Pátek , 01. 12. 2023

Iva

Z poradny kouče: Ze stresu je mi špatně, píše čtenářka. Naučte se ho zvládat pomocí několika technik

Stres hýbe našimi životy a ve své koučovací praxi to slovo slyším často. Nedokážu zařídit, aby jste se s ním už nikdy nesetkali, ale poradím, jak se s ním vypořádat.
stres
Stres provází naše životy a nám nezbývá, než se s ním vypořádat.

15. 05. 2023

Přišel mi tento dotaz od čtenářky Haničky: „Permanentně jsem ve stresu, bolí mě z toho žaludek, hlava, někdy mi je až špatně. Stresuje mě nedostatek peněz, stresuje mě (jsem živnostnice), jestli budu mít klienty aj. Každý nový nečekaný úkol mě rozhodí tak, až mi buší srdce. Co mám dělat? Jak se mám s tímto stresem poprat?” Téma dalšího článku proto bylo jasné. Stres.

Vím, co je stres

Já sama jsem si na vlastní kůži vyzkoušela, co znamená být dlouhodobě ve stresu. Co to je vstávat a mít stažené celé tělo. Být pod tlakem a chtít, ať to jen skončí. Ať už, když jsem byla dítě a deptali mě rodiče. Nebo když jsem podnikala a během tří měsíců se mi sesypal celý život, který jsem pak tři roky dávala dohromady.

Zde se sešlo několik faktorů – peníze, soudy, kolegyně, co „vytunelovala“ naši firmu, rozchod s manželem, lidé, co místo pomoci mi hlavu strkali ještě více k zemi. Právnička, která opravdu nehájila mé zájmy, ale své, a to peníze. Účetní, co počítala dle daňového poradce „od oka“ a stála mě tisíce na daních, DPH atd., moje alternativní terapeutka (jsou i dobří alternativní terapeuti, mám je ráda), ale téhle nešlo o mé dobro. Bylo toho více, už na to nechci ani vzpomínat a kazit si dobrou náladu.

Stres v novém kabátě

Když jsem si myslela, že jsem vše zvládla a mám vyhráno, přišel další stres, jen v jiné podobě. V předchozím článku jsem popisovala, jak jsem stála na pardubické třídě Míru a koukala na plakát, co zval na přednášku jednoho z našich nejlepších koučů Aleše Kaliny. Šla jsem na přednášku. Aleš je sympaťák a fajn člověk, rovný chlap. Byla jsem nadšená, že bych mohla pracovat s takovým člověkem a nastoupila jsem do jeho školy koučů.

Velmi dobré rozhodnutí a krok pro moji budoucnost – nové informace, kolegové, co si cení předností druhého a to, že budu moci pomáhat lidem, jako jsem já. Prostě super! Přesně to byl sen a stával se realitou. Ale nemůžete být dobrý kouč a terapeut, když sami v sobě máte „bordel“.

A tak jsem začala uklízet své negativní myšlenky, názory, hrabat se v minulosti, a fakt jsem tou dobou neměla sílu na klienty. A co se dělo? Klienti nebyli. Já byla a jsem na IČO, kde máte náklady, ať pracujete nebo ne. Takže další stres, jak se uživím, kdy už bude konec těch špatných prožitků, co se mi v životě točí, kdy bude můj život konečně šťastnější. Celé mé současné bytí bylo na padrť, na malé kousky. Zbořené a bolestivé. Hledala jsem nové kousky, informace, co vlastně chci prožívat ve svém životě a jak se k tomu dostanu.

K TÉMATU  Nenávist k práci? Víte, co je to Ergofobie?

Nové začátky

Poměrně brzy byl konec úklidu mého starého nastavení a trápení, a do roka jsem měla moc hezké základy nového života, mezi jinými lidmi a s jinými hodnotami. Následně rok od roku jen piluji, vybrušuji a posouvám se. Takže stres znám, byl dlouho mým společníkem a už ho ve svém životě nechci. Mám ráda pohodu, klid a čas na to, co chci. A pokud cítím, že to tak není – jdu a změním to.

V dnešní době je kolem nás hodně stresorů, například rychlá doba. Neustále se měnící technika a s tím nároky na nás, abychom ji uměli obsluhovat. Hodně činností, co děláme najednou, a málo času na relaxaci, na sebe, na žití „jen tak být“. Jsme na sebe nároční, vždyť přece měli bychom. Nedaří se nám, jak si představujeme a to nás frustruje. Nefunkční nebo vyhořelé vztahy, to je další velká kapitola. Nedostatek – peněz, lásky, ocenění a tak dále.

Haničko, Tobě, a vlastně všem, kteří se potýkáte se sužujícím stresem, mohu dát pár, mnou a mými klienty, vyzkoušených technik na jeho zmírnění. Na odvedení pozornosti od toho stresového života. Na oddych psychický i fyzický. Na koncentraci, na okamžik v životě tady a teď. A na nabrání sil změnit svoji situaci.

turistika
Pobyt v přírodě je ozdravný.

Techniky na zvládání stresu

Sport

Jakýkoliv, co vás baví – chůze, posilovna… jediné, co je podstatné, aby to mělo dynamiku a rychlost (pomalá procházka moc nepomůže, tam mozek nepřepne na koordinaci pohybu). Když jsem já měla to náročné období, chodila jsem 5x týdně do posilovny, a to mě drželo v kondici mít sílu změnit balast mého života a vyřešit ho.

Rukodělná činnost

Navlékání korálků, omalovánky, háčkování, šití, řezba. Něco, kde se musíte soustředit na to, co v danou chvíli děláte. Čím je to preciznější, tím lepší. Například při výrobě náramku malými korálky se soustředíte, aby vám nespadl korálek a nepřemýšlíte o tom, co vás trápí. Také rozvíjíte kreativitu – jaké barvy, jaký tvar, jaká délka náramku.

Tímto vás zvu na můj workshop, který se koná 28. května v Pardubicích: Jak na stres a odpočinek vlastnoruční výrobou šperků. Informace zde na webu, vyrábět budeme s šikovnou Alenou Chlebníčkovou.

Koníčky

Najděte si koníček, co vás opravdu hodně moc baví a kde jste mezi fajn lidmi. Může to být tanec nebo hraní v kapele.

K TÉMATU  Chlapi přes inzerát jsou legrační! Ale nakonec jsem tam i já našla svého vysněného muže

Příroda

Být v přírodě, na čerstvém vzduchu, v lese, u vody, na sluníčku, a to každý den. Minimálně půl hodiny a chodit, chodit, chodit.

Dbát o své tělo

Spánek, zdravé jídlo, bylinky, masáže a podobně.

Obklopovat se štěstím

Koukat na komedie, bavit se o pozitivních věcech, jíst jídlo, které máte rádi, pouštět si hudbu, co milujete a má dynamiku, nosit oblíbené oblečení, používat vůni, co vám dělá radost (parfém, aroma lampa), upravit se, ať se sobě líbíte.

Nedělejte všechny techniky najednou, ale vyberte si tu, co vám pasuje a baví vás. A pokud vás bavit přestane, vyměňte ji za jinou. Nejdůležitější je, když naberete sílu odstranit zdroj stresu ze svého života. Zabalíte mu kufr a pošlete ho daleko pryč. A jak to udělat?

Tebe Haničko dovedlo přemýšlení sem. To znamená, že nemáš výsledek ze svého myšlení a konání takový, abys byla spokojená a šťastná. Takže to, co si myslíš, ti nepomůže k tomu, co chceš žít. Proto najdi nové a jiné myšlenky a cesty. Změň cestu a dojdeš k jinému výsledku.

tanec
Najděte si koníček, co vás bude bavit.

Hledání nových myšlenek a cest

Tento návod opět nemusí být jen pro jednu čtenářku, ale pro všechny, kteří se v jejím problému poznáváte. Dejte si tu změnu jako cíl a pak hledejte, jak tohoto cíle dosáhnout.

  1. Inspirujte se lidmi, kterým se to před vámi podařilo (rádců je hodně, ale výsledek je to, co se v tuto chvíli počítá). Internet je plný informací – vyberte si TY, které s VÁMI korespondují, a napište si je.
  2. Zeptejte se přátel (kteří mají ten výsledek, jaký chcete), jak oni by řešili takovou situaci. Napište si to.
  3. Najděte si odborníka, seminář, workshop, odbornou literaturu a sepište si, co vás zaujme.
  4. Jako poslední si napište, co pro tu změnu k hezčímu životu (s možnostmi, jaké teď máte) můžete a chcete udělat.

Až to budete mít, pusťte se do prvního kroku (do toho, co vám půjde). Pak další a další krok. Některá cesta je z hodně kroků. Některá chce jeden. Ale pokud vykročíte a budete věci dělat tak, abyste v nich byli spokojení, dojdete ke své pohodě a cíli.

Držím Ti Haničko a všem ostatním pěsti, a přeji mnoho štěstí

Vaše koučka Marcela Hlaváčková
marcelahlavackova.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Z poradny kouče: Nejdřív jsem opravila sebe. A tak vlastně začal celý můj příběh

Nela v koučinku: Šípková Růža a šáteček s pokračováním. Jsme na konci, přátelé

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Ráda darujete, nebo naopak dostáváte květiny? Pak vás jistě bude zajímat, jaký význam jednotlivé květiny mají. Někdy se může dokonce stát, že obdarovaná osoba ví, jakou má která květina symboliku, a může ji tak váš výběr dokonce i urazit. Ptáte se proč? Pak čtěte dál.
Již půl roku se potýkáme s rouškami v různých prostorách. Zatímco někdo v roušce musí trávit jen nezbytný čas například při nákupu, pro jiné se tato povinnost vztahuje na celou pracovní dobu. Pleť pod vlivem vlhka, tepla a nedostatku vzduchu logicky velmi trpí. Objevil se nový problém – jmenuje se maskné. Jak předejít jeho vzniku a jak s ním bojovat, když už se objeví? Poradíme vám.
Tetování už dávno není výsadou lidí na okraji společnosti. Naopak, dnes už existují i exklusivní tetovací studia s vybranou klientelou, ve kterých vás zdánlivě jednoduchá „kérka“ vyjde zhruba stejně draho jako nové auto. A když si prolistujete svůj oblíbený společenský časopis, přijde vám, že kdo nemá tetování, jako by dnes nebyl.
Kočka cejlonská je nejmenší kočka na světě. Tento ohrožený druh žije pouze na jihu Indie a ostrově Srí Lanka. Kvůli náročnosti chovu můžete tohle zvířátko spatřit u nás pouze v Zoo Liberec a Zoo Ostrava. Malý noční predátor je ztělesněná roztomilost! Posuďte samy.
Chorvatsko je nejen pro Čechy velmi oblíbeným místem, kam vyrazit na dovolenou. Ať už hledáte relax u moře, zajímá vás místní kultura a památky, či snad hledáte nějaké dobrodružství, tato země je skvělou volbou. Chorvatsko totiž pro turisty nabízí dokonalé možnosti.
I když to tak zatím venku ne vždy vypadá, je jaro a příroda se probouzí ze zimního spánku. Právě jarní měsíce jsou ty pravé pro přípravu zahrady na nadcházející sezónu. Pokud chcete v létě sklízet ovoce a zeleninu, válet se v zelené trávě nebo se radovat z okrasných květin, něco pro to musíte udělat už teď. Podívejte se společně s námi na patero zahradních prací, kterým je dobré věnovat čas už teď.
Rok 2021 byl tím, během kterého se začala projevovat velká ekonomická krize. Mnozí se domnívali, že je dávno za námi, ale to nejhorší nás teprve čeká, a to i letos, jelikož zdražující elektřina se právě v nadcházejících měsících velkou měrou zapíše do rodinných rozpočtů. Ať už jste se dostali do situace, ve které jste museli nového dodavatele energií najít, případně jste se k tomuto kroku rozhodli dobrovolně, prozradíme vám, na co si dát pozor a jak ho vybrat.
V dnešním světě se dá najít spousta způsobů, jak pracovat sám se sebou, a jedním takovým lifestylovým trendem je i biohacking, který je takovou filosofií budoucnosti a mluví se o něm jako o způsobu, jak využít v průběhu života svůj tělesný potenciál a užít si spoustu let v dobré duševní i fyzické kondici.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek