Čtvrtek , 30. 03. 2023

Arnošt

Láska na první pohled očima vědců. Opravdu existuje? Pravda vás asi trochu zaskočí!

Zamilovat se do někoho během prvních pár vteřin? Spadněte na zem, protože za sympatie, nebo naopak nesympatie k opačnému pohlaví prý může genetika a biologie, do které má co mluvit tělesný zápach. Takhle experti pohlížejí na lásku!
Láska na první pohled
zdroj: 123RF.com

10. 09. 2018

10. 09. 2018

Že stačí jeden jediný pohled a hned je ruka v rukávě? Ano, o takové sladké momenty, kdy se při náhodném setkání dvojice zamiluje na „první dobrou“, není v romantických filmech nouze. Jenže může to takhle fungovat i v reálném životě? Podle oborníků ani náhodou. Vážně jsme doteď věřily něčemu, co nikdy neexistovalo?

Vítejte v realitě, co si na city moc nehraje

Závěry nizozemské studie, které byly publikovány v časopise Journal of the International Association for Relationship Research naznačují, že momentální vzájemné sympatie jsou pouhou fyzickou přitažlivostí – nic víc, nic míň. V náklonnosti založené výhradně na vzhledu opačného pohlaví má prý „prsty“ celkem dvanáct oblastí mozku, jež dokáží vyhodnotit situaci během několika málo vteřin.

Tedy alespoň takhle to vidí experti, kteří ke svému neoptimistickému postoji došli na základě zkoumání několika stovek jedinců, přičemž své poznatky konzultovali i s psychology, neurology a manželskými poradci. No vida, podle všeho si tedy lásku na první pohled jenom namlouváme. A co hůř – tohle není jediný názor, kvůli kterému možná odhodíte růžové brýle. Hodně daleko.

Nepodceňujte sílu tělesného pachu

Další překvapivý pohled na celou záležitost přináší uznávaná švýcarská socioložka Joelle Apter. Specialistka, která dlouhodobým i krátkodobým vztahům a seznamování zasvětila již několik výzkumů, si troufá tvrdit, že za všechno může tělesný zápach. Ani na tomhle by červená knihovna příliš stavět nemohla…

„Láska na první pohled? Z vědeckého hlediska nic takového není a nikdy nebylo. Já osobně se domnívám, že jde hlavně o to, že můžeme toho druhého cítit a zjistit, jestli se nám zamlouvá jeho chemie. Každý má totiž svůj osobní tón vůně, který vnímáme podvědomě, když se s daným člověkem setkáme tváří v tvář. O sympatie či naopak nesympatie se pak postará biologie a genetika,“ vysvětluje výše zmíněná odbornice. To je vcelku pragmatické stanovisko, ale co se dá dělat. Buď jak buď, na ty romantické filmy se podíváme rády vždycky, nebo snad ne?

K TÉMATU  Jak překonat žárlivost ve vztahu? Máme pro vás pár tipů

A co vy, věříte v lásku na první pohled? Nebo jste ji dokonce zažily? Napište nám o tom.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pokojové květiny mají v zimě jiné nároky, podle toho, zda potřebují přezimovat v chladnější místnosti, nebo zda mohou přežít zimu v běžném bytě s teplotou nad 20 °C. Netvarovat, nestříhat! Co ještě nedělat? Kdy a jak hnojit? Jestliže se chcete s pokojovkami těšit i v mrazivých měsících, vytvořte jim vhodné podmínky.
V dnešní době bezpochyby roste oblíbenost korejské a japonské kosmetiky a pomůcek pro krásu, nicméně ani ta čínská nezůstává v zapomnění. Počínaje čínskými bylinkovými čaji a pudry zaznamenal svět krásy instagramový vzestup křišťálového kamene na obličej – Gua sha. To je nástroj, který se používá k masáži obličeje pro čistší a zdravější pleť.
Máte v plánu pořízení nové kuchyňské linky? Pak jistě stojíte před důležitým rozhodnutím. Je lepší koupit si kuchyňskou linku matnou, nebo lesklou? Jasná odpověď v podstatě neexistuje, můžete však obojí zkombinovat nebo si projít všechny výhody a nevýhody. Jak se nakonec rozhodnete?
Říká se, že ženy jsou v uvažování složité, zatímco muži zůstávají srozumitelní a jednoduší. Co se ale vztahů týká, tak muži a ženy následují trochu rozdílné cesty. To, co muži hledají ve vztahu není to, co by ženy motivovalo, aby do takového vztahu šly. Rozdělují je jejich touhy, mentalita, vášně či úroveň vyjadřování. My vám nyní řekneme, co muži doopravdy očekávají od vztahů se ženami a po čem jejich srdce touží.
Být krásná v každém okamžiku. To je jeden ze základních nároků, které moderní společnost klade na ženy. Obvykle jde o požadavek nejdůležitější a v mnoha situacích dokonce jediný. S váhou, drobnými potížemi pokožky nebo stylem oblékání sice mohou příslušnice něžného pohlaví něco dělat, chtějí-li, ale existují i estetické nedostatky, s nimiž se život mění v peklo.
Dnes, v době nových přístupů k výživě, se na pohanku začalo pohlížet jako na superpotravinu která dokáže se zdraví člověka dělat naprosté divy! Obsahuje totiž mikroživiny, vitamíny, je to výborný zdroj vlákniny a obsahuje sacharidy s nízkým glykemickým indexem. Proč se do jídel s pohankou pustit a jak ji můžete připravovat vám poradíme v článku.
Praha, 9. prosince 2021: Přírody si vážíme a je pro nás důležitá, nicméně náš vztah s ní vnímáme jako příliš povrchní. I to zjistil průzkum společnosti VELUX realizovaný v osmi evropských zemích včetně České republiky. Jsme přesvědčeni, že pobyt v přírodě pomáhá našemu fyzickému i psychickému zdraví, nicméně jen zřídka pozorujeme např. ptáky, stromy nebo mraky. Někteří lidé stráví až třetinu svého života před obrazovkou. Jak se tedy v dnešní době technologií přiblížit světu venku?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek