Sobota , 02. 12. 2023

Blanka

Vonné svíčky jako nebezpečná dekorace. Opravdu mohou způsobit rakovinu?

Spousta lidí si čas od času zpříjemní potemnělé večery tím, že zapálí vonné svíčky. Patříte k nim i vy? V tom případě je dobré se seznámit s riziky, které tato záliba přináší. Čemu všemu jdete naproti s každým zažehnutým plamínkem?
Vonné svíčky jako riziková dekorace. Opravdu mohou způsobit rakovinu?
zdroj: 123RF.com

Svíčky už zdaleka nejsou jen pouhým zdrojem světla a tepla. Bývají totiž neodmyslitelnou součástí vánočních svátků, romantických chvil ve dvou, narozeninových oslav i okamžiků posledního rozloučení s našimi blízkými. Věrně slouží také při magických rituálech, odstraňování negativních energií, relaxaci, meditaci či prostém navození útulné domácí atmosféry. Používány jsou ale i k léčení, odpuzování hmyzu nebo čistění uší. Jaký vztah k ním máte vy? Pokud si potrpíte vonné svíčky, měli byste vědět, že jejich záře je spojována s jistými zdravotními riziky. A to bez legrace!

Temná stránka oblíbená dekorace. Čeho se bát?

Většina dnešních svící se mimo jiné skládá i z parafínu, což je odpadní produkt, vznikající při destilaci ropy. Tato nažloutlá směs bývá následně chemicky bělena a dezodorizována, přičemž je zpracovávána na vosk. Při jejím zažehnutí se mohou uvolňovat toxické a těkavé sloučeniny, a to včetně acetonu, benzenu a toluenu, což jsou známé karcinogeny. Jde tak vlastně o stejné chemikálie, vyskytující se v emisích automobilových paliv. Zvyšují riziko alergií, astmatických záchvatů nebo kožních vyrážek. Tedy alespoň takový názor zastávají odborníci z americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA), kteří se na vonné svíčky zaměřili v jedné ze svých studií.

Rakovina nebo závratě. Vyberte si

Tamní experti se netají ani tím, že zmíněná světelná ozdoba má i další krajně nežádoucí vedlejší účinky. Podle nich vlivem obsaženého acetaldehydu a formaldehydu dráždí oči, nos i hrdlo, zatímco poskytuje příhodné podmínky pro vznik respiračních chorob, závratí a bolestí hlavy. Tím to ale bohužel ještě nekončí.

Specialisté ze jmenované organizace varují i před tím, že přítomné polycyklické uhlovodíky, stejně jako plyn zvaný akrolein, mohou sehrát klíčovou roli ve vývoji rakoviny, srdečních infarktů i mozkových příhod. Kdekoho teď asi napadne, že bude lepší se výrobkům s knotem raději vůbec nepřibližovat. Ostatně, i tak přece splní svůj dekorativní účel. Vidíte to stejně? Pravdou je, že toto “opatření” vůbec nic neřeší.

K TÉMATU  Chia semínka: Přínos pro naše zdraví + recept jako BONUS!

I tma škodí. Ani nevíte, jak moc

Poznatky jiné studie, tentokrát uskutečněné na americké University of South Florida, naznačují, že parafínové svíčky šíří nízké hladiny benzenu i v případě, že nejsou zapálené. Jeho částice pak pronikají přímo do plic a jsou absorbovány krevním oběhem, takže se snadno rozšíří do každého orgánu i buňky v těle. A to se pochopitelně nemusí obejít bez následků.

Jak často používáte vonné svíčky vy?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Všechny to známe. Kolikrát něco řekneme a přitom si myslíme úplně něco jiného. Často především v komunikaci s našimi drahými polovičkami nebo nejlepšími kamarádkami nemůžeme říct to, co doopravdy chceme, protože by to působilo, že jsme chladnokrevné, věčně nespokojené, arogantní nebo vypočítavé potvory.
Téměř každá žena se chce líbit. Minimálně sobě, některé i svému partnerovi. Co to pro ni znamená? Mít zejména pěkně upravené vlasy, případně nehty, obličej s jemným make-upem a oblečení, které podtrhne její osobité kouzlo. Problémem je, že spousta žen vůbec netuší, jaký je jejich styl oblékání. A tak různě experimentují – a není to prostě ono.
Léto je v plném proudu a s ním i studentské prázdniny. Přemýšlíte, jak naložit s volným časem a zároveň si přivydělat nějaký ten peníz? Projděte si náš přehled, který vám usnadní výběr té pravé brigády.
Trendem posledních měsíců je pracovat z domova. Ano, plno věcí dokážeme zařídit i online – ono taky, co jiného nám nyní zbývá. Odpadá nutnost chvátat ráno do práce, dodržet přesnou dobu na oběd i mít připravené adekvátní oblečení do kanceláře. Zároveň zmizel každodenní stres, jak co nejrychleji dostat děti do školy, odpoledne je vyzvednout a dopravit na kroužky. Mohlo by se to zdát vlastně o mnoho snadnější, ale naše zdraví to nemusí vždy příliš ocenit. Jaké následky na něm může náš pohodový home office napáchat?
Léto je časem dovolených, ale každá taková sranda něco stojí. Lehké upuštění páry a odjezd ze stereotypního života, nám poskytuje odpočinek a oddech. Jenže kde na něj vzít peníze? Pokud jste letos za dovolenou nechtěně utratili majlant nebo máte tu svou vysněnou teprve před sebou, jistě vám přijdou vhod naše tipy, jak ušetřit na dovolené peníze.
Pro mnoho žen je přechod velkým strašákem kvůli jeho nepříjemným symptomům. K nim patří návaly horka, noční pocení, výkyvy nálad a únava. Jenže menopauza patří k životu a je jeho přirozenou součástí. Projde jí každá žena. Ovšem existují přípravky, které vám pomohou její příznaky zmírnit a toto období zvládnout s grácií. Soutěžte s námi a vyhrajte doplňky stravy Naturevia PerfectDay a Magnesium 1!

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek