Úterý , 25. 06. 2024

Ivan

Česko opět letos trápí vedra. Jak na ně doma vyzrát?

Ani letošní léto se neobejde bez tradičních vln veder. Pro letošek meteorologové navíc předpovídají, že teploty mohou být extrémní. A ne každý si může nainstalovat klimatizaci, která by proti vedrům účinně pomohla. Jak si tedy poradit i bez klimatizace a náročných investic? Jak správně větrat v horkém bytě a čím nejlépe stínit?

14. 07. 2023

Zaměřte se na odstínění slunce

Základem je rozhodně odstínit sluneční paprsky dopadající do vaší domácnosti. Jakákoliv metoda pro ochlazení je zbytečná, pokud se vám byt či dům neustále prohřívá. Pečlivě proto odstiňte okna, do kterých dopadají sluneční paprsky. Toho můžete dosáhnout zatemňovacím závěsem, roletou nebo žaluzií. Dbejte na to, aby rozměr byl správný a okno bylo zatemněno celé, jinak nebude efekt stoprocentní. Volte tmavší barvy a nepropustné materiály, aby se sluneční paprsky opravdu zastavily. Vyzkoušet lze i protisluneční fólie. Ty odrážejí část tepla ze slunce, ale světlo dovnitř propouštějí. Ale v zimě naopak tyto folie nedovolí prohřát interiér, a tak budete muset možná již na podzim dříve přitápět. Navíc nejde o řešení trvalé, protože například při mytí oken může dojít k poškození folií, zejména na okrajích oken a mohou vzniknout nepříjemné vzhledové vady.

Pokud máte vlastní byt, vyplatí se zainvestovat do venkovních žaluzií. Výhodou je maximální zatemnění i odhlučnění interiéru. S venkovními žaluziemi můžete výrazně snížit náklady na klimatizaci – zatemnění udrží doma chladno na dlouhou dobu.

Správně větrejte

Při diskuzi o tom, jak přežít letní horka nelze opomenout správné větrání. Základní poučkou je větrat hlavně v noci a během ranních hodin, abyste do domácnosti nepouštěli horký denní vzduch. Dále je velmi důležité vytvořit průvan, aby se studený vzduch dovnitř opravdu dostal. Zejména v domech či bytech s méně okny bude třeba i otevřít vnitřní dveře, aby tak mohl vzduch dobře proudit. Nejlepší je otevřít okna na opačný světových stranách.

Přes den už nevětrejte, abyste do interiéru zbytečně nevháněli horký vzduch a nezvyšovali tak teplotu uvnitř. Interiér zatemněte.

Omezte náročné vaření

Letní horka vám také pomůže překonat lehčí kuchyně. Omezte těžká a smažená jídla, vyhněte se polévkám a omáčkám. Díky tomu se budete nejen cítit lehčeji, ale i v kuchyni nebudete vytvářet tolik tepla. Kuchyňské spotřebiče a proces vaření vytváří mnoho zbytkového tepla, které se v domácnosti hromadí. Podobně jsou na tom i další spotřebiče. I televize nebo třeba počítače se v pohotovostním režimu hodně zahřívají. Vypojte je proto ze zásuvky.

K TÉMATU  Vyrobte si nejstylovější lapač snů! Je to hračka
žaluzie

Využijte studenou vodu

Pokud je vám opravdu horko, nebojte se pořádně se ochladit. Příjemný pocit mohou navodit misky s ledem rozmístěné po domácnosti. Ty budou postupně absorbovat teplo ze vzduchu. Stejný efekt budou mít i namočené závěsy či prostěradlo, které budete mít roztažené v prohřáté místnosti.

Mokré závěsy můžete vyvěsit i do oken při dopoledním větrání a nechat jimi proudit vzduch dovnitř. Takto jsou zvyklí větrat středomořské národy, které vysokým teplotám čelí po většinu roku.

Nezapomeňte na mazlíčky

Nezapomínejte na vaše domácí mazlíčky. Zatímco my si teplotu dokážeme účinně regulovat, zvířata tuto schopnost mají mnohem menší. Proto je třeba dbát i na jejich pohodlí a zdraví. Máte hned několik možností, jak psy a kočky před vedrem ochránit:

  • Zamezte jim přístup do prohřátých částí domu či bytu. Přesuňte jim pelíšek nebo místo na spaní do nejchladnější části domácnosti.
  • Pořiďte jim chladící podložku nebo deku. Díky ní může pes či kočka výborně přečkat horký den.
  • Nezapomeňte na pravidelnou hydrataci. Doplňujte zvířatům misky s vodou, nebojte se je osvěžit třeba i vodou z ručního rozprašovače. Případně je vykoupejte ve studené vodě. Dobrou volbou je také koupel pomocí zahradní hadice, pokud ji máte k dispozici.
  • Jako pamlsek nebo hračku využijte ledové kostky, budete překvapeni, jak si je mazlíčci užívají.
  • Nikdy nenechávejte zvířata zavřená v rozpálených místnostech nebo autech, mohlo by dojít k přehřátí organismu a následně až uhynutí.
Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

V dnešním rychlém tempu života se stále více žen rozhoduje pracovat z domova. V tomto článku prozkoumáme tipy a triky, jak si vytvořit efektivní pracovní prostor v domácím prostředí. Od organizace pracovního času po ergonomii pracovního místa – objevte klíčové faktory pro úspěšné fungování v home office.
Věděli jste, že v České republice trápí alergie skoro každého druhého člověka? A počty stále rostou. Mezi nejčastější alergie se řadí ty na pyl, jarní trávy a další kvetoucí keře. Právě teď na jaře je období, kdy se s projevy alergií potýká mnoho lidí. Jak mít tedy jarní alergie pod kontrolou?
Suchý únor se těší čím dál větší popularitě. Zatímco v zahraničí jede spíš ”dry january”, už proto že navazuje skvěle na novoroční předsevzetí, my Češi jsme spíš pro ten kratší měsíc bez alkoholu. I tak ty čtyři střízlivé týdny nemusí být žádná pruda, když si je zpříjemníte mocktaily.
Nový rok je v plném proudu a řada lidí ještě stále pracuje na svých novoročních předsevzetích. Pokud se ta vaše týkají nakopnutí kariéry nebo byznysu obecně, existuje několik tipů či kroků, které je nutné podstoupit pro úspěch stanovených cílů.
Slovenský designér Pavol Dendis představil v rámci Mercedes Benz Prague Fashion Weeku svoji kolekci již po několikáté. V minulosti jsme u něj byli zvyklí na absenci barev. Letos je tomu jinak.
Trochu zpomalit čas? To dnes díky mnoha kosmetickým vychytávkám opravdu lze. Jednou z nich je i vychvalovaná kyselina hyaluronová, kterou však nemusíte používat jenom jako součást krémů. Jaké jsou další možnosti?
Muži po ní šíleli, ona ale vždycky působila, jako by ji to vůbec nezajímalo. Její okolí ji považovalo za přerostlé dítě, které touží jen po samé zábavě a žádných povinnostech. Ve skutečnosti byla Marilyn Monroe anděl s ďáblem v těle. V tom nejlepším smyslu slova.
Kovové skulptury najdeme všude po světě jako variantu sochařství. Co myslíte, zdobí tahle díla veřejné i zahradní prostory nebo jsou nevkusné a překážejí?
Vstupte do světa femtech, inovativního průmyslu, který kombinuje technologie a ženské zdraví. Zjistěte, jak tyto technologie překonávají tabu a otevírají nové možnosti pro ženy všude.
Dřevěný plot je klasika. Dnes už ale nejsou zdaleka všechny ploty dřevěné nebo v podobě kovových mříží. Hodně se staví betonové ploty, sypané kamenné ploty, ale také lamelové ploty z hliníku. Jaký zvolíte vy?
Každodenní dávka oblíbeného seriálu nebo víkendový relax u filmových novinek nemusí být ztráta času. Televizní či počítačová obrazovka může posloužit stejně dobře jako jazyková učebnice. Důležité je vybrat správnou jazykovou úroveň snímku a obsah na míru. Jak z filmového večera vytěžit maximum?
Jakým ženám jsou muži nevěrní? Možná jste přesvědčená, že vám se nic takového stát nemůže. Nebo si dokonce myslíte, že za nevěrou stojí nedostatek intimností, studené večeře či nevyžehlené košile. Jste si tím ale jistá?

Výběr článků

Po delší odmlce se nám opět otevírají hrady a zámky. Pokud tedy nemáte program na následující víkend, vyberte si z našeho seznamu ty nejatraktivnější památky, jež se vám vryly do paměti třeba díky nestárnoucím pohádkám, které se pravidelně vysílají v televizi během vánočních svátků.
Bohémské vlny a sexy kudrliny. Přesně to je dvojice, která se ve světě vlasových trendů snad pokaždé setkává s úspěchem. A aby ne. Vlnky představují určitou dávku divokosti, zatímco kudrliny dokážou být sexy a roztomilé zároveň. Jak podpořit přirozenou krásu vln nebo se postarat o to, abyste se místo rovných vlasů chlubila půvabnými loknami? Přesně na to se podíváme.
Plánování prázdnin s dětmi školou povinnými se často rovná složité manažerské práci. Prázdniny jsou pro všechny děti radostí a úlevou od školních povinností, ale ne tak pro rodiče. Ti musí velmi pečlivě plánovat, kam se školáky. Volných dnů je totiž podstatně víc, než mají dospělí dovolené.

Nepřehlédněte

Pitbulové jsou od pohledu psi velice statní a mnoho lidí si tak myslí, že jsou agresivní a zlí. A ono je tomu právě naopak. Pokud je tento druh psa vychováván v lásce a dostatečné péči, dokáže se pro své pány a rodinu rozdat. Má dobré psí srdce a je to velký ochránce. Tato fakta dokazuje čin, který na internetu prezentoval Juan José, Mexičan, který se stará od štěněte o pitbula Hadese.
Přemýšlíte o tom, že byste své dítě na týden nebo dva poslali na dětský tábor? Pro koho jsou tábory vhodné, a komu naopak ublíží? Pojďme se podívat na výhody a nevýhody letního táborování.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek