Středa , 05. 10. 2022

Eliška

Hlas Roxette už není: zemřela zpěvačka Marie Frederiksson. Za slávu kapely mohl student, který odnesl nahrávku do rádia!

Marie Frederiksson, která byla jako zpěvačka skupiny Roxette jedním z nejznámějších hlasů v 80. a 90. letech, zemřela po dlouhém boji s nemocí. Navždy se vryla do paměti hlavně písní It Must Have Been Love z filmu Pretty Woman.
Hlas Roxette už není. Zpěvačka Marie Frederiksson zemřela ve věku 61 let
zdroj: pinterest

11. 12. 2019

11. 12. 2019

Prohlášení o její smrti oznámila tisku rodina. Marie Frederiksson odešla v pondělí ráno ve věku 61 let. Problémy zpěvačky Roxette odstartovaly už v roce 2002. Tehdy dostala v koupelně záchvat, po kterém byla převezena do nemocnice. Magnetická rezonance odhalila mozkový nádor, který vypadal fatálně. Podle názoru lékařů měla Marie pouze 20 % šanci na přežití.

Zákeřná nemoc i následky dlouhé léčby

S potížemi se zpěvačka vypořádala během několika let, když v roce 2005 oznámila, že nemoc porazila. „Byly to dlouhé a těžké tři roky, ale hrozbu jsem překonala,“ nechala se tehdy po měsících ozařování a chemoterapie slyšet Marie Frederiksson. Znovu se učila číst i počítat. Nakonec se vrátila i na koncertní pódia. V letech 2011 a 2012 vyjeli Roxette opět na světové turné, ale v roce 2016 zpěvačka oznámila, že svoje aktivity končí v důsledku účinků své vleklé nemoci i následného léčení.

Svůj smutek vyjádřil i její dlouholetý profesní partner Per Gessle: „Čas běží tak rychle. Není to tak dlouho, co jsme spolu trávili dny i noci v mém malém bytě s nereálnými sny. A jaký sen jsme spolu nakonec dostali možnost sdílet! Jsem poctěn, že jsem mohl poznat tvůj talent a štědrost. Posílám lásku tobě i celé tvé rodině. Nic už nebude stejné.“

Hlas Roxette už není. Zpěvačka Marie Frederiksson zemřela ve věku 61 let
zdroj: pinterest

Skromné začátky a dobytí Ameriky

Oba dva se poprvé setkali na konci sedmdesátých let. Duo vzniklo později v roce 1986 na popud švédské nahrávací společnosti. Marie Frederiksson tehdy vystupovala jako zpěvačka, zatímco Per Gessle měl poměrně úspěšnou kapelu Gilene Tider. Ta zanikla, jakmile se muzikanti přejmenovali na Roxette.

V tomhle složení doslova udeřili na domovské Švédsko, ale celosvětový úspěch ještě nedorazil. Vše se změnilo, když jeden student, který se vrátil z výměnného pobytu zpět do Spojených států, přivezl domů jejich druhé album. V Minneapolis došel s hudebním nosičem přímo do rádia a Roxette rázem dobyli celou Ameriku. Začalo to rokem 1989 a singlem The Look, který se stal ve spojených státech hitem číslo 1. To se pak opakovalo se skladbami Listen To Your Heart, Joyride a It Must Have Been Love, která je známá i z legendárního filmu Pretty Woman.

K TÉMATU  Zdravé opalování: co to znamená? A jak toho dosáhnout?

Dvojice Roxette má na kontě více než 75 milionů prodaných studiových alb celosvětově, takže patří z hlediska prodejů mezi nejúspěšnější hudební umělce. Marie Frederiksson také vydala osm sólových alb. V roce 2018 vyšla k oslavě jejích šedesátých narozenin nová píseň Sign Me a Sogn.

Návrat na pódia a světové turné

Skupina se reformovala v roce 2009, když Marie viděla svého kolegu Pera hrát naživo na show v Holandsku a vystoupila zde jako improvizovaný host. „Neměla žádnou sebedůvěru a řekla, že už nemůže zpívat,“ řekl Per Gessle později. „Ale stejně vylezla na jeviště – a lidé šíleli. Křičeli napravo i nalevo. Po tomhle zážitku byla jako vyměněná a dva týdny poté mi zavolala, jestli neuděláme další album Roxette.

Nakonec vydali další tři a poslední z nich, Good Karma, vyšlo v červnu 2016. Pozůstalí Marie Frederiksson jsou její manžel, hudební producent Mikael Bolyos, a jejich dvě děti: dcera Josefin Bolyos (26) a syn Oskar Bolyos (23). Nám zůstanou navždy v paměti romantické balady i rockové hity Roxette.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Známe to asi všichni, kdo máme nějaké problémy se zády nebo denně sedíme za obrazovou počítače. Za krkem to šeredně bolí a pomalu bolest postupuje až do hlavy, až se člověk jen těší, že si lehne a pořádně prospí. Krční páteř může být velice ošemetná, pokud nevíme, jak správně se k ní chovat. Pokud však už zabolí, je zde 5 cviků, které můžete pravidelně cvičit a ty vám zaručeně uleví!
Mnoho lidí se potýká s bolestmi zad při sedavém zaměstnání. Často si poposedneme, vypneme se, ale za chvilku zase povolíme záda i břicho. Ty, kteří pracují u počítače celý den, trápí tuhá krční páteř a také trapézy máme stále v napětí. Co s tím? Přestávky a malý workout při práci na počítači jsou nutné, protože sedíme v jedné pozici a jediné čím hýbeme, jsou prsty na rukách… Zapojit své tělo, prohřát se a protáhnout se je s naším tipem jednoduché a zábavné.
Celý den v jednom kole. Práce, děti, rodiče, domácnost. Nedej bože, když do toho zazvoní telefon a tam se ozve plačící kamarádka, že jí opět ten její nadával. Najednou vám začne docházet, že je toho na vás prostě moc. Kde se stala chyba? Příliš jste začali obětovat své vlastní životní štěstí a darovali jste ho na stříbrném podnose jiným lidem. Pomalu tento program změníme. Konec sebeobětování!
Lepek je rostlinný protein, který se nachází ve všech odrůdách ječmene, žita a pšenice, a tak ho můžete najít v produktech denního stravování jako je typicky chléb, rohlíky, těstoviny apod. Jsou to ale i tak lahodné potraviny jako sušenky, müsli, nebo třeba preclíky a jiné dobroty z pekárny. Navíc se lepek do mnoha potravin dostává také během jejich zpracování nebo je do nich přidáván jako pojivo. Co když vás v životě potká alergie na lepek nebo se mu z nějakého důvodu chcete vyhnout?
Cambridge dieta se skládá ze šesti kroků. Zaručuje rychlé hubnutí a těší se velké popularitě. Navíc vám po celou dobu bude k dispozici speciální nutriční poradce. Zní to až neuvěřitelně dobře? Pojďme se na tuto zázračnou dietu podívat zblízka!
Být krásná v každém okamžiku. To je jeden ze základních nároků, které moderní společnost klade na ženy. Obvykle jde o požadavek nejdůležitější a v mnoha situacích dokonce jediný. S váhou, drobnými potížemi pokožky nebo stylem oblékání sice mohou příslušnice něžného pohlaví něco dělat, chtějí-li, ale existují i estetické nedostatky, s nimiž se život mění v peklo.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek