Pátek , 24. 05. 2024

Jana

Podle čeho vybírat hračky pro děti? Nakupujte s rozmyslem

Rodiče ve snaze dopřát svým dětem to nejlepší kupují často hraček víc, než je potřeba. Na trhu existuje spousta hraček a děti chtějí často všechny, které v obchodě vidí. Podle čeho vybrat hračky, které děti zaujmou a vydrží si s nimi hrát dlouhé hodiny?
hračky pro děti
Nepropadněte bezhlavému nakupování hraček, vybírejte s rozvahou.

28. 11. 2022

Hra má v životě dítěte velký význam, protože právě prostřednictvím hry dítě poznává svět okolo sebe a učí se novým dovednostem. Pro děti v batolecím a předškolním věku je hra hlavní činností dne, a tak se není čemu divit, že dětské pokojíčky jsou hraček plné. Nenechte se ale v tento předvánoční čas zlákat vším, co chcete svému dítku k radosti dopřát a podívejte se s námi na to, podle čeho hračky pro děti vybírat?

Hračka by měla být bezpečná

Hračky pro děti by měly být především bezpečné, zdravotně nezávadné a měly by odpovídat dalším bezpečnostním požadavkům. Hračky vždy vybírejte u ověřených prodejců, pomoci vám při výběru mohou také certifikáty kvality a zdravotní nezávadnosti. Mezi ty patří povinné označení CE. Naopak seznam nebezpečných hraček naleznete na webu Ministerstva zdravotnictví ČR, České obchodní inspekce nebo v zahraniční databázi RAPEX.

Zároveň u výběru hraček přemýšlejte:

  • Obsahuje hračka ostré hrany, o které by se mohlo dítě poranit?
  • Uvolňuje materiál toxické látky škodlivé pro lidské tělo?
  • Neobsahuje hračka malé části, které by mohlo vaše dítě spolknout?

To jsou všechno faktory, nad kterými je potřeba z hlediska bezpečnosti přemýšlet.

Ideální materiál? Ten přírodní

Ideálním materiálem pro výrobu hraček jsou přírodní materiály, které se dají snadno čistit a dezinfikovat. Mezi takové materiály patří například dřevo, bambus nebo bavlna. Takové materiály jsou ekologické, kvalitní, zdravotně nezávadné a vydrží vám řadu let. 

Naopak je dobré vyhnout se hračkám z plyše nebo kožešiny. Tyto materiály v sobě mohou hromadit prach, bakterie nebo roztoče. Hračky z PVC zase mohou uvolňovat toxické látky jako jsou ftaláty nebo jiné chemikálie.

hračky
Nejlepší hračky pro děti jsou ty z přírodních materiálů.

Hračka by měla být víceúčelová

Máte pocit, že si dítě s hračkou pohrálo jednou a už hračka leží mezi ostatními v koutě? Možná je to kvůli jednoúčelovosti. Pokud se totiž hračka nedá využít na více způsobů, hra s ní se nedá modifikovat do různých podob a nerozvíjí více dovedností a schopností dítěte, brzy dítě omrzí.

K TÉMATU  Soukromá školka: výhody a nevýhody soukromých školek

Hračka by měla podněcovat vývoj dítěte

Hračka by měla podněcovat vývoj dítěte po všech stránkách – emocionální, smyslový, pohybový i rozumový. Didaktických hraček, které mají za úkol rozvíjet vědomosti, fantazii, motoriku, logiku a další schopnosti, není nikdy dost. Mezi takové hračky pro děti patří nejrůznější stavebnice, skládačky, hlavolamy, stolní hry a další.

Měla by odpovídat jeho věku

Poslední faktor, který zmíníme, je výběr hraček podle věku dítěte. Jistě vám je jasné, že není možné pořídit stejnou hračku batoleti a školákovi. Hračky byste měli vybírat vždy podle vývojové úrovně dítěte a jeho zájmů. 

Hračky pro nejmenší do 1 roku

Hraček pro nejmenší je na trhu opravdu spousty, je však opravdu třeba dbát na jejich bezpečnost, omyvatelnost a zdravotní nezávadnost. Oblíbené pro nejmenší děti jsou dětské kolotoče nad postýlku, stimulující zrakové vnímání, podobně jako kontrastní, černobílé obrázky nebo leporela.

Od pátého měsíce začíná dítě prozkoumávat své okolí díky rozvoji schopnosti uchopovat věci v ruce, což je důležité při výběru hraček, které by měly podporovat motorické dovednosti a senzorický vývoj.

Mezi další vhodné hračky patří například chrastítka a kousátka, pěnové puzzle, první knížky pro nejmenší, hračky do vany. Pro děti okolo 1 roku se hodí už také jednoduché vkládačky nebo kostky. 

Hračky pro děti ve věku 1-3 roky

Postupně se u dětí rozvíjí motorika, jemná i hrubá, a dítě dokáže manipulovat s předměty stále lépe a lépe. Hodí se hlavně jednoduché skládačky, puzzle, hry na rozpoznávání tvarů a barev. Pro děti od 2 let se hodí také hračky, které připomínají svět dospělých – auta, kuchyňky, nářadí, jednoduché hudební nástroje a další.

hračky
Hračky by měly být víceúčelové a rozvíjet vícero schopností.

Hračky pro předškoláky (4-5 let)

Pro děti předškolního věku se hodí hlavně různé didaktické hračky a hry, které připravují dítě na vstup do školy, například různé kreativní sady, společenské hry, stavebnice nebo hlavolamy. K rozvoji komunikace jsou skvělé také příběhy z karet, které rozvíjí dětskou fantazii i řeč.

K TÉMATU  Používáte ve výchově dětí tělesné tresty? Možná jimi svým ratolestem škodíte

Hračky pro mladší školáky (6-10 let)

Hračky pro děti v mladším školním věku se odvíjí hlavně od dětských zájmů a nároky na hračky se trochu mění. Oblíbené jsou u dětí hry a hračky podporující kreativitu nebo hračky naučné. Mezi takové hračky patří společenské hry, různé experimentální hry, vědecké laboratoře, výukové puzzle, hlavolamy a další.

hračky
Vybírejte takové hračky, které děti zároveň něco naučí.

Hračky pro děti ve věku 11+

Vybrat hračky pro větší děti už není taková legrace. Vybírejte vždy podle zájmu dítěte. Je také možné, že si vaše dítě už v tomto věku tolik hrát nechce a potěšíte ho spíše knihou nebo počítačovou hrou. Přesto se snažte najít hry a hračky, které by pomohly vašemu dítěti v dalším rozvoji. U dívek jsou oblíbené především kreativní sady, omalovánky, hlavolamy. U chlapců jsou to často vědomostní a experimentální hry.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Hračky a prvky do pokojíčku vyrobíte z obyčejného kartonu. Inspirujte se

Počítačové hry pro děti. Nestavte se k nim negativně. Nebojte se školy hrou, zapojte se s nimi

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Potřebujete ušetřit, ale zjistili jste, že nemáte nic na sebe? Nemusíte nutně procházet internetové obchody, v nichž ceny za oblečení dosahují opravdu nemalých výšek. V ideálním případě zamiřte do nejbližšího second handu a nakupujte tam.
Pulty obchodů během zimních měsíců plní exotické ovoce nejrůznějších druhů. Vánoční svátky klepou na dveře a touha po plné štědrovečerní tabuli, ze které je neustále co ujídat, se o to víc násobí. Ta touha bude ostatně silnější než peněženka, která brzy na to zapláče. V případě ovoce se však nezdráhejte, protože řada z rozličných exotických druhů je zdraví velmi prospěšná a co důležitějšího si přát o Vánocích než zdraví.
Slouží k oddělení záhonu, trávníku, chodníčků, ale i jiných ploch. Zahradní obruby a obrubníky mají rozličné tvary i materiály. Betonové se používají nejčastěji, ať už jako klasický obrubník nebo oblíbená palisáda. Obruby ale mohou být i dřevěné, případně plastové imitace jak dřeva, tak kamene. Který vyhovuje vaší zahradě?
Plastická operace, která pomůže vyřešit problém nebo zvýšit sebevědomí, je v moderním světě dobrá věc. Ovšem jen tehdy, pokud se to s ní zkrátka nepřežene a výsledek vypadá řekněme opravdu reprezentativně. Bohužel ve světě slavných občas neplatí rčení, že v nejlepším se má přestat, proto se v záři reflektorů objevuje řada celebrit, které si na plastikách vybudovaly doslova závislost. Které z nich jsou opravdu odstrašujícím případem?
Ať už před sebou tlačíte vozík s potravinami nebo si obouváte boty, střed svého těla využíváte v rámci každodenních činností. Ovlivňuje také naši rovnováhu, správné držení těla, ale i celkovou stabilitu. A všeobecně platí, že s pevnějším corem získáte nejen na pohled hezké tělo, ale i zdraví. Bolestem zad a dalším neduhům tak můžete dát sbohem.
Vždycky, když jsem si četla ty příběhy o tom, jak někdo po letech spokojeného manželství přiznal, že je na stejné pohlaví, nechápala jsem to. Říkala jsem si, jak strašně těžké to musí pro toho druhého být. Nikdy jsem nechtěla, abych něco podobného zažila. Vlastně jsem si nic takového ani nepřipouštěla, prostě jsem si říkala, že mně se nic podobného stát prostě nemůže.
Svatební sezóna je před námi. A tak si položme společně otázku: Na co vzpomínáme, když jsme byly na kamarádčině svatbě? Většina z nás si vybaví nevěstiny šaty, účes, vizáž... Co si budeme povídat - muži tohle moc neřeší. Maximálně se vyjádří, že to bylo fajn nebo že se přejedli. Zeptali jsme se svatební specialistky, na čem by se o svatbě rozhodně šetřit nemělo, abyste pak nebyly zklamané.
Jak zútulnit interiér? Nemusíte sázet na předražené bytové doplňky nebo na podobné prvky do domácnosti, které zanedlouho omrzí. Stačí vsadit na pokojové rostliny, které budou tím nejlepším co si domů přinesete. Zejména, pokud se bude jednat o dracénu - působivou pokojovou rostlinu, která nevyžaduje příliš mnoho péče.
Doba od 21. února do 20. března patří jenom Rybám, poslednímu dvanáctému znamení zvěrokruhu. O Rybách je známo, že jsou znamením důvěřivým a empatickým. Mají rády jistotu a dokážou lidem porozumět víc než kdokoliv jiný.
Svatba je přelomovým a krásným dnem v životě. Aby byl svatební den nezapomenutelný zejména pro nevěstu a ženicha, je důležité zvolit i tu správnou hudbu. Výběr svatebních písní ovšem není žádná legrace. Co si nevěsty nejčastěji přejí a co se aktuálně hraje? Vyzpovídali jsme DJ, který má v tomhle směru mnohaleté zkušenosti. A zeptali jsme se i samotných nevěst.
Vy ani váš partner nepijete alkohol? Žili jste spolu ještě před svatbou? Váš vztah asi nevydrží. A to i přes to, že jste si před oltářem slibovali lásku a věrnost. V pozoru by měli být i tací, kteří mají odloučené rodiče. Prý je potká stejný osud!
Která žena by nechtěla vypadat stále mladá a krásná? Jenže, která žena má na to, aby měsíčně utrácela tisíce korun za omlazující procedury nebo snad chirurgické zákroky? Nemusíte ale hned myslet na krajní řešení, nejprve vyzkoušejte zázračné potraviny, které skutečně proti stárnutí fungují. Jen s nimi musíte zacházet správně.

Výběr článků

Tenhle batoh odolá dešti i polití, a proti krádežím v davu nebo hromadné dopravě je také imunní. Praktické zavazadlo usnadňuje život ve městě i na výletě. Vnitřní prostor, kapsy i kapsičky vymýšlel evidentně někdo, kdo má s chozením s ruksakem na zádech bohaté zkušenosti.
Kolik je na světě leváků a pro jaké pohlaví je tenhle „dar“ typičtější? V čem vynikají a jak jsou na tom se zdravím? Možná vás překvapí i to, kolik leváků se pohybuje na hollywoodském červeném koberci!
Zdravé lesklé vlasy plné síly a vitality jsou ozdobou každé ženy. Dosáhnout tohoto stavu ale nemusí být vždy snadné. Jednou z nejčastějších chyb je, že svým vlasům věnují ženy péče až příliš. Neustálé mytí, česání, kulmování, fénování či žehlení vlasy zatěžuje a poškozuje. Pravidelná péče je samozřejmě důležitá, je však třeba přistupovat k ní z té správné strany. Jak tedy o vlasy správně pečovat?

Nepřehlédněte

Každá z nás neustále hledáme osvědčený recept na to, jak být krásná, výjimečná a atraktivní. Představa je to samozřejmě příjemná, ale jak toho vlastně nejsnáze dosáhnout? Snad nejlepší věc, kterou pro to můžeme udělat, je načerpat inspiraci od žen, které se takové už naučily být. Co takové ženy radí ostatním ženám?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek