Středa , 29. 11. 2023

Zina

Křestní jména, co se v naší zemi opravdu vyskytují. Budete se válet smíchy!

Že jste několikrát vzpomínaly na své rodiče kvůli tomu, že vám dali nevhodná křestní jména? Až si pročtete náš článek, budete jim s láskou děkovat. Rozhodně si můžete pogratulovat, že jste ještě dopadly dobře. Jdeme na přehled zajímavých a kuriózních křestních jmen, která se skutečně v naší zemi vyskytují.
křestní jména
Jenom jméno může vykouzlit úsměv na tváři! (zdroj foto: www.123rf.com)

05. 02. 2021

Jméno po slavném sochaři i želvím hrdinovi? Žádný problém!

Možná si někdy jako Květoslava připadáte nepatřičně, a dokonce se ani nemáte chuť otočit, když na vás známí volají „Kvěěětko“. Toto krásné ženské jméno sice v naší zemi nepatří, na rozdíl například od Lucie, Marie a Sofie, k těm nejběžnějším, stále ale užíváno je, a hlavně – je pro nás, Slovany, přirozené.

To stejné se rozhodně nedá říct o jméně novorozeného chlapečka, který se narodil jisté rodince v Ústí. Jeho maminka Sandra se totiž nechala inspirovat příběhem slavného sochaře, návrháře, ale i kresleným seriálem o želvích hrdinech. A jaké jméno že malý hošík dostal?

Uhodli byste jen těžko – novorozence totiž pojmenovali Donatelo Versace. A myslíte si, že má chlapec alespoň cizokrajné příjmení? Zklameme vás. Jmenuje se Stojka. Nezbývá dodat, než že přejeme chlapci s takovýmto jménem hodně štěstí zejména ve školním kolektivu.

Ať žijí indiáni!

Když se v šedesátých letech Evropou prohnalo šílenství v podobě silné fanouškovské základny slavných westernových příběhů o náčelníkovi Apačů, bylo jasné, že se dříve nebo později najde někdo, kdo bude toužit mít doma svého vlastního malého indiánka. A ano, stalo se.

Před několika desítkami let se v jihlavské nemocnici narodil malý Vinetue. Opět se zeptáme, zda si myslíte, že jeho exotické jméno bylo doplněno cizokrajným příjmením? Pokud jste tipovali, že nikoliv, tleskáme. Vinetue je příjmením Chlupatý.

Zamítnuto – aneb tato křestní jména prostě NE!

Pro všechna křestní jména v naší zemi platí, že musí být pravopisná, a také, že musí oficiálně existovat. Když rodiče stojí o exotické jméno pro svého potomka, bude potřeba, aby si zajistili znalecký posudek. Při něm matrikářky hledají, zda je jméno již v matrice zapsané.

K TÉMATU  Co dělá brankář, když má jeho tým na ledě převahu a hraje se na soupeřově polovině

Pokud by tomu tak nebylo, většinou je jméno zamítnuto. Například jméno Análie, které chtěli rodiče svému dítku dát v roce 2015, nakonec neprošlo, podobně jako křestní jméno Investice ze stejného roku.

Že by předzvěst bohatého života?

Rodiče často chtějí dát svému dítěti „do kolébky“ vlastnosti nebo životní úspěch, které je budou definovat a provázet. Ne nadarmo se často objevuje křestní jméno Sofie, které v překladu z řečtiny znamená „moudrost.“ Nutno přidat, že dříve se objevovala jeho česká verze, Žofie. Ta ale již v kurzu není.

Možná si někteří rodiče pro své dítě přejí bohatství a úspěch. Jak jinak si vysvětlit, když své dítko pojmenují stejně, jako slavnou automobilku proslulou zejména luxusními vozy? V Pardubicích se v roce 2014 narodil chlapeček, kterému dali rodiče křestní jméno Ferrari. Asi není třeba dodávat, že s příjmením Lakatoš se příliš k sobě tato dvojice jmen nehodí. Ale proti gustu…

Lidová tvořivost nezná mezí aneb křestní jména mezi námi

Abyste se mohli od srdce zasmát nebo si jen udělat příjemnou zábavnou chvilku, následuje výčet skutečně netradičních jmen. Některá vás zaručeně pobaví. Přidáme informaci, že tito lidé v naší zemi skutečně existují.

Může se vám tedy stát, že v řadě na poště před vámi si bude psaní vyzvedávat například Sergej Omrd, Pětiletka Koniprdová, Věkoslav Šmikmátor, Joshua Zrzavý, Anděl Oukrop, Tekla Řídká, Blanka Panenská nebo třeba Narcis Samec. Jak je vidět, jejich rodiče si dali opravdu záležet. Tohle jsou opravdu šílená křestní jména.

To ale rozhodně není všechno – co byste říkali tomu, kdyby se v řadě u lékaře před vámi ozvalo z úst sestry třeba jedno z následujících jmen: Vít Rus, Tomáš Pytlík, Lev Zajíček, Radek Řádek, Běla Černá, Margherita Noháčová, Žakelína Bejčková, Pravomil Medvídek nebo Panajota Školníková-Cvičková. Možná by se smíchem vyléčila většina pacientů v čekárně.

K TÉMATU  Naučné aplikace pro děti spojí jejich zájem o smartphony s něčím užitečným. Budou bavit děti i vás!

Tak co, jste rády za své jméno? Nebo byste s některým nešťastníkem skutečně měnily?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak nastražit malý vtípek na partnera. Budete se královsky bavit!

Rodičovské typy k popukání. Poznáte se i vy?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Během panující pandemie koronaviru se společnost Netflix mohla radovat snad každý den. Každý den jí totiž narůstalo množství diváků, kteří nevěděli, jak jinak si zkrátit čas než dobrým filmovým snímkem či seriálovým hitem. Popularita streamovací služby neutichla ani v okamžiku, kdy se lidé navrátili do svých zaměstnání. Naopak trend značně sílil, a to i díky novinkám, které Netflix neustále přináší.
Obývací pokoj je srdcem každého domova. Je to místo, kde trávíte spoustu času s rodinou
a přáteli, relaxujete po náročném dni, a kde se odehrávají často nezapomenutelné chvíle. Pohodlná a stylová křesla dotvářejí atmosféru obývacího pokoje a dělají z něj jedno
z nejpříjemnějších míst domova. V tomto článku se zaměříme na výběr toho pravého křesla do obýváku, které splní vaše potřeby a přinese do interiéru zároveň nádech elegance.
Kdo by dnes neznal zlatý devadesátkový hit jménem ledvinky. Během devadesátých let se jednalo o velice stylový kousek, který se nejčastěji kombinoval s batikovanými tričky a zvonovými kalhoty, případně se stejnými kalhotami a halenkou se zvonovými rukávy. Když se však ledvinky najednou stáhly z trhu, mnohé ženy to sice oplakaly, ale nakonec se se skutečností smířily - ledvinky už zkrátka nejsou v módě. Jejich žhavé kousky byly odhozeny do koše nebo zapadly hluboko do skříně. Jenže to je škoda. Každý módní trend totiž jednou ožije a ledvinky opravdu nejsou výjimkou.
Dva měsíce letních prázdnin utekly jako voda a opět nastalo období, kdy deset měsíců vypravujete děti do školy. Což bývá často plné zmatku. Aby u vás doma nevypukl tento scénář, přinášíme vám několik rad. Díky těm vás žádné školní ráno nezaskočí nepřipravené a vše stihnete.
Máte pocit, že vaše aviváž není tak zázračná jako v televizní reklamě? I když nerozjasní barvy vašeho prádla tak, jak by podle televize měla, nelamte nad ní hůl. Své využití najde i v mnoha dalších oblastech, na které její výrobce tak úplně nemyslel. Kde všude vám aviváž přijde vhod? To se dozvíte v našem dnešním článku.
Je sice pravdou, že jsme všichni netrpělivě čekali až se dostaví léto. V horkých letních měsících se nám ale nechtějí nosit tenisky nebo jinak uzavřené boty. V důsledků vysokých teplot mohou někomu také nohy začít otékat. V tuto chvíli přichází na scénu dámské sandály. Jaké jsou typy a s čím je vhodné je kombinovat? Může je nosit opravdu každá dáma a hodí se ke každé příležitosti? Všechny tyto informace jsme zjistili za vás.
V 90. letech bylo všechno mnohem jednodušší - zejména pokud jde o vztahy s celebritami. Ve skutečnosti existovaly četné páry celebrit z 90. let, které jsme všichni uctívali, i když jsme si nebyli jisti, jak dobře spolu vycházeli poté, co chaos na červeném koberci utichl a davy šly domů. Většina z těchto párů z 90. let se od té doby rozpadla. Ale pár šťastlivců je stále spolu a stále si užívá svůj románek.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek