Čtvrtek , 07. 12. 2023

Ambrož

8 snadných cviků, které prospívají vaginálnímu zdraví

Všichni moc dobře víme, že vlivem času se naše tělo mění. Nejdříve to spatříme na pokožce, která začne postupně a docela viditelně ochabovat, ztrácet svou pevnost a sílu. To samé se však děje se svaly v celém našem těle, přičemž výjimkou nejsou ani svaly pánevního dna včetně vagíny, které je třeba posilovat nejen pro lepší pocit z intimních prožitků, ale i z důvodu prevence v rámci inkontinence a dalších obtíží. A právě o tréninku věrné kamarádky bude tento článek. Na co se během cvičení zaměřit?
vaginální
Postupem času nám ochabují všechny svaly v těle. Včetně těch vaginálních.

27. 06. 2022

27. 06. 2022

Jedině trénovaný sval může být zdravý a vitální, což lze nepochybně říct také o vagíně, která je v průběhu let vystavena řadě vlivů, jež se nepříznivě podepisují na její kondici. Kromě stárnutí má velký vliv i počet porodů či gynekologické potíže zakončené operativním zákrokem. Vůbec nejlepší je proto zahájit vaginální trénink co nejdřív, jak to jen jde, ideálně ještě ve věku, kdy o rodině teprve přemýšlíme, a následně cvičební plány průběžně dodržovat až do konce života. Ostatně má to své výhody, za které sklidíte samé sladké ovoce.

Pravidelný trénink vagíny je skvělou prevencí i lékem

Poctivé cvičení svalů pánevního dna včetně vagíny dokáže doslova zázraky – zvládne předcházet potenciálním potížím, které mohou v průběhu let nastat, stejně tak usnadnit celou řadu přirozených událostí. Co díky tomu získáte?

 • snadnější a méně bolestivý porod
 • rychlejší rekonvalescenci po porodu
 • snížení pravděpodobnosti budoucí inkontinence
 • eliminaci stavů spojených s hyperaktivním močovým měchýřem
 • silnější sexuální prožitek včetně kvalitního orgasmu
 • zvýšenou elasticitu a sílu celé vagíny (tím pádem i lepší prožitek partnera)
 • menší pravděpodobnost gynekologických obtíží v souvislosti s ochabnutím svalstva
 • snížení bolestivosti v rámci PMS, ale i beder a podbřišku
 • získání větší sebedůvěry a lásky ve své ženství
kegel
Kegelovy kuličky mohou připomínat sexuální pomůcku. Ale to není tak úplně pravda.

Vaginální cvičení může mít řadu podob

Možností, jak trénovat svou vagínu, je hned celá řada. Vystačit si můžete klidně i samy – například zatínat svaly při čůrání či vsouvat prst do pochvy a snažit se ho pomocí svalů mačkat, případně na to můžete jít od lesa a přizvat si k tomu Kegelovy kuličky, s nimiž bude trénink o to snadnější a hlavně efektivnější.

Vaginální pomůcky jsou totiž navržené tak, abyste spolu s nimi dosáhly kýženého cíle, zároveň vám pomáhaly i se zvyšováním jednotlivé zátěže nebo dokázaly kontrolovat efektivitu vašich cviků (pokud mluvíme o těch technologicky chytřejších ve spolupráci s šikovnými aplikacemi).

Kegelovy kuličky

 1. Mají řadu výhod a charakteristické jsou tím, že se skládají z jedné či vícero kuliček seřazených v řadě s provázkem na konci, který usnadňuje jejich vyjmutí.
 2. Kegelovy kuličky jsou k dostání v několika podobách, ovšem odlišné jsou i svou váhou – vybrat si můžete kuličky s hmotností od 10 až do 100 gramů. V praxi to znamená, že coby nezkušená začnete s těmi lehčími a budete zvyšovat zátěž spolu s těžšími, tedy ve chvíli, kdy ucítíte, že vaše svaly sílí. A je zřejmé, že čím těžší je kulička, tím větší sílu potřebujete, abyste ji udržely uvnitř.
 3. Kuličky se však liší nejen podobou, barvou, tvarem, váhou, ale rovněž materiálem. Sehnat tak můžete kovové i silikonové kuličky, případně si můžete pořídit i elektronické trenažéry, které pomohou zlepšit vitalitu vaší yoni. Ty fungují v propojení s bluetooth a aplikacemi, které si kladou za cíl usnadnit vám celé cvičení a korigovat jeho správnost. V porovnání s těmi klasickými si však za ně o něco připlatíte. Teď už se ale pojďme přesunout k jednotlivým cvikům.
K TÉMATU  Digitální detox: Vypněte se na pár hodin denně. Prospěje to vám i okolí
kuličky
Kegelovy kuličky mají mnoho podob.

Cvičení s elektronickým pomocníkem

Pokud si pořídíte elektronické trenažéry, bude pro vás pravidelné cvičení o to snazší. V přístroji si jednoduše zvolíte program s ucelenými cviky a Kegelovy kuličky začnou pracovat tak, aby plně zaktivovaly vaše vaginální svaly. Svaly budou na různé typy akcí reagovat, stahovat se a povolovat. Náročnost jednotlivých cviků si samozřejmě snadno uzpůsobíte, libovolně snížíte nebo naopak navýšíte zátěž.

kuličky
Dneska už existují aplikace opravdu na cokoliv.

Cvičení s klasickým pomocníkem

Teď už se ale přesuňme k tradičním kuličkám. V jejich případě se samozřejmě nemůžete spoléhat na nastavené programy, cviky si tak musíte sestavovat a vědomě kontrolovat sama. Možností, jak trénovat, je opravdu hodně. Pojďme se na ně podívat:

1) Trénink zasouvání – vezměte Kegelovy kuličky a vleže je pomalu zasouvejte do pochvy. Při každém pohybu se snažte co nejvíce stáhnout svaly kolem pochvy (jako byste je do sebe nechtěly pustit) a povolte. 

2) Trénink vysouvání – to samé opakujte i při jejich vysouvání. Kousek povysuňte, stáhněte svaly co nejvíce dokážete a opět kousek vysuňte. Právě tímto cvikem zvýšíte zdatnost svých svalů a schopnost rychlé reakce. 

3) Vědomé vnitřní trénování – kuličky mějte v sobě zasunuté, připravte si stopky a snažte se vždy co nejvíce stáhnout svaly uvnitř pochvy, zpočátku ideálně na 3 minuty (postupně čas zvyšujte) a uvolněte. Každý den si ideálně dopřejte dvaceti minutové cvičení. Cvičení lze provádět vleže i ve stoje.

4) Trénování při pohybu – šikovné je trénovat vaginální zdatnost nejen v poklidu, ale i v rámci pohybu, kdy o to víc aktivujete všechny možné svaly (a i ty, o kterých jste snad neměly ani tušení). Zkuste proto s kuličkami běhat, skákat nebo cvičit jógu a přitom se snažte myslet na udržení kuliček uvnitř vaší pochvy. 

kulička
Pokud budete své vaginální svaly udržovat v kondici, prospěje to vašemu zdraví i sexuálnímu životu.

5) Cvičení do rytmu hudby – dalším levelem je cvičení za pomoci hudby. V okamžiku, kdy budete mít v sobě kuličky, si jednoduše pusťte oblíbenou hudbu a do rytmu se snažte stahovat poševní svaly. Vůbec ideální je pak hudba založená na vyšších stupních basu. 

K TÉMATU  Máte volnou chvíli? Podcasty, které vás posunou vpřed

6) Cvičení ve znamení vteřin – další vychytávkou je cvičení se stopkami, kdy začnete poševní svaly stahovat ve víru tikotu vteřinové ručičky, čímž dosáhnete 60 stažení za jednu minutu. Díky tomuto cviku můžete trénovat prakticky kdykoli si jen vzpomenete, ideálně pak několikrát za den. 

7) Cvičení na zádech – vložte kuličky do vagíny, lehněte si na záda a nohy opřete chodidly o zem. Ruce dejte pod bedra a pomocí nich se jakoby snažte odtahovat od země, přitom soustavně zatínejte svaly jako při návštěvě toalety. V tomto cviku pak můžete pokračovat tak, že při zatnutých svalech se pomalu pokusíte narovnat celou nohu a pak ji opět vrátit do pokrčení. Takto několikrát prostřídejte obě nohy.

8) Cvičení na břiše – opět si s kuličkami lehněte, tentokrát však na břicho a ruce si dejte na čelo. Celé tělo mějte volně položené na zemi a pokuste se sbalit pánev pod sebe. Z podložky se tedy bude zvedat pouze bříško.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Hubnutí po menopauze? Dodržujte několik pravidel a přibírání se už nemusíte bát

Cviky na krásný a pevný zadek. Inspirujte se u 3 českých youtuberek

Zdroje článku:
https://www.health.com/condition/sexual-health/kegel-balls
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Patrik Hartl natočí filmovou komedii podle své první knihy Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Film ponese stejný název. Hrdinům, kteří se rozhodnou zahnat krizi čtyřicátníků plněním nesplnitelných úkolů, připravil oproti románu několik změn. Milovníky knihy tak čekají i překvapení. Jaká?
Tato žena se jmenuje Lauren Bruzzone, a pochází z New Yorku. Její tréninkový partner ji zachytil při cvičení. Nebylo by na tom nic divného, kromě toho, že je jí 72 let! Její trénink je skutečně ukázkový, a dokazuje, co všechno je možné i v pokročilém věku! Jak sama říká, zkoušejte věci, a dávejte jim šanci! Nevzdávejte se, a nenechte se ovlivnit lidmi, kteří říkají, že to nejde.
Že gejši jsou neoddělitelně spojené s Japonskem ví mnoho těch, kteří se alespoň trochu zajímají o kulturu a svět obecně. Také se ví, že hlavním úkolem gejš bylo především pobavit své klienty tancem, zpěvem, čajovým obřadem, konverzací a dalším programem nezbytným pro kulturní a zajímavou zábavu. O prostituci se v souvislosti s gejšami téměř nedá hovořit.
Také vám někdo v polovině vaší dovolené začne připomínat, jak se vám to krátí a že už brzy půjdete do práce? Kdyby to někdo udělal, asi byste se pěkně naštvala. Ale připomínat dětem, že brzy skončí prázdniny, připadá mnoha dospělým normální. Přitom i děti si potřebují odpočinout a ne myslet na povinnosti, které je čekají. Mají se vůbec děti o prázdninách učit?
Stavby, které vznikají vyřazením lodních kontejnerů, si získávají stále více příznivců. Pokud jste se ještě s takovými domy nesetkali, pravděpodobně si myslíte, že výsledek nebude vypadat nijak vábně a obyvatelně. Nicméně opak je pravdou. Proč kontejnerové domy získávají na popularitě, když dnešní trh nabízí další, již ověřené alternativy bydlení v podobě rodinných či panelových domů?
Výběr kontaktních čoček je pro každého jejich nositele klíčovým. V dnešní době existuje celá řada variant kontaktních čoček, které mohou vyhovovat jednomu a druhému naopak méně, či vůbec. Jak tedy správně vybrat a nesáhnout vedle? Existuje několik možností, ale nejlépe vám pomůže váš oční specialista
Intrauterinní inseminace (IUI) je prvním krokem asistované reprodukce pro páry, kterým se nedaří počít. Obvykle se provádí zhruba po roce, kdy se nedaří během nechráněného pohlavního styku zplodit potomka. Jedná se o základní a neinvazivní metodu, jak otěhotnět. Hlavní princip spočívá v tom, že je spermiím zjednodušena a zkrácena cesta k vajíčku jejich přímou aplikací přímo do dělohy. IUI se provádí na reprodukčních klinikách a nabízí ho také gynekologie Gynem.
Slýcháme, že dodržování pravidelného pitného režimu je důležité hlavně v létě. Ale to je omyl, pitný režim by se měl dodržovat i teď na podzim a místo sladkých čajů bychom měli sáhnout spíše bylinných anebo – a to je ještě lepší po čisté vodě.
Neustále se apeluje na to, ať dodržujeme pitný režim. Má to pozitivní dopad na zdraví, říkají lékaři. A něco na tom je. Vedle blahodárných účinků na zdravotní stránku však musíme zmínit i dopad na stav naší pokožky. Díky konzumaci dostatečného množství tekutin se vyvarujeme celkové dehydrataci, která podporuje stárnutí pokožky.
Mšice jsou jedním z nejnebezpečnějších a nejškodlivějších druhů hmyzu. Jednak zabíjejí naše milé rostliny, ale i vůbec myšlenka, že máme v domácnosti parazita, není vůbec líbivá. Pokud se něco takového tedy stane, jak s tím bojovat? Co proti mšicím obecně platí a jak se jejich nastěhování do našeho domu vyhnout?

Nepřehlédněte

Naše životy se mění každý den. Existují ale milníky, kterých se obáváme všichni. Oslavit 30. narozeniny je pro většinu žen velmi těžkým dnem, kterého se bojí už pár let předtím. Co se ale s tímto životním mezníkem změní? Ženy a muži to mají určitě jinak, dnes se podíváme na něžné pohlaví a změny v jejich životech a životních stylech. Najdete se v některé z nich?
Téměř každý z nás se v rámci rodinných nákupů spoléhá na igelitové sáčky, které nám tak nějak ulehčují pravidelné návštěvy supermarketů. Zatímco nám v jistém ohledu pomáhají, naší přírodě jejich přítomnost zrovna dvakrát nesvědčí. A přitom to jde dost dobře i bez nich. Seznamte se s trendem, který dává sbohem igelitovým sáčkům a dopřává zelenou nákupům takzvaně bez obalu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek