Pondělí , 30. 01. 2023

Robin

Praktické rozvržení kuchyně: Jak uspořádat zóny tak, aby dávaly smysl?

Správně sestavená kuchyň je rájem pro každého kuchtíka, protože ušetří spoustu času, ale i kroků. Ovšem takové plánování kuchyně není vůbec jednoduché. Od čeho byste se měli odrazit? Jak sestavit kuchyň tak, aby dávala smysl?
rozvržení kuchyně
Víte, jak prakticky zařídit kuchyň, aby vám přinášela radost z vaření?

02. 05. 2022

Rozvržení kuchyně hraje zásadní roli v tom, jak se v ní budete cítit, jak rádi v ní budete vařit a kolik času strávíte jejím úklidem.

Správné rozvržení kuchyně

Kuchyni lze obecně rozdělit do pěti zón, které by měly vaření a práci v ní maximálně zefektivnit a zjednodušit. Zóny se dělí zónu mycí, varnou, pracovní odkládací a skladovací. Čím lépe jsou tyto kuchyňské zóny zorganizované a umístěné, tím snadnější pro vás bude pohyb v kuchyni. 

Abyste zjistili, co ve své kuchyni potřebujete, jak často a jaké kuchyňské spotřebiče používáte nejčastěji, je užitečné se jeden den v kuchyni pozorně sledovat nebo si alespoň projít typické pracovní procesy, které v kuchyni běžně děláte.

rozvržení kuchyně
Špatné rozvržení kuchyně vám přitíží práci. Úplně zbytečně.

Pamatujte na pravidlo, že vše, co často potřebujete, umístěte do střední výšky, abyste se tam snadno dostali. Méně používané nádobí by mělo být uložené o něco výše, ale ve snadno dostupné hloubce. Věci, které téměř nikdy nepotřebujete, patří do horních polic.

Skladovací zóna 1 – potraviny

Vhodné rozvržení kuchyně zahrnuje dostatek prostoru na potraviny. V této zóně je umístěné velké množství potravin: suché potraviny jako je například rýže, těstoviny, mouka, cukr, čaj, káva nebo konzervy. Totéž platí pro potraviny, které vyžadují chlad. Z tohoto důvodu do této oblasti patří i chladničky a mrazničky. Velikost úložné zóny závisí především na tom, zda vaše kuchyň disponuje menším koutem jako je spíž.

Skladovací zóna 2 – nádobí

V této zóně jsou uložené všechny druhy kuchyňského nádobí – například talíře, příbory, sklenice, misky apod. V ideálním případě by měl tento úložný prostor sousedit přímo s mycí zónou, protože nádobí se velmi často oplachuje a poté zase odkládá.

Pro úložný prostor jsou vhodné například výsuvné vysoké skříně, které jsou velmi praktické, protože všechny uložené předměty jsou snadno dostupné oproti skříňkám s klasickými dvířky, kdy většina předmětů je uložená v jejich zadní části, čímž se stávají obtížněji přístupné. Taktéž spodní skříňky vybavené zásuvkami jsou skvělou volbou, protože opět umožňují snadný přístup.

K TÉMATU  Jak nazdobit domácí sušenky? Tyhle originální nápady s pomocí věcí, co máte doma, vám usnadní práci. A výsledný dojem je perfektní!

Mycí zóna

Jak sám název napovídá, v této oblasti jde především o mytí nádobí a surovin. V této zóně by neměl chybět dřez s baterií, myčka a také odpadkový koš, který většina domácností ukrývá pod dřezem. Koš pod dřezem je velmi praktický, než se totiž nádobí umyje, musí se zlikvidovat zbytky jídla. A kde jinde než v mycí zóně, kdy jde nádobí rovnou do myčky či dřezu.

Pracovní zóna

Ať už se chystáte připravit maso nebo jen nakrájet zeleninu, tyto úkony se provádí v pracovní zóně.  Je tedy logické, že hlavní roli zde hraje velká pracovní plocha. Vzhledem k tomu, že při práci jsou obvykle zapotřebí nože, prkénka a jiné kuchyňské pomůcky, je nutné mít tyto nástroje po ruce.

Pravidlo správného rozvržení kuchyně říká, že pracovní zóna by měla být umístěná mezi dřezem a varnou deskou, protože jedině tak se lze snadno pohybovat mezi hlavními body – vodou, sporákem a odpadkovým košem.

Varná zóna

Po přípravě jídla přichází na řadu vaření či pečení. K tomu slouží varná zóna, která by měla být vybavená sporákem, troubou, mikrovlnnou troubou a digestoří. Jak budou umístěné jednotlivé spotřebiče, to závisí na konkrétních pracovních postupech. V každém případě je vhodné, aby byly v blízkosti sporáku. Hrnce, pánve, plechy apod. by měly najít svůj domov ve skříňkách varné zóny. Jsou tak vždy po ruce a připravené k použití.

kuchyně
V dobře uspořádané kuchyni budete vařit s radostí.

Kam s malými spotřebiči?

Schválně, jak často skutečně používáte odšťavňovač, vaflovač, toustovač apod.? Ve většině případů jsou tyto malé spotřebiče stále na pracovní ploše, kde zabírají místo a přitahují prach. Nemusíte se jich hned zbavit, jen si pro ně vymezte nějakou skříňku, do které je uložíte. Jakmile dostanete chuť na čerstvý pomerančový džus, odšťavňovač ze skříňky pouze vyndáte a poté zase sklidíte.

K TÉMATU  Venkovní nábytek z palet. Sestavte si nenáročné a netradiční zahradní posezení

Věříme, že jsme vás článkem alespoň trochu navedli ke správnému sestavení kuchyně. Máte rádi praktičnost nebo vsázíte spíše na designové záležitosti? Faktem ale zůstává, že kuchyně, která není funkční, je k ničemu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Výběr jídelního stolu, který bude ladit se stylem vaší kuchyně

Mikrovlnná trouba nahradí několik spotřebičů najednou. Poradíme, jak vybrat tu NEJ

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

S příchodem chladnějšího ročního období se pulty supermarketů začínají plnit exotickými druhy ovoce. A vedle tradičního kaki, pomela a dalších podobných vynikajících kousků, nám svou střapatou hlavičku ukazuje také ananas. Věděli jste, že se jedná o spalovač tuků? Zejména po svátcích by proto neměl chybět ve vašem jídelníčku.
V životě se můžeme setkat s celou spoustou onemocnění. Zatímco nad některými jenom mávneme rukou, jiné nás mohou výrazně poznamenat do konce života. A zatímco některé nám jsou moc dobře známé, nad jinými visí jeden obrovský otazník. Přesně takovou nemocí je i Bechtěrevova nemoc či také Bechtěrevova choroba.
Psi jsou odjakživa symbolem věrnosti a oddanosti. I mezi nimi se však najdou jedinci, kteří v tomhle směru excelují. Možná znáte příběh japonského psa plemene Akita Inu jménem Hačikó ze dvacátých let minulého století. Ten byl zvyklý čekat na svého pána, univerzitního profesora v letech, na jednom tokijském nádraží, kde ho páníček nechával cestou do práce.
Každý z nás si přeje mít prostorný a světelný byt. Dostatek světla působí pozitivně na naši psychiku a vybízí také k větší aktivitě a kreativitě. Máte i vy rozpoložení bytu, které přirozenému světlu příliš nepřeje? Máme pro vás skvělé tipy, jak si do interiéru světlo přidat. Výsledek bude fascinující!
Překrásný Olea All Suite Hotel je celý postavený z přírodních materiálů a zaujme atmosférou naprosté pohody. Pětihvězdičkový resort vyniká luxusem a personál je tu k dispozici nonstop. Bazény prolínají skrz všechny části hotelu a zajímavostí je, že do se do vody můžete ponořit přímo z vašeho pokoje. Tohle je prostě nádhera!
Od 21. dubna, tedy počínaje dneškem, bude vládnout horoskopu až do 21. května znamení Býka. Tito lidé jsou známí svou vášnivostí, spolehlivostí, elegancí a někdy jsou považováni za nejpřitažlivější děti zvěrokruhu. Zároveň jsou čestní a milující. Nechybí jim jistá dávka extravagantnosti, nicméně pokud se rozzuří, často z nich jde i strach. Pokud někdy odhalí, že jste je podvedli, nebudou s vámi mít slitování, jsou totiž opravdu čestní.
Víte o tom, že to, jak dýcháte, má obrovský vliv na váš život? Na vaše zdraví, vaši vitalitu a také na vaši postavu! Proto byste se měli co nejdřív zaměřit na váš dech a naučit se správně dýchat. Můžete si díky tomu vyřešit spoustu zdravotních problémů a také problém s únavou.
Svou domácnost je možné zútulnit příjemnými pokojovými rostlinami, které nemají jen estetickou funkci, ale také řadu jiných schopností, jež nám mohou přijít vhod. Předně se pyšní schopností čistit vzduch v domácnosti. Jiné zase přináší do domu peníze a hojnost. Pozastavme se právě nad druhými zmíněnými a prozraďme si, kterými vyplnit prázdné rohy v interiéru.
Fotografie šťastných rodin, honosných oslav a dokonale zabalených dárků, které začínají plnit sociální sítě, mají velký vliv na psychiku člověka. Ta prochází v období Vánoc zatěžkávací zkouškou. Většina z nás chce mít všechno dokonalé, mít neustále uklizeno, napečeno co nejdříve, ozdobený vánoční stromek jako z časopisu, ale... ne vždy je vše podle plánu. Zkuste se během Vánoc věnovat také sobě, vyzkoušejte různá meditační cvičení, která vaší psychice výrazně uleví a nenakládejte si toho na sebe tolik.

Nepřehlédněte

Udržet svou mysl i tělo zdravé je v dnešní době trochu těžké, nemyslíte? Ze všech stran se na nás valí negativní zprávy a vybudovat si napříč jim celkovou psychickou a fyzickou pohodu může být ošemetné.
Tinnitus je nemoc, která přichází zcela nečekaně, ale nezřídka s námi zůstává po celý život. Často se o ní hovoří jako o civilizační chorobě. Jenže tinnitus není nemoc jako taková, spíše jde o příznak něčeho jiného, jen lékaři stále nevypátrali čeho.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek