Středa , 29. 11. 2023

Zina

Funkční prádlo není jen termoprádlo. Jak funguje a podle čeho si vybrat

Spodní prádlo, lyžařské oblečení, sportovní bundy, mikiny, kalhoty. To jsou oděvy z různých materiálů, uzpůsobené tak, aby vyhověly nárokům na sportovní disciplíny i rozmarům počasí. Dříve prostě prádlo a oblečení. Dnes se dělí na funkční – a to ostatní. V čem je jeho výhoda?
Funkční prádlo: jaké druhy rozlišujeme, jak funguje a které si vybrat
zdroj: 123RF.com

09. 01. 2020

Krátký pohled do historie

Funkční prádlo a oblečení se vyvíjí už od dob, kdy lidstvo žilo v tlupách. Mění se pouze jejich materiály. Už stovky let se používají přírodní materiály bavlna a vlna. Bavlna pot nasaje a drží uvnitř. Prádlo je mokré, přilepí se na tělo a to je nepříjemné v jakémkoli počasí. Vlna tento problém nemá, ale donedávna byla zažitá jako “kousavý” materiál, který vyvolával i ekzémy a alergie.

Funkční prádlo není jen termoprádlo. Vyberete si v zimě i v létě

Pojmem funkční prádlo se v současné době označuje takové prádlo, které při fyzické zátěži odvádí od pokožky pot a s ním spojenou vlhkost. Většinou do dalších vrstev oblečení nebo prostě na povrch látky. Takže v podstatě transportuje pot z těla a následně odpařuje vlhkost a rychle schne. Tělo tak zůstává v suchu.

Tento typ oblečení je vhodný po venkovní sport i pro jakékoli jiné cvičení. Jiné si obléknete v létě na kolo, a jiné – termoizolační, které nejen odvádí plot, ale zároveň izoluje zimu – si vezmete na lyže. Ale jeho použití je mnohem širší. Je ideální pro fyzickou práci, kdy jeho vlastnosti zajišťují tělu komfortní ochranu před nepřízní počasí. Funguje tedy každé prádlo, ovšem dnes si můžeme vybrat z materiálů, které zaručí našemu tělu příslušný komfort v různých prostředích a při mnoha odlišných činnostech.

Umělá vlákna z ropy nebo ovčí vlna? Obojí má pro i proti

Vlákna, z nichž se funkční prádlo vyrábí, mohou být vlněná nebo umělá. Zatím nejúčinnější je ovčí vlna. Funkční prádlo z ovčí vlny má skvělé termoizolační vlastnosti, je příjemná na omak a antibakteriální, aniž by bylo třeba do ní cokoli přimísit. Ze syntetických vláken se používá polypropylen (PP, POP), polyester (PES) a polyamid (PAD). Kombinují se s lycrou, aby oblečení bylo elastické, a také s ionty stříbra, které zajišťuje antibakteriální ochranu.

K TÉMATU  Vyrobte si vánoční dekorace. Inspirujte se originálními nápady

Možná si to ani neuvědomujete, protože za funkční prádlo se označuje v současné době pouze prádlo určené ke sportování a jiným fyzickým výkonům. Ovšem vlákna, z nichž se funkční prádlo vyrábí, se používají i při výrobě běžného oblečení. Možná nosíte bambusové spodní kalhotky, ponožky nebo halenky s příměsí polyesteru. A už to tady máme. Funkční je tak dnes vlastně všechno kvalitní oblečení.

Vyznejte se v pojmech

Až si půjdete koupit novou bundu na hory nebo kalhoty na zimní běhání, mohou vás některé pojmy zaskočit. Zaměřte se především na druh materiálu a účel, k němuž oblečení potřebujete. A pamatujte si základní pojmy:

  • Bambus: vlákno z přírodních zdrojů, takže ekologické, ale zároveň ekonomické. Má skvělé termoizolační vlastnosti. Dýchá a udržuje tělo při pocení v suchu, vlhkost absorbuje až 4x lépe, než bavlna. Ničí bakterie, neutralizuje nepříjemný zápach a nevyvolává alergie. Zároveň izoluje, takže v zimě hřeje, v létě chladí.
  • Merino: vlněné prádlo, vhodné především od + 10 do – 20 °C. Ideální materiál pro termoprádlo, tedy první vrstvu, kterou si v chladném počasí obléknete přímo na tělo.
  • Peří: přírodní materiál, který patří k nejlepším tepelným izolantům. Tělesnou vlhkost absorbuje pomalu, část odvádí úplně ven a část vlhkosti pomáhá regeneraci peří. Vynikající vlastností je jeho opakovaná komprese. Dokáže se nafouknout a vytvořit tlustou vrstvu vzduchu, nebo z něj můžeme vzduch vymáčknout, a pak taková bunda nebo spacák zabere minimální prostor. Nesmí však přijít do kontaktu s vodou, pak se zbortí jeho struktura a ztratí schopnost akumulovat teplo.
  • Coolmax: syntetické vlákno, unikátní modifikace polyesteru. Má speciální žlábky, které snadno odvádí vlhkost. Nejlepší použití je na letní sporty, protože zároveň pomáhá ochlazovat přehřáté tělo.
  • Fleece (flís): má dobré izolační vlastnosti, nízkou hmotnost, minimální nasákavost. Vlhkost se dobře přenáší z těla ven. Ideální je jako druhá vrstva. Na rozdíl od jiných materiálů hodně žmolkuje.
  • Membrány: existují porézní a neporézní. Porézní nejsou strečové a mají v sobě miniaturní dírky (asi 1000x menší, než kapka vody). Voda zvenku se do nich “nevejde”, ale pára zevnitř může projít ven.  Neporézní membrána funguje na jiném principu, ale výsledek je stejný. Zvenku do sebe nenasaje tekutinu, ale zevnitř pošle ven vlhkost (odborníci tento způsob přirovnávají k houbě na nádobí). Mezi membránové tkaniny patří například Gore-tex, Drilite a další.
  • Softshell: kombinace několika syntetických materiálů. Je mechanicky odolný, nepromokavý, větruvzdorný, ale přitom prodyšný a poskytuje dobrou tepelnou izolaci. Hodí se tedy jako poslední vrchní vrstva, event. zároveň jako druhá vrstva místo fleecu. Nehodí se však do tepla. Ideální je do chladného proměnlivého počasí.
Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V dnešní době mnoho lidí pracuje z domu, a proto se chtějí ve své domácnosti dobře. Jaké kroky podniknout, abychom se cítily dobře a zároveň nám nevyschl náš finanční polštář? Pojďme se podívat na pár tipů, pomocí nichž můžeme zútulnit naši domácnost.
Jakékoliv potíže se spánkem se mohou nepříjemně odrazit na průběhu celého našeho dne. Pokud se necítíte ve své kůži, hned se obtížněji hledá potřebná trpělivost při doprovázení dětí do školek či do škol. Stěží budete pak mít v práci dostatek energie na řešení všech úkolů. Není však nutné sahat hned po lécích. Kvalitu svého spánku můžete výrazně podpořit pomocí bylinek. Jaké stojí za to vyzkoušet?
Schody ze dřeva vypadají úchvatně! Použít se dá ale jakýkoli materiál, a schodiště může vypadat jako dokonalý šperk vašeho domu či bytu. Kámen, cihla, sklo i beton nebo ocel, to vše vás může vynést nahoru do patra. Máte schodiště levotočivé, pravotočivé nebo přímé? Se zábradlím nebo bez? Zajímavým nasvícením získáte další rozměr. Inspirujte se a pusťte se směle do práce.
Stává se vám, že se čas od času v ložnici už nudíte? Hledáte způsob, jak v sobě probudit vášnivou dračici a ve svém partnerovi toho divokého milence, kterého jste poznala na začátku vztahu? Vezměte iniciativu do svých rukou a rozpoutejte v ložnici takovou sexuální bouři, že na ni ani jeden z vás jen tak nezapomene – a budete na ni rádi nejen vzpomínat, ale především si ji pravidelně opakovat!
Meduňka – citronem vonící bylina z Evropy se používá jako kulinářská, léčivá i kosmetická bylina. Všeobecně se má za to, že má uklidňující účinky, je ceněná pro svou schopnost snižovat stres a úzkost, podporovat lepší spánek a zmírňovat zažívací potíže a nadýmání. Zdravotní studie prokázaly, že meduňka dokáže zvýšit pocit pohody, štěstí a bdělosti jednotlivců.
Občas se to stane každému. Protáhneme se ze strnulé pozice a v tu ránu uslyšíme křupnutí. Nevábný zvuk, po kterém zpravidla pocítíme příliv úlevy. Co když ale takový zvuk slyšíme o něco častěji, několikrát za den, a stává se z něj železná pravidelnost? Je to problém, nebo můžete být v klidu? Pojďme tomu přijít na kloub.
Všichni milovníci seriálu Sex ve městě jsou jako na jehlách Carrie Bradshaw, protože je to tady! Kýžené pokračování v podobě nových dílů. Otázkou však zůstává, jestli se i tato série bude držet původního stylu Sexu ve městě, anebo se spíše můžeme těšit na něco nového. A v neposlední řadě, jestli to celé autoři pokračováním leda nepokazí.

Nepřehlédněte

I když se letošní léto bude nést v trochu méně omezeném duchu (hygienická opatření se začínají uvolňovat stále víc a víc), přesto se většina lidí rozhodla strávit volné dny s rodinou v tuzemsku. I Česká republika zkrátka nabízí mnoho krásného a atraktivního, tak proč to nevidět? Nemusíte nutně využívat automobil k přejíždění z místa na místo, stejně tak nemusíte ujít desítky kilometrů, abyste se dostali tam, kam se dostat chcete. Stačí usednout na kolo. Česko je totiž cyklostezkami doslova protkané.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek