Čtvrtek , 23. 03. 2023

Ivona

Milujete kávu? A víte, jaký vliv má na vaše zdraví?

Umíte si představit start dne bez lahodného hrnku kávy? Je to něco, co dokáže člověka nastartovat a zpříjemnit mu každodenní vstávání. Kolem kávy se však točí řada spekulací a domněnek. Ty se týkají především toho, jestli káva prospívá nebo naopak škodí zdraví. Jak to tedy je?
káva
Kvalitní káva musí být čerstvě umletá a musíte ji správně skladovat. (foto: 123rf.com)

31. 08. 2020

I když toho bylo o kávě a jejím vlivu na zdraví napsáno mnoho, přesto nikdy nebylo přesně zodpovězeno, jestli tedy škodí nebo naopak prospívá člověku. Drtivá většina lidí si myslí, že zdraví škodí, protože obsahuje kofein. Jenže káva není zdaleka jenom o kofeinu. Kofein je jen jednou z mnoha látek, kterou v kávě najdeme.  

Kofein pro zdraví našeho srdce 

Když jsme ale zmínili kofein, chvíli u něj zůstaňme. Paradoxně právě kofein prospívá našemu srdíčku, pokud ho tedy pijeme s mírou. Jestliže si dopřejete šálek kávy či dva denně, srdíčko vám za to dokonce poděkuje. Jenom jediný šálek kávy totiž umí navýšit tlukot srdce, což ocení především lidé mající dispozice k ucpávání tepen a k podobným problémům.  

Doktoři však dodávají, že mluvíme o jinak zdravém člověku. Právě jemu a jeho srdci může šálek opravdu kvalitní kávy pomoct. V opačném případě může kofein způsobit úzkost či pálení žáhy.  

Pro lepší trávení 

Jak ale bylo zmíněno, káva není jenom o kofeinu. Kofein je jen jednou z mnoha látek, které se v kávě nachází. Všechny látky společně však zlepšují trávení člověka. Určitě to potvrdíte – takový ranní šálek kávy udělá během chvilky pořádnou čistku střev. Na jednu stranu je to dobře, na druhou stranu si z mnoha potravin tělo nestíhá vzít látky, které jsou mu ku prospěchu.  

Káva pro každého sportovce 

Především sportovci se často ptají, jestli mohou kávu pít. Odborníci jim to nezakazují, protože se nedávno prokázalo, že právě káva dodává svalům energii a výdrž. Díky jednomu jedinému šálku kávy může sportovec trénovat o půl hodiny déle, což ocení nejen vrcholoví sportovci.  

Podle výzkumu káva, respektive kofein obsažený v kávě, usnadňuje dýchání a přeměňuje tuk na energii.  

K TÉMATU  Alkohol jako náhražka manželské poradny? Podle odborníků upevňuje vztahy a snižuje riziko nevěry! Co je na tom pravdy?

Proti Alzheimerově nemoci, pro ledvinové kameny 

O Alzheimerově chorobě se vtipkuje do doby, dokud se s nemocí člověk nesetká. Pravděpodobnost vzniku nemoci však naštěstí lze snížit, a to až o dvacet procent díky obyčejně neobyčejné kávě. Látky obsažené v kávě umí údajně udržovat mozkové buňky člověka ve formě, což ocení nejen lidé spadající do starší generace.  

Na druhou stranu si na kávu musí dát pozor ti, kteří v minulosti trpěli ledvinovými kameny či podobným onemocněním. Káva, respektive látky obsažené v kávě mohou zdravotní nepříjemnost znovu přivolat. Káva totiž umí způsobit problémy s močovým měchýřem zejména u těch jedinců, kterým ledviny nefungují normálně. 

Jak káva pomáhá 

  • Dodává svalům energii a výdrž 
  • Urychluje trávení 
  • Proti infarktu 
  • Pro pevné zdraví srdce 
  • Proti Alzheimerově nemoci 

Jak káva škodí 

  • Způsobuje ledvinové kameny 
  • Způsobuje problémy s močovým měchýřem 
  • Až příliš zrychluje trávení 
  • Způsobuje pálení žáhy 
  • Způsobuje úzkost 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Celer pro dokonalý chuťový požitek. Víte, že má pozitivní vliv na zdraví?

Červená řepa jako přírodní zázrak na kdejaké neduhy!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Čas nejde zastavit, a tak i miláček všech žen, Antonio Banderas, zakotvil v přístavu šedesátníků. V poslední době prošel velkými změnami ve svém životě. Mimo jiné prodělal infarkt a před několika týdny oznámil, že má koronavirus. Svůj zaběhlý hollywoodský život ale právě po infarktu zcela přehodnotil a dnes plní sociální sítě zcela novými příspěvky. Čemu propadl?
Představa, že v davu lidí zahlédneme člověka, do kterého se zamilujeme na první pohled je krásná a šílená zároveň. Lásku na první pohled známe především z romantických filmů, jenže jak to s ní ve skutečnosti je? Opravdu se jedná o lásku na první pohled, nebo jen o přitažlivost, kterou snadno zaměníme s hlubokým citem? Pojďme se tomuto vzácnému jevu podívat na kloub.
Když jsem začala pracovat v marketingové firmě, těšila jsem se na novou výzvu. Vytváření obsahu a reklamních kampaní mě bavilo odjakživa - a ve své původní firmě jsem měla na starosti všechno možné. Byla to pro mě skvělá příležitost, jak se posunout o kousek dál. Tuhle společnost už jsem totiž měla vyhlédnutou dlouho, a konečně se mi tam podařilo dostat. Už to všechno ale vidím jinýma očima…a může za to šéfová.
Dětství strávila v městečku na Vysočině, dospělost v Libanonu uprostřed války. Blanka Matragi je světově uznávaná módní návrhářka, která šije modely pro ženy z vyšších vrstev v Evropě i na Středním východě. Navrhla také uniformy pro policejní a vojenské složky Abú Dhabí. Čím ji okouzlil svět módy a jak válka v Libanonu ovlivnila její podnikání? Pojďme si společně zrekapitulovat pestrý život této energické rudovlásky.
Přestože letnímu tropickému počasí již pro tento rok odzvonilo, nemusíte si zoufat, a naopak si ještě užít vodních radovánek. Můžete vybírat z celé řady aquaparků, které jsou dostupné po celý rok. Přinášíme Vám hned 7 tipů, kam můžete vyrazit za zábavou, ale i odpočinkem a rozmanitou péčí o tělo.
Jestliže jste sama ve třiceti, není na tom dnes nic divného. Pokud zůstáváte stále sama a je vám čtyřicet či padesát, začínáte vypadat podezřele. Dlouholeté představy jsou, že je single typicky mladý muž nebo mladá žena, kteří si užívají života, cestují nebo dělají kariéru. Je ale tohle tvrzení pravdivé?

Nepřehlédněte

Dětství strávila v městečku na Vysočině, dospělost v Libanonu uprostřed války. Blanka Matragi je světově uznávaná módní návrhářka, která šije modely pro ženy z vyšších vrstev v Evropě i na Středním východě. Navrhla také uniformy pro policejní a vojenské složky Abú Dhabí. Čím ji okouzlil svět módy a jak válka v Libanonu ovlivnila její podnikání? Pojďme si společně zrekapitulovat pestrý život této energické rudovlásky.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek