Sobota , 18. 05. 2024

Nataša

Jaro ve znamení alergií. Co zabírá na sennou rýmu a další projevy alergie?

Jaro s sebou nenese jen hromadu sluníčka, ale především alergie, které nepatří k tomu nejmilejšímu. Když všechno kolem nás začne kvést, ve vzduchu se rázem začne vznášet větší množství pylu, což vede k alergickým reakcím. Pojďme si prozradit, co na sennou rýmu a další projevy alergie zaručeně zabírá.
co na alergie
Co platí na alergie? (foto: 123RF)

16. 04. 2021

Co je to alergie?  

Úvodem stojí za zmínku si definovat, co to alergie vlastně je. Až poté můžeme zjistit, co na alergie platí.

Pokud bychom měli zmínit odborné vysvětlení toho, čemu se alergie říká, řekneme, že se jedná o neúměrnou reakci imunitního sytému na určitý alergen. Ve chvíli, kdy organismus přijde s daným alergenem do styku nebo kdy se daným alergenem cítí organismus ohrožen, dojde ke vzniku alergických reakcí. Alergenem na jaře bývá nejčastěji pyl.  

Pokud patříte mezi alergiky, kterým vadí právě pyl, trápí vás takzvaná polinóza. Lidem trpícím polinózou vadí nejen pyl z kvetoucích, ale také z různých trav či bylin.  

Jak se alergie projevuje?  

Mezi příznaky alergie patří především velmi časté kýchání, dále svědící a slzící oči či výtok z nosu. Typickým příznakem je také senná rýma nebo ucpaný nos. Mezi alergické reakce dále patří bolest hlavy, únava nebo svědění v krku, ústech či uších, případně astma.  

Aby nedocházelo k žádnému zmiňovanému projevu alergie, je důležité dbát na řádnou prevenci. V ideálním případě si hlídejte předpověď hladiny alergenů ve vzduchu. Pokud bude hladina vysoká, raději nevycházejte ven či venku ani nesušte prádlo, na které se pyl a další alergeny velice rády lepí.  

Co na alergie platí? 

Pokud se však nepodařilo hladinu alergenů v ovzduší podchytit a pokud došlo k alergickým reakcím, nabízí se otázka, co na ně platí a co na ně zabírá. Naštěstí možností, jak zmírnit sennou rýmu či další projevy (nejen) jarní nepříjemnosti je celá spousta.  

Doplňte vitamin C 

Vaším prvním úkolem bude doplnit vitamin C. Během jara je to poměrně těžké, jelikož na zahradě nám příliš ovoce ještě neroste. V obchodech se už nesetkáváme s takovým množstvím citrusů jako v zimě a sezonní ovoce je příliš drahé na to, abychom ho kupovali ve velkém.

K TÉMATU  Alergie na slunce? Jak poznáte, že jí máte? A co se s ní dá dělat?

Vyplatí se však vsadit na zeleninu, konkrétně špenát, brokolici nebo cibuli. I to jsou skvělé zdroje zmiňovaného vitaminu, který se pyšní nejen tím, že z imunitního systému udělá pevné rytířské brnění, ale také má antihistaminické účinky.  

vitamin C
Doplňte do těla vitamin C. (foto: 123RF)

Dostatečná hygiena je důležitá 

Dnes se sice dbá na řádnou hygienu (zejména na umývání rukou), alergici by však měli ještě přitvrdit. Alergeny se totiž nedostávají jenom na ruce, ale také do vlasů či na oblečení. Dostatečná a poctivá hygiena je tak klíčem ke spokojenému životu bez alergických reakcí.  

co na alergie hygiena
Zbavte se pylu a alergenů díky dostatečné hygieně. (foto: 123RF)

Nepodceňujte hlavně večerní sprchu. Tím ze sebe dostanete veškeré zbytky alergenů a nestěžíte fungování sliznicím, které si během noci tak dostatečně odpočinou.  

Hlavně žádný stres 

Ať už přijdete k lékaři s jakýmkoli zdravotním problémem, vždycky vám sdělí, že se musíte vyvarovat stresu. Stres totiž není pro lidské tělo ani zdraví ničím přijatelným, právě naopak. Umí řadu nemocí zhoršit a mnohé taky přihnat.

V případě jarních alergií zvyšuje hladinu hormonu jménem kortizol, který příznaky alergie jenom zvyšuje. Proto si dopřávejte uvolňovací cviky, jógu nebo meditujte či jinak relaxujte.  

stres
Nepouštějte si do svého života stres. (foto: 123RF)

Vsaďte na ryby 

Je velká škoda, že se řada lidí stále ještě vyhýbá rybám. A to jsou to tak zdravé potraviny! Nejen, že mluvíme o přírodním zdroji kolagenu, který se z těla po třicátém roce života začíná vytrácet, ale mimo jiné mluvíme i o zdroji omega-3 mastných kyselin (důležitou látku i tělo neumí vyrobit samo, bohužel). A abychom nezapomněli – ocení je také alergici.  

Právě zmiňované omega-3 mastné kyseliny, které ryby a mořské plody do těla doplňují, zmírňují intenzitu alergické reakce. Pokud však nedokážete lososa, makrelu nebo jiný druh pozřít, skvělou a stejně zdravou a přínosnou alternativou je rybí olej. A nemusíte se obávat, že bude po chuťové stránce špatný. Dnes se vyrábí v řadě příchutí. 

co na alergie ryby
Ryby zmírní projevy alergie. (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATU  Zajímavé skutečnosti o levácích. Existují i mezi zvířaty. V čem vynikají a jak jsou na tom zdravotně? Tohle jste možná netušily!

Brokolice a zdraví: Víte, co vše našemu tělu dodá tato zelenina?

Co udělá chilli paprička s vaším zdravím? Klidně si ji dejte!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Chcete zvětšit prostor v bytě? Snadno toho docílíte pomocí obrazové tapety! Můžete si vybrat z nabídky firem, nebo si nechat natisknout svůj vlastní motiv, který vás napadne. Fototapety doladí interiér přesně podle vašeho vkusu. Koukněte se, jak to může vypadat.
Většina lidí si myslí, že nový rok je ideální startovací čárou pro nové začátky. Proto si dávají předsevzetí, která pak ale ve většině porušují. Jak na to, aby vám předsevzetí vydrželo? A nejste-li zrovna povaha, která má pevnou vůli, má vůbec smysl si nějaká předsevzetí dávat?
Vstávejte s úsměvem! I na dnešní sváteční den pro vás připravila astroložka Naďa Šmídová horoskop, který poradí, čeho se dnes raději vyvarovat.
Možná i u sebe můžete s nástupem zimy pozorovat přeměnu svých rukou. Najednou někam zmizí hebká a na dotyk příjemná pokožka a ruce se stanou nevzhlednými a drsnými. Z kůže se mohou olupovat drobné šupinky, může praskat a některá místa mohou být bolestivá na dotyk. Co si s tím tedy počít?
Martin Chodúr si po dvouleté usilovné práci splnil velký sen – natočil desku s šedesátičlennou Janáčkovou filharmonií Ostrava v čele s dirigentem Markem Prášilem. Na albu se podílel textově i aranžérsky, a společně s dramaturgem Janem Adamem sestavili čtrnáct vánočních písní a koled. Album pojmenovali podle titulní písně Hallelujah.
Tu a tam asi každá z nás vypadá unaveně. Stačí probdělá noc, delší flám nebo nějaký zdravotní problém, který nám nedá spát, a ráno na nás vykoukne v zrcadle nepěkný odraz a v něm unavená pleť vyžadující okamžitou vzpruhu.
Vzrostlý strom přímo v obýváku? Stromy v interiéru nejsou zrovna tradiční výzdobou, přesto se najdou tací, kteří mají kus přírody přímo u sebe doma. Budova musí většinou s takovým nápadem počítat už od začátku stavby, ale potom se můžete pochlubit skutečně originální dekorací, na kterou budou návštěvy koukat s otevřenou pusou. Zeleň uklidňuje a prospívá, takže na vás bude blahodárně působit každý den.
V tuhle chvíli nejvíc letí dřevěné nebo laminátové podlahy, ale i parkety, a imitace dřeva. Položit můžete i lino, které se tváří jako dřevo, to je nejlevnější varianta. Tmavší barvy dominují. Prohlédněte si galerii.
Do roka a do dne, Lomikare, Lomikare... Ne ne, nejde o žádné zlo, natožpak historického charakteru. Jen ten časový úsek sedí pro přátelské a oboustranné ukončení spolupráce.
První česká superstar se odehrála roku 2004 … Ano, počítáte správně, je tomu už neuvěřitelných 17 let! A my máme stále v živé paměti některé z finalistů této obrazovky neopouštějící soutěže. Pamatujete si je všechny? A jak se dnes asi mají? Změnila je Superstar na celý život, nebo se spíše vrátili do zajetých kolejí? Posuďte sami.
Vstupte do nového roku s odhodláním a efektivitou i ve své pracovní sféře! Náš nový článek vám přináší osvědčené strategie, jak efektivně zahájit nový pracovní rok. Od nastavení jasných cílů po organizaci pracovního prostoru, objevte klíčové kroky, které vám pomohou dosáhnout úspěchu a vytvořit produktivní pracovní prostředí. Připravte se na nové výzvy s naším návodem a začněte rok v práci plni energie a inspirace.
Pokud si neprojdete speciálními genetickými testy, pravděpodobně ji nikdy neodhalíte. Přitom patří mezi nejnebezpečnější choroby na světě. Způsobuje trombózu a v těch nejkrajnějších případech také plicní embolii.

Výběr článků

Že ocet se hodí tak akorát do salátu a tím to hasne? Ale jděte. Zbaví vás škytavky a bradavice. Také odpudí otravné komáry, kteří vás nenechají na pokoji. Dá se s ním i žehlit, což vám ušetří spoustu času!
Svým tvarem trochu připomíná mrkev. Jindy zase mívá kulatý tvar a na pohled tak připomíná přerostlou ředkvičku. O čem je řeč? O zelenině, kterou mnoho lidí (ne)vědomě přehlíží a do jídelníčku ji zařazuje jen zřídka. Znáte bílou ředkev?
Mluví se o tom hodně. Pozitivně i negativně. A my už se také rozhodly, že nasedneme na elektrooře. Výsledek je naprosto úžasný. I za dodržení stanovených pravidel jsme se staly královnami a užily si volnost, kterou cyklistika nabízí. Elektrokolo je prostě super!

Nepřehlédněte

Tolik krásných věcí může člověk vyrobit úplně sám. Kreativní DIY nápady vám napoví, jak je to snadné. Zaručeně najdete něco, co budete chtít i u vás doma! Perfektní nástěnné hodiny, jaké nemá nikdo jiný, dřevěný dekor přímo na zdi, pohodlné zahradní posezení z palet a další vychytávky. Co se vám líbí nejvíc?
Ještě jste neměli příležitost vyzkoušet arganový olej na vlastní kůži, respektive vlasy? Tak to je nejvyšší čas to napravit. Právě teď, když slunce svítí ostošest, vám hřívu ochrání před jeho škodlivými paprsky. Poklad s oříškovou vůní toho ale umí mnohem víc!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek