Pátek , 30. 09. 2022

Michal

Manuál léčivých tinktur: Pronikněte do světa blahodárných kapiček a bylinek

Tinktury se v oblasti léčitelství používají už stovky let. Zájem o ně však v souvislosti s nástupem moderní léčby trochu ochladl. Dnes je tomu opět jinak. Naopak se znovu vracíme k přírodě, které mnohdy věříme víc než chemii, do níž vlastně nevidíme. Léčivé tinktury se proto čím dál hlasitěji hlásí o slovo a jedině dobře. Rozhodně mají co nabídnout.
bylinky
Výroba domácí tinktury není žádná věda. (foto: 123RF)

01. 04. 2022

01. 04. 2022

Bylinky přináší řadu výhod. Jsou pro naše tělo přirozenější, dokážou si poradit s mnohými neduhy, méně zatěžují náš organismus, a to zdaleka není vše. Samozřejmě ale každá mince má dvě strany, proto i bylinky mohou přinášet menší nevýhody.

Jednak mají vedlejší účinky, nemusí sedět všem (především pak lidem se sklony k alergiím), občas déle trvá, než zaberou, v případě domácí výroby může být problém i s odhadem správného dávkování.

tinktura
Domácí porce zdraví. (foto: 123RF)

V každém případě ale mají bylinky u většiny z nás nenahraditelné místo. Jejich výhody můžete čerpat nejen tím, že si z nich uvaříte lahodný čaj, ale také třeba prostřednictvím míchání tinktur, do jejichž tajů vás zasvětíme.

Sběr bylinek

Ještě než se pustíte do přípravy tinktury, je samozřejmě nejlepší zabrouzdat herbářem a najít si bylinky s účinky, které zrovna vyhledáváte, abyste si namíchali směs podle vašich představ. Také není od věci si pročíst, které bylinky spolu kamarádí více, a které méně. Pochopitelně je jen na vás, jestli si vyrobíte tinkturu pouze z jedné či více bylinek.

Přesuňme se ale k samotnému sběru, ve kterém se skrývá kouzlo úspěchu. Na co se zaměřit?

 • Sbírejte pouze bylinky, které 100% dokážete identifikovat. Některé bylinky si mohou být vzájemně podobné, přičemž existují rovněž i druhy, které mohou být jedovaté.
 • Naučte se vše kolem bylinek, především jak, proč a kdy používat konkrétní bylinku a v jaké dávce. 
 • Pokud si nejste jisti, oslovte třeba bylinkářku, weby s odborníky, navštivte workshopy nebo noste s sebou kapesní herbář.
 • Jestliže si chcete být jisti původem a kvalitou bylinek, není od věci založit si menší bylinkovou zahrádku.
 • Bylinky pro tinkturu zásadně sbírejte z míst, která nejsou ošetřena pesticidy.
 • Nepoužívejte bylinky nacházející se kolem komerčně obhospodařovaných polí nebo v blízkosti center.
 • Sbírejte pouze hezké bylinky, které po sběru co nejdříve zpracujte.
bylinky
Léčivé tinktury s alkoholem mají delší životnost. (foto: 123RF)

Zpracování bylinek

Pokud už máte poctivě nasbíranou zásobu bylinek, je dobré vědět, jak s nimi následně naložit. Předně proberte veškeré bylinky, které očistěte od hrubých nečistot (trávy, slámy, větších kusů hlíny, pokud jste sbírali i kořeny) a roztřiďte je.

K TÉMATU  Víte, co patří do lednice? A co tam naopak neskladovat?

Detailně vše prohlédněte, nahnilé či poškozené části vyhoďte. Pokud sbíráte natě a květy, určitě se vyhněte omývání. Naopak v případě, že budete zpracovávat i kořeny, veškeré části pečlivě vydrhněte, umyjte a jemně osušte čistou utěrkou. Následně byliny nechte usušit. 

Nezbytnosti pro míchání

Před samotným mícháním je zapotřebí nachystat si i další nezbytnosti, bez kterých se v případě přípravy tinktur rozhodně neobejdete. Kteří pomocníci to jsou?

 • Větší skleněná nádoba s těsným víčkem – právě v této nádobě budete tinktury míchat a následně také uchovávat pro lepší maceraci.
 • Menší a tmavé lahvičky pro uchování jednotlivých tinktur. 
 • Nosný prvek – vysokoprocentní alkohol nebo jinou tekutinu pro zředění tinktury.

A právě u nosného prvku se zastavíme. Léčivé tinktury můžete vyrobit na spoustu pestrých způsobů, přičemž základem mohou být vodní extrakty (čaje, nálevy), víno, ocet, ale také alkohol. Ačkoli bezalkoholové verze jsou pro řadu z nás lákavější, nutno podotknout, že alkohol ve výrobě tinktur je naprostou jedničkou.

bylinky
Udělejte si výlet do přírody a uvidíte, na co narazíte. (foto: 123RF)

Alkohol obecně lépe extrahuje a koncentruje cenné léčivé látky oproti jiným extraktům. Kromě toho zvyšuje účinek bylin, proto alkoholové tinktury působí mnohem rychleji než kterékoli jiné. Pokud navíc použijete vysokoprocentní alkohol, tinktura se tím pádem nekazí a při správném skladování si zachová svou účinnost po dlouhou dobu. 

Jdeme vyrábět!

Když už máte vše tak pěkně připravené, nastal ten správný čas si léčivou tinkturu vyrobit. Jak tedy na to?

 1. Nasekejte velké listy, květy nebo kořeny (jemné listy a květy klidně můžete ponechat vcelku). Poté skleněnou nádobu volně naplňte bylinkami a přidejte dostatek alkoholu, aby rostliny byly hezky pokryté. Nádobu pevně uzavřete.
 2. Sklenici označte názvem a datem výroby. Uveďte, jaké rostlinné části a typ alkoholu jste použili. Umístěte nádobu na chladné a tmavé místo na měsíc nebo déle, občas protřepejte nebo promíchejte a v případě potřeby přidejte více alkoholu, aby bylinky zůstaly neustále zakryté.
 3. Přeceďte tinkturu přes čistou utěrku do skleněné nebo keramické nádoby, abyste získali co nejvíce tinktury. Tinkturu nalijte do lahviček z tmavého skla a pevně uzavřete (nebo utěsněte korkem). Každou tinkturu označte názvem a datem výroby. Uchovávejte na chladném a tmavém místě.
K TÉMATU  Jednoduché cvičení na bolest zad vám pomůže zbavit se trápení. Mnohdy lépe než prášky

TIP: Koncentraci tinktury zvýšíte přecezením původních bylinek a přidáním čerstvé porce nových.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Bylinky proti kouření: I příroda vám může pomoct

Nejoblíbenější bylinkové tinktury. Jako to jsou?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Máte v plánu zahradní párty? Léto je tady a nejlepší místo pro posezení s přáteli je venku. Grilování, oslava narozenin nebo jen tak, připravte stůl snů! Pokud máte zahradu, je hlavní problém vyřešený. Nemusíte nutně sedět pod vaším přístřeškem, zkuste netradičně posadit hosty uprostřed pozemku na trávníku. A pokud zahradu nemáte, můžete udělat to samé někde za domem. Dny jsou dlouhé a večery teplé, takže vám nic nebrání posedět, jak dlouho jen budete chtít. Důležitá je ale příprava, aby bylo po ruce všechno!
Našli jste v domácnosti potravinové moly? Neznamená to, že u vás doma vládne chaos a nepořádek. Nejčastěji se do našich obydlí tito malí škůdci dostanou v tašce s potravinami. Ano, nejčastěji si je domů přineseme. Druhá možnost, jak se dostanou dovnitř je, že přijdou od sousedů nebo dovnitř vlezou okny. Naštěstí způsobů, jak se jich zbavit, je několik. Proto, pokud nezabere jeden, vyzkoušejte další!
Svou domácnost můžete zpestřit různými věcmi. Zatímco někdo sází na bytový textil, jiný si raději pořizuje pokojové rostliny, které dokážou vdechnout interiéru život. Pakliže patříte také mezi pěstitele, kteří touží po jedinečném prvku ve svém domově, naučte se pěstovat amarylis. Působivou pokojovou rostlinu, která je stokrát hezčí než barevný povlak na polštář.  
Standartní diety typu: celý den nic nejím, nebo jím jen dělenou stravu, to zná každý. Představíme vám ale takové diety, u kterých budete kroutit hlavou, jak to jen mohlo někoho napadnout. Zda opravdu tyto diety zabírají, to vám nepovíme. Rovněž žádáme, abyste se jimi slepě neřídili a nevybrali si dietu jen proto, že by mohla zabrat. Jakákoli strava by měla zohledňovat individuální vlastnosti a odpovídat vašim osobním přáním a zdravotnímu stavu.
Lidské vztahy jsou složité a jen stěží by se vám povedlo je předem naplánovat. Když s někým chodíte a vztah neklape, obvykle ho prostě ukončíte. V mnoha případech se pak už nemusíte nikdy setkat a za touto kapitolou můžete po čase udělat pomyslnou tečku. Co když to ale nejde?
Sebevědomí je klíčem k úspěchu, a to ať už mluvíme o úspěchu v osobním či profesním životě. K jeho snížení přispívá kupříkladu akné nebo jiné kosmetické vady, ale také zažloutlý chrup. Že vás právě žluté zuby trápí a denně snižují zmiňované sebevědomí? Pojďme si zmínit několik tipů, jak efektivně vybělit zuby.

Nepřehlédněte

Znáte rýmovník? Pravděpodobně ano. Jedná se o bylinku, kterou velmi často pěstujeme na svých okenních parapetech. Pěstitelé mnohdy nevědí, co si s ní počít, protože roste tak rychle, že nestíháme ani mrknout okem. Rýmovník však využijete. Dá se z něj připravit med, sirup nebo také mastička. A jelikož se jedná o zdraví prospěšnou bylinku, je načase pustit se do výroby jednotlivých produktů.
Zastřešené stání pro vůz má několik výhod. Tou hlavní je ochrana vozu před deštěm, kroupami nebo sněhem. Odpadá tak i ranní škrábání skla. Garážový přístřešek ale umožní i vaše suché a pohodlné vysednutí a naopak, stejně jako vyložení kufru. Přístřešek lze obvykle sladit s exteriérem domu, a nejčastější variantou na materiál jsou dřevěné trámy. Krytina může být stejná, jako na střeše domu, z tašek, ale používá se taktéž plech nebo světlopropustný plast či sklolaminát.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek