Pátek , 26. 04. 2024

Oto

Mýty o kráse: 10 největších z nich, kterým stále věříme

Ve světě krásy panuje řada mýtů a stereotypů. Některé z nich jsou pozůstatky starších studií, jiné vznikly jednoduše mezi lidmi a postupně se staly dostatečně přesvědčivé natolik, že ovlivnily naše chování a přístup ke kráse jako takový. Vyznat se ve světě pravdy a mýtů je skutečně nelehký úkol, ovšem, abychom vám jej alespoň trochu usnadnili, připravili jsme pro vás seznam těch nejčastějších mýtů, které i dodnes kolují mezi námi.
mýty o kráse
V čem se mýlíme v souvislosti s krásou? (foto: 123RF)

24. 06. 2021

24. 06. 2021

Občas tu a tam něco zaslechneme, třeba i mýty o kráse. Když je to jednou, mávneme nad tím rukou. Jakmile to ale slyšíme na každém rohu (protože přeci na každém šprochu, pravdy trochu), postupně si okolní názory a poznatky osvojíme natolik, že jim sami věříme, přestože nemáme žádný podložený důkaz v rukou.

To samé se dotýká také oblasti krásy, která je snad vůbec nejvíc spojená s nejrůznějšími mýty různého charakteru. A nutno uznat, že některé z nich v závěru mohou napáchat více škody, než užitku. Ovšem ve chvíli, kdy sami víme, jak krása dá pořádně zabrat, se chytáme každého stébla, což se nám ale nakonec nemusí zrovna dvakrát vyplatit.

Proto se pojďme podívat na několik nejčastějších mýtů, které je vůbec nejlepší jednou pro vždy pustit z hlavy. Podívejte se mýtům do očí!

MÝTUS: Častým stříháním vlasy sílí a rychleji rostou

To jsme si svého času mysleli snad všichni, ovšem když zjistíme, jak pracuje vlasová cibulka, folikul i samotný vlas, rázem nám dojde, že je vše tak trochu jinak. Ano, pravidelným zkracováním vlasů získáte jeden velký benefit – konečky nebudou tak roztřepené a suché, ovšem na sílu a délku vlasů to nemá vůbec žádný vliv. Pro podporu vlasů je totiž důležité cílit na vlasovou pokožku a její výživu, nikoli na konečky. 

MÝTUS: Pravidelným holením budou chloupky silnější

Mezi mýty o kráse patří i ty o holení. Chloupky po holením v žádném případě nezesílí a to z jednoduchého důvodu. Při holení totiž zkracujete koncovou slabší část nad povrchem pokožky, nijak tedy nezasahujete do vlasového folikulu a jeho silnější části. Vše je tedy optický klam způsobený tím, že když chlup roste, široká část povyroste, proto chlup vypadá na pohled hrubší.

K TÉMATU  Plážová móda 2022 – co se bude nosit tuto sezónu?

MÝTUS: Každodenní mytí vlasů je mastí

O tom, zda se vlasy mastí více či méně, nerozhoduje četnost mytí, nýbrž typ vašich vlasů a také použitý přípravek. Pokud se vám vlasy více mastí, je to známkou mastnějšího typu pokožky, která si žádá kvalitní přípravek, jež snižuje produkci mazu vlasové pokožky. Vlasy si tedy myjte dle potřeby, a jak to vyhovuje vám.

MÝTUS: Make-up ucpává póry

Dnešní make-upy jsou vyrobené tak, aby neucpávaly póry. Ucpávají se však tehdy, pokud pleti po náročném dni nedopřejete kvalitní odlíčení. Zároveň také nezapomínejte na noční péči, která podpoří regeneraci pleti ve spánku.

MÝTUS: Suchou pleť vyřeší hydratační krém a pití velkého množství vody

Každá suchá pokožka potřebuje hodnotnou hydrataci, o tom není žádný pochyb. Ovšem pokud bojujete se suchou pletí, jen hydratační krémy a bohatý pravidelný pitný režim problém nevyřeší. Často za tím stojí vitamínová podvýživa a také nedostatek kožního tuku (lipidů), který produkuje v pokožce maz. K suché pleti je tedy nutné přistupovat vždy komplexně. 

MÝTUS: Při častější epilaci mi přestanou růst chloupky

Jediné, po čem můžete dát sbohem chloupkům, jsou metody (fotoepilace, laserová epilace,…), které zničí vlasovou cibulku. Klasickou epilací toho nedosáhnete, jelikož se tím nepoškodí cibulka, ale pouze se vytrhne chlup z cibulky, kde se časem vytvoří nový.

MÝTUS: Peeling zbytečně vysušuje pleť

Nikoliv, opět se jedná o mýty o kráse. Šetrný peeling negativně neovlivní stav pokožky, pouze jí efektivně zbaví všech nečistot a odumřelých buněk, čímž se stimuluje buněčná regenerace a prokrvení pokožky. Není vhodné jej však používat každý den. 

MÝTUS: Pasta na zuby odstraní akné a uhříky

V pastě se nachází několik aktivních látek, které jsou skutečné účinné v hojení, avšak má to jednu vadu na kráse. Pasty mimo jiné obsahují i řadu dalších složek, s nimiž si akorát můžete zadělat na velký malér – počínaje lehkým podrážděním až po tvorbu zanícených pupínků.

K TÉMATU  Jdeme zatočit s kruhy pod očima. Co zabralo?

MÝTUS: Časté česání způsobí vypadávání vlasů

Vlasy mohou vypadávat z různých důvodů – vlivem hormonálních změn či nezdravého životního stylu. Časté používání hřebenu v tom nehraje vůbec žádnou roli.

MÝTUS: Kosmetika z vazelíny je zachráncem suché pokožky

Vazelína je dobrý sluha, ovšem někdy špatný pán. Při řešení kosmetických neduhů může být užitečná, ovšem vždy záleží na konkrétním problému. V opačném případě totiž může dojít k tomu, že hutná vazelína neumožní pokožce volně dýchat, což může být počátkem dalšího rozvoje problémů. Vždy se proto vyplatí konzultace s dermatologem. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Hollywoodský úsměv snadno a rychle: nejúčinnější způsoby bělení zubů

Jak hydratovat pokožku? Možností je vícero

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Pandemie se rychle šíří. Čísla nemocných stoupají, proto byste neměli na nic čekat a podpořit svou imunitu. Nikdy totiž nevíte, kdy a kde se s nemocným můžete setkat. Abyste měli dobře fungující obranyschopnost, musíte mít ve formě střeva. K tomu vám pomohou probiotika. Soutěžte s námi a vyhrajte balíček doplňků stravy Naturevia, ve kterém najdete kvalitní přípravky pro celou rodinu.
Černé tečky jsou noční můrou nás všech. Objeví se již pár dní poté, co opustíme kosmetický salón, a vracejí se s železnou pravidelností. Možná jste ale ještě nepřišli na správný způsob, jak na ně. Máme pro vás TOP tipy, jak s nimi zatočit!
Zimní dny přímo vybízejí naši fantazii, aby si tak trochu popustila uzdu a koukla se po nádherných a charismatických mužích, kteří se okolo nás vyskytují. Teď se podíváme na ty, kteří jsou nejen slavní, ale také naprosto nedostupní. Dali totiž přednost jiným mužům! Gayové, a přitom takoví krasavci! Fňuk!
Vychutnejte si nejzábavnější kompilaci ze společného života s domácími mazlíčky. Psi a kočky jsou úžasní, a i přes jejich rozdíly mají spoustu společného. Patří mezi zvířátka, která máme doma nejčastěji. A umí tropit pěkné vylomeniny!
Současná hygienická situace si žádá kooperaci nás všech. Je potřeba, abychom se chránili podle hesla, které bylo vytvořeno: „Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě.“ Roušku si můžete vyrobit mnoha způsoby.
TikTok je v dnešní době nejrychleji rostoucí platforma sociálních médií na světě. Má více než 1 miliardu aktivních uživatelů měsíčně ve 155 zemích.
Vztahy jsou velmi křehká záležitost. Mohou být snadno otřeseny drobnými nedorozuměními či menšími problémy. Jakmile jsou jednou něčím takovým narušeny, je pak velmi těžké do nich vrátit ztracenou důvěru. Záleží-li nám na druhém člověku, snažíme se, aby se vztah zachránil. Pokud je toto i váš případ, tak si přečtěte, jak toho lze docílit.
Od pradávna je člověk zvyklý žít ve společenství. Pokud z něj odešel, tak většinou jen z donucení. Dnes naopak mnoho lidí tvrdí, že je jim dobře samotným. Singl jsou prostě v módě. Ale co když onemocníte, potřebujete hlídat děti nebo potřebují pomoc starší rodiče? Přejíždět nebo bydlet společně? Je lepší, když žije více generací pohromadě, nebo každá zvlášť?
Také přemýšlíte, že by se vaší domácností proháněl robotický vysavač? My to vyzkoušeli, abychom se přesvědčili, zda je třeba jej chválit, nebo zda si ještě počkáme na pokrok. Proč jsme byli nadšeni, a co jediné vysavači nemůžeme odpustit?
Zatímco vysoký krevní tlak se dá hodnotit jako život ohrožující, nízký tlak je spíš skrytý, tichý problém. Ovšem i tak by se lidé, kteří mají nízký tlak, měli mít na pozoru. Jak poznat, že nízký tlak máte, jaké jsou jeho příčiny a jak se můžete léčit?
Stále ještě máte zafixované tenisky jako sportovní obuv, která se nehodí do města nebo do práce?
Plánujete svou zahradu krásně osvítit? Chcete na ní strávit následující teplé měsíce? Osvětlení na zahradu zkrátka patří. Je součástí vašich večerů s přáteli i grilovacích večírků. Je to nejen stylový prvek, ale také mluvíme o funkční a praktické části zahrady zabraňující mnoha nepříjemným nehodám jako jsou pády ze schodů, pády do bazénů, jezírek a podobně. Vyberte si osvětlení na zahradu správně a střízlivě.

Výběr článků

Sůl možná není až tak zdravá na talíři, ale jako kosmetický přípravek dokáže hotové zázraky. Účinky mořské vody známe snad všechny, ale nemusíme hned jezdit k moři, abychom si mohly dopřát všechny blahodárné účinky soli.
Celý svět stále ještě žije koronavirovou pandemií. Ve večerních zprávách nevidíme nic jiného než pouze počet přibývajících nakažených či informaci o další mutaci zákeřeného onemocnění. Bohužel se pozornost odvrací od mnoha dalších nemocí, jež jsou tu mezi námi stále. Jednou z nich je také legionella. 
Není žádným tajemstvím, že poslední roky jsou pro každého z nás náročné, což se podepsalo jak na zdraví fyzickém a psychickém, tak i na partnerských vztazích. Mnoho párů prožilo „křest ohněm“, některým vztah vydržel, jiným ne. Dopady pandemie se nevyhnuly ani hereckým hvězdám.

Nepřehlédněte

Nákup vánočních dárků se často mění v noční můru, každý z členů rodiny totiž obvykle všechno má, nic nepotřebuje a zejména starší lidé zkrátka nic nechtějí a je velmi těžké se jim zavděčit. Také každý rok řešíte tohle dilema? Nevíte, čím potěšit a obdarovat své nejbližší a docházejí vám nápady? Podle čeho vlastně dárky vybírat a opravdu se trefit? Nikdo nechce dát dárek, který nepotěší. Jděte na to letos chytře.
Turecké koberce dříve sloužily nomádům jako ochrana před nepřízní počasí. V posledních letech se ale staly velmi moderní a také luxusní záležitostí. Vydejte se s námi do jedné z výrobny tureckých koberců a podívejte se, jak se tento investiční skvost vyrábí.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek