Sobota , 12. 07. 2025

Bořek

Slavní malíři, kteří byli dost ulítlí. Kdo zkoumal trus skotu a kdo si nechal za života vybudovat muzeum?

Umělci potřebují ke svému tvoření velkou spoustu inspirace. Aby byli skutečně dobří a ve svém oboru vynikali, musí se do svého řemesla naprosto ponořit. A to často vede k situacím za hranicemi běžného chápání.
obraz
Kteří malíři byli nejznámější pro své husarské kousky? (zdroj foto: pixabay.com)

21. 07. 2020

Povíme si něco o dvojici umělců, co byli dost ulítlí, a taky jedineční s talentem přímo od boha. Tito dva slavní malíři navždy změnili dějiny výtvarného umění.

Libor Vojkůvka – český velikán současného umění

V září to budou dva roky od úmrtí talentovaného českého malíře, který bývá zařazen mezi naivisty. Libor Vojkůvka, rodák ze Šternberku, se systematicky věnoval malbě od sedmdesátých let. Zanedlouho začal i pravidelně vystavovat svá díla. Žil a tvořil v moravském Šternberku, odkud se nechtěl přestěhovat nikam jinam.

Inspiraci pro svou tvorbu hledal kdekoliv – byl vyučeným zahradníkem, a proto se v jeho dílech setkáte i s výjevy z rostlinné říše. Jeho celoživotní vášní však byla entomologie. Pozorováním hmyzu se bavil již od svého útlého dětství, kdy pozoroval chování mravenců. Po pádu komunismu díky prodejům svých uměleckých děl mohl procestovat více než 140 zemí světa, do některých se vracel opakovaně.

A právě na těchto cestách dále zkoumal brouky. V oblíbeném televizním pořadu Karla Šípa, Všechnopárty, se dokonce vyjádřil otevřeně o tom, že v Africe zkoumal trus skotu zebu, aby v něm našel mnohé brouky. Malíř a cestovatel tak během svých cest mimo jiné objevil několik do té doby nepoznaných brouků. Nutno podotknout, že to během rozhovoru s populárním českým bavičem nebyla jediná kontroverzní zmínka.

Libor Vojkůvka
Libor Vojkůvka byl i vášnivý cestovatel. (zdroj foto: youtube.com)

Ať tak, či onak, nejlepší malíři bývají často velmi zvláštní osobnosti. Libor Vojkůvka se prezentoval tak, jak to cítil. Rozhodně si na nic nehrál. Byl excentrický a otevřený. Jeho slova působila jako lavina –nepřemýšlel nad tím, co jeho promluvy způsobí.

Kromě malby a entomologii se věnoval i hře na kytaru, zpěvu, studiu Bible nebo sběru starých věcí. Před jeho smrtí v 71 letech mu byl diagnostikován nádor na mozku, který se nedal operovat. Starala se o něj jeho dcera z prvního manželství. Ve svých 65 letech se podruhé oženil se svou 27letou múzou, která ho ale po dvou letech i s jejich malým synem opustila.

K TÉMATU  Celer pro dokonalý chuťový požitek. Víte, že má pozitivní vliv na zdraví?

Salvador Dalí – kontroverzní katalánský umělec

Kdo by neznal jednoho z nejvýznamnějších umělců 20. století, Salvadora Dalího? I když o něm již byly napsány předlouhé statě, stále vyplouvají na povrch nové a nové skutečnosti z jeho života a tvorby. Nedávno se například objevily nepotvrzené informace o tom, že v druhé polovině svého uměleckého života již Dalí příliš nemaloval. Prý si najal mladé umělce, kterým platil velmi málo peněz, aby na plátno vyjádřili umělcovu myšlenku. On se nakonec na obraz jen podepsal, a dílo bylo prodáno za horentní sumy. 

Katalánský malíř Salvador Dalí se narodil v malém městečku Figueres, a postupně dobyl svět díky svým surrealistickým dílům. Spolu s Luisem Buñuelem natočil film Andaluský pes, který mu pomohl v roce 1929 proniknout mezi pařížské surrealisty. Do jeho děl se promítá snová imaginace. Jedním z nejslavnějších děl je například Persistence paměti, obraz s proslulými rozteklými hodinkami.

Kromě malby vytvářel Dalí i grafiky, sochy, kresby, dokonce ilustroval i knihy, navrhoval šperky, vytvořil vlastní parfém, stal se autorem kostýmů i scény pro divadelní představení, publikoval několik studií a manifestů, napsal libreto k baletu i několik knih.

Salvador Dali
Salvador Dali je do dnes jedním z nejznámějších umělců. (zdroj foto: thefactsite.com)

Jeho podivný charakter je krásně zachycen nejen v jeho výtvarných dílech, ale i v jednom konkrétním domě. Už za svého života totiž věděl, že jednou jeho díla budou vystavována v muzeu. „Když se řekne muzeum, každý si představí chodby plné exponátů. To je hřbitov umění. To ví všichni malíři.“ Aby se této situaci vyhnul, nechal si ve svém rodném Figueres postavit vlastní muzeum podle svých představ.

Budova je nejen muzeum, ale také místo jeho posledního odpočinku. Toto místo rozhodně není nudnou vzpomínkou – spíše jde o životem a kontroverzí pryštící oslavou slavné persony 20. století. Sbírka obsahuje průřez jeho tvorbou ze všech období jeho umělecké činnosti.

K TÉMATU  Herečka Veronika Arichteva terčem kritiky kvůli poprsí

To byli malíři!

Velikáni výtvarného umění bývali v minulosti pokaždé také dost excentrické nebo kontroverzní osoby. Žít s umělcem asi není žádný med. Ale dílo, které po nich zůstane, je nesmrtelné. Potom lze jen obdivovat a tiše žasnout nad tím, jak nesmírným talentem může být obdařen jeden jediný člověk.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Hlas Roxette už není: zemřela zpěvačka Marie Frederiksson. Za slávu kapely mohl student, který odnesl nahrávku do rádia!

Pouliční malby: oživuje tohle umění ulice města nebo je to vandalismus?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Prázdniny a dovolené jsou za dveřmi. Ovšem letos budou pro mnohé z nás jiné. Místo koupání v teplém moři nás čeká ráchání v bazénech, studených řekách a ne vždy zrovna čistých rybnících či přehradách. Následkem pak může být řezání a pálení, které mnohé z nás tak důvěrně znají. Typické letní záněty totiž dokážou pořádně potrápit a zkazit volno.
Eva Pilarová patřila mezi nejvýraznější české zpěvačky 20. století. Během své kariéry prošla několika zásadními zvraty – od hvězdné slávy přes zákazy koncertování až po boj s rakovinou. Její život a kariéra byly poznamenány politickými tlaky, osobními ztrátami i proměnami hudebního průmyslu. Pět let po jejím úmrtí připomínáme nejen její největší úspěchy, ale i méně známé momenty, které formovaly její dráhu.
K získání krásné a zdravé pokožky bez nedokonalostí, silných vlasů a pěstěných nehtů nemusíte podstupovat žádné složité procedury. Tím správným receptem pro přirozenou krásu jsou vzácné přírodní oleje, které dokáží s vaším vzhledem učiněné zázraky.
Patrik Hartl natočí filmovou komedii podle své první knihy Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Film ponese stejný název. Hrdinům, kteří se rozhodnou zahnat krizi čtyřicátníků plněním nesplnitelných úkolů, připravil oproti románu několik změn. Milovníky knihy tak čekají i překvapení. Jaká?
Lékaři vám často promlouvají do duše, abyste se lépe starali o srdce a mozek. Na jeden orgán ale často zapomínají. Přitom jde o ten největší v těle, který je zároveň nejdůležitější pro naši obranyschopnost. Sídlí v něm až 80 % buněk imunitního systému. Jedná se o střeva a je důležité je mít v dobré kondici. Jedině tak budete připraveni na případný střet s koronavirem.
Některé z nás se při pojmech „povinné ručení“ a „havarijní pojištění“ jen zatočí hlava při představě, že bychom si jej měly sjednávat samy. Návštěva pojišťoven, porovnání, co nám na přepážkách bylo nabídnuto, ale hlavně: pamatovat si údaje o našem autě. Jenže takto už to dávno neprobíhá! Dnes se pojistíte online, z pohodlí domova. Potřebovat budete jen osobní doklady, velký technický průkaz a několik minut svého času.
Fóbie - psychická porucha, která jde ruku v ruce s úzkostmi. Definovat ji lze jako chorobný strach vůči lidem, věcem, objektům nebo vůči konkrétním situacím. Mnohdy nejsou vysvětlitelné, mnohdy si je neseme už z dětství nebo z tohoto období života vychází. Pro mnohé jsou však denním chlebem. Trpí jimi také ženy.
Osmého dubna by Iveta Bartošová oslavila 59. narozeniny. Ačkoliv její životní pouť skončila předčasně, její písně a vzpomínky na ni jsou stále živé. Připomeňme si příběh ženy, která byla jednou z největších hvězd české popové scény.
Nejúchvatnější pláže světa? Tyhle si zamilujete. Existují totiž místa, o kterých jste zákonitě nevěděly a my jsme se rozhodli vám je odtajnit. Tak schválně, kam byste se chtěly podívat?
Už odmalička nám rodiče vštěpovali, jak důležitá je osobní hygiena. Díky dobré výchově jsme se tak naučili, že si musíme pravidelně čistit zuby, aby se nám nekazily, že se musíme pravidelně mýt, abychom byli čistí, hezky vypadali a nezapáchali. A když se jednoho dne objevila influencerka Aella, která bez ostychu přiznala, že se ročně vykoupe jen 37x, vzbudila s tím velké a opravdu šokující pozdvižení. Čím se obhajuje a je ve skutečnosti opravdu taková čunča, jak se zdá?
S chutí upravujete nebo měníte interiér, ale nechcete, aby vás takové změny přišly příliš draho? Tady je pár šikovných vychytávek, jak na to. Těchto 13 nápadů vám umožní jednoduše přizpůsobit domov vašim představám. Inspirujte se!
Nastoupili jste na mateřskou dovolenou a přemýšlíte, jak si aspoň něco málo přivydělat k dobru? Nebo v hlavě nosíte už nějakou dobu podnikatelský plán, na který je najednou více času než kdy dřív? Podnikání na mateřské není tabu a není to ani nic nereálného. Dnes se jedná o zcela běžnou věc.  

Výběr článků

V dnešní době je velmi jednoduché zajít do obchodu a koupit si síťku pomerančů nebo citronů. Je to samozřejmě skvělé řešení vitaminu C, rozhodně lepší než polykání tabletek, které kromě vitaminu C obsahují celou řadu dalších nepotřebných látek.
Český hokejový tým dosáhl na mistrovství světa obrovského úspěchu, když ve finále porazil Švýcarsko 2:0. Zápas, který se odehrál v zaplněné O2 areně, byl plný napětí až do posledních minut. David Pastrňák a David Kämpf zajistili Česku první zlato po 14 letech. Švédové si odvezli bronz po vítězství nad Kanadou.

Nepřehlédněte

Kdo a kdy má komu volat? První rande bylo fajn a ráda byste se sešla znovu. Měla jste pocit, že protějšek stojí o schůzku také. Ale nedomluvili jste si ji. Nechali jste si otevřená zadní vrátka. Týden utekl a on nevolá. Zavoláte mu?
Miminka jsou zvědavá, smějí se, hrají si, zlobí, pošťuchují se navzájem a vyžadují pozornost. Tady se můžete podívat na všechno v jednom. Tyhle sladké děti vám možná vylepší den.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek