Úterý , 04. 10. 2022

František

Škola je tady. Co by mělo umět vaše dítě, než do ní nastoupí?

Dítě ve věku zhruba šesti let čeká první velká životní výzva. Ze známého prostředí školky se poprvé přesune do velkého světa. Co by měl předškolák zvládat, aby pro něj byla škola co nejpohodovější?
škola
Pro dítě je škola novou životní etapou. Jak se na ni připravit? (zdroj foto: pixabay.com)

14. 09. 2020

Nejmenší ze všech

I když je ve školce již za velkého borce, najednou se stane tím nejmenším z nejmenších. Škola je novou životní etapou a je proto dobré, aby bylo vaše dítě co nejsamostatnější. Tak se skvěle vyhnete šikaně ze strany starších dětí. Sebevědomé dítě, co se o sebe umí postarat, se rozhodně nestane terčem posměchu. Proto si zkontrolujte, zda během prázdnin před nástupem do školy vaše dítě zvládá například tyto dovednosti:

 • Dokáže se naprosto samo bez vaší asistence obléct a převléknout se do jiného oblečení.
 • Samo si obuje i vyzuje boty. Umí zavazovat tkaničky.
 • Pokud se dětem s dlouhými vlasy rozváže gumička, dokážou si vlasy upravit alespoň v nějaké míře sami, bez pomoci dospělého.
 • Dítě umí základní slušnostní slova jako je „Děkuji.“, „Dobrý den.“

Silnější to má jednodušší

Je úplně jedno, že jste své dítě třeba během předškolního roku naučili celou abecedu nebo vyjmenovaná slova, tyto znalosti při svém vstupu do školy potřebovat nebude. Co jej ale rozhodně na jeho první cestu vybaví více než skvěle, je jeho zdravé sebevědomí a vědomí, že dělat chyby je naprosto normální – a to ho škola určitě nenaučí. Většinou s tím máme problém i my dospělí, proto se hodí pracovat kromě dítěte také na sobě.

 • Chybami se člověk učí a chyby jsou naprosto v pořádku. To, že udělám chybu, neznamená, že něco neumím. Pouze se to právě učím. Umět překonat nezdary je super důležité!
 • Věřit sám sobě je skvělé! Rozhodně se vám bude v dětském věku lépe koukat do zrcadla, když vás rodiče vybaví větou: „Věřím ti, že to zvládneš. Už jsi přece dokázal sám i tohle a támhleto. Chápu, že se cítíš nesvůj. Budu na tebe myslet a přát ti, abys to zvládnul co nejlépe!“ než když vás počastují nesmyslem typu: „Už jsi velký kluk, tak běž.“
 • Uvědomovat si své silné a slabé stránky je taky paráda. Rozhodně pak nebude dítě vyjevené, když mu najednou něco nepůjde. Když si hrajete s balónem a dítěti to evidentně ani po několikadenní snaze nejde, je dobré si s humorem přiznat, že tohle třeba nebude jeho silná stránka. Zato ale má skvělou paměť nebo třeba umí rychle reagovat.
K TÉMATU  Vysvědčení se blíží. Dětem nevyhrožujte předem, ani je netrestejte poté. Jak se na situaci připravit

Se soustředěním to není valné

Dnešní děti se moc neumí soustředit. Pro rodiče je jednodušší, aby mělo dítě posudek s ADHD i tam, kde se pouze jedná o zdravé a velmi živé dítko, než abychom s nimi trávili několik hodin aktivním pohybem. Umět se soustředit na daný úkol je přitom ve škole dost důležité. Jak můžete soustředění natrénovat, aby pro něj škola nebyla takový problém?

 • Hrejte pexeso. Klidně jen s polovinou balíčku.
 • Zahrajte si spolu obyčejné domino.
 • Zkuste si spolu něco namalovat podle jednoduchého návodu na internetu.
 • Vytvořte si vlastní výrobek.
 • Naučte dítě modelovat ze skutečné plastelíny jednoduché postavičky a zvířátka.
 • Při pobytu v přírodě si společně vytvořte obrazec z přírodnin.
 • Namalujte společně na chodník umělecké dílo.
 • Podívejte se společně na jednu krátkou pohádku a poté se dítěte zeptejte na detaily z pohádky. Další pohádku nepouštějte. Toto opakujte každý den, dítě se naučí soustředit se, na co se dívá.
 • Pusťte si místo klasické pohádky krátkou audiopohádku. Opět se po jejím skončení dítěte ptejte, co se tam dělo.
 • Přes den si dejte chvíli čtení. Po přečtení krátké části knihy nebo básničky se opět ptejte na detaily.

Při všech těchto úkolech se chovejte jako kamarád, kterého daná aktivita baví. Jediné, na čem trvejte, je toto: daný úkol dokončit. Nebudete věřit, kolik skrytých talentů se ve vašem malém parťákovi ukrývá! Bude to krásné a dobrodružné trávení společného času!

Už se těšíte, až budete mít doma zdravě sebevědomého školáka, který zná svou hodnotu a dokáže i poznat své limity i talenty? Prostě škola hrou!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

6 tipů, jak proměnit dětský pokojíček v prostor pro školáka

Dítě a mobilní telefon. Odkdy ho má školák mít a čím se řídit při výběru

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V každém životě ženy následuje ihned po probuzení návštěva koupelny. A kromě ranní ústní hygieny zde dochází ještě k jednomu velkému kroku, a sice k líčení. Žena se chce cítit krásná a šminky jí v tom pomáhají. Zatímco s nanášením make-upu si řada žen dobře poradí, problém nastává při líčení očí. V tomto případě se dopouštíme několika chyb.
Připravit vše potřebné pro dítě na dva týdny do malého kufříku je velmi složitá věc. Proto bychom se měli při balení snažit, aby dítěti nic nechybělo, ale aby v kufru nemělo ani zbytečně moc nepotřebných věcí. Existují seznamy věcí, které si na letní tábor má dítě vzít, ale co opravdu potřebuje a bez čeho se neobejde? Vezměte si papír a tužku a sepište si seznam.
Vytoužené jaro už klepe na dveře. Dny se oteplují a prodlužují, příroda a květiny se probouzejí k životu a my se pomalu vzpamatováváme ze zimního spánku. S příchodem jara přichází nejen obměna šatníku, ale také období častějšího zkrášlování, změna stravovacích návyků a získání nové energie. Řada z nás se začíná stresovat tím, že je na čase začít hubnout do plavek, zpevnit křivky, získat lepší kondici a celkově pročistit organismus. Hlavně klid! Tyto změny můžeme nastartovat za pomoci přírodních bylinek. Proč tělu nedopřát to, co potřebuje?
Přemýšlíte, co ještě pořídit na zahradu? Houpačka vám zpříjemní letní dny, kdy budete chtít posedět venku, ale vyhnout se přímému slunci. Jednoduché závěsné zahradní houpačky s ocelovou konstrukcí snadno přemístíte kamkoli po zahradě a na zimu se dají složit. Dřevěná pergola stojí pevně na místě, ale zase vypadá se zavěšenou houpačkou překrásně. Jen si vyberte!

Nepřehlédněte

Od pradávna je člověk zvyklý žít ve společenství. Pokud z něj odešel, tak většinou jen z donucení. Dnes naopak mnoho lidí tvrdí, že je jim dobře samotným. Singl jsou prostě v módě. Ale co když onemocníte, potřebujete hlídat děti nebo potřebují pomoc starší rodiče? Přejíždět nebo bydlet společně? Je lepší, když žije více generací pohromadě, nebo každá zvlášť?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek