Úterý , 25. 06. 2024

Ivan

8 snadných cviků, které prospívají vaginálnímu zdraví

Všichni moc dobře víme, že vlivem času se naše tělo mění. Nejdříve to spatříme na pokožce, která začne postupně a docela viditelně ochabovat, ztrácet svou pevnost a sílu. To samé se však děje se svaly v celém našem těle, přičemž výjimkou nejsou ani svaly pánevního dna včetně vagíny, které je třeba posilovat nejen pro lepší pocit z intimních prožitků, ale i z důvodu prevence v rámci inkontinence a dalších obtíží. A právě o tréninku věrné kamarádky bude tento článek. Na co se během cvičení zaměřit?
vaginální
Postupem času nám ochabují všechny svaly v těle. Včetně těch vaginálních.

27. 06. 2022

27. 06. 2022

Jedině trénovaný sval může být zdravý a vitální, což lze nepochybně říct také o vagíně, která je v průběhu let vystavena řadě vlivů, jež se nepříznivě podepisují na její kondici. Kromě stárnutí má velký vliv i počet porodů či gynekologické potíže zakončené operativním zákrokem. Vůbec nejlepší je proto zahájit vaginální trénink co nejdřív, jak to jen jde, ideálně ještě ve věku, kdy o rodině teprve přemýšlíme, a následně cvičební plány průběžně dodržovat až do konce života. Ostatně má to své výhody, za které sklidíte samé sladké ovoce.

Pravidelný trénink vagíny je skvělou prevencí i lékem

Poctivé cvičení svalů pánevního dna včetně vagíny dokáže doslova zázraky – zvládne předcházet potenciálním potížím, které mohou v průběhu let nastat, stejně tak usnadnit celou řadu přirozených událostí. Co díky tomu získáte?

 • snadnější a méně bolestivý porod
 • rychlejší rekonvalescenci po porodu
 • snížení pravděpodobnosti budoucí inkontinence
 • eliminaci stavů spojených s hyperaktivním močovým měchýřem
 • silnější sexuální prožitek včetně kvalitního orgasmu
 • zvýšenou elasticitu a sílu celé vagíny (tím pádem i lepší prožitek partnera)
 • menší pravděpodobnost gynekologických obtíží v souvislosti s ochabnutím svalstva
 • snížení bolestivosti v rámci PMS, ale i beder a podbřišku
 • získání větší sebedůvěry a lásky ve své ženství
kegel
Kegelovy kuličky mohou připomínat sexuální pomůcku. Ale to není tak úplně pravda.

Vaginální cvičení může mít řadu podob

Možností, jak trénovat svou vagínu, je hned celá řada. Vystačit si můžete klidně i samy – například zatínat svaly při čůrání či vsouvat prst do pochvy a snažit se ho pomocí svalů mačkat, případně na to můžete jít od lesa a přizvat si k tomu Kegelovy kuličky, s nimiž bude trénink o to snadnější a hlavně efektivnější.

Vaginální pomůcky jsou totiž navržené tak, abyste spolu s nimi dosáhly kýženého cíle, zároveň vám pomáhaly i se zvyšováním jednotlivé zátěže nebo dokázaly kontrolovat efektivitu vašich cviků (pokud mluvíme o těch technologicky chytřejších ve spolupráci s šikovnými aplikacemi).

Kegelovy kuličky

 1. Mají řadu výhod a charakteristické jsou tím, že se skládají z jedné či vícero kuliček seřazených v řadě s provázkem na konci, který usnadňuje jejich vyjmutí.
 2. Kegelovy kuličky jsou k dostání v několika podobách, ovšem odlišné jsou i svou váhou – vybrat si můžete kuličky s hmotností od 10 až do 100 gramů. V praxi to znamená, že coby nezkušená začnete s těmi lehčími a budete zvyšovat zátěž spolu s těžšími, tedy ve chvíli, kdy ucítíte, že vaše svaly sílí. A je zřejmé, že čím těžší je kulička, tím větší sílu potřebujete, abyste ji udržely uvnitř.
 3. Kuličky se však liší nejen podobou, barvou, tvarem, váhou, ale rovněž materiálem. Sehnat tak můžete kovové i silikonové kuličky, případně si můžete pořídit i elektronické trenažéry, které pomohou zlepšit vitalitu vaší yoni. Ty fungují v propojení s bluetooth a aplikacemi, které si kladou za cíl usnadnit vám celé cvičení a korigovat jeho správnost. V porovnání s těmi klasickými si však za ně o něco připlatíte. Teď už se ale pojďme přesunout k jednotlivým cvikům.
K TÉMATU  Připravte si turmeric jamu a objevte zázračnou medicínu z Bali
kuličky
Kegelovy kuličky mají mnoho podob.

Cvičení s elektronickým pomocníkem

Pokud si pořídíte elektronické trenažéry, bude pro vás pravidelné cvičení o to snazší. V přístroji si jednoduše zvolíte program s ucelenými cviky a Kegelovy kuličky začnou pracovat tak, aby plně zaktivovaly vaše vaginální svaly. Svaly budou na různé typy akcí reagovat, stahovat se a povolovat. Náročnost jednotlivých cviků si samozřejmě snadno uzpůsobíte, libovolně snížíte nebo naopak navýšíte zátěž.

kuličky
Dneska už existují aplikace opravdu na cokoliv.

Cvičení s klasickým pomocníkem

Teď už se ale přesuňme k tradičním kuličkám. V jejich případě se samozřejmě nemůžete spoléhat na nastavené programy, cviky si tak musíte sestavovat a vědomě kontrolovat sama. Možností, jak trénovat, je opravdu hodně. Pojďme se na ně podívat:

1) Trénink zasouvání – vezměte Kegelovy kuličky a vleže je pomalu zasouvejte do pochvy. Při každém pohybu se snažte co nejvíce stáhnout svaly kolem pochvy (jako byste je do sebe nechtěly pustit) a povolte. 

2) Trénink vysouvání – to samé opakujte i při jejich vysouvání. Kousek povysuňte, stáhněte svaly co nejvíce dokážete a opět kousek vysuňte. Právě tímto cvikem zvýšíte zdatnost svých svalů a schopnost rychlé reakce. 

3) Vědomé vnitřní trénování – kuličky mějte v sobě zasunuté, připravte si stopky a snažte se vždy co nejvíce stáhnout svaly uvnitř pochvy, zpočátku ideálně na 3 minuty (postupně čas zvyšujte) a uvolněte. Každý den si ideálně dopřejte dvaceti minutové cvičení. Cvičení lze provádět vleže i ve stoje.

4) Trénování při pohybu – šikovné je trénovat vaginální zdatnost nejen v poklidu, ale i v rámci pohybu, kdy o to víc aktivujete všechny možné svaly (a i ty, o kterých jste snad neměly ani tušení). Zkuste proto s kuličkami běhat, skákat nebo cvičit jógu a přitom se snažte myslet na udržení kuliček uvnitř vaší pochvy. 

kulička
Pokud budete své vaginální svaly udržovat v kondici, prospěje to vašemu zdraví i sexuálnímu životu.

5) Cvičení do rytmu hudby – dalším levelem je cvičení za pomoci hudby. V okamžiku, kdy budete mít v sobě kuličky, si jednoduše pusťte oblíbenou hudbu a do rytmu se snažte stahovat poševní svaly. Vůbec ideální je pak hudba založená na vyšších stupních basu. 

K TÉMATU  Pití alkoholu prý zlepšuje zdraví. Kde je správná míra a jak se pozná, že už patříte do skupiny alkoholik

6) Cvičení ve znamení vteřin – další vychytávkou je cvičení se stopkami, kdy začnete poševní svaly stahovat ve víru tikotu vteřinové ručičky, čímž dosáhnete 60 stažení za jednu minutu. Díky tomuto cviku můžete trénovat prakticky kdykoli si jen vzpomenete, ideálně pak několikrát za den. 

7) Cvičení na zádech – vložte kuličky do vagíny, lehněte si na záda a nohy opřete chodidly o zem. Ruce dejte pod bedra a pomocí nich se jakoby snažte odtahovat od země, přitom soustavně zatínejte svaly jako při návštěvě toalety. V tomto cviku pak můžete pokračovat tak, že při zatnutých svalech se pomalu pokusíte narovnat celou nohu a pak ji opět vrátit do pokrčení. Takto několikrát prostřídejte obě nohy.

8) Cvičení na břiše – opět si s kuličkami lehněte, tentokrát však na břicho a ruce si dejte na čelo. Celé tělo mějte volně položené na zemi a pokuste se sbalit pánev pod sebe. Z podložky se tedy bude zvedat pouze bříško.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Hubnutí po menopauze? Dodržujte několik pravidel a přibírání se už nemusíte bát

Cviky na krásný a pevný zadek. Inspirujte se u 3 českých youtuberek

Zdroje článku:
https://www.health.com/condition/sexual-health/kegel-balls
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Pokud máte doma dítko, které využívá jen málo slov, neskládá pořádně celé věty dohromady nebo se mnohdy v řeči sekne, protože prostě nenachází vhodná slova, zřejmě přemýšlíte, co s tím. Samozřejmě je na místě poradit se s lékařem, ale pokud není situace úplně vážná, snadno na tom můžete společně zapracovat. A o co víc – bude vás to bavit! Jak se dá vývoj řeči dětí podpořit?
I když si v době neutichající rýmy myslíme, že se nám nemůže nic horšího stát, existuje celá spousta daleko vážnějších onemocnění, které nám dokážou život obrátit doslova naruby. Jednou z nich je rakovina – nemoc, která je obrovským náporem na psychiku.
Milujete hořkou čokoládu ve všech jejích podobách? K této vášni si můžete jen gratulovat. S každým soustem této sladkosti si totiž snižujete pravděpodobnost několika druhů rakovin. Ale i vaše srdce si přijde na své!
V nejnovějším dílu Výměny manželek došlo k nečekanému zvratu, když Martina nevydržela ani týden a opustila náhradní rodinu plnou špíny, chaosu a neposlušných dětí. Přečtěte si, jaké šoky a překážky ji přiměly k předčasnému odchodu z domácnosti, která ji přivítala do svého středu. Drama, emoce a nevídané situace – to vše v nejnovějším dílu, který rozvířil divácké diskuse.
Děti zoo milují. Některá zvířata jsou pěkně chytrá a chtějí si hrát, a pak se stane, že naše potomky pěkně vystraší. Tučňáci, lvi, tygři, oblíbené zvědavé žirafy nebo velbloudi, ale i medvědi nebo bobr, dorážející přes sklo. Tyhle legrační situace vás pobaví!
Napadlo vás někdy, že když partnerovi řeknete, jak roztomile vypadá třeba při opravě sekačky, že mu vlastně nelichotíte? Ba naopak, že mu to může velmi vadit? Prozradíme vám 10 komplimentů, po kterých váš partner opravdu netouží.
S chutí upravujete nebo měníte interiér, ale nechcete, aby vás takové změny přišly příliš draho? Tady je pár šikovných vychytávek, jak na to. Těchto 13 nápadů vám umožní jednoduše přizpůsobit domov vašim představám. Inspirujte se!
Miloš Zeman brzy sesedne z pozice hlavy státu. 8. března 2023 tomu bude 10 let od složení prvního prezidentského slibu Milošem Zemanem. Byl zvolen, jako první, přímou volbou a svůj mandát po pěti letech obhájil. Třetí kandidaturu Ústava nepovoluje, a tak teď Česko hledá nového prezidenta. Nebo historicky první prezidentku? Po čem volá naše společnost?
Hubnutí s sebou nese řadu mýtů. Lidé, kteří se cvičením a zdravým životním stylem zabývají, je posléze snaží mýtit. Stále se totiž mezi námi nachází jedinci, kteří jim urputně věří. Pojďme si zmínit ty nejčastější mýty o hubnutí, které nám spíše stěžují cestu za vysněnou figurou.
Známe ho úplně všichni. Nejspíš ho mnoho z nás má na talíři alespoň párkrát do týdne. Avokádo je hit posledních let, je to superpotravina, která nesmí chybět v žádném zdravém jídelníčku. Jenže s sebou nese i temnou stránku, o které se ví, ale příliš se o ní nemluví. Nebo ji záměrně nevidíme.
Česká zpěvačka Michaela Nosková se rozhodla poprvé otevřeně promluvit o domácím násilí, které trvalo tři roky. Její expartner ji psychicky i fyzicky týral. Nyní svůj příběh sdělila veřejnosti a popsala své pocity.
Karel Gott vždy byl, je a bude fenomén. Ačkoliv v Karlově životě hrály ženy důležitou roli, málokdo by řekl, že jen ta jedna jediná bude láska jeho života. Karel byl celý svůj život obklopen ženami. On miloval ženy a ženy milovaly jeho.

Výběr článků

Poslední dny před Štědrým dnem! Sobota bude nejspíš ve znamení úklidu, i tak byste si ale měly najít čas na odpočinek. Zlatá neděle je pak den pro nákup těch úplně posledních chybějících dárků. Horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové vám napoví, co vás může o víkendu potkat.
Chystáte se na dovolenou, ale ještě nemáte úplně rozmyšleno, kam vyrazíte? V tom případě se nechte inspirovat těmi nejoblíbenějšími destinacemi pro letošní rok.

Nepřehlédněte

Astroložka Naďa Šmídová přináší horoskop krásy a duševního zdraví na nový pracovní týden. Nenechte se hned v pondělí zbytečně vytočit, a taky myslete na oslabenou imunitu, teploty pěkně padají dolů! Na co si dát pozor?
Kdo by se nechtěl probouzet za vůně čerstvě uvařené kávy. Káva je ten nejlepší životabudič a dnes si řada lidí bez šálku dobře uvařeného kofeinového nápoje nedokáže představit den. Patříte také mezi kávové nadšence? Pak byste jede takový kávovar měli mít i doma. Jenže nabídka na trhu je tak rozmanitá a široká! Po jakém kávovaru sáhnout, ptáte se? Poradíme vám!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek