Úterý , 15. 07. 2025

Jindřich

Hubnutí po menopauze? Dodržujte několik pravidel a přibírání se už nemusíte bát

Do období menopauzy se ženy dostávají mezi 45. – 60. rokem, jde o období plné změn a také o období, kdy žena může začít přibírat na váze. I když se budete stravovat stále stejně a dělat všechno stejně, je možné, že najednou nedopnete kalhoty a celkově se vám změní postava. Což nemusí být úplně příjemné.
hubnutí
Nevzdávejte boj se svým tělem. Zhubnout se dá v každém věku. (foto: 123RF)

15. 03. 2022

Často ženy na hubnutí po menopauze už ale rezignují. Myslí si, že je to v jejich věku zbytečné, že tělo se chce tukem zkrátka obalit. To je ale omyl, v průměru žena po menopauze může přibrat asi kilo a půl za celý rok, což není žádná katastrofa. A pokud se chcete pustit do shazování centimetrů, určitě můžete. Stačí se držet několika pravidel.

Pitný režim je důležitější než kdy jindy

V menopauze klesá hladina hormonů a s tím se pojí i zvýšená chuť k jídlu. Naopak na pitný režim ženy často zapomínají. Nemají potřebu pít a příjem tekutin si vůbec nehlídají. A to je opravdu velký problém. Denně je důležité vypít alespoň šest až osm sklenic obyčejné vody, i když se to nezdá tolik, kolik z vás to opravdu dodržuje, hmm? Přitom dostatečná hydratace organismu je pro štíhlou linii zásadní.

Poctivý pitný režim je důležitý pro fungování metabolismu a souvisí s ním i celá řada jiných věcí. Pít bychom měli hodně a pořád, nejen v menopauze, i když jestli jste si tekutiny nehlídala do teď, je nejvyšší čas začít. A pokud se chystáte shodit nějaké to kilo, bez správného příjmu tekutin to opravdu nepůjde.

hubnutí
Kolik sklenic vody denně vypijete? (foto: 123RF)

Víte, co jíte?

Ženy, které vstoupí do menopauzy, by měly velmi radikálně změnit svůj jídelníček. Nejde o to nejíst nebo jíst jen málo, jde o to pohlídat si, jaké živiny tělo společně se stravou přijímá. Nároky těla totiž s přibývajícím věkem a změnami, které se k tomu u žen pojí, rostou. Je zapotřebí jíst potraviny bohaté na bílkoviny a vlákninu, tělo by mělo mít taktéž dostatek vitamínu D, vápníku nebo hořčíku.

A není nic lepšího, než tyto živiny přijímat přirozeným způsobem, tedy ve stravě. Rozhodně by se ženy v pokročilém věku neměly trápit hlady, málo jídla vůbec nic neřeší. Hubnutí po menopauze nerovná se nejíst! Naopak potravy byste si měla dopřát dost. Jen dbejte, abyste přijímala jídlo co nejvíc vyvážené, kvalitní, jedla pravidelně a hlídejte si porce, pakliže se snažíte zbavit nadměrného tuku.

K TÉMATU  Hlas Roxette už není: zemřela zpěvačka Marie Frederiksson. Za slávu kapely mohl student, který odnesl nahrávku do rádia!

Rozhýbejte se

S přibývajícím věkem nastupuje logicky i větší únava a člověku se už nechce příliš hýbat. Jenže bez pohybu to taky nepůjde. Každý by se měl ale hýbat podle toho, na co se cítí. Určitě se nepřetěžujte, nesnažte se mučit v posilovně jako dvacítka a zapomeňte na namáhavá cvičení. Nejlepší pohyb je ten přirozený. Taková obyčejná chůze je skvělá.

Dlouhé pravidelné procházky v přírodě dokážou doslova divy! Skutečně se to pak může odrazit i na tom, zda budete v menopauze přibírat nebo ne. Kromě toho jsou vhodné pomalejší druhy cvičení jako například jóga, která vám navíc dodá i vnitřní klid a rovnováhu. Takže se s léty a změnami svého těla lépe sžijete. Můžete ale začít i plavat nebo jezdit na kole. Hlavní je tělo rozhýbat, nesedět jen doma a snažit se stále zapnout ty kalhoty.

Dokážete, co si umanete!

Velmi povzbuzující může být fakt, že ženy po čtyřicítce a ženy starší, na sebe obvykle mají mnohem více času než ženy mladší. Děti už jsou odrostlé, partner už také nepotřebuje tolik péče, a tím pádem vám zůstává více času jen pro vás samotné. Takže je v podstatě jednodušší si v tomto období udržet váhu. Když se na to podíváte z opačného úhlu.

Stačí jen chtít a přijmout změny metabolismu takové, jaké jsou. Když se na sebe pořádně zaměříte, jistě si najdete koníček, který vás zabaví a na jídlo pak už nebudete mít ani pomyšlení. Ono hubnutí po menopauze není žádný mýtus nebo legenda, skutečně to lze, vymlouvat se na hormony nemá cenu. Ženy totiž v tomto období často dobrovolně rezignují s tím, že snažit se, už prostě nemá cenu. Ale to není pravda.

K TÉMATU  Proč se mi nedaří zhubnout? Důvodů může být hned několik

Z toho všeho vyplývá, že pro hubnutí po menopauze je důležitá zejména kvalitní strava, pitný režim a nějaký ten pravidelný pohyb. A s tím už se pracovat dá, co myslíte?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Spalovače tuků od matky přírody. Nakopněte hubnutí tím, co máte doma

Hubnutí podle krevních skupin: jaká strava vyhovuje vám?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Letní péče o vlasy je nevyhnutelná, pokud toužíte po zdravé kštici. Letní počasí může vlasy poškodit víc, než zima a mráz. Ostré slunce, slaná nebo chlorovaná voda jsou nebezpečím pro vlasy i pokožku hlavy. Vlasy se vyšisují a hodně vysuší. Roztřepí se konečky, ztratí lesk a mohly by působit matně a neupraveně. Péče o vlasy je ve vedrech náročnější a abyste měly svou hřívu pěknou i v létě, dodržte několik zásad.
Než se stali slavnými, tak mnoho z nejbohatších a nejuznávanějších osobností světa nemělo peníze. A někteří z nich nebyli pouze chudí, byli doslova bezdomovci.
Přemýšlíte, jakým dárkem obdarovat své blízké, aby z něj vyzařovalo „darování od srdce“? Víte, že nejlepší dárky jsou přece ty domácí?
I když školy a školky fungují, tak většina dětí v nich moc času netráví. Stačí jim totiž pár dnů v kolektivu a onemocní. Chřipku střídá nachlazení či angína. Během měsíců, kdy byly doma a nosily roušky, se oslabila jejich přirozená obranyschopnost a nyní jim stačí málo. Tohle byste měli udělat, abyste jejich imunitu opět nastartovali a vaše ratolesti trávily více času v lavici než v posteli.
Správné nakládání s léčivy je důležitá, a přesto tak často opomíjená, součást bezpečné léčby. Patří do toho totiž i zacházení s nepoužitými nebo expirovanými léky. Průzkumy sice ukazují, že se stále více lidí učí odnášet nepoužité a prošlé léky zpátky do lékáren, nicméně to nijak nesnižuje to obrovské množství, které se každoročně vyhodí. Celkový objem se liší stát od státu, kraj od kraje, i město od města. Můžeme ale říct, že průměr evropských zemí bývá mezi 10 a 100 tunami na milion obyvatel ročně. V Česku jsou to každoročně léky za zhruba 4 miliardy korun. Největším problémem ale stále zůstává fakt, že většina léčiv stále ještě končí v odpadech.
Nosíme je snad všichni, ale jenom málokdo z nás si uvědomuje, že mohou být skutečně nebezpečná a trvale poškodit naše zdraví. Jen skutečně kvalitní sluchátka toto riziko snižují na minimum, ale co všechno způsobují ta obyčejná?
Média jsou plná zpráv o koronaviru. Přitom v naší zemi není toto nebezpečí tak akutní jako docela obyčejná chřipka, které letos podlehlo už 23 osob. Proočkovanost na chřipku je u nás pouze 5 % a průměrně na ni zemře v Česku 1500 osob ročně. Proočkovanost se ale snižuje i u ostatních nemocí. Tento stav má na svědomí mnoho nesmyslných mýtů a fám o očkování. Jak je to doopravdy?
I když školy a školky fungují, tak většina dětí v nich moc času netráví. Stačí jim totiž pár dnů v kolektivu a onemocní. Chřipku střídá nachlazení či angína. Během měsíců, kdy byly doma a nosily roušky, se oslabila jejich přirozená obranyschopnost a nyní jim stačí málo. Tohle byste měli udělat, abyste jejich imunitu opět nastartovali a vaše ratolesti trávily více času v lavici než v posteli.
Že ocet se hodí tak akorát do salátu a tím to hasne? Ale jděte. Zbaví vás škytavky a bradavice. Také odpudí otravné komáry, kteří vás nenechají na pokoji. Dá se s ním i žehlit, což vám ušetří spoustu času!
Nikdo nestojí o takovou bolest, jaká zánět močového měchýře provází. Většinou následuje po prochladnutí a trvá několik dní. Jsou však bylinky, které vám pomohou, aby vás nic z toho nepotkalo. Které?
Proč společnost vnímá feminismus tak negativně? Má boj za rovnoprávnost žen v dnešní době ještě místo? Teď, když mají ženy volební právo, zdá se být mnohým lidem hlas feministek nadbytečný.
Otužování pro větší imunitu proti nemocem nejsou jen babské řeči. Terapie chladem má benefity, které zvyšují naši tělesnou odolnost. Co s vámi udělá pravidelné šokování těla prudkým snížením okolní teploty?

Výběr článků

Podzimní sychravé dny a déšť nás často nutí zůstat doma, což by mohlo být idylické, kdybychom neměli děti, které potřebují neustálou pozornost. Jak tedy zvládnout tyto dny, aniž bychom se zbláznili? V tomto článku přinášíme netradiční tipy, jak projít podzimními dny s úsměvem, trochou ironie a hlavně bez ztráty nervů.
Vztahy jsou velmi křehká záležitost. Mohou být snadno otřeseny drobnými nedorozuměními či menšími problémy. Jakmile jsou jednou něčím takovým narušeny, je pak velmi těžké do nich vrátit ztracenou důvěru. Záleží-li nám na druhém člověku, snažíme se, aby se vztah zachránil. Pokud je toto i váš případ, tak si přečtěte, jak toho lze docílit.
V letošní sezóně budou absolutním hitem dámské lodičky v koženém provedení. Jestliže nejste zrovna módní znalkyně a netušíte, proč a jakým způsobem je zakomponovat do svého outfitu, nevadí. My vám to totiž na následujících řádcích prozradíme. Proto čtěte a nechte se inspirovat společně s námi!

Nepřehlédněte

Být v současné době v karanténě, to není nic příjemného. Všichni to ostatně velmi dobře víme, jelikož nouzový stav už trvá přes měsíc a ještě nějaký ten čas trvat bude.
Bydlíte ve vlastním domě a přemýšlíte, jak do budoucna co nejvíce uspořit na energiích? Krátkodobým řešením je samozřejmě snížení její spotřeby. Ale není řešením udržitelným. Jediný krok do budoucnosti, který má v této oblasti smysl, je zajistit si zdroje vlastní. I stát už to ví, a tak poskytuje dotace na energetickou samostatnost nebo alespoň snížení energetické náročnosti bydlení.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek