Pondělí , 06. 02. 2023

Vanda

Hubnutí po menopauze? Dodržujte několik pravidel a přibírání se už nemusíte bát

Do období menopauzy se ženy dostávají mezi 45. – 60. rokem, jde o období plné změn a také o období, kdy žena může začít přibírat na váze. I když se budete stravovat stále stejně a dělat všechno stejně, je možné, že najednou nedopnete kalhoty a celkově se vám změní postava. Což nemusí být úplně příjemné.
hubnutí
Nevzdávejte boj se svým tělem. Zhubnout se dá v každém věku. (foto: 123RF)

15. 03. 2022

Často ženy na hubnutí po menopauze už ale rezignují. Myslí si, že je to v jejich věku zbytečné, že tělo se chce tukem zkrátka obalit. To je ale omyl, v průměru žena po menopauze může přibrat asi kilo a půl za celý rok, což není žádná katastrofa. A pokud se chcete pustit do shazování centimetrů, určitě můžete. Stačí se držet několika pravidel.

Pitný režim je důležitější než kdy jindy

V menopauze klesá hladina hormonů a s tím se pojí i zvýšená chuť k jídlu. Naopak na pitný režim ženy často zapomínají. Nemají potřebu pít a příjem tekutin si vůbec nehlídají. A to je opravdu velký problém. Denně je důležité vypít alespoň šest až osm sklenic obyčejné vody, i když se to nezdá tolik, kolik z vás to opravdu dodržuje, hmm? Přitom dostatečná hydratace organismu je pro štíhlou linii zásadní.

Poctivý pitný režim je důležitý pro fungování metabolismu a souvisí s ním i celá řada jiných věcí. Pít bychom měli hodně a pořád, nejen v menopauze, i když jestli jste si tekutiny nehlídala do teď, je nejvyšší čas začít. A pokud se chystáte shodit nějaké to kilo, bez správného příjmu tekutin to opravdu nepůjde.

hubnutí
Kolik sklenic vody denně vypijete? (foto: 123RF)

Víte, co jíte?

Ženy, které vstoupí do menopauzy, by měly velmi radikálně změnit svůj jídelníček. Nejde o to nejíst nebo jíst jen málo, jde o to pohlídat si, jaké živiny tělo společně se stravou přijímá. Nároky těla totiž s přibývajícím věkem a změnami, které se k tomu u žen pojí, rostou. Je zapotřebí jíst potraviny bohaté na bílkoviny a vlákninu, tělo by mělo mít taktéž dostatek vitamínu D, vápníku nebo hořčíku.

A není nic lepšího, než tyto živiny přijímat přirozeným způsobem, tedy ve stravě. Rozhodně by se ženy v pokročilém věku neměly trápit hlady, málo jídla vůbec nic neřeší. Hubnutí po menopauze nerovná se nejíst! Naopak potravy byste si měla dopřát dost. Jen dbejte, abyste přijímala jídlo co nejvíc vyvážené, kvalitní, jedla pravidelně a hlídejte si porce, pakliže se snažíte zbavit nadměrného tuku.

K TÉMATU  Štědrovečerní večeře. Jaké vánoční dobroty si dopřávají lidé na jednotlivých kontinentech?

Rozhýbejte se

S přibývajícím věkem nastupuje logicky i větší únava a člověku se už nechce příliš hýbat. Jenže bez pohybu to taky nepůjde. Každý by se měl ale hýbat podle toho, na co se cítí. Určitě se nepřetěžujte, nesnažte se mučit v posilovně jako dvacítka a zapomeňte na namáhavá cvičení. Nejlepší pohyb je ten přirozený. Taková obyčejná chůze je skvělá.

Dlouhé pravidelné procházky v přírodě dokážou doslova divy! Skutečně se to pak může odrazit i na tom, zda budete v menopauze přibírat nebo ne. Kromě toho jsou vhodné pomalejší druhy cvičení jako například jóga, která vám navíc dodá i vnitřní klid a rovnováhu. Takže se s léty a změnami svého těla lépe sžijete. Můžete ale začít i plavat nebo jezdit na kole. Hlavní je tělo rozhýbat, nesedět jen doma a snažit se stále zapnout ty kalhoty.

Dokážete, co si umanete!

Velmi povzbuzující může být fakt, že ženy po čtyřicítce a ženy starší, na sebe obvykle mají mnohem více času než ženy mladší. Děti už jsou odrostlé, partner už také nepotřebuje tolik péče, a tím pádem vám zůstává více času jen pro vás samotné. Takže je v podstatě jednodušší si v tomto období udržet váhu. Když se na to podíváte z opačného úhlu.

Stačí jen chtít a přijmout změny metabolismu takové, jaké jsou. Když se na sebe pořádně zaměříte, jistě si najdete koníček, který vás zabaví a na jídlo pak už nebudete mít ani pomyšlení. Ono hubnutí po menopauze není žádný mýtus nebo legenda, skutečně to lze, vymlouvat se na hormony nemá cenu. Ženy totiž v tomto období často dobrovolně rezignují s tím, že snažit se, už prostě nemá cenu. Ale to není pravda.

K TÉMATU  Novoroční předsevzetí aneb jak se vyhnout selhání?

Z toho všeho vyplývá, že pro hubnutí po menopauze je důležitá zejména kvalitní strava, pitný režim a nějaký ten pravidelný pohyb. A s tím už se pracovat dá, co myslíte?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Spalovače tuků od matky přírody. Nakopněte hubnutí tím, co máte doma

Hubnutí podle krevních skupin: jaká strava vyhovuje vám?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pokud patříte mezi znalce kávy a je to první věc, na kterou po probuzení myslíte, chápeme vás. Ale mějte se na pozoru. Pokud máte doma čtyřnohého přítele, je možné, že neodolá pokušení ochutnat ten horký nápoj. A zatímco lidé často potřebují na začátek dne kofeinový šok, káva rozhodně není něco, co by si měl dávat váš chlupatý společník. Jak konkrétně je spojení „káva a pes" škodlivé a co může způsobit?
S mužem se jednoduše můžete rozejít tak, že mu to oznámíte z očí do očí. To je pravděpodobně ten jediný správný způsob. Ne každý si na něj ale troufne, zejména po kratší známosti. V praxi se můžeme setkat s mnoha dalšími způsoby ”rozcházení se”, které vám možná vyrazí dech.
Podle statistik zradí srdce téměř každého třetího z nás. Jedná se o nejčastější příčinu úmrtí v Česku. Jen vloni si vyžádaly ischemická choroba srdeční, selhání srdce a infarkt myokardu přes 38 tisíc životů. Nechcete-li být mezi nimi, začněte o to své více dbát. Je totiž spousta věcí, které pro něj můžete udělat.
Střelci, jakožto jedno z ohnivých znamení, dokáží být neuvěřitelně spontánní a jsou to právě oni, kteří vám bez obalu řeknou naprosto vše, ať se vám to líbí či nikoliv. Oni věci nefiltrují. Se Střelci bývá velká zábava, často jsou proto obklopeni hromadou lidí a přátel. Mají nadstandardní konverzační schopnosti a své okolí umí vysoce zaujmout a inspirovat, aby žili svůj nejlepší možný život.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek