Domů » Životní styl » Zdraví » Vliv líbání na lidské zdraví. Účinky pocítíte i uvidíte
Zdraví

Vliv líbání na lidské zdraví. Účinky pocítíte i uvidíte

vliv líbání na zdraví
Jak líbání ovlivňuje zdraví? (foto: 123RF)
Že je příjemné líbání s člověkem, kterého milujete, není třeba víc rozebírat. Víte ale, že se jedná také o zdraví velmi prospěšnou činnost? Líbání je dokonce předmětem mnoha lékařských studií a vědci se intenzivně zajímají o jeho přínos.

Někdy se hovoří i o takových výsledcích studií, jako že muži, kteří jsou před odchodem do práce svou partnerkou vášnivě políbeni, mají pak v práci lepší výsledky než ti, s nimiž se žena před odchodem neloučí. A to zní doslova zázračně, nemyslíte? Jaký vliv má líbání na zdraví?

Hodí vás do pohody

Pravdou je, že při líbání se v těle vyplavují hormon oxytocin, dále endorfiny a dopamin. Všechny se dají označit jako hormony štěstí. A jistě se vám vybaví ten úžasný pocit, když vás prvně políbí někdo, kdo se vám už dlouho líbí. Vaše tělo je jako pod vlivem drog, rázem se na svět usmíváte, vše vidíte optimisticky. Tohle právě mají na svědomí uvedené hormony.

Zajistí zdraví zubů

Líbání podporuje tvorbu slin. Ty obsahují fosfor a vápník, které chrání zubní sklovinu. Zároveň se snižuje riziko usazování nebezpečných bakterií v ústech a máte pak větší šanci vyhnout se vzniku zubního kazu. Líbání působí preventivně také proti paradontóze.

zdraví zubu
Věděli jste, že líbání zajišťuje zdraví zubů? (foto: 123RF)

Vynikající při hubnutí

Ano, aktivním líbáním vaše tělo opravdu spálí až desítky kalorií. Čím častěji se této činnosti oddáváte, tím víc to tedy podpoří vaše hubnutí. Navíc je prokázáno, že líbání zahání chuť k jídlu. Je tedy ideálním pomocníkem při dietě.

vliv na zdraví hubnutí
Podpoří hubnutí. (FOTO: 123RF)

Ocení ho srdce i plíce

Jaký vliv má líbání na zdraví? V průběhu líbání se vám výrazně zrychlí tep. Je tak podpořena činnost vašeho srdce. Tímto účinkem můžeme líbání přirovnat k mírnému sportovnímu výkonu. Zrychlí se zároveň dech – líbání tak prospívá i vašim plícím. Do těla je přiváděno větší množství kyslíku, dýchací soustava se stává odolnější proti nemocem.

Lépe se ubráníte nemocem

S partnerem si během líbání vyměníte značný počet různých mikroorganismů, proti kterým je následně vaše tělo nucené vytvářet protilátky. Tím se výrazně zvyšuje vaše obranyschopnost. Pokud už řešíte nějaké zdravotní potíže, líbání vám může usnadnit jejich překonání a dokonce se při něm snižuje vnímání bolesti.

proti nemocem
Ochrání před nemocemi. (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Letní flirt zůstane v srdci navždy. Jaké jsou výhody letního románku?

První rande je za vámi. Pokud čekáte, až zavolá, raději zavolejte sama