Úterý , 05. 03. 2024

Kazimír

Zamiokulkas: Zamilujte se do pokojovky, která nevyžaduje pozornost

Žádná domácnost není útulná, pakliže v ní chybí pokojové rostliny. Zatímco starší generace nedají dopustit na barevně kvetoucí rostliny, jako je africká fialka nebo například ibišek, mladí dávají přednost stálezeleným rostlinám, k nimž patří i zamiokulkas. A právě o této pokojové rostlině bude nyní řeč.
zamiokulkas
Znáte zamiokulkas? (foto: 123RF)

03. 06. 2021

Zamiokulkas není rostlinou neznámou. I když vám možná neříká nic název, po zhlédnutí obrázku rázem budete vědět, o jakou květinu se jedná. V současné době je velmi oblíbený, a to jak u začínajících pěstitelů, tak u těch profesionálních. Důvodem toho je nejen jeho velmi působivý a moderní vzhled, ale také snadnost pěstování. Tato rostlina totiž prakticky nic nevyžaduje.  

Připomíná sukulent a může vyrůst až do výšky půl metru 

Pokud se na “zazík” (jak se rostlině u nás přezdívá) podíváte z blízka, zjistíte, že svým vzhledem připomíná sukulent. Listy rostliny jsou totiž tlustší a dužinaté. Právě proto nevyžaduje extrémně hojnou zálivku tak často. Listy do sebe vodu vsáknou a dokážou z ní žít dlouhé týdny.  

Tato pokojovka se hodí například do rohů místnosti, a to díky své výšce, které jednoho dne může dosáhnout. Ta se může dotknout až půl metru.  

Jak pěstovat zamiokulkas? 

Abychom však dlouho nechodili kolem horké kaše, prozraďme si, jak zamiokulkas pěstovat. Rostlina pochází z dalekého Madagaskaru, ovšem změna podnebí jí nijak nevadí. Co je pro ni důležité, tak stanoviště s rozptýleným světlem a voda. Pokud ji budete zalévat mírně, dělejte tak každý týden. Pokud více, zálivku změňte na dvoutýdenní záležitost.  

Když venku kraluje léto, znamená to, že je ve světě rostlin takzvané vegetační období. A to znamená, že je čas hnojení. I zamiokulkas má hnojivo rád, podpoříte ho v růstu a dodáte mu tím požadované živiny. Když se však léto začne chýlit ke svému konci a když započne zima, s hnojením se přestává stejně jako s častou zálivkou.  

Nezapomínejte na přesazování 

Řada pěstitelů zapomíná na přesazování, jelikož se domnívá, že když rostlina bezproblémově roste, měnit její zeminu není třeba. Pokojovka však potřebuje nový substrát, který je doslova nabitý živinami. K přesazování se zpravidla přistupuje jednou za dva roky, a to vždy v jarním období. Jelikož se rostlina velmi rychle rozpíná a roste, je důležité při každém přesazování volit větší a větší květináč. Větší by měl být oproti tomu původnímu alespoň o pět centimetrů.  

K TÉMATU  Naučte se používat ekologické čisticí prostředky. Jsou levnější a neškodí vašemu zdraví

Jak na rozmnožování rostliny? 

Co se týče rozmnožování, nejčastěji se dělí trsy. V květináči se obvykle urodí i čtyři rostliny a více, proto je při přesazování jen oddělte. V tomto případě je úspěšnost rozmnožení takřka stoprocentní.  

Menší pravděpodobnost úspěchu je u druhé známé techniky, kterými je rozmnožování pomocí lístků. Ty se většinou umístí do předem vyhřátého substrátu a v průběhu několika týdnů zakoření 

Pozor na časté chyby pěstitelů 

Stejně jako při pěstování jiných pokojových rostlin, i při pěstování zamiokulkasu je nutné si dát na některé věci pozor. I když je na péči opravdu velmi nenáročný, stejně je pár věcí, které mu příliš nesvědčí a po kterých hyne. Patří k nim například příliš mnoho světla. Prakticky žádná rostlina nemá ráda, pokud je vystavována přímému slunečnímu záření. Stejně tak mu nesvědčí dlouhodobá, absolutní tma.  

Podobně jako jiné pokojové rostliny, ani “zazík” nemá v lásce přelití. I v tomto případě při přelití hrozí úhyn rostliny z důvodu hniloby stonku.  

Také se vyvarujte přílišnému chladu v místnosti. Zamiokulkas pochází z teplých krajin, což znamená, že vyžaduje teplo a vlhkost. Pokud ho dáte do průvanu a do chladné chodby k domovním dveřím, se vší pravděpodobností se rostlině příliš dařit nebude. Co se týče vlhkosti vzduchu, pokud vám doma chybí, rostlinu občas poprašte rozprašovačem. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Monstera do každé domácnosti. Jak pěstovat moderní rostlinu?

Jak pěstovat tchynin jazyk? Tato rostlina je velmi nenáročná

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Letošní léto patřilo bezesporu k těm nejparnějším. Teploty se šplhají přes hranici třiceti stupňů a koupaliště či vodní nádrže hlásí absolutně plno. Zatímco na zmíněných místech se můžeme zchladit ve vodě, doma přemýšlíme nad tím, jak se osvěžit. V každém pokoji domácnosti je totiž snad ještě větší teplo než venku, a tak řada lidí uvažuje nad koupí klimatizace. Je však pravdou, že klimatizace není zrovna levná záležitost a mnohým může toto zařízení udělat velkou čáru přes rozpočet. Proto raději investujte do pokojových rostlin, které zvládnou udržet v interiéru velmi přijatelné klima, i když venkovní teploty dosahují rekordních hodnot.
O chodidla je samozřejmě třeba se starat celý rok, ale v létě je péče o nohy trochu jiná. Nejen proto, že je ukazujete v otevřené obuvi. Chození naboso totiž chodidla více namáhá. Aby nohy vypadaly krásně a pěstěně, dodržujte základní pravidla.
Krásné, silné a dlouhé vlasy jsou bezesporu symbolem ženství a vysoké atraktivity. Jsou jednoduše sexy a to nejen pro muže, ale i pro ženy. Každá to ale s vlasy máme trochu jinak. Zatímco některé ženy by se prodejem takových vlasů snad mohly i živit, je spousta žen, které marně čekají na každý centimetr. Pokud právě vy patříte ke krátkovláskám anebo s vámi bůh jednoduše odmítl diskutovat ve chvíli, kdy jste vlasů chtěla víc, zajisté jste někdy uvažovala o možnosti prodloužení a zhuštění vlasů. Proč ne. Víte ale, která z metod je tou nejlepší cestou? Inspirujte se.
Postavte dětem pokojíček podle jejich přání. Prodávají se sice připravené sestavy pro děti, ale nic vám nebrání popustit uzdu fantazii a vytvořit bláznivý a originální dětský pokoj. Jen s přibývajícím věkem budou nutné další úpravy, ale zatím jim můžete stvořit vlastní svět.
V minulých dnech panovalo i na horách teplé, až jarní počasí. V nižších polohách a na jižních svazích taje sníh. Na sjezdovkách je ráno přimrzlý, odpoledne měkne nebo se mění v krupici. Kam tedy vyrazit lyžovat? Zde jsou tipy na některá zimní střediska.
Brambory si umíme představit jako přílohu prakticky k čemukoli. Dáváme si je vařené ve slupce i bez, milujeme je v podobě bramborové kaše, někdy dostaneme chuť na brambory pečené v troubě.
Jíte pórek často? Jestli ne, tak byste měli. Tento přírodní poklad posiluje kosti, pomůže vám se stávkujícím trávením a prospívá srdečním funkcím. Funguje také jako posilovač obranyschopnosti a bojuje proti křečovým žilám.
Turecké koberce dříve sloužily nomádům jako ochrana před nepřízní počasí. V posledních letech se ale staly velmi moderní a také luxusní záležitostí. Vydejte se s námi do jedné z výrobny tureckých koberců a podívejte se, jak se tento investiční skvost vyrábí.
Pro pobyt v přírodě a při různých sportovních aktivitách venku jistě oceníte funkční oblečení, se kterým vás nepřekvapí žádné počasí ani nepříznivé podmínky. Proto bude nejlepší volbou softshellový materiál, s nímž se nemusíte bát žádného dobrodružství.
Bolest při pohlavním styku, bolestivá menstruace a problémy s početím. To všechno se může skrývat pod diagnózou endometriózy. Endometrióza je gynekologické onemocnění, které postihuje řadu žen především v plodném věku.

Výběr článků

Modrý koník, jeden z nejpopulárnějších portálů pro ženy a matky v České republice a leader ve své kategorii na Slovensku a Viber, jedna z předních komunikačních aplikací, spojili síly, aby uživatelkám nabídly nové možnosti komunikace.
Nakupování na internetu je bezesporu denní chléb prakticky každého. Zatímco před úderem koronavirové pandemie jsme z internetu objednávali pouze oblečení, nábytek nebo elektroniku, v době karantény jsme si zamilovali rozvoz jídla i potravin až před práh našeho domu.
Blíží se narozeniny vašeho dítka a vy nemáte žádnou představu, jak zorganizovat oslavu? Máme pro vás pár tipů, které zaručí, že si narozeninovou párty děti užijí a vy z ní vyjdete bez újmy na zdraví. 

Nepřehlédněte

Obývací pokoj je srdcem každého domova. Je to místo, kde trávíte spoustu času s rodinou
a přáteli, relaxujete po náročném dni, a kde se odehrávají často nezapomenutelné chvíle. Pohodlná a stylová křesla dotvářejí atmosféru obývacího pokoje a dělají z něj jedno
z nejpříjemnějších míst domova. V tomto článku se zaměříme na výběr toho pravého křesla do obýváku, které splní vaše potřeby a přinese do interiéru zároveň nádech elegance.
Přítomnost a pohlazení chlupatého přítele je více než povzbudivé. Tyto němé tváře dokážou povědět více, než by se zdálo. Tak jak pes pomáhá člověku, děje se samozřejmě i naopak. Zodpovědní pánové psů se o svá zvířata pečlivě starají, a dokonce v některých případech i pomáhají rodit štěňátka.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek