Středa , 17. 07. 2024

Martina

Praktické rozvržení kuchyně: Jak uspořádat zóny tak, aby dávaly smysl?

Správně sestavená kuchyň je rájem pro každého kuchtíka, protože ušetří spoustu času, ale i kroků. Ovšem takové plánování kuchyně není vůbec jednoduché. Od čeho byste se měli odrazit? Jak sestavit kuchyň tak, aby dávala smysl?
rozvržení kuchyně
Víte, jak prakticky zařídit kuchyň, aby vám přinášela radost z vaření?

02. 05. 2022

Rozvržení kuchyně hraje zásadní roli v tom, jak se v ní budete cítit, jak rádi v ní budete vařit a kolik času strávíte jejím úklidem.

Správné rozvržení kuchyně

Kuchyni lze obecně rozdělit do pěti zón, které by měly vaření a práci v ní maximálně zefektivnit a zjednodušit. Zóny se dělí zónu mycí, varnou, pracovní odkládací a skladovací. Čím lépe jsou tyto kuchyňské zóny zorganizované a umístěné, tím snadnější pro vás bude pohyb v kuchyni. 

Abyste zjistili, co ve své kuchyni potřebujete, jak často a jaké kuchyňské spotřebiče používáte nejčastěji, je užitečné se jeden den v kuchyni pozorně sledovat nebo si alespoň projít typické pracovní procesy, které v kuchyni běžně děláte.

rozvržení kuchyně
Špatné rozvržení kuchyně vám přitíží práci. Úplně zbytečně.

Pamatujte na pravidlo, že vše, co často potřebujete, umístěte do střední výšky, abyste se tam snadno dostali. Méně používané nádobí by mělo být uložené o něco výše, ale ve snadno dostupné hloubce. Věci, které téměř nikdy nepotřebujete, patří do horních polic.

Skladovací zóna 1 – potraviny

Vhodné rozvržení kuchyně zahrnuje dostatek prostoru na potraviny. V této zóně je umístěné velké množství potravin: suché potraviny jako je například rýže, těstoviny, mouka, cukr, čaj, káva nebo konzervy. Totéž platí pro potraviny, které vyžadují chlad. Z tohoto důvodu do této oblasti patří i chladničky a mrazničky. Velikost úložné zóny závisí především na tom, zda vaše kuchyň disponuje menším koutem jako je spíž.

Skladovací zóna 2 – nádobí

V této zóně jsou uložené všechny druhy kuchyňského nádobí – například talíře, příbory, sklenice, misky apod. V ideálním případě by měl tento úložný prostor sousedit přímo s mycí zónou, protože nádobí se velmi často oplachuje a poté zase odkládá.

Pro úložný prostor jsou vhodné například výsuvné vysoké skříně, které jsou velmi praktické, protože všechny uložené předměty jsou snadno dostupné oproti skříňkám s klasickými dvířky, kdy většina předmětů je uložená v jejich zadní části, čímž se stávají obtížněji přístupné. Taktéž spodní skříňky vybavené zásuvkami jsou skvělou volbou, protože opět umožňují snadný přístup.

K TÉMATU  Bydlení ve střeše! Jak si udělat krásné podkroví, abyste se tam cítily jako doma a vytvořily tam zároveň jedinečnou atmosféru?

Mycí zóna

Jak sám název napovídá, v této oblasti jde především o mytí nádobí a surovin. V této zóně by neměl chybět dřez s baterií, myčka a také odpadkový koš, který většina domácností ukrývá pod dřezem. Koš pod dřezem je velmi praktický, než se totiž nádobí umyje, musí se zlikvidovat zbytky jídla. A kde jinde než v mycí zóně, kdy jde nádobí rovnou do myčky či dřezu.

Pracovní zóna

Ať už se chystáte připravit maso nebo jen nakrájet zeleninu, tyto úkony se provádí v pracovní zóně.  Je tedy logické, že hlavní roli zde hraje velká pracovní plocha. Vzhledem k tomu, že při práci jsou obvykle zapotřebí nože, prkénka a jiné kuchyňské pomůcky, je nutné mít tyto nástroje po ruce.

Pravidlo správného rozvržení kuchyně říká, že pracovní zóna by měla být umístěná mezi dřezem a varnou deskou, protože jedině tak se lze snadno pohybovat mezi hlavními body – vodou, sporákem a odpadkovým košem.

Varná zóna

Po přípravě jídla přichází na řadu vaření či pečení. K tomu slouží varná zóna, která by měla být vybavená sporákem, troubou, mikrovlnnou troubou a digestoří. Jak budou umístěné jednotlivé spotřebiče, to závisí na konkrétních pracovních postupech. V každém případě je vhodné, aby byly v blízkosti sporáku. Hrnce, pánve, plechy apod. by měly najít svůj domov ve skříňkách varné zóny. Jsou tak vždy po ruce a připravené k použití.

kuchyně
V dobře uspořádané kuchyni budete vařit s radostí.

Kam s malými spotřebiči?

Schválně, jak často skutečně používáte odšťavňovač, vaflovač, toustovač apod.? Ve většině případů jsou tyto malé spotřebiče stále na pracovní ploše, kde zabírají místo a přitahují prach. Nemusíte se jich hned zbavit, jen si pro ně vymezte nějakou skříňku, do které je uložíte. Jakmile dostanete chuť na čerstvý pomerančový džus, odšťavňovač ze skříňky pouze vyndáte a poté zase sklidíte.

K TÉMATU  Trendy bydlení na podzim 2019. Moderní, klasický, přírodní a kreativní design interiéru

Věříme, že jsme vás článkem alespoň trochu navedli ke správnému sestavení kuchyně. Máte rádi praktičnost nebo vsázíte spíše na designové záležitosti? Faktem ale zůstává, že kuchyně, která není funkční, je k ničemu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Výběr jídelního stolu, který bude ladit se stylem vaší kuchyně

Mikrovlnná trouba nahradí několik spotřebičů najednou. Poradíme, jak vybrat tu NEJ

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

O nemocech se většinou nevtipkuje, ovšem výjimkou je nemoc zvaná Alzheimer, o které se mluví v mnoha starších i novějších vtipech. Dalo by se říct, že lidé o Alzheimerově nemoci vtipkují do chvíle, dokud se s chorobou nesetkají tváří v tvář. To pak jdou žerty stranou, jelikož se pochopí, že se jedná o závažnou nemoc a že to opravdu není legrace.
Vztah s otcem vašeho dítěte skončil a vy víte, že má novou známost. Jak své dítě připravit na setkání s cizí paní? Co musíte dodržet, pokud si nepřejete, aby dítko prožívalo traumata? A jak se odměnit za dobře odvedenou práci? Projděte si základní pravidla potřebná pro toto nelehké životní období.
Během akce Beach for Disney Sand Magic 2018 vyrostly na pláži nizozemského Oostende obrovské skulptury z písku. Oslavily tak 90 let od vzniku Mickey Mouse, ikonické postavičky studia Disney. Díla z písku představují jednotlivé pohádky, ale dominantou je kouzelný hrad, který má společnost v logu.
Našli jste byt, podepsali nájemní smlouvu, zaplatili nájem. Gratulujeme, nyní jste připraveni nastěhovat se do svého prvního bytu.
Rostlinné kmenové buňky patří mezi nejnovější objevy se skvělým potenciálem řešit běžné problémy spojené se stárnutím pokožky. Jejich vývoj se dere kupředu až vzrušujícím tempem a na rozdíl od živočišných kmenových buněk neexistuje ani žádný etický či právní argument proti jejich použití v kosmetice. Už na první pohled slibují naprosto neodolatelné výsledky. Mohou ale rostlinné kmenové buňky z ovoce, květů či jiné vegetace udržet krásu a mladí každé pleti? Pojďme se do tohoto tématu ponořit a zjistit to.
TikTok, sociální síť, která zažívá velký boom. Možná jste tady noví, nebo chcete najít nějaké další, zajímavé účty.
„Já nemusím, já už ho vidím.” Víc asi nemusíme napovídat, protože snad každý ví, odkud tahle věta řečená jemným dětských hláskem pochází. Ano, z úžasné vánoční reklamy na Kofolu, která se od svého vzniku každé Vánoce objevuje na televizních obrazovkách. Od té doby už ale uběhla řada let. Co dnes tehdy tříletá holčička vlastně dělá?
Máte v plánu zahradní párty? Léto je tady a nejlepší místo pro posezení s přáteli je venku. Grilování, oslava narozenin nebo jen tak, připravte stůl snů! Pokud máte zahradu, je hlavní problém vyřešený. Nemusíte nutně sedět pod vaším přístřeškem, zkuste netradičně posadit hosty uprostřed pozemku na trávníku. A pokud zahradu nemáte, můžete udělat to samé někde za domem. Dny jsou dlouhé a večery teplé, takže vám nic nebrání posedět, jak dlouho jen budete chtít. Důležitá je ale příprava, aby bylo po ruce všechno!
Československá pohádka Hodinářův učeň vypráví příběh o daleké cestě za láskou. Dětem ukazuje, že problémy může překonat statečnost a dobré srdce.
O sexuálním násilí se mluví čím dál častěji a zabývají se jím i televizní a filmoví tvůrci. Ostřílená dvojice Biser Arichtev a Jan Coufal si jako předlohu vzali případ takzvaného Guru Járy, který pod záštitou duchovní pomoci zneužíval své klientky.
Trápí vás otlačené prsty nebo puchýř na patě, když strávíte večer v lodičkách? Potí se vám v botě chodidla? Tyhle vychytávky vám poradí, jak na to. I ponožky se dají chytře schovat do jakékoli obuvi. Ale využít se dají i úplně jinak. Inspirujte se jednoduchými nápady, které ušetří vaše chodidla!
Firemní večírky, svatby, narozeninové oslavy nebo rande. Vybrat správné oblečení pro tu kterou příležitost, je samo o sobě dost obtížné.

Výběr článků

Bydlíte v bytovce nebo v paneláku? Zřejmě i vy máte potíže s velmi suchým vzduchem v místnostech. Jak ho efektivně zvlhčit a co suchý vzduch vlastně způsobuje?
Srdcem každého domova je nepochybně kuchyň, kde pod taktovkou žen vznikají úžasná jídla pro celou rodinu. Omamná vůně jídla a zvědavost, co bude dnes k večeři, často přiláká i další členy smečky. Ať chceme nebo ne, právě kuchyň je místem, kde se zcela nejčastěji setkáváme se svou rodinou, ale i přáteli a návštěvou. A právě proto by kuchyň měla být do detailu vyladěným místem, které bude pýchou každé hospodyňky. Jak získat kuchyň snů?

Nepřehlédněte

Podzim pro mnohé z nás nepředstavuje zrovna radostné období. Dny se zkracují, stmívá se podstatně dříve, často je deštivo a sychravo, je nám chladno – a představa změny je dalece před námi. Ale nezoufejte, musíte se na to jen podívat z jiného úhlu!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek