Sobota , 08. 10. 2022

Justýna

Jak bojovat s prvními projevy stárnutí

Stárnutí - fáze života, kterou by ženy nejraději přeskočily. Jenže se jedná o neodvratitelný jev, který k životu zkrátka patří. Proto je důležité se s ním poprat. Pojďme si prozradit několik věcí, s nimiž se stárnutím hravě zatočíte.  
jak bojovat s projevy stárnutí
Jak se stárnutí projevuje? A jak se mu bránit? (foto: 123RF)

22. 09. 2021

Stárnutí ovlivňuje mnoho faktorů 

Úvodem si musíme uvědomit, že stárnutí ovlivňuje celá spousta faktorů. Mezi ně patří samozřejmě rodinné dispozice (čili genetika), dále rasová příslušnost nebo povětrnostní vlivy. Negativní vliv na stav pokožky může mít i UV záření nebo to, co jíte (bohužel jen málokdo si uvědomuje, jak velký vliv má na zdraví i pleť stravování).  Než si prozradíme, jak bojovat s projevy stárnutí, zjistěme, jak se fáze života projevuje.

To, že se nezadržitelná fáze života dostavila už i k vám poznáte jednoduše. Stejně jako všechno se i stárnutí projevuje jistými příznaky. K nim patří například: 

  • Ztenčení kůže, kterou prosvítá cévní kresba (mizí podkožní tuk, kůže začíná žloutnout a méně se lesknout).  
  • Kůže začíná vylučovat méně potu i mazu, stává se najednou sušší a šupinatější.  
  • Dochází ke zhoršení hojivosti pokožky a pleti.  
  • Povoluje napětí kůže a objevují se první jemné linie, kterým se říká vrásky.  
  • Mohou se objevit i pigmentová ložiska, která mají tendenci praskat.  
  • Kromě pleti se stárnutí projevuje i na vlasech, jež ztrácí lesk, šediví a stávají se lámavějšími.  
  • Nehty se začínají zakalovat, na rukou se štěpí, na nohou zase zesilují.  

Stárnutí lze předcházet 

Vyskytly se u vás běžné projevy stárnutí? Je načase vědět, jak začít bojovat s projevy stárnutí. Dermatologové doporučují užívat kolagenové doplňky stravy, které navrací pleti pružnost a elasticitu. Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina, která se sice běžně nachází v lidském těle, ale po překlenutí pětadvacátého roku života se vytrácí (nakonec se jeho přirozená tvorba plně zastavuje). Aby nedocházelo k povolení pokožky či k bolestem kloubů, látku doplňujme.

Pečujte o svou pokožku správně 

Vedle užívání kolagenových doplňků je důležité se pečlivě starat o pokožku. Předně ji chraňte před UV zářením nejrůznějšími opalovacími krémy, které mají vysoký ochranný faktor. Neopomíjejte čištění pokožky (zatímco ráno ji probuďte příjemnými krémy, večer ji nezapomeňte řádně očistit od make-upů a líčidel).  

K TÉMATU  Plesová sezóna je v plném proudu. Nevíte, v čem letos vyrazit? Prozradíme vám současné trendy i společenský diktát!

Samostatnou kategorií je vyživování. Aplikujte denní i noční krémy a sledujte jejich složení. Nevhodné jsou produkty s obsahem alkoholu, které mají tendenci vysušovat pleť.  

Starejte se také o tělo jako celek 

Péče o pokožku je sice důležitá, ale nezapomínejte se starat také o tělo jako celek. V ideálním případě se vyhněte zlozvyku jménem “kouření”. Není pravdou, že zapalování cigaret škodí pouze plícím, zlozvyk se také velkou měrou podílí na tom, jak vypadáme či jak se cítíme. Pokožka pod tíhou nikotinu stárne rychleji, kolagen se z těla vytrácí rychlostí blesku.  

Dále se zbytečně nestresujte. Nejeden lékař vám prozradí, že se jedná o jev mající negativní důsledky. Nejen, že přihání řadu zdravotních problémů a nemocí, ale také přilákává stárnutí, kterému se tak usilovně chcete vyhnout.  

V boji proti stárnutí se doporučuje i dostatek spánku. Bohužel se mnoho lidí domnívá, že spánek, kterým trávíme podle statistik až třetinu svého života, je pouze jen ztrátou času, proto mu nevěnuje tolik pozornosti. Je však důležité si uvědomit, že spánek je veledůležitou činností, během které dochází k celkové regeneraci a odpočinku organismu. Jeho nedodržování by mohlo vést k nesoustředěnosti, neproduktivitě, také ke stresu nebo ke špatné náladě a celkovému vyčerpání. 

Další tipy, jak se starat o tělo  

  • Dodržujte pitný režim (pozor – nejsou tekutiny jako tekutiny).  
  • Vyhněte se kofeinu (nebo konzumaci kávy alespoň razantně omezte). 
  • Pijte méně alkoholu (alkoholické nápoje totiž mají tendenci dehydratovat, což vede ke vzniku vrásek). 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Péče o pleť vyžaduje stále změnu. Oblíbená kosmetika v chladném počasí nebude stačit

Napařování obličeje. Jak v zimě na zdravou pleť s pomocí bylinek a parní lázně

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Zadar v Chorvatsku láká na originální zpívající schody. Mořské varhany navrhl architekt Nikola Bašić v roce 2005 a od té doby hrají nepřetržitě. Tento architektonický objekt je zároveň neobvyklý hudební nástroj. Zvuk vyluzuje tak jako u klasických varhan vzduch, který je vytlačovaný skrze ocelové trubky, schované ve schodech. Ten dovnitř ženou mořské vlny.
Vytoužené jaro už klepe na dveře. Dny se oteplují a prodlužují, příroda a květiny se probouzejí k životu a my se pomalu vzpamatováváme ze zimního spánku. S příchodem jara přichází nejen obměna šatníku, ale také období častějšího zkrášlování, změna stravovacích návyků a získání nové energie. Řada z nás se začíná stresovat tím, že je na čase začít hubnout do plavek, zpevnit křivky, získat lepší kondici a celkově pročistit organismus. Hlavně klid! Tyto změny můžeme nastartovat za pomoci přírodních bylinek. Proč tělu nedopřát to, co potřebuje?
Anorexia nervosa tzv. anorexie je zahalená velkým množstvím stigmat, a třeba právě vás zajímá pravda. Jak nepříjemné je žít v těle anorektika, na kterého se okolí dívá skrz prsty? Uvažování člověka s mentální poruchou není jednoduché, a to včetně člověka trpícího anorexií.
Syndrom vyhoření ohrožuje lidskou práci a psychiku již po dlouhou dobu, v posledních letech však postihuje čím dál tím více lidí. Člověk neočekává, že by to potkalo zrovna jeho, tento psychický problém však může postihnout každého z nás. Syndromem vyhoření jsem si prošla, po zdlouhavé snaze se mi podařilo z něj vzpamatovat, a dokonce mě to v životě posunulo dál.
Chorvatsko je nejen pro Čechy velmi oblíbeným místem, kam vyrazit na dovolenou. Ať už hledáte relax u moře, zajímá vás místní kultura a památky, či snad hledáte nějaké dobrodružství, tato země je skvělou volbou. Chorvatsko totiž pro turisty nabízí dokonalé možnosti.
Někdo nedá na ostrá jídla dopustit a dopřává si je téměř denně, jiný nesní jídlo jen o trochu víc okořeněné. Pokud to však nebudete s konzumací pálivých pochoutek vyloženě přehánět, vaše zdraví vám za ně poděkuje. Zkoušeli jste si někdy dát ostré jídlo třeba k obědu v průběhu parného léta? Nejprve vás sice pořádně prohřeje, ale následně způsobí žádané ochlazení.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek