Čtvrtek , 02. 02. 2023

Nela a Hromnice

Podle čeho vybírat hračky pro děti? Nakupujte s rozmyslem

Rodiče ve snaze dopřát svým dětem to nejlepší kupují často hraček víc, než je potřeba. Na trhu existuje spousta hraček a děti chtějí často všechny, které v obchodě vidí. Podle čeho vybrat hračky, které děti zaujmou a vydrží si s nimi hrát dlouhé hodiny?
hračky pro děti
Nepropadněte bezhlavému nakupování hraček, vybírejte s rozvahou.

28. 11. 2022

Hra má v životě dítěte velký význam, protože právě prostřednictvím hry dítě poznává svět okolo sebe a učí se novým dovednostem. Pro děti v batolecím a předškolním věku je hra hlavní činností dne, a tak se není čemu divit, že dětské pokojíčky jsou hraček plné. Nenechte se ale v tento předvánoční čas zlákat vším, co chcete svému dítku k radosti dopřát a podívejte se s námi na to, podle čeho hračky pro děti vybírat?

Hračka by měla být bezpečná

Hračky pro děti by měly být především bezpečné, zdravotně nezávadné a měly by odpovídat dalším bezpečnostním požadavkům. Hračky vždy vybírejte u ověřených prodejců, pomoci vám při výběru mohou také certifikáty kvality a zdravotní nezávadnosti. Mezi ty patří povinné označení CE. Naopak seznam nebezpečných hraček naleznete na webu Ministerstva zdravotnictví ČR, České obchodní inspekce nebo v zahraniční databázi RAPEX.

Zároveň u výběru hraček přemýšlejte:

  • Obsahuje hračka ostré hrany, o které by se mohlo dítě poranit?
  • Uvolňuje materiál toxické látky škodlivé pro lidské tělo?
  • Neobsahuje hračka malé části, které by mohlo vaše dítě spolknout?

To jsou všechno faktory, nad kterými je potřeba z hlediska bezpečnosti přemýšlet.

Ideální materiál? Ten přírodní

Ideálním materiálem pro výrobu hraček jsou přírodní materiály, které se dají snadno čistit a dezinfikovat. Mezi takové materiály patří například dřevo, bambus nebo bavlna. Takové materiály jsou ekologické, kvalitní, zdravotně nezávadné a vydrží vám řadu let. 

Naopak je dobré vyhnout se hračkám z plyše nebo kožešiny. Tyto materiály v sobě mohou hromadit prach, bakterie nebo roztoče. Hračky z PVC zase mohou uvolňovat toxické látky jako jsou ftaláty nebo jiné chemikálie.

hračky
Nejlepší hračky pro děti jsou ty z přírodních materiálů.

Hračka by měla být víceúčelová

Máte pocit, že si dítě s hračkou pohrálo jednou a už hračka leží mezi ostatními v koutě? Možná je to kvůli jednoúčelovosti. Pokud se totiž hračka nedá využít na více způsobů, hra s ní se nedá modifikovat do různých podob a nerozvíjí více dovedností a schopností dítěte, brzy dítě omrzí.

K TÉMATU  Velikonoční seriál: Pokud se nepostíte, jaké dobroty nachystat na Velký pátek?

Hračka by měla podněcovat vývoj dítěte

Hračka by měla podněcovat vývoj dítěte po všech stránkách – emocionální, smyslový, pohybový i rozumový. Didaktických hraček, které mají za úkol rozvíjet vědomosti, fantazii, motoriku, logiku a další schopnosti, není nikdy dost. Mezi takové hračky pro děti patří nejrůznější stavebnice, skládačky, hlavolamy, stolní hry a další.

Měla by odpovídat jeho věku

Poslední faktor, který zmíníme, je výběr hraček podle věku dítěte. Jistě vám je jasné, že není možné pořídit stejnou hračku batoleti a školákovi. Hračky byste měli vybírat vždy podle vývojové úrovně dítěte a jeho zájmů. 

Hračky pro nejmenší do 1 roku

Hraček pro nejmenší je na trhu opravdu spousty, je však opravdu třeba dbát na jejich bezpečnost, omyvatelnost a zdravotní nezávadnost. Oblíbené pro nejmenší děti jsou dětské kolotoče nad postýlku, stimulující zrakové vnímání, podobně jako kontrastní, černobílé obrázky nebo leporela.

Mezi další vhodné hračky patří například chrastítka a kousátka, pěnové puzzle, první knížky pro nejmenší, hračky do vany. Pro děti okolo 1 roku se hodí už také jednoduché vkládačky nebo kostky. 

Hračky pro děti ve věku 1-3 roky

Postupně se u dětí rozvíjí motorika, jemná i hrubá, a dítě dokáže manipulovat s předměty stále lépe a lépe. Hodí se hlavně jednoduché skládačky, puzzle, hry na rozpoznávání tvarů a barev. Pro děti od 2 let se hodí také hračky, které připomínají svět dospělých – auta, kuchyňky, nářadí, jednoduché hudební nástroje a další.

hračky
Hračky by měly být víceúčelové a rozvíjet vícero schopností.

Hračky pro předškoláky (4-5 let)

Pro děti předškolního věku se hodí hlavně různé didaktické hračky a hry, které připravují dítě na vstup do školy, například různé kreativní sady, společenské hry, stavebnice nebo hlavolamy. K rozvoji komunikace jsou skvělé také příběhy z karet, které rozvíjí dětskou fantazii i řeč.

K TÉMATU  Vánoční interiér na všechny způsoby. Hřejivá domácí atmosféra svátků může mít různé podoby

Hračky pro mladší školáky (6-10 let)

Hračky pro děti v mladším školním věku se odvíjí hlavně od dětských zájmů a nároky na hračky se trochu mění. Oblíbené jsou u dětí hry a hračky podporující kreativitu nebo hračky naučné. Mezi takové hračky patří společenské hry, různé experimentální hry, vědecké laboratoře, výukové puzzle, hlavolamy a další.

hračky
Vybírejte takové hračky, které děti zároveň něco naučí.

Hračky pro děti ve věku 11+

Vybrat hračky pro větší děti už není taková legrace. Vybírejte vždy podle zájmu dítěte. Je také možné, že si vaše dítě už v tomto věku tolik hrát nechce a potěšíte ho spíše knihou nebo počítačovou hrou. Přesto se snažte najít hry a hračky, které by pomohly vašemu dítěti v dalším rozvoji. U dívek jsou oblíbené především kreativní sady, omalovánky, hlavolamy. U chlapců jsou to často vědomostní a experimentální hry.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Hračky a prvky do pokojíčku vyrobíte z obyčejného kartonu. Inspirujte se

Počítačové hry pro děti. Nestavte se k nim negativně. Nebojte se školy hrou, zapojte se s nimi

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Říká se: „S chlapem špatně, ale bez něj ještě hůř.“ Tohle rčení nezní pro nás, ženy, tedy vůbec optimisticky! Skoro to vypadá, že ať tak nebo tak, máme to úderem plnoletosti prostě spočítaný, jen s tím chlapem bude ta hrůza zvaná život jaksi snesitelnější. V posledních letech si však stále více žen po rozchodu či rozvodu raději zvolí život o samotě. A navzdory tomuto rčení jen kvetou. Proč tomu tak je? Že by přece jen život bez chlapa skýtal také nějaké výhody? Samozřejmě! Tady jsou.
Většina obyvatelstva spíše řeší naprostý opak, a to, jak zhubnout nebo minimálně, jak nepřibrat. Každý závidí těm, kteří nemají sklon k tloustnutí. Nicméně na vše existují dva pohledy a žádný extrém není dobrý. Co když opravdu potřebujete přibrat?
Vytoužené jaro už klepe na dveře. Dny se oteplují a prodlužují, příroda a květiny se probouzejí k životu a my se pomalu vzpamatováváme ze zimního spánku. S příchodem jara přichází nejen obměna šatníku, ale také období častějšího zkrášlování, změna stravovacích návyků a získání nové energie. Řada z nás se začíná stresovat tím, že je na čase začít hubnout do plavek, zpevnit křivky, získat lepší kondici a celkově pročistit organismus. Hlavně klid! Tyto změny můžeme nastartovat za pomoci přírodních bylinek. Proč tělu nedopřát to, co potřebuje?
Připadáte si tlustí, ovšem váha neukazuje žádný kilogram navíc? Na vině může být nafouknuté bříško, což je problém, který se vyskytuje zcela běžně. Patří k nevítaným společníkům, jenž stojí za nízkým sebevědomím. Pojďme si proto prozradit, jak se problému zbavit. 
Každá žena ví, že bez doplňků by nebyl outfit dokonalý a úplný. I za doplňky se musí utrácet, a to zejména za náušnice, které jsou často to nejvýraznější na celém outfitu. Ovšem stejně, jako je tomu v případě jiných kousků oblečení, i ve světě náušnic se mění trendy jako na běžícím pásu. Každý rok móda přinese na trh zcela jiné typy náušnic, které mají zpestřovat outfity v dané sezoně. Nabízí se proto otázka, jaké náušnice ovládnou nejbližší měsíce a týdny?
Pesimisté vám řeknou, že zvládat puberťáka je opravdu otřesné, a dá se jenom v co největším klidu vyčkávat, až toto náročné období přejde. Na straně druhé si můžete vyslechnut tvrzení, že právě v pubertě se z vašeho dítka stává dospělák a sklízíte plody toho, co jste v něm zaseli. Někdy se doslechnete, že pokud se dítěti adekvátně věnujete v předchozích letech, žádná puberta s ním vlastně necloumá. Ať už vnímáte situaci jakkoliv, pokud vás článek upoutal, zřejmě u vás v rodině nastávají změny spjaté právě s výchovou puberťáka.
Pocity štěstí a spokojenosti v životě jsou nesmírně důležité. Jak jich ale docílit a dlouhodobě si je udržet? Možná máte pocit, že je to obrovská alchymie, se kterou si nevíte rady. Nejspíše si myslíte, že ve hře je celá řada faktorů a mnoho z nich dokážete ovlivnit jenom z části – například vztahy v rodině, v práci… Ve skutečnosti toho ale máte v rukou hodně. Velkou pomoc vám nabízí hormon dopamin a jeho hladinu ve svém těle můžete ovlivnit více, než sami tušíte. Jak na to?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek