Středa , 29. 11. 2023

Zina

Mýty o kráse: 10 největších z nich, kterým stále věříme

Ve světě krásy panuje řada mýtů a stereotypů. Některé z nich jsou pozůstatky starších studií, jiné vznikly jednoduše mezi lidmi a postupně se staly dostatečně přesvědčivé natolik, že ovlivnily naše chování a přístup ke kráse jako takový. Vyznat se ve světě pravdy a mýtů je skutečně nelehký úkol, ovšem, abychom vám jej alespoň trochu usnadnili, připravili jsme pro vás seznam těch nejčastějších mýtů, které i dodnes kolují mezi námi.
mýty o kráse
V čem se mýlíme v souvislosti s krásou? (foto: 123RF)

24. 06. 2021

24. 06. 2021

Občas tu a tam něco zaslechneme, třeba i mýty o kráse. Když je to jednou, mávneme nad tím rukou. Jakmile to ale slyšíme na každém rohu (protože přeci na každém šprochu, pravdy trochu), postupně si okolní názory a poznatky osvojíme natolik, že jim sami věříme, přestože nemáme žádný podložený důkaz v rukou.

To samé se dotýká také oblasti krásy, která je snad vůbec nejvíc spojená s nejrůznějšími mýty různého charakteru. A nutno uznat, že některé z nich v závěru mohou napáchat více škody, než užitku. Ovšem ve chvíli, kdy sami víme, jak krása dá pořádně zabrat, se chytáme každého stébla, což se nám ale nakonec nemusí zrovna dvakrát vyplatit.

Proto se pojďme podívat na několik nejčastějších mýtů, které je vůbec nejlepší jednou pro vždy pustit z hlavy. Podívejte se mýtům do očí!

MÝTUS: Častým stříháním vlasy sílí a rychleji rostou

To jsme si svého času mysleli snad všichni, ovšem když zjistíme, jak pracuje vlasová cibulka, folikul i samotný vlas, rázem nám dojde, že je vše tak trochu jinak. Ano, pravidelným zkracováním vlasů získáte jeden velký benefit – konečky nebudou tak roztřepené a suché, ovšem na sílu a délku vlasů to nemá vůbec žádný vliv. Pro podporu vlasů je totiž důležité cílit na vlasovou pokožku a její výživu, nikoli na konečky. 

MÝTUS: Pravidelným holením budou chloupky silnější

Mezi mýty o kráse patří i ty o holení. Chloupky po holením v žádném případě nezesílí a to z jednoduchého důvodu. Při holení totiž zkracujete koncovou slabší část nad povrchem pokožky, nijak tedy nezasahujete do vlasového folikulu a jeho silnější části. Vše je tedy optický klam způsobený tím, že když chlup roste, široká část povyroste, proto chlup vypadá na pohled hrubší.

K TÉMATU  Jak správně zaválet s face rollerem? Návod krok za krokem

MÝTUS: Každodenní mytí vlasů je mastí

O tom, zda se vlasy mastí více či méně, nerozhoduje četnost mytí, nýbrž typ vašich vlasů a také použitý přípravek. Pokud se vám vlasy více mastí, je to známkou mastnějšího typu pokožky, která si žádá kvalitní přípravek, jež snižuje produkci mazu vlasové pokožky. Vlasy si tedy myjte dle potřeby, a jak to vyhovuje vám.

MÝTUS: Make-up ucpává póry

Dnešní make-upy jsou vyrobené tak, aby neucpávaly póry. Ucpávají se však tehdy, pokud pleti po náročném dni nedopřejete kvalitní odlíčení. Zároveň také nezapomínejte na noční péči, která podpoří regeneraci pleti ve spánku.

MÝTUS: Suchou pleť vyřeší hydratační krém a pití velkého množství vody

Každá suchá pokožka potřebuje hodnotnou hydrataci, o tom není žádný pochyb. Ovšem pokud bojujete se suchou pletí, jen hydratační krémy a bohatý pravidelný pitný režim problém nevyřeší. Často za tím stojí vitamínová podvýživa a také nedostatek kožního tuku (lipidů), který produkuje v pokožce maz. K suché pleti je tedy nutné přistupovat vždy komplexně. 

MÝTUS: Při častější epilaci mi přestanou růst chloupky

Jediné, po čem můžete dát sbohem chloupkům, jsou metody (fotoepilace, laserová epilace,…), které zničí vlasovou cibulku. Klasickou epilací toho nedosáhnete, jelikož se tím nepoškodí cibulka, ale pouze se vytrhne chlup z cibulky, kde se časem vytvoří nový.

MÝTUS: Peeling zbytečně vysušuje pleť

Nikoliv, opět se jedná o mýty o kráse. Šetrný peeling negativně neovlivní stav pokožky, pouze jí efektivně zbaví všech nečistot a odumřelých buněk, čímž se stimuluje buněčná regenerace a prokrvení pokožky. Není vhodné jej však používat každý den. 

MÝTUS: Pasta na zuby odstraní akné a uhříky

V pastě se nachází několik aktivních látek, které jsou skutečné účinné v hojení, avšak má to jednu vadu na kráse. Pasty mimo jiné obsahují i řadu dalších složek, s nimiž si akorát můžete zadělat na velký malér – počínaje lehkým podrážděním až po tvorbu zanícených pupínků.

K TÉMATU  Jak si udržet mladistvou pleť. Zkuste jednoduché fígle Francouzek

MÝTUS: Časté česání způsobí vypadávání vlasů

Vlasy mohou vypadávat z různých důvodů – vlivem hormonálních změn či nezdravého životního stylu. Časté používání hřebenu v tom nehraje vůbec žádnou roli.

MÝTUS: Kosmetika z vazelíny je zachráncem suché pokožky

Vazelína je dobrý sluha, ovšem někdy špatný pán. Při řešení kosmetických neduhů může být užitečná, ovšem vždy záleží na konkrétním problému. V opačném případě totiž může dojít k tomu, že hutná vazelína neumožní pokožce volně dýchat, což může být počátkem dalšího rozvoje problémů. Vždy se proto vyplatí konzultace s dermatologem. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Hollywoodský úsměv snadno a rychle: nejúčinnější způsoby bělení zubů

Jak hydratovat pokožku? Možností je vícero

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Obyvatelé hlavního města mají nyní další možnost využít přelomového tréninku pomocí elektrické stimulace svalů (EMS), který umožňuje náležitě procvičit 90 procent svalů v těle za pouhých 20 minut. Společnost BodyBody, která tuto unikátní formu péče o tělo nabízí, otevřela v Praze na Karlově náměstí své šesté pražské studio. V České republice je celkem dvanáct BodyBody studií.
Hledáte-li kvalitní nepromokavé boty, které využijete zejména v nepříznivých dešťových podmínkách, zkuste se poohlédnout po stylových dámských holínkách. Na trhu jsou vysoké i nízké typy holínek, které nejsou pouze funkčním doplňkem, ale také vysoce módním prvkem našeho outfitu. Na následujících řádcích se tak dočtete, co všechno by bylo dobré vzít v potaz, než si nové dámské holínky zakoupíte.
Některé ženy bohužel mají tu smůlu, že se jim nedaří otěhotnět. Naštěstí existuje možnost umělého oplodnění, díky kterému žena porodí své vytoužené dítě. Pokud přemýšlíte nad dárcovstvím vajíček, ale váháte kvůli tomu, že nevíte, co vás čeká, přečtěte si následující článek, který vám odpoví na spoustu otázek.
Móda je tématem, které zajímá především ženy. Samozřejmě že existují i pánové, jež se vyznají v módních trendech, a dokonce je baví je sledovat. Ale spíše je to doménou žen, které na toto téma jsou schopné vést se svými kamarádkami dlouhé dialogy. Největším problémem bývá si vytvořit vlastní šatník. S ním se potýká spousta žen. Tápou a zkoušejí a hledají rady a inspiraci. Řešením by mohl být kapslový šatník. Co je jeho podstatou?
Není svíčka jako svíčka. Velmi záleží na tom, z čeho je vyrobená. Věděli jste, že většina těch běžně prodávaných škodí zdraví? I z tohoto důvodu si v posledních pár letech lidé zvykli vyrábět si svíčky sami. Vyjdou je mnohem levněji a přesně vědí, z čeho se skládají. Můžete to zkusit i vy.
Teplákové soupravy rozdělují lidi do dvou skupin. Na ty, kteří na ně nedají dopustit a nosí je během celého roku. A na ty, kteří se jim vyhýbají. Soupravy jsou pohodlné a vypadají velmi dobře. Pokud patříte do druhé skupiny, měli byste jim dát aspoň jednu šanci. Uvidíte, že nebudete litovat.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek