Středa , 19. 06. 2024

Leoš

Škola je tady. Co by mělo umět vaše dítě, než do ní nastoupí?

Dítě ve věku zhruba šesti let čeká první velká životní výzva. Ze známého prostředí školky se poprvé přesune do velkého světa. Co by měl předškolák zvládat, aby pro něj byla škola co nejpohodovější?
škola
Pro dítě je škola novou životní etapou. Jak se na ni připravit? (zdroj foto: pixabay.com)

14. 09. 2020

Nejmenší ze všech

I když je ve školce již za velkého borce, najednou se stane tím nejmenším z nejmenších. Škola je novou životní etapou a je proto dobré, aby bylo vaše dítě co nejsamostatnější. Tak se skvěle vyhnete šikaně ze strany starších dětí. Sebevědomé dítě, co se o sebe umí postarat, se rozhodně nestane terčem posměchu. Proto si zkontrolujte, zda během prázdnin před nástupem do školy vaše dítě zvládá například tyto dovednosti:

 • Dokáže se naprosto samo bez vaší asistence obléct a převléknout se do jiného oblečení.
 • Samo si obuje i vyzuje boty. Umí zavazovat tkaničky.
 • Pokud se dětem s dlouhými vlasy rozváže gumička, dokážou si vlasy upravit alespoň v nějaké míře sami, bez pomoci dospělého.
 • Dítě umí základní slušnostní slova jako je „Děkuji.“, „Dobrý den.“

Silnější to má jednodušší

Je úplně jedno, že jste své dítě třeba během předškolního roku naučili celou abecedu nebo vyjmenovaná slova, tyto znalosti při svém vstupu do školy potřebovat nebude. Co jej ale rozhodně na jeho první cestu vybaví více než skvěle, je jeho zdravé sebevědomí a vědomí, že dělat chyby je naprosto normální – a to ho škola určitě nenaučí. Většinou s tím máme problém i my dospělí, proto se hodí pracovat kromě dítěte také na sobě.

 • Chybami se člověk učí a chyby jsou naprosto v pořádku. To, že udělám chybu, neznamená, že něco neumím. Pouze se to právě učím. Umět překonat nezdary je super důležité!
 • Věřit sám sobě je skvělé! Rozhodně se vám bude v dětském věku lépe koukat do zrcadla, když vás rodiče vybaví větou: „Věřím ti, že to zvládneš. Už jsi přece dokázal sám i tohle a támhleto. Chápu, že se cítíš nesvůj. Budu na tebe myslet a přát ti, abys to zvládnul co nejlépe!“ než když vás počastují nesmyslem typu: „Už jsi velký kluk, tak běž.“
 • Uvědomovat si své silné a slabé stránky je taky paráda. Rozhodně pak nebude dítě vyjevené, když mu najednou něco nepůjde. Když si hrajete s balónem a dítěti to evidentně ani po několikadenní snaze nejde, je dobré si s humorem přiznat, že tohle třeba nebude jeho silná stránka. Zato ale má skvělou paměť nebo třeba umí rychle reagovat.
K TÉMATU  Jste doma a už nevíte, co dělat. Čas na koníčky! Které aktivity zavést či ,,oprášit"?

Se soustředěním to není valné

Dnešní děti se moc neumí soustředit. Pro rodiče je jednodušší, aby mělo dítě posudek s ADHD i tam, kde se pouze jedná o zdravé a velmi živé dítko, než abychom s nimi trávili několik hodin aktivním pohybem. Umět se soustředit na daný úkol je přitom ve škole dost důležité. Jak můžete soustředění natrénovat, aby pro něj škola nebyla takový problém?

 • Hrejte pexeso. Klidně jen s polovinou balíčku.
 • Zahrajte si spolu obyčejné domino.
 • Zkuste si spolu něco namalovat podle jednoduchého návodu na internetu.
 • Vytvořte si vlastní výrobek.
 • Naučte dítě modelovat ze skutečné plastelíny jednoduché postavičky a zvířátka.
 • Při pobytu v přírodě si společně vytvořte obrazec z přírodnin.
 • Namalujte společně na chodník umělecké dílo.
 • Podívejte se společně na jednu krátkou pohádku a poté se dítěte zeptejte na detaily z pohádky. Další pohádku nepouštějte. Toto opakujte každý den, dítě se naučí soustředit se, na co se dívá.
 • Pusťte si místo klasické pohádky krátkou audiopohádku. Opět se po jejím skončení dítěte ptejte, co se tam dělo.
 • Přes den si dejte chvíli čtení. Po přečtení krátké části knihy nebo básničky se opět ptejte na detaily.

Při všech těchto úkolech se chovejte jako kamarád, kterého daná aktivita baví. Jediné, na čem trvejte, je toto: daný úkol dokončit. Nebudete věřit, kolik skrytých talentů se ve vašem malém parťákovi ukrývá! Bude to krásné a dobrodružné trávení společného času!

Už se těšíte, až budete mít doma zdravě sebevědomého školáka, který zná svou hodnotu a dokáže i poznat své limity i talenty? Prostě škola hrou!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

6 tipů, jak proměnit dětský pokojíček v prostor pro školáka

Dítě a mobilní telefon. Odkdy ho má školák mít a čím se řídit při výběru

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Chcete zbytek teplých dní prožít na maximum? Chcete, aby si vaše děti z letošního léta odnesly co nejvíce nezapomenutelných zážitků? V takovém případě byste měli podniknout nějaký výlet nebo dovolenou. Teplé počasí ještě není u konce.
Vezměte děti do kina a schovejte se před dotěrným vedrem v sále. Tajný život mazlíčků 2 je animák od tvůrců filmů Já, padouch. Psí poslání 2 zaútočí na emoce a bláznivý Aladin je ztřeštěnou jízdou od Disneyho, kterou způsobí hlavně kouzelný Džin.
Make-up kdekoliv. Tyhle kosmetické vychytávky poradí, jak vytvořit vlastní rozjasňovač, čím nahradit pudr nebo udělat rychlé kontury obočí.
Období plodných dnů i samotná ovulace jsou jedinou cestou, díky které je možné stát se maminkou. Věděli jste ale, že ovulace v jednom cyklu nemusí být pouze jedna? A jak je možné, že za měsíc může tělo ovulovat klidně dvakrát?
Jste věčná začátečnice? Vždycky se pustíte do běhání a po pár týdnech to vzdáte? Nebo jste ještě nikdy neběhala, ale ráda byste začala? Možná právě vám se bude hodit následujících deset tipů, díky kterým si běh skutečně zamilujete.
Do roka a do dne, Lomikare, Lomikare... Ne ne, nejde o žádné zlo, natožpak historického charakteru. Jen ten časový úsek sedí pro přátelské a oboustranné ukončení spolupráce.
Ach, ti komáři! Letošní rok je na ně obzvlášť bohatý. Koupit si v obchodě repelent je jednoduché, máte široký výběr. A co takhle vyrobit si ho doma? Přírodní repelent vás spolehlivě ochrání nejen před komáry, ale i klíšťaty a dalším hmyzem. Přitom se obejdete bez chemikálií a získáte ochranu i pro citlivou nebo dětskou pokožku.
Skáčou, plavou, dovádějí. Tučňáci jsou nelétaví ptáci, které v zoo nezapomene navštívit nikdo. Ve volné přírodě ale předvádějí větší kousky!
Akné v těhotenství není nic neobvyklého. Je běžné, že se akné na začátku těhotenství trochu zhoršuje a s postupem času se opět zlepšuje. Pravděpodobným viníkem je nadměrná produkce kožního mazu, ke které dochází, když tělo produkuje větší množství estrogenu. Kožní problém odezní, když se vaše hormonální hladiny vrátí k normálu. Ale teď si řekneme, jak na akné ještě během těhotenství vyzrát.
V nejhorším případě úmrtí, v „nejlepším“ trvalé následky. Očkování v naší republice bylo zavedeno v letech 1946–1985. Úmrtnost u většiny nemocí klesla o 90-99,9 %. Přesto se i u nás vracejí na scénu nemoci, které jsme znali už jen z literatury: spalničky, dávivý neboli černý kašel, příušnice nebo zarděnky. Jak se jim bránit?
O tom, že smartphony a sociální média posunuly fotografii na novou úroveň, není pochyb. Dnes už můžete mít krásné fotky, aniž byste znali všechny fígle profesionálního fotografa. Přesto, že se vám podaří zachynit pěknou fotku, originalitu ji jednoduše dodáte s pomocí filtru. Jak se s nimi pracuje?

Výběr článků

Nevěra zasáhne fatálně každý vztah. Může však být také poučením a východiskem pro vybudování vztahu lepšího.
Výrazná změna zasáhla do české hudební scény, když zpěvák, hudebník a skladatel David Koller oznámil svůj odchod ze skupiny Lucie. Informaci potvrdil i jeho manažer Tomáš Staněk, ačkoliv zatím zůstává tajemstvím, co přesně stojí za touto změnou.
Dětem, které tráví nejméně sedm hodin denně u obrazovek chytrých zařízení, se mění struktura mozku. Ale již při dvou hodinách denně na počítači nebo mobilu se u dětí projevuje snížená inteligence, hůře čtou a nedokážou kvalitně komunikovat s okolím.

Nepřehlédněte

Mnoho lidí se potýká s bolestmi zad při sedavém zaměstnání. Často si poposedneme, vypneme se, ale za chvilku zase povolíme záda i břicho. Ty, kteří pracují u počítače celý den, trápí tuhá krční páteř a také trapézy máme stále v napětí. Co s tím? Přestávky a malý workout při práci na počítači jsou nutné, protože sedíme v jedné pozici a jediné čím hýbeme, jsou prsty na rukách… Zapojit své tělo, prohřát se a protáhnout se je s naším tipem jednoduché a zábavné.
Představte si, jaké by to bylo, kdybyste měli každý den úsměv na tváři. Kdyby se vám dařilo v práci, ve škole, ve vztazích a měli byste krásné zdraví. Ano, tohle všechno je možné a to za pomocí pozitivního myšlení. Už jen tohle všechno může být velkou motivací, abyste začali myslet pozitivně! Protože ty výsledky stojí opravdu za to. Jak ale na to? Jak se od stresu, smutku a strachů dostat k lepšímu myšlení?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek