Domů » Bydlení » Skandinávský, Provence, rustikální: Poznáte styl nábytku podle komody?
Bydlení Reklama

Skandinávský, Provence, rustikální: Poznáte styl nábytku podle komody?

interiér
Existuje několik základních stylů nábytku. Takto může vypadat jednotný styl v duchu francouzského venkova. (zdroj foto: ForLiving)
Láká vás půvab francouzského venkova nebo upřednostňujete moderní či retro design? Naučte se poznávat styly nábytku a sladit ho v jednotném tónu.

Skandinávský styl

Zajímáte se o trendy v bydlení? Pak vám určitě neunikl skandinávský styl. Minimalismus plný světlých a přírodních barev, kvalitních materiálů, přirozeného i umělého světla a vzdušnosti se už léta těší oblibě i v České republice.

komoda
Skandinávský styl je pro svou jednoduchost a čistotu v Česku velmi oblíben. (zdroj foto: ForLiving)

Jak vybavit domov v skandinávském stylu?

Zkuste vytvořit otevřený prostor bez lapačů prachu, s maximální designovou čistotou. Důležitý je také pocit domácího tepla, útulnosti a pohody.

Při zařizování interiéru laděného do skandinávského stylu upřednostňujte dřevěný nábytek v barvě světlého dřeva nebo v bílých, šedých a krémových tónech. Toužíte-li po pozitivní a klidné atmosféře, přidejte i jemné pastelové barvy. Typické jsou vitríny kombinující masivní dřevo s bílou barvou a sklem. Komoda skandinávský styl jen podtrhne, pokud vyberete kousek v minimalistickém stylu s kovovými úchyty.

Doplňky ve skandinávském stylu většinou bývají z přírodních materiálů, jako jsou například textilie, kámen, mramor nebo dřevo. Pokud chcete rozbít na první pohled chladně zařízený interiér, použijte na sedací soupravu přehoz a polštářky, na podlahu položte kusový koberec a komody ozdobte svíčkami a zelenými rostlinami.

Styl Provence

Styl francouzského venkova kombinuje romantiku s rustikálním designem. Vyniká přírodními materiály i světlými, často pastelovými barvami, které dýchají elegancí, něhou a pohodovou atmosférou. Nejčastěji se setkáte s bílou, krémovou a šedou barvou s vyšisovanou úpravou. Do kontrastu pak jdou jemné a veselé odstíny, jako je fialová, světle modrá, zelená, žlutá, růžová či broskvová. Nesmí chybět ani květinové vzory levandule a růže.

komoda
Styl provence je často naoko opotřebený masivní kus nabídku s bílou, šedou nebo krémovou barvou. (zdroj foto: ForLiving)

Jak poznat nábytek v Provence stylu?

Nábytek v Provence stylu mívá nádech patiny s půvabem starého venkova. Dominantním prvkem bývá masivní dřevěný nábytek opatřený lakem nebo bílou barvou. Oprýskané povrchy, kovové úchytky a spousta otevřených poliček krásně ladí s bohatými doplňky. Stůl, židle, skříň, postel i komoda Provence by na sobě měly mít i typické škrábance a falešné oděrky.

Mezi dekoracemi nesmí chybět keramika, proutěné košíky, květináče, polštářky a ozdobné sáčky. Provence komoda vypadá krásně, když ji ozdobíte živými květinami a malovaným nádobím. Zdi by měly zdobit obrázky, zrcadla a nástěnné hodiny. S doplňky to však nepřehánějte, aby interiér nepůsobil kýčovitě.

Rustikální styl

Máte rádi ozdobné prvky a velké množství dekorací? Pak vás nadchne rustikální styl laděný do hnědých přírodních odstínů. Působí útulně a doslova sálají pohodovou atmosférou. Původně patřil rustikální styl bydlení bohatým rodinám na francouzském a anglickém venkově. Dnes si může tento design, který je pravým opakem strohosti, dovolit každý.

komoda
Pokud milujete rustikální, máte jednu velkou výhodu. Nemusíte kupovat nový nábytek, a často tak hodně ušetříte. (zdroj foto: ForLiving)

Navštivte pár bazarů nebo svou vlastní půdu

Interiér v rustikálním stylu se vyznačuje masivním dřevem, kamenem, cihlami a kovem. Nábytek mívá uměleckou patinu, která působí zastaralým dojmem. Z barev převažuje kromě hnědé také šedá a tmavě zelená. Pokud vás rustikální styl nadchl, nemusíte si okamžitě kupovat nový nábytek. Stačí navštívit pár bazarů nebo omrknout půdu a vybrat si několik starších kousků nábytku. Domů vám tak přibyde originální rustikální komoda, stůl nebo vitrína skoro zadarmo.

Pomyslnou třešničkou na dortu rustikálního stylu jsou doplňky z přírodních materiálů, jako jsou sušené bylinky, zelené rostliny, polštářky a kovové a dřevěné nádobí.

Retro styl

Milujete doby dávno minulé? Pak vás zaujme retro styl. Těší se stále větší oblibě u všech věkových skupin. Některé prvky si však přízeň do dnešní doby nezachovaly. Například typické papírové tapety už dnes v interiéru skoro nenajdete. Popularitě se těší spíše kusový nábytek, jako je retro komoda, křeslo, jídelní stůl a doplňky vyvolávající vzpomínky na dětství, případně život našich rodičů a prarodičů.

komoda
Retro styl vás často pohledem přiměje svým zavzpomínat si na dětství. (zdroj foto: ForLiving)

Typický retro nábytek vypadá jako vystřižený z 80. let

Hlavními poznávacími znameními jsou dřevo, papír, plast, jasné barvy a geometrické vzory. Polstrované křeslo nebo retro komoda vdechne interiéru duši a vytvoří útulný domov. Některé zachovalé kousky seženete v bazarech a vetešnictví, jiné můžete zakoupit jako zcela nové. Většinou se jedná o soudobé repliky s vlivem současného designu.

Protože retro sahá zhruba od 50. let až do zlatých osmdesátek, obsahuje několik různých stylů. Aby vaše bydlení nepůsobilo přeplácaně, zamyslete se, které dekorativní prvky se vám nejvíce líbí a jakým způsobem je chcete zkombinovat. Teprve poté začněte pořizovat barevné reklamní plakáty, dekorace z plechu, gramofon, hodiny a další doplňky.

Přejeme vám hodně radosti při zařizování interiéru a spokojenosti v novém domově.