Čtvrtek , 10. 07. 2025

Libuše a Amálie

„Sebere mi děti,” obáváme se. „Nemusí to tak být,” říká advokátka

Sebere mi děti – to patří mezi nejčastější obavy rodičů, kteří se rozvádějí. Často tato věta totiž bývá předmětem zastrašování ze strany některého z rodičů nebo nástrojem vydírání, aby rodič dosáhl v bitvě zvané „rozvod” svého. A obvykle to funguje.
soudní spor děti
Nenechte se zastrašit výhružkami o odebrání děti. Máme pro vás řešení!

Pochopitelně, není se čemu divit. Většina matek to totiž  vnímá tak, že mezi ní a dítětem je silné pouto vytvořené již v prenatálním období a představa, že by měla být od dítěte oddělena je neakceptovatelná.  Přesto je třeba si připomenout, že i druhý rodič – otec – má právo se na výchově dítěte podílet stejnou měrou. Co je však nejpodstatnější? Zmiňujeme právo jednoho či druhého rodiče podílet se na výchově, pečovat o dítě, trávit s ním čas, ale jakkoli hovoříme o právech rodičů, nemá snad především dítě právo na oba rodiče?

Rodičovská dohoda je nejlepší východisko

„V nejlepším zájmu dítěte je jednoznačně rodičovská dohoda,” říká advokátka Darina Navrátilová, která stojí za projektem pravopolopate.cz, jenž se snaží dělat rozvod snazší a finančně dostupnější. „Dohoda nejlépe vyhoví potřebám dítěte i rodičů samotných. Jednak eliminuje rodičovské tahanice o dítě, a současně zajistí dítěti spravedlivý kontakt s oběma rodiči,” doplňuje.

Co když se ale dohody nedaří?

Za normálních okolností je obava, že jeden rodič tomu druhému dítě „sebere“, lichá. Některé  matky to však takto mohou vnímat i v případě, že je rozhodnuto o tzv. střídavé péči. Pravdou je, že není výjimečné, že motivem některého rodiče pro střídavou péči (častěji otce) není jen nejlepší zájem dítěte či právo podílet se společně s matkou na výchově dítěte, ale mnohdy také způsob, jak matku dítěte naštvat, či si něco vynutit. 

Podle advokátky Navrátilové je zajímavé, že do doby, než se začne řešit rozvod, rodiče většinou vůbec neřeší, že se o péči o dítě dělí a přijde jim to přirozené. Bohužel během rozvodu i po něm jakoby na tuto skutečnost zapomněli a začnou čas strávený s dětmi „vypočítávat“. „Zkusme se vžít do pocitů dítěte, které je tak postaveno do situace, aby vyhovělo představám rodičů o péči o ně,” apeluje na své klienty advokátka, která za účelem docílit co největšího počtu “hladkých” rozvodů sestavila online příručku nazvanouRozvod v kostce, kterou si můžete stáhnout ZDARMA.

K TÉMATU  Je těžké se neusmát! Černé kočky skákají, padají, hrají si, jsou zvědavé a lekají se věcí kolem. Tohle vám zaručeně zvedne náladu!

Jaké jsou možnosti péče o dítě po rozvodu?

Pojďme si shrnout, jaké jsou možnosti péče o dítě po rozvodu. Zejména v minulosti byla nejobvyklejší výlučná péče jednoho rodiče, nejčastěji matky. Postupně se populárnější stávala péče střídavá, kdy se dítě střídavě ocitá v péči jednoho a druhého rodiče, nejčastěji v pravidelném intervalu. Existuje také společná péče, která je méně častá.

Shodné pro tyto dva druhy péče je skutečnost, že soud o nich může rozhodnout i v případě, že s tím nesouhlasí oba rodiče. Zato poslední druh péče nejen, že vyžaduje souhlas obou rodičů, ale vzhledem k tomu, že se odehrává za jejich společné účasti (proto společná péče) v jedné domácnosti a rodiče ve vztahu k dítěti fungují prakticky jakoby k rozvodu nedošlo, realizuje se jen velmi zřídka. 

Kdy se obava o „ztrátu dítěte” naplní?

Vraťme se tedy k meritu věci čili kdy se může obava, že jeden z rodičů přijde o kontakt s dítětem naplnit? Jednoznačně nejčastějším a oprávněným důvodem je, když rodič ohrožuje zájmy, zdraví, či dokonce život dítěte. Z těchto důvodů může dojít k zákazu styku s dítětem či k jeho omezení, kdy se rodič může stýkat s dítětem pouze za přítomnosti třetí osoby. 

Pokud však žádný takto závažný důvod neexistuje, neměl by být rodiči kontakt s dítětem odepřen. Děje-li se to však, a není o styku s dítětem ještě pravomocně rozhodnuto, je možné požádat o pomoc OSPOD nebo podat soudu návrh na vydání předběžného opatření, aby nedošlo k úplné ztrátě kontaktu s dítětem.

Další obavou rodiče, někdy i oprávněnou, že ztratí kontakt s dítětem, může být rozhodnutí pečujícího rodiče, že se s dítětem trvale přestěhuje, v horším případě do zahraničí. Rodič, který by takto učinil bez souhlasu druhého rodiče by však jednal protiprávně. 
Závěrem lze tedy uvést, že pokud neexistuje závažný důvod, proč by styk rodiče s dítětem měl být zakázán či omezen, je v zájmu dítěte zajistit kontakt s oběma rodiči, na což dohlíží OSPOD i opatrovnický soud, a obava o úplnou ztrátu kontaktu s dítětem dle advokátky Dariny Navrátilové není důvodná.

Zdroje článku:
Doporučujeme

No results found.

sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Nedávná událost, velká bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki, ukázala, že je mezi cestovateli stále mnoho těch, kteří nejsou připraveni na mimořádné situace. Cestovní pojištění je nutností, protože vás běžně může potkat na dovolené úraz, havárie či porucha automobilu, zemětřesení, setkání s divokým zvířetem, či dokonce teroristická akce. Jak se zachovat, abyste z události vyšla pokud možno nepoškozená?
Jde na vás nachlazení a potřebujete se ho rychle zbavit? Přepadla vás velká rýma, pociťujete bolest hlavy a cítíte se slabí? V dnešním článku vám prozradím, jak z toho vyváznout co nejrychleji! Zároveň vám povím, jak tomu předejít. Takže pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli informace, které vám budou přínosné.
Život ve volné přírodě pěkně zblízka. Ptáci se střídají přímo před vámi tak, jak je venku nikdy neuvidíte. Pro něco na zub si přijdou i zvědavé veverky. Stačí chytře umístit kameru a můžete si natočit podobný dokument o životě zvířat na vaší zahradě. Možná vás překvapí, kolik se jich tam vystřídá.
Móda je tématem, které zajímá především ženy. Samozřejmě že existují i pánové, jež se vyznají v módních trendech, a dokonce je baví je sledovat. Ale spíše je to doménou žen, které na toto téma jsou schopné vést se svými kamarádkami dlouhé dialogy. Největším problémem bývá si vytvořit vlastní šatník. S ním se potýká spousta žen. Tápou a zkoušejí a hledají rady a inspiraci. Řešením by mohl být kapslový šatník. Co je jeho podstatou?
Kyselina hyaluronová je látka, která je přirozeně obsažená v těle. Její kouzelnou vlastností je to, že je schopna vázat vodu, což je klíčové pro hydrataci naší pleti. Pojďme se proto podívat na kyselinu hyaluronovou zblízka.
Zamilovat se do někoho během prvních pár vteřin? Spadněte na zem, protože za sympatie, nebo naopak nesympatie k opačnému pohlaví prý může genetika a biologie, do které má co mluvit tělesný zápach. Takhle experti pohlížejí na lásku!
Pojďme na skutečnou zábavu. Víte o tom, že existuje 7 typů pánského přirození? Který z tvarů je nejoblíbenější? A který je kuriozitou? Vážené dámy, pohodlně se usaďte, jdeme se podívat na vysoce vědeckou studii o tom, jaké všemožné tvary může mít pánský pinďour!
Nikdo nestojí o takovou bolest, jaká zánět močového měchýře provází. Většinou následuje po prochladnutí a trvá několik dní. Jsou však bylinky, které vám pomohou, aby vás nic z toho nepotkalo. Které?
Dnešní den věnujte své pleti. Je třeba si také chránit kolena. Večer si dopřejte aromaterapii. Co radí astroložka Naďa Šmídová pro dnešní den?
Spánek je komplexní proces (přesněji několik různých procesů), který se nám i po mnohaletém zkoumání nepodařilo zcela probádat. Co však bezpečně víme, je to, že jeho kvalita významně ovlivňuje celkový stav organismu. Zarážející je, že podle statistik zhruba třetina populace čelí problémům s usínáním. U deseti procent jde o potíže dlouhodobé, jež se mohou nepěkně podepsat na zdraví. Je to i váš případ a hledáte klíč k rychlejšímu usínání a potažmo klidnějšímu spánku? Máme pro vás hned několik doporučení a tip na „must have“ interiérový prvek.
V současné době chtějí být všichni ekologičtí. Dbají na životní prostředí a snaží se neplýtvat jídlem či třídit odpad. Dokonce se správně nakládá i s bioodpadem. A s tím se spojí kompostování. Pokud zvažujete pořízení kompostéru na zahradu nebo kompostéru do interiéru, nabízí se otázka, jak správně kompostovat a čemu se vyvarovat? Kompostování je sice hitem, na druhou stranu se to musí umět.
Jamu je tradiční indonéský lék z kořenů, bylin, květů, kůry a koření. Vyrábí se již více než 1200 let z čerstvých surovin, jako jsou tamarind, galangal, zázvor a kurkuma. V Indonésii se podává prakticky na každém kroku, například i v masážních salonech či při léčebných sezeních. Nejenom, že Indonésanům chutná, ale je také prospěšný pro lidské zdraví. Jak si jej vyrobit, a s kterými neduhy nám dokáže pomoci?

Výběr článků

I ženy umí zdolat obrovské překážky a nejvyšší hory světa. Jednou takovou je horolezkyně Klára Kolouchová, která stanula na vrcholu Mount Everestu a čerstvě i obávané K2. Její výstup i životní příběh poutavě přiblíží právě vznikající dokument, který připravuje režisérka Jana Počtová.
Zjistěte, jak a kde začít s houbařením, jaké vybavení je nezbytné pro úspěšný sběr, a naučte se správné techniky sběru, abyste chránili přírodní prostředí. Přinášíme praktické rady pro začátečníky i pokročilé, díky kterým si můžete užít bohatou úrodu a příjemně strávené chvíle v lesích České republiky.

Nepřehlédněte

Zařídit domácnost může být oříšek, zejména pokud se chcete řídit pravidly starého čínského učení jménem Feng Shui. Jelikož díky správnému uspořádání nábytku se bude místností linout příjemná rodinná harmonie, pojďme tradičním čínským zásadám nahlédnout “pod pokličku”. Zejména se podívejme na dokonalý odstín, který by měl dominovat vašemu příbytku.
Ve většině medií proběhla zpráva nejen o oceněných filmech a osobnostech v anketě Český lev, ale také o tom, kdo měl co na sobě. Dress code, neboli pravidla oblékání na určité události, mnoho umělců nedodrželo. Ve světě nedodržování takových pravidel může znamenat i zákaz vstupu na dané místo. Co znamenají jednotlivé pojmy na pozvánkách na akce?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek