Domů » Životní styl » Hlas Roxette už není: zemřela zpěvačka Marie Frederiksson. Za slávu kapely mohl student, který odnesl nahrávku do rádia!
Hlas Roxette už není. Zpěvačka Marie Frederiksson zemřela ve věku 61 let
zdroj: pinterest
Slavní Zábava Životní styl

Hlas Roxette už není: zemřela zpěvačka Marie Frederiksson. Za slávu kapely mohl student, který odnesl nahrávku do rádia!

Marie Frederiksson, která byla jako zpěvačka skupiny Roxette jedním z nejznámějších hlasů v 80. a 90. letech, zemřela po dlouhém boji s nemocí. Navždy se vryla do paměti hlavně písní It Must Have Been Love z filmu Pretty Woman.

Prohlášení o její smrti oznámila tisku rodina. Marie Frederiksson odešla v pondělí ráno ve věku 61 let. Problémy zpěvačky Roxette odstartovaly už v roce 2002. Tehdy dostala v koupelně záchvat, po kterém byla převezena do nemocnice. Magnetická rezonance odhalila mozkový nádor, který vypadal fatálně. Podle názoru lékařů měla Marie pouze 20 % šanci na přežití.

Zákeřná nemoc i následky dlouhé léčby

S potížemi se zpěvačka vypořádala během několika let, když v roce 2005 oznámila, že nemoc porazila. „Byly to dlouhé a těžké tři roky, ale hrozbu jsem překonala,“ nechala se tehdy po měsících ozařování a chemoterapie slyšet Marie Frederiksson. Znovu se učila číst i počítat. Nakonec se vrátila i na koncertní pódia. V letech 2011 a 2012 vyjeli Roxette opět na světové turné, ale v roce 2016 zpěvačka oznámila, že svoje aktivity končí v důsledku účinků své vleklé nemoci i následného léčení.

Svůj smutek vyjádřil i její dlouholetý profesní partner Per Gessle: „Čas běží tak rychle. Není to tak dlouho, co jsme spolu trávili dny i noci v mém malém bytě s nereálnými sny. A jaký sen jsme spolu nakonec dostali možnost sdílet! Jsem poctěn, že jsem mohl poznat tvůj talent a štědrost. Posílám lásku tobě i celé tvé rodině. Nic už nebude stejné.“

Hlas Roxette už není. Zpěvačka Marie Frederiksson zemřela ve věku 61 let
zdroj: pinterest

Skromné začátky a dobytí Ameriky

Oba dva se poprvé setkali na konci sedmdesátých let. Duo vzniklo později v roce 1986 na popud švédské nahrávací společnosti. Marie Frederiksson tehdy vystupovala jako zpěvačka, zatímco Per Gessle měl poměrně úspěšnou kapelu Gilene Tider. Ta zanikla, jakmile se muzikanti přejmenovali na Roxette.

V tomhle složení doslova udeřili na domovské Švédsko, ale celosvětový úspěch ještě nedorazil. Vše se změnilo, když jeden student, který se vrátil z výměnného pobytu zpět do Spojených států, přivezl domů jejich druhé album. V Minneapolis došel s hudebním nosičem přímo do rádia a Roxette rázem dobyli celou Ameriku. Začalo to rokem 1989 a singlem The Look, který se stal ve spojených státech hitem číslo 1. To se pak opakovalo se skladbami Listen To Your Heart, Joyride a It Must Have Been Love, která je známá i z legendárního filmu Pretty Woman.

Dvojice Roxette má na kontě více než 75 milionů prodaných studiových alb celosvětově, takže patří z hlediska prodejů mezi nejúspěšnější hudební umělce. Marie Frederiksson také vydala osm sólových alb. V roce 2018 vyšla k oslavě jejích šedesátých narozenin nová píseň Sign Me a Sogn.

Návrat na pódia a světové turné

Skupina se reformovala v roce 2009, když Marie viděla svého kolegu Pera hrát naživo na show v Holandsku a vystoupila zde jako improvizovaný host. „Neměla žádnou sebedůvěru a řekla, že už nemůže zpívat,“ řekl Per Gessle později. „Ale stejně vylezla na jeviště – a lidé šíleli. Křičeli napravo i nalevo. Po tomhle zážitku byla jako vyměněná a dva týdny poté mi zavolala, jestli neuděláme další album Roxette.

Nakonec vydali další tři a poslední z nich, Good Karma, vyšlo v červnu 2016. Pozůstalí Marie Frederiksson jsou její manžel, hudební producent Mikael Bolyos, a jejich dvě děti: dcera Josefin Bolyos (26) a syn Oskar Bolyos (23). Nám zůstanou navždy v paměti romantické balady i rockové hity Roxette.

data-matched-content-rows-num="3,3" data-matched-content-columns-num="1,2" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked">

Pin It on Pinterest