Středa , 30. 11. 2022

Ondřej

Zamiokulkas: Zamilujte se do pokojovky, která nevyžaduje pozornost

Žádná domácnost není útulná, pakliže v ní chybí pokojové rostliny. Zatímco starší generace nedají dopustit na barevně kvetoucí rostliny, jako je africká fialka nebo například ibišek, mladí dávají přednost stálezeleným rostlinám, k nimž patří i zamiokulkas. A právě o této pokojové rostlině bude nyní řeč.
zamiokulkas
Znáte zamiokulkas? (foto: 123RF)

03. 06. 2021

Zamiokulkas není rostlinou neznámou. I když vám možná neříká nic název, po zhlédnutí obrázku rázem budete vědět, o jakou květinu se jedná. V současné době je velmi oblíbený, a to jak u začínajících pěstitelů, tak u těch profesionálních. Důvodem toho je nejen jeho velmi působivý a moderní vzhled, ale také snadnost pěstování. Tato rostlina totiž prakticky nic nevyžaduje.  

Připomíná sukulent a může vyrůst až do výšky půl metru 

Pokud se na “zazík” (jak se rostlině u nás přezdívá) podíváte z blízka, zjistíte, že svým vzhledem připomíná sukulent. Listy rostliny jsou totiž tlustší a dužinaté. Právě proto nevyžaduje extrémně hojnou zálivku tak často. Listy do sebe vodu vsáknou a dokážou z ní žít dlouhé týdny.  

Tato pokojovka se hodí například do rohů místnosti, a to díky své výšce, které jednoho dne může dosáhnout. Ta se může dotknout až půl metru.  

Jak pěstovat zamiokulkas? 

Abychom však dlouho nechodili kolem horké kaše, prozraďme si, jak zamiokulkas pěstovat. Rostlina pochází z dalekého Madagaskaru, ovšem změna podnebí jí nijak nevadí. Co je pro ni důležité, tak stanoviště s rozptýleným světlem a voda. Pokud ji budete zalévat mírně, dělejte tak každý týden. Pokud více, zálivku změňte na dvoutýdenní záležitost.  

Když venku kraluje léto, znamená to, že je ve světě rostlin takzvané vegetační období. A to znamená, že je čas hnojení. I zamiokulkas má hnojivo rád, podpoříte ho v růstu a dodáte mu tím požadované živiny. Když se však léto začne chýlit ke svému konci a když započne zima, s hnojením se přestává stejně jako s častou zálivkou.  

Nezapomínejte na přesazování 

Řada pěstitelů zapomíná na přesazování, jelikož se domnívá, že když rostlina bezproblémově roste, měnit její zeminu není třeba. Pokojovka však potřebuje nový substrát, který je doslova nabitý živinami. K přesazování se zpravidla přistupuje jednou za dva roky, a to vždy v jarním období. Jelikož se rostlina velmi rychle rozpíná a roste, je důležité při každém přesazování volit větší a větší květináč. Větší by měl být oproti tomu původnímu alespoň o pět centimetrů.  

K TÉMATU  Dům pod kořeny stromů se dvěma bazény nabízí luxusní koupání v přírodě

Jak na rozmnožování rostliny? 

Co se týče rozmnožování, nejčastěji se dělí trsy. V květináči se obvykle urodí i čtyři rostliny a více, proto je při přesazování jen oddělte. V tomto případě je úspěšnost rozmnožení takřka stoprocentní.  

Menší pravděpodobnost úspěchu je u druhé známé techniky, kterými je rozmnožování pomocí lístků. Ty se většinou umístí do předem vyhřátého substrátu a v průběhu několika týdnů zakoření 

Pozor na časté chyby pěstitelů 

Stejně jako při pěstování jiných pokojových rostlin, i při pěstování zamiokulkasu je nutné si dát na některé věci pozor. I když je na péči opravdu velmi nenáročný, stejně je pár věcí, které mu příliš nesvědčí a po kterých hyne. Patří k nim například příliš mnoho světla. Prakticky žádná rostlina nemá ráda, pokud je vystavována přímému slunečnímu záření. Stejně tak mu nesvědčí dlouhodobá, absolutní tma.  

Podobně jako jiné pokojové rostliny, ani “zazík” nemá v lásce přelití. I v tomto případě při přelití hrozí úhyn rostliny z důvodu hniloby stonku.  

Také se vyvarujte přílišnému chladu v místnosti. Zamiokulkas pochází z teplých krajin, což znamená, že vyžaduje teplo a vlhkost. Pokud ho dáte do průvanu a do chladné chodby k domovním dveřím, se vší pravděpodobností se rostlině příliš dařit nebude. Co se týče vlhkosti vzduchu, pokud vám doma chybí, rostlinu občas poprašte rozprašovačem. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Monstera do každé domácnosti. Jak pěstovat moderní rostlinu?

Jak pěstovat tchynin jazyk? Tato rostlina je velmi nenáročná

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Většina obyvatelstva spíše řeší naprostý opak, a to, jak zhubnout nebo minimálně, jak nepřibrat. Každý závidí těm, kteří nemají sklon k tloustnutí. Nicméně na vše existují dva pohledy a žádný extrém není dobrý. Co když opravdu potřebujete přibrat?
Kdo by neměl rád léto! Nejkrásnější roční období má jen několik málo vad na kráse. Tou asi největší je dotěrný hmyz. Ať už jde o všudypřítomné komáry, které nám doslova a do písmene sají krev, nenápadná, leč nebezpečná klíšťata, nebo o nenechavé mravence. Právě s mravenci se řada Čechů od pozdního jara potýká. Slovy klasika, ty potvory se vám dostanou všude. Naštěstí s nimi můžete bojovat přírodními prostředky.
Mí rodiče jsou spolu už přes dvacet let. Vždycky jsem si myslela, že je nikdy nic nerozdělí, ale pak jsem přišla na to, že není všechno tak růžové. Nechtěla jsem se nikdy do jejich věcí plést, ale když jsme zjistila, co táta mámě provádí, rozhodla jsem se říci pravdu o tom, co vím. Táta mě ale zastavil a uplácí mě. Cítím se hrozně, ale na druhou stranu se mi to líbí.
Máme tu nový rok, nejspíš jste si stanovili různá předsevzetí a jedno z nich může být právě cvičení. Možná jste se ale pokoušeli cvičit už dřív, ale moc dlouho vám to nevydrželo. Anebo jste se k tomu nakonec ani neodhodlali. Čím to vlastně je? A jak to jednou provždy vyřešit a doopravdy se cvičením začít? Pojďme si o tom něco povědět!
Dva měsíce letních prázdnin utekly jako voda a opět nastalo období, kdy deset měsíců vypravujete děti do školy. Což bývá často plné zmatku. Aby u vás doma nevypukl tento scénář, přinášíme vám několik rad. Díky těm vás žádné školní ráno nezaskočí nepřipravené a vše stihnete.
Díky své divoké touze po nezávislosti bývá Štír mylně zaměňován s ohnivými znameními. Štíři ve skutečnosti ale patří k vodnímu znamení, která bývají citlivá a hluboce emotivní. Jsou to velice přátelští a loajální lidé, vzhledem ke své autentičnosti jim navazování kontaktů jde velice snadno. Pro své nejbližší je ochoten se obětovat.
Celý svět stále ještě žije koronavirovou pandemií. Ve večerních zprávách nevidíme nic jiného než pouze počet přibývajících nakažených či informaci o další mutaci zákeřeného onemocnění. Bohužel se pozornost odvrací od mnoha dalších nemocí, jež jsou tu mezi námi stále. Jednou z nich je také legionella. 
Existuje několik možností, jak se vyspat i tehdy, pokud váš partner hlasitě chrápe. Jednou z možností je jít spát do jiné místnosti. Pak existují samozřejmě i vtipná doporučení, jako je přilepit partnerovi pomocí lepicí pásky na záda míček. Ví se, že chrápání je nejintenzívnější, když dotyčná osoba spí na zádech. Míček přilepený na pyžamo (na záda) zabrání, aby se člověk na záda překulil.
Když začnou bolet dásně, je to velice nepříjemné. Často problém tkví ve vznikajícím zánětu, se kterým je třeba co nejdříve bojovat. Zánět dásní je sice běžné onemocnění, které postihuje dospělé i děti v jakémkoli věku, ale nikdy by se nemělo podceňovat. Pokud vás dásně občas bolí, pojďte se tomu podívat na zoubek, třeba konečně přijdete na to, jak s tímto nepříjemným pocitem zatočit jednou provždy!
Plesy, bály, masopustní veselice. Je prostě čas se radovat a tančit. K plesovému veselí a tanci však často patří konzumace alkoholu. A není to někdy jen pár skleniček vína nebo piva. Na takových akcích se nabízí široké spektrum míchaných nápojů či destilátů. A tak se spojí tanec s dobrým pitím – ale ráno ta kocovina! Jak se s ní vypořádat?
Zima se nese ve znamení deprese a pochmurného počasí. Právě počasí může za pokulhávající náladou a právě špatná nálada vám dělá ty dny zbytečně dlouhé a nepříjemné. Naštěstí máme recept, jak vyzrát jak na zimní depresi, tak na pochmurné počasí. Zkrátka si jen zalezte do peřin a pusťte si jeden z filmů, který doporučujeme. Rozhodně vás zahřejí na duši!

Nepřehlédněte

Vždy když potkáme muže, který se nám líbí, bojíme se, že uděláme nebo řekneme něco, čím ho naštveme nebo alespoň nepříjemně překvapíme... Má to tak většina z nás a je to přirozené. Navíc spousta mužů v počátcích vztahu nedává svou nelibost nebo naštvání najevo, ale to neznamená, že k vám nic negativního nemohou pocítit. Mohou, jen si to nechávají pro sebe.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek