Neděle , 04. 12. 2022

Barbora

Alergie na sluníčko: Letní strašák, který dokáže otrávit dovolenou

Sluneční alergií trpí každý pátý člověk. Její projevy se mohou u každého z nás lišit, avšak alergie na sluníčko vždy představuje komplikaci, která nám může zkazit dovolenou i celé letní období. Víte, jak se proti ní chránit?
alergie na sluníčko
Pozor, i na sluníčko můžete být alergičtí. (foto: 123RF)

14. 07. 2021

14. 07. 2021

Po dlouhé zimě se většina z nás těší na sluneční paprsky, se kterými zpravidla přichází i lepší nálada. Při prvních teplých dnech už netrpělivě vyhlížíme letní dovolenou u moře nebo na pláži a vidíme se, jak lenošíme na sluníčku s osvěžujícím drinkem v ruce. Tropickou idylku nám však během okamžiku může spolehlivě pokazit alergie na sluníčko. Namísto dovádění ve vodě nebo chytání bronzu nás pak čeká několik dní v úkrytu slunečníku a trpělivé vyčkávání, až se naše kůže z toho nejhoršího alespoň trochu vzpamatuje. 

Co je alergie na sluníčko?

Alergie na sluníčko je v podstatě nepřiměřená reakce pokožky na sluneční záření, jenž postihuje asi 20 % populace, což vůbec není zanedbatelné číslo. Velmi často se s ní setkáváme již na jaře s prvními jarními paprsky, na které není pokožka po dlouhé zimě zvyklá, a proto ji působí sluneční šok. U někoho se sluneční vyrážka objevuje opakovaně a pravidelně mu znepříjemňuje letní měsíce, jiný se s ní setká pouze párkrát za život. 

Proč vznikají sluneční alergie?

Sluneční alergické reakce se na kůži zpravidla projevují především kvůli nadměrnému ultrafialovému (UVA), ale také UVB záření, jenž ve velké míře proniká do pokožky a způsobuje poškození kožních buněk. Pokožka se proti tomu přirozeně brání imunitní reakcí, zrudne a zanítí se. Alergie na sluníčko však mohou ve velké míře ovlivňovat i další faktory.

Mezi ty hlavní lze počítat špatně zvolenou kosmetiku, která obsahuje složky, které zbavují pokožku ochranné bariéry a napomáhají tak ke vzniku nežádoucí reakce na slunce. Dalším rizikovým faktorem jsou fotosenzitivně působící léčiva, která znatelně zvyšují citlivost pokožky. Mezi takové léky patří například třezalka, některá chemoterapeutika, antibiotika, hormonální antikoncepce nebo léky na snížení krevního tlaku.

K TÉMATU  Womanizer! Hračka, kterou jednou zkusíte a už ji nepustíte z ruky

V případě, že užíváte nějaká léčiva, je dobré před sluněním pozorně prostudovat příbalový leták, kde informace o možné citlivosti na slunce najdete. Ve chvíli, kdy se u vás alergie na sluníčko jednou projeví, ji v budoucnu pak rozpoznáte velmi snadno díky jejím specifickým příznakům. Které to jsou?

Alergie na sluníčko a její příznaky

Nepříjemné kožní alergie na sluníčko postihují v největší míře hlavně světlovlasé a rudovlasé lidi s velmi světlým typem pokožky. Ta je náchylná ke spálení, nicméně sluneční alergie není výjimečná ani u tmavších typů. Mezi nejčastější příznaky solární alergie patří svědivá vyrážka, bolestivé mokvající puchýřky a zarudlá citlivá pokožka.

Projevy alergické reakce na slunce však závisí na intenzitě záření a dalších, již zmíněných faktorech, přičemž se příznaky běžně objevují již několik málo hodin po vystavení slunečním paprskům. 

Nejčastější typy alergie na sluníčko

Mallorca akné

Sluneční záření může vyvolat vznik nevzhledných zanícených pupínků. Pprávě z toho důvodu připomíná tento druh sluneční alergie svým vzhledem i projevy klasické akné. K alergické reakci na pokožce dochází v důsledku vzájemného působení UV záření spolu s emulgátory a konzervanty obsažených v kosmetice.  

PLE neboli Polymorfní světelná erupce

PLE je nejrozšířenějším typem sluneční alergie a patří mezi nejběžnější formu alergií na slunce. Nepřiměřené reakce pokožky na slunce se zpravidla objevují již časně na jaře, kdy je kůže vystavena prvním silnějším slunečním paprskům.

PLE postihuje místa, která jsou trvale vystavena slunečnímu záření, jako jsou ruce, dekolt, krk a lýtka. Příznaky v podobě zarudlé kůže, svědivé vyrážky a mokvavých puchýřků nastupují už po několika hodinách na slunci. 

Fotoalergická a fototoxická reakce 

U fotoalergických a fototoxických reakcí hraje narozdíl od klasické sluneční alergie velkou roli intenzita UV záření a fototoxické látky obsažené v některých lécích či potravinách. Po užití takových léčiv či konzumaci citrusů, fíků nebo celeru je proto vhodné omezit pobyt na slunci a předejít tak nežádoucí kožní reakci. 

K TÉMATU  Jste doma a už nevíte, co dělat. Čas na koníčky! Které aktivity zavést či ,,oprášit"?

Jak předcházet slunečním alergiím?

Slunečnímu záření není možné se zcela vyhnout a navíc je pro nás důležitým zdrojem vitamínu D, avšak existují možnosti, jak předcházet vzniku alergie na sluníčko. Klíčem ke zdravé pokožce i v létě je prevence. Základem jsou samozřejmě opalovací krémy s vysokým faktorem ochrany proti UV záření.

Pokud se u vás již v minulosti sluneční alergie projevila, vsaďte na speciální krémy proti sluneční alergii. U všech opalovacích krémů platí pravidlo, že by se měly aplikovat každé tři hodiny. Stejně tak je vhodné pamatovat i na krémy po opalování například s obsahem panthenolu nebo aloe vera. Součástí prevence proti vzniku sluneční alergie je také dostatečná hydratace. Dál lehké vzdušné oblečení a doplňky stravy obsahující selen, zinek, betakaroten a vápník.

V případě, že je vaše pokožka na alergie náchylná, doporučuje se ji postupně zvykat na sluneční záření a začít se sluněním zlehka. 

Co dělat, když se alergie na sluníčko projeví?

Když prevence nezabere a na vaší pokožce se alergie na sluníčko přeci jen objeví, zmírnit její projevy vám pomůže:

  • Omezte pobyt na přímém slunci
  • Po koupeli ve slané vodě se osprchujte sladkou vodou
  • Chraňte postižená místa oblečením
  • Ochlazujte pokožku studenými obklady či výtažky aloe vera, které sníží svědění
  • Na mokvající ekzém používejte dětský pudr
  • Užívejte antihistaminika (Claritin, Zyrtec)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jaro ve znamení alergií. Co zabírá na sennou rýmu a další projevy alergie?

Alergie trápí i zvířata! Jak pomoci alergickému psovi?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V dnešní době si již neumíme představit náš každodenní život bez přítomnosti smartphonů, internetu a neustálého chatování. Vždy tomu tak ale nebylo a tyto formy komunikace se staly našimi každodenními partnery až na konci 20. století. Představte si ale, jak by se historie odvíjela, kdyby tyto technologie byly dostupné před stovkami nebo dokonce tisíci let? Jak by mohly změnit život známých hrdinů z minulosti a populárních literárních postav? Pokud by známé literární postavy používaly Viber, jednu z nejpopulárnějších komunikačních aplikací na světě, jejich příběhy by se třeba odvíjely zcela jinak.
Pečicí trouba patří do každé kuchyně. I když nezásobujete okolí buchtami a koláči jako na běžícím pásu, trouba se může hodit. Třeba někdy dostanete chuť na pizzu, pečené kuře nebo cokoli jiného. Jak ale vybrat troubu tak, aby odpovídala vašemu životnímu stylu a do domu se vám nedostal třeba zbytečně předimenzovaný požírač elektřiny, nebo naopak spotřebič, který zdaleka neuspokojí vaše touhy po pečených pokrmech? Tento článek vám s výběrem pomůže – a to v pouhých šesti krocích.
Retro nábytek je v módě a vintage je stále skloňované slovo. Retro nábytek má své kouzlo, které nás přenese do jiných časů. Uvažovali jste ale i o kouzlu retro zvuku?
Ve většině medií proběhla zpráva nejen o oceněných filmech a osobnostech v anketě Český lev, ale také o tom, kdo měl co na sobě. Dress code, neboli pravidla oblékání na určité události, mnoho umělců nedodrželo. Ve světě nedodržování takových pravidel může znamenat i zákaz vstupu na dané místo. Co znamenají jednotlivé pojmy na pozvánkách na akce?
Dříve jste ve skříni našli maximálně dva druhy rostlinného oleje. Nyní jeho rozmanitost přímo ohromuje, ve výsledku však vyvolává mnoho otázek – od prostého „Co je to za olej?“ až po „Jaký druh jídla s ním vařit?“ Pojďme si v těch olejích udělat kapánek jasno a zjistit, které z nich se vyplatí používat v kuchyni pravidelně. Nejspíše budete kukat, jaké oleje se do vaší kuchyně mohou vůbec dostat!
Bohužel alergie trpí nejen lidé, ale také naší čtyřnozí kamarádi. Počet alergických onemocnění se zvyšuje. Nejvýznamnější alergie u psů jsou alergie na parazity, alergie na inhalační alergeny, alergie na potraviny a nebo kontaktní alergie. Podívejte se na několik tipů, které dokážou alergickou reakce u psa zmírnit.
Když jsem začala pracovat v marketingové firmě, těšila jsem se na novou výzvu. Vytváření obsahu a reklamních kampaní mě bavilo odjakživa - a ve své původní firmě jsem měla na starosti všechno možné. Byla to pro mě skvělá příležitost, jak se posunout o kousek dál. Tuhle společnost už jsem totiž měla vyhlédnutou dlouho, a konečně se mi tam podařilo dostat. Už to všechno ale vidím jinýma očima…a může za to šéfová.
Pro podklady na tento článek nemusíme sahat hluboko do kapsy, vždyť přece katastrofické filmy se často natáčejí právě na základě skutečných událostí. Ke každé události se pak přirozeně přidá malé nebo velké množství fikce a divák se může těšit na fascinující a zároveň strašidelný koktejl. Hollywoodští filmaři jsou na takové trháky přímo odborníci, a proto se nechte strhnout ojedinělými snímky, které by za žádnou cenu neměly ujít vaší pozornosti!
Umělé květiny jsou velmi oblíbené v kancelářích, obchodech, různých salonech, protože si zachovávají svůj původní vzhled a nevyžadují údržbu. Existuje mnoho pověr týkajících se domu a věcí v něm. Lidé se zajímají o správné uspořádání zrcadel, nábytku a vůbec o vlastně to platí o spoustě věcí, které si domů kupují. Jednou z otázek, které je trápí je to, zda stojí za to, domů kupovat umělé květiny.
Módní trendy se mění jako na běžícím pásu, což statně potvrzují i všichni módní stylisté. Ti v současné době radí jedno – nebojte se kožených modelů, ty s námi ještě nějaký ten pátek zůstanou. A ostatně mají pravdu - kůže opravdu dominuje letošnímu podzimu a bylo by mylné se domnívat, že zanedlouho odejde z módy. Zatím to vypadá, že s námi zůstane až do podzimu nadcházejícího. 
Letní měsíce svádí k tomu oblékat se poněkud spořeji. Muži oblékají kraťasy a tílka, ženy zase sukně, topy, nebo šaty na ramínka. Pokud se trápíte s nepříjemnými a nevzhlednými tukovými polštáři v oblasti podpaží a zad, pak můžete pociťovat při odhalování stud. Abyste si opět věřili a byli hrdí na svou postavu, zacvičte si pár těchto cviků, které podpoří redukci tuku ve výše zmíněných partiích.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek