Čtvrtek , 29. 09. 2022

Michal

Láska na první pohled očima vědců. Opravdu existuje? Pravda vás asi trochu zaskočí!

Zamilovat se do někoho během prvních pár vteřin? Spadněte na zem, protože za sympatie, nebo naopak nesympatie k opačnému pohlaví prý může genetika a biologie, do které má co mluvit tělesný zápach. Takhle experti pohlížejí na lásku!
Láska na první pohled
zdroj: 123RF.com

10. 09. 2018

10. 09. 2018

Že stačí jeden jediný pohled a hned je ruka v rukávě? Ano, o takové sladké momenty, kdy se při náhodném setkání dvojice zamiluje na „první dobrou“, není v romantických filmech nouze. Jenže může to takhle fungovat i v reálném životě? Podle oborníků ani náhodou. Vážně jsme doteď věřily něčemu, co nikdy neexistovalo?

Vítejte v realitě, co si na city moc nehraje

Závěry nizozemské studie, které byly publikovány v časopise Journal of the International Association for Relationship Research naznačují, že momentální vzájemné sympatie jsou pouhou fyzickou přitažlivostí – nic víc, nic míň. V náklonnosti založené výhradně na vzhledu opačného pohlaví má prý „prsty“ celkem dvanáct oblastí mozku, jež dokáží vyhodnotit situaci během několika málo vteřin.

Tedy alespoň takhle to vidí experti, kteří ke svému neoptimistickému postoji došli na základě zkoumání několika stovek jedinců, přičemž své poznatky konzultovali i s psychology, neurology a manželskými poradci. No vida, podle všeho si tedy lásku na první pohled jenom namlouváme. A co hůř – tohle není jediný názor, kvůli kterému možná odhodíte růžové brýle. Hodně daleko.

Nepodceňujte sílu tělesného pachu

Další překvapivý pohled na celou záležitost přináší uznávaná švýcarská socioložka Joelle Apter. Specialistka, která dlouhodobým i krátkodobým vztahům a seznamování zasvětila již několik výzkumů, si troufá tvrdit, že za všechno může tělesný zápach. Ani na tomhle by červená knihovna příliš stavět nemohla…

„Láska na první pohled? Z vědeckého hlediska nic takového není a nikdy nebylo. Já osobně se domnívám, že jde hlavně o to, že můžeme toho druhého cítit a zjistit, jestli se nám zamlouvá jeho chemie. Každý má totiž svůj osobní tón vůně, který vnímáme podvědomě, když se s daným člověkem setkáme tváří v tvář. O sympatie či naopak nesympatie se pak postará biologie a genetika,“ vysvětluje výše zmíněná odbornice. To je vcelku pragmatické stanovisko, ale co se dá dělat. Buď jak buď, na ty romantické filmy se podíváme rády vždycky, nebo snad ne?

K TÉMATU  Jaká porno videa sledují muži nejvíce? Známý portál zveřejnil své statistiky

A co vy, věříte v lásku na první pohled? Nebo jste ji dokonce zažily? Napište nám o tom.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Tinktury se v oblasti léčitelství používají už stovky let. Zájem o ně však v souvislosti s nástupem moderní léčby trochu ochladl. Dnes je tomu opět jinak. Naopak se znovu vracíme k přírodě, které mnohdy věříme víc než chemii, do níž vlastně nevidíme. Léčivé tinktury se proto čím dál hlasitěji hlásí o slovo a jedině dobře. Rozhodně mají co nabídnout.
Ať už jste snila o svých svatebních šatech od svých pěti let a znáte přesné specifikace, jak by měly vypadat, nebo jste o tom nikdy nepřemýšlela, máme pro vás rady, jak si vybrat svatební šaty. Ono vybrat někdy ten perfektní kousek může být pěkný stres. Nemluvě o tom, že si musíte ještě vybrat šaty na převlečení, které si oblečete na recepci v pozdějších hodinách. Jak tedy na to?
Konec školního roku a rozdávání vysvědčení je náročnou dobou pro pracovníky linek bezpečí, kteří vyřizují telefonáty od dětí, které se bojí přijít domů. Do jejich hledání se také musí často zapojit i policie. Čas od času přijde i smutek, když se dítě domnívá, že špatným vysvědčením končí jeho životní čas. Nenechte se zaskočit jedním školním výsledkem. Jde přece o dítě, které milujete.
Stýskání dětí o prázdninách. Jak si s ním poradit? Děti nemohou trávit celý čas se svými rodiči, jezdí na letní tábory, sportovní kurzy nebo k prarodičům. Co dělat, když si napíšou či zavolají, že se jim stýská? Nemějte výčitky, chvilkové stýskání je přirozené. Můžete jim pomoci tím, jak se zachováte vy.

Nepřehlédněte

Teplákové soupravy rozdělují lidi do dvou skupin. Na ty, kteří na ně nedají dopustit a nosí je během celého roku. A na ty, kteří se jim vyhýbají. Soupravy jsou pohodlné a vypadají velmi dobře. Pokud patříte do druhé skupiny, měli byste jim dát aspoň jednu šanci. Uvidíte, že nebudete litovat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek