Sobota , 03. 12. 2022

Svatoslav

Milujete kávu? A víte, jaký vliv má na vaše zdraví?

Umíte si představit start dne bez lahodného hrnku kávy? Je to něco, co dokáže člověka nastartovat a zpříjemnit mu každodenní vstávání. Kolem kávy se však točí řada spekulací a domněnek. Ty se týkají především toho, jestli káva prospívá nebo naopak škodí zdraví. Jak to tedy je?
káva
Kvalitní káva musí být čerstvě umletá a musíte ji správně skladovat. (foto: 123rf.com)

31. 08. 2020

I když toho bylo o kávě a jejím vlivu na zdraví napsáno mnoho, přesto nikdy nebylo přesně zodpovězeno, jestli tedy škodí nebo naopak prospívá člověku. Drtivá většina lidí si myslí, že zdraví škodí, protože obsahuje kofein. Jenže káva není zdaleka jenom o kofeinu. Kofein je jen jednou z mnoha látek, kterou v kávě najdeme.  

Kofein pro zdraví našeho srdce 

Když jsme ale zmínili kofein, chvíli u něj zůstaňme. Paradoxně právě kofein prospívá našemu srdíčku, pokud ho tedy pijeme s mírou. Jestliže si dopřejete šálek kávy či dva denně, srdíčko vám za to dokonce poděkuje. Jenom jediný šálek kávy totiž umí navýšit tlukot srdce, což ocení především lidé mající dispozice k ucpávání tepen a k podobným problémům.  

Doktoři však dodávají, že mluvíme o jinak zdravém člověku. Právě jemu a jeho srdci může šálek opravdu kvalitní kávy pomoct. V opačném případě může kofein způsobit úzkost či pálení žáhy.  

Pro lepší trávení 

Jak ale bylo zmíněno, káva není jenom o kofeinu. Kofein je jen jednou z mnoha látek, které se v kávě nachází. Všechny látky společně však zlepšují trávení člověka. Určitě to potvrdíte – takový ranní šálek kávy udělá během chvilky pořádnou čistku střev. Na jednu stranu je to dobře, na druhou stranu si z mnoha potravin tělo nestíhá vzít látky, které jsou mu ku prospěchu.  

Káva pro každého sportovce 

Především sportovci se často ptají, jestli mohou kávu pít. Odborníci jim to nezakazují, protože se nedávno prokázalo, že právě káva dodává svalům energii a výdrž. Díky jednomu jedinému šálku kávy může sportovec trénovat o půl hodiny déle, což ocení nejen vrcholoví sportovci.  

Podle výzkumu káva, respektive kofein obsažený v kávě, usnadňuje dýchání a přeměňuje tuk na energii.  

K TÉMATU  18 let od posledního dílu: Co dnes dělají děti ze seriálu Přátelé?

Proti Alzheimerově nemoci, pro ledvinové kameny 

O Alzheimerově chorobě se vtipkuje do doby, dokud se s nemocí člověk nesetká. Pravděpodobnost vzniku nemoci však naštěstí lze snížit, a to až o dvacet procent díky obyčejně neobyčejné kávě. Látky obsažené v kávě umí údajně udržovat mozkové buňky člověka ve formě, což ocení nejen lidé spadající do starší generace.  

Na druhou stranu si na kávu musí dát pozor ti, kteří v minulosti trpěli ledvinovými kameny či podobným onemocněním. Káva, respektive látky obsažené v kávě mohou zdravotní nepříjemnost znovu přivolat. Káva totiž umí způsobit problémy s močovým měchýřem zejména u těch jedinců, kterým ledviny nefungují normálně. 

Jak káva pomáhá 

  • Dodává svalům energii a výdrž 
  • Urychluje trávení 
  • Proti infarktu 
  • Pro pevné zdraví srdce 
  • Proti Alzheimerově nemoci 

Jak káva škodí 

  • Způsobuje ledvinové kameny 
  • Způsobuje problémy s močovým měchýřem 
  • Až příliš zrychluje trávení 
  • Způsobuje pálení žáhy 
  • Způsobuje úzkost 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Celer pro dokonalý chuťový požitek. Víte, že má pozitivní vliv na zdraví?

Červená řepa jako přírodní zázrak na kdejaké neduhy!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Děti jsou fascinovány celou zvířecí říší. I proto jejich kroky velmi často míří do zoologických zahrad, kde mohou být svědky existence i takových tvorů, které běžně v přírodě nepotkají. Po ukončení výletu do zoo se v nich však probouzí touha mít vlastního tvora, o kterého by mohli pečovat, také doma. A stává se, že po dlouhém naléhání a přemlouvání rodiče jednoho dne svolí. Jenže jaký domácí mazlíček je ten nejvhodnější?
Růže jsou překrásné a mohou mít mnoho podob, navíc patří k odolným a také k nejstarším rostlinám, které se pěstují. Můžete si je vysadit do záhonků, ale i do květináčů. Vždy vám budou dělat radost nejen tím, jak vypadají, ale i tím, jak voní. Jak se o ně ale správně starat? Co potřebujete k tomu, aby růže kvetly dlouho?
Tolik lidí si přeje jíst zdravě. Bohužel ne každému se to podaří. Lidé se po čase vrátí ke starému režimu nezdravého stravování. O měsíc později zkouší další pokus, ale zase je něco vrátí ke starému režimu. A takto je to dokola a dokola. Jsou tu ale i takoví, kteří se zdravou stravou ještě ani nezačali, protože se nemohou odhodlat. Jak to tedy jednou provždy změnit? Jak se odhodlat, a zároveň u toho vytrvat a nevracet se zpět ke starým návykům? O tom si povíme v dnešním článku. Proto pokračujte ve čtení, držte se daných pravidel a úspěch vás nemine...
Každý den se na nás valí plno informací, mnohdy zažíváme stres v práci, aktuálně třeba také těžkosti při distanční výuce dětí nebo různá omezení, která člověku komplikují život. Pak se snadno stane, že večer máte už prostě jen touhu zalézt ke knížce a přepnout své myšlenky na něco úplně jiného.
Rožnov pod Radhoštěm je krásné malebné město v srdci Beskyd. Je zde mnoho památek, které rozhodně stojí za návštěvu. Nachází se tu také mnoho sportovišť a míst, na něž byste se s dětmi měli určitě vydat. Pokud se tedy chystáte na dovolenou směr Valašské Beskydy, určitě nepřehlédněte naše tipy.
Když je zmínka o mandlovém mléce, možná vás na prvním místě napadne jeho přínos v kuchyni. Je velmi populární u lidí alergických na laktózu, vegetariánů či vitariánů. Mandlové mléko však může mít i zcela odlišné využití. Může vám totiž pomoct ke zdravým vlasům a pleti.
Stárnutí - fáze života, kterou by ženy nejraději přeskočily. Jenže se jedná o neodvratitelný jev, který k životu zkrátka patří. Proto je důležité se s ním poprat. Pojďme si prozradit několik věcí, s nimiž se stárnutím hravě zatočíte.  
Kašle a smrká kdekdo. Nachlazení a podzimní virózy se rychle šíří. Navíc opět začínají růst čísla nakažených koronavirem a na dveře klepe pozimní vlna chřipky. Je tak nejvyšší čas pořádně posílit obranyschopnost! Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia, který naboostuje vaši imunitu.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek