Pondělí , 16. 05. 2022

Přemysl

Praktické rozvržení kuchyně: Jak uspořádat zóny tak, aby dávaly smysl?

Správně sestavená kuchyň je rájem pro každého kuchtíka, protože ušetří spoustu času, ale i kroků. Ovšem takové plánování kuchyně není vůbec jednoduché. Od čeho byste se měli odrazit? Jak sestavit kuchyň tak, aby dávala smysl?
rozvržení kuchyně
Víte, jak prakticky zařídit kuchyň, aby vám přinášela radost z vaření?

02. 05. 2022

Rozvržení kuchyně hraje zásadní roli v tom, jak se v ní budete cítit, jak rádi v ní budete vařit a kolik času strávíte jejím úklidem.

Správné rozvržení kuchyně

Kuchyni lze obecně rozdělit do pěti zón, které by měly vaření a práci v ní maximálně zefektivnit a zjednodušit. Zóny se dělí zónu mycí, varnou, pracovní odkládací a skladovací. Čím lépe jsou tyto kuchyňské zóny zorganizované a umístěné, tím snadnější pro vás bude pohyb v kuchyni. 

Abyste zjistili, co ve své kuchyni potřebujete, jak často a jaké kuchyňské spotřebiče používáte nejčastěji, je užitečné se jeden den v kuchyni pozorně sledovat nebo si alespoň projít typické pracovní procesy, které v kuchyni běžně děláte.

rozvržení kuchyně
Špatné rozvržení kuchyně vám přitíží práci. Úplně zbytečně.

Pamatujte na pravidlo, že vše, co často potřebujete, umístěte do střední výšky, abyste se tam snadno dostali. Méně používané nádobí by mělo být uložené o něco výše, ale ve snadno dostupné hloubce. Věci, které téměř nikdy nepotřebujete, patří do horních polic.

Skladovací zóna 1 – potraviny

Vhodné rozvržení kuchyně zahrnuje dostatek prostoru na potraviny. V této zóně je umístěné velké množství potravin: suché potraviny jako je například rýže, těstoviny, mouka, cukr, čaj, káva nebo konzervy. Totéž platí pro potraviny, které vyžadují chlad. Z tohoto důvodu do této oblasti patří i chladničky a mrazničky. Velikost úložné zóny závisí především na tom, zda vaše kuchyň disponuje menším koutem jako je spíž.

Skladovací zóna 2 – nádobí

V této zóně jsou uložené všechny druhy kuchyňského nádobí – například talíře, příbory, sklenice, misky apod. V ideálním případě by měl tento úložný prostor sousedit přímo s mycí zónou, protože nádobí se velmi často oplachuje a poté zase odkládá.

Pro úložný prostor jsou vhodné například výsuvné vysoké skříně, které jsou velmi praktické, protože všechny uložené předměty jsou snadno dostupné oproti skříňkám s klasickými dvířky, kdy většina předmětů je uložená v jejich zadní části, čímž se stávají obtížněji přístupné. Taktéž spodní skříňky vybavené zásuvkami jsou skvělou volbou, protože opět umožňují snadný přístup.

K TÉMATUBarvy interiéru: jak na nás působí? S černou opatrně

Mycí zóna

Jak sám název napovídá, v této oblasti jde především o mytí nádobí a surovin. V této zóně by neměl chybět dřez s baterií, myčka a také odpadkový koš, který většina domácností ukrývá pod dřezem. Koš pod dřezem je velmi praktický, než se totiž nádobí umyje, musí se zlikvidovat zbytky jídla. A kde jinde než v mycí zóně, kdy jde nádobí rovnou do myčky či dřezu.

Pracovní zóna

Ať už se chystáte připravit maso nebo jen nakrájet zeleninu, tyto úkony se provádí v pracovní zóně.  Je tedy logické, že hlavní roli zde hraje velká pracovní plocha. Vzhledem k tomu, že při práci jsou obvykle zapotřebí nože, prkénka a jiné kuchyňské pomůcky, je nutné mít tyto nástroje po ruce.

Pravidlo správného rozvržení kuchyně říká, že pracovní zóna by měla být umístěná mezi dřezem a varnou deskou, protože jedině tak se lze snadno pohybovat mezi hlavními body – vodou, sporákem a odpadkovým košem.

Varná zóna

Po přípravě jídla přichází na řadu vaření či pečení. K tomu slouží varná zóna, která by měla být vybavená sporákem, troubou, mikrovlnnou troubou a digestoří. Jak budou umístěné jednotlivé spotřebiče, to závisí na konkrétních pracovních postupech. V každém případě je vhodné, aby byly v blízkosti sporáku. Hrnce, pánve, plechy apod. by měly najít svůj domov ve skříňkách varné zóny. Jsou tak vždy po ruce a připravené k použití.

kuchyně
V dobře uspořádané kuchyni budete vařit s radostí.

Kam s malými spotřebiči?

Schválně, jak často skutečně používáte odšťavňovač, vaflovač, toustovač apod.? Ve většině případů jsou tyto malé spotřebiče stále na pracovní ploše, kde zabírají místo a přitahují prach. Nemusíte se jich hned zbavit, jen si pro ně vymezte nějakou skříňku, do které je uložíte. Jakmile dostanete chuť na čerstvý pomerančový džus, odšťavňovač ze skříňky pouze vyndáte a poté zase sklidíte.

K TÉMATUJednoduché vychytávky, které vám usnadní každodenní život. Budete koukat, na co se dají obyčejné věci z domácnosti využít!

Věříme, že jsme vás článkem alespoň trochu navedli ke správnému sestavení kuchyně. Máte rádi praktičnost nebo vsázíte spíše na designové záležitosti? Faktem ale zůstává, že kuchyně, která není funkční, je k ničemu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Výběr jídelního stolu, který bude ladit se stylem vaší kuchyně

Mikrovlnná trouba nahradí několik spotřebičů najednou. Poradíme, jak vybrat tu NEJ

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Možná i u sebe můžete s nástupem zimy pozorovat přeměnu svých rukou. Najednou někam zmizí hebká a na dotyk příjemná pokožka a ruce se stanou nevzhlednými a drsnými. Z kůže se mohou olupovat drobné šupinky, může praskat a některá místa mohou být bolestivá na dotyk. Co si s tím tedy počít?
Dnes jsem snědla svůj objednaný Caesar salát, i když vím, že měl chyby. Ale dávám si ho často. Tak jsem špatný druh použitého salátu a kus opečené slaniny neřešila. Vím, co jsem si objednala. Ovšem určitě se vám stává, že si dáte něco, co vůbec neodpovídá kvalitě, kterou jste očekávala. Co může být v restauraci předmětem reklamace?
Dokážete si představit, jak moc dokážou být opalovací krémy nebezpečné? V některých případech mohou pozměnit i naši DNA! Neodnesete to vy, ale vaše děti a vnoučata už možná ano.

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek