Pondělí , 30. 01. 2023

Robin

Pozor na podvodné e-shopy! Jak nenaletět?

Nakupování na internetu se stalo pomyslným trendem. Zejména v době panující pandemie a karantény se i ti, kteří nakupování v e-shopech zatracovali, k tomuto kroku svolili. Neměli najednou na výběr, ostatně nakonec nově nabytou zkušenost dál používali v praxi. To poté vedlo k trhání rekordů v tržbách internetových prodejen, což je trend, který i nadále pokračuje. Pokud i vy patříte mezi vášnivé on-line kupující, pozor si dejte na podvodné e-shopy.
podvodné e-shopy
Podvodné e-shopy jsou na každém rohu. (foto: 123RF)

13. 08. 2021

I když by si člověk řekl, že když se zájem o internetové nakupování tak zvedl, pravděpodobně se anuluje riziko podvodů. Přece jen lidé byli takřka nuceni nakupovat online. Ve skutečnosti je však aktuální situace tou nejlepší úrodnou půdou pro falešné prodejce, jež se rozhodli chytit situaci za pačesy. A s tím jde ruku v ruce i zvyšující se množství podvodných e-shopů.  Jak podvodné e-shopy poznat?

Aktuální průzkumy varují 

Nedávno provedené průzkumy ukazují na zvyšující se trend online nakupování. Podle mnoha analytiků zůstanou zákazníci věrní právě nakupování online, nikoliv v kamenných prodejnách. V souvislosti s tím se poukazuje na stále rostoucí počet podvodných e-shopů, jež z lidí chtějí vymámit nejen peníze, ale osobní informace v podobě údajů z karty, telefonního čísla nebo místa bydliště či e-mailu.  

Při nakoupení v takovém e-shopu se lidé svého zboží nedočkají. Spíše se dočkají půjček nebo jiných problémů, kterým předcházelo využití osobních údajů. Proto předtím, než se pustíte do nakupování na internetu si projděte několik základních věcí, jež by na e-shopu neměly chybět.  

Každý e-shop musí mít uvedené své identifikační údaje 

Když jsme se zeptali odborníků na to, jak rozeznat podvodné e-shopy od těch skutečných, zmínili identifikační údaje. Podle nich jsou právě identifikační údaje něčím, co se musí kontrolovat. Ze zákona je musí mít prodejci uvedené na svých stránkách. Pakliže tomu tak není, rychle od daného e-shopu dejte ruce pryč.  

E-shopy bez identifikačních údajů jsou označovány za anonymní obchody. Pakliže na některý takový narazíte, můžete si ho ještě raději zkontrolovat v seznamu rizikových e-shopů, který najdete na stránkách České obchodní inspekce.  

Příliš nízká cena = zvyšující se podezření 

Lidé sice mají tendenci nakupovat levně, respektive ve slevách, ale příliš nízké ceny by měly budit pozornost. V ideálním případě si danou věc, než si ji zakoupíte, prověřte a srovnejte s ostatními stejnými nebo podobnými produkty na trhu. Pokud se cena liší opravdu razantně (čili rozdíl se rovná i několika tisícům korun), pak dejte od nabídky raději ruce pryč. 

K TÉMATU  Nemusíte nutně do salonu. Přinášíme tipy na domácí masáž

Důvodem takto nízké ceny nebývá to, že danou věc člověk koupil někde opravdu výhodně. Spíše se jedná o falešný produkt nebo jen o touhu prodejce vymámit z vás alespoň nějaké peníze s tím, že vám zboží nikdy nedodá.  

Recenze berte s rezervou 

Mnozí odborníci jsou toho názoru, že byste se měli dívat na recenze. Jenže ve skutečnosti už nejsou recenze tak spolehlivým zdrojem informací jako kdysi. Lidé jsou takzvaně “vyčůraní” a raději někoho zaplatí, aby jim kladnou referenci napsal. 

Ovšem i za této situace je dobré názory dřívějších kupujících sledovat, zejména pokud nakupujete v daném obchodě poprvé. Za přečtení stojí i jejich negativní recenze, u kterých sledujte odpovědi. Dočkal se zákazník nějaké zpětné reakce či je obchod v útlumu a nereaguje? 

Prověřte si zprostředkovatele 

Už bylo zmíněno, že identifikační údaje musí být nedílnou součástí webu. Navíc je dobré prověřit si uvedeného zprostředkovatele. Uvedení jména je sice krásné, ale co když e-shop není ve skutečnosti e-shopem, za který se celou dobu vydává? Nebo co když je zprostředkovatel pouze tichým, nedohledatelným jedincem, takzvaným bílým koněm? 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

3 ultimátní tipy, jak ušetřit majlant při nakupování v e-shopech

Rozvoz potravin v rozkvětu. Jaké jsou výhody způsobu nakupování?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Bez mobilu si už nedovedeme život představit. Místo toho, abyste ale surfovali na netu nebo si psali s přáteli a leželi doma na posteli, můžete ho využit k zeštíhlení a posílení celého těla. Mobilní aplikace vám mohou posloužit třeba k vytvoření zdravého jídelníčku nebo zařazení cvičení do každodenního programu. Na trhu je dnes nepřeberné množství apek, co za vás odvedou velký kus práce nebo vám hubnutí aspoň zpříjemní. Vyzkoušejte některý z navrhovaných tipů!
Šedá v interiéru vládne! Nejsou to pastelové barvy ani zářivé kombinace, které bychom chtěli vidět doma. Trendy a zájem zákazníků jasně ukazují, která barva se těší oblibě. Obývací pokoje, kuchyně, ložnice i koupelna, tam všude lahodí oku šedá. Žádná jiná barva se nemůže pochlubit takovým množstvím odstínů. Šedá maximálně těží z toho, že se ze všech barev nejvíc hodí k bílé, což je tradiční barva stěn v interiéru. Právě v kombinaci s černou nebo dalšími odstíny šedé spolu potom mohou vytvořit zázraky i u vás doma.
Téměř každý z nás se v rámci rodinných nákupů spoléhá na igelitové sáčky, které nám tak nějak ulehčují pravidelné návštěvy supermarketů. Zatímco nám v jistém ohledu pomáhají, naší přírodě jejich přítomnost zrovna dvakrát nesvědčí. A přitom to jde dost dobře i bez nich. Seznamte se s trendem, který dává sbohem igelitovým sáčkům a dopřává zelenou nákupům takzvaně bez obalu.
Jakékoliv potíže se spánkem se mohou nepříjemně odrazit na průběhu celého našeho dne. Pokud se necítíte ve své kůži, hned se obtížněji hledá potřebná trpělivost při doprovázení dětí do školek či do škol. Stěží budete pak mít v práci dostatek energie na řešení všech úkolů. Není však nutné sahat hned po lécích. Kvalitu svého spánku můžete výrazně podpořit pomocí bylinek. Jaké stojí za to vyzkoušet?
V dnešní době bezpochyby roste oblíbenost korejské a japonské kosmetiky a pomůcek pro krásu, nicméně ani ta čínská nezůstává v zapomnění. Počínaje čínskými bylinkovými čaji a pudry zaznamenal svět krásy instagramový vzestup křišťálového kamene na obličej – Gua sha. To je nástroj, který se používá k masáži obličeje pro čistší a zdravější pleť.

Nepřehlédněte

Kdo by dnes neznal zlatý devadesátkový hit jménem ledvinky. Během devadesátých let se jednalo o velice stylový kousek, který se nejčastěji kombinoval s batikovanými tričky a zvonovými kalhoty, případně se stejnými kalhotami a halenkou se zvonovými rukávy. Když se však ledvinky najednou stáhly z trhu, mnohé ženy to sice oplakaly, ale nakonec se se skutečností smířily - ledvinky už zkrátka nejsou v módě. Jejich žhavé kousky byly odhozeny do koše nebo zapadly hluboko do skříně. Jenže to je škoda. Každý módní trend totiž jednou ožije a ledvinky opravdu nejsou výjimkou.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek