Sobota , 08. 10. 2022

Justýna

Vonné svíčky jako nebezpečná dekorace. Opravdu mohou způsobit rakovinu?

Spousta lidí si čas od času zpříjemní potemnělé večery tím, že zapálí vonné svíčky. Patříte k nim i vy? V tom případě je dobré se seznámit s riziky, které tato záliba přináší. Čemu všemu jdete naproti s každým zažehnutým plamínkem?
Vonné svíčky jako riziková dekorace. Opravdu mohou způsobit rakovinu?
zdroj: 123RF.com

Svíčky už zdaleka nejsou jen pouhým zdrojem světla a tepla. Bývají totiž neodmyslitelnou součástí vánočních svátků, romantických chvil ve dvou, narozeninových oslav i okamžiků posledního rozloučení s našimi blízkými. Věrně slouží také při magických rituálech, odstraňování negativních energií, relaxaci, meditaci či prostém navození útulné domácí atmosféry. Používány jsou ale i k léčení, odpuzování hmyzu nebo čistění uší. Jaký vztah k ním máte vy? Pokud si potrpíte vonné svíčky, měli byste vědět, že jejich záře je spojována s jistými zdravotními riziky. A to bez legrace!

Temná stránka oblíbená dekorace. Čeho se bát?

Většina dnešních svící se mimo jiné skládá i z parafínu, což je odpadní produkt, vznikající při destilaci ropy. Tato nažloutlá směs bývá následně chemicky bělena a dezodorizována, přičemž je zpracovávána na vosk. Při jejím zažehnutí se mohou uvolňovat toxické a těkavé sloučeniny, a to včetně acetonu, benzenu a toluenu, což jsou známé karcinogeny. Jde tak vlastně o stejné chemikálie, vyskytující se v emisích automobilových paliv. Zvyšují riziko alergií, astmatických záchvatů nebo kožních vyrážek. Tedy alespoň takový názor zastávají odborníci z americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA), kteří se na vonné svíčky zaměřili v jedné ze svých studií.

Rakovina nebo závratě. Vyberte si

Tamní experti se netají ani tím, že zmíněná světelná ozdoba má i další krajně nežádoucí vedlejší účinky. Podle nich vlivem obsaženého acetaldehydu a formaldehydu dráždí oči, nos i hrdlo, zatímco poskytuje příhodné podmínky pro vznik respiračních chorob, závratí a bolestí hlavy. Tím to ale bohužel ještě nekončí.

Specialisté ze jmenované organizace varují i před tím, že přítomné polycyklické uhlovodíky, stejně jako plyn zvaný akrolein, mohou sehrát klíčovou roli ve vývoji rakoviny, srdečních infarktů i mozkových příhod. Kdekoho teď asi napadne, že bude lepší se výrobkům s knotem raději vůbec nepřibližovat. Ostatně, i tak přece splní svůj dekorativní účel. Vidíte to stejně? Pravdou je, že toto „opatření“ vůbec nic neřeší.

K TÉMATU  Úzké lodičky a vysoké podpatky. Co na jejich nošení říkají odborníci?

I tma škodí. Ani nevíte, jak moc

Poznatky jiné studie, tentokrát uskutečněné na americké University of South Florida, naznačují, že parafínové svíčky šíří nízké hladiny benzenu i v případě, že nejsou zapálené. Jeho částice pak pronikají přímo do plic a jsou absorbovány krevním oběhem, takže se snadno rozšíří do každého orgánu i buňky v těle. A to se pochopitelně nemusí obejít bez následků.

Jak často používáte vonné svíčky vy?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Inspirace nikdy není dost, což platí nejen v případě, kdy sestavujeme nové outfity, ale i tehdy, kdy chceme zazářit s neodolatelným lookem. A protože sociální sítě byly a vždy budou nekonečným zdrojem nápadů, vybrali jsme pro vás ty nejlepší zahraniční beauty blogerky, které prostě nesmíte přehlédnout. Mrkněte na ně!
Volba barvy pro interiér, ve kterém se pohybujeme, má velký vliv i na naše psychické rozpoložení. Víte, jakou barvu vybrat a co bude znamenat pro váš prostor? Rozhodně se nevyplatí jen tak něco „plácnout“ na zeď. Pojďme se podívat na psychologii barev.
„Už toho mám dost!“ řekla naše redaktorka Irena, když se na sebe ráno podívala do zrcadla. Po špatném spánku se pod jejíma očima pohupovaly malé váčky. Kruhy pod očima nechce nikdo z nás, a proto jsme zkusily, co na ně zabírá.
Děti a mobilní telefony, to je časté téma k rodičovské diskuzi. Nikomu se nelíbí, kolik času u displejů chytrých zařízení děti tráví. Sami rodiče jim přitom přístroje dávají do rukou nebo jim jdou špatným příkladem. Navenek jsou nespokojení, ale zároveň si tak usnadňují práci a nechávají dítě zabavit se po svém. V jiných případech jim sami ukazují, kolik času u telefonu sami tráví. Proč to není dobře a jak situaci řešit?
Krásně a hladce oholené nohy bez jediného pořezání - to se zdá být nesplnitelným snem pro řadu žen. Je to ale opravdu tak náročné, jak se to jeví? Nebo je to jenom o několika tricích či dodržování zásad, které vedou k dokonalému oholení? Pojďme si prozradit, jak si dokonale oholit nohy. Vždyť hladká pokožka vede k vyšším sebevědomí.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek