Pondělí , 05. 12. 2022

Jitka

Ponorková nemoc. Jak se v rodině bránit a úspěšně ubránit velmi vypjatým vztahům

Současný nouzový stav a karanténa mohou v rodině způsobit ponorkovou nemoc. Nenadálé přerušení kontaktů s přáteli, kolegy z práce, spolužáky, kamarády z klubu či fitka může způsobit, že vztahy v rodině začnou být značně napjaté.
nemoc
To, co vám dřív nevadilo, nebo dokonce připadalo zábavné, se mění v katastrofu

27. 03. 2020

Co vám dřív nevadilo, najednou vadí

Ještě před pár týdny chodily děti nejen do školky či školy, ale také na různé kroužky, sportovní aktivity. Rodina se sešla k večeru, kdy se řešily úkoly, večeře a rozebíraly se zážitky všedního dne. O víkendu jste zašli do ZOO, do kina, do parku.
Jenže v současném nouzovém stavu je všechno jinak. Děti jsou doma celý den. Učí se na dálku a vy sedíte doma s nimi. V nejlepším případě máte home office.

V nejhorším máte na starosti pouze děti. Protože když nemáte ani pracovní povinnosti, ponorková nemoc může přijít podstatně dříve. Najednou vám vadí všechno to, čeho jste si dříve ani nevšimla. Šoupání židlemi, třískání se stavebnicí, neumělý dětský zpěv. A k tomu z televize stále šumí další a další omezení a informace o šíření nákazy.

Vypjatý stav celé společnosti může mít za následek velmi rychle i vypjatou psychiku osob, které touto zátěží začnou dříve či později trpět. A rodinná ponorka je tady.

Jak může nemoc dopadnout?

Ponorková nemoc je opravdová nemoc. Byla pojmenována a definována podle psychického stavu námořníků, kteří spolu trávili čas v ponorce bez možnosti odejít nebo se nesetkávat se stále stejnými lidmi.

To, co vám dřív nevadilo, nebo dokonce připadalo zábavné, se mění v katastrofu. Člověk, který ponorkovou nemoc rozjede, začne ostatní napadat. Nejprve slovně. Snaží se vyvolat hádky, všechno ho rozrušuje, jeho stav může vést i k pláči, depresi a potřebě oddělit se od kolektivu. Připojit se může i fyzické napadání. Jestliže se takových osob vyskytne ve skupině více, napětí stále vzrůstá a může vyústit ve velmi ošklivý konflikt.

Jak z toho ven

Nejhůře jsou na tom rodiny s malými dětmi ve městě. Na venkově je přece jen lépe. U domů jsou dvorky, zahrady, kde se děti alespoň trochu fyzicky unaví, vyběhají. Vymýšlet hry i na malém prostoru a na čerstvém vzduchu se dá mnohem snáze, než v malém městském bytě.

K TÉMATU  Vztah s tchyní: Jak uklidnit věčně rozbouřenou řeku?

I když jste si vědoma, že by děti neměly celý den sledovat televizi či trávit čas u počítačových her, zabavit je například po dobu týdne lze, ale co celý měsíc? A možná i déle?

Záleží samozřejmě na jejich věku, ale jestli nezačnete na psychické pohodě rodiny pracovat okamžitě, může nastat čas, kdy si nebudete vědět rady.

Zaveďte pravidelný režim

Pravidelný režim je potřeba. Děti sice nechodí do školy, ale musí se učit. Proto není dobré, aby jako v případě lehké nemoci si ráno sedly k televizi, mobilu, tabletu a odloučily se od něj jen kvůli obědu a večeři.

Ráno společně posnídejte a udělejte si plán. Dopoledne je ideální věnovat učení. Děti mají ze školy úkoly a vy jim v tom můžete aktivně pomáhat. V televizi se rozběhlo pomocné vyučování a pro menší školní i školkové děti je to příležitost, jak se dozvědět něco nového.
Odpoledne věnujte volnočasovým aktivitám a péči o domácnost. Rozdělte povinnosti. Spousta lidí v tomto období začala s jarním úklidem. Veďte k tomu i děti. Ať si každý den uklidí kousek svého pokoje, jednu skříňku, pár poliček.

Mohou vyprat plyšáky, roztřídit lego, srovnat knížky. Starší děti se mohou postarat o své sportovní vybavení. Třeba umýt kolo od prachu a připravit ho na jarní sezónu. Ale zase by z toho nemělo být celé úklidové odpoledne. Nechte si něco na další dny.

Choďte do přírody. Hrajte si

Po splněných povinnostech a práci pro rodinu je čas na aktivity. Když je venku hezky, vyjděte ven. Procházky v parcích nejsou zakázané. Máte-li auto, využijte je a jeďte do lesa, kde bude kontakt s lidmi minimální. Procházku dětem zpestříte soutěží. Třeba kdo nasbírá více šišek, objeví datla na stromě či najde loňskou houbu.

K TÉMATU  Sendvičová generace. Mít na starosti dítě a starší nemocné rodiče je velice náročné. Jak situaci zvládnout po všech stránkách?

Ve špatném počasí nebo k večeru se vrhněte na stolní hry. Deskových her je spousta, ale je také mnoho zapomenutých, k nimž stačí papír a tužka. Nebo hry karetní, kvarteta a mnoho dalších. Na internetu najdete návody i na tzv. retro hry, jako je například slovní fotbal, slovní přebíječka a mnoho dalších (např. www.hranostaj.cz).

A když přece jen začne někdo být víc agresivní, zkuste ho alespoň na pár hodin izolovat od ostatních. Ať si čte, naseká kupku dřeva nebo stokrát odskáče panáka. Důležité je, aby na chvíli vypnul a přestal se soustředit na to, co mu vadí na ostatních.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pracujete společně se svým životním partnerem? Hrozí vám ponorková nemoc! Jak se jí včas vyhnout?

Samota má na zdraví člověka špatný vliv. Jaké nemoce vám podle vědců hrozí? A co vám přinese spokojený vztah?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vyrazit na túru či pořádně šlápnout do pedálů chce během léta nejeden z nás. Jenže mnohdy plány zůstanou jen v hlavě, protože po prvním dni a zvýšené pohybové aktivitě se dostaví bolesti svalů, nepříjemné křeče a únava. Přitom všechny tyto potíže mají často společného původce. Tím je nedostatek hořčíku. Jde-li o dlouhodobý problém, mohou být následky mnohem závažnější.
Co tvoří základ dámského šatníku? Vedle džínů, jednobarevných triček a krátkých letních šortek bychom tam našli také overaly, které se v posledních letech radují z velkého zájmu o ně. Jedná se o módní trend, který je dnes k dostání v celé spoustě provedení. Nosit ho lze jak na večírky či plesy, ale také si lze koupit kousek na spaní nebo letní provedení k moři. Už také vlastníte tento vkusný trend?
Všude, kam se podíváme, vidíme nejrůznější způsoby stravování. Mezi ně samozřejmě patří krátkodobé diety jako takové, ale stejně tak trvalé formy, které už představují určitý životní styl. A právě mezi ně nepochybně patří stravování podle ročních období. V čem spočívá a má vůbec smysl?
I když je pouze otázkou, jestli se v létě dostaneme k vodě, na koupaliště nebo na dovolenou, neznamená to, že bychom měli přestat pracovat na své postavě. Štíhlá figura nám dodává sebevědomí, což je v dnešní době velmi důležité. Pokud vás však nebaví klasický běh, stojí za zvážení pilates.  
Topná sezona je tady, což znamená, že většina lidí přemýšlí nad tím, jestli nezainvestuje do nějakého úspornějšího zařízení. Přece jenom výdaje na energie kvůli konci roku sahají do nemilých výšin a většina lidí hledá možnosti, jak trochu ušetřit. Investice do úspornějšího vytápění je rozhodně jedna z cest stejně jako změna dodavatele elektřiny či plynu. Druhým zmíněným se však nezabývejme a raději si prozraďme, jak vytápět rodinný dům. 
Každému se jistě stalo, že se při vaření popálil. Stačí delší pobyt nad unikající párou nebo opomenutí nasazení chňapek a může být neštěstí na světě. Od nehezkých následků vás mohou ochránit lístky aloe vera, které uvnitř ukrývají příjemnou léčivou a zároveň chladivou dužinu. Pěstujete ji na svém okenním parapetu? 
Mama Shelter Praha není jen hotel s velkou postelí, nadrozměrnou televizí a vysokorychlostním bezplatným Wi-Fi připojením, ale také skvělé místo k jídlu, pití, tanci, večírkům a oslavám. Máme radost, že nyní můžeme oznámit, že naše úžasná terasa je znovu otevřena pro letošní letní sezónu a my se těšíme, že si na ní budete užívat vše, co Mama nabízí. Jaro je tady, je škoda sedět uvnitř, přijďte k nám a užívejte si sluníčka!
Ačkoli menstruace občas bývá nepříjemná, je přirozenou součástí našeho života, která je důležitá pro naše zdraví i schopnost početí. Věděly jste ale, že barva vaší menstruace může hodně vypovědět o vašem zdraví?

Nepřehlédněte

Každý z nás má svou polohu, ve které spí nejraději. Někdo spí rád na břiše, jiný na zádech a další třeba zase na boku. Ale napadlo vás někdy hledat ve spánkových polohách význam? Že ne? Pak se možná budete divit, co která spánková poloha znamená.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek