Čtvrtek , 07. 12. 2023

Ambrož

Hubnutí po menopauze? Dodržujte několik pravidel a přibírání se už nemusíte bát

Do období menopauzy se ženy dostávají mezi 45. – 60. rokem, jde o období plné změn a také o období, kdy žena může začít přibírat na váze. I když se budete stravovat stále stejně a dělat všechno stejně, je možné, že najednou nedopnete kalhoty a celkově se vám změní postava. Což nemusí být úplně příjemné.
hubnutí
Nevzdávejte boj se svým tělem. Zhubnout se dá v každém věku. (foto: 123RF)

15. 03. 2022

Často ženy na hubnutí po menopauze už ale rezignují. Myslí si, že je to v jejich věku zbytečné, že tělo se chce tukem zkrátka obalit. To je ale omyl, v průměru žena po menopauze může přibrat asi kilo a půl za celý rok, což není žádná katastrofa. A pokud se chcete pustit do shazování centimetrů, určitě můžete. Stačí se držet několika pravidel.

Pitný režim je důležitější než kdy jindy

V menopauze klesá hladina hormonů a s tím se pojí i zvýšená chuť k jídlu. Naopak na pitný režim ženy často zapomínají. Nemají potřebu pít a příjem tekutin si vůbec nehlídají. A to je opravdu velký problém. Denně je důležité vypít alespoň šest až osm sklenic obyčejné vody, i když se to nezdá tolik, kolik z vás to opravdu dodržuje, hmm? Přitom dostatečná hydratace organismu je pro štíhlou linii zásadní.

Poctivý pitný režim je důležitý pro fungování metabolismu a souvisí s ním i celá řada jiných věcí. Pít bychom měli hodně a pořád, nejen v menopauze, i když jestli jste si tekutiny nehlídala do teď, je nejvyšší čas začít. A pokud se chystáte shodit nějaké to kilo, bez správného příjmu tekutin to opravdu nepůjde.

hubnutí
Kolik sklenic vody denně vypijete? (foto: 123RF)

Víte, co jíte?

Ženy, které vstoupí do menopauzy, by měly velmi radikálně změnit svůj jídelníček. Nejde o to nejíst nebo jíst jen málo, jde o to pohlídat si, jaké živiny tělo společně se stravou přijímá. Nároky těla totiž s přibývajícím věkem a změnami, které se k tomu u žen pojí, rostou. Je zapotřebí jíst potraviny bohaté na bílkoviny a vlákninu, tělo by mělo mít taktéž dostatek vitamínu D, vápníku nebo hořčíku.

A není nic lepšího, než tyto živiny přijímat přirozeným způsobem, tedy ve stravě. Rozhodně by se ženy v pokročilém věku neměly trápit hlady, málo jídla vůbec nic neřeší. Hubnutí po menopauze nerovná se nejíst! Naopak potravy byste si měla dopřát dost. Jen dbejte, abyste přijímala jídlo co nejvíc vyvážené, kvalitní, jedla pravidelně a hlídejte si porce, pakliže se snažíte zbavit nadměrného tuku.

K TÉMATU  4 tipy, jak zhubnout poslední povánoční kilogramy

Rozhýbejte se

S přibývajícím věkem nastupuje logicky i větší únava a člověku se už nechce příliš hýbat. Jenže bez pohybu to taky nepůjde. Každý by se měl ale hýbat podle toho, na co se cítí. Určitě se nepřetěžujte, nesnažte se mučit v posilovně jako dvacítka a zapomeňte na namáhavá cvičení. Nejlepší pohyb je ten přirozený. Taková obyčejná chůze je skvělá.

Dlouhé pravidelné procházky v přírodě dokážou doslova divy! Skutečně se to pak může odrazit i na tom, zda budete v menopauze přibírat nebo ne. Kromě toho jsou vhodné pomalejší druhy cvičení jako například jóga, která vám navíc dodá i vnitřní klid a rovnováhu. Takže se s léty a změnami svého těla lépe sžijete. Můžete ale začít i plavat nebo jezdit na kole. Hlavní je tělo rozhýbat, nesedět jen doma a snažit se stále zapnout ty kalhoty.

Dokážete, co si umanete!

Velmi povzbuzující může být fakt, že ženy po čtyřicítce a ženy starší, na sebe obvykle mají mnohem více času než ženy mladší. Děti už jsou odrostlé, partner už také nepotřebuje tolik péče, a tím pádem vám zůstává více času jen pro vás samotné. Takže je v podstatě jednodušší si v tomto období udržet váhu. Když se na to podíváte z opačného úhlu.

Stačí jen chtít a přijmout změny metabolismu takové, jaké jsou. Když se na sebe pořádně zaměříte, jistě si najdete koníček, který vás zabaví a na jídlo pak už nebudete mít ani pomyšlení. Ono hubnutí po menopauze není žádný mýtus nebo legenda, skutečně to lze, vymlouvat se na hormony nemá cenu. Ženy totiž v tomto období často dobrovolně rezignují s tím, že snažit se, už prostě nemá cenu. Ale to není pravda.

K TÉMATU  7 chyb, kterými zmaříte hubnutí hned po ránu

Z toho všeho vyplývá, že pro hubnutí po menopauze je důležitá zejména kvalitní strava, pitný režim a nějaký ten pravidelný pohyb. A s tím už se pracovat dá, co myslíte?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Spalovače tuků od matky přírody. Nakopněte hubnutí tím, co máte doma

Hubnutí podle krevních skupin: jaká strava vyhovuje vám?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Problémy se zády jsou v dnešní době civilizačním onemocněním, se kterým se setkává snad každý druhý z nás. A zatímco některé jsou vrozené a získané třeba vlivem skoliózy či hyperkyfózy a dalších latinských názvosloví, jiné jsou způsobené nezdravými návyky, které každý den (mnohdy nevědomky) opakujeme. A právě takové zlozvyky ke zhoršení a ještě větším potížím jenom přispívají. Co nám nejvíce kazí záda?
Pohádky a romantické komedie nás již dlouho přesvědčují o tom, že ve vesmíru žije jedna jediná osoba, která je vám skutečně předurčena. Prostě ten „Pan Božský“, spřízněná duše, někdo naprosto dokonalý. Asi vás zklameme, každý terapeut by vám řekl, že je to pěkná blbost, že záleží na tom, jak se k sobě lidé chovají a ne na jakémsi předurčení.
V každé domácnosti se vyskytuje alespoň jedna studená chodba, kterou musíte minimálně jednou či dvakrát denně projít. Ať už je to tím, že bydlíte v domě nebo si potrpíte na dlaždičky a další studené povrchy, chladné místnosti se mohou stát minulostí. Stačí si pořídit praktické koberce a užívat si pohodlí při každém kroku.
Móda je tématem, které zajímá především ženy. Samozřejmě že existují i pánové, jež se vyznají v módních trendech, a dokonce je baví je sledovat. Ale spíše je to doménou žen, které na toto téma jsou schopné vést se svými kamarádkami dlouhé dialogy. Největším problémem bývá si vytvořit vlastní šatník. S ním se potýká spousta žen. Tápou a zkoušejí a hledají rady a inspiraci. Řešením by mohl být kapslový šatník. Co je jeho podstatou?
Práce na počítači, hraní her či sledování televize mají společné jedno a tím je enormní zátěž na oči. Displeje digitálních přístrojů totiž vyzařují modré světlo, které představuje obrovské množství energie, s níž se musejí oči vypořádat. To, co se ze začátku může projevovat jako podráždění, únava či zarudnutí, může mít časem nepříjemné následky v podobě zhoršení zraku.
Každý člověk má nějaké zlozvyky, a zatímco některé vadí spíše okolí, jiné mohou vadit člověku samotnému. Jedním z nich jsou pocuchané nervy, které lze definovat jako neustálé vytáčení se kvůli každé drobnosti. Jelikož tato nemilá vlastnost ničí vzájemné vztahy, je dobré vědět, jak s problémem zatočit. Možností je víc než dost.
Vitamíny, minerály, bylinky i probiotika. Spousta lidí vsází právě na doplňky stravy ve chvíli, kdy chtějí podpořit své zdraví. Ačkoliv je možné mnohé z nich užívat souběžně, jsou kombinace, které se spolu příliš neshodnou, rovněž také s léky, které případně polykáte. Kterým kombinacím se u doplňků stravy vyplatí vyhnout?
Pokojové rostliny jsou pro mnoho zahradnic a zahradníků velké téma, hlavně teď v zimě. Běžně totiž pěstujeme i květiny, které pocházejí z úplně jiného podnebného pásu, a tak jim české podmínky příliš nesvědčí. Tím spíše, že jsou pěstovány v interiéru, kde je obvykle stálá teplota kolem dvaceti stupňů bez ohledu na roční období. Ani vlhkost v bytě obvykle není taková, jakou by různé druhy rostlin potřebovaly.
Máte pocit, že vy nebo někdo ve vašem okolí tráví v práci mnohem víc času, než je zdravé? Je pro vás práce na prvním místě a to jediné, o čem dokážete mluvit, jsou pracovní záležitosti? Možná vás dostihl workoholismus, který dnes není nic výjimečného. V době, kdy lidé chtějí především uspět, něco dokázat a být bohatými se workoholismu poměrně daří. Lidé kladou profesní život na první příčku žebříčku priorit, rodinné záležitosti se odsouvají na neurčito. Jen málokdo si ale uvědomuje, že trpět workoholismem je špatně.
V prvé řadě je nutno říci, že správný přístup ke svatbě nehledě na všechny trendy a doporučení je následující: udělejte to tak, jak chcete vy. Abyste však pochopili, co si přesně přejete, musíte to zjistit, ale jak? Na internetu je spousta informací a je těžké se v nich orientovat.
Kdo by neznal milou Rachel ze seriálu Přátelé? Jennifer Aniston tato role jednoznačně proslavila. Od té doby ale natočila spoustu filmů, kde jsme mohli obdivovat její herecký talent a nestárnoucí krásu. Na hollywoodském výsluní tak zůstává nadále, a nevypadá to, že by se chystala odejít. Ale i ona má občas dny jako „pouhý smrtelník“. Co jste o ní určitě nevěděli?

Nepřehlédněte

Vždycky, když jsem si četla ty příběhy o tom, jak někdo po letech spokojeného manželství přiznal, že je na stejné pohlaví, nechápala jsem to. Říkala jsem si, jak strašně těžké to musí pro toho druhého být. Nikdy jsem nechtěla, abych něco podobného zažila. Vlastně jsem si nic takového ani nepřipouštěla, prostě jsem si říkala, že mně se nic podobného stát prostě nemůže.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek