Středa , 30. 11. 2022

Ondřej

Křestní jména, co se v naší zemi opravdu vyskytují. Budete se válet smíchy!

Že jste několikrát vzpomínaly na své rodiče kvůli tomu, že vám dali nevhodná křestní jména? Až si pročtete náš článek, budete jim s láskou děkovat. Rozhodně si můžete pogratulovat, že jste ještě dopadly dobře. Jdeme na přehled zajímavých a kuriózních křestních jmen, která se skutečně v naší zemi vyskytují.
křestní jména
Jenom jméno může vykouzlit úsměv na tváři! (zdroj foto: www.123rf.com)

05. 02. 2021

Jméno po slavném sochaři i želvím hrdinovi? Žádný problém!

Možná si někdy jako Květoslava připadáte nepatřičně, a dokonce se ani nemáte chuť otočit, když na vás známí volají „Kvěěětko“. Toto krásné ženské jméno sice v naší zemi nepatří, na rozdíl například od Lucie, Marie a Sofie, k těm nejběžnějším, stále ale užíváno je, a hlavně – je pro nás, Slovany, přirozené.

To stejné se rozhodně nedá říct o jméně novorozeného chlapečka, který se narodil jisté rodince v Ústí. Jeho maminka Sandra se totiž nechala inspirovat příběhem slavného sochaře, návrháře, ale i kresleným seriálem o želvích hrdinech. A jaké jméno že malý hošík dostal?

Uhodli byste jen těžko – novorozence totiž pojmenovali Donatelo Versace. A myslíte si, že má chlapec alespoň cizokrajné příjmení? Zklameme vás. Jmenuje se Stojka. Nezbývá dodat, než že přejeme chlapci s takovýmto jménem hodně štěstí zejména ve školním kolektivu.

Ať žijí indiáni!

Když se v šedesátých letech Evropou prohnalo šílenství v podobě silné fanouškovské základny slavných westernových příběhů o náčelníkovi Apačů, bylo jasné, že se dříve nebo později najde někdo, kdo bude toužit mít doma svého vlastního malého indiánka. A ano, stalo se.

Před několika desítkami let se v jihlavské nemocnici narodil malý Vinetue. Opět se zeptáme, zda si myslíte, že jeho exotické jméno bylo doplněno cizokrajným příjmením? Pokud jste tipovali, že nikoliv, tleskáme. Vinetue je příjmením Chlupatý.

Zamítnuto – aneb tato křestní jména prostě NE!

Pro všechna křestní jména v naší zemi platí, že musí být pravopisná, a také, že musí oficiálně existovat. Když rodiče stojí o exotické jméno pro svého potomka, bude potřeba, aby si zajistili znalecký posudek. Při něm matrikářky hledají, zda je jméno již v matrice zapsané.

K TÉMATU  Kočka, která se ráda sveze na motorce. Na stupačky nedosáhne, ale držet se za jízdy umí

Pokud by tomu tak nebylo, většinou je jméno zamítnuto. Například jméno Análie, které chtěli rodiče svému dítku dát v roce 2015, nakonec neprošlo, podobně jako křestní jméno Investice ze stejného roku.

Že by předzvěst bohatého života?

Rodiče často chtějí dát svému dítěti „do kolébky“ vlastnosti nebo životní úspěch, které je budou definovat a provázet. Ne nadarmo se často objevuje křestní jméno Sofie, které v překladu z řečtiny znamená „moudrost.“ Nutno přidat, že dříve se objevovala jeho česká verze, Žofie. Ta ale již v kurzu není.

Možná si někteří rodiče pro své dítě přejí bohatství a úspěch. Jak jinak si vysvětlit, když své dítko pojmenují stejně, jako slavnou automobilku proslulou zejména luxusními vozy? V Pardubicích se v roce 2014 narodil chlapeček, kterému dali rodiče křestní jméno Ferrari. Asi není třeba dodávat, že s příjmením Lakatoš se příliš k sobě tato dvojice jmen nehodí. Ale proti gustu…

Lidová tvořivost nezná mezí aneb křestní jména mezi námi

Abyste se mohli od srdce zasmát nebo si jen udělat příjemnou zábavnou chvilku, následuje výčet skutečně netradičních jmen. Některá vás zaručeně pobaví. Přidáme informaci, že tito lidé v naší zemi skutečně existují.

Může se vám tedy stát, že v řadě na poště před vámi si bude psaní vyzvedávat například Sergej Omrd, Pětiletka Koniprdová, Věkoslav Šmikmátor, Joshua Zrzavý, Anděl Oukrop, Tekla Řídká, Blanka Panenská nebo třeba Narcis Samec. Jak je vidět, jejich rodiče si dali opravdu záležet. Tohle jsou opravdu šílená křestní jména.

To ale rozhodně není všechno – co byste říkali tomu, kdyby se v řadě u lékaře před vámi ozvalo z úst sestry třeba jedno z následujících jmen: Vít Rus, Tomáš Pytlík, Lev Zajíček, Radek Řádek, Běla Černá, Margherita Noháčová, Žakelína Bejčková, Pravomil Medvídek nebo Panajota Školníková-Cvičková. Možná by se smíchem vyléčila většina pacientů v čekárně.

K TÉMATU  Domácí mazlíčci tropí lumpárny, a jsou u toho děsně roztomilí. Kočky a psi jsou zdrojem nekonečné zábavy!

Tak co, jste rády za své jméno? Nebo byste s některým nešťastníkem skutečně měnily?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak nastražit malý vtípek na partnera. Budete se královsky bavit!

Rodičovské typy k popukání. Poznáte se i vy?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Brouzdáte po Netflixu nebo HBO GO a nevíte, co si pustit? Připravili jsme si pro vás TOP 5 seriálů, které byste si určitě neměla nechat ujít. Na své si přijdou romantické duše, milovnice napětí a dramatu a také ty ženy, které se chtějí zasmát a zkrátka žasnout.
Zimní zahrady jsou u nás stále více oblíbené. Kdo by si nechtěl užívat sluníčka a přirozeného světla i v době, kdy venku panuje zima. Vybudováním zimní zahrady navíc zvětšíte svůj obytný prostor a vznikne tak příjemné spojení s přírodou. Pokud je prostor i vytápěný, nic vám nebrání trávit zde váš čas kdykoliv. Jakou si vyberete?
Vzrostlý strom přímo v obýváku? Stromy v interiéru nejsou zrovna tradiční výzdobou, přesto se najdou tací, kteří mají kus přírody přímo u sebe doma. Budova musí většinou s takovým nápadem počítat už od začátku stavby, ale potom se můžete pochlubit skutečně originální dekorací, na kterou budou návštěvy koukat s otevřenou pusou. Zeleň uklidňuje a prospívá, takže na vás bude blahodárně působit každý den.
Mílovou rychlostí se k nám blíží léto – a to znamená hlavně prázdniny pro naše děti. Pokud si lámete hlavu, čím je v tomto období zabavit, věřte, že voda je to nejlepší, co můžete vymyslet. Děti přece milují rochnění se na koupališti! Tak si udělejte příjemný výlet a vydejte se na celý den do jednoho z našich nejoblíbenějších aquaparků. Které to jsou?
Když přicházíte domů, když kolem vašeho domu procházejí lidé, nebo když k vám přijede návštěva, první, co uvidí, je nejen váš dům, ale také zahrada, plot, garážová vrata. První dojem tedy vytváří spousta faktorů. Když dobře sladíte základní prvky na domě i kolem domu, bude vám to dělat radost každý den. V tomto článku se zaměříme na prvky, které se hodí na domě sladit tak, aby byl výsledný vzhled co nejlepší.
Zařídit domácnost může být oříšek, zejména pokud se chcete řídit pravidly starého čínského učení jménem Feng Shui. Jelikož díky správnému uspořádání nábytku se bude místností linout příjemná rodinná harmonie, pojďme tradičním čínským zásadám nahlédnout “pod pokličku”. Zejména se podívejme na dokonalý odstín, který by měl dominovat vašemu příbytku.
Léto je sice oblíbeným ročním obdobím pro mnoho z nás, ale naše pokožka a vlasy toto nadšení zrovna nesdílí. A proto bychom se o své tělo měli v létě starat ještě více než v ostatních ročních obdobích, nebo přinejmenším specificky. Jak by měla vypadat péče o vaše vlasy v době, kdy je spaluje letní žár?
Blížila se sedmá hodina večerní a my už jsme netrpělivě čekali před televizními obrazovkami, až se ozve známá melodie a objeví se mužík s papírovou čepičkou. Večerníček je fenoménem, který si pamatujeme do dneška, zvláště některé oblíbené pohádky, které nám každý večer před spaním přinášel. Zavzpomínejte si na pohádkovou nadílku s námi.
Připadáte si zmatení z toho, co vlastně jíst? V dnešní době jsme přehlcení velkým množstvím informací o stravě! Někdo radí jeden výživový směr a druhý zas radí jiný výživový směr. Takže jak se má pak člověk v tom vyznat, že? V dnešním článku vás seznámím s největšími výživovými chybami. Poté už se nebudete muset starat o to, jaký výživový směr je nejlepší. Stačí totiž přestat dělat následující chyby a máte vyhráno! 
Když si prohlížíte své fotky z dovolené, rozhodně nevypadáte jako módní ikony z časopisů a sociálních sítí? Poradíme vám zaručené fígle módních blogerek. Rozhodně zapomeňte na to, že nejste fotogenická. Jen musíte zaujmout tu správnou pózu a úhel - a výsledek bude úchvatný! Už se těšíte na nové fotky?

Nepřehlédněte

Realitní makléři u nás nemají nejlepší pověst. V posledních letech se vnímání jejich práce v očích prodávajících i kupujících poněkud zlepšilo, ale přesto přibývá Čechů, kteří se rozhodnout pro dobrodružství v neprobádaném světě realit bez ostříleného průvodce. Určitý podíl viny na tom mají autoři článků ve stylu „jak prodat nemovitost ve třech krocích“. Možná jste podobný návod četli a došli k závěru, že realitku vůbec nepotřebujete. Třeba to tak skutečně bude – můžete to zjistit v rámci jedinečného online kurzu, který připravila MAXIMA REALITY.
Psal se rok 2004 když do našich televizí vpadla historicky první řada Česko hledá SuperStar. Pěvecká soutěž lámala rekordy ve sledovanosti a její první vítězkou se stala zpěvačka Aneta Langerová, která se na naší malé hudební scéně slušně uchytila. Od té doby uplynulo hodně vody a řad hudební reality show. Hledali jsme talent a brzy na to i Česko Slovenskou SuperStar.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek