Čtvrtek , 23. 03. 2023

Ivona

Ponorková nemoc. Jak se v rodině bránit a úspěšně ubránit velmi vypjatým vztahům

Současný nouzový stav a karanténa mohou v rodině způsobit ponorkovou nemoc. Nenadálé přerušení kontaktů s přáteli, kolegy z práce, spolužáky, kamarády z klubu či fitka může způsobit, že vztahy v rodině začnou být značně napjaté.
nemoc
To, co vám dřív nevadilo, nebo dokonce připadalo zábavné, se mění v katastrofu

27. 03. 2020

Co vám dřív nevadilo, najednou vadí

Ještě před pár týdny chodily děti nejen do školky či školy, ale také na různé kroužky, sportovní aktivity. Rodina se sešla k večeru, kdy se řešily úkoly, večeře a rozebíraly se zážitky všedního dne. O víkendu jste zašli do ZOO, do kina, do parku.
Jenže v současném nouzovém stavu je všechno jinak. Děti jsou doma celý den. Učí se na dálku a vy sedíte doma s nimi. V nejlepším případě máte home office.

V nejhorším máte na starosti pouze děti. Protože když nemáte ani pracovní povinnosti, ponorková nemoc může přijít podstatně dříve. Najednou vám vadí všechno to, čeho jste si dříve ani nevšimla. Šoupání židlemi, třískání se stavebnicí, neumělý dětský zpěv. A k tomu z televize stále šumí další a další omezení a informace o šíření nákazy.

Vypjatý stav celé společnosti může mít za následek velmi rychle i vypjatou psychiku osob, které touto zátěží začnou dříve či později trpět. A rodinná ponorka je tady.

Jak může nemoc dopadnout?

Ponorková nemoc je opravdová nemoc. Byla pojmenována a definována podle psychického stavu námořníků, kteří spolu trávili čas v ponorce bez možnosti odejít nebo se nesetkávat se stále stejnými lidmi.

To, co vám dřív nevadilo, nebo dokonce připadalo zábavné, se mění v katastrofu. Člověk, který ponorkovou nemoc rozjede, začne ostatní napadat. Nejprve slovně. Snaží se vyvolat hádky, všechno ho rozrušuje, jeho stav může vést i k pláči, depresi a potřebě oddělit se od kolektivu. Připojit se může i fyzické napadání. Jestliže se takových osob vyskytne ve skupině více, napětí stále vzrůstá a může vyústit ve velmi ošklivý konflikt.

Jak z toho ven

Nejhůře jsou na tom rodiny s malými dětmi ve městě. Na venkově je přece jen lépe. U domů jsou dvorky, zahrady, kde se děti alespoň trochu fyzicky unaví, vyběhají. Vymýšlet hry i na malém prostoru a na čerstvém vzduchu se dá mnohem snáze, než v malém městském bytě.

K TÉMATU  Nejlepší psí kousky, které vás pobaví. Domácí mazlíčci nás umí pořádně rozesmát

I když jste si vědoma, že by děti neměly celý den sledovat televizi či trávit čas u počítačových her, zabavit je například po dobu týdne lze, ale co celý měsíc? A možná i déle?

Záleží samozřejmě na jejich věku, ale jestli nezačnete na psychické pohodě rodiny pracovat okamžitě, může nastat čas, kdy si nebudete vědět rady.

Zaveďte pravidelný režim

Pravidelný režim je potřeba. Děti sice nechodí do školy, ale musí se učit. Proto není dobré, aby jako v případě lehké nemoci si ráno sedly k televizi, mobilu, tabletu a odloučily se od něj jen kvůli obědu a večeři.

Ráno společně posnídejte a udělejte si plán. Dopoledne je ideální věnovat učení. Děti mají ze školy úkoly a vy jim v tom můžete aktivně pomáhat. V televizi se rozběhlo pomocné vyučování a pro menší školní i školkové děti je to příležitost, jak se dozvědět něco nového.
Odpoledne věnujte volnočasovým aktivitám a péči o domácnost. Rozdělte povinnosti. Spousta lidí v tomto období začala s jarním úklidem. Veďte k tomu i děti. Ať si každý den uklidí kousek svého pokoje, jednu skříňku, pár poliček.

Mohou vyprat plyšáky, roztřídit lego, srovnat knížky. Starší děti se mohou postarat o své sportovní vybavení. Třeba umýt kolo od prachu a připravit ho na jarní sezónu. Ale zase by z toho nemělo být celé úklidové odpoledne. Nechte si něco na další dny.

Choďte do přírody. Hrajte si

Po splněných povinnostech a práci pro rodinu je čas na aktivity. Když je venku hezky, vyjděte ven. Procházky v parcích nejsou zakázané. Máte-li auto, využijte je a jeďte do lesa, kde bude kontakt s lidmi minimální. Procházku dětem zpestříte soutěží. Třeba kdo nasbírá více šišek, objeví datla na stromě či najde loňskou houbu.

K TÉMATU  Zákon o odškodnění po trvalých následcích očkování ve sněmovně. Ministerstvo zvažuje finanční spoluúčast rodičů

Ve špatném počasí nebo k večeru se vrhněte na stolní hry. Deskových her je spousta, ale je také mnoho zapomenutých, k nimž stačí papír a tužka. Nebo hry karetní, kvarteta a mnoho dalších. Na internetu najdete návody i na tzv. retro hry, jako je například slovní fotbal, slovní přebíječka a mnoho dalších (např. www.hranostaj.cz).

A když přece jen začne někdo být víc agresivní, zkuste ho alespoň na pár hodin izolovat od ostatních. Ať si čte, naseká kupku dřeva nebo stokrát odskáče panáka. Důležité je, aby na chvíli vypnul a přestal se soustředit na to, co mu vadí na ostatních.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pracujete společně se svým životním partnerem? Hrozí vám ponorková nemoc! Jak se jí včas vyhnout?

Samota má na zdraví člověka špatný vliv. Jaké nemoce vám podle vědců hrozí? A co vám přinese spokojený vztah?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Neustálé převalování, polštáře na uších, probděné noci, špunty v uších. Přijde vám to povědomé? Pak právě váš partner nebo partnerka chrápe. Nemusíte se obávat toho, že byste v tom byli sami. Najde se mezi námi vícero lidí, kteří se ptají na jednu otázku, a sice jak se zbavit chrápání, které nám nedá v noci spát?
Když byly salóny krásy zavřené, vyvstala najednou mezi ženami otázka, jak se správně starat o své obočí. Každá z nás se chce o něj naučit správně starat tak, aby své pokožce nezpůsobovala zbytečnou újmu. Správně vytvarované obočí navíc dodá vašemu obličeji šmrnc, rozhodně to tedy není zanedbatelný prvek vedoucí k vnější kráse. Opravdu víte o postupu vytrhávání všechno?
S příchodem miminka se ženě naprosto změní život. Najednou je zde někdo, kdo vás zcela potřebuje, je na vás zcela závislý. S tím se pojí i změny v soužití partnerů. Některý muž je na velkou změnu z postu partner na povolání otec schopen pružně reagovat. Někdo naopak odmítá novou roli přijmout a zarputile si jede ve starých kolejích. K čemu taková situace vede? A proč je tak nebezpečná?
Nákup vánočních dárků se často mění v noční můru, každý z členů rodiny totiž obvykle všechno má, nic nepotřebuje a zejména starší lidé zkrátka nic nechtějí a je velmi těžké se jim zavděčit. Také každý rok řešíte tohle dilema? Nevíte, čím potěšit a obdarovat své nejbližší a docházejí vám nápady? Podle čeho vlastně dárky vybírat a opravdu se trefit? Nikdo nechce dát dárek, který nepotěší. Jděte na to letos chytře.

Nepřehlédněte

V dnešní době mnoho z nás hledá způsoby, jak se zbavit stresu a o své tělo se řádně starat během rušného života. Často kvůli tomu pátráme na sociálních sítích po osobách, které by nás inspirovaly a my nechali jimi (ne)vědomě ovlivnit náš životní styl. Chceme vědět, jak zdravě žít, nechat se vést nebo poznat nepoznané.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek