Pátek , 01. 12. 2023

Iva

Slavní malíři, kteří byli dost ulítlí. Kdo zkoumal trus skotu a kdo si nechal za života vybudovat muzeum?

Umělci potřebují ke svému tvoření velkou spoustu inspirace. Aby byli skutečně dobří a ve svém oboru vynikali, musí se do svého řemesla naprosto ponořit. A to často vede k situacím za hranicemi běžného chápání.
obraz
Kteří malíři byli nejznámější pro své husarské kousky? (zdroj foto: pixabay.com)

21. 07. 2020

Povíme si něco o dvojici umělců, co byli dost ulítlí, a taky jedineční s talentem přímo od boha. Tito dva slavní malíři navždy změnili dějiny výtvarného umění.

Libor Vojkůvka – český velikán současného umění

V září to budou dva roky od úmrtí talentovaného českého malíře, který bývá zařazen mezi naivisty. Libor Vojkůvka, rodák ze Šternberku, se systematicky věnoval malbě od sedmdesátých let. Zanedlouho začal i pravidelně vystavovat svá díla. Žil a tvořil v moravském Šternberku, odkud se nechtěl přestěhovat nikam jinam.

Inspiraci pro svou tvorbu hledal kdekoliv – byl vyučeným zahradníkem, a proto se v jeho dílech setkáte i s výjevy z rostlinné říše. Jeho celoživotní vášní však byla entomologie. Pozorováním hmyzu se bavil již od svého útlého dětství, kdy pozoroval chování mravenců. Po pádu komunismu díky prodejům svých uměleckých děl mohl procestovat více než 140 zemí světa, do některých se vracel opakovaně.

A právě na těchto cestách dále zkoumal brouky. V oblíbeném televizním pořadu Karla Šípa, Všechnopárty, se dokonce vyjádřil otevřeně o tom, že v Africe zkoumal trus skotu zebu, aby v něm našel mnohé brouky. Malíř a cestovatel tak během svých cest mimo jiné objevil několik do té doby nepoznaných brouků. Nutno podotknout, že to během rozhovoru s populárním českým bavičem nebyla jediná kontroverzní zmínka.

Libor Vojkůvka
Libor Vojkůvka byl i vášnivý cestovatel. (zdroj foto: youtube.com)

Ať tak, či onak, nejlepší malíři bývají často velmi zvláštní osobnosti. Libor Vojkůvka se prezentoval tak, jak to cítil. Rozhodně si na nic nehrál. Byl excentrický a otevřený. Jeho slova působila jako lavina –nepřemýšlel nad tím, co jeho promluvy způsobí.

Kromě malby a entomologii se věnoval i hře na kytaru, zpěvu, studiu Bible nebo sběru starých věcí. Před jeho smrtí v 71 letech mu byl diagnostikován nádor na mozku, který se nedal operovat. Starala se o něj jeho dcera z prvního manželství. Ve svých 65 letech se podruhé oženil se svou 27letou múzou, která ho ale po dvou letech i s jejich malým synem opustila.

K TÉMATU  Tom Cruise a jeho tajemství mladistvého vzhledu: Dbá na různorodost ve cvičení i stravě

Salvador Dalí – kontroverzní katalánský umělec

Kdo by neznal jednoho z nejvýznamnějších umělců 20. století, Salvadora Dalího? I když o něm již byly napsány předlouhé statě, stále vyplouvají na povrch nové a nové skutečnosti z jeho života a tvorby. Nedávno se například objevily nepotvrzené informace o tom, že v druhé polovině svého uměleckého života již Dalí příliš nemaloval. Prý si najal mladé umělce, kterým platil velmi málo peněz, aby na plátno vyjádřili umělcovu myšlenku. On se nakonec na obraz jen podepsal, a dílo bylo prodáno za horentní sumy. 

Katalánský malíř Salvador Dalí se narodil v malém městečku Figueres, a postupně dobyl svět díky svým surrealistickým dílům. Spolu s Luisem Buñuelem natočil film Andaluský pes, který mu pomohl v roce 1929 proniknout mezi pařížské surrealisty. Do jeho děl se promítá snová imaginace. Jedním z nejslavnějších děl je například Persistence paměti, obraz s proslulými rozteklými hodinkami.

Kromě malby vytvářel Dalí i grafiky, sochy, kresby, dokonce ilustroval i knihy, navrhoval šperky, vytvořil vlastní parfém, stal se autorem kostýmů i scény pro divadelní představení, publikoval několik studií a manifestů, napsal libreto k baletu i několik knih.

Salvador Dali
Salvador Dali je do dnes jedním z nejznámějších umělců. (zdroj foto: thefactsite.com)

Jeho podivný charakter je krásně zachycen nejen v jeho výtvarných dílech, ale i v jednom konkrétním domě. Už za svého života totiž věděl, že jednou jeho díla budou vystavována v muzeu. „Když se řekne muzeum, každý si představí chodby plné exponátů. To je hřbitov umění. To ví všichni malíři.“ Aby se této situaci vyhnul, nechal si ve svém rodném Figueres postavit vlastní muzeum podle svých představ.

Budova je nejen muzeum, ale také místo jeho posledního odpočinku. Toto místo rozhodně není nudnou vzpomínkou – spíše jde o životem a kontroverzí pryštící oslavou slavné persony 20. století. Sbírka obsahuje průřez jeho tvorbou ze všech období jeho umělecké činnosti.

K TÉMATU  Záhady, nad kterými si historici lámou hlavu. Znáte je?

To byli malíři!

Velikáni výtvarného umění bývali v minulosti pokaždé také dost excentrické nebo kontroverzní osoby. Žít s umělcem asi není žádný med. Ale dílo, které po nich zůstane, je nesmrtelné. Potom lze jen obdivovat a tiše žasnout nad tím, jak nesmírným talentem může být obdařen jeden jediný člověk.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Hlas Roxette už není: zemřela zpěvačka Marie Frederiksson. Za slávu kapely mohl student, který odnesl nahrávku do rádia!

Pouliční malby: oživuje tohle umění ulice města nebo je to vandalismus?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Tohle svému dítěti dělat nebudu! Takhle moje dítě rozhodně vychované nebude! To si nebude moct dovolit! To jsou časté věty, které člověk vypustí z úst ještě před tím, než se rodičem vůbec stane. Jenže když nastane okamžik a narodí se mu dítě, rázem ke všemu má trochu jiný postoj.
Svatební sezóna je před námi. A tak si položme společně otázku: Na co vzpomínáme, když jsme byly na kamarádčině svatbě? Většina z nás si vybaví nevěstiny šaty, účes, vizáž... Co si budeme povídat - muži tohle moc neřeší. Maximálně se vyjádří, že to bylo fajn nebo že se přejedli. Zeptali jsme se svatební specialistky, na čem by se o svatbě rozhodně šetřit nemělo, abyste pak nebyly zklamané.
Plastická operace, která pomůže vyřešit problém nebo zvýšit sebevědomí, je v moderním světě dobrá věc. Ovšem jen tehdy, pokud se to s ní zkrátka nepřežene a výsledek vypadá řekněme opravdu reprezentativně. Bohužel ve světě slavných občas neplatí rčení, že v nejlepším se má přestat, proto se v záři reflektorů objevuje řada celebrit, které si na plastikách vybudovaly doslova závislost. Které z nich jsou opravdu odstrašujícím případem?
Ať už patříte mezi takzvané online podnikatele nebo se mezi ně zanedlouho zařadíte, vyplatí se poslouchat podcasty - hlasové záznamy, které vás mohou posunout vpřed. Samozřejmě nejsou určeny jen pro byznysmeny či ty, kteří se na tomto poli chtějí pohybovat. Jejich motivační síla může pohánět kdekoho. Otázkou je, jaké poslouchat, když je jich dnes tolik!
Kdo by nechtěl být lepší, výkonnější, šťastnější? Existují různé metody, které učí, jak na to. Jednou je to pozitivní myšlení, jež by mělo být tou správnou cestou. Jindy zase mindfulness meditace, co vám pomůže se soustředit na přítomný okamžik a zbaví vás nahromaděného stresu. Za vyzkoušení stojí také služby osobního kouče. Už jste se někdy setkali s termínem neurokoučink? Víte, co se pod ním schovává?
Je to tady! Společnost Warner Media oznámila, že hrdinové oblíbeného sitcomu z devadesátek se již v květnu objeví na stanici HBO Max. Co o comebacku legendárních Přátel víme, jak se k němu samotní aktéři vyjádřili, a jak se k tomu postavili tvůrci? Nový projekt je na spadnutí!
V dnešním uspěchaném a konzumním světě hledají lidé stále efektivnější způsoby, jak uspořádat svůj život. Jedním z trendů, který se v poslední době stává stále populárnějším, je koncept kapsulového šatníku. Tento minimalistický směr v oblasti módy nabízí mnoho výhod a může výrazně usnadnit život každému, kdo se rozhodne ji vyzkoušet. O co jde a jak kapsulového šatníku docílit?

Nepřehlédněte

Zařizujete si novou kuchyň a přišlo na výběr osvětlení? Máme pro vás pár tipů, jak ho vybrat, abyste se tam cítili příjemně a taky bezpečně. Přeci jen jde o místo, kde se používají nože a další náčiní, u kterého je třeba dbát opatrnosti.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek