Čtvrtek , 30. 03. 2023

Arnošt

Jaro ve znamení alergií. Co zabírá na sennou rýmu a další projevy alergie?

Jaro s sebou nenese jen hromadu sluníčka, ale především alergie, které nepatří k tomu nejmilejšímu. Když všechno kolem nás začne kvést, ve vzduchu se rázem začne vznášet větší množství pylu, což vede k alergickým reakcím. Pojďme si prozradit, co na sennou rýmu a další projevy alergie zaručeně zabírá.
co na alergie
Co platí na alergie? (foto: 123RF)

16. 04. 2021

Co je to alergie?  

Úvodem stojí za zmínku si definovat, co to alergie vlastně je. Až poté můžeme zjistit, co na alergie platí.

Pokud bychom měli zmínit odborné vysvětlení toho, čemu se alergie říká, řekneme, že se jedná o neúměrnou reakci imunitního sytému na určitý alergen. Ve chvíli, kdy organismus přijde s daným alergenem do styku nebo kdy se daným alergenem cítí organismus ohrožen, dojde ke vzniku alergických reakcí. Alergenem na jaře bývá nejčastěji pyl.  

Pokud patříte mezi alergiky, kterým vadí právě pyl, trápí vás takzvaná polinóza. Lidem trpícím polinózou vadí nejen pyl z kvetoucích, ale také z různých trav či bylin.  

Jak se alergie projevuje?  

Mezi příznaky alergie patří především velmi časté kýchání, dále svědící a slzící oči či výtok z nosu. Typickým příznakem je také senná rýma nebo ucpaný nos. Mezi alergické reakce dále patří bolest hlavy, únava nebo svědění v krku, ústech či uších, případně astma.  

Aby nedocházelo k žádnému zmiňovanému projevu alergie, je důležité dbát na řádnou prevenci. V ideálním případě si hlídejte předpověď hladiny alergenů ve vzduchu. Pokud bude hladina vysoká, raději nevycházejte ven či venku ani nesušte prádlo, na které se pyl a další alergeny velice rády lepí.  

Co na alergie platí? 

Pokud se však nepodařilo hladinu alergenů v ovzduší podchytit a pokud došlo k alergickým reakcím, nabízí se otázka, co na ně platí a co na ně zabírá. Naštěstí možností, jak zmírnit sennou rýmu či další projevy (nejen) jarní nepříjemnosti je celá spousta.  

Doplňte vitamin C 

Vaším prvním úkolem bude doplnit vitamin C. Během jara je to poměrně těžké, jelikož na zahradě nám příliš ovoce ještě neroste. V obchodech se už nesetkáváme s takovým množstvím citrusů jako v zimě a sezonní ovoce je příliš drahé na to, abychom ho kupovali ve velkém.

K TÉMATU  Zahradní houpačky pro chvíle pohody. Ideální místo pro relax na vaší zahrádce

Vyplatí se však vsadit na zeleninu, konkrétně špenát, brokolici nebo cibuli. I to jsou skvělé zdroje zmiňovaného vitaminu, který se pyšní nejen tím, že z imunitního systému udělá pevné rytířské brnění, ale také má antihistaminické účinky.  

vitamin C
Doplňte do těla vitamin C. (foto: 123RF)

Dostatečná hygiena je důležitá 

Dnes se sice dbá na řádnou hygienu (zejména na umývání rukou), alergici by však měli ještě přitvrdit. Alergeny se totiž nedostávají jenom na ruce, ale také do vlasů či na oblečení. Dostatečná a poctivá hygiena je tak klíčem ke spokojenému životu bez alergických reakcí.  

co na alergie hygiena
Zbavte se pylu a alergenů díky dostatečné hygieně. (foto: 123RF)

Nepodceňujte hlavně večerní sprchu. Tím ze sebe dostanete veškeré zbytky alergenů a nestěžíte fungování sliznicím, které si během noci tak dostatečně odpočinou.  

Hlavně žádný stres 

Ať už přijdete k lékaři s jakýmkoli zdravotním problémem, vždycky vám sdělí, že se musíte vyvarovat stresu. Stres totiž není pro lidské tělo ani zdraví ničím přijatelným, právě naopak. Umí řadu nemocí zhoršit a mnohé taky přihnat.

V případě jarních alergií zvyšuje hladinu hormonu jménem kortizol, který příznaky alergie jenom zvyšuje. Proto si dopřávejte uvolňovací cviky, jógu nebo meditujte či jinak relaxujte.  

stres
Nepouštějte si do svého života stres. (foto: 123RF)

Vsaďte na ryby 

Je velká škoda, že se řada lidí stále ještě vyhýbá rybám. A to jsou to tak zdravé potraviny! Nejen, že mluvíme o přírodním zdroji kolagenu, který se z těla po třicátém roce života začíná vytrácet, ale mimo jiné mluvíme i o zdroji omega-3 mastných kyselin (důležitou látku i tělo neumí vyrobit samo, bohužel). A abychom nezapomněli – ocení je také alergici.  

Právě zmiňované omega-3 mastné kyseliny, které ryby a mořské plody do těla doplňují, zmírňují intenzitu alergické reakce. Pokud však nedokážete lososa, makrelu nebo jiný druh pozřít, skvělou a stejně zdravou a přínosnou alternativou je rybí olej. A nemusíte se obávat, že bude po chuťové stránce špatný. Dnes se vyrábí v řadě příchutí. 

co na alergie ryby
Ryby zmírní projevy alergie. (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATU  Venkovní nábytek z palet. Sestavte si nenáročné a netradiční zahradní posezení

Brokolice a zdraví: Víte, co vše našemu tělu dodá tato zelenina?

Co udělá chilli paprička s vaším zdravím? Klidně si ji dejte!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každá z nás tu a tam zatoužíme po změně. Když už ale přijde na věc, zpravidla první, čím začneme, jsou naše vlasy. Důvod je prostý. Je to změna, které si většinou všimne opravdu každý (no dobře, možná manžel na to přijde později) a zároveň je to způsob, jak ze sebe vykouzlit zcela nové já, které rázem získá zbrusu novou image. Kde jinde hledat nové nápady a nasávat inspiraci, než právě v osvěžujících trendech, které nám rok co rok přinášejí světoví vlasoví stylisté. Co si pro nás připravili tentokrát?
Love Island je celosvětově oblíbená reality show, která je jakousi obdobou dříve známé reality show Hotel Paradise, kterou vyhrála dnes již známá „podnikatelka“ Nela Slováková. Love Island má své fanoušky po celém světě, k nám se dostala v roce 2021, kdy byla odvysílána její první řada. Pamatujete si na její účastníky?
Překrásný Olea All Suite Hotel je celý postavený z přírodních materiálů a zaujme atmosférou naprosté pohody. Pětihvězdičkový resort vyniká luxusem a personál je tu k dispozici nonstop. Bazény prolínají skrz všechny části hotelu a zajímavostí je, že do se do vody můžete ponořit přímo z vašeho pokoje. Tohle je prostě nádhera!
Je tomu už dvacet let, co byla v Česku uvedená premiéra prvního dílu nejslavnější čarodějnické ságy na světě. Snímek Harry Potter a Kámen mudrců bořil rekordy v návštěvnosti českých kin, a nejinak tomu bylo i při dalších dílech, které tvůrci natočili.
Praha rozhodně není jen o historii a o památkách. Samozřejmě je doporučujeme navštívit, jelikož opravdu stojí za vidění, ale ne vždycky máte chuť kochat se pamětihodnostmi. Praha je zároveň město nekonečných možností, i co se týče různých aktivit, adrenalinu a zábavy. A právě o tom je dnešní článek, kde vám představíme některé z možností, jak se v centru Prahy aktivně zabavit.
Býti potomkem slavného rodiče nebo rovnou obou rodičů se může jevit jako nelehká pozice. Od takovýchto jedinců se mnohé očekává, ať už zdědění krásy nebo talentu. Někteří se rozhodnou jít ve šlépějích svých rodičů, jiní zvolí o něco jiný směr a další se zase světu popularity snaží co nejvíce vyhnout a žít si svůj život mimo vědomí veřejnosti.
Baculatý a oteklý obličej - to je problém mnoha žen. I když i mužů, ovšem ženy jsou ty, které s tímto problémem chtějí opravdu efektivně bojovat. Jestliže nejste se svým obličejem spokojená, nemusíte si zoufat a ani nemusíte chodit na plastiku. Existuje totiž několik věcí, které udělat, abyste o oteklý obličej přišla.
Anorexia nervosa tzv. anorexie je zahalená velkým množstvím stigmat, a třeba právě vás zajímá pravda. Jak nepříjemné je žít v těle anorektika, na kterého se okolí dívá skrz prsty? Uvažování člověka s mentální poruchou není jednoduché, a to včetně člověka trpícího anorexií.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek