Sobota , 27. 07. 2024

Věroslav

Křup, křup… Co se nám tím naše klouby snaží říct?

Občas se to stane každému. Protáhneme se ze strnulé pozice a v tu ránu uslyšíme křupnutí. Nevábný zvuk, po kterém zpravidla pocítíme příliv úlevy. Co když ale takový zvuk slyšíme o něco častěji, několikrát za den, a stává se z něj železná pravidelnost? Je to problém, nebo můžete být v klidu? Pojďme tomu přijít na kloub.
klouby
Křupání kloubů může, ale nemusí, být problém.

25. 04. 2022

25. 04. 2022

Mezitím co moderní doba neustále spěje kupředu, a v podstatě neustále přibývají zcela nové vychytávky usnadňující nám život, my pomalu lenivíme. Už jsme si zvykli na vestavné trouby v úrovni hrudníku, díky nimž se nemusíme ohýbat dolů. Také jsme přišli na chuť robotickým vysavačům, které to nejhorší poklidí za nás, aniž bychom si užili spanilou jízdu s klasickým vysavačem. Také oproti našim předkům netrávíme většinu času v pohybu, od rána do večera na poli.

Více sedíme u počítačů a mobilů, méně se hýbeme. A spolu s tím trpí nejen naše tělo, ale i klouby, pro které je každý pohyb nesmírně důležitý. S každým pohybem se totiž naše klouby laicky řečeno promazávají a zůstávají vitální.

Bohužel špatné každodenní návyky jim moc zdraví nepřidávají, proto přibývá počet lidí s nejrůznějšími blokádami v oblasti páteře a obratlů. Jednotlivé klouby zkrátka o něco víc tuhnou a taky… bolí, někdy docela dost. A pak přichází ono úlevné, po zvukové stránce příšerné, křupnutí. Co s tím?

Proč naše klouby křupou? 

Jednoduše proto, aby se opětovně mohly vrátit do své přirozené pozice. Dost často vlivem sedavého, nezdravého způsobu života, nebo nárazově špatnému pohybu (třeba rychlému úklonu pro spadlou věc) se stane, že dojde k blokádě. Kloub se v tu chvíli nachází i o pár milimetrů mimo své obvyklé místo.

Aby naše tělo předešlo dalšímu zranění, vznikne blokáda tvořená svalovými spasmy, která je velmi bolestivá. Po nějaké době se svalová křeč uvolní a v tu chvíli, když si protáhneme záda, uslyšíme křupnutí a přijde pocit úlevy. Kloub je v tu chvíli tam, kde má být. A zatímco někdy bývá křupnutí občasné, není výjimkou, že někomu klouby křupou praktický každý den i bez zjevné příčiny. A to může mít širokou škálu důvodů.

K TÉMATU  Proč jsou okurky ideální potravinou pro hubnutí?

Vytvořený podtlak

Nedílnou součástí každého kloubu je synoviální tekutina, což je tenká vrstva, která odděluje chrupavky od sebe. Pokud roztahujeme kloub, v kloubním pouzdru se vytváří podtlak, který nasává oxid uhličitý a kyslík z membrány kolem kloubní dutiny do tekutiny v dutině. Plyny se tam následně spojí do větších bublin, které praskají (odtud tedy zvuk prasknutí, který vychází z oblasti kloubu, avšak nejde o prasknutí kloubu nebo chrupavky, ale samotné bubliny). Jakmile se plyn uvolní, může se stejný děj znovu opakovat.

Hypermobilita

Za častým praskáním však může stát i hypermobilita, což je v podstatě stav, kdy jsou klouby mnohem pohyblivější a pružnější, než u běžného člověka. Hypermobilní jedinci jsou zkrátka jako hadí ženy.

Dokážou všelijak, krkolomně a zcela bezbolestně, ohýbat klouby a stavět je tak do nepřirozených poloh a pozic. A právě v tom tkví problém. Klouby těla mají od přírody svou pozici a do určité míry stanovenou maximální hybnost. Protože ji ale hypermobilní jedinci nevědomky přemáhají, má tělo co dělat, aby klouby navrátilo zpět do původní harmonie, což se právě projevuje častým praskáním vycházejícím z chrupavky.

Předcházet tomu lze jedině pravidelným statickým cvičením, díky němuž se kolem kloubů vytvoří dostatek silných svalů a vazů tak, aby nedošlo k nepřirozeně velkému rozsahu hybnosti.

Onemocnění pohybového aparátu

Na vině však pochopitelně může být také onemocnění pohybového charakteru, které není výjimečné ani u mladších ročníků. Klidně může jít o počínající artrózu a další nepěkné nemoci, které však snadno a zavčasu odhalí jedině specialista.

Je křupání kloubů nebezpečné?

Pokud za častým křupáním kloubů stojí nemoc, pak výhledově bohužel ano. V takové chvíli je pak nejlepší držet se rad specialisty, který vám s největší pravděpodobností doporučí léčbu pro výživu a stabilizaci chrupavky a kloubů jako takových. Díky tomu tak budete moci předcházet zhoršení a rozvoji dalších potíží.

K TÉMATU  Nesprávné sezení je hazard se zdravím. Sportem to po celém dni nedoženete. Právě naopak

Pokud však jde o fenomén spojený se synoviální tekutinou, pak se jedná víceméně o neškodnou věc. A co se hypermobility týče, samotné křupání úplným problémem není, avšak hypermobilita může sama o sobě přinášet další a další nepříjemné potíže, přičemž časem může zprvu neškodné křupání kloubu dospět ke spuštění pohybového onemocnění.

Co pro to můžu udělat já? 

Spoustu věcí. Vůbec nejlépe uděláte, pokud využijete každou příležitost k pohybu, čímž pomůžete kloubům a chrupavkám s jejich hybností i výživou. Nedílnou součástí vašeho životního stylu by měl být pravidelný, ovšem k vašemu zdravotnímu stavu adekvátní, pohyb – ideálně zaměřený na zlepšení pružnosti, ale také na vybudování kvalitní svalové hmoty, pevných šlach a vazů.

Pestrý by měl být také jídelníček, protože pro správné fungování těla je dostatek všech nezbytných látek naprosto nepostradatelný.

kolagen
Pravidelný pohyb, ale i pestrá strava. Některé potraviny jsou přirozeně bohaté na kolagen.

Další cestou je doplnění látek, které tělo potřebuje pro výživu a podporu zdraví kloubů a kostí. Určitě nezapomeňte na vápník, vitamín D3, stejně tak zvažte, jestli nezačnete zobat kolagenové kapsle nebo tabletky s kyselinou hyaluronovou, které pomáhají nejen ke zdravým kloubům, ale také ke krásné pleti, vlasům i nehtům.

Právě obě složky jsou pro tělo nezbytně důležité, ovšem v pozdějším věku si je tělo neumí vyrobit samo, čímž dochází i ke ztrátě elastinu. Tekutá či tabletková forma je proto skvělou formou, jak si takové důležité látky pěkně vrátit do těla.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak vám pohyb změní život a jak konkrétně se hýbat?

Smrkový výhonek je lékem na řadu problémů pohybového aparátu. Místo lékárny se vydejte do lesa

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Protože žijeme v globalizovaném světě, i v Asii mnohdy slaví Vánoce podle západních a křesťanských zvyků. Ale stále ještě na tomto kontinentu existují země i kousky míst, kde Vánoce vypadají jinak.
Nadváhou nechce trpět žádná z nás, a proto mnohé ženy usilovně cvičí a snaží se ji udržet na uzdě. Jak je to ale možné, že po čtyřicítce je ten boj s váhou najednou mnohem těžší? Jak to, že ženy, které byly celý život velice hubené, aniž by o to jakkoliv usilovaly, po čtyřicítce začnou najednou nabírat kila? Co se s tělem děje a je možné něco udělat pro to, abyste žili i nadále zdravě, šťastně a netrápili se složitými dietami?
Stále ještě máte zafixované tenisky jako sportovní obuv, která se nehodí do města nebo do práce?
Firemní večírky, svatby, narozeninové oslavy nebo rande. Vybrat správné oblečení pro tu kterou příležitost, je samo o sobě dost obtížné.
Nejvyšší čas promyslet letní dovolenou. Přinášíme vám tipy na ty nejkrásnější evropské ostrovy, kde prožijete nejenom chvíle klidu a relaxace, ale hlavně poznáte nová a neotřelá místa. Ke všemu se na většinu ostrovů dostanete z České republiky i po vlastní ose, tedy autem a trajektem.
Slyšeli jste už o zázraku jménem Yoni vajíčko? Pokud ne, my vám ho rádi představíme. Zaměříme se na účinky, které má na ženské tělo, na správné používání i na jeho historii. V našem přehledném článku se dozvíte, jaké zázraky tento elegantní kamarád pro ženy dokáže s myslí, tělem a jak působí na celkové zdraví.
Sedací souprava je obvykle jedním z nejvýznamnějších kusů nábytku v celém bytě. Tvoří dominantu každého obývacího pokoje, takže vybrat si tu pravou pro vás je nesmírně důležité. Nejen že by měla být pohodlná a pěkně vypadat, ale také je potřeba ji zasadit do okolního interiéru tak, aby ladila s ostatním nábytkem a použitými barvami ve vašem obývacím pokoji.
Není nic lepšího, než vlastnoručně vypěstovaná zelenina. Bez všech možných chemických hnojiv, pesticidů, insekticidů a bůhvíjaké další chemie. Ale v našich klimatických podmínkách není takové pěstování nic jednoduchého. Zejména v případě, že se stejně jako letos zima poněkud protáhne a i v nížinách sněží ještě v dubnu. Proto pro vás máme tipy a triky, které oceníte při pěstování rajčat.
Schyluje se u vás k milníku v podobě čtyřicátých narozenin? Těšte se na to, že konečně odhodíte stud a začněte si to v posteli pořádně užívat. Co dalšího vás čeká a co s tím má společného smartphone? Bude hrát s vámi nebo proti vám?
Tento pracovní týden si dejte pozor zejména na nemoci, které poletují vzduchem, a také na všechny ty, kteří nehrají fér a mažou vám med kolem pusy. Tentokrát je snadno odhalíte! Horoskop krásy a duševního zdraví přináší astroložka Naďa Šmídová.
Vitamín D je důležitý pro lidské zdraví – pomáhá udržovat silné kosti, zuby, posiluje imunitní systém a podporuje optimální hladinu krevního tlaku. Co však mnoho lidí neví je fakt, že nejdůležitějším zdrojem pro vstřebávání vitamínu D do těla je slunce. Právě v létě ho lze ze slunce vytěžit nejvíce. Jak toho dosáhnout, abyste měli dostatek?
Čtení klasických knih vás nebaví? Nebo byste je rádi proložili i nějakým poslechem? V tom případě si vyberte z našich tipů na audioknížky, které vám jistě v letních měsících udělají radost a zpříjemní horké dny.

Výběr článků

Žádná domácnost není útulná, pakliže v ní chybí pokojové rostliny. Zatímco starší generace nedají dopustit na barevně kvetoucí rostliny, jako je africká fialka nebo například ibišek, mladí dávají přednost stálezeleným rostlinám, k nimž patří i zamiokulkas. A právě o této pokojové rostlině bude nyní řeč.
Ženské sexuální touhy v průběhu života kolísají. Může za to začátek nebo konec vztahu. Příčinou mohou být i velké životní změny – těhotenství, menopauza nebo zdravotní komplikace. Nízkou sexuální touhu způsobují i některé druhy léků.
Poslední dny před Štědrým dnem! Sobota bude nejspíš ve znamení úklidu, i tak byste si ale měly najít čas na odpočinek. Zlatá neděle je pak den pro nákup těch úplně posledních chybějících dárků. Horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové vám napoví, co vás může o víkendu potkat.

Nepřehlédněte

Svatební den bývá pro mnoho lidí tím nejkrásnějším. Když žena dostane zásnubní prstýnek, začne se jí v hlavě točit milion věcí, které by na svatbě chtěla mít. Důležité je, se z toho nezbláznit. Pokud si můžete dovolit zaplatit společnost, která se organizací svateb zabývá, ušetříte si určitě mnoho starostí a nervů, ale z finanční stránky to asi nebude žádný med. Pokud děláte svatbu na vlastní pěst, nejlepší bude, pokud si všechny důležité věci budete sepisovat do deníčku. A to nejen množství hostů, velikost dortu, místo konání svatby, ale také samotný rozpočet, který se za svatbu chystáte utratit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek