Neděle , 24. 09. 2023

Jaromír

Škola je tady. Co by mělo umět vaše dítě, než do ní nastoupí?

Dítě ve věku zhruba šesti let čeká první velká životní výzva. Ze známého prostředí školky se poprvé přesune do velkého světa. Co by měl předškolák zvládat, aby pro něj byla škola co nejpohodovější?
škola
Pro dítě je škola novou životní etapou. Jak se na ni připravit? (zdroj foto: pixabay.com)

14. 09. 2020

Nejmenší ze všech

I když je ve školce již za velkého borce, najednou se stane tím nejmenším z nejmenších. Škola je novou životní etapou a je proto dobré, aby bylo vaše dítě co nejsamostatnější. Tak se skvěle vyhnete šikaně ze strany starších dětí. Sebevědomé dítě, co se o sebe umí postarat, se rozhodně nestane terčem posměchu. Proto si zkontrolujte, zda během prázdnin před nástupem do školy vaše dítě zvládá například tyto dovednosti:

 • Dokáže se naprosto samo bez vaší asistence obléct a převléknout se do jiného oblečení.
 • Samo si obuje i vyzuje boty. Umí zavazovat tkaničky.
 • Pokud se dětem s dlouhými vlasy rozváže gumička, dokážou si vlasy upravit alespoň v nějaké míře sami, bez pomoci dospělého.
 • Dítě umí základní slušnostní slova jako je „Děkuji.“, „Dobrý den.“

Silnější to má jednodušší

Je úplně jedno, že jste své dítě třeba během předškolního roku naučili celou abecedu nebo vyjmenovaná slova, tyto znalosti při svém vstupu do školy potřebovat nebude. Co jej ale rozhodně na jeho první cestu vybaví více než skvěle, je jeho zdravé sebevědomí a vědomí, že dělat chyby je naprosto normální – a to ho škola určitě nenaučí. Většinou s tím máme problém i my dospělí, proto se hodí pracovat kromě dítěte také na sobě.

 • Chybami se člověk učí a chyby jsou naprosto v pořádku. To, že udělám chybu, neznamená, že něco neumím. Pouze se to právě učím. Umět překonat nezdary je super důležité!
 • Věřit sám sobě je skvělé! Rozhodně se vám bude v dětském věku lépe koukat do zrcadla, když vás rodiče vybaví větou: „Věřím ti, že to zvládneš. Už jsi přece dokázal sám i tohle a támhleto. Chápu, že se cítíš nesvůj. Budu na tebe myslet a přát ti, abys to zvládnul co nejlépe!“ než když vás počastují nesmyslem typu: „Už jsi velký kluk, tak běž.“
 • Uvědomovat si své silné a slabé stránky je taky paráda. Rozhodně pak nebude dítě vyjevené, když mu najednou něco nepůjde. Když si hrajete s balónem a dítěti to evidentně ani po několikadenní snaze nejde, je dobré si s humorem přiznat, že tohle třeba nebude jeho silná stránka. Zato ale má skvělou paměť nebo třeba umí rychle reagovat.
K TÉMATU  Slovní zásoba u dětí: jak podpořit její rozvoj?

Se soustředěním to není valné

Dnešní děti se moc neumí soustředit. Pro rodiče je jednodušší, aby mělo dítě posudek s ADHD i tam, kde se pouze jedná o zdravé a velmi živé dítko, než abychom s nimi trávili několik hodin aktivním pohybem. Umět se soustředit na daný úkol je přitom ve škole dost důležité. Jak můžete soustředění natrénovat, aby pro něj škola nebyla takový problém?

 • Hrejte pexeso. Klidně jen s polovinou balíčku.
 • Zahrajte si spolu obyčejné domino.
 • Zkuste si spolu něco namalovat podle jednoduchého návodu na internetu.
 • Vytvořte si vlastní výrobek.
 • Naučte dítě modelovat ze skutečné plastelíny jednoduché postavičky a zvířátka.
 • Při pobytu v přírodě si společně vytvořte obrazec z přírodnin.
 • Namalujte společně na chodník umělecké dílo.
 • Podívejte se společně na jednu krátkou pohádku a poté se dítěte zeptejte na detaily z pohádky. Další pohádku nepouštějte. Toto opakujte každý den, dítě se naučí soustředit se, na co se dívá.
 • Pusťte si místo klasické pohádky krátkou audiopohádku. Opět se po jejím skončení dítěte ptejte, co se tam dělo.
 • Přes den si dejte chvíli čtení. Po přečtení krátké části knihy nebo básničky se opět ptejte na detaily.

Při všech těchto úkolech se chovejte jako kamarád, kterého daná aktivita baví. Jediné, na čem trvejte, je toto: daný úkol dokončit. Nebudete věřit, kolik skrytých talentů se ve vašem malém parťákovi ukrývá! Bude to krásné a dobrodružné trávení společného času!

Už se těšíte, až budete mít doma zdravě sebevědomého školáka, který zná svou hodnotu a dokáže i poznat své limity i talenty? Prostě škola hrou!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

6 tipů, jak proměnit dětský pokojíček v prostor pro školáka

Dítě a mobilní telefon. Odkdy ho má školák mít a čím se řídit při výběru

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Ráda darujete, nebo naopak dostáváte květiny? Pak vás jistě bude zajímat, jaký význam jednotlivé květiny mají. Někdy se může dokonce stát, že obdarovaná osoba ví, jakou má která květina symboliku, a může ji tak váš výběr dokonce i urazit. Ptáte se proč? Pak čtěte dál.
Znáte to taky? Je pracovní den, na seznamu máte jeden milník za druhým a prokousáváte se úkoly. Jenže…nestíháte. Nestíháte vyzvednout děti ze školy, nestíháte si zacvičit, nestíháte šéfovi dodat materiály, které jste mu slíbila už minulý týden… A už vůbec nestíháte jíst. Co kdybychom vám ale řekli, že zdravé, chutné a vyvážené jídlo si můžete dopřát kdykoliv a kdekoliv?
Nezáleží na tom, kolik je zrovna hodin. Je to tady! Máte chuť dopřát si něco hodně nezdravého. Jednou vás provokuje tlačenka v lednici, podruhé máte problém zkrotit myšlenku pochutnat si na tom hříšně sladkém dortíku. Tu a tam takový okamžik potká snad každého z nás a jak jistě víte, všechno má nějakou příčinu. A to i hlas vašich myšlenek volající po pizze a hranolkách s dvojitou tatarkou. Co za tím stojí a jak to řešit? Poradíme.
Objevte skryté erotogenní zóny. Proč? Muži milují ženy, které se v posteli nestydí. Když se muž potká v ložnici s nespoutanou ďáblicí, je schopen mít ji v hlavě ještě několik let poté. Postelové scény se pak se zájmem vypráví na pánských večírcích. Ačkoli můžete namítat, milenka tohoto ražení je schovaná v každé z nás a je jedno, zda jste otrkaná lvice salónů nebo věrná manželka. Naučte se pomocí jednoduchých triků ovládat partnerovo tělo a odpoutejte se od všednosti dní.
Jaro nám klepe na dveře a s ním i módní trendy tohoto roku. Péřové bundy zanedlouho přemístíme do hloubky skříní, naopak vytáhneme lehčí bundičky, které nebude třeba zapínat až ke krku. Abyste však letos okouzlili nejen muže, ale i zástupkyně něžného pohlaví, které jsou na módu často vysazené, zakomponujte do své stávající sbírky vzory. Právě jim se na jaře bude přikládat velký důraz.
Název této léčivé metody přímo zavání jemnými vůněmi, které vás ovanou hned, jakmile se a takovou aromaterapii vydáte. Poslední dobou e mezi lidmi tato nenásilná cesta harmonizace vlastního těla i duše stále populárnější.
Čínský horoskop je úplně jiný než ten náš. V tomto horoskopu je také celkem 12 znamení, ty pak prezentuje rok narození. Rok Tygra slibuje zajímavý vývoj, kroky vpřed, radost, ale i strastiplnou cestu k našim cílům. Pojďte se podívat, co podle čínského horoskopu letos čeká právě vás!

Nepřehlédněte

Přítomnost a pohlazení chlupatého přítele je více než povzbudivé. Tyto němé tváře dokážou povědět více, než by se zdálo. Tak jak pes pomáhá člověku, děje se samozřejmě i naopak. Zodpovědní pánové psů se o svá zvířata pečlivě starají, a dokonce v některých případech i pomáhají rodit štěňátka.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek