Neděle , 23. 06. 2024

Zdeňka

Alergie na sluníčko: Letní strašák, který dokáže otrávit dovolenou

Sluneční alergií trpí každý pátý člověk. Její projevy se mohou u každého z nás lišit, avšak alergie na sluníčko vždy představuje komplikaci, která nám může zkazit dovolenou i celé letní období. Víte, jak se proti ní chránit?
alergie na sluníčko
Pozor, i na sluníčko můžete být alergičtí. (foto: 123RF)

14. 07. 2021

14. 07. 2021

Po dlouhé zimě se většina z nás těší na sluneční paprsky, se kterými zpravidla přichází i lepší nálada. Při prvních teplých dnech už netrpělivě vyhlížíme letní dovolenou u moře nebo na pláži a vidíme se, jak lenošíme na sluníčku s osvěžujícím drinkem v ruce. Tropickou idylku nám však během okamžiku může spolehlivě pokazit alergie na sluníčko. Namísto dovádění ve vodě nebo chytání bronzu nás pak čeká několik dní v úkrytu slunečníku a trpělivé vyčkávání, až se naše kůže z toho nejhoršího alespoň trochu vzpamatuje. 

Co je alergie na sluníčko?

Alergie na sluníčko je v podstatě nepřiměřená reakce pokožky na sluneční záření, jenž postihuje asi 20 % populace, což vůbec není zanedbatelné číslo. Velmi často se s ní setkáváme již na jaře s prvními jarními paprsky, na které není pokožka po dlouhé zimě zvyklá, a proto ji působí sluneční šok. U někoho se sluneční vyrážka objevuje opakovaně a pravidelně mu znepříjemňuje letní měsíce, jiný se s ní setká pouze párkrát za život. 

Proč vznikají sluneční alergie?

Sluneční alergické reakce se na kůži zpravidla projevují především kvůli nadměrnému ultrafialovému (UVA), ale také UVB záření, jenž ve velké míře proniká do pokožky a způsobuje poškození kožních buněk. Pokožka se proti tomu přirozeně brání imunitní reakcí, zrudne a zanítí se. Alergie na sluníčko však mohou ve velké míře ovlivňovat i další faktory.

Mezi ty hlavní lze počítat špatně zvolenou kosmetiku, která obsahuje složky, které zbavují pokožku ochranné bariéry a napomáhají tak ke vzniku nežádoucí reakce na slunce. Dalším rizikovým faktorem jsou fotosenzitivně působící léčiva, která znatelně zvyšují citlivost pokožky. Mezi takové léky patří například třezalka, některá chemoterapeutika, antibiotika, hormonální antikoncepce nebo léky na snížení krevního tlaku.

K TÉMATU  Lékárnička na dovolenou. Lepší být připraven, než překvapen

V případě, že užíváte nějaká léčiva, je dobré před sluněním pozorně prostudovat příbalový leták, kde informace o možné citlivosti na slunce najdete. Ve chvíli, kdy se u vás alergie na sluníčko jednou projeví, ji v budoucnu pak rozpoznáte velmi snadno díky jejím specifickým příznakům. Které to jsou?

Alergie na sluníčko a její příznaky

Nepříjemné kožní alergie na sluníčko postihují v největší míře hlavně světlovlasé a rudovlasé lidi s velmi světlým typem pokožky. Ta je náchylná ke spálení, nicméně sluneční alergie není výjimečná ani u tmavších typů. Mezi nejčastější příznaky solární alergie patří svědivá vyrážka, bolestivé mokvající puchýřky a zarudlá citlivá pokožka.

Projevy alergické reakce na slunce však závisí na intenzitě záření a dalších, již zmíněných faktorech, přičemž se příznaky běžně objevují již několik málo hodin po vystavení slunečním paprskům. 

Nejčastější typy alergie na sluníčko

Mallorca akné

Sluneční záření může vyvolat vznik nevzhledných zanícených pupínků. Pprávě z toho důvodu připomíná tento druh sluneční alergie svým vzhledem i projevy klasické akné. K alergické reakci na pokožce dochází v důsledku vzájemného působení UV záření spolu s emulgátory a konzervanty obsažených v kosmetice.  

PLE neboli Polymorfní světelná erupce

PLE je nejrozšířenějším typem sluneční alergie a patří mezi nejběžnější formu alergií na slunce. Nepřiměřené reakce pokožky na slunce se zpravidla objevují již časně na jaře, kdy je kůže vystavena prvním silnějším slunečním paprskům.

PLE postihuje místa, která jsou trvale vystavena slunečnímu záření, jako jsou ruce, dekolt, krk a lýtka. Příznaky v podobě zarudlé kůže, svědivé vyrážky a mokvavých puchýřků nastupují už po několika hodinách na slunci. 

Fotoalergická a fototoxická reakce 

U fotoalergických a fototoxických reakcí hraje narozdíl od klasické sluneční alergie velkou roli intenzita UV záření a fototoxické látky obsažené v některých lécích či potravinách. Po užití takových léčiv či konzumaci citrusů, fíků nebo celeru je proto vhodné omezit pobyt na slunci a předejít tak nežádoucí kožní reakci. 

K TÉMATU  7 chyb, kterými zmaříte hubnutí hned po ránu

Jak předcházet slunečním alergiím?

Slunečnímu záření není možné se zcela vyhnout a navíc je pro nás důležitým zdrojem vitamínu D, avšak existují možnosti, jak předcházet vzniku alergie na sluníčko. Klíčem ke zdravé pokožce i v létě je prevence. Základem jsou samozřejmě opalovací krémy s vysokým faktorem ochrany proti UV záření.

Pokud se u vás již v minulosti sluneční alergie projevila, vsaďte na speciální krémy proti sluneční alergii. U všech opalovacích krémů platí pravidlo, že by se měly aplikovat každé tři hodiny. Stejně tak je vhodné pamatovat i na krémy po opalování například s obsahem panthenolu nebo aloe vera. Součástí prevence proti vzniku sluneční alergie je také dostatečná hydratace. Dál lehké vzdušné oblečení a doplňky stravy obsahující selen, zinek, betakaroten a vápník.

V případě, že je vaše pokožka na alergie náchylná, doporučuje se ji postupně zvykat na sluneční záření a začít se sluněním zlehka. 

Co dělat, když se alergie na sluníčko projeví?

Když prevence nezabere a na vaší pokožce se alergie na sluníčko přeci jen objeví, zmírnit její projevy vám pomůže:

  • Omezte pobyt na přímém slunci
  • Po koupeli ve slané vodě se osprchujte sladkou vodou
  • Chraňte postižená místa oblečením
  • Ochlazujte pokožku studenými obklady či výtažky aloe vera, které sníží svědění
  • Na mokvající ekzém používejte dětský pudr
  • Užívejte antihistaminika (Claritin, Zyrtec)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jaro ve znamení alergií. Co zabírá na sennou rýmu a další projevy alergie?

Alergie trápí i zvířata! Jak pomoci alergickému psovi?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Je zcela na místě, aby jsme vzhledem k času stráveném v kuchyni, vybrali přesně tu, která bude tvořit ucelený design celého bytu či domu, tak také, aby nám efektivně sloužila. Pro splnění těchto podmínek je tak potřeba pečlivě vybírat a přihlédnout v neposlední řadě i k ceně. Tak jaká bude ta vaše vysněná kuchyně? Pojďme se na to společně podívat!
Minulý týden jsme si zasoutěžili o dvoje krásná sluchátka. Dnes už známe vítězky naší soutěže. Kdo měl štěstí a krásná sluchátka Trust Norma do nás dostane?
Nezapomínejte, že víkend je hlavně o odpočinku! Co vám přinesou volné dny napoví horoskop, který připravila astroložka Naďa Šmídová.
Sváteční atmosféra je o víc než jen vánočním stromečku a dárcích. Jak vykouzlit tu pravou vánoční pohodu? Dnešní článek na Dámské Lize přináší osvědčené tipy, které vám pomohou vytvořit nezapomenutelnou atmosféru na Štědrý den. Od kouzelného osvětlení po voňavé lahůdky, zjistěte, co by nemělo chybět ve vašem vánočním repertoáru a jak si užít tento magický čas s rodinou a přáteli.
Zařizujete zrovna svůj byt či dům a rádi byste se nechali inspirovat nějakým stylem? Pokud je vám blízký vyrovnaný způsob života a máte rádi harmonické prostředí, vyzkoušejte Japandi! Ten se v sobě snaží kombinovat na první pohled dva zcela odlišné styly – skandinávský a japonské tradiční bydlení wabi-sabi.
No, opravdu není řeč o situaci, kdy by dítě z nějakého důvodu mělo indigově modrou barvu. Tuto barvu však může mít jeho aura, proto takové označení. Tyto děti jsou tak trochu zvláštním úkazem v našem světě a je dobré naučit se jim porozumět. Ale také to může být trochu jinak a můžete si myslet, že indigové děti jsou prostě jen děti odlišně vychovávané a snažíme se tu obhájit jejich nepřizpůsobivé chování.
I ve větších bytech může být někdy koupelna situována tak, že šetříte každým centimetrem, aby se vám tam vešel alespoň sprchový kout, umývadlo a pračka. Koupelna je zatím stále nejčastějším a nejlepším místem, kam pračku umístit. Jaké vymyslet řešení, když je koupelna opravdu těsná?
Na trhu jsou k dostání doslova stovky různých odstínů rtěnek, kosmetické firmy nás neustále bombardují novými produkty, takže vybrat si z nich a najít tu správnou, to je teprve oříšek. Jak najít svoji ideální rtěnku?
Často se před ostatními takzvaně „necítíte“? Co dělat s tím, když sebevědomí pokulhává, přestože jste si v určitých okamžicích jistá, že nejste k zahození? Sebevědomí je choulostivá věc, která může v našem životě hrát velmi význačnou roli. Jak své sebevědomí zvýšit, abyste se cítila skvěle a přestala nad sebou pochybovat?
V minulých dnech panovalo i na horách teplé, až jarní počasí. V nižších polohách a na jižních svazích taje sníh. Na sjezdovkách je ráno přimrzlý, odpoledne měkne nebo se mění v krupici. Kam tedy vyrazit lyžovat? Zde jsou tipy na některá zimní střediska.
Po dokončení školy jsem se chtěla osamostatnit a odejít z domu, protože jsem toužila po nezávislosti. Vždycky jsem si přála bydlet sama a společně s mojí kamarádkou jsme si tohle plánovaly asi od třetí třídy na základní škole. Náš sen se splnil, ale idylka netrvala věčně. Kdybych to tušila, nikdy bych do toho nešla.
Mytí vlasů může být stejnou rutinou jako samotná ranní hygiena. I při rutině však můžete dělat několik chyb, kterými kvalitu vlasů ničíte. Abyste takovým problémům předešli, naučte se vnímat nejčastější chyby a vyvarujte se jim. Naučte se správnou techniku mytí vlasů a už nikdy se nebudete trápit kvůli lámavým konečkům nebo mastnotě.

Výběr článků

S příchodem sluníčka a teplého počasí se venku neprobouzí pouze stromy a květiny, ale také komáři, klíšťata, vosy a podobná obtěžující havěť. Dnešní článek vám přinese několik receptů na zcela přírodní repelenty, které ochrání nejen vás, vaše děti, ale i čtyřnohé mazlíčky. Zároveň se také dozvíte, co dělat v rámci první pomoci, pokud se s některou z obtěžujících potvůrek léta dostanete do křížku.
Opravdu to není problém jen nás, obyčejných smrtelníků. I celebrity mají občas problémy s váhovými výkyvy, jen mají tu smůlu, že jsou všem na očích. A tak se musejí vypořádat nejen se změnou velikosti oblečení, ale i s komentáři fanoušků. A ne vždy je to příjemné.
Z ničeho nic srdce bije na poplach, žaludek se sevře a vy se cítíte svým partnerem či partnerkou zrazeni. Ano, to je žárlivost, která je v nízké míře naprosto přirozená.

Nepřehlédněte

Mandle jsou oblíbené oříšky, které rádi “chroupeme” jen tak třeba u populárního televizního pořadu. Je skvělé, že za ta léta dokázaly nahradit brambůrky klasicky smažené v oleji, které zdraví, na rozdíl od mandlí, zrovna neprospívají. Pokud však máte tak velkou spotřebu, že vaše peněženka při každé úhradě dalšího a dalšího balíčku trpí, nabízí se otázka, zdali si madle nechcete vypěstovat na své zahradě? Odpověď je ano!
Během panující pandemie koronaviru se společnost Netflix mohla radovat snad každý den. Každý den jí totiž narůstalo množství diváků, kteří nevěděli, jak jinak si zkrátit čas než dobrým filmovým snímkem či seriálovým hitem. Popularita streamovací služby neutichla ani v okamžiku, kdy se lidé navrátili do svých zaměstnání. Naopak trend značně sílil, a to i díky novinkám, které Netflix neustále přináší.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek