Úterý , 06. 12. 2022

Mikuláš

Mýty o kráse: 10 největších z nich, kterým stále věříme

Ve světě krásy panuje řada mýtů a stereotypů. Některé z nich jsou pozůstatky starších studií, jiné vznikly jednoduše mezi lidmi a postupně se staly dostatečně přesvědčivé natolik, že ovlivnily naše chování a přístup ke kráse jako takový. Vyznat se ve světě pravdy a mýtů je skutečně nelehký úkol, ovšem, abychom vám jej alespoň trochu usnadnili, připravili jsme pro vás seznam těch nejčastějších mýtů, které i dodnes kolují mezi námi.
mýty o kráse
V čem se mýlíme v souvislosti s krásou? (foto: 123RF)

24. 06. 2021

24. 06. 2021

Občas tu a tam něco zaslechneme, třeba i mýty o kráse. Když je to jednou, mávneme nad tím rukou. Jakmile to ale slyšíme na každém rohu (protože přeci na každém šprochu, pravdy trochu), postupně si okolní názory a poznatky osvojíme natolik, že jim sami věříme, přestože nemáme žádný podložený důkaz v rukou.

To samé se dotýká také oblasti krásy, která je snad vůbec nejvíc spojená s nejrůznějšími mýty různého charakteru. A nutno uznat, že některé z nich v závěru mohou napáchat více škody, než užitku. Ovšem ve chvíli, kdy sami víme, jak krása dá pořádně zabrat, se chytáme každého stébla, což se nám ale nakonec nemusí zrovna dvakrát vyplatit.

Proto se pojďme podívat na několik nejčastějších mýtů, které je vůbec nejlepší jednou pro vždy pustit z hlavy. Podívejte se mýtům do očí!

MÝTUS: Častým stříháním vlasy sílí a rychleji rostou

To jsme si svého času mysleli snad všichni, ovšem když zjistíme, jak pracuje vlasová cibulka, folikul i samotný vlas, rázem nám dojde, že je vše tak trochu jinak. Ano, pravidelným zkracováním vlasů získáte jeden velký benefit – konečky nebudou tak roztřepené a suché, ovšem na sílu a délku vlasů to nemá vůbec žádný vliv. Pro podporu vlasů je totiž důležité cílit na vlasovou pokožku a její výživu, nikoli na konečky. 

MÝTUS: Pravidelným holením budou chloupky silnější

Mezi mýty o kráse patří i ty o holení. Chloupky po holením v žádném případě nezesílí a to z jednoduchého důvodu. Při holení totiž zkracujete koncovou slabší část nad povrchem pokožky, nijak tedy nezasahujete do vlasového folikulu a jeho silnější části. Vše je tedy optický klam způsobený tím, že když chlup roste, široká část povyroste, proto chlup vypadá na pohled hrubší.

K TÉMATU  Deset mýtů a fake news o očkování. Čemu věříme a jaká jsou skutečná fakta?

MÝTUS: Každodenní mytí vlasů je mastí

O tom, zda se vlasy mastí více či méně, nerozhoduje četnost mytí, nýbrž typ vašich vlasů a také použitý přípravek. Pokud se vám vlasy více mastí, je to známkou mastnějšího typu pokožky, která si žádá kvalitní přípravek, jež snižuje produkci mazu vlasové pokožky. Vlasy si tedy myjte dle potřeby, a jak to vyhovuje vám.

MÝTUS: Make-up ucpává póry

Dnešní make-upy jsou vyrobené tak, aby neucpávaly póry. Ucpávají se však tehdy, pokud pleti po náročném dni nedopřejete kvalitní odlíčení. Zároveň také nezapomínejte na noční péči, která podpoří regeneraci pleti ve spánku.

MÝTUS: Suchou pleť vyřeší hydratační krém a pití velkého množství vody

Každá suchá pokožka potřebuje hodnotnou hydrataci, o tom není žádný pochyb. Ovšem pokud bojujete se suchou pletí, jen hydratační krémy a bohatý pravidelný pitný režim problém nevyřeší. Často za tím stojí vitamínová podvýživa a také nedostatek kožního tuku (lipidů), který produkuje v pokožce maz. K suché pleti je tedy nutné přistupovat vždy komplexně. 

MÝTUS: Při častější epilaci mi přestanou růst chloupky

Jediné, po čem můžete dát sbohem chloupkům, jsou metody (fotoepilace, laserová epilace,…), které zničí vlasovou cibulku. Klasickou epilací toho nedosáhnete, jelikož se tím nepoškodí cibulka, ale pouze se vytrhne chlup z cibulky, kde se časem vytvoří nový.

MÝTUS: Peeling zbytečně vysušuje pleť

Nikoliv, opět se jedná o mýty o kráse. Šetrný peeling negativně neovlivní stav pokožky, pouze jí efektivně zbaví všech nečistot a odumřelých buněk, čímž se stimuluje buněčná regenerace a prokrvení pokožky. Není vhodné jej však používat každý den. 

MÝTUS: Pasta na zuby odstraní akné a uhříky

V pastě se nachází několik aktivních látek, které jsou skutečné účinné v hojení, avšak má to jednu vadu na kráse. Pasty mimo jiné obsahují i řadu dalších složek, s nimiž si akorát můžete zadělat na velký malér – počínaje lehkým podrážděním až po tvorbu zanícených pupínků.

K TÉMATU  Zimní péče o pleť pomocí domácí kosmetiky

MÝTUS: Časté česání způsobí vypadávání vlasů

Vlasy mohou vypadávat z různých důvodů – vlivem hormonálních změn či nezdravého životního stylu. Časté používání hřebenu v tom nehraje vůbec žádnou roli.

MÝTUS: Kosmetika z vazelíny je zachráncem suché pokožky

Vazelína je dobrý sluha, ovšem někdy špatný pán. Při řešení kosmetických neduhů může být užitečná, ovšem vždy záleží na konkrétním problému. V opačném případě totiž může dojít k tomu, že hutná vazelína neumožní pokožce volně dýchat, což může být počátkem dalšího rozvoje problémů. Vždy se proto vyplatí konzultace s dermatologem. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Hollywoodský úsměv snadno a rychle: nejúčinnější způsoby bělení zubů

Jak hydratovat pokožku? Možností je vícero

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Domácnost jako ze žurnálu, to je snem mnohých. Inspirovat se můžete buďto na sociálních sítích nebo v magazínech, které o bydlení pojednávají. Anebo si prostě a jednoduše můžete pustit nejlepší seriály, které vám prozradí, jak k zařizování nebo správě vašeho domova přistupovat. Všechny přináší Netflix, který je svou nabídkou známý široko daleko.
O Češích se říká, že jsou národem pejskařů. Vždyť za své čtyřnohé psí parťáky jsou schopní utratit i přes milion korun ročně. To ukazují statistiky. Utrácí se předně za kvalitní žrádlo, také za veterináře a samozřejmě za produkty určené k dentální hygieně. Chovatelé si moc dobře uvědomují, že v psí dutině ústní probíhají stejné procesy jako u lidí. I v psí dutině se mohou vyskytnout zubní kameny nebo zubní plak vedoucí ke zmiňovanému problému. Proto se nedoporučuje podceňovat péči o psí chrup.
Zima se nese ve znamení deprese a pochmurného počasí. Právě počasí může za pokulhávající náladou a právě špatná nálada vám dělá ty dny zbytečně dlouhé a nepříjemné. Naštěstí máme recept, jak vyzrát jak na zimní depresi, tak na pochmurné počasí. Zkrátka si jen zalezte do peřin a pusťte si jeden z filmů, který doporučujeme. Rozhodně vás zahřejí na duši!
Jak je již odpradávna známo, byliny mají až kouzelnou léčivou moc. Zmírňují bolest, napomáhají prevenci nemocí a jsou skvělým pomocníkem v boji proti nemocem. Působí na tělo přímo zázračně, dodávají mu sílu, podporu a zásobí tělo potřebnými látkami. Proto byly vždy neoddělitelně spojeny s léčitelstvím a v hojné míře je k léčení využívaly ještě naše babičky. Obohaťte svůj život o čistě přírodní léčiva, které se používají stovky let a vyrobte si léčivé tinktury přímo u vás doma!
Rychle dojet do mateřské školky, odložit dítě paní učitelce a už abychom byli v práci. Rodiče dnes často spoléhají na to, že paní učitelka ve školce (škole) se už nějak postará o to, co je třeba. Před výchovou ale neutečeme, a ani se nezbavíme odpovědnosti z ní vyplývající. Pro dítě je největší autorita rodič. Ve školce se navíc dítě má učit jiné věci, než to, co jako rodiče doma zanedbáváme.
Čeká vás zařizování nového bytu nebo snad rekonstrukce toho stávajícího? Inspirujte se trendy v bydlení pro rok 2022. Cílem pro nadcházejících dvanáct měsíců je vytvořit ze svého domova místo, kde se budete cítit příjemně, v klidu a bezpečí.
Nastávající zima s sebou kromě bruslení na zamrzlých rybnících a stavění sněhuláků nese i situace, které toto roční období dokáží znepříjemnit. Kdo z nás v zimě alespoň jednou neuklouzne na namrzlém chodníku? Ty každoročně představují hrozbu pro naše zdraví a nepříjemné pády mnohdy končí zlomeninami. Dalším zimním strašákem je velké množství sněhu padající ze střech nebo obrovské ulamující se rampouchy. Co nám pomůže se chránit?
Je tu jaro a s ním i spoustu změn! Lidé se chystají na sezónu v plavkách a chtějí být na jaře víc plní energie. Po zimě, kdy jsme spíš pasivní a více jíme, tak s jarem přichází odhodlání do různých detoxů a očist! Bohužel to nemusí skončit vždy dobře, protože není detox jako detox. V tomto článku vám prozradím, jak na správnou jarní očistu! Která pročistí vaše tělo i vašeho ducha a zároveň neuškodí vašemu zdraví!
Love Island je celosvětově oblíbená reality show, která je jakousi obdobou dříve známé reality show Hotel Paradise, kterou vyhrála dnes již známá „podnikatelka“ Nela Slováková. Love Island má své fanoušky po celém světě, k nám se dostala v roce 2021, kdy byla odvysílána její první řada. Pamatujete si na její účastníky?
Ženy i muži často mateřská znaménka podceňují, ale to se nevyplácí. Nikdy nemůžete vědět, jestli v sobě náhodou neskrývají strašáka v podobě rakoviny. Proto si nechávejte znaménka nejenom pravidelně kontrolovat, ale také se o ně správně starejte.
Schody ze dřeva vypadají úchvatně! Použít se dá ale jakýkoli materiál, a schodiště může vypadat jako dokonalý šperk vašeho domu či bytu. Kámen, cihla, sklo i beton nebo ocel, to vše vás může vynést nahoru do patra. Máte schodiště levotočivé, pravotočivé nebo přímé? Se zábradlím nebo bez? Zajímavým nasvícením získáte další rozměr. Inspirujte se a pusťte se směle do práce.

Nepřehlédněte

Dnešní doba se těší oblíbenosti zdravého životního stylu s dostatkem pohybu. Proto není divu, že se zejména ženy snaží vedle vyváženého jídelníčku také pravidelně cvičit a záleží jim na vyrýsované postavě. Pokud i vy toužíte po pevném a kulatém zadečku, je na čase najít ty nejefektivnější cviky, které můžete cvičit i v pohodlí domova a zapojit hýždě.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek