Úterý , 17. 05. 2022

Přemysl

Jak bojovat s prvními projevy stárnutí

Stárnutí - fáze života, kterou by ženy nejraději přeskočily. Jenže se jedná o neodvratitelný jev, který k životu zkrátka patří. Proto je důležité se s ním poprat. Pojďme si prozradit několik věcí, s nimiž se stárnutím hravě zatočíte.  
jak bojovat s projevy stárnutí
Jak se stárnutí projevuje? A jak se mu bránit? (foto: 123RF)

22. 09. 2021

Stárnutí ovlivňuje mnoho faktorů 

Úvodem si musíme uvědomit, že stárnutí ovlivňuje celá spousta faktorů. Mezi ně patří samozřejmě rodinné dispozice (čili genetika), dále rasová příslušnost nebo povětrnostní vlivy. Negativní vliv na stav pokožky může mít i UV záření nebo to, co jíte (bohužel jen málokdo si uvědomuje, jak velký vliv má na zdraví i pleť stravování).  Než si prozradíme, jak bojovat s projevy stárnutí, zjistěme, jak se fáze života projevuje.

To, že se nezadržitelná fáze života dostavila už i k vám poznáte jednoduše. Stejně jako všechno se i stárnutí projevuje jistými příznaky. K nim patří například: 

  • Ztenčení kůže, kterou prosvítá cévní kresba (mizí podkožní tuk, kůže začíná žloutnout a méně se lesknout).  
  • Kůže začíná vylučovat méně potu i mazu, stává se najednou sušší a šupinatější.  
  • Dochází ke zhoršení hojivosti pokožky a pleti.  
  • Povoluje napětí kůže a objevují se první jemné linie, kterým se říká vrásky.  
  • Mohou se objevit i pigmentová ložiska, která mají tendenci praskat.  
  • Kromě pleti se stárnutí projevuje i na vlasech, jež ztrácí lesk, šediví a stávají se lámavějšími.  
  • Nehty se začínají zakalovat, na rukou se štěpí, na nohou zase zesilují.  

Stárnutí lze předcházet 

Vyskytly se u vás běžné projevy stárnutí? Je načase vědět, jak začít bojovat s projevy stárnutí. Dermatologové doporučují užívat kolagenové doplňky stravy, které navrací pleti pružnost a elasticitu. Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina, která se sice běžně nachází v lidském těle, ale po překlenutí pětadvacátého roku života se vytrácí (nakonec se jeho přirozená tvorba plně zastavuje). Aby nedocházelo k povolení pokožky či k bolestem kloubů, látku doplňujme.

Pečujte o svou pokožku správně 

Vedle užívání kolagenových doplňků je důležité se pečlivě starat o pokožku. Předně ji chraňte před UV zářením nejrůznějšími opalovacími krémy, které mají vysoký ochranný faktor. Neopomíjejte čištění pokožky (zatímco ráno ji probuďte příjemnými krémy, večer ji nezapomeňte řádně očistit od make-upů a líčidel).  

K TÉMATUJak se zbavit celulitidy? Věnujte svému tělu dostatek péče

Samostatnou kategorií je vyživování. Aplikujte denní i noční krémy a sledujte jejich složení. Nevhodné jsou produkty s obsahem alkoholu, které mají tendenci vysušovat pleť.  

Starejte se také o tělo jako celek 

Péče o pokožku je sice důležitá, ale nezapomínejte se starat také o tělo jako celek. V ideálním případě se vyhněte zlozvyku jménem “kouření”. Není pravdou, že zapalování cigaret škodí pouze plícím, zlozvyk se také velkou měrou podílí na tom, jak vypadáme či jak se cítíme. Pokožka pod tíhou nikotinu stárne rychleji, kolagen se z těla vytrácí rychlostí blesku.  

Dále se zbytečně nestresujte. Nejeden lékař vám prozradí, že se jedná o jev mající negativní důsledky. Nejen, že přihání řadu zdravotních problémů a nemocí, ale také přilákává stárnutí, kterému se tak usilovně chcete vyhnout.  

V boji proti stárnutí se doporučuje i dostatek spánku. Bohužel se mnoho lidí domnívá, že spánek, kterým trávíme podle statistik až třetinu svého života, je pouze jen ztrátou času, proto mu nevěnuje tolik pozornosti. Je však důležité si uvědomit, že spánek je veledůležitou činností, během které dochází k celkové regeneraci a odpočinku organismu. Jeho nedodržování by mohlo vést k nesoustředěnosti, neproduktivitě, také ke stresu nebo ke špatné náladě a celkovému vyčerpání. 

Další tipy, jak se starat o tělo  

  • Dodržujte pitný režim (pozor – nejsou tekutiny jako tekutiny).  
  • Vyhněte se kofeinu (nebo konzumaci kávy alespoň razantně omezte). 
  • Pijte méně alkoholu (alkoholické nápoje totiž mají tendenci dehydratovat, což vede ke vzniku vrásek). 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Péče o pleť vyžaduje stále změnu. Oblíbená kosmetika v chladném počasí nebude stačit

Napařování obličeje. Jak v zimě na zdravou pleť s pomocí bylinek a parní lázně

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Když je zmínka o mandlovém mléce, možná vás na prvním místě napadne jeho přínos v kuchyni. Je velmi populární u lidí alergických na laktózu, vegetariánů či vitariánů. Mandlové mléko však může mít i zcela odlišné využití. Může vám totiž pomoct ke zdravým vlasům a pleti.
Schody ze dřeva vypadají úchvatně! Použít se dá ale jakýkoli materiál, a schodiště může vypadat jako dokonalý šperk vašeho domu či bytu. Kámen, cihla, sklo i beton nebo ocel, to vše vás může vynést nahoru do patra. Máte schodiště levotočivé, pravotočivé nebo přímé? Se zábradlím nebo bez? Zajímavým nasvícením získáte další rozměr. Inspirujte se a pusťte se směle do práce.
Tmavý režim mobilních aplikací je dnes velmi oblíbený. Zejména uživateli je velmi vyzdvihovaný. Jejich spokojenost míří rovnou do vesmíru a četnost používání appek se díky tomu znatelně zvyšuje. Do svých systémů je postupně zařazují i technologičtí giganti. Není tedy pochyb ani sporu o tom, že mluvíme o trendu dnešní doby. A jelikož s dobou jde i oblíbený Bazoš, i on začal svým uživatelům nabízet exkluzivní tmavou novinku.
Své zdraví můžeme potěšit různými způsoby. Můžeme začít konečně sportovat nebo se více hýbat. Můžeme si svůj jídelníček zpestřit a dodat do něj potraviny či suroviny, za které nám naše tělo poděkuje. V ideálním případě bychom měli do jídelníčku zakomponovat lněný olej, což je superpotravina výjimečná svými zdravotními benefity. Už jste slyšeli o tělu prospěšných účincích lněného oleje?
Děti vyrostly, osamostatnily se a doma je najednou smutno a prázdno. Nikde žádné pohozené oblečení a najednou vám chybí i ty věčné otázky vašich potomků, co je k jídlu. Nikdo vás nepotřebuje a najednou si uvědomíte prázdno, které vás obklopuje. Pocity osamění a prázdnoty jsou často spojené s tzv. syndromem prázdného hnízda v důsledku osamostatnění již dospělých dětí.
Jaro se pomalu přelévá do léta, a tak začínají lidé řešit, jak budou vypadat v plavkách. Ať už u českých řek, rybníků či bazénů, nebo někde u moře. A přiznejme si, že po roce všemožných protiepidemických opatření, zavřených tělocvičen a fit center nebo zákazu lyžování je ve formě jen málokdo. Proto byste mohla ocenit cvičení pro zpevnění zadečku, která zaručeně fungují.

Nepřehlédněte

Cestování se stane vášní prakticky každého, kdo se do něj ponoří a kdo si začne sepisovat seznam míst, která by chtěl během svého života navštívit. Na wish listu prakticky každého cestovatele se nachází nádherná Paříž, Fontána di Trevi v Římě nebo Spojené státy, které se chtějí zažít už jenom kvůli odlišné kultuře a faktu, že se jedná o naprosto jiný svět. Co si na papír ale napsat i taková místa, o kterých se předpokládá, že za pár let zmizí z povrchu zemského?

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek