Středa , 05. 10. 2022

Eliška

Jaro ve znamení alergií. Co zabírá na sennou rýmu a další projevy alergie?

Jaro s sebou nenese jen hromadu sluníčka, ale především alergie, které nepatří k tomu nejmilejšímu. Když všechno kolem nás začne kvést, ve vzduchu se rázem začne vznášet větší množství pylu, což vede k alergickým reakcím. Pojďme si prozradit, co na sennou rýmu a další projevy alergie zaručeně zabírá.
co na alergie
Co platí na alergie? (foto: 123RF)

16. 04. 2021

Co je to alergie?  

Úvodem stojí za zmínku si definovat, co to alergie vlastně je. Až poté můžeme zjistit, co na alergie platí.

Pokud bychom měli zmínit odborné vysvětlení toho, čemu se alergie říká, řekneme, že se jedná o neúměrnou reakci imunitního sytému na určitý alergen. Ve chvíli, kdy organismus přijde s daným alergenem do styku nebo kdy se daným alergenem cítí organismus ohrožen, dojde ke vzniku alergických reakcí. Alergenem na jaře bývá nejčastěji pyl.  

Pokud patříte mezi alergiky, kterým vadí právě pyl, trápí vás takzvaná polinóza. Lidem trpícím polinózou vadí nejen pyl z kvetoucích, ale také z různých trav či bylin.  

Jak se alergie projevuje?  

Mezi příznaky alergie patří především velmi časté kýchání, dále svědící a slzící oči či výtok z nosu. Typickým příznakem je také senná rýma nebo ucpaný nos. Mezi alergické reakce dále patří bolest hlavy, únava nebo svědění v krku, ústech či uších, případně astma.  

Aby nedocházelo k žádnému zmiňovanému projevu alergie, je důležité dbát na řádnou prevenci. V ideálním případě si hlídejte předpověď hladiny alergenů ve vzduchu. Pokud bude hladina vysoká, raději nevycházejte ven či venku ani nesušte prádlo, na které se pyl a další alergeny velice rády lepí.  

Co na alergie platí? 

Pokud se však nepodařilo hladinu alergenů v ovzduší podchytit a pokud došlo k alergickým reakcím, nabízí se otázka, co na ně platí a co na ně zabírá. Naštěstí možností, jak zmírnit sennou rýmu či další projevy (nejen) jarní nepříjemnosti je celá spousta.  

Doplňte vitamin C 

Vaším prvním úkolem bude doplnit vitamin C. Během jara je to poměrně těžké, jelikož na zahradě nám příliš ovoce ještě neroste. V obchodech se už nesetkáváme s takovým množstvím citrusů jako v zimě a sezonní ovoce je příliš drahé na to, abychom ho kupovali ve velkém.

K TÉMATU  Jak hubnout zdravě a vyhnout se tak jo-jo efektu?

Vyplatí se však vsadit na zeleninu, konkrétně špenát, brokolici nebo cibuli. I to jsou skvělé zdroje zmiňovaného vitaminu, který se pyšní nejen tím, že z imunitního systému udělá pevné rytířské brnění, ale také má antihistaminické účinky.  

vitamin C
Doplňte do těla vitamin C. (foto: 123RF)

Dostatečná hygiena je důležitá 

Dnes se sice dbá na řádnou hygienu (zejména na umývání rukou), alergici by však měli ještě přitvrdit. Alergeny se totiž nedostávají jenom na ruce, ale také do vlasů či na oblečení. Dostatečná a poctivá hygiena je tak klíčem ke spokojenému životu bez alergických reakcí.  

co na alergie hygiena
Zbavte se pylu a alergenů díky dostatečné hygieně. (foto: 123RF)

Nepodceňujte hlavně večerní sprchu. Tím ze sebe dostanete veškeré zbytky alergenů a nestěžíte fungování sliznicím, které si během noci tak dostatečně odpočinou.  

Hlavně žádný stres 

Ať už přijdete k lékaři s jakýmkoli zdravotním problémem, vždycky vám sdělí, že se musíte vyvarovat stresu. Stres totiž není pro lidské tělo ani zdraví ničím přijatelným, právě naopak. Umí řadu nemocí zhoršit a mnohé taky přihnat.

V případě jarních alergií zvyšuje hladinu hormonu jménem kortizol, který příznaky alergie jenom zvyšuje. Proto si dopřávejte uvolňovací cviky, jógu nebo meditujte či jinak relaxujte.  

stres
Nepouštějte si do svého života stres. (foto: 123RF)

Vsaďte na ryby 

Je velká škoda, že se řada lidí stále ještě vyhýbá rybám. A to jsou to tak zdravé potraviny! Nejen, že mluvíme o přírodním zdroji kolagenu, který se z těla po třicátém roce života začíná vytrácet, ale mimo jiné mluvíme i o zdroji omega-3 mastných kyselin (důležitou látku i tělo neumí vyrobit samo, bohužel). A abychom nezapomněli – ocení je také alergici.  

Právě zmiňované omega-3 mastné kyseliny, které ryby a mořské plody do těla doplňují, zmírňují intenzitu alergické reakce. Pokud však nedokážete lososa, makrelu nebo jiný druh pozřít, skvělou a stejně zdravou a přínosnou alternativou je rybí olej. A nemusíte se obávat, že bude po chuťové stránce špatný. Dnes se vyrábí v řadě příchutí. 

co na alergie ryby
Ryby zmírní projevy alergie. (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATU  Zahradní obruby a obrubníky. Žádný záhon se bez nich neobejde. Které padnou vaší zahradě

Brokolice a zdraví: Víte, co vše našemu tělu dodá tato zelenina?

Co udělá chilli paprička s vaším zdravím? Klidně si ji dejte!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Sladkou chuť snad všichni milujeme už od dětství a většině z nás taková slabost zůstala až do dospělosti. Každý z nás pak po sladkém saháme z různých důvodů. Někdy je za tím jen zrádný okamžik, kdy nás honí mlsná, jindy si tím potřebujeme spravit náladu. Ať už si to chceme přiznat nebo ne, cukr našemu zdraví škodí. Dá se na sladké vůbec zapomenout, a jak ho můžeme vyřadit ze života úplně? Na to se právě teď podíváme.
Sledujete nejnovější módní trendy, nebo vás absolutně nezajímá, co je zrovna IN nebo OUT? V průběhu času se trendy mění a co bylo módním faux pas před deseti lety, dnes může být šik. Anebo naopak. Existuje však pár módních jevů, které lze za trapas považovat v každé době.
Rodit ve stylu vévodkyně Kate, které se osvědčila kombinace hypnoterapie, relaxace a dýchacích technik? To můžeme taky! Kolik stojí kurz hypnoporodu a co na něm teď všichni mají? A jaké vyšetření během těhotenství patří k těm nejhezčím? Přečtěte si postřehy naší redaktorky, která tohle aktuálně prožívá!
Kdo by neměl rád léto! Nejkrásnější roční období má jen několik málo vad na kráse. Tou asi největší je dotěrný hmyz. Ať už jde o všudypřítomné komáry, které nám doslova a do písmene sají krev, nenápadná, leč nebezpečná klíšťata, nebo o nenechavé mravence. Právě s mravenci se řada Čechů od pozdního jara potýká. Slovy klasika, ty potvory se vám dostanou všude. Naštěstí s nimi můžete bojovat přírodními prostředky.
Dříve jste ve skříni našli maximálně dva druhy rostlinného oleje. Nyní jeho rozmanitost přímo ohromuje, ve výsledku však vyvolává mnoho otázek – od prostého „Co je to za olej?“ až po „Jaký druh jídla s ním vařit?“ Pojďme si v těch olejích udělat kapánek jasno a zjistit, které z nich se vyplatí používat v kuchyni pravidelně. Nejspíše budete kukat, jaké oleje se do vaší kuchyně mohou vůbec dostat!
Když začnou bolet dásně, je to velice nepříjemné. Často problém tkví ve vznikajícím zánětu, se kterým je třeba co nejdříve bojovat. Zánět dásní je sice běžné onemocnění, které postihuje dospělé i děti v jakémkoli věku, ale nikdy by se nemělo podceňovat. Pokud vás dásně občas bolí, pojďte se tomu podívat na zoubek, třeba konečně přijdete na to, jak s tímto nepříjemným pocitem zatočit jednou provždy!
Časy, kdy stačilo hodit do automatu na kávu desetikorunu a člověk se spokojil s "tmavě hnědou tekutinou", jsou už dávno pryč. Podávání i pití kávy se v České republice výrazně proměnilo. Klasického "turka" či instantní kávu už najdete v málokteré kavárně. V supermarketech vás regály s kávou lákají všemi směry: zrnková, mletá, kapsle… Nemůžete se rozhodnut? Přečtěte si našich 6 tipů a budete mít jasno, jak si vybrat a hlavně vychutnat dobrou kávu.

Nepřehlédněte

Teploty se konečně začínají zvedat a léto se nezadržitelně blíží. Pokud si letos budete chtít užít koupání, pak nejspíš budete muset do řeky, rybníku či vodní nádrže. Jenže jejich čistota a mnohdy také studená voda vám mohou následně přivodit nepříjemné patálie. Zvláště jste-li náchylní k tzv. letním problémům, měli byste udělat vše pro to, abyste se jim vyhnuli. Soutěžte tak s námi o balíček doplňků stravy Naturevia, který vám v tom pomůže.
Současná doba není zcela jednoduchá. A právě veškeré dění kolem nás, každodenní starosti i povinnosti, do toho sem tam nějaký klacík pod nohy, přispívají k tomu, že naše psychická i fyzická odolnost trochu ztrácejí na síle. Jak se co nejvíce zocelit a nabrat tu správnou odolnost v každém směru? Právě na to se nyní podíváme.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek