Čtvrtek , 18. 08. 2022

Helena

Alergie na sluníčko: Letní strašák, který dokáže otrávit dovolenou

Sluneční alergií trpí každý pátý člověk. Její projevy se mohou u každého z nás lišit, avšak alergie na sluníčko vždy představuje komplikaci, která nám může zkazit dovolenou i celé letní období. Víte, jak se proti ní chránit?
alergie na sluníčko
Pozor, i na sluníčko můžete být alergičtí. (foto: 123RF)

14. 07. 2021

14. 07. 2021

Po dlouhé zimě se většina z nás těší na sluneční paprsky, se kterými zpravidla přichází i lepší nálada. Při prvních teplých dnech už netrpělivě vyhlížíme letní dovolenou u moře nebo na pláži a vidíme se, jak lenošíme na sluníčku s osvěžujícím drinkem v ruce. Tropickou idylku nám však během okamžiku může spolehlivě pokazit alergie na sluníčko. Namísto dovádění ve vodě nebo chytání bronzu nás pak čeká několik dní v úkrytu slunečníku a trpělivé vyčkávání, až se naše kůže z toho nejhoršího alespoň trochu vzpamatuje. 

Co je alergie na sluníčko?

Alergie na sluníčko je v podstatě nepřiměřená reakce pokožky na sluneční záření, jenž postihuje asi 20 % populace, což vůbec není zanedbatelné číslo. Velmi často se s ní setkáváme již na jaře s prvními jarními paprsky, na které není pokožka po dlouhé zimě zvyklá, a proto ji působí sluneční šok. U někoho se sluneční vyrážka objevuje opakovaně a pravidelně mu znepříjemňuje letní měsíce, jiný se s ní setká pouze párkrát za život. 

Proč vznikají sluneční alergie?

Sluneční alergické reakce se na kůži zpravidla projevují především kvůli nadměrnému ultrafialovému (UVA), ale také UVB záření, jenž ve velké míře proniká do pokožky a způsobuje poškození kožních buněk. Pokožka se proti tomu přirozeně brání imunitní reakcí, zrudne a zanítí se. Alergie na sluníčko však mohou ve velké míře ovlivňovat i další faktory.

Mezi ty hlavní lze počítat špatně zvolenou kosmetiku, která obsahuje složky, které zbavují pokožku ochranné bariéry a napomáhají tak ke vzniku nežádoucí reakce na slunce. Dalším rizikovým faktorem jsou fotosenzitivně působící léčiva, která znatelně zvyšují citlivost pokožky. Mezi takové léky patří například třezalka, některá chemoterapeutika, antibiotika, hormonální antikoncepce nebo léky na snížení krevního tlaku.

K TÉMATUNejčastější ženské problémy, které muže absolutně nezajímají

V případě, že užíváte nějaká léčiva, je dobré před sluněním pozorně prostudovat příbalový leták, kde informace o možné citlivosti na slunce najdete. Ve chvíli, kdy se u vás alergie na sluníčko jednou projeví, ji v budoucnu pak rozpoznáte velmi snadno díky jejím specifickým příznakům. Které to jsou?

Alergie na sluníčko a její příznaky

Nepříjemné kožní alergie na sluníčko postihují v největší míře hlavně světlovlasé a rudovlasé lidi s velmi světlým typem pokožky. Ta je náchylná ke spálení, nicméně sluneční alergie není výjimečná ani u tmavších typů. Mezi nejčastější příznaky solární alergie patří svědivá vyrážka, bolestivé mokvající puchýřky a zarudlá citlivá pokožka.

Projevy alergické reakce na slunce však závisí na intenzitě záření a dalších, již zmíněných faktorech, přičemž se příznaky běžně objevují již několik málo hodin po vystavení slunečním paprskům. 

Nejčastější typy alergie na sluníčko

Mallorca akné

Sluneční záření může vyvolat vznik nevzhledných zanícených pupínků. Pprávě z toho důvodu připomíná tento druh sluneční alergie svým vzhledem i projevy klasické akné. K alergické reakci na pokožce dochází v důsledku vzájemného působení UV záření spolu s emulgátory a konzervanty obsažených v kosmetice.  

PLE neboli Polymorfní světelná erupce

PLE je nejrozšířenějším typem sluneční alergie a patří mezi nejběžnější formu alergií na slunce. Nepřiměřené reakce pokožky na slunce se zpravidla objevují již časně na jaře, kdy je kůže vystavena prvním silnějším slunečním paprskům.

PLE postihuje místa, která jsou trvale vystavena slunečnímu záření, jako jsou ruce, dekolt, krk a lýtka. Příznaky v podobě zarudlé kůže, svědivé vyrážky a mokvavých puchýřků nastupují už po několika hodinách na slunci. 

Fotoalergická a fototoxická reakce 

U fotoalergických a fototoxických reakcí hraje narozdíl od klasické sluneční alergie velkou roli intenzita UV záření a fototoxické látky obsažené v některých lécích či potravinách. Po užití takových léčiv či konzumaci citrusů, fíků nebo celeru je proto vhodné omezit pobyt na slunci a předejít tak nežádoucí kožní reakci. 

K TÉMATU4+1 důvody, proč jíst rajčata. Jsou skvělé nejen pro oči

Jak předcházet slunečním alergiím?

Slunečnímu záření není možné se zcela vyhnout a navíc je pro nás důležitým zdrojem vitamínu D, avšak existují možnosti, jak předcházet vzniku alergie na sluníčko. Klíčem ke zdravé pokožce i v létě je prevence. Základem jsou samozřejmě opalovací krémy s vysokým faktorem ochrany proti UV záření.

Pokud se u vás již v minulosti sluneční alergie projevila, vsaďte na speciální krémy proti sluneční alergii. U všech opalovacích krémů platí pravidlo, že by se měly aplikovat každé tři hodiny. Stejně tak je vhodné pamatovat i na krémy po opalování například s obsahem panthenolu nebo aloe vera. Součástí prevence proti vzniku sluneční alergie je také dostatečná hydratace. Dál lehké vzdušné oblečení a doplňky stravy obsahující selen, zinek, betakaroten a vápník.

V případě, že je vaše pokožka na alergie náchylná, doporučuje se ji postupně zvykat na sluneční záření a začít se sluněním zlehka. 

Co dělat, když se alergie na sluníčko projeví?

Když prevence nezabere a na vaší pokožce se alergie na sluníčko přeci jen objeví, zmírnit její projevy vám pomůže:

  • Omezte pobyt na přímém slunci
  • Po koupeli ve slané vodě se osprchujte sladkou vodou
  • Chraňte postižená místa oblečením
  • Ochlazujte pokožku studenými obklady či výtažky aloe vera, které sníží svědění
  • Na mokvající ekzém používejte dětský pudr
  • Užívejte antihistaminika (Claritin, Zyrtec)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jaro ve znamení alergií. Co zabírá na sennou rýmu a další projevy alergie?

Alergie trápí i zvířata! Jak pomoci alergickému psovi?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Při putování lesy a přírodou narazíte na celou spoustu bylinek a rostlin. Na co však narazíte pouze při podobném putování Afrikou je takzvaný čertův dráp neboli harpagofyt či také ďáblův spár nebo čertovo kopyto. Přesně tak se říká rostlině, která je mnohými označována za zázrak přírody.
Praha, 9. prosince 2021: Přírody si vážíme a je pro nás důležitá, nicméně náš vztah s ní vnímáme jako příliš povrchní. I to zjistil průzkum společnosti VELUX realizovaný v osmi evropských zemích včetně České republiky. Jsme přesvědčeni, že pobyt v přírodě pomáhá našemu fyzickému i psychickému zdraví, nicméně jen zřídka pozorujeme např. ptáky, stromy nebo mraky. Někteří lidé stráví až třetinu svého života před obrazovkou. Jak se tedy v dnešní době technologií přiblížit světu venku?
Nastávající zima s sebou kromě bruslení na zamrzlých rybnících a stavění sněhuláků nese i situace, které toto roční období dokáží znepříjemnit. Kdo z nás v zimě alespoň jednou neuklouzne na namrzlém chodníku? Ty každoročně představují hrozbu pro naše zdraví a nepříjemné pády mnohdy končí zlomeninami. Dalším zimním strašákem je velké množství sněhu padající ze střech nebo obrovské ulamující se rampouchy. Co nám pomůže se chránit?
Stává se vám, že se čas od času v ložnici už nudíte? Hledáte způsob, jak v sobě probudit vášnivou dračici a ve svém partnerovi toho divokého milence, kterého jste poznala na začátku vztahu? Vezměte iniciativu do svých rukou a rozpoutejte v ložnici takovou sexuální bouři, že na ni ani jeden z vás jen tak nezapomene – a budete na ni rádi nejen vzpomínat, ale především si ji pravidelně opakovat!
Ano, i když se to může zdát neuvěřitelné, také na cukru vznikají závislosti. Po konzumaci cukru se v našem mozku spustí centrum odměn stejně, jako když si závislý člověk dá heroin. A člověk se logicky chce odměňovat. Proto je velmi důležité omezit příjem cukru a sledovat své tělo.
Máte ráda ty večery, kdy si sednete s lahvinkou vína, přidáte nějakou dobrotu a pustíte si pořádný doják, u něhož si můžete pobrečet dojetím, aniž by vás někdo viděl? A co je ještě lepší, tak film, který je založen na skutečné události! Vybrali jsme pro vás ty nejdojemnější kousky, které nenechají jedno oko suché!
Vaše dítě odmaturovalo a na vysokou školu ho nevzali. Mělo by si najít zaměstnání. Jenže by rádo mělo ještě poslední prázdniny. Jste rozvedená a jeho otec mu řekl, že od června přestává platit výživné. Je to správné? Jak dlouho má rodič vyživovací povinnost k dospělému dítěti? A má dítě právo na poslední prázdniny?
Intrauterinní inseminace (IUI) je prvním krokem asistované reprodukce pro páry, kterým se nedaří počít. Obvykle se provádí zhruba po roce, kdy se nedaří během nechráněného pohlavního styku zplodit potomka. Jedná se o základní a neinvazivní metodu, jak otěhotnět. Hlavní princip spočívá v tom, že je spermiím zjednodušena a zkrácena cesta k vajíčku jejich přímou aplikací přímo do dělohy. IUI se provádí na reprodukčních klinikách a nabízí ho také gynekologie Gynem.
Ať už vítáte návštěvu nebo si potřebujete po dlouhém a náročném dni v práci odpočinout, sedací souprava je to, co využijete jako první. Sedačka by měla být dominantou každého obývacího pokoje, ať je sebevíc velký či naopak sebevíc malý. Chybět by neměla ve velkých příbytcích, ani v drobných bytových jednotkách. Otázkou ale je, jak tu správnou vybrat.
Rohy stěn bývají jednou z nejvíce zanedbávaných oblastí v domácnostech, pokud jde o styling a nebo výzdobu interiéru. I když přemýšlíte o tom, jak byste si roh upravili, většinou to stejně skončí tak, že do něj dáte buď nějakou pěknou lampu, nebo velkou pokojovou rostlinu. Existuje však mnoho dalších způsobů, jak si tento kousek domova můžete zajímavě ozdobit. A věřte nám, že některé z nich by vás možná ani nenapadly.

Nepřehlédněte

Dnes jsem snědla svůj objednaný Caesar salát, i když vím, že měl chyby. Ale dávám si ho často. Tak jsem špatný druh použitého salátu a kus opečené slaniny neřešila. Vím, co jsem si objednala. Ovšem určitě se vám stává, že si dáte něco, co vůbec neodpovídá kvalitě, kterou jste očekávala. Co může být v restauraci předmětem reklamace?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek