Pondělí , 11. 12. 2023

Dana

Pozor na podvodné e-shopy! Jak nenaletět?

Nakupování na internetu se stalo pomyslným trendem. Zejména v době panující pandemie a karantény se i ti, kteří nakupování v e-shopech zatracovali, k tomuto kroku svolili. Neměli najednou na výběr, ostatně nakonec nově nabytou zkušenost dál používali v praxi. To poté vedlo k trhání rekordů v tržbách internetových prodejen, což je trend, který i nadále pokračuje. Pokud i vy patříte mezi vášnivé on-line kupující, pozor si dejte na podvodné e-shopy.
podvodné e-shopy
Podvodné e-shopy jsou na každém rohu. (foto: 123RF)

13. 08. 2021

I když by si člověk řekl, že když se zájem o internetové nakupování tak zvedl, pravděpodobně se anuluje riziko podvodů. Přece jen lidé byli takřka nuceni nakupovat online. Ve skutečnosti je však aktuální situace tou nejlepší úrodnou půdou pro falešné prodejce, jež se rozhodli chytit situaci za pačesy. A s tím jde ruku v ruce i zvyšující se množství podvodných e-shopů.  Jak podvodné e-shopy poznat?

Aktuální průzkumy varují 

Nedávno provedené průzkumy ukazují na zvyšující se trend online nakupování. Podle mnoha analytiků zůstanou zákazníci věrní právě nakupování online, nikoliv v kamenných prodejnách. V souvislosti s tím se poukazuje na stále rostoucí počet podvodných e-shopů, jež z lidí chtějí vymámit nejen peníze, ale osobní informace v podobě údajů z karty, telefonního čísla nebo místa bydliště či e-mailu.  

Při nakoupení v takovém e-shopu se lidé svého zboží nedočkají. Spíše se dočkají půjček nebo jiných problémů, kterým předcházelo využití osobních údajů. Proto předtím, než se pustíte do nakupování na internetu si projděte několik základních věcí, jež by na e-shopu neměly chybět.  

Každý e-shop musí mít uvedené své identifikační údaje 

Když jsme se zeptali odborníků na to, jak rozeznat podvodné e-shopy od těch skutečných, zmínili identifikační údaje. Podle nich jsou právě identifikační údaje něčím, co se musí kontrolovat. Ze zákona je musí mít prodejci uvedené na svých stránkách. Pakliže tomu tak není, rychle od daného e-shopu dejte ruce pryč.  

E-shopy bez identifikačních údajů jsou označovány za anonymní obchody. Pakliže na některý takový narazíte, můžete si ho ještě raději zkontrolovat v seznamu rizikových e-shopů, který najdete na stránkách České obchodní inspekce.  

Příliš nízká cena = zvyšující se podezření 

Lidé sice mají tendenci nakupovat levně, respektive ve slevách, ale příliš nízké ceny by měly budit pozornost. V ideálním případě si danou věc, než si ji zakoupíte, prověřte a srovnejte s ostatními stejnými nebo podobnými produkty na trhu. Pokud se cena liší opravdu razantně (čili rozdíl se rovná i několika tisícům korun), pak dejte od nabídky raději ruce pryč. 

K TÉMATU  Renée Zellweger si Oscara za roli ve snímku Judy zaslouží! Proč celé roky nenatáčela?

Důvodem takto nízké ceny nebývá to, že danou věc člověk koupil někde opravdu výhodně. Spíše se jedná o falešný produkt nebo jen o touhu prodejce vymámit z vás alespoň nějaké peníze s tím, že vám zboží nikdy nedodá.  

Recenze berte s rezervou 

Mnozí odborníci jsou toho názoru, že byste se měli dívat na recenze. Jenže ve skutečnosti už nejsou recenze tak spolehlivým zdrojem informací jako kdysi. Lidé jsou takzvaně “vyčůraní” a raději někoho zaplatí, aby jim kladnou referenci napsal. 

Ovšem i za této situace je dobré názory dřívějších kupujících sledovat, zejména pokud nakupujete v daném obchodě poprvé. Za přečtení stojí i jejich negativní recenze, u kterých sledujte odpovědi. Dočkal se zákazník nějaké zpětné reakce či je obchod v útlumu a nereaguje? 

Prověřte si zprostředkovatele 

Už bylo zmíněno, že identifikační údaje musí být nedílnou součástí webu. Navíc je dobré prověřit si uvedeného zprostředkovatele. Uvedení jména je sice krásné, ale co když e-shop není ve skutečnosti e-shopem, za který se celou dobu vydává? Nebo co když je zprostředkovatel pouze tichým, nedohledatelným jedincem, takzvaným bílým koněm? 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

3 ultimátní tipy, jak ušetřit majlant při nakupování v e-shopech

Rozvoz potravin v rozkvětu. Jaké jsou výhody způsobu nakupování?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Přivydělat si z pohodlí domova nikdy nebylo jednodušší než teď. Pokud prahnete po tom, přispívat do rodinného rozpočtu něco navíc, nemusíte nutně chodit z jednoho zaměstnání do druhého, ale můžete se u oblíbeného televizního pořadu pustit do ručních prací. Možností je víc než dost.
Moderní koupelny, to je hlavně čistota a jednoduchost, vkusně sladěné barvy a imitace dřeva nebo kamene. Přednost mají zemité tóny, jako hnědá, béžová nebo šedá. Skvěle vypadají i prosklené sprchové kouty. Je pravda, že v koupelně netrávíme tolik času, jako v obývacím pokoji nebo kuchyni, je ale nepostradatelným místem, kde chceme relaxovat a užít si klid. I proto by měla být koupelna pěkně útulná.
Bohužel alergie trpí nejen lidé, ale také naší čtyřnozí kamarádi. Počet alergických onemocnění se zvyšuje. Nejvýznamnější alergie u psů jsou alergie na parazity, alergie na inhalační alergeny, alergie na potraviny a nebo kontaktní alergie. Podívejte se na několik tipů, které dokážou alergickou reakce u psa zmírnit.
Pakliže jste na sociálních sítích jako doma a zároveň se pravidelně udržujete v kondici, jméno Pamela Reif vám pravděpodobně není cizí. Tato vždy pozitivně naladěná německá fitnessačka a influencerka v podobě svých příspěvků a cvičebních videí dopomohla ke shození kil a vypracované postavě nejedné ženě.
Vyrazit na túru či pořádně šlápnout do pedálů chce během léta nejeden z nás. Jenže mnohdy plány zůstanou jen v hlavě, protože po prvním dni a zvýšené pohybové aktivitě se dostaví bolesti svalů, nepříjemné křeče a únava. Přitom všechny tyto potíže mají často společného původce. Tím je nedostatek hořčíku. Jde-li o dlouhodobý problém, mohou být následky mnohem závažnější.
Věděli jste, že je docela snadné vyrobit si chutný a zdravý sirup z květů černého bezu nebo třeba šeříku? Bezový sirup se používá na limonády, koktejly a dezerty. Nebo můžete jednoduše nalít palačinky nebo zmrzlin. Takový sirup patří i do ovocného čaje. Možností je nepřeberné množství, stačí si vybrat a vychutnat si výbornou sladkost a nádhernou vůni! Že už na takový zdravý sirup máte chuť? Tak neváhejte a pusťte se do toho!
Děti a mobilní telefony, to je časté téma k rodičovské diskuzi. Nikomu se nelíbí, kolik času u displejů chytrých zařízení děti tráví. Sami rodiče jim přitom přístroje dávají do rukou nebo jim jdou špatným příkladem. Navenek jsou nespokojení, ale zároveň si tak usnadňují práci a nechávají dítě zabavit se po svém. V jiných případech jim sami ukazují, kolik času u telefonu sami tráví. Proč to není dobře a jak situaci řešit?
Téměř každá žena se chce líbit. Minimálně sobě, některé i svému partnerovi. Co to pro ni znamená? Mít zejména pěkně upravené vlasy, případně nehty, obličej s jemným make-upem a oblečení, které podtrhne její osobité kouzlo. Problémem je, že spousta žen vůbec netuší, jaký je jejich styl oblékání. A tak různě experimentují – a není to prostě ono.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek