Domů » Vztahy » Překvapivé důvody, proč nemáte chuť na sex
Vztahy

Překvapivé důvody, proč nemáte chuť na sex

Chuť na sex
zdroj: 123RF.com
Užíváte antikoncepční pilulky? Hodně často ponocujete a na fyzickou aktivitu vás moc neužije? Pak se nesmíte divit, že vaše libido poněkud stávkuje. Co s tím vším má společného náchylnost ke stresu?

Na prospěšnost aktivního sexuálního života odborníci pějí chválu téměř neustále. Poznatky nedávné studie publikované v časopise Sex and Marital Therapy dokonce sdělují, že ženy, kterým partnerská erotika jenom vzkvétá, jsou psychicky vyrovnanější a také odolnější vůči stresu. Jak vidno, pravidelné milování by teda žádná z nás neměla podceňovat – ve vlastním zájmu. Jenže co když na něj jaksi chybí nálada?

Sabotéři postelových hrátek, kteří číhají všude

Nízké libido patří mezi dnešní nejčastější „populační problémy“. Ze statistik jednoznačně vyplývá, že nechuť k sexu postihuje přibližně 40 % zastánkyň něžného pohlaví. Ačkoli za touto „averzí“ ve většině případů stojí zdravotní neduhy, konzumace alkoholu či nespokojenost s tělesnými proporcemi, v chybějící touze po fyzickém projevu lásky mohou mít prsty i faktory, do kterých byste to vážně neřekli. Co všechno vaše libido zadupává do země?

Nedostatek pohybu a sedavý životní styl

Komu se nelení, tomu se zelení? Tak nějak by se dal citovat závěr průzkumu provedeného Texaskou univerzitou. Tamní odborníci na jeho základě totiž troufale tvrdí, že sport nejenže zlepšuje krevní oběh a stimuluje produkci hormonů štěstí, ale také výrazně zvyšuje sexuální apetit.

Nad vší pochybnost to prokázal jejich zajímavý pokus, během něhož jedna skupina žen jezdila 20 minut na rotopedu, zatímco druhá se stejnou dobu věnovala kancelářskému papírování. Zakrátko vyšlo najevo, že „cyklistky“ jsou při sledování lechtivých filmů třikrát více vzrušené oproti jejich kolegyním, které místo fyzické aktivity žmoulaly sešívačku. Nabízí se tedy zásadní otázka – kdy jste se naposledy zapotila ve fitku?

Spánková deprivace jako úhlavní nepřítel. Všeho

Doporučení ohledně osmi prospaných hodin denně zná zřejmě každý. Smutnou pravdou však je, že ho málokdo dodržuje! Jak jste na tom vy? Chronický deficit kvalitního nočního odpočinku podle lékařů způsobuje kromě metabolických poruch a nadváhy i dramatické snížení libida. Prý je to proto, že vedlejším účinkem spánkové deprivace bývá pokles testosteronu, jenž ve všech směrech oběma pohlavím omezuje pohlavní výkon.

Antikoncepce jako nevinně se tvářící zlo

Antikoncepční pilulky patří mezi nejoblíbenější nástroje prevence těhotenství určené primárně ženám. Na jednu stranu poskytují jistou svobodu, neboť jejich uživatelky netrpí obavami z početí. To sice může působit jako afrodiziakum, nicméně i tyto malé prášky mají svou velkou temnou stránku. Udržují totiž neustále stejnou hladinu hormonů, čímž se ztrácí zvýšená sexuální chuť v období ovulace nebo před ní. A přesně tohle má na ženskou sexuální energii negativní vliv, což pro funkční a uspokojivý milostný život představuje neblahé narušení. Máte pocit, že je to přesně váš případ? Ať už vám libido stávkuje z kteréhokoli důvodu, nezapomínejte na to, že vyhledat odbornou pomoc není důvod ke studu, ale možné řešení situace…

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak se vypořádat se špatnou náladou? Zkuste našich 10 tipů!

Menopauza. Jaké jsou příznaky? Proč si s ní současné ženy umí lépe vypořádat a jak?

Jana Fejková

komentář

Klikněte pro napsání komentáře