Pondělí , 05. 12. 2022

Jitka

Mít teď větší hlad neznamená něco špatného. Je třeba jen zvolit jiný druh stravy! Vyměňte letní jídelníček za podzimní. Proč a jak?

Možná sami na sobě cítíte, že už nemáte tolik chuť na saláty z čerstvé zeleniny, lehká jídla a vlastně ani na prosecco. Prostě by to chtělo něco sytějšího, aby vám nebyla zima a neměly jste pořád hlad. Co zkusit podzimní jídelníček?
podzimní jídelníček
Zdroj: 123RF.com

08. 10. 2018

Proč podzimní jídelníček?

Nebojte, není to nic nenormálního mít teď víc hlad než jste měly během teplých dnů. Teploty venku zkrátka velí trochu víc jíst a hlavně jinak. Co vyměnit tedy za co, abyste se cítily dobře?

Čerstvé za teplé

Díváte se v obchodě na rajčata a říkáte si, že na ně ale vlastně nemáte chuť? Už totiž tolik ani nevoní, stejně jako okurka, paprika… Sáhněte proto po sezónních záležitostech: dýni, řepě, celeru, petrželi, batátům apod. Duste, pečte, zapékejte. Přidávejte více i cibule, česneku. Dostaňte do této zeleniny teplo, které pak bude díky tomu i ve vašem těle.

Více kořeňte

„Zatímco v létě je koření spíš nežádoucí, protože zvyšuje tělesnou teplotu, v chladných je to naopak,“ uvádí expertka na výživu Lada Nosková. Takže šup přidat do jídla trochu víc kari, zázvoru, skořice, kardamonu… Skvěle působí i při nachlazení, zaženou viry a bakterie z těla.

Méně chlazených

Jogurty, cottage, sýry – tedy mléčné výrobky tělo hodně zachlazují, proto je raději kombinujte s něčím teplým, třeba palačinkou, tousty, brambory. A jezte je trochu méně, spíš zkuste třeba fazolové pomazánky, křenové, z řepy, mrkve…Chleby nahřívejte, opékejte, toustujte. Nové chutě, nové zážitky.

Místo limonád čaje

I pitný režim uvítá změny, jestli jste v létě frčely ve fresh šťávách, chlazených limonádách i drincích, je čas na dobré čaje, kořeněné kávy, červená vína. A led nechte zase na léto.

Přidejte tuk

Ano, je potřeba, protože tělo se nějak musí chránit. Jezte více ořechů (ráno, ne večer), sáhněte po lososovi či hovězím, přidávejte na kvalitním tuku – olivový, sezamový…, nikoli tučných sýrech či salámech, pochutinách. Ať zase po zimě nemáte o pět kilo navíc. Chce to jít na změny chytře, třeba i přes aplikace, které vám řeknou, kolik má být váš energetický příjem.

K TÉMATU  Zakládáme na zahradě skleník: Na co myslet a jaké jsou jeho výhody?

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Máte v plánu zahradní párty? Léto je tady a nejlepší místo pro posezení s přáteli je venku. Grilování, oslava narozenin nebo jen tak, připravte stůl snů! Pokud máte zahradu, je hlavní problém vyřešený. Nemusíte nutně sedět pod vaším přístřeškem, zkuste netradičně posadit hosty uprostřed pozemku na trávníku. A pokud zahradu nemáte, můžete udělat to samé někde za domem. Dny jsou dlouhé a večery teplé, takže vám nic nebrání posedět, jak dlouho jen budete chtít. Důležitá je ale příprava, aby bylo po ruce všechno!
Události minulých týdnů nás nenechaly chladnými a rozhodli jsme se, že se vydáme dále za poznáním sebe sama. Karanténu jsme zvládli každý po svém, stejně tak jsme si v sobě všichni museli zpracovat strach o sebe i své nejbližší. Nyní je čas se se vším vypořádat. Každý po svém. My zkusili pobyt ve tmě aneb týdenní terapii, kdy se o sobě dozvíte mnohem více, než byste čekali.
Věci mají své místo. I když to na první pohled nevypadá, už dvouleté děti vědí, kam která věc patří. Právě v tomto věku se začne projevovat smysl pro pořádek. Je tak nutné jim dát pravidla her i úklidu. Dítě začne vnímat vnější a vnitřní řád.
Viber uvádí novou funkci nazvanou Polls (ankety), která uživatelům umožní snadno si ve skupinových chatech a komunitách zorganizovat hlasování na jakékoliv téma. Nová funkce rozšíří možnosti komunikace mezi uživateli, protože jim dává možnost vyjádřit svůj názor na jakékoliv téma snadno a rychle. Umožňuje také každému, kdo se zúčastní dané konverzace, sledovat, jaké názory mají ostatní na určité téma, a to přehledně, aniž by se museli probírat tisíci odpovědí a názorů.
Chodit bez bot se stalo tak trochu módním trendem. Najednou máme podporovat chůzi dětí po kamínkách, existují různé stezky na trénink chůze naboso, frčí barefoot neboli bosé boty. Čím nám tohle ale vlastně prospívá? Bude naše zdraví za chůzi naboso opravdu vděčné?
Pandemie koronaviru neoslabuje a brzy se k ní přidá ještě podzimní vlna respiračních onemocnění. Nápor na imunitu tak ještě vzroste. Abyste zůstali fit a složité období přečkali, měli byste co nejvíce posílit obranyschopnost. Ideální podporou jsou vitaminy D a C. Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy značky Naturevia, kde oba důležité ochránce zdraví najdete.

Nepřehlédněte

Čím to, že některým ženám se v zaměstnání tak daří a jiným nikoli? Svou roli hraje řada faktorů, mezi něž bezpochyby patří osobnostní rysy, rodinné zázemí, dosažené vzdělání a - ano, přiznejme si to - také trocha štěstí. I štěstí je ale třeba vyjít vstříc a jednou z cest, které vedou správným směrem, je kvalitní MBA vzdělání. Proč?
Lidé zranění při pádu na zamrzlém či zasněženém chodníku musí o odškodnění bojovat dlouho, v 67 procentech déle než rok. Až ve třech čtvrtinách případů totiž obce a technické služby odmítají za zranění přijmout odpovědnost. Konečné odškodnění se přitom může vyšplhat na statisíce, průměr je 287 tisíc korun. Podle zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích zodpovídá za náhradu škody, která vznikla při neprůchodnosti chodníku, město či obec. Jak se zachovat, když se vám to stane?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek