Středa , 29. 06. 2022

Petr a Pavel

Milujete kávu? A víte, jaký vliv má na vaše zdraví?

Umíte si představit start dne bez lahodného hrnku kávy? Je to něco, co dokáže člověka nastartovat a zpříjemnit mu každodenní vstávání. Kolem kávy se však točí řada spekulací a domněnek. Ty se týkají především toho, jestli káva prospívá nebo naopak škodí zdraví. Jak to tedy je?
káva
Kvalitní káva musí být čerstvě umletá a musíte ji správně skladovat. (foto: 123rf.com)

31. 08. 2020

I když toho bylo o kávě a jejím vlivu na zdraví napsáno mnoho, přesto nikdy nebylo přesně zodpovězeno, jestli tedy škodí nebo naopak prospívá člověku. Drtivá většina lidí si myslí, že zdraví škodí, protože obsahuje kofein. Jenže káva není zdaleka jenom o kofeinu. Kofein je jen jednou z mnoha látek, kterou v kávě najdeme.  

Kofein pro zdraví našeho srdce 

Když jsme ale zmínili kofein, chvíli u něj zůstaňme. Paradoxně právě kofein prospívá našemu srdíčku, pokud ho tedy pijeme s mírou. Jestliže si dopřejete šálek kávy či dva denně, srdíčko vám za to dokonce poděkuje. Jenom jediný šálek kávy totiž umí navýšit tlukot srdce, což ocení především lidé mající dispozice k ucpávání tepen a k podobným problémům.  

Doktoři však dodávají, že mluvíme o jinak zdravém člověku. Právě jemu a jeho srdci může šálek opravdu kvalitní kávy pomoct. V opačném případě může kofein způsobit úzkost či pálení žáhy.  

Pro lepší trávení 

Jak ale bylo zmíněno, káva není jenom o kofeinu. Kofein je jen jednou z mnoha látek, které se v kávě nachází. Všechny látky společně však zlepšují trávení člověka. Určitě to potvrdíte – takový ranní šálek kávy udělá během chvilky pořádnou čistku střev. Na jednu stranu je to dobře, na druhou stranu si z mnoha potravin tělo nestíhá vzít látky, které jsou mu ku prospěchu.  

Káva pro každého sportovce 

Především sportovci se často ptají, jestli mohou kávu pít. Odborníci jim to nezakazují, protože se nedávno prokázalo, že právě káva dodává svalům energii a výdrž. Díky jednomu jedinému šálku kávy může sportovec trénovat o půl hodiny déle, což ocení nejen vrcholoví sportovci.  

Podle výzkumu káva, respektive kofein obsažený v kávě, usnadňuje dýchání a přeměňuje tuk na energii.  

K TÉMATURozhodly jste se od ledna hubnout? Co začít jednou správně? Tak si dejte si pozor na poradny, změny váhy a tyto další škůdce!

Proti Alzheimerově nemoci, pro ledvinové kameny 

O Alzheimerově chorobě se vtipkuje do doby, dokud se s nemocí člověk nesetká. Pravděpodobnost vzniku nemoci však naštěstí lze snížit, a to až o dvacet procent díky obyčejně neobyčejné kávě. Látky obsažené v kávě umí údajně udržovat mozkové buňky člověka ve formě, což ocení nejen lidé spadající do starší generace.  

Na druhou stranu si na kávu musí dát pozor ti, kteří v minulosti trpěli ledvinovými kameny či podobným onemocněním. Káva, respektive látky obsažené v kávě mohou zdravotní nepříjemnost znovu přivolat. Káva totiž umí způsobit problémy s močovým měchýřem zejména u těch jedinců, kterým ledviny nefungují normálně. 

Jak káva pomáhá 

  • Dodává svalům energii a výdrž 
  • Urychluje trávení 
  • Proti infarktu 
  • Pro pevné zdraví srdce 
  • Proti Alzheimerově nemoci 

Jak káva škodí 

  • Způsobuje ledvinové kameny 
  • Způsobuje problémy s močovým měchýřem 
  • Až příliš zrychluje trávení 
  • Způsobuje pálení žáhy 
  • Způsobuje úzkost 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Celer pro dokonalý chuťový požitek. Víte, že má pozitivní vliv na zdraví?

Červená řepa jako přírodní zázrak na kdejaké neduhy!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Mít dokonalou postavu bez špíčků je snem snad každé ženy. Pokud se snažíte shodit nějaké to kilo navíc, jistě jste už někdy přemýšlela o možnosti liposukce. Zatímco některé ženy se nebrání operativnímu zákroku, jiné ženy by raději upřednostnily bezbolestnou metodu hubnutí. A právě v tu chvíli se nabízí možnost využití kryolipolýzy, laserové liposukce nebo kavitace. O jaké metody se jedná a fungují vůbec?
Prázdniny a dovolené jsou za dveřmi. Ovšem letos budou pro mnohé z nás jiné. Místo koupání v teplém moři nás čeká ráchání v bazénech, studených řekách a ne vždy zrovna čistých rybnících či přehradách. Následkem pak může být řezání a pálení, které mnohé z nás tak důvěrně znají. Typické letní záněty totiž dokážou pořádně potrápit a zkazit volno.
Pokud patříte mezi ty, kteří se pokoušejí hubnout, ale pokusy jsou zatím marné, tak pokračujte ve čtení. Dnes se dozvíte, v čem je kámen úrazu, že se vaše hubnutí nedaří. Dozvíte se něco, o čem jste nikdy předtím možná ani neslyšeli. Zároveň pochopíte, jak to můžete napravit. A jestliže tyto informace převedete do praxe, tak věřím, že se úspěch dostaví!
Lepek je rostlinný protein, který se nachází ve všech odrůdách ječmene, žita a pšenice, a tak ho můžete najít v produktech denního stravování jako je typicky chléb, rohlíky, těstoviny apod. Jsou to ale i tak lahodné potraviny jako sušenky, müsli, nebo třeba preclíky a jiné dobroty z pekárny. Navíc se lepek do mnoha potravin dostává také během jejich zpracování nebo je do nich přidáván jako pojivo. Co když vás v životě potká alergie na lepek nebo se mu z nějakého důvodu chcete vyhnout?
Že gejši jsou neoddělitelně spojené s Japonskem ví mnoho těch, kteří se alespoň trochu zajímají o kulturu a svět obecně. Také se ví, že hlavním úkolem gejš bylo především pobavit své klienty tancem, zpěvem, čajovým obřadem, konverzací a dalším programem nezbytným pro kulturní a zajímavou zábavu. O prostituci se v souvislosti s gejšami téměř nedá hovořit.
Také patříte mezi ty, kterým po jednom měsíci péče zajde i kaktus? Ne vždy musí být chyba na vaší straně. Pravděpodobně si jen vybíráte rostliny náročné na údržbu, případně pro své rostlinky volíte nevhodné prostředí. Seznamte se proto s rostlinami, které téměř žádnou péči nepotřebují, a i když na ně sem tam zapomenete, stejně se vám odvděčí svou nehynoucí krásou.
Ve všech pohádkách je konec jasný – „Žili spolu šťastně až do smrti.“ Realita je ovšem dost jiná a my se nacházíme v situaci, kdy si z předchozího vztahu do toho nového s sebou bereme děti. Podobně je na tom i náš nový partner. A zapletenec je na světě! Zvládněte vztah mezi nevlastními sourozenci.
Každá z nás to zná. A pokud ne, můžete si gratulovat. Úzkost nás v dnešním světě provází častěji než kdy jindy. Ještě aby ne, když tu máme světovou pandemii, lidé umírají, jiní přicházejí o práci. Naštěstí ale existuje několik dechových metod, které vás alespoň trošku pomohou uvolnit se ve vypjatých situacích.
Zdraví máme jenom jedno, proto bychom na něj neměli zapomínat. Je důležité, abychom si uvědomili zejména jednu věc, a sice že se na pevnosti a odolnosti našeho zdraví podílí i to, co jíme. Každodenní přísun potravin buď zdraví naprosto ruinuje, nebo mu prospívá. Jak jste na tom vy? Cítíte se po svém jídelníčku zdravě a fit? Nebo máte z jídla výčitky? Či snad některé potraviny vaše tělo zcela odmítá?

Nepřehlédněte

„Zhasni a na nic se neptej!“ Vypadá to ve vaší ložnici nějak takhle? Neumíte prodat svoje ženství, charisma ani chlípné dovednosti, protože se pořád jen stydíte? Na to existuje medicína, kterou ovšem v lékárně nekoupíte. Kam se pro ni chodí?
Co mají společného citron, jahody, káva nebo pytlík čaje? Zdánlivě nic, ale ve skutečnosti je můžete použít jako skvělé kosmetické vychytávky. S pomocí těch nejobyčejnějších ingrediencí z vaší kuchyně můžete zabojovat proti celulitidě, černým ucpaným pórům, zamaskovat modřinu nebo cucflek, a dokonce si pěkně vybělit zuby. Nevěříte?

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek