Pátek , 17. 05. 2024

Aneta

Manuál léčivých tinktur: Pronikněte do světa blahodárných kapiček a bylinek

Tinktury se v oblasti léčitelství používají už stovky let. Zájem o ně však v souvislosti s nástupem moderní léčby trochu ochladl. Dnes je tomu opět jinak. Naopak se znovu vracíme k přírodě, které mnohdy věříme víc než chemii, do níž vlastně nevidíme. Léčivé tinktury se proto čím dál hlasitěji hlásí o slovo a jedině dobře. Rozhodně mají co nabídnout.
bylinky
Výroba domácí tinktury není žádná věda. (foto: 123RF)

01. 04. 2022

01. 04. 2022

Bylinky přináší řadu výhod. Jsou pro naše tělo přirozenější, dokážou si poradit s mnohými neduhy, méně zatěžují náš organismus, a to zdaleka není vše. Samozřejmě ale každá mince má dvě strany, proto i bylinky mohou přinášet menší nevýhody.

Jednak mají vedlejší účinky, nemusí sedět všem (především pak lidem se sklony k alergiím), občas déle trvá, než zaberou, v případě domácí výroby může být problém i s odhadem správného dávkování.

tinktura
Domácí porce zdraví. (foto: 123RF)

V každém případě ale mají bylinky u většiny z nás nenahraditelné místo. Jejich výhody můžete čerpat nejen tím, že si z nich uvaříte lahodný čaj, ale také třeba prostřednictvím míchání tinktur, do jejichž tajů vás zasvětíme.

Sběr bylinek

Ještě než se pustíte do přípravy tinktury, je samozřejmě nejlepší zabrouzdat herbářem a najít si bylinky s účinky, které zrovna vyhledáváte, abyste si namíchali směs podle vašich představ. Také není od věci si pročíst, které bylinky spolu kamarádí více, a které méně. Pochopitelně je jen na vás, jestli si vyrobíte tinkturu pouze z jedné či více bylinek.

Přesuňme se ale k samotnému sběru, ve kterém se skrývá kouzlo úspěchu. Na co se zaměřit?

 • Sbírejte pouze bylinky, které 100% dokážete identifikovat. Některé bylinky si mohou být vzájemně podobné, přičemž existují rovněž i druhy, které mohou být jedovaté.
 • Naučte se vše kolem bylinek, především jak, proč a kdy používat konkrétní bylinku a v jaké dávce. 
 • Pokud si nejste jisti, oslovte třeba bylinkářku, weby s odborníky, navštivte workshopy nebo noste s sebou kapesní herbář.
 • Jestliže si chcete být jisti původem a kvalitou bylinek, není od věci založit si menší bylinkovou zahrádku.
 • Bylinky pro tinkturu zásadně sbírejte z míst, která nejsou ošetřena pesticidy.
 • Nepoužívejte bylinky nacházející se kolem komerčně obhospodařovaných polí nebo v blízkosti center.
 • Sbírejte pouze hezké bylinky, které po sběru co nejdříve zpracujte.
bylinky
Léčivé tinktury s alkoholem mají delší životnost. (foto: 123RF)

Zpracování bylinek

Pokud už máte poctivě nasbíranou zásobu bylinek, je dobré vědět, jak s nimi následně naložit. Předně proberte veškeré bylinky, které očistěte od hrubých nečistot (trávy, slámy, větších kusů hlíny, pokud jste sbírali i kořeny) a roztřiďte je.

K TÉMATU  Drobné úrazy k létu patří. Dva tipy, díky nimž se zahojí rychleji

Detailně vše prohlédněte, nahnilé či poškozené části vyhoďte. Pokud sbíráte natě a květy, určitě se vyhněte omývání. Naopak v případě, že budete zpracovávat i kořeny, veškeré části pečlivě vydrhněte, umyjte a jemně osušte čistou utěrkou. Následně byliny nechte usušit. 

Nezbytnosti pro míchání

Před samotným mícháním je zapotřebí nachystat si i další nezbytnosti, bez kterých se v případě přípravy tinktur rozhodně neobejdete. Kteří pomocníci to jsou?

 • Větší skleněná nádoba s těsným víčkem – právě v této nádobě budete tinktury míchat a následně také uchovávat pro lepší maceraci.
 • Menší a tmavé lahvičky pro uchování jednotlivých tinktur. 
 • Nosný prvek – vysokoprocentní alkohol nebo jinou tekutinu pro zředění tinktury.

A právě u nosného prvku se zastavíme. Léčivé tinktury můžete vyrobit na spoustu pestrých způsobů, přičemž základem mohou být vodní extrakty (čaje, nálevy), víno, ocet, ale také alkohol. Ačkoli bezalkoholové verze jsou pro řadu z nás lákavější, nutno podotknout, že alkohol ve výrobě tinktur je naprostou jedničkou.

bylinky
Udělejte si výlet do přírody a uvidíte, na co narazíte. (foto: 123RF)

Alkohol obecně lépe extrahuje a koncentruje cenné léčivé látky oproti jiným extraktům. Kromě toho zvyšuje účinek bylin, proto alkoholové tinktury působí mnohem rychleji než kterékoli jiné. Pokud navíc použijete vysokoprocentní alkohol, tinktura se tím pádem nekazí a při správném skladování si zachová svou účinnost po dlouhou dobu. 

Jdeme vyrábět!

Když už máte vše tak pěkně připravené, nastal ten správný čas si léčivou tinkturu vyrobit. Jak tedy na to?

 1. Nasekejte velké listy, květy nebo kořeny (jemné listy a květy klidně můžete ponechat vcelku). Poté skleněnou nádobu volně naplňte bylinkami a přidejte dostatek alkoholu, aby rostliny byly hezky pokryté. Nádobu pevně uzavřete.
 2. Sklenici označte názvem a datem výroby. Uveďte, jaké rostlinné části a typ alkoholu jste použili. Umístěte nádobu na chladné a tmavé místo na měsíc nebo déle, občas protřepejte nebo promíchejte a v případě potřeby přidejte více alkoholu, aby bylinky zůstaly neustále zakryté.
 3. Přeceďte tinkturu přes čistou utěrku do skleněné nebo keramické nádoby, abyste získali co nejvíce tinktury. Tinkturu nalijte do lahviček z tmavého skla a pevně uzavřete (nebo utěsněte korkem). Každou tinkturu označte názvem a datem výroby. Uchovávejte na chladném a tmavém místě.
K TÉMATU  Nemáte čas na zdravé jídlo? Řešením je krabičková dieta!

TIP: Koncentraci tinktury zvýšíte přecezením původních bylinek a přidáním čerstvé porce nových.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Bylinky proti kouření: I příroda vám může pomoct

Nejoblíbenější bylinkové tinktury. Jako to jsou?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Tuhé mýdlo zná každý. Z našich domácností jej vytlačilo mýdlo tekuté, takže klasická tuhá mýdla jsme si zvykli dávat tak maximálně do skříně pod oblečení, aby nám ho hezky provonělo. Jenže v poslední době se k nám zase vrací, a nejen mýdlo tuhé ale na trhu se objevily i tuhé šampony na vlasy.
Letní období se obecně nese v duchu odlehčené stravy, zároveň ale takové, která dodá energii na všechna letní dobrodružství. Příroda nabízí mnoho svých plodů, dozrávají jahody, třešně, broskve, meruňky, melouny, okurky atd. Samo léto vám tak napovídá, co dobrého by se mohlo objevit na vašem talíři, pojďme se na to, ale podívat blíže.
Úklidové práce jsou něčím, co nastupuje na scénu prakticky každý týden. Z posledních statistik vyplývá, že úklidem domácnosti stráví každý průměrný člověk až desetinu svého života. Abyste jednotlivými pracemi netrávili více času, než je skutečně nutné, začněte aplikovat několik zásad, jak důkladně uklidit byt. Prozradíme vám, na co hlavně nezapomenout (a na co se obvykle zapomíná).
Vylepšete a ozdobte svojí zahradu tak, aby lahodila vašemu oku. Budou zahradní dekorace a doplňky nenápadné nebo výstřední? Zahradám sluší dřevěné nebo keramické materiály, a samozřejmě přijdou ke slovu také kameny. Experimentovat můžete i s osvětlením. Inspirujte se!
Možná je to tempem doby, možná za tím může být chuť změnit něco ve svém životě. Techniky, které pracují s osobním rozvojem, jsou stále více v kurzu. A jednou takovou je ve své podstatě obyčejná, ale přitom natolik zázračná dovednost mindfulness, která vám prostřednictvím všímavosti vztažené k vám obrátí život vzhůru nohama. Ale jen v tom dobrém slova smyslu.
Léky nejsou jenom ty, které prodávají v lékárně. Které jsou plné chemie. Je tu ještě možnost přírodní léčby.
Josef Zíma, legenda českého divadla a hudební scény, si během svého života vybudoval významnou kariéru, která zahrnuje působení v divadlech, na filmovém plátně i v hudebním průmyslu. Narozený v roce 1932 v Praze, Zíma se rozhodl nesledovat profesní dráhu svých rodičů, učitelů, a místo toho se od mládí věnoval zábavnímu průmyslu. Tento článek nabízí podrobný pohled na jeho životní a kariérní cestu, od úspěchů na scéně po jeho významné osobní příběhy a výzvy.
Mít krásné a upravené nehty je pro většinu z nás samozřejmostí. Ovšem pokud občas hledáte nápady, jak své nehty pro tentokrát ozdobit, určitě vám přijde vhod náš nový článek, který vám prozradí, jak sladit design svých nehtů s aktuálními trendy. A že bude z čeho vybírat!
Bezchybný výkon předvedla malá Angelica Hale při zpěvu písně Girl on Fire. Takový hlasový projev jí mohou závidět profesionální zpěváci a porota americké talentové soutěže nevěřila svým uším. Právem si tak Angelica vysloužila okamžitý postup do finále. Takto čistý projev je u desetileté dívky skutečně ohromující. Užijte si to!
Mléko - přidáváme si ho do nápojů, připravujeme si z něj mnohé pokrmy, přidáváme do buchet nebo ho jen popíjíme u televize. Je plné tělu prospěšných živin, i proto by mělo mít neodmyslitelné místo v našem jídelníčku. Jenže co když patřím do skupiny vegetariánů nebo veganů a mléko je v rozporu s tím, co uznávám? Skvělou alternativou je mléko rostlinné.
Obyvatelé hlavního města mají nyní další možnost využít přelomového tréninku pomocí elektrické stimulace svalů (EMS), který umožňuje náležitě procvičit 90 procent svalů v těle za pouhých 20 minut. Společnost BodyBody, která tuto unikátní formu péče o tělo nabízí, otevřela v Praze na Karlově náměstí své šesté pražské studio. V České republice je celkem dvanáct BodyBody studií.

Výběr článků

Vždycky se myslelo, že nevěra je smutnou vizitkou kolabující vášně a vyhaslé intimity ve vztahu. Jenže pozor, do jiné postele může zadaného poslat i to, že je závislý na příjmech svého partnera, nebo že jeho věk končí číslem devět!
Legíny – poměrně kontroverzní kousek oblečení, na který má každá žena svůj názor. Zatímco některé jsou na jedné straně barikády a striktně je odmítají, druhé je naprosto milují - doma, do práce i do města. Pojďme se jim trochu podívat na zoubek, a především zjistit, jak legíny nosit, protože právě v tom bývá velmi často zakopaný pes oné nespokojenosti.
Kandolhu Island se nachází v severním Ari Atolu jako součást souostroví Maledivy, kde je věčně krásné počasí. Teplotní průměr je tady po celý rok lehce nad 30 °C. Stejné je to i s teplotou vody okolního Indického oceánu, kde se ostrov nachází - 27 až 29 °C v průběhu celého roku. Tohle je pro mnohé dovolená snů. A doprava? Kvůli mělké hloubce ji zajišťuje hydroplán. V nabídce zážitků je šnorchlování, potápění, rybaření, katamarány, SPA centrum, fitness nebo čtyři restaurace.

Nepřehlédněte

Modrý koník, jeden z nejpopulárnějších portálů pro ženy a matky v České republice a leader ve své kategorii na Slovensku a Viber, jedna z předních komunikačních aplikací, spojili síly, aby uživatelkám nabídly nové možnosti komunikace.
Tu a tam asi každá z nás vypadá unaveně. Stačí probdělá noc, delší flám nebo nějaký zdravotní problém, který nám nedá spát, a ráno na nás vykoukne v zrcadle nepěkný odraz a v něm unavená pleť vyžadující okamžitou vzpruhu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek