Hra má v životě dítěte velký význam, protože právě prostřednictvím hry dítě poznává svět okolo sebe a učí se novým dovednostem. Pro děti v batolecím a předškolním věku je hra hlavní činností dne, a tak se není čemu divit, že dětské pokojíčky jsou hraček plné. Nenechte se ale v tento předvánoční čas zlákat vším, co chcete svému dítku k radosti dopřát a podívejte se s námi na to, podle čeho hračky pro děti vybírat?
Hračka by měla být bezpečná
Hračky pro děti by měly být především bezpečné, zdravotně nezávadné a měly by odpovídat dalším bezpečnostním požadavkům. Hračky vždy vybírejte u ověřených prodejců, pomoci vám při výběru mohou také certifikáty kvality a zdravotní nezávadnosti. Mezi ty patří povinné označení CE. Naopak seznam nebezpečných hraček naleznete na webu Ministerstva zdravotnictví ČR, České obchodní inspekce nebo v zahraniční databázi RAPEX.
Zároveň u výběru hraček přemýšlejte:
- Obsahuje hračka ostré hrany, o které by se mohlo dítě poranit?
- Uvolňuje materiál toxické látky škodlivé pro lidské tělo?
- Neobsahuje hračka malé části, které by mohlo vaše dítě spolknout?
To jsou všechno faktory, nad kterými je potřeba z hlediska bezpečnosti přemýšlet.
Ideální materiál? Ten přírodní
Ideálním materiálem pro výrobu hraček jsou přírodní materiály, které se dají snadno čistit a dezinfikovat. Mezi takové materiály patří například dřevo, bambus nebo bavlna. Takové materiály jsou ekologické, kvalitní, zdravotně nezávadné a vydrží vám řadu let.
Naopak je dobré vyhnout se hračkám z plyše nebo kožešiny. Tyto materiály v sobě mohou hromadit prach, bakterie nebo roztoče. Hračky z PVC zase mohou uvolňovat toxické látky jako jsou ftaláty nebo jiné chemikálie.

Hračka by měla být víceúčelová
Máte pocit, že si dítě s hračkou pohrálo jednou a už hračka leží mezi ostatními v koutě? Možná je to kvůli jednoúčelovosti. Pokud se totiž hračka nedá využít na více způsobů, hra s ní se nedá modifikovat do různých podob a nerozvíjí více dovedností a schopností dítěte, brzy dítě omrzí.
Hračka by měla podněcovat vývoj dítěte
Hračka by měla podněcovat vývoj dítěte po všech stránkách – emocionální, smyslový, pohybový i rozumový. Didaktických hraček, které mají za úkol rozvíjet vědomosti, fantazii, motoriku, logiku a další schopnosti, není nikdy dost. Mezi takové hračky pro děti patří nejrůznější stavebnice, skládačky, hlavolamy, stolní hry a další.
Měla by odpovídat jeho věku
Poslední faktor, který zmíníme, je výběr hraček podle věku dítěte. Jistě vám je jasné, že není možné pořídit stejnou hračku batoleti a školákovi. Hračky byste měli vybírat vždy podle vývojové úrovně dítěte a jeho zájmů.
Hračky pro nejmenší do 1 roku
Hraček pro nejmenší je na trhu opravdu spousty, je však opravdu třeba dbát na jejich bezpečnost, omyvatelnost a zdravotní nezávadnost. Oblíbené pro nejmenší děti jsou dětské kolotoče nad postýlku, stimulující zrakové vnímání, podobně jako kontrastní, černobílé obrázky nebo leporela.
Mezi další vhodné hračky patří například chrastítka a kousátka, pěnové puzzle, první knížky pro nejmenší, hračky do vany. Pro děti okolo 1 roku se hodí už také jednoduché vkládačky nebo kostky.
Hračky pro děti ve věku 1-3 roky
Postupně se u dětí rozvíjí motorika, jemná i hrubá, a dítě dokáže manipulovat s předměty stále lépe a lépe. Hodí se hlavně jednoduché skládačky, puzzle, hry na rozpoznávání tvarů a barev. Pro děti od 2 let se hodí také hračky, které připomínají svět dospělých – auta, kuchyňky, nářadí, jednoduché hudební nástroje a další.

Hračky pro předškoláky (4-5 let)
Pro děti předškolního věku se hodí hlavně různé didaktické hračky a hry, které připravují dítě na vstup do školy, například různé kreativní sady, společenské hry, stavebnice nebo hlavolamy. K rozvoji komunikace jsou skvělé také příběhy z karet, které rozvíjí dětskou fantazii i řeč.
Hračky pro mladší školáky (6-10 let)
Hračky pro děti v mladším školním věku se odvíjí hlavně od dětských zájmů a nároky na hračky se trochu mění. Oblíbené jsou u dětí hry a hračky podporující kreativitu nebo hračky naučné. Mezi takové hračky patří společenské hry, různé experimentální hry, vědecké laboratoře, výukové puzzle, hlavolamy a další.

Hračky pro děti ve věku 11+
Vybrat hračky pro větší děti už není taková legrace. Vybírejte vždy podle zájmu dítěte. Je také možné, že si vaše dítě už v tomto věku tolik hrát nechce a potěšíte ho spíše knihou nebo počítačovou hrou. Přesto se snažte najít hry a hračky, které by pomohly vašemu dítěti v dalším rozvoji. U dívek jsou oblíbené především kreativní sady, omalovánky, hlavolamy. U chlapců jsou to často vědomostní a experimentální hry.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Hračky a prvky do pokojíčku vyrobíte z obyčejného kartonu. Inspirujte se
Počítačové hry pro děti. Nestavte se k nim negativně. Nebojte se školy hrou, zapojte se s nimi