediném patře. Není nádherný?
Zadar v Chorvatsku láká na originální zpívající schody. Mořské varhany navrhl architekt Nikola Bašić v roce 2005 a od té doby hrají nepřetržitě. Tento architektonický objekt je zároveň neobvyklý hudební nástroj. Zvuk vyluzuje tak jako u klasických varhan vzduch, který je vytlačovaný skrze ocelové trubky, schované ve schodech. Ten dovnitř ženou mořské vlny.
Stýskání dětí o prázdninách. Jak si s ním poradit? Děti nemohou trávit celý čas se svými rodiči, jezdí na letní tábory, sportovní kurzy nebo k prarodičům. Co dělat, když si napíšou či zavolají, že se jim stýská? Nemějte výčitky, chvilkové stýskání je přirozené. Můžete jim pomoci tím, jak se zachováte vy.
Zejména během zimy k nám do domácnosti zavítal nevítaný host jménem plíseň. Projevuje se nejen nepříjemným zápachem, ale také tmavými skvrnami poblíž oken nebo v rozích místnosti, kde se drží vysoká vlhkost. Plíseň trápí hlavně majitele bytů, kteří mají plastová okna a jimž se vlhkost vzduchu v příbytku především v zimě pohybuje ve vysokých číslech.
Tohle jistě všechny známe… Ani se nenadějete, chvilku zůstanete na sluníčku (ať už odpočívat nebo pracovat) a večer se pak doma nestačíte divit, jak máte červená ramena, záda nebo jinou část těla. Je to nepříjemné, člověku se špatně spí, pokožka je napjatá, citlivá. Kolikrát je obtěžující i nošení různého oblečení s ramínky, těsnějšími okraji. Jak si můžete v takovou chvíli pomoct a dát svou pokožku zase rychle do pořádku?

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek