Úterý , 17. 05. 2022

Přemysl

Vonné svíčky jako nebezpečná dekorace. Opravdu mohou způsobit rakovinu?

Spousta lidí si čas od času zpříjemní potemnělé večery tím, že zapálí vonné svíčky. Patříte k nim i vy? V tom případě je dobré se seznámit s riziky, které tato záliba přináší. Čemu všemu jdete naproti s každým zažehnutým plamínkem?
Vonné svíčky jako riziková dekorace. Opravdu mohou způsobit rakovinu?
zdroj: 123RF.com

Svíčky už zdaleka nejsou jen pouhým zdrojem světla a tepla. Bývají totiž neodmyslitelnou součástí vánočních svátků, romantických chvil ve dvou, narozeninových oslav i okamžiků posledního rozloučení s našimi blízkými. Věrně slouží také při magických rituálech, odstraňování negativních energií, relaxaci, meditaci či prostém navození útulné domácí atmosféry. Používány jsou ale i k léčení, odpuzování hmyzu nebo čistění uší. Jaký vztah k ním máte vy? Pokud si potrpíte vonné svíčky, měli byste vědět, že jejich záře je spojována s jistými zdravotními riziky. A to bez legrace!

Temná stránka oblíbená dekorace. Čeho se bát?

Většina dnešních svící se mimo jiné skládá i z parafínu, což je odpadní produkt, vznikající při destilaci ropy. Tato nažloutlá směs bývá následně chemicky bělena a dezodorizována, přičemž je zpracovávána na vosk. Při jejím zažehnutí se mohou uvolňovat toxické a těkavé sloučeniny, a to včetně acetonu, benzenu a toluenu, což jsou známé karcinogeny. Jde tak vlastně o stejné chemikálie, vyskytující se v emisích automobilových paliv. Zvyšují riziko alergií, astmatických záchvatů nebo kožních vyrážek. Tedy alespoň takový názor zastávají odborníci z americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA), kteří se na vonné svíčky zaměřili v jedné ze svých studií.

Rakovina nebo závratě. Vyberte si

Tamní experti se netají ani tím, že zmíněná světelná ozdoba má i další krajně nežádoucí vedlejší účinky. Podle nich vlivem obsaženého acetaldehydu a formaldehydu dráždí oči, nos i hrdlo, zatímco poskytuje příhodné podmínky pro vznik respiračních chorob, závratí a bolestí hlavy. Tím to ale bohužel ještě nekončí.

Specialisté ze jmenované organizace varují i před tím, že přítomné polycyklické uhlovodíky, stejně jako plyn zvaný akrolein, mohou sehrát klíčovou roli ve vývoji rakoviny, srdečních infarktů i mozkových příhod. Kdekoho teď asi napadne, že bude lepší se výrobkům s knotem raději vůbec nepřibližovat. Ostatně, i tak přece splní svůj dekorativní účel. Vidíte to stejně? Pravdou je, že toto „opatření“ vůbec nic neřeší.

K TÉMATUJednoduchý návod, jak vyndat bez námahy plný pytel z odpadkového koše

I tma škodí. Ani nevíte, jak moc

Poznatky jiné studie, tentokrát uskutečněné na americké University of South Florida, naznačují, že parafínové svíčky šíří nízké hladiny benzenu i v případě, že nejsou zapálené. Jeho částice pak pronikají přímo do plic a jsou absorbovány krevním oběhem, takže se snadno rozšíří do každého orgánu i buňky v těle. A to se pochopitelně nemusí obejít bez následků.

Jak často používáte vonné svíčky vy?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Rychle dojet do mateřské školky, odložit dítě paní učitelce a už abychom byli v práci. Rodiče dnes často spoléhají na to, že paní učitelka ve školce (škole) se už nějak postará o to, co je třeba. Před výchovou ale neutečeme, a ani se nezbavíme odpovědnosti z ní vyplývající. Pro dítě je největší autorita rodič. Ve školce se navíc dítě má učit jiné věci, než to, co jako rodiče doma zanedbáváme.
Každá žena má svou oblíbenou kabelku. A často se nejedná jen o jeden kousek! Co vše dámy v kabelkách nosí a na co jich potřebují tak moc? Stejně jako oblečení a boty podléhají módním trendům, tak také kabelky a peněženky jsou ovlivněné světem módy. Pořádají se módní přehlídky zaměřené přímo na kabelky, peněženky a módní doplňky. Co tedy obsahuje taková typická dámská kabelka?
Děti dnes vyrůstají mezi chytrými telefony a tablety, a jejich zájem o ně musíte mít pod kontrolou. Vaše ratolesti vás vidí chytrou elektroniku používat, a není třeba se snažit jim zájem o ni odpírat. Nemyslíme tím, aby vaše dítě místo stavebnice nebo panenky žmoulalo telefon, ale existují hry, které se snaží zábavnou formou něčemu přiučit. Jaké aplikace budou užitečné pro ty nejmenší?
Léto se rychle blíží a s ním i koupání a další radovánky. Jenže ty každoročně pro mnoho žen skončí nepříjemnými potížemi. Pálení či řezání při močení bývají jejich typickými prvními příznaky. Pokud se u vás projeví, na nic nečekejte a okamžitě jednejte. Včasný zásah vás totiž může ochránit před vzplanutím problému v plné síle a následnými recidivami v podobě opakovaných problémů močových cest. Máte-li k těmto letním potížím sklony, myslete na prevenci!
Že se nedá módou a módními trendy bojovat proti „blbé“ náladě? Ale dá! Důkazem jsou aktuální trendy na rok 2021, které se na symboliku naděje, síly a vytrvalosti soustředí nejen v barvách, vybavení domácnosti, ale také ve stylu oblékání, účesů a samozřejmě i líčení. Pojďme se na jednotlivé trendy tohoto roku podívat právě optikou nálady a symboliky. Uvidíte, že letos bude čím zahánět chmury!
Již půl roku se potýkáme s rouškami v různých prostorách. Zatímco někdo v roušce musí trávit jen nezbytný čas například při nákupu, pro jiné se tato povinnost vztahuje na celou pracovní dobu. Pleť pod vlivem vlhka, tepla a nedostatku vzduchu logicky velmi trpí. Objevil se nový problém – jmenuje se maskné. Jak předejít jeho vzniku a jak s ním bojovat, když už se objeví? Poradíme vám.

Nepřehlédněte

Pěstování zeleniny je v plném proudu. Zatímco někteří aktivně do připravených a okopaných záhonů sází brambory, jiní se pouští do pěstování jahod nebo salátů. A pak jsou tu ti, kteří si zatím do skleníků sází papriky, jež mají tendenci prodlužovat život.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek