Čtvrtek , 02. 02. 2023

Nela a Hromnice

8 snadných cviků, které prospívají vaginálnímu zdraví

Všichni moc dobře víme, že vlivem času se naše tělo mění. Nejdříve to spatříme na pokožce, která začne postupně a docela viditelně ochabovat, ztrácet svou pevnost a sílu. To samé se však děje se svaly v celém našem těle, přičemž výjimkou nejsou ani svaly pánevního dna včetně vagíny, které je třeba posilovat nejen pro lepší pocit z intimních prožitků, ale i z důvodu prevence v rámci inkontinence a dalších obtíží. A právě o tréninku věrné kamarádky bude tento článek. Na co se během cvičení zaměřit?
vaginální
Postupem času nám ochabují všechny svaly v těle. Včetně těch vaginálních.

27. 06. 2022

27. 06. 2022

Jedině trénovaný sval může být zdravý a vitální, což lze nepochybně říct také o vagíně, která je v průběhu let vystavena řadě vlivů, jež se nepříznivě podepisují na její kondici. Kromě stárnutí má velký vliv i počet porodů či gynekologické potíže zakončené operativním zákrokem. Vůbec nejlepší je proto zahájit vaginální trénink co nejdřív, jak to jen jde, ideálně ještě ve věku, kdy o rodině teprve přemýšlíme, a následně cvičební plány průběžně dodržovat až do konce života. Ostatně má to své výhody, za které sklidíte samé sladké ovoce.

Pravidelný trénink vagíny je skvělou prevencí i lékem

Poctivé cvičení svalů pánevního dna včetně vagíny dokáže doslova zázraky – zvládne předcházet potenciálním potížím, které mohou v průběhu let nastat, stejně tak usnadnit celou řadu přirozených událostí. Co díky tomu získáte?

 • snadnější a méně bolestivý porod
 • rychlejší rekonvalescenci po porodu
 • snížení pravděpodobnosti budoucí inkontinence
 • eliminaci stavů spojených s hyperaktivním močovým měchýřem
 • silnější sexuální prožitek včetně kvalitního orgasmu
 • zvýšenou elasticitu a sílu celé vagíny (tím pádem i lepší prožitek partnera)
 • menší pravděpodobnost gynekologických obtíží v souvislosti s ochabnutím svalstva
 • snížení bolestivosti v rámci PMS, ale i beder a podbřišku
 • získání větší sebedůvěry a lásky ve své ženství
kegel
Kegelovy kuličky mohou připomínat sexuální pomůcku. Ale to není tak úplně pravda.

Vaginální cvičení může mít řadu podob

Možností, jak trénovat svou vagínu, je hned celá řada. Vystačit si můžete klidně i samy – například zatínat svaly při čůrání či vsouvat prst do pochvy a snažit se ho pomocí svalů mačkat, případně na to můžete jít od lesa a přizvat si k tomu Kegelovy kuličky, s nimiž bude trénink o to snadnější a hlavně efektivnější.

Vaginální pomůcky jsou totiž navržené tak, abyste spolu s nimi dosáhly kýženého cíle, zároveň vám pomáhaly i se zvyšováním jednotlivé zátěže nebo dokázaly kontrolovat efektivitu vašich cviků (pokud mluvíme o těch technologicky chytřejších ve spolupráci s šikovnými aplikacemi).

Kegelovy kuličky

 1. Mají řadu výhod a charakteristické jsou tím, že se skládají z jedné či vícero kuliček seřazených v řadě s provázkem na konci, který usnadňuje jejich vyjmutí.
 2. Kegelovy kuličky jsou k dostání v několika podobách, ovšem odlišné jsou i svou váhou – vybrat si můžete kuličky s hmotností od 10 až do 100 gramů. V praxi to znamená, že coby nezkušená začnete s těmi lehčími a budete zvyšovat zátěž spolu s těžšími, tedy ve chvíli, kdy ucítíte, že vaše svaly sílí. A je zřejmé, že čím těžší je kulička, tím větší sílu potřebujete, abyste ji udržely uvnitř.
 3. Kuličky se však liší nejen podobou, barvou, tvarem, váhou, ale rovněž materiálem. Sehnat tak můžete kovové i silikonové kuličky, případně si můžete pořídit i elektronické trenažéry, které pomohou zlepšit vitalitu vaší yoni. Ty fungují v propojení s bluetooth a aplikacemi, které si kladou za cíl usnadnit vám celé cvičení a korigovat jeho správnost. V porovnání s těmi klasickými si však za ně o něco připlatíte. Teď už se ale pojďme přesunout k jednotlivým cvikům.
K TÉMATU  Tipy pro samoživitelky, jak to zvládnout po finanční stránce
kuličky
Kegelovy kuličky mají mnoho podob.

Cvičení s elektronickým pomocníkem

Pokud si pořídíte elektronické trenažéry, bude pro vás pravidelné cvičení o to snazší. V přístroji si jednoduše zvolíte program s ucelenými cviky a Kegelovy kuličky začnou pracovat tak, aby plně zaktivovaly vaše vaginální svaly. Svaly budou na různé typy akcí reagovat, stahovat se a povolovat. Náročnost jednotlivých cviků si samozřejmě snadno uzpůsobíte, libovolně snížíte nebo naopak navýšíte zátěž.

kuličky
Dneska už existují aplikace opravdu na cokoliv.

Cvičení s klasickým pomocníkem

Teď už se ale přesuňme k tradičním kuličkám. V jejich případě se samozřejmě nemůžete spoléhat na nastavené programy, cviky si tak musíte sestavovat a vědomě kontrolovat sama. Možností, jak trénovat, je opravdu hodně. Pojďme se na ně podívat:

1) Trénink zasouvání – vezměte Kegelovy kuličky a vleže je pomalu zasouvejte do pochvy. Při každém pohybu se snažte co nejvíce stáhnout svaly kolem pochvy (jako byste je do sebe nechtěly pustit) a povolte. 

2) Trénink vysouvání – to samé opakujte i při jejich vysouvání. Kousek povysuňte, stáhněte svaly co nejvíce dokážete a opět kousek vysuňte. Právě tímto cvikem zvýšíte zdatnost svých svalů a schopnost rychlé reakce. 

3) Vědomé vnitřní trénování – kuličky mějte v sobě zasunuté, připravte si stopky a snažte se vždy co nejvíce stáhnout svaly uvnitř pochvy, zpočátku ideálně na 3 minuty (postupně čas zvyšujte) a uvolněte. Každý den si ideálně dopřejte dvaceti minutové cvičení. Cvičení lze provádět vleže i ve stoje.

4) Trénování při pohybu – šikovné je trénovat vaginální zdatnost nejen v poklidu, ale i v rámci pohybu, kdy o to víc aktivujete všechny možné svaly (a i ty, o kterých jste snad neměly ani tušení). Zkuste proto s kuličkami běhat, skákat nebo cvičit jógu a přitom se snažte myslet na udržení kuliček uvnitř vaší pochvy. 

kulička
Pokud budete své vaginální svaly udržovat v kondici, prospěje to vašemu zdraví i sexuálnímu životu.

5) Cvičení do rytmu hudby – dalším levelem je cvičení za pomoci hudby. V okamžiku, kdy budete mít v sobě kuličky, si jednoduše pusťte oblíbenou hudbu a do rytmu se snažte stahovat poševní svaly. Vůbec ideální je pak hudba založená na vyšších stupních basu. 

K TÉMATU  Jak začít se surfováním, i když nebydlíte u moře

6) Cvičení ve znamení vteřin – další vychytávkou je cvičení se stopkami, kdy začnete poševní svaly stahovat ve víru tikotu vteřinové ručičky, čímž dosáhnete 60 stažení za jednu minutu. Díky tomuto cviku můžete trénovat prakticky kdykoli si jen vzpomenete, ideálně pak několikrát za den. 

7) Cvičení na zádech – vložte kuličky do vagíny, lehněte si na záda a nohy opřete chodidly o zem. Ruce dejte pod bedra a pomocí nich se jakoby snažte odtahovat od země, přitom soustavně zatínejte svaly jako při návštěvě toalety. V tomto cviku pak můžete pokračovat tak, že při zatnutých svalech se pomalu pokusíte narovnat celou nohu a pak ji opět vrátit do pokrčení. Takto několikrát prostřídejte obě nohy.

8) Cvičení na břiše – opět si s kuličkami lehněte, tentokrát však na břicho a ruce si dejte na čelo. Celé tělo mějte volně položené na zemi a pokuste se sbalit pánev pod sebe. Z podložky se tedy bude zvedat pouze bříško.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Hubnutí po menopauze? Dodržujte několik pravidel a přibírání se už nemusíte bát

Cviky na krásný a pevný zadek. Inspirujte se u 3 českých youtuberek

Zdroje článku:
https://www.health.com/condition/sexual-health/kegel-balls
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vodu používáme všichni každý den. Aniž i to uvědomujeme, spotřebujeme jí obrovské množství – o čemž mnohdy ani nevíme. Zjistíme to, až nám přijde roční vyúčtování a začnou se nám nad ním protáčet panenky. Nicméně existují způsoby, jak vodou v domácnosti šetřit, aniž by nás to nějak omezilo, A hned bude pohled na každoroční vyúčtování veselejší. Jak v domácnosti šetřit vodou?
Pitbulové jsou od pohledu psi velice statní a mnoho lidí si tak myslí, že jsou agresivní a zlí. A ono je tomu právě naopak. Pokud je tento druh psa vychováván v lásce a dostatečné péči, dokáže se pro své pány a rodinu rozdat. Má dobré psí srdce a je to velký ochránce. Tato fakta dokazuje čin, který na internetu prezentoval Juan José, Mexičan, který se stará od štěněte o pitbula Hadese.
Přemýšleli jste někdy nad tím, že začnete cvičit? Chtěli byste mít jakýkoli pohyb, ale nemůžete se k tomu prostě dokopat? Pokud ano, pak pokračujte ve čtení! Tento článek bude pro vás velkou motivací, proč s pohybem začít! Jak vám může změnit život doslova k nepoznání...
Modelek je po celém světe velké množství. Jejich konkurence je opravdu vysoká. Do světa reflektorů se ale dostanou jen ty nejlepší. Ovšem co to znamená nejlepší? Nejvyšší? Nejhubenější? Nejkrásnější? Nejmladší? To vše má svůj úhel pohledu. Jsou totiž modelky, jejichž kariéra skončí tak rychle, jak začala, a oproti tomu jsou i takové, které jsou stále žádané i ve věku (nebo právě proto), kdybychom si spíše řekli, že už takové povolání není zcela vhodné.
Sprchování nebo koupání jsou každodenní činnosti. Většinou se k nim schyluje po ránu, ale jindy také večer po náročném dni v zápřahu. Mnoho lidí však k této fázi hygieny přistupuje ekonomicky a spíše se nekoupou, než koupou. Čím víc se budu sprchovat či koupat, tím větší poplatky se na dům budou vztahovat, říkají si. Jelikož ale mluvíme o nezbytnosti, prozraďme si, co je z tohoto pohledu lepší čili ekonomičtější.  
Působení na sociálních sítích je dnes prakticky nutností. Právě zde se totiž celé dění světa odehrává. Lidé sdílí své dny, zážitky, také pracovní nabídky. Firmy prezentují své služby a produkty. Zkrátka a dobře kdo není na Instagramu, jako kdyby nebyl. Proto se snažte vyladit svůj profil k dokonalosti natolik, aby se z něj stala podoba pasivního příjmu. Jaké aplikace vám k dosažení kýženého množství sledujících pomůžou?
Ploché břicho je snem nejen žen, ale také spousty mužů. Čím dál více mužů bojuje s přebytečným tukem v oblasti pasu - a dokonce je jich mnohem více než žen. K zeštíhlení břicha je ale potřeba dosáhnout správné kombinace stravy a fyzické aktivity. Aerobní trénink doplněný silovými cviky vám umožní efektivně zhubnout a zdůraznit svaly.
Už jste o něm slyšeli? Pro někoho možná lákadlo, pro jiného naprostý strašák a nikdy by do toho nešel. Víte, co metoda holotropního dýchání obnáší, a k čemu může být dobrá? Pojďme se na to podívat, třeba vás to osloví a jednou ji vyzkoušíte.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek