Středa , 26. 06. 2024

Ivan

Z poradny kouče: Ze stresu je mi špatně, píše čtenářka. Naučte se ho zvládat pomocí několika technik

Stres hýbe našimi životy a ve své koučovací praxi to slovo slyším často. Nedokážu zařídit, aby jste se s ním už nikdy nesetkali, ale poradím, jak se s ním vypořádat.
stres
Stres provází naše životy a nám nezbývá, než se s ním vypořádat.

15. 05. 2023

Přišel mi tento dotaz od čtenářky Haničky: „Permanentně jsem ve stresu, bolí mě z toho žaludek, hlava, někdy mi je až špatně. Stresuje mě nedostatek peněz, stresuje mě (jsem živnostnice), jestli budu mít klienty aj. Každý nový nečekaný úkol mě rozhodí tak, až mi buší srdce. Co mám dělat? Jak se mám s tímto stresem poprat?” Téma dalšího článku proto bylo jasné. Stres.

Vím, co je stres

Já sama jsem si na vlastní kůži vyzkoušela, co znamená být dlouhodobě ve stresu. Co to je vstávat a mít stažené celé tělo. Být pod tlakem a chtít, ať to jen skončí. Ať už, když jsem byla dítě a deptali mě rodiče. Nebo když jsem podnikala a během tří měsíců se mi sesypal celý život, který jsem pak tři roky dávala dohromady.

Zde se sešlo několik faktorů – peníze, soudy, kolegyně, co „vytunelovala“ naši firmu, rozchod s manželem, lidé, co místo pomoci mi hlavu strkali ještě více k zemi. Právnička, která opravdu nehájila mé zájmy, ale své, a to peníze. Účetní, co počítala dle daňového poradce „od oka“ a stála mě tisíce na daních, DPH atd., moje alternativní terapeutka (jsou i dobří alternativní terapeuti, mám je ráda), ale téhle nešlo o mé dobro. Bylo toho více, už na to nechci ani vzpomínat a kazit si dobrou náladu.

Stres v novém kabátě

Když jsem si myslela, že jsem vše zvládla a mám vyhráno, přišel další stres, jen v jiné podobě. V předchozím článku jsem popisovala, jak jsem stála na pardubické třídě Míru a koukala na plakát, co zval na přednášku jednoho z našich nejlepších koučů Aleše Kaliny. Šla jsem na přednášku. Aleš je sympaťák a fajn člověk, rovný chlap. Byla jsem nadšená, že bych mohla pracovat s takovým člověkem a nastoupila jsem do jeho školy koučů.

Velmi dobré rozhodnutí a krok pro moji budoucnost – nové informace, kolegové, co si cení předností druhého a to, že budu moci pomáhat lidem, jako jsem já. Prostě super! Přesně to byl sen a stával se realitou. Ale nemůžete být dobrý kouč a terapeut, když sami v sobě máte „bordel“.

A tak jsem začala uklízet své negativní myšlenky, názory, hrabat se v minulosti, a fakt jsem tou dobou neměla sílu na klienty. A co se dělo? Klienti nebyli. Já byla a jsem na IČO, kde máte náklady, ať pracujete nebo ne. Takže další stres, jak se uživím, kdy už bude konec těch špatných prožitků, co se mi v životě točí, kdy bude můj život konečně šťastnější. Celé mé současné bytí bylo na padrť, na malé kousky. Zbořené a bolestivé. Hledala jsem nové kousky, informace, co vlastně chci prožívat ve svém životě a jak se k tomu dostanu.

K TÉMATU  Desatero pro klidný spánek. Jak si pomoci, když vám nespavost nedá spát

Nové začátky

Poměrně brzy byl konec úklidu mého starého nastavení a trápení, a do roka jsem měla moc hezké základy nového života, mezi jinými lidmi a s jinými hodnotami. Následně rok od roku jen piluji, vybrušuji a posouvám se. Takže stres znám, byl dlouho mým společníkem a už ho ve svém životě nechci. Mám ráda pohodu, klid a čas na to, co chci. A pokud cítím, že to tak není – jdu a změním to.

V dnešní době je kolem nás hodně stresorů, například rychlá doba. Neustále se měnící technika a s tím nároky na nás, abychom ji uměli obsluhovat. Hodně činností, co děláme najednou, a málo času na relaxaci, na sebe, na žití „jen tak být“. Jsme na sebe nároční, vždyť přece měli bychom. Nedaří se nám, jak si představujeme a to nás frustruje. Nefunkční nebo vyhořelé vztahy, to je další velká kapitola. Nedostatek – peněz, lásky, ocenění a tak dále.

Haničko, Tobě, a vlastně všem, kteří se potýkáte se sužujícím stresem, mohu dát pár, mnou a mými klienty, vyzkoušených technik na jeho zmírnění. Na odvedení pozornosti od toho stresového života. Na oddych psychický i fyzický. Na koncentraci, na okamžik v životě tady a teď. A na nabrání sil změnit svoji situaci.

turistika
Pobyt v přírodě je ozdravný.

Techniky na zvládání stresu

Sport

Jakýkoliv, co vás baví – chůze, posilovna… jediné, co je podstatné, aby to mělo dynamiku a rychlost (pomalá procházka moc nepomůže, tam mozek nepřepne na koordinaci pohybu). Když jsem já měla to náročné období, chodila jsem 5x týdně do posilovny, a to mě drželo v kondici mít sílu změnit balast mého života a vyřešit ho.

Rukodělná činnost

Navlékání korálků, omalovánky, háčkování, šití, řezba. Něco, kde se musíte soustředit na to, co v danou chvíli děláte. Čím je to preciznější, tím lepší. Například při výrobě náramku malými korálky se soustředíte, aby vám nespadl korálek a nepřemýšlíte o tom, co vás trápí. Také rozvíjíte kreativitu – jaké barvy, jaký tvar, jaká délka náramku.

Tímto vás zvu na můj workshop, který se koná 28. května v Pardubicích: Jak na stres a odpočinek vlastnoruční výrobou šperků. Informace zde na webu, vyrábět budeme s šikovnou Alenou Chlebníčkovou.

Koníčky

Najděte si koníček, co vás opravdu hodně moc baví a kde jste mezi fajn lidmi. Může to být tanec nebo hraní v kapele.

K TÉMATU  Marcela (42): Přeji si adoptovat dítě, ale manžel a děti s tím nesouhlasí

Příroda

Být v přírodě, na čerstvém vzduchu, v lese, u vody, na sluníčku, a to každý den. Minimálně půl hodiny a chodit, chodit, chodit.

Dbát o své tělo

Spánek, zdravé jídlo, bylinky, masáže a podobně.

Obklopovat se štěstím

Koukat na komedie, bavit se o pozitivních věcech, jíst jídlo, které máte rádi, pouštět si hudbu, co milujete a má dynamiku, nosit oblíbené oblečení, používat vůni, co vám dělá radost (parfém, aroma lampa), upravit se, ať se sobě líbíte.

Nedělejte všechny techniky najednou, ale vyberte si tu, co vám pasuje a baví vás. A pokud vás bavit přestane, vyměňte ji za jinou. Nejdůležitější je, když naberete sílu odstranit zdroj stresu ze svého života. Zabalíte mu kufr a pošlete ho daleko pryč. A jak to udělat?

Tebe Haničko dovedlo přemýšlení sem. To znamená, že nemáš výsledek ze svého myšlení a konání takový, abys byla spokojená a šťastná. Takže to, co si myslíš, ti nepomůže k tomu, co chceš žít. Proto najdi nové a jiné myšlenky a cesty. Změň cestu a dojdeš k jinému výsledku.

tanec
Najděte si koníček, co vás bude bavit.

Hledání nových myšlenek a cest

Tento návod opět nemusí být jen pro jednu čtenářku, ale pro všechny, kteří se v jejím problému poznáváte. Dejte si tu změnu jako cíl a pak hledejte, jak tohoto cíle dosáhnout.

  1. Inspirujte se lidmi, kterým se to před vámi podařilo (rádců je hodně, ale výsledek je to, co se v tuto chvíli počítá). Internet je plný informací – vyberte si TY, které s VÁMI korespondují, a napište si je.
  2. Zeptejte se přátel (kteří mají ten výsledek, jaký chcete), jak oni by řešili takovou situaci. Napište si to.
  3. Najděte si odborníka, seminář, workshop, odbornou literaturu a sepište si, co vás zaujme.
  4. Jako poslední si napište, co pro tu změnu k hezčímu životu (s možnostmi, jaké teď máte) můžete a chcete udělat.

Až to budete mít, pusťte se do prvního kroku (do toho, co vám půjde). Pak další a další krok. Některá cesta je z hodně kroků. Některá chce jeden. Ale pokud vykročíte a budete věci dělat tak, abyste v nich byli spokojení, dojdete ke své pohodě a cíli.

Držím Ti Haničko a všem ostatním pěsti, a přeji mnoho štěstí

Vaše koučka Marcela Hlaváčková
marcelahlavackova.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Z poradny kouče: Nejdřív jsem opravila sebe. A tak vlastně začal celý můj příběh

Nela v koučinku: Šípková Růža a šáteček s pokračováním. Jsme na konci, přátelé

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Setkáváme se s ní velmi intimně, ovlivní naši pohodu, vezme nám sílu i náladu, nutí nás se o ni starat a ani na minutu na ni nezapomenout. Obtěžuje muže, ženy i děti a každý ji nazývá jinak – viróza, nachlazení, chřipka. Je mezi nimi rozdíl? A jaký?
Realitní makléři u nás nemají nejlepší pověst. V posledních letech se vnímání jejich práce v očích prodávajících i kupujících poněkud zlepšilo, ale přesto přibývá Čechů, kteří se rozhodnout pro dobrodružství v neprobádaném světě realit bez ostříleného průvodce. Určitý podíl viny na tom mají autoři článků ve stylu „jak prodat nemovitost ve třech krocích“. Možná jste podobný návod četli a došli k závěru, že realitku vůbec nepotřebujete. Třeba to tak skutečně bude – můžete to zjistit v rámci jedinečného online kurzu, který připravila MAXIMA REALITY.
Odlety na vytouženou dovolenou bývají občas hektické a stejně tak působí i letiště. Musíte najít místo odbavení, projít kontrolou a nakonec trefit správný gate. Většinou vše funguje hladce. Co ale dělat, když se let opozdí, zruší, nebo nestihnete navazující letadlo?
Máte chuť oživit nebo nějak upravit starší džíny z vašeho šatníku? Žádný problém! Podívejte se, co všechno lze s džínovinou udělat a jak skvělý je výsledek.
Kolik je na světě leváků a pro jaké pohlaví je tenhle „dar“ typičtější? V čem vynikají a jak jsou na tom se zdravím? Možná vás překvapí i to, kolik leváků se pohybuje na hollywoodském červeném koberci!
Říká se, že pořádek dělá přátele. Najednou chápu, jak moc je tohle přísloví pravdivé. Když za mnou moje dlouholetá kamarádka přišla s prosbou o pomoc, neváhala jsem a udělala jsem pro ni všechno, co jsem mohla.
Při nakupování na internetu můžete narazit na řadu zajímavého. Při házení oblíbených nápojů do virtuálního košíku na vás může vyskočit třeba takzvaný matcha čaj, který vás zaujme pro svou nápadně zelenou barvu. Právě díky ní se nad ním pozastavíte a přemýšlíte, jestli si ho také vhodit či nevhodit do onoho koše. Nakonec však kliknete na "dokončit nákup" s tím, že si ho zakoupíte někdy příště. Pojďme si prozradit, proč se této chyby v budoucnu nedopustit.  
Média jsou plná zpráv o koronaviru. Přitom v naší zemi není toto nebezpečí tak akutní jako docela obyčejná chřipka, které letos podlehlo už 23 osob. Proočkovanost na chřipku je u nás pouze 5 % a průměrně na ni zemře v Česku 1500 osob ročně. Proočkovanost se ale snižuje i u ostatních nemocí. Tento stav má na svědomí mnoho nesmyslných mýtů a fám o očkování. Jak je to doopravdy?
Moderní i retro radiátory - dnes mohou mít topná tělesa i ty nejdivočejší tvary. Retro se opět vrací do módy. Čemu dáte přednost?
Nevědomost, nešťastná náhoda, strach i slabost pro druhého – to všechno hraje roli, když se necháme kýmkoli jakkoli zneužít. Často na to přijdeme, až když už je pozdě. Většinou si s sebou následně životem neseme psychické břemeno, kterého se jen těžko zbavujeme.

Výběr článků

Zásnuby jsou neopakovatelným a silným životním okamžikem. Jistě víte, že my ženy jej většinou prožíváme mnohem intenzivněji a zásnubní prstýnek jen tak z prstu nesundáme. I když každá máme jiný vkus, někdy se rády řídíme i trendy. Z čeho si budete moci vybrat nadcházející sezónu?
Znáte tibi krystaly, nebo jste o nich ještě nikdy neslyšeli? Přitom je to hit posledních let. Jsou tělu prospěšné a tudíž zdravé a ještě se z nich dá vyrobit třeba domácí cider. Objevte kouzlo tibi limonády!
Natáčet zpravodajství naživo umožní zachytit nečekané situace. Chybu udělají samotní komentátoři, ale často se do záběru dostane skutečné překvapení. Výsledek většinou pobaví, zvlášť, když se reportáž povede odvysílat přímo v hlavních zprávách.

Nepřehlédněte

Prosinec je vhodná doba na nějakou tu pohádku. Na jaký film se vypravit s dětmi do kina? Aktuálně je na výběr hned několik variant, pro co se rozhodnout. Animovaní kutilové Pat a Mat pobaví i dospělé, pohádka z našich krajů Čertí brko se pyšní lákavým obsazením, a francouzská rodinná komedie Vánoce a spol. představí Santu až po kolena v bryndě.
Asi každá žena má v šuplíku mezi ponožkami schované i silonky. Nosíme je k sukním i šatům, jejich stinnou stránkou je ale fakt, že stačí drobné zatrhnutí nehtem a silonky rázem "zdobí" dlouhé očko. Ještě než zničené silonky vyhodíte do koše, můžete je v domácnosti využít.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek