Úterý , 05. 03. 2024

Kazimír

Praktické rozvržení kuchyně: Jak uspořádat zóny tak, aby dávaly smysl?

Správně sestavená kuchyň je rájem pro každého kuchtíka, protože ušetří spoustu času, ale i kroků. Ovšem takové plánování kuchyně není vůbec jednoduché. Od čeho byste se měli odrazit? Jak sestavit kuchyň tak, aby dávala smysl?
rozvržení kuchyně
Víte, jak prakticky zařídit kuchyň, aby vám přinášela radost z vaření?

02. 05. 2022

Rozvržení kuchyně hraje zásadní roli v tom, jak se v ní budete cítit, jak rádi v ní budete vařit a kolik času strávíte jejím úklidem.

Správné rozvržení kuchyně

Kuchyni lze obecně rozdělit do pěti zón, které by měly vaření a práci v ní maximálně zefektivnit a zjednodušit. Zóny se dělí zónu mycí, varnou, pracovní odkládací a skladovací. Čím lépe jsou tyto kuchyňské zóny zorganizované a umístěné, tím snadnější pro vás bude pohyb v kuchyni. 

Abyste zjistili, co ve své kuchyni potřebujete, jak často a jaké kuchyňské spotřebiče používáte nejčastěji, je užitečné se jeden den v kuchyni pozorně sledovat nebo si alespoň projít typické pracovní procesy, které v kuchyni běžně děláte.

rozvržení kuchyně
Špatné rozvržení kuchyně vám přitíží práci. Úplně zbytečně.

Pamatujte na pravidlo, že vše, co často potřebujete, umístěte do střední výšky, abyste se tam snadno dostali. Méně používané nádobí by mělo být uložené o něco výše, ale ve snadno dostupné hloubce. Věci, které téměř nikdy nepotřebujete, patří do horních polic.

Skladovací zóna 1 – potraviny

Vhodné rozvržení kuchyně zahrnuje dostatek prostoru na potraviny. V této zóně je umístěné velké množství potravin: suché potraviny jako je například rýže, těstoviny, mouka, cukr, čaj, káva nebo konzervy. Totéž platí pro potraviny, které vyžadují chlad. Z tohoto důvodu do této oblasti patří i chladničky a mrazničky. Velikost úložné zóny závisí především na tom, zda vaše kuchyň disponuje menším koutem jako je spíž.

Skladovací zóna 2 – nádobí

V této zóně jsou uložené všechny druhy kuchyňského nádobí – například talíře, příbory, sklenice, misky apod. V ideálním případě by měl tento úložný prostor sousedit přímo s mycí zónou, protože nádobí se velmi často oplachuje a poté zase odkládá.

Pro úložný prostor jsou vhodné například výsuvné vysoké skříně, které jsou velmi praktické, protože všechny uložené předměty jsou snadno dostupné oproti skříňkám s klasickými dvířky, kdy většina předmětů je uložená v jejich zadní části, čímž se stávají obtížněji přístupné. Taktéž spodní skříňky vybavené zásuvkami jsou skvělou volbou, protože opět umožňují snadný přístup.

K TÉMATU  Pravidla her a úklidu. Dejte svým dětem jasný režim

Mycí zóna

Jak sám název napovídá, v této oblasti jde především o mytí nádobí a surovin. V této zóně by neměl chybět dřez s baterií, myčka a také odpadkový koš, který většina domácností ukrývá pod dřezem. Koš pod dřezem je velmi praktický, než se totiž nádobí umyje, musí se zlikvidovat zbytky jídla. A kde jinde než v mycí zóně, kdy jde nádobí rovnou do myčky či dřezu.

Pracovní zóna

Ať už se chystáte připravit maso nebo jen nakrájet zeleninu, tyto úkony se provádí v pracovní zóně.  Je tedy logické, že hlavní roli zde hraje velká pracovní plocha. Vzhledem k tomu, že při práci jsou obvykle zapotřebí nože, prkénka a jiné kuchyňské pomůcky, je nutné mít tyto nástroje po ruce.

Pravidlo správného rozvržení kuchyně říká, že pracovní zóna by měla být umístěná mezi dřezem a varnou deskou, protože jedině tak se lze snadno pohybovat mezi hlavními body – vodou, sporákem a odpadkovým košem.

Varná zóna

Po přípravě jídla přichází na řadu vaření či pečení. K tomu slouží varná zóna, která by měla být vybavená sporákem, troubou, mikrovlnnou troubou a digestoří. Jak budou umístěné jednotlivé spotřebiče, to závisí na konkrétních pracovních postupech. V každém případě je vhodné, aby byly v blízkosti sporáku. Hrnce, pánve, plechy apod. by měly najít svůj domov ve skříňkách varné zóny. Jsou tak vždy po ruce a připravené k použití.

kuchyně
V dobře uspořádané kuchyni budete vařit s radostí.

Kam s malými spotřebiči?

Schválně, jak často skutečně používáte odšťavňovač, vaflovač, toustovač apod.? Ve většině případů jsou tyto malé spotřebiče stále na pracovní ploše, kde zabírají místo a přitahují prach. Nemusíte se jich hned zbavit, jen si pro ně vymezte nějakou skříňku, do které je uložíte. Jakmile dostanete chuť na čerstvý pomerančový džus, odšťavňovač ze skříňky pouze vyndáte a poté zase sklidíte.

K TÉMATU  Mějte bylinky pořád po ruce: Naučte se je správně zamrazit, ať si uchovají vůni i chuť

Věříme, že jsme vás článkem alespoň trochu navedli ke správnému sestavení kuchyně. Máte rádi praktičnost nebo vsázíte spíše na designové záležitosti? Faktem ale zůstává, že kuchyně, která není funkční, je k ničemu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Výběr jídelního stolu, který bude ladit se stylem vaší kuchyně

Mikrovlnná trouba nahradí několik spotřebičů najednou. Poradíme, jak vybrat tu NEJ

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Když je sex opravdu dobrý, často si přejeme, aby nikdy neskončil. Jindy se ale nemůžeme dočkat, až bude po všem. Nabízí se otázka, jak dlouho by mělo trvat milování? U každého může být tahle představa o ideální délce sexu trochu jiná...
Málokdo z nás by tomuto oblíbenému a nadanému americkému herci odhadoval jeho skutečný věk, a to 60 let. Tento fakt jistě potvrdíte, pokud jste v nedávné době zhlédli film Top Gun: Maverick. Zdá se, jako by to nemohlo být už neuvěřitelných 36 let. Ale je! A Tom Cruise vypadá pořád skvěle. Jak to dělá?
Ranní sex rozhodně má něco do sebe. Většina z nás se mu ale vyhýbá a to je velká škoda. Věděli jste, že sex po ránu má podobné účinky jako třeba ranní káva?
I když se to mnohým bude zdát nepravděpodobné, melouny lze pěstovat prakticky kdekoliv. Poslední dobou se najdou dokonce i ti, kteří tuto šťavnatou typicky letní pochoutku pěstují na balkóně či na terase v květináčích a jiných nádobách. Chcete-li si svůj vlastní meloun vypěstovat, je nejvyšší čas vyrazit pro sazenice. A máte-li opravdu malý balkón, zkuste meloun pepino gold.
Jestliže jste právě absolvovala a teprve začínáte uvažovat o hledání zaměstnání, je nejvyšší čas. Možná jste si naplánovala poslední prázdniny s tím, že začnete hledat práci až v září. Ale to už může být pozdě. Některé pozice si rozeberou ti rychlejší. Počítejte totiž s tím, že proces hledání práce a nástupu do zaměstnání může trvat i několik měsíců.
Dobře se odlíčit, hydratovat pleť nebo se dostatečně chránit před sluncem… Jsou určitá pravidla, která fungují, ať je vám 20 nebo 50 let.  Naše pokožka se ale postupem času mění a v každé etapě života potřebuje něco jiného. Co přesně?
Hnízdečka pro miminka jsou důležitou součástí dětské výbavy. V čem tkví benefity dětského hnízdečka, kde kvalitní hnízdečko pro miminka pořídit a jak ho vybrat? Nejlepší řešení přináší obchod JUKKI. Tedy polský výrobce a prodejce produktů péče o děti, v jehož nabídce naleznete vše, co k péči o dítě potřebujete.
Setkáváme se s ní velmi intimně, ovlivní naši pohodu, vezme nám sílu i náladu, nutí nás se o ni starat a ani na minutu na ni nezapomenout. Obtěžuje muže, ženy i děti a každý ji nazývá jinak – viróza, nachlazení, chřipka. Je mezi nimi rozdíl? A jaký?
Máte z „ďolíčků“ na svých stehnech tak trochu depresi? To chce klid! Zkuste na ně vyzrát s pomocí okurky, kokosového oleje, špenátu nebo kapusty. Tyto přírodní poklady mají hodně slibné kosmetické výsledky.
Agorafobie postihuje dvakrát častěji ženy než muže. Typická doba, kdy se u pacientů příznaky agorafobie projeví, je mezi 25 až 35 lety. Obecně známá je tato porucha jako strach z veřejných a otevřených prostor.
Pojďme na skutečnou zábavu. Víte o tom, že existuje 7 typů pánského přirození? Který z tvarů je nejoblíbenější? A který je kuriozitou? Vážené dámy, pohodlně se usaďte, jdeme se podívat na vysoce vědeckou studii o tom, jaké všemožné tvary může mít pánský pinďour!
19. listopad je pro mnohé jen dalším obyčejným podzimním dnem v řadě. Na tento den však připadá Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. Pojďte se proto ku příležitosti tohoto dne dozvědět něco o týrání a celkově špatném zacházení s dětmi. Víte, co je to syndrom CAN?

Výběr článků

TikTok, sociální síť, která zažívá velký boom. Možná jste tady noví, nebo chcete najít nějaké další, zajímavé účty.
Je běžné, že má dnes téměř každá domácnost vlastní tiskárnu. Platí ale také, že na tisk dokumentů do školy, do práce nebo vstupenek do divadla opravdu nepotřebujete nějakou zvlášť kvalitní tiskárnu a bezchybný tisk. Vyplatí se proto kupovat levné neoriginální tonery nebo je to hazard s životností vaší tiskárny?
Období Vánoc je časem klidu a pohody, to však neplatí pro oslavy na Silvestra. Vedle zábavy, velkého množství alkoholu a hudby vás nejspíš neminou ani petardy, ohňostroje a rachejtle. Ale tato zábavní pyrotechnika s sebou nese mnohá nebezpečí úrazu, kterým je dobré se vyvarovat. Připravte se na komplikace a buďte nachystaní zasáhnout ve chvíli, kdy dojde k úrazu.

Nepřehlédněte

Situace je kritická. Místo toho, aby děti zamířily do lavic, zůstávají dál doma. Uzavřené jsou kompletně nejen základní školy, ale nově i ty speciální a mateřské. Přesto počet nemocných mezi nejmenšími v posledních dnech roste. Je tak nejvyšší čas začít posilovat jejich obranyschopnost. Soutěžte proto s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia s oceněným vitaminem D a probiotiky, které podpoří jejich imunitu.
Víte, jakou sexuální polohu preferuje váš protějšek? Pokud vyžaduje stále hlavně jen jednu polohu při milostných hrátkách, velice snadno si podle toho můžete vyložit, s kým máte tu čest.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek