Čtvrtek , 07. 12. 2023

Ambrož

Podle čeho vybírat hračky pro děti? Nakupujte s rozmyslem

Rodiče ve snaze dopřát svým dětem to nejlepší kupují často hraček víc, než je potřeba. Na trhu existuje spousta hraček a děti chtějí často všechny, které v obchodě vidí. Podle čeho vybrat hračky, které děti zaujmou a vydrží si s nimi hrát dlouhé hodiny?
hračky pro děti
Nepropadněte bezhlavému nakupování hraček, vybírejte s rozvahou.

28. 11. 2022

Hra má v životě dítěte velký význam, protože právě prostřednictvím hry dítě poznává svět okolo sebe a učí se novým dovednostem. Pro děti v batolecím a předškolním věku je hra hlavní činností dne, a tak se není čemu divit, že dětské pokojíčky jsou hraček plné. Nenechte se ale v tento předvánoční čas zlákat vším, co chcete svému dítku k radosti dopřát a podívejte se s námi na to, podle čeho hračky pro děti vybírat?

Hračka by měla být bezpečná

Hračky pro děti by měly být především bezpečné, zdravotně nezávadné a měly by odpovídat dalším bezpečnostním požadavkům. Hračky vždy vybírejte u ověřených prodejců, pomoci vám při výběru mohou také certifikáty kvality a zdravotní nezávadnosti. Mezi ty patří povinné označení CE. Naopak seznam nebezpečných hraček naleznete na webu Ministerstva zdravotnictví ČR, České obchodní inspekce nebo v zahraniční databázi RAPEX.

Zároveň u výběru hraček přemýšlejte:

  • Obsahuje hračka ostré hrany, o které by se mohlo dítě poranit?
  • Uvolňuje materiál toxické látky škodlivé pro lidské tělo?
  • Neobsahuje hračka malé části, které by mohlo vaše dítě spolknout?

To jsou všechno faktory, nad kterými je potřeba z hlediska bezpečnosti přemýšlet.

Ideální materiál? Ten přírodní

Ideálním materiálem pro výrobu hraček jsou přírodní materiály, které se dají snadno čistit a dezinfikovat. Mezi takové materiály patří například dřevo, bambus nebo bavlna. Takové materiály jsou ekologické, kvalitní, zdravotně nezávadné a vydrží vám řadu let. 

Naopak je dobré vyhnout se hračkám z plyše nebo kožešiny. Tyto materiály v sobě mohou hromadit prach, bakterie nebo roztoče. Hračky z PVC zase mohou uvolňovat toxické látky jako jsou ftaláty nebo jiné chemikálie.

hračky
Nejlepší hračky pro děti jsou ty z přírodních materiálů.

Hračka by měla být víceúčelová

Máte pocit, že si dítě s hračkou pohrálo jednou a už hračka leží mezi ostatními v koutě? Možná je to kvůli jednoúčelovosti. Pokud se totiž hračka nedá využít na více způsobů, hra s ní se nedá modifikovat do různých podob a nerozvíjí více dovedností a schopností dítěte, brzy dítě omrzí.

K TÉMATU  Miminka a jejich dovádění. Sladcí drobečkové vám zpříjemní den

Hračka by měla podněcovat vývoj dítěte

Hračka by měla podněcovat vývoj dítěte po všech stránkách – emocionální, smyslový, pohybový i rozumový. Didaktických hraček, které mají za úkol rozvíjet vědomosti, fantazii, motoriku, logiku a další schopnosti, není nikdy dost. Mezi takové hračky pro děti patří nejrůznější stavebnice, skládačky, hlavolamy, stolní hry a další.

Měla by odpovídat jeho věku

Poslední faktor, který zmíníme, je výběr hraček podle věku dítěte. Jistě vám je jasné, že není možné pořídit stejnou hračku batoleti a školákovi. Hračky byste měli vybírat vždy podle vývojové úrovně dítěte a jeho zájmů. 

Hračky pro nejmenší do 1 roku

Hraček pro nejmenší je na trhu opravdu spousty, je však opravdu třeba dbát na jejich bezpečnost, omyvatelnost a zdravotní nezávadnost. Oblíbené pro nejmenší děti jsou dětské kolotoče nad postýlku, stimulující zrakové vnímání, podobně jako kontrastní, černobílé obrázky nebo leporela.

Od pátého měsíce začíná dítě prozkoumávat své okolí díky rozvoji schopnosti uchopovat věci v ruce, což je důležité při výběru hraček, které by měly podporovat motorické dovednosti a senzorický vývoj.

Mezi další vhodné hračky patří například chrastítka a kousátka, pěnové puzzle, první knížky pro nejmenší, hračky do vany. Pro děti okolo 1 roku se hodí už také jednoduché vkládačky nebo kostky. 

Hračky pro děti ve věku 1-3 roky

Postupně se u dětí rozvíjí motorika, jemná i hrubá, a dítě dokáže manipulovat s předměty stále lépe a lépe. Hodí se hlavně jednoduché skládačky, puzzle, hry na rozpoznávání tvarů a barev. Pro děti od 2 let se hodí také hračky, které připomínají svět dospělých – auta, kuchyňky, nářadí, jednoduché hudební nástroje a další.

hračky
Hračky by měly být víceúčelové a rozvíjet vícero schopností.

Hračky pro předškoláky (4-5 let)

Pro děti předškolního věku se hodí hlavně různé didaktické hračky a hry, které připravují dítě na vstup do školy, například různé kreativní sady, společenské hry, stavebnice nebo hlavolamy. K rozvoji komunikace jsou skvělé také příběhy z karet, které rozvíjí dětskou fantazii i řeč.

K TÉMATU  Bláznivý Aladin, animák Tajný život mazlíčků 2 nebo Psí poslání 2. Vyrazte s dětmi do kina

Hračky pro mladší školáky (6-10 let)

Hračky pro děti v mladším školním věku se odvíjí hlavně od dětských zájmů a nároky na hračky se trochu mění. Oblíbené jsou u dětí hry a hračky podporující kreativitu nebo hračky naučné. Mezi takové hračky patří společenské hry, různé experimentální hry, vědecké laboratoře, výukové puzzle, hlavolamy a další.

hračky
Vybírejte takové hračky, které děti zároveň něco naučí.

Hračky pro děti ve věku 11+

Vybrat hračky pro větší děti už není taková legrace. Vybírejte vždy podle zájmu dítěte. Je také možné, že si vaše dítě už v tomto věku tolik hrát nechce a potěšíte ho spíše knihou nebo počítačovou hrou. Přesto se snažte najít hry a hračky, které by pomohly vašemu dítěti v dalším rozvoji. U dívek jsou oblíbené především kreativní sady, omalovánky, hlavolamy. U chlapců jsou to často vědomostní a experimentální hry.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Hračky a prvky do pokojíčku vyrobíte z obyčejného kartonu. Inspirujte se

Počítačové hry pro děti. Nestavte se k nim negativně. Nebojte se školy hrou, zapojte se s nimi

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Tohle svému dítěti dělat nebudu! Takhle moje dítě rozhodně vychované nebude! To si nebude moct dovolit! To jsou časté věty, které člověk vypustí z úst ještě před tím, než se rodičem vůbec stane. Jenže když nastane okamžik a narodí se mu dítě, rázem ke všemu má trochu jiný postoj.
Tato unikátní chata má skleněnou střechu i stěny, takže usínáte v teple, a přitom přímo pod hvězdnou oblohou a polární září. Panorama Glass Lodge se nachází 30 minut jízdy od Reykjavíku k pobřeží Grónského moře. Hned u chaty stojí vířivka, ze které se můžete kochat islandskou krajinou. V malé komfortní chatě najdete pohodlnou koupelnu i kuchyňku s jídelním stolem. Za noc pro dva v tomto islandském obydlí zaplatíte téměř 9000 korun, a mají tu i internet. Tenhle útulný úkryt vám ale může posloužit jak inspirace pro vaši vlastní chatu v přírodě. I s takto malým prostorem se dá pracovat a vytvořit něco kouzelného.
Jsou krásné, slavné a úspěšné. Rády na sociálních sítích prezentují nejen svá dokonalá těla, ale i pohádkové životy plné luxusu a pozlátka. A pak je tu ona. Celeste Barber, která dokáže svým osobitým humorem pobavit, zaujmout i ty největší suchary a trochu ty slavné panenky shodit zpátky na zem!
V dnešní době máme spoustu pomocníků, o kterých si generace před námi mohly nechat jen zdát. Vysávají za nás roboti, praní prádla přenecháváme pračce, máme také myčku, tudíž nemusíme špinavé nádobí mít ručně. V mnoha ohledech, jak se zdá, máme vše vlastně jednodušší. Proč ale paradoxně i tak nemáme čas a nejsme tak šťastní a v klidu, jak bychom měli být?
Léto je pro rty extrémním obdobím: naše rty, stejně jako celý obličej, jsou vystaveny spalujícímu slunci, horkému suchému větru, někdy dokonce i slané mořské vodě. Navíc kvalita rtěnky, kterou na rty nanášíme také může přispět k podráždění už tak namáhaných rtů. Co tedy dělat, aby vaše rty vypadaly stále mladé, pevné a sladké? Dáme vám několik rad, jak o ně správně pečovat.
Každý z nás občas vytřídí nějaké oblečení ze skříně. Jenže nastává otázka, kam s ním? Obvykle chceme, aby se stále pěkné a zachované kousky dále využily, můžeme je tedy prodat, darovat nebo je hodit do kontejnerů na textil. Tato možnost je nejjednodušší, navíc lidé věří, že tohle oblečení dále využije charita a rozdá co nejvíce věcí potřebným. Je tomu ale skutečně tak? Kam doopravdy oblečení z kontejnerů na textil putuje?
Po patnácti letech manželství jsem se rozváděla a myslela jsem si, že začnu nový život. Jenže mé dvě děti se nedokázaly s rozpadem rodiny smířit – a mně to nedalo spát. I když jsem vlastně nechtěla, podlehla jsem, a nakonec jsem se k bývalému muži vrátila. Nyní jsou děti šťastné, manžel spokojený, ale já vím, že to není ono. Navíc jsem zjistila něco, co mi situaci ještě více zkomplikovalo.

Nepřehlédněte

A je to tady zase! S blížící se menstruací se pleť mnoha z nás změní v pastvu roztodivných kožních problémů, za nimiž stojí změna hladiny hormonů. A i když jsme si pubertou a kožními problémy prošly už dávno, hormonální akné umí potrápit v jakémkoliv věku.
Pandemie se rychle šíří. Čísla nemocných stoupají, proto byste neměli na nic čekat a podpořit svou imunitu. Nikdy totiž nevíte, kdy a kde se s nemocným můžete setkat. Abyste měli dobře fungující obranyschopnost, musíte mít ve formě střeva. K tomu vám pomohou probiotika. Soutěžte s námi a vyhrajte balíček doplňků stravy Naturevia, ve kterém najdete kvalitní přípravky pro celou rodinu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek