Neděle , 03. 07. 2022

Patricie

Zamiokulkas: Zamilujte se do pokojovky, která nevyžaduje pozornost

Žádná domácnost není útulná, pakliže v ní chybí pokojové rostliny. Zatímco starší generace nedají dopustit na barevně kvetoucí rostliny, jako je africká fialka nebo například ibišek, mladí dávají přednost stálezeleným rostlinám, k nimž patří i zamiokulkas. A právě o této pokojové rostlině bude nyní řeč.
zamiokulkas
Znáte zamiokulkas? (foto: 123RF)

03. 06. 2021

Zamiokulkas není rostlinou neznámou. I když vám možná neříká nic název, po zhlédnutí obrázku rázem budete vědět, o jakou květinu se jedná. V současné době je velmi oblíbený, a to jak u začínajících pěstitelů, tak u těch profesionálních. Důvodem toho je nejen jeho velmi působivý a moderní vzhled, ale také snadnost pěstování. Tato rostlina totiž prakticky nic nevyžaduje.  

Připomíná sukulent a může vyrůst až do výšky půl metru 

Pokud se na “zazík” (jak se rostlině u nás přezdívá) podíváte z blízka, zjistíte, že svým vzhledem připomíná sukulent. Listy rostliny jsou totiž tlustší a dužinaté. Právě proto nevyžaduje extrémně hojnou zálivku tak často. Listy do sebe vodu vsáknou a dokážou z ní žít dlouhé týdny.  

Tato pokojovka se hodí například do rohů místnosti, a to díky své výšce, které jednoho dne může dosáhnout. Ta se může dotknout až půl metru.  

Jak pěstovat zamiokulkas? 

Abychom však dlouho nechodili kolem horké kaše, prozraďme si, jak zamiokulkas pěstovat. Rostlina pochází z dalekého Madagaskaru, ovšem změna podnebí jí nijak nevadí. Co je pro ni důležité, tak stanoviště s rozptýleným světlem a voda. Pokud ji budete zalévat mírně, dělejte tak každý týden. Pokud více, zálivku změňte na dvoutýdenní záležitost.  

Když venku kraluje léto, znamená to, že je ve světě rostlin takzvané vegetační období. A to znamená, že je čas hnojení. I zamiokulkas má hnojivo rád, podpoříte ho v růstu a dodáte mu tím požadované živiny. Když se však léto začne chýlit ke svému konci a když započne zima, s hnojením se přestává stejně jako s častou zálivkou.  

Nezapomínejte na přesazování 

Řada pěstitelů zapomíná na přesazování, jelikož se domnívá, že když rostlina bezproblémově roste, měnit její zeminu není třeba. Pokojovka však potřebuje nový substrát, který je doslova nabitý živinami. K přesazování se zpravidla přistupuje jednou za dva roky, a to vždy v jarním období. Jelikož se rostlina velmi rychle rozpíná a roste, je důležité při každém přesazování volit větší a větší květináč. Větší by měl být oproti tomu původnímu alespoň o pět centimetrů.  

K TÉMATUChytré úložné prostory. Jak věci prakticky uschovat a mít doma pořádek

Jak na rozmnožování rostliny? 

Co se týče rozmnožování, nejčastěji se dělí trsy. V květináči se obvykle urodí i čtyři rostliny a více, proto je při přesazování jen oddělte. V tomto případě je úspěšnost rozmnožení takřka stoprocentní.  

Menší pravděpodobnost úspěchu je u druhé známé techniky, kterými je rozmnožování pomocí lístků. Ty se většinou umístí do předem vyhřátého substrátu a v průběhu několika týdnů zakoření 

Pozor na časté chyby pěstitelů 

Stejně jako při pěstování jiných pokojových rostlin, i při pěstování zamiokulkasu je nutné si dát na některé věci pozor. I když je na péči opravdu velmi nenáročný, stejně je pár věcí, které mu příliš nesvědčí a po kterých hyne. Patří k nim například příliš mnoho světla. Prakticky žádná rostlina nemá ráda, pokud je vystavována přímému slunečnímu záření. Stejně tak mu nesvědčí dlouhodobá, absolutní tma.  

Podobně jako jiné pokojové rostliny, ani “zazík” nemá v lásce přelití. I v tomto případě při přelití hrozí úhyn rostliny z důvodu hniloby stonku.  

Také se vyvarujte přílišnému chladu v místnosti. Zamiokulkas pochází z teplých krajin, což znamená, že vyžaduje teplo a vlhkost. Pokud ho dáte do průvanu a do chladné chodby k domovním dveřím, se vší pravděpodobností se rostlině příliš dařit nebude. Co se týče vlhkosti vzduchu, pokud vám doma chybí, rostlinu občas poprašte rozprašovačem. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Monstera do každé domácnosti. Jak pěstovat moderní rostlinu?

Jak pěstovat tchynin jazyk? Tato rostlina je velmi nenáročná

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Tmavý režim mobilních aplikací je dnes velmi oblíbený. Zejména uživateli je velmi vyzdvihovaný. Jejich spokojenost míří rovnou do vesmíru a četnost používání appek se díky tomu znatelně zvyšuje. Do svých systémů je postupně zařazují i technologičtí giganti. Není tedy pochyb ani sporu o tom, že mluvíme o trendu dnešní doby. A jelikož s dobou jde i oblíbený Bazoš, i on začal svým uživatelům nabízet exkluzivní tmavou novinku.
Příroda se po zimě pomalu probouzí ze spánku. To samé platí také o našem těle, které v chladných měsících fungovalo v trochu jiném režimu. A právě teď, kdy jaro začíná nabírat na síle, je ten správný čas nastartovat očistu organismu a dopřát si svěží probuzení. Jednou z možností je detox jednotlivých orgánů, které zkrátka pro zdravé tělo i mysl musí šlapat jak hodinky. Pojďme se společně mrknout na podrobnosti.
Schody ze dřeva vypadají úchvatně! Použít se dá ale jakýkoli materiál, a schodiště může vypadat jako dokonalý šperk vašeho domu či bytu. Kámen, cihla, sklo i beton nebo ocel, to vše vás může vynést nahoru do patra. Máte schodiště levotočivé, pravotočivé nebo přímé? Se zábradlím nebo bez? Zajímavým nasvícením získáte další rozměr. Inspirujte se a pusťte se směle do práce.
Naše životní podmínky jsou velice dobré, ovšem ani tato skutečnost nám nezaručuje pevné zdraví. O své zdraví se musí každý starat sám. Je však pravdou, že někdy jen čirou náhodou člověka postihne choroba, o které lze říct, že je snad za trest, a se kterou svět ještě neumí vypořádat. Kupodivu se takových onemocnění nachází mezi námi celá řada, za vypíchnutí stojí například rakovina, nad kterou svět boj ještě nevyhrál.
Také vám někdo v polovině vaší dovolené začne připomínat, jak se vám to krátí a že už brzy půjdete do práce? Kdyby to někdo udělal, asi byste se pěkně naštvala. Ale připomínat dětem, že brzy skončí prázdniny, připadá mnoha dospělým normální. Přitom i děti si potřebují odpočinout a ne myslet na povinnosti, které je čekají. Mají se vůbec děti o prázdninách učit?
Krásný, rovný úsměv bez bolesti a téměř na počkání slibuje inovativní systém neviditelných rovnátek Invisalign. Rovnátka jsou totiž navržena tak, aby odhalila úsměv, po kterém toužíte. Díky snímatelným rovnátkům tak opravdu během pár měsíců změníte svůj život.

Nepřehlédněte

Spodní prádlo je nedílnou součástí každodenního života. Kromě toho bývá také důležitým prvkem v tom intimním kontextu. A to zejména z pohledu mužů. Hezké spodní prádlo totiž dokáže muže naladit na tu správnou náladu, umocnit v něm nejrůznější fantazie a představy. Které je ale láká úplně nejvíc a jak na jednotlivé kousky reagují?
Ratanový květináč ještě nikdy nevypadal lépe. Stačí k tomu venkovní lucerna, větve borovice, vánoční světýlka a pár ozdobiček. Všechno sestavte a naaranžujte podle svého vkusu, a pak už stačí jen rozsvítit. Do lucerny je ideální elektrická svíčka. Výsledek je fenomenální, obzvlášť večer! Přestože je tato dekorace primárně určená na ven, nikdo vám nebrání postavit ji do rohu obývacího pokoje. Pohled na ni vás bude hřát i tam.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek