Úterý , 22. 10. 2024

Brigita

Zíráte do mobilu? Takto vám oči říkají, že je to příliš často

Během pandemie začali lidé trávit o 30 procent více volného času u mobilů a počítačů. Aktuálně to jsou čtyři hodiny a dvanáct minut denně u smartphonu a další čtyři hodiny před monitorem. Tato 'nálož' má své důsledky. Čekárny očních lékařů praskají ve všech. Nechcete-li se k pacientům přidat, neignorujte varovné signály. Naučte se potížím předcházet a řešte je.

Jednostranná zátěž, zaostření na jeden konkrétní bod, odlesky displejů a častá neostrost zobrazovaných věcí na mobilu či obrazovce dává vašim očím pořádně zabrat. Jenže to není ani zdaleka vše, čemu musí čelit. Digitální přístroje, ale třeba i zářivky a LED žárovky navíc vyzařují škodlivé modré světlo, které proniká hluboko do oka. Tam dochází k tvorbě toxinů, jež ničí fotoreceptory. Když se všechny tyto faktory sečtou, výsledek je zřejmý. Dříve či později dojde ke zhoršení zraku.

oči
Propustnost modrého světla na oči

Signály, že oči přetěžujete

  • Únava
  • Rozmazané vidění
  • Podráždění
  • Zarudnutí
  • Bolesti hlavy
  • Neschopnost rychle zaostřit na konkrétní bod

Krátkodobá úleva v podobě kapek

První pomocí mohou být oční kapky, které jsou běžně dostupné v lékárnách. Ty sice fungují rychle a od potíží na chvilku uleví, ale příčinu neřeší. Problém se tak brzy opět vrátí.

oči

Dlouhodobá výživa pro namáhané oči

Pokud je počítač a mobil součástí vaší práce nebo si bez nich svůj život neumíte představit, zaměřte se na výživu. K těm nejdůležitějším látkám, které oči potřebují, patří lutein a zeaxantin. Fungují jako přírodní ochranné sluneční brýle a pronikání modrého světla minimalizují. Jenže tělo si je neumí samo vytvořit, proto mu je musíte dodat. Pomůže vám např. doplněk stravy Naturevia OptiVizin Blue, který obsahuje pořádnou porci luteinu a zeaxantinu, ale také omega3, zinek a vitamin A. Tato kombinace živin vám pomůže zachovat dobré vidění co možná nejdéle.

Dělejte si pauzy a nebojte se být offline

Správná výživa je základ. Dalším krokem je pak změna chování a návyků. Trávíte-li dlouhé hodiny u počítače v práci, nezapomínejte na pauzy. Myslí na ně dokonce i zákoník práce, který nařizuje 5 až 10minutové přestávky každé dvě hodiny. Zvažte, zda je opravdu nutné trávit s mobilem v ruce i své volno a jestli opravdu nemáte lepší zábavu, než dlouho do noci ‘sjíždět’ sociální sítě či sledovat filmy na notebooku. On totiž digitální detox není úplně od věci, vyzkoušejte ho. Zjistíte, že existuje i svět tam venku. Při procházce si totiž protáhnete a procvičíte nejen svaly nohou a zad, ale také ty oční.  

K TÉMATU  Jak předcházet migréně - bolesti, která nás dokáže vyřadit ze života

Zdroj: www.naturevia.cz

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Podzim pro mnohé z nás nepředstavuje zrovna radostné období. Dny se zkracují, stmívá se podstatně dříve, často je deštivo a sychravo, je nám chladno – a představa změny je dalece před námi. Ale nezoufejte, musíte se na to jen podívat z jiného úhlu!
Když se řekne jóga, každému z nás se vybaví vyrovnanost, sebejistota, harmonie, správné držení těla. Jóga není jen cvičení, ale je to celkově životní styl, kterému propadli miliony lidí po celém světě. Chcete s jógou také začít, ale nevíte jak?
Pokud se chcete letos blýsknout, bude to chtít do vašeho šatníku zakomponovat alespoň jeden pár stylových tenisek. Že nevíte, jaké kousky budou letos in? Nezoufejte a pojďte se na vybrané modely módních sneakersů podívat s námi. Inspirace na vás čeká!
Modelka Simona Krainová je v poslední době známá zejména pro své očistné kúry a detoxy, ájurvéda ji doslova pohltila. Jak taková harmonizace těla pod taktovkou 5000 let staré indické medicíny probíhá?
Dávkovač krmení pro pejsky si zvládnete vyrobit vlastnoručně doma. Je převážně z kartonu a vypadá i funguje báječně! Pokud má váš pejsek nenasytný apetit a je dost chytrý na to, aby si stále přisypával, dávkovač možná nebude to pravé. Postavit si ho ale můžete i pro kočky. Inspirujte se tímhle povedeným DIY nápadem.
8. září 2022 skončila éra Alžběty II. V tento den, v šestadevadesáti letech, opustila svět. Nikoho tato zpráva nenechala lhostejným a někdo bude ještě dlouho truchlit. Se vší úctou k zesnulé královně, pojďme se společně podívat na nějaké úsměvné pikantnosti z jejího života. Mnohé vás jistě překvapí.
Sotva jste se vrátili ze záchodu a už je to zase tady. Musíte si znovu a naprosto neodkladně odskočit na malou. Máte totiž pocit, že váš močový měchýř každou chvíli praskne nebo že zkrátka nedojdete na toaletu včas. Ve výsledku ale dost často zjistíte, že co se objemu týče, jakoby to bylo mnoho povyku pro nic. Poznáváte se v tom?
Nejúspěšnější český autor současnosti Patrik Hartl začal natáčet filmovou komedii podle své knihy Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Film ponese stejný název. V den první klapky prozradil režisér i herecké obsazení filmu.
Děti vyrostly, osamostatnily se a doma je najednou smutno a prázdno. Nikde žádné pohozené oblečení a najednou vám chybí i ty věčné otázky vašich potomků, co je k jídlu. Nikdo vás nepotřebuje a najednou si uvědomíte prázdno, které vás obklopuje. Pocity osamění a prázdnoty jsou často spojené s tzv. syndromem prázdného hnízda v důsledku osamostatnění již dospělých dětí.
Také si spolu vaši domácí mazlíčci dobře rozumí? Podívejte se, jak si kočky a psi hrají s ptačími kamarády všeho druhu, jako jsou papoušci, kuřátka, slepice nebo kachny. Zvířátka umí být opravdu rozpustilá!
Pandemie koronaviru přesunula učebnu – a kancelář – v dohledné budoucnosti do online režimu, což znamená, že vaše děti potřebují mnohem více pozornosti a vašeho času. Karanténa je docela náročná na zábavu dětí, ale sedět pořád u tabletu není způsob, jak trávit tento čas doma.
Říká se, že ticho je ten nejkrásnější zvuk. V případě, že potřebujete shodit nadbytečná kila, podpořit zdraví srdce, zlepšit náladu a nakopnout pracovní výkon, vám však nepomůže. To hudba ano!

Výběr článků

Venkovní umění dokáže vyčarovat obdiv. Na skulptury ze dřeva a z kamene narazíme nejčastěji v parku nebo u lesní stezky. Co říkáte na tyhle?
Vybíráte mobilní telefon pro dítě? Nejdůležitější je řídit se zdravým rozumem. Dítě v první třídě mít telefon nemusí. Kdy je tedy vhodný čas a co zohlednit při výběru?
Dnes se připravte pomáhat, když to bude třeba. Budete za to odměněni! Co dalšího radí na pátek asrotroložka Naďa Šmídová?

Nepřehlédněte

Dítě ve věku zhruba šesti let čeká první velká životní výzva. Ze známého prostředí školky se poprvé přesune do velkého světa. Co by měl předškolák zvládat, aby pro něj byla škola co nejpohodovější?
Současná doba není zcela jednoduchá. A právě veškeré dění kolem nás, každodenní starosti i povinnosti, do toho sem tam nějaký klacík pod nohy, přispívají k tomu, že naše psychická i fyzická odolnost trochu ztrácejí na síle. Jak se co nejvíce zocelit a nabrat tu správnou odolnost v každém směru? Právě na to se nyní podíváme.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek