Pátek , 31. 03. 2023

Kvido

Skandinávský, Provence, rustikální: Poznáte styl nábytku podle komody?

Láká vás půvab francouzského venkova nebo upřednostňujete moderní či retro design? Naučte se poznávat styly nábytku a sladit ho v jednotném tónu.
interiér
Existuje několik základních stylů nábytku. Takto může vypadat jednotný styl v duchu francouzského venkova. (zdroj foto: ForLiving)

Skandinávský styl

Zajímáte se o trendy v bydlení? Pak vám určitě neunikl skandinávský styl. Minimalismus plný světlých a přírodních barev, kvalitních materiálů, přirozeného i umělého světla a vzdušnosti se už léta těší oblibě i v České republice.

komoda
Skandinávský styl je pro svou jednoduchost a čistotu v Česku velmi oblíben. (zdroj foto: ForLiving)

Jak vybavit domov v skandinávském stylu?

Zkuste vytvořit otevřený prostor bez lapačů prachu, s maximální designovou čistotou. Důležitý je také pocit domácího tepla, útulnosti a pohody.

Při zařizování interiéru laděného do skandinávského stylu upřednostňujte dřevěný nábytek v barvě světlého dřeva nebo v bílých, šedých a krémových tónech. Toužíte-li po pozitivní a klidné atmosféře, přidejte i jemné pastelové barvy. Typické jsou vitríny kombinující masivní dřevo s bílou barvou a sklem. Komoda skandinávský styl jen podtrhne, pokud vyberete kousek v minimalistickém stylu s kovovými úchyty.

Doplňky ve skandinávském stylu většinou bývají z přírodních materiálů, jako jsou například textilie, kámen, mramor nebo dřevo. Pokud chcete rozbít na první pohled chladně zařízený interiér, použijte na sedací soupravu přehoz a polštářky, na podlahu položte kusový koberec a komody ozdobte svíčkami a zelenými rostlinami.

Styl Provence

Styl francouzského venkova kombinuje romantiku s rustikálním designem. Vyniká přírodními materiály i světlými, často pastelovými barvami, které dýchají elegancí, něhou a pohodovou atmosférou. Nejčastěji se setkáte s bílou, krémovou a šedou barvou s vyšisovanou úpravou. Do kontrastu pak jdou jemné a veselé odstíny, jako je fialová, světle modrá, zelená, žlutá, růžová či broskvová. Nesmí chybět ani květinové vzory levandule a růže.

komoda
Styl provence je často naoko opotřebený masivní kus nabídku s bílou, šedou nebo krémovou barvou. (zdroj foto: ForLiving)

Jak poznat nábytek v Provence stylu?

Nábytek v Provence stylu mívá nádech patiny s půvabem starého venkova. Dominantním prvkem bývá masivní dřevěný nábytek opatřený lakem nebo bílou barvou. Oprýskané povrchy, kovové úchytky a spousta otevřených poliček krásně ladí s bohatými doplňky. Stůl, židle, skříň, postel i komoda Provence by na sobě měly mít i typické škrábance a falešné oděrky.

Mezi dekoracemi nesmí chybět keramika, proutěné košíky, květináče, polštářky a ozdobné sáčky. Provence komoda vypadá krásně, když ji ozdobíte živými květinami a malovaným nádobím. Zdi by měly zdobit obrázky, zrcadla a nástěnné hodiny. S doplňky to však nepřehánějte, aby interiér nepůsobil kýčovitě.

K TÉMATU  Stylové a moderní koupelnové skříňky. Jak využít prostor v koupelně a dosánout harmonie? Inspirujte se!

Rustikální styl

Máte rádi ozdobné prvky a velké množství dekorací? Pak vás nadchne rustikální styl laděný do hnědých přírodních odstínů. Působí útulně a doslova sálají pohodovou atmosférou. Původně patřil rustikální styl bydlení bohatým rodinám na francouzském a anglickém venkově. Dnes si může rustikální nábytek a dekorace, které jsou pravým opakem strohosti, dovolit každý.

komoda
Pokud milujete rustikální, máte jednu velkou výhodu. Nemusíte kupovat nový nábytek, a často tak hodně ušetříte. (zdroj foto: ForLiving)

Navštivte pár bazarů nebo svou vlastní půdu

Interiér v rustikálním stylu se vyznačuje masivním dřevem, kamenem, cihlami a kovem. Nábytek mívá uměleckou patinu, která působí zastaralým dojmem. Z barev převažuje kromě hnědé také šedá a tmavě zelená. Pokud vás rustikální styl nadchl, nemusíte si okamžitě kupovat nový nábytek. Stačí navštívit pár bazarů nebo omrknout půdu a vybrat si několik starších kousků nábytku. Domů vám tak přibyde originální rustikální komoda, stůl nebo vitrína skoro zadarmo.

Pomyslnou třešničkou na dortu rustikálního stylu jsou doplňky z přírodních materiálů, jako jsou sušené bylinky, zelené rostliny, polštářky a kovové a dřevěné nádobí.

Retro styl

Milujete doby dávno minulé? Pak vás zaujme retro styl. Těší se stále větší oblibě u všech věkových skupin. Některé prvky si však přízeň do dnešní doby nezachovaly. Například typické papírové tapety už dnes v interiéru skoro nenajdete. Popularitě se těší spíše kusový nábytek, jako je retro komoda, křeslo, jídelní stůl a doplňky vyvolávající vzpomínky na dětství, případně život našich rodičů a prarodičů.

komoda
Retro styl vás často pohledem přiměje svým zavzpomínat si na dětství. (zdroj foto: ForLiving)

Typický retro nábytek vypadá jako vystřižený z 80. let

Hlavními poznávacími znameními jsou dřevo, papír, plast, jasné barvy a geometrické vzory. Polstrované křeslo nebo retro komoda vdechne interiéru duši a vytvoří útulný domov. Některé zachovalé kousky seženete v bazarech a vetešnictví, jiné můžete zakoupit jako zcela nové. Většinou se jedná o soudobé repliky s vlivem současného designu.

Protože retro sahá zhruba od 50. let až do zlatých osmdesátek, obsahuje několik různých stylů. Aby vaše bydlení nepůsobilo přeplácaně, zamyslete se, které dekorativní prvky se vám nejvíce líbí a jakým způsobem je chcete zkombinovat. Teprve poté začněte pořizovat barevné reklamní plakáty, dekorace z plechu, gramofon, hodiny a další doplňky.

K TÉMATU  Bakaláře mám. A co dál?

Přejeme vám hodně radosti při zařizování interiéru a spokojenosti v novém domově.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Když se blíží vánoční svátky, v obchodních centrech se setkáváme s obrovskými frontami. Ty však nevedou nikam jinam než do malého krámku s názvem Pandora. Zejména pánové, kteří zapomněli svým nejdražším koupit něco hezkého se snaží na poslední chvíli ulovit alespoň přívěsek na náramek, po kterém ženy doslova touží, i když se tedy razantně plácnou přes kapsu. To se však změní.
Guasha, někde uváděn jako gua sha (vždy vyslovován jako „gvaša“ či „kvaša“) představuje speciální kámen, který má léčebné účinky v podobě masážních metod. Je to čisticí technika obličeje a těla, která má řadu zdravotních přínosů. Předně je ženami vyhledávaná jako přírodní lifting obličeje.
Vždycky jsem si myslela, že rodiče mohou mít jednání svých dětí pod kontrolou a dokážou je ochránit před nebezpečím. Vždy, když jsem slyšela nějaký příběh k tomuto tématu, tak jsem byla paní chytrá, prý mně by se to stát nemohlo, já bych to poznala, moje dítě je poučeno, blá, blá, blá…. No, nikdy neříkej nikdy a to mé určité povyšování, že já jsem lepší matkou rychle vzalo za své. Setkala jsem se s tím tak z blízka, že bych to opravdu nikomu nepřála.
Zarámované fotky jsou klasika, ale co takhle vytvořit celou stěnu ze vzpomínek na vaše zážitky nebo ratolesti, když vyrůstaly? Rámy a rámečky poslouží jako krásná dekorace. Vhodným poskládáním můžete stvořit koláž podle vašeho vkusu, od zvoleného materiálu rámečků až po snímky, které zvěčníte na zdi. Můžete je pak podle libosti měnit a prohazovat. V rámečku ale nemusí být jen fotka, jak uvidíte v naší galerii.
Sledujete nejnovější módní trendy, nebo vás absolutně nezajímá, co je zrovna IN nebo OUT? V průběhu času se trendy mění a co bylo módním faux pas před deseti lety, dnes může být šik. Anebo naopak. Existuje však pár módních jevů, které lze za trapas považovat v každé době.
Srdcem každého domova je nepochybně kuchyň, kde pod taktovkou žen vznikají úžasná jídla pro celou rodinu. Omamná vůně jídla a zvědavost, co bude dnes k večeři, často přiláká i další členy smečky. Ať chceme nebo ne, právě kuchyň je místem, kde se zcela nejčastěji setkáváme se svou rodinou, ale i přáteli a návštěvou. A právě proto by kuchyň měla být do detailu vyladěným místem, které bude pýchou každé hospodyňky. Jak získat kuchyň snů?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek