Čtvrtek , 07. 12. 2023

Ambrož

„Sebere mi děti,” obáváme se. „Nemusí to tak být,” říká advokátka

Sebere mi děti – to patří mezi nejčastější obavy rodičů, kteří se rozvádějí. Často tato věta totiž bývá předmětem zastrašování ze strany některého z rodičů nebo nástrojem vydírání, aby rodič dosáhl v bitvě zvané „rozvod” svého. A obvykle to funguje.
soudní spor děti
Nenechte se zastrašit výhružkami o odebrání děti. Máme pro vás řešení!

Pochopitelně, není se čemu divit. Většina matek to totiž  vnímá tak, že mezi ní a dítětem je silné pouto vytvořené již v prenatálním období a představa, že by měla být od dítěte oddělena je neakceptovatelná.  Přesto je třeba si připomenout, že i druhý rodič – otec – má právo se na výchově dítěte podílet stejnou měrou. Co je však nejpodstatnější? Zmiňujeme právo jednoho či druhého rodiče podílet se na výchově, pečovat o dítě, trávit s ním čas, ale jakkoli hovoříme o právech rodičů, nemá snad především dítě právo na oba rodiče?

Rodičovská dohoda je nejlepší východisko

„V nejlepším zájmu dítěte je jednoznačně rodičovská dohoda,” říká advokátka Darina Navrátilová, která stojí za projektem pravopolopate.cz, jenž se snaží dělat rozvod snazší a finančně dostupnější. „Dohoda nejlépe vyhoví potřebám dítěte i rodičů samotných. Jednak eliminuje rodičovské tahanice o dítě, a současně zajistí dítěti spravedlivý kontakt s oběma rodiči,” doplňuje.

Co když se ale dohody nedaří?

Za normálních okolností je obava, že jeden rodič tomu druhému dítě „sebere“, lichá. Některé  matky to však takto mohou vnímat i v případě, že je rozhodnuto o tzv. střídavé péči. Pravdou je, že není výjimečné, že motivem některého rodiče pro střídavou péči (častěji otce) není jen nejlepší zájem dítěte či právo podílet se společně s matkou na výchově dítěte, ale mnohdy také způsob, jak matku dítěte naštvat, či si něco vynutit. 

Podle advokátky Navrátilové je zajímavé, že do doby, než se začne řešit rozvod, rodiče většinou vůbec neřeší, že se o péči o dítě dělí a přijde jim to přirozené. Bohužel během rozvodu i po něm jakoby na tuto skutečnost zapomněli a začnou čas strávený s dětmi „vypočítávat“. „Zkusme se vžít do pocitů dítěte, které je tak postaveno do situace, aby vyhovělo představám rodičů o péči o ně,” apeluje na své klienty advokátka, která za účelem docílit co největšího počtu “hladkých” rozvodů sestavila online příručku nazvanouRozvod v kostce, kterou si můžete stáhnout ZDARMA.

K TÉMATU  Dovolená na Valašsku: Tradiční místo pro děti i dospělé

Jaké jsou možnosti péče o dítě po rozvodu?

Pojďme si shrnout, jaké jsou možnosti péče o dítě po rozvodu. Zejména v minulosti byla nejobvyklejší výlučná péče jednoho rodiče, nejčastěji matky. Postupně se populárnější stávala péče střídavá, kdy se dítě střídavě ocitá v péči jednoho a druhého rodiče, nejčastěji v pravidelném intervalu. Existuje také společná péče, která je méně častá.

Shodné pro tyto dva druhy péče je skutečnost, že soud o nich může rozhodnout i v případě, že s tím nesouhlasí oba rodiče. Zato poslední druh péče nejen, že vyžaduje souhlas obou rodičů, ale vzhledem k tomu, že se odehrává za jejich společné účasti (proto společná péče) v jedné domácnosti a rodiče ve vztahu k dítěti fungují prakticky jakoby k rozvodu nedošlo, realizuje se jen velmi zřídka. 

Kdy se obava o „ztrátu dítěte” naplní?

Vraťme se tedy k meritu věci čili kdy se může obava, že jeden z rodičů přijde o kontakt s dítětem naplnit? Jednoznačně nejčastějším a oprávněným důvodem je, když rodič ohrožuje zájmy, zdraví, či dokonce život dítěte. Z těchto důvodů může dojít k zákazu styku s dítětem či k jeho omezení, kdy se rodič může stýkat s dítětem pouze za přítomnosti třetí osoby. 

Pokud však žádný takto závažný důvod neexistuje, neměl by být rodiči kontakt s dítětem odepřen. Děje-li se to však, a není o styku s dítětem ještě pravomocně rozhodnuto, je možné požádat o pomoc OSPOD nebo podat soudu návrh na vydání předběžného opatření, aby nedošlo k úplné ztrátě kontaktu s dítětem.

Další obavou rodiče, někdy i oprávněnou, že ztratí kontakt s dítětem, může být rozhodnutí pečujícího rodiče, že se s dítětem trvale přestěhuje, v horším případě do zahraničí. Rodič, který by takto učinil bez souhlasu druhého rodiče by však jednal protiprávně. 
Závěrem lze tedy uvést, že pokud neexistuje závažný důvod, proč by styk rodiče s dítětem měl být zakázán či omezen, je v zájmu dítěte zajistit kontakt s oběma rodiči, na což dohlíží OSPOD i opatrovnický soud, a obava o úplnou ztrátu kontaktu s dítětem dle advokátky Dariny Navrátilové není důvodná.

Zdroje článku:
Doporučujeme

No results found.

sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Guasha, někde uváděn jako gua sha (vždy vyslovován jako „gvaša“ či „kvaša“) představuje speciální kámen, který má léčebné účinky v podobě masážních metod. Je to čisticí technika obličeje a těla, která má řadu zdravotních přínosů. Předně je ženami vyhledávaná jako přírodní lifting obličeje.
Stává se vám, že dojíte své jídlo, ale i poté máte zase hlad? Spoustu lidí dojí svou porci, ale i tak je přepadnou chutě dát si ještě něco dalšího. Anebo je přes den stále honí mlsná a snědli by vše, co mají na očích. Čím to vlastně je? A jak se toho ukrutného pocitu hladu a chutí zbavit? Pokračujte ve čtení článku a získáte tak odpovědi na vaše otázky.
Vraťme se společně na hudební scénu, kde se jedna z nejoblíbenějších českých zpěvaček, Anna K, po dlouhých šesti letech vrátila s novým albem, které nese název "Údolí včel". Pro fanoušky to bylo dlouhé očekávání, a jejich trpělivost byla odměněna. To, co nám Anna K přináší na této desce, je nádherný návrat do světa hudby a zároveň připomínka toho, že tato zpěvačka má stále mnoho co nabídnout.
Mandle jsou oblíbené oříšky, které rádi “chroupeme” jen tak třeba u populárního televizního pořadu. Je skvělé, že za ta léta dokázaly nahradit brambůrky klasicky smažené v oleji, které zdraví, na rozdíl od mandlí, zrovna neprospívají. Pokud však máte tak velkou spotřebu, že vaše peněženka při každé úhradě dalšího a dalšího balíčku trpí, nabízí se otázka, zdali si madle nechcete vypěstovat na své zahradě? Odpověď je ano!

Nepřehlédněte

Blake Lively, nádherná žena, milovaná manželka a matka. To je jen pár z mnoha titulů, kterými se tato pětatřicetiletá herečka může pyšnit. Něco jí do vínku dala sama příroda, na něčem zase musela a musí tvrdě pracovat. Krásná postava a celkový vzhled nejsou nikdy zcela zadarmo. A i Blake si je toho vědoma. Proto se drží určitých stravovacích návyků, kterými se řídí, a my musíme uznat, že se jí vyplácí. Vypadá totiž opravdu božsky.
Špatné zprávy se valí ze všech stran. Jejich kadence a obsah nedají mnohým spát. Odolat tlaku negativních informací není snadné. Nervy pracují a napětí roste. Snižte ho alespoň u sebe, než překročí onu pomyslnou hranici. Přinášíme vám pár tipů, jak se se stresem dnešních dnů vyrovnat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek