Pondělí , 25. 09. 2023

Zlata

Vliv líbání na lidské zdraví. Účinky pocítíte i uvidíte

Že je příjemné líbání s člověkem, kterého milujete, není třeba víc rozebírat. Víte ale, že se jedná také o zdraví velmi prospěšnou činnost? Líbání je dokonce předmětem mnoha lékařských studií a vědci se intenzivně zajímají o jeho přínos.
vliv líbání na zdraví
Jak líbání ovlivňuje zdraví? (foto: 123RF)

10. 05. 2021

Někdy se hovoří i o takových výsledcích studií, jako že muži, kteří jsou před odchodem do práce svou partnerkou vášnivě políbeni, mají pak v práci lepší výsledky než ti, s nimiž se žena před odchodem neloučí. A to zní doslova zázračně, nemyslíte? Jaký vliv má líbání na zdraví?

Hodí vás do pohody

Pravdou je, že při líbání se v těle vyplavují hormon oxytocin, dále endorfiny a dopamin. Všechny se dají označit jako hormony štěstí. A jistě se vám vybaví ten úžasný pocit, když vás prvně políbí někdo, kdo se vám už dlouho líbí. Vaše tělo je jako pod vlivem drog, rázem se na svět usmíváte, vše vidíte optimisticky. Tohle právě mají na svědomí uvedené hormony.

Zajistí zdraví zubů

Líbání podporuje tvorbu slin. Ty obsahují fosfor a vápník, které chrání zubní sklovinu. Zároveň se snižuje riziko usazování nebezpečných bakterií v ústech a máte pak větší šanci vyhnout se vzniku zubního kazu. Líbání působí preventivně také proti paradontóze.

zdraví zubu
Věděli jste, že líbání zajišťuje zdraví zubů? (foto: 123RF)

Vynikající při hubnutí

Ano, aktivním líbáním vaše tělo opravdu spálí až desítky kalorií. Čím častěji se této činnosti oddáváte, tím víc to tedy podpoří vaše hubnutí. Navíc je prokázáno, že líbání zahání chuť k jídlu. Je tedy ideálním pomocníkem při dietě.

vliv na zdraví hubnutí
Podpoří hubnutí. (FOTO: 123RF)

Ocení ho srdce i plíce

Jaký vliv má líbání na zdraví? V průběhu líbání se vám výrazně zrychlí tep. Je tak podpořena činnost vašeho srdce. Tímto účinkem můžeme líbání přirovnat k mírnému sportovnímu výkonu. Zrychlí se zároveň dech – líbání tak prospívá i vašim plícím. Do těla je přiváděno větší množství kyslíku, dýchací soustava se stává odolnější proti nemocem.

Lépe se ubráníte nemocem

S partnerem si během líbání vyměníte značný počet různých mikroorganismů, proti kterým je následně vaše tělo nucené vytvářet protilátky. Tím se výrazně zvyšuje vaše obranyschopnost. Pokud už řešíte nějaké zdravotní potíže, líbání vám může usnadnit jejich překonání a dokonce se při něm snižuje vnímání bolesti.

proti nemocem
Ochrání před nemocemi. (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATU  Jak vyzrát na chřipkové období přirozeným způsobem. Vsaďte na sílu přírody

Letní flirt zůstane v srdci navždy. Jaké jsou výhody letního románku?

První rande je za vámi. Pokud čekáte, až zavolá, raději zavolejte sama

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Zvoní budík - je zase ráno. Probouzíte se polámaní, s viditelnými kruhy pod očima a s padajícími očními víčky. Znovu jste se pořádně nevyspali. Už se to táhne několik dní a stále nevíte, jak svůj spánek opět zkvalitnit a prodloužit. Ty probděné noci se začínají projevovat na vaší pracovní výkonnosti i na náladě, kterou nemáte zrovna nejlepší. Možná za špatným spaním vězí tři věci. Jaké?
Banán je ovoce, které všichni milujeme a často ho jíme téměř denně. Asi každého z nás někdy napadlo, zda by se jeho slupka nedala využít nějakým způsobem v domácnosti. Světe div se, dala! Máme pro vás několik rad a tipů, jak slupku využít před tím, než ji s konečnou platností vyhodíte do odpadkového koše. Můžete si být jisti, že po přečtení tohoto článku už banánové slupky nikdy jen tak nevyhodíte.
I když dříve bylo naprosto normální, že si děti sem tam od rodičů vysloužily nějaký ten pohlavek nebo plácnutí přes zadek, v dnešní době se na tělesné tresty nahlíží úplně jinak. Zatímco naši rodiče nebo prarodiče na občasném proplesknutí neviděli nic špatného, ba naopak byli zastánci hesla "škoda každé rány, která padne vedle", dneska jakmile na dítě vztáhnete ruku, hned se na vás společnost dívá skrze prsty.

Nepřehlédněte

Milujete pohyb při hudbě? Dobře děláte! Nedávno bylo vědecky prokázáno, že právě dynamická hudba má na celkový výsledek cvičení velmi pozitivní vliv. Při domácím cvičení, ve fitku i v bazénu je proto skvělé se zaposlouchat do hudby. Co se s vaším organismem bude dít?
Pojem alternativní bydlení nemusí znamenat nepohodlí a nečistotu. Hlavní je mít k dispozici pozemek, a skutečně příjemný domov se pak dá vytvořit v přepravním kontejneru, lesní chalupě nebo mobilheimu. Záleží na způsobu provedení. Tyhle ukázky vás přesvědčí, že alespoň jako letní chalupu je co závidět. I v malém prostoru se dají vykouzlit divy. Nevěříte?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek