Středa , 18. 05. 2022

Nataša

Pozor na podvodné e-shopy! Jak nenaletět?

Nakupování na internetu se stalo pomyslným trendem. Zejména v době panující pandemie a karantény se i ti, kteří nakupování v e-shopech zatracovali, k tomuto kroku svolili. Neměli najednou na výběr, ostatně nakonec nově nabytou zkušenost dál používali v praxi. To poté vedlo k trhání rekordů v tržbách internetových prodejen, což je trend, který i nadále pokračuje. Pokud i vy patříte mezi vášnivé on-line kupující, pozor si dejte na podvodné e-shopy.
podvodné e-shopy
Podvodné e-shopy jsou na každém rohu. (foto: 123RF)

13. 08. 2021

I když by si člověk řekl, že když se zájem o internetové nakupování tak zvedl, pravděpodobně se anuluje riziko podvodů. Přece jen lidé byli takřka nuceni nakupovat online. Ve skutečnosti je však aktuální situace tou nejlepší úrodnou půdou pro falešné prodejce, jež se rozhodli chytit situaci za pačesy. A s tím jde ruku v ruce i zvyšující se množství podvodných e-shopů.  Jak podvodné e-shopy poznat?

Aktuální průzkumy varují 

Nedávno provedené průzkumy ukazují na zvyšující se trend online nakupování. Podle mnoha analytiků zůstanou zákazníci věrní právě nakupování online, nikoliv v kamenných prodejnách. V souvislosti s tím se poukazuje na stále rostoucí počet podvodných e-shopů, jež z lidí chtějí vymámit nejen peníze, ale osobní informace v podobě údajů z karty, telefonního čísla nebo místa bydliště či e-mailu.  

Při nakoupení v takovém e-shopu se lidé svého zboží nedočkají. Spíše se dočkají půjček nebo jiných problémů, kterým předcházelo využití osobních údajů. Proto předtím, než se pustíte do nakupování na internetu si projděte několik základních věcí, jež by na e-shopu neměly chybět.  

Každý e-shop musí mít uvedené své identifikační údaje 

Když jsme se zeptali odborníků na to, jak rozeznat podvodné e-shopy od těch skutečných, zmínili identifikační údaje. Podle nich jsou právě identifikační údaje něčím, co se musí kontrolovat. Ze zákona je musí mít prodejci uvedené na svých stránkách. Pakliže tomu tak není, rychle od daného e-shopu dejte ruce pryč.  

E-shopy bez identifikačních údajů jsou označovány za anonymní obchody. Pakliže na některý takový narazíte, můžete si ho ještě raději zkontrolovat v seznamu rizikových e-shopů, který najdete na stránkách České obchodní inspekce.  

Příliš nízká cena = zvyšující se podezření 

Lidé sice mají tendenci nakupovat levně, respektive ve slevách, ale příliš nízké ceny by měly budit pozornost. V ideálním případě si danou věc, než si ji zakoupíte, prověřte a srovnejte s ostatními stejnými nebo podobnými produkty na trhu. Pokud se cena liší opravdu razantně (čili rozdíl se rovná i několika tisícům korun), pak dejte od nabídky raději ruce pryč. 

K TÉMATUJak bude vypadat vybraná rtěnka právě na vás? Můžete vyzkoušet před nákupem. Změní virtuální zrcadla způsob nakupování v e-shopech?

Důvodem takto nízké ceny nebývá to, že danou věc člověk koupil někde opravdu výhodně. Spíše se jedná o falešný produkt nebo jen o touhu prodejce vymámit z vás alespoň nějaké peníze s tím, že vám zboží nikdy nedodá.  

Recenze berte s rezervou 

Mnozí odborníci jsou toho názoru, že byste se měli dívat na recenze. Jenže ve skutečnosti už nejsou recenze tak spolehlivým zdrojem informací jako kdysi. Lidé jsou takzvaně “vyčůraní” a raději někoho zaplatí, aby jim kladnou referenci napsal. 

Ovšem i za této situace je dobré názory dřívějších kupujících sledovat, zejména pokud nakupujete v daném obchodě poprvé. Za přečtení stojí i jejich negativní recenze, u kterých sledujte odpovědi. Dočkal se zákazník nějaké zpětné reakce či je obchod v útlumu a nereaguje? 

Prověřte si zprostředkovatele 

Už bylo zmíněno, že identifikační údaje musí být nedílnou součástí webu. Navíc je dobré prověřit si uvedeného zprostředkovatele. Uvedení jména je sice krásné, ale co když e-shop není ve skutečnosti e-shopem, za který se celou dobu vydává? Nebo co když je zprostředkovatel pouze tichým, nedohledatelným jedincem, takzvaným bílým koněm? 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

3 ultimátní tipy, jak ušetřit majlant při nakupování v e-shopech

Rozvoz potravin v rozkvětu. Jaké jsou výhody způsobu nakupování?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Ačkoliv z vědeckého hlediska se může zdát, že barva očí nemůže mít s povahou člověka pranic společného, nenechte se mýlit. Mnoho starověkých národů věřilo, že barva očí má svůj význam. Najděte si v článku svou barvu očí a zjistěte, co říká o vaší osobnosti!
Dříve pro nás bylo psaní rukou stejnou samozřejmostí jako dýchání. V posledních letech se ovšem k psaní rukou dostaneme poprvé a naposledy na základní a střední škole. Pak plynule přecházíme k počítačům a tabletům. Že v tom nevidíte žádný problém? Bohužel jich ale pár nezanedbatelných vyvstává.
Sebevědomí je klíčem k úspěchu, a to ať už mluvíme o úspěchu v osobním či profesním životě. K jeho snížení přispívá kupříkladu akné nebo jiné kosmetické vady, ale také zažloutlý chrup. Že vás právě žluté zuby trápí a denně snižují zmiňované sebevědomí? Pojďme si zmínit několik tipů, jak efektivně vybělit zuby.
Pohádky a romantické komedie nás již dlouho přesvědčují o tom, že ve vesmíru žije jedna jediná osoba, která je vám skutečně předurčena. Prostě ten „Pan Božský“, spřízněná duše, někdo naprosto dokonalý. Asi vás zklameme, každý terapeut by vám řekl, že je to pěkná blbost, že záleží na tom, jak se k sobě lidé chovají a ne na jakémsi předurčení.
Zařídit domácnost může být oříšek, zejména pokud se chcete řídit pravidly starého čínského učení jménem Feng Shui. Jelikož díky správnému uspořádání nábytku se bude místností linout příjemná rodinná harmonie, pojďme tradičním čínským zásadám nahlédnout “pod pokličku”. Zejména se podívejme na dokonalý odstín, který by měl dominovat vašemu příbytku.
Sychravé počasí střídá prosluněné dny. Ráno vycházíme ven téměř v mrazu, odpoledne šplhají teploty ke dvaceti stupňům. Právě toto období patří k těm, kdy se nachlazení nejspíš nevyhneme. Pokud ale znáte triky našich babiček na posílení imunity a přírodní léčbu rýmy a kašle, ničeho se obávat nemusíte.
Kandolhu Island se nachází v severním Ari Atolu jako součást souostroví Maledivy, kde je věčně krásné počasí. Teplotní průměr je tady po celý rok lehce nad 30 °C. Stejné je to i s teplotou vody okolního Indického oceánu, kde se ostrov nachází - 27 až 29 °C v průběhu celého roku. Tohle je pro mnohé dovolená snů. A doprava? Kvůli mělké hloubce ji zajišťuje hydroplán. V nabídce zážitků je šnorchlování, potápění, rybaření, katamarány, SPA centrum, fitness nebo čtyři restaurace.

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek