Pátek , 21. 06. 2024

Alois

Křestní jména, co se v naší zemi opravdu vyskytují. Budete se válet smíchy!

Že jste několikrát vzpomínaly na své rodiče kvůli tomu, že vám dali nevhodná křestní jména? Až si pročtete náš článek, budete jim s láskou děkovat. Rozhodně si můžete pogratulovat, že jste ještě dopadly dobře. Jdeme na přehled zajímavých a kuriózních křestních jmen, která se skutečně v naší zemi vyskytují.
křestní jména
Jenom jméno může vykouzlit úsměv na tváři! (zdroj foto: www.123rf.com)

05. 02. 2021

Jméno po slavném sochaři i želvím hrdinovi? Žádný problém!

Možná si někdy jako Květoslava připadáte nepatřičně, a dokonce se ani nemáte chuť otočit, když na vás známí volají „Kvěěětko“. Toto krásné ženské jméno sice v naší zemi nepatří, na rozdíl například od Lucie, Marie a Sofie, k těm nejběžnějším, stále ale užíváno je, a hlavně – je pro nás, Slovany, přirozené.

To stejné se rozhodně nedá říct o jméně novorozeného chlapečka, který se narodil jisté rodince v Ústí. Jeho maminka Sandra se totiž nechala inspirovat příběhem slavného sochaře, návrháře, ale i kresleným seriálem o želvích hrdinech. A jaké jméno že malý hošík dostal?

Uhodli byste jen těžko – novorozence totiž pojmenovali Donatelo Versace. A myslíte si, že má chlapec alespoň cizokrajné příjmení? Zklameme vás. Jmenuje se Stojka. Nezbývá dodat, než že přejeme chlapci s takovýmto jménem hodně štěstí zejména ve školním kolektivu.

Ať žijí indiáni!

Když se v šedesátých letech Evropou prohnalo šílenství v podobě silné fanouškovské základny slavných westernových příběhů o náčelníkovi Apačů, bylo jasné, že se dříve nebo později najde někdo, kdo bude toužit mít doma svého vlastního malého indiánka. A ano, stalo se.

Před několika desítkami let se v jihlavské nemocnici narodil malý Vinetue. Opět se zeptáme, zda si myslíte, že jeho exotické jméno bylo doplněno cizokrajným příjmením? Pokud jste tipovali, že nikoliv, tleskáme. Vinetue je příjmením Chlupatý.

Zamítnuto – aneb tato křestní jména prostě NE!

Pro všechna křestní jména v naší zemi platí, že musí být pravopisná, a také, že musí oficiálně existovat. Když rodiče stojí o exotické jméno pro svého potomka, bude potřeba, aby si zajistili znalecký posudek. Při něm matrikářky hledají, zda je jméno již v matrice zapsané.

K TÉMATU  Knihy pro pohodový večer: desítka těch nejlepších

Pokud by tomu tak nebylo, většinou je jméno zamítnuto. Například jméno Análie, které chtěli rodiče svému dítku dát v roce 2015, nakonec neprošlo, podobně jako křestní jméno Investice ze stejného roku.

Že by předzvěst bohatého života?

Rodiče často chtějí dát svému dítěti „do kolébky“ vlastnosti nebo životní úspěch, které je budou definovat a provázet. Ne nadarmo se často objevuje křestní jméno Sofie, které v překladu z řečtiny znamená „moudrost.“ Nutno přidat, že dříve se objevovala jeho česká verze, Žofie. Ta ale již v kurzu není.

Možná si někteří rodiče pro své dítě přejí bohatství a úspěch. Jak jinak si vysvětlit, když své dítko pojmenují stejně, jako slavnou automobilku proslulou zejména luxusními vozy? V Pardubicích se v roce 2014 narodil chlapeček, kterému dali rodiče křestní jméno Ferrari. Asi není třeba dodávat, že s příjmením Lakatoš se příliš k sobě tato dvojice jmen nehodí. Ale proti gustu…

Lidová tvořivost nezná mezí aneb křestní jména mezi námi

Abyste se mohli od srdce zasmát nebo si jen udělat příjemnou zábavnou chvilku, následuje výčet skutečně netradičních jmen. Některá vás zaručeně pobaví. Přidáme informaci, že tito lidé v naší zemi skutečně existují.

Může se vám tedy stát, že v řadě na poště před vámi si bude psaní vyzvedávat například Sergej Omrd, Pětiletka Koniprdová, Věkoslav Šmikmátor, Joshua Zrzavý, Anděl Oukrop, Tekla Řídká, Blanka Panenská nebo třeba Narcis Samec. Jak je vidět, jejich rodiče si dali opravdu záležet. Tohle jsou opravdu šílená křestní jména.

To ale rozhodně není všechno – co byste říkali tomu, kdyby se v řadě u lékaře před vámi ozvalo z úst sestry třeba jedno z následujících jmen: Vít Rus, Tomáš Pytlík, Lev Zajíček, Radek Řádek, Běla Černá, Margherita Noháčová, Žakelína Bejčková, Pravomil Medvídek nebo Panajota Školníková-Cvičková. Možná by se smíchem vyléčila většina pacientů v čekárně.

K TÉMATU  5 nejčastějších chyb při soužití generací. Vyřešte je hravě

Tak co, jste rády za své jméno? Nebo byste s některým nešťastníkem skutečně měnily?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak nastražit malý vtípek na partnera. Budete se královsky bavit!

Rodičovské typy k popukání. Poznáte se i vy?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jak docílit toho, abyste měla vlasy nejen lesklé a pevné, ale také zdravé a odolné? Buď si můžete koupit vlasovou masku v drogerii, anebo si připravit vlastní, která vašim vlasům dodá všechny potřebné živiny a za mnohem nižší cenu.
Viber uvádí novou funkci nazvanou Polls (ankety), která uživatelům umožní snadno si ve skupinových chatech a komunitách zorganizovat hlasování na jakékoliv téma. Nová funkce rozšíří možnosti komunikace mezi uživateli, protože jim dává možnost vyjádřit svůj názor na jakékoliv téma snadno a rychle. Umožňuje také každému, kdo se zúčastní dané konverzace, sledovat, jaké názory mají ostatní na určité téma, a to přehledně, aniž by se museli probírat tisíci odpovědí a názorů.
Víte, že práce na poli, házení lopatou nebo pochod Praha-Prčice je pro naše tělo méně škodlivé než nesprávné sezení? Sezení je totiž pro páteř tou nejnamáhavější činností. Jak sedět, je zásadní pro vaše zdraví.
Cambridge dieta se skládá ze šesti kroků. Zaručuje rychlé hubnutí a těší se velké popularitě. Navíc vám po celou dobu bude k dispozici speciální nutriční poradce. Zní to až neuvěřitelně dobře? Pojďme se na tuto zázračnou dietu podívat zblízka!
Recept, který pro vás dnes máme, patří zcela výjimečně mezi ty náročnější. Ale výsledek rozhodně stojí za to. Tohle lehce netradiční vánoční cukroví si totiž okamžitě zamilujete. Kromě toho s ním uděláte skvělý dojem i na tu nejpřísnější tchýni.
Snad každá žena má své problémové partie, na kterých se ukazuje drobná pomerančová kůže nebo větší celulitida. Boj proti celulitidě není snadný, avšak ne nemožný. Proto můžete vyzkoušet tyto účinné tipy, které vás pomerančové kůže snadno zbaví nebo zmírní její další růst. Vyzkoušejte následující triky a mějte svou pokožku pod kontrolou.
Tolik krásných věcí může člověk vyrobit úplně sám. Kreativní DIY nápady vám napoví, jak je to snadné. Zaručeně najdete něco, co budete chtít i u vás doma! Perfektní nástěnné hodiny, jaké nemá nikdo jiný, dřevěný dekor přímo na zdi, pohodlné zahradní posezení z palet a další vychytávky. Co se vám líbí nejvíc?
S chutí upravujete nebo měníte interiér, ale nechcete, aby vás takové změny přišly příliš draho? Tady je pár šikovných vychytávek, jak na to. Těchto 13 nápadů vám umožní jednoduše přizpůsobit domov vašim představám. Inspirujte se!
Influencerka Shopaholicadel zažila nečekaný Štědrý den, když došlo k rozchodu s jejím partnerem Janem Kulasem (30). Veřejnost se dozvěděla o těhotenství a potratu, na což okamžitě reagoval expřítel obviněním z nemocničního pobytu způsobeného alkoholem. Nyní Adéla odmítá spekulace o nových vztazích a vyjadřuje lásku k své nezávislosti. Jaké jsou její plány do budoucna a jak se vyrovnává s tlakem veřejnosti? To vše a více v našem podrobném článku.
Rozhodli jste se, že do vašeho života zařadíte pohyb a budete tak dbát na celkové zdraví? Nebo se zkrátka jen chcete vrátit do formy či vyrýsovat svaly? Vedle zdravého jídelníčku je třeba začít i cvičit, ale už dávno neplatí, že musíte docházet jen do posilovny. Vytvořte si vlastní soukromé fitko u sebe doma.
V době koronavirové daleko více lidí pracuje formou home office, a tak si může přece jen více řídit svůj pracovní čas. Jestliže máte takovou možnost, zdřímněte si po obědě.
Někdo se narodil jako barvoslepý a celý život neviděl nic z barev tak, jak je vnímáme my ostatní. Jaký je to asi pocit, spatřit to všechno kolem poprvé? Speciální brýle umožní takovým lidem vnímat barevné spektrum. A tady se můžete podívat na reakce lidí, kteří to právě zažívají.

Výběr článků

Někdo se pyšní hustou a dlouhou hřívou, někdo se zase trápí se svými řídkými vlasy, které sotva dorostou po ramena. Naštěstí existuje možnost prodloužení vlasů, díky níž si řada z nás splní svůj sen – mít krásné a dlouhé vlasy. Jaké jsou metody prodloužení a na co si dát pozor?
Jahody povětšinou známe ze zahrádek a málokoho napadne, že by se vůně jejich čerstvých plodů mohla linout i z parapetů v domácnosti. Nemyslete si, že pěstování jahod doma je beznadějný podnik, ze kterého nebude mít nic jiného než dekorativní efekt. Některým nadšencům se podaří vytvořit celou jahodovou plantáž na parapetu nebo na lodžii – a po celý rok z ní sklízet zralé plody. Jaké jsou tedy zásady pěstování jahod doma v truhlíku a venku v zahrádce?
Milujete nakupování a ještě více milujete nakupování za super nízké ceny? V tom případě jste tady správně a určitě byste si neměli nechat ujít následující řádky! Pro všechny shopaholiky, kteří neodolají rozšiřování své sbírky o nové bezva kousky, jsme sepsali celkem 4 tipy na skvělé outlety, v nichž nakoupíte luxusní oblečení, boty i doplňky za parádně nízké ceny!

Nepřehlédněte

Nejste si jistá, zda vás partner pouze nevodí za nos? Jak poznat, že jde o lháře jako mrakodrap? Díky našim vyšetřovacím způsobům se dozvíte, zda jde o lháře, nebo jen o vaši domněnku.
Výběrem svatebních šatů stráví mnoho nevěst i několik týdnů. Patříte k těm, které se nemohou rozhodnout? Nechte se inspirovat módními trendy roku 2022 a možná najdete, co hledáte.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek