Domů » Vztahy » Láska na první pohled očima vědců. Opravdu existuje? Pravda vás asi trochu zaskočí!
Láska na první pohled
zdroj: 123RF.com
Vztahy

Láska na první pohled očima vědců. Opravdu existuje? Pravda vás asi trochu zaskočí!

Zamilovat se do někoho během prvních pár vteřin? Spadněte na zem, protože za sympatie, nebo naopak nesympatie k opačnému pohlaví prý může genetika a biologie, do které má co mluvit tělesný zápach. Takhle experti pohlížejí na lásku!

Že stačí jeden jediný pohled a hned je ruka v rukávě? Ano, o takové sladké momenty, kdy se při náhodném setkání dvojice zamiluje na „první dobrou“, není v romantických filmech nouze. Jenže může to takhle fungovat i v reálném životě? Podle oborníků ani náhodou. Vážně jsme doteď věřily něčemu, co nikdy neexistovalo?

Vítejte v realitě, co si na city moc nehraje

Závěry nizozemské studie, které byly publikovány v časopise Journal of the International Association for Relationship Research naznačují, že momentální vzájemné sympatie jsou pouhou fyzickou přitažlivostí – nic víc, nic míň. V náklonnosti založené výhradně na vzhledu opačného pohlaví má prý „prsty“ celkem dvanáct oblastí mozku, jež dokáží vyhodnotit situaci během několika málo vteřin.

Tedy alespoň takhle to vidí experti, kteří ke svému neoptimistickému postoji došli na základě zkoumání několika stovek jedinců, přičemž své poznatky konzultovali i s psychology, neurology a manželskými poradci. No vida, podle všeho si tedy lásku na první pohled jenom namlouváme. A co hůř – tohle není jediný názor, kvůli kterému možná odhodíte růžové brýle. Hodně daleko.

Nepodceňujte sílu tělesného pachu

Další překvapivý pohled na celou záležitost přináší uznávaná švýcarská socioložka Joelle Apter. Specialistka, která dlouhodobým i krátkodobým vztahům a seznamování zasvětila již několik výzkumů, si troufá tvrdit, že za všechno může tělesný zápach. Ani na tomhle by červená knihovna příliš stavět nemohla…

„Láska na první pohled? Z vědeckého hlediska nic takového není a nikdy nebylo. Já osobně se domnívám, že jde hlavně o to, že můžeme toho druhého cítit a zjistit, jestli se nám zamlouvá jeho chemie. Každý má totiž svůj osobní tón vůně, který vnímáme podvědomě, když se s daným člověkem setkáme tváří v tvář. O sympatie či naopak nesympatie se pak postará biologie a genetika,“ vysvětluje výše zmíněná odbornice. To je vcelku pragmatické stanovisko, ale co se dá dělat. Buď jak buď, na ty romantické filmy se podíváme rády vždycky, nebo snad ne?

A co vy, věříte v lásku na první pohled? Nebo jste ji dokonce zažily? Napište nám o tom.

data-matched-content-rows-num="3,3" data-matched-content-columns-num="1,2" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked">

komentář

Klikněte pro napsání komentáře

Napsat komentář

%d blogerům se to líbí: