Pátek , 01. 12. 2023

Iva

Česko opět letos trápí vedra. Jak na ně doma vyzrát?

Ani letošní léto se neobejde bez tradičních vln veder. Pro letošek meteorologové navíc předpovídají, že teploty mohou být extrémní. A ne každý si může nainstalovat klimatizaci, která by proti vedrům účinně pomohla. Jak si tedy poradit i bez klimatizace a náročných investic? Jak správně větrat v horkém bytě a čím nejlépe stínit?

14. 07. 2023

Zaměřte se na odstínění slunce

Základem je rozhodně odstínit sluneční paprsky dopadající do vaší domácnosti. Jakákoliv metoda pro ochlazení je zbytečná, pokud se vám byt či dům neustále prohřívá. Pečlivě proto odstiňte okna, do kterých dopadají sluneční paprsky. Toho můžete dosáhnout zatemňovacím závěsem, roletou nebo žaluzií. Dbejte na to, aby rozměr byl správný a okno bylo zatemněno celé, jinak nebude efekt stoprocentní. Volte tmavší barvy a nepropustné materiály, aby se sluneční paprsky opravdu zastavily. Vyzkoušet lze i protisluneční fólie. Ty odrážejí část tepla ze slunce, ale světlo dovnitř propouštějí. Ale v zimě naopak tyto folie nedovolí prohřát interiér, a tak budete muset možná již na podzim dříve přitápět. Navíc nejde o řešení trvalé, protože například při mytí oken může dojít k poškození folií, zejména na okrajích oken a mohou vzniknout nepříjemné vzhledové vady.

Pokud máte vlastní byt, vyplatí se zainvestovat do venkovních žaluzií. Výhodou je maximální zatemnění i odhlučnění interiéru. S venkovními žaluziemi můžete výrazně snížit náklady na klimatizaci – zatemnění udrží doma chladno na dlouhou dobu.

Správně větrejte

Při diskuzi o tom, jak přežít letní horka nelze opomenout správné větrání. Základní poučkou je větrat hlavně v noci a během ranních hodin, abyste do domácnosti nepouštěli horký denní vzduch. Dále je velmi důležité vytvořit průvan, aby se studený vzduch dovnitř opravdu dostal. Zejména v domech či bytech s méně okny bude třeba i otevřít vnitřní dveře, aby tak mohl vzduch dobře proudit. Nejlepší je otevřít okna na opačný světových stranách.

Přes den už nevětrejte, abyste do interiéru zbytečně nevháněli horký vzduch a nezvyšovali tak teplotu uvnitř. Interiér zatemněte.

Omezte náročné vaření

Letní horka vám také pomůže překonat lehčí kuchyně. Omezte těžká a smažená jídla, vyhněte se polévkám a omáčkám. Díky tomu se budete nejen cítit lehčeji, ale i v kuchyni nebudete vytvářet tolik tepla. Kuchyňské spotřebiče a proces vaření vytváří mnoho zbytkového tepla, které se v domácnosti hromadí. Podobně jsou na tom i další spotřebiče. I televize nebo třeba počítače se v pohotovostním režimu hodně zahřívají. Vypojte je proto ze zásuvky.

K TÉMATU  Grilování aneb tipy na nejlepší grilované dobroty pro masožrouty i vegetariány
žaluzie

Využijte studenou vodu

Pokud je vám opravdu horko, nebojte se pořádně se ochladit. Příjemný pocit mohou navodit misky s ledem rozmístěné po domácnosti. Ty budou postupně absorbovat teplo ze vzduchu. Stejný efekt budou mít i namočené závěsy či prostěradlo, které budete mít roztažené v prohřáté místnosti.

Mokré závěsy můžete vyvěsit i do oken při dopoledním větrání a nechat jimi proudit vzduch dovnitř. Takto jsou zvyklí větrat středomořské národy, které vysokým teplotám čelí po většinu roku.

Nezapomeňte na mazlíčky

Nezapomínejte na vaše domácí mazlíčky. Zatímco my si teplotu dokážeme účinně regulovat, zvířata tuto schopnost mají mnohem menší. Proto je třeba dbát i na jejich pohodlí a zdraví. Máte hned několik možností, jak psy a kočky před vedrem ochránit:

  • Zamezte jim přístup do prohřátých částí domu či bytu. Přesuňte jim pelíšek nebo místo na spaní do nejchladnější části domácnosti.
  • Pořiďte jim chladící podložku nebo deku. Díky ní může pes či kočka výborně přečkat horký den.
  • Nezapomeňte na pravidelnou hydrataci. Doplňujte zvířatům misky s vodou, nebojte se je osvěžit třeba i vodou z ručního rozprašovače. Případně je vykoupejte ve studené vodě. Dobrou volbou je také koupel pomocí zahradní hadice, pokud ji máte k dispozici.
  • Jako pamlsek nebo hračku využijte ledové kostky, budete překvapeni, jak si je mazlíčci užívají.
  • Nikdy nenechávejte zvířata zavřená v rozpálených místnostech nebo autech, mohlo by dojít k přehřátí organismu a následně až uhynutí.
Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nejčastějším důvodem proč se lidé často přikloní k obědu z polední nabídky restaurace a svačině ve formě nějaké rychlovky z večerky naproti je to, že nemají čas si na každý den připravovat domácí pestrou stravu. V dnešní době je ale řešení celkem jednoduché a na trhu je k dostání nespočet krabičkových diet.
V dalším chladném pracovním týdnu pomalu ukončete případné spory s ostatními, ať je nepřenášíte do dalšího roku. Nezapomínejte na péči o své zdraví, a zajděte se uvolnit od stresu do divadla, kina nebo na koncert. Co dalšího na vás čeká vám napoví horoskop krásy a duševního zdraví, který připravila astroložka Naďa Šmídová
Stává se vám, že se čas od času v ložnici už nudíte? Hledáte způsob, jak v sobě probudit vášnivou dračici a ve svém partnerovi toho divokého milence, kterého jste poznala na začátku vztahu? Vezměte iniciativu do svých rukou a rozpoutejte v ložnici takovou sexuální bouři, že na ni ani jeden z vás jen tak nezapomene – a budete na ni rádi nejen vzpomínat, ale především si ji pravidelně opakovat!
Intrauterinní inseminace (IUI) je prvním krokem asistované reprodukce pro páry, kterým se nedaří počít. Obvykle se provádí zhruba po roce, kdy se nedaří během nechráněného pohlavního styku zplodit potomka. Jedná se o základní a neinvazivní metodu, jak otěhotnět. Hlavní princip spočívá v tom, že je spermiím zjednodušena a zkrácena cesta k vajíčku jejich přímou aplikací přímo do dělohy. IUI se provádí na reprodukčních klinikách a nabízí ho také gynekologie Gynem.
Krásný čas Vánoc se kvapem blíží, a tak je třeba začít přemýšlet, co o adventu budete s rodinou dělat. Vedle pečení vánočního cukroví se určitě vydáte i na některé vánoční trhy, které doplní kouzelnou atmosféru svátků. Jděte se podívat na ty nejkrásnější trhy, díky nimž se začnete na Vánoce těšit takřka hned.
Nemoci si nevybírají člověka podle toho, odkud pochází ani kolik má peněz. Některé nemoci jsou ovšem typické pro ženy a jiné pro muže. Naše těla a biologie se hodně liší. Samozřejmě některé z těchto onemocnění mohou mít také muži, ale ženy k nim mají mnohem větší sklony. Dnes se podíváme, co vás jako ženu může postihnout.

Nepřehlédněte

Být lepší verzí sebe samých. Snažíme se o to každý den. A když se o to nesnažíme my, chtějí to po nás druzí. V současné době jsou na nás kladené obrovské nároky, během nichž jsme vystavováni nesmírnému tlaku. Co kdybychom vám ale řekli, že každá životní situace se dá zvládnout s nadhledem a lehkostí. Jen potřebujete člověka, který vás pošťouchne tím správným směrem.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek