Úterý , 25. 06. 2024

Ivan

Pozor na podvodné e-shopy! Jak nenaletět?

Nakupování na internetu se stalo pomyslným trendem. Zejména v době panující pandemie a karantény se i ti, kteří nakupování v e-shopech zatracovali, k tomuto kroku svolili. Neměli najednou na výběr, ostatně nakonec nově nabytou zkušenost dál používali v praxi. To poté vedlo k trhání rekordů v tržbách internetových prodejen, což je trend, který i nadále pokračuje. Pokud i vy patříte mezi vášnivé on-line kupující, pozor si dejte na podvodné e-shopy.
podvodné e-shopy
Podvodné e-shopy jsou na každém rohu. (foto: 123RF)

13. 08. 2021

I když by si člověk řekl, že když se zájem o internetové nakupování tak zvedl, pravděpodobně se anuluje riziko podvodů. Přece jen lidé byli takřka nuceni nakupovat online. Ve skutečnosti je však aktuální situace tou nejlepší úrodnou půdou pro falešné prodejce, jež se rozhodli chytit situaci za pačesy. A s tím jde ruku v ruce i zvyšující se množství podvodných e-shopů.  Jak podvodné e-shopy poznat?

Aktuální průzkumy varují 

Nedávno provedené průzkumy ukazují na zvyšující se trend online nakupování. Podle mnoha analytiků zůstanou zákazníci věrní právě nakupování online, nikoliv v kamenných prodejnách. V souvislosti s tím se poukazuje na stále rostoucí počet podvodných e-shopů, jež z lidí chtějí vymámit nejen peníze, ale osobní informace v podobě údajů z karty, telefonního čísla nebo místa bydliště či e-mailu.  

Při nakoupení v takovém e-shopu se lidé svého zboží nedočkají. Spíše se dočkají půjček nebo jiných problémů, kterým předcházelo využití osobních údajů. Proto předtím, než se pustíte do nakupování na internetu si projděte několik základních věcí, jež by na e-shopu neměly chybět.  

Každý e-shop musí mít uvedené své identifikační údaje 

Když jsme se zeptali odborníků na to, jak rozeznat podvodné e-shopy od těch skutečných, zmínili identifikační údaje. Podle nich jsou právě identifikační údaje něčím, co se musí kontrolovat. Ze zákona je musí mít prodejci uvedené na svých stránkách. Pakliže tomu tak není, rychle od daného e-shopu dejte ruce pryč.  

E-shopy bez identifikačních údajů jsou označovány za anonymní obchody. Pakliže na některý takový narazíte, můžete si ho ještě raději zkontrolovat v seznamu rizikových e-shopů, který najdete na stránkách České obchodní inspekce.  

Příliš nízká cena = zvyšující se podezření 

Lidé sice mají tendenci nakupovat levně, respektive ve slevách, ale příliš nízké ceny by měly budit pozornost. V ideálním případě si danou věc, než si ji zakoupíte, prověřte a srovnejte s ostatními stejnými nebo podobnými produkty na trhu. Pokud se cena liší opravdu razantně (čili rozdíl se rovná i několika tisícům korun), pak dejte od nabídky raději ruce pryč. 

K TÉMATU  Nejmenší kočka na světě. Tahle šelma se vám vejde do dlaně

Důvodem takto nízké ceny nebývá to, že danou věc člověk koupil někde opravdu výhodně. Spíše se jedná o falešný produkt nebo jen o touhu prodejce vymámit z vás alespoň nějaké peníze s tím, že vám zboží nikdy nedodá.  

Recenze berte s rezervou 

Mnozí odborníci jsou toho názoru, že byste se měli dívat na recenze. Jenže ve skutečnosti už nejsou recenze tak spolehlivým zdrojem informací jako kdysi. Lidé jsou takzvaně “vyčůraní” a raději někoho zaplatí, aby jim kladnou referenci napsal. 

Ovšem i za této situace je dobré názory dřívějších kupujících sledovat, zejména pokud nakupujete v daném obchodě poprvé. Za přečtení stojí i jejich negativní recenze, u kterých sledujte odpovědi. Dočkal se zákazník nějaké zpětné reakce či je obchod v útlumu a nereaguje? 

Prověřte si zprostředkovatele 

Už bylo zmíněno, že identifikační údaje musí být nedílnou součástí webu. Navíc je dobré prověřit si uvedeného zprostředkovatele. Uvedení jména je sice krásné, ale co když e-shop není ve skutečnosti e-shopem, za který se celou dobu vydává? Nebo co když je zprostředkovatel pouze tichým, nedohledatelným jedincem, takzvaným bílým koněm? 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

3 ultimátní tipy, jak ušetřit majlant při nakupování v e-shopech

Rozvoz potravin v rozkvětu. Jaké jsou výhody způsobu nakupování?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vylepšete a ozdobte svojí zahradu tak, aby lahodila vašemu oku. Budou zahradní dekorace a doplňky nenápadné nebo výstřední? Zahradám sluší dřevěné nebo keramické materiály, a samozřejmě přijdou ke slovu také kameny. Experimentovat můžete i s osvětlením. Inspirujte se!
Každý měsíc je to stejné. Ohlásí se menstruace, která je připravená nám přibližně týden dělat společnost. Ačkoli je menstruace z hlediska přírody naší důležitou součástí, není nám zrovna dvakrát příjemná a to zejména ve chvíli, kdy nám připraví krušné zážitky plné bolesti a nekomfortu. Jak si alespoň trochu takovou část měsíce zpříjemnit a ulevit si od všech nepříjemností.
Chlupaté mazlíčky si pořizujeme, aby nám dělali radost. Pro tahle malá roztomilá koťátka je všechno kolem hra. Podívejte se, jak se seznamují s okolním světem.
Věcí, které máme doma a jsou potenciálně životu nebezpečné, je bezpočet. Od různých chemikálií v koupelně až po ostré rohy nábytku. A jakmile si pořídíte malé dítě ukáže se, že vlastně celý váš dům je jedno velké nebezpečí.
Blíží se narozeniny, svátek nebo jiná příležitost, při které chcete sestru obdarovat? Podívejte se, jaký dárek pro sestru vybrat. Přečtěte si osvědčené tipy.
Vánoce jsou za dveřmi a společně s nimi i příjemná "povinnost" zamyslet se nad dárky pro vaše nejbližší. Máte-li doma aktivního sportovce, kterému pohyb rozhodně není cizí, pak se možná při výběru vánočního dárku budete chtít vydat právě tímto směrem. Došla vám inspirace? Nevíte si s výběrem dárku rady? Nezoufejte! Máme pro vás pětici skvělých tipů, které sportovec zaručeně patřičně ocení!
Kratom (Mitragyna speciosa) je tropický stálezelený strom z čeledi kávovníkovitých. Pochází z Thajska, Myanmaru, Malajsie a dalších jihoasijských zemí. Jaké má použití v holistickém léčení a wellness?
Přizpůsobte koupelnu vašim představám. Koupelnové baterie pro umyvadla mohou mít dnes téměř jakýkoli design. Trendy je matné černé zpracování nebo LED žárovky, které osvětlují proud vody.
Stále ještě máte zafixované tenisky jako sportovní obuv, která se nehodí do města nebo do práce?
Že se nedá módou a módními trendy bojovat proti „blbé“ náladě? Ale dá! Důkazem jsou aktuální trendy na rok 2021, které se na symboliku naděje, síly a vytrvalosti soustředí nejen v barvách, vybavení domácnosti, ale také ve stylu oblékání, účesů a samozřejmě i líčení. Pojďme se na jednotlivé trendy tohoto roku podívat právě optikou nálady a symboliky. Uvidíte, že letos bude čím zahánět chmury!
Do kin se chystá neobvyklý český film První akční hrdina s Jiřím Mádlem v hlavní roli. Tvůrci v čele s režisérem Janem Haluzou chtějí ukázat, že akční film může vzniknout i v českém prostředí. O čem bude a co prozradil sám Mádl?

Výběr článků

Víte o tom, že to, jak dýcháte, má obrovský vliv na váš život? Na vaše zdraví, vaši vitalitu a také na vaši postavu! Proto byste se měli co nejdřív zaměřit na váš dech a naučit se správně dýchat. Můžete si díky tomu vyřešit spoustu zdravotních problémů a také problém s únavou.
Je 25. 10. 1993 a česká hudební scéna je bohatší o jedno album – a to ne ledajaké album… Ilona Csáková vydává svůj debut - Kosmopolis.
Christian Dior, ikona módního světa. Zakladatel francouzské značky Dior, jejíž historie sahá do 40. let 20. století. Zákazníkům z celého světa nabízí jedny z nejkrásnějších oděvů, ať už jde o běžné modely nebo haute couture, šaty vysoké krejčoviny. Jaký příběh stojí za vznikem této značky?

Nepřehlédněte

Vánoční čas je magickým obdobím plným tepla, radosti a pohody. A jedním z nejlepších způsobů, jak vytvořit tu správnou vánoční atmosféru, je osvětlit svíčky. Voňavé svíčky dokáží proměnit váš domov na místo, kde se budete cítit jako v pohádce. Ale jak vybrat ty pravé voňavé svíčky, které vás nejenom potěší svou vůní, ale také dodají prostoru tu správnou atmosféru? Dnes se podíváme na užitečné tipy a rady, které vám pomohou vybrat ty správné voňavé svíčky pro váš domov.
Přemýšlíte nad skladbou svého jídelníčku? Víte, kolik sníte denně bílkovin nebo vlákniny? Hlídáte si, co jíte? Možná, že ne. Hodně lidí nepřemýšlí nad tím, co jí a zda se stravuje správně. Většinou jako výmluva poslouží nedostatek času. Bílkoviny jsou ale pro tělo skutečně nezbytné a drtivá většina populace jich konzumuje málo. Zkuste to změnit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek