Úterý , 27. 09. 2022

Jonáš

Vliv líbání na lidské zdraví. Účinky pocítíte i uvidíte

Že je příjemné líbání s člověkem, kterého milujete, není třeba víc rozebírat. Víte ale, že se jedná také o zdraví velmi prospěšnou činnost? Líbání je dokonce předmětem mnoha lékařských studií a vědci se intenzivně zajímají o jeho přínos.
vliv líbání na zdraví
Jak líbání ovlivňuje zdraví? (foto: 123RF)

10. 05. 2021

Někdy se hovoří i o takových výsledcích studií, jako že muži, kteří jsou před odchodem do práce svou partnerkou vášnivě políbeni, mají pak v práci lepší výsledky než ti, s nimiž se žena před odchodem neloučí. A to zní doslova zázračně, nemyslíte? Jaký vliv má líbání na zdraví?

Hodí vás do pohody

Pravdou je, že při líbání se v těle vyplavují hormon oxytocin, dále endorfiny a dopamin. Všechny se dají označit jako hormony štěstí. A jistě se vám vybaví ten úžasný pocit, když vás prvně políbí někdo, kdo se vám už dlouho líbí. Vaše tělo je jako pod vlivem drog, rázem se na svět usmíváte, vše vidíte optimisticky. Tohle právě mají na svědomí uvedené hormony.

Zajistí zdraví zubů

Líbání podporuje tvorbu slin. Ty obsahují fosfor a vápník, které chrání zubní sklovinu. Zároveň se snižuje riziko usazování nebezpečných bakterií v ústech a máte pak větší šanci vyhnout se vzniku zubního kazu. Líbání působí preventivně také proti paradontóze.

zdraví zubu
Věděli jste, že líbání zajišťuje zdraví zubů? (foto: 123RF)

Vynikající při hubnutí

Ano, aktivním líbáním vaše tělo opravdu spálí až desítky kalorií. Čím častěji se této činnosti oddáváte, tím víc to tedy podpoří vaše hubnutí. Navíc je prokázáno, že líbání zahání chuť k jídlu. Je tedy ideálním pomocníkem při dietě.

vliv na zdraví hubnutí
Podpoří hubnutí. (FOTO: 123RF)

Ocení ho srdce i plíce

Jaký vliv má líbání na zdraví? V průběhu líbání se vám výrazně zrychlí tep. Je tak podpořena činnost vašeho srdce. Tímto účinkem můžeme líbání přirovnat k mírnému sportovnímu výkonu. Zrychlí se zároveň dech – líbání tak prospívá i vašim plícím. Do těla je přiváděno větší množství kyslíku, dýchací soustava se stává odolnější proti nemocem.

Lépe se ubráníte nemocem

S partnerem si během líbání vyměníte značný počet různých mikroorganismů, proti kterým je následně vaše tělo nucené vytvářet protilátky. Tím se výrazně zvyšuje vaše obranyschopnost. Pokud už řešíte nějaké zdravotní potíže, líbání vám může usnadnit jejich překonání a dokonce se při něm snižuje vnímání bolesti.

proti nemocem
Ochrání před nemocemi. (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na neděli 9. 9. 2018. Pozor na trávení! Věnujte se hlavně jídelníčku! Novoluní v Panně přinese nové začátky

Letní flirt zůstane v srdci navždy. Jaké jsou výhody letního románku?

První rande je za vámi. Pokud čekáte, až zavolá, raději zavolejte sama

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Asi každá z nás už slyšela o různých seznamovacích aplikacích či online seznamkách. Někomu jsou seznamky zdrojem nekonečných erotických eskapád, jiní zde hledají osudovou lásku. A pro někoho jsou seznamky jeden velký podvod. Podívejme se, jak je to s nimi doopravdy.
Nic netrvá věčně, ani šťastný vztah bez hádek a nedorozumění. Jestliže už máte nějaké ty společné roky za sebou a přijde vám, že váš vztah uvadá, neházejte flintu do žita, ale chopte se kormidla a manželství zachraňte. Nevíte jak? Poradíme vám.
Letní čas je jako stvořený pro veselé vodní radovánky všeho druhu. Do programu plného zábavy je však dobré zahrnout i nějaké to učení. Například lekce plavání. Nechte se inspirovat našimi pěti tipy, jak naučit dítě plavat, a brzy bude jako rybka ve vodě.
Každou milovnici nakupování a módní intelektuálku teď nezajímá nic jiného, než co bude trendem letošního podzimu. Někteří už možná mají nastudováno z módních časopisů či procházkách po obchodech, jiní však stále netuší, do čeho se na ulici obléknout.
Inspirace nikdy není dost, což platí nejen v případě, kdy sestavujeme nové outfity, ale i tehdy, kdy chceme zazářit s neodolatelným lookem. A protože sociální sítě byly a vždy budou nekonečným zdrojem nápadů, vybrali jsme pro vás ty nejlepší zahraniční beauty blogerky, které prostě nesmíte přehlédnout. Mrkněte na ně!
Ženské představy o tom, jestli jsme dobré v posteli (v sexu) nebo nikoli, se od těch mužských diametrálně liší. Jestli jste si dosud myslela, že to dokážete při intimních chvilkách pořádně roztočit a partner o vás pěje mezi svými kamarády jen samé chvály, možná že to nebude až tak horké. Probádaly jsem terén a došly k zajímavým závěrům.

Nepřehlédněte

Dávkovač krmení pro pejsky si zvládnete vyrobit vlastnoručně doma. Je převážně z kartonu a vypadá i funguje báječně! Pokud má váš pejsek nenasytný apetit a je dost chytrý na to, aby si stále přisypával, dávkovač možná nebude to pravé. Postavit si ho ale můžete i pro kočky. Inspirujte se tímhle povedeným DIY nápadem.
Připojit se k rodině vašeho manžela může znamenat orientaci v obtížných vztazích, zejména s jeho matkou. Je to prostě vaše tchyně. Ať už chcete mít pozitivní vztah od samého začátku, nebo se momentálně potýkáte s problémy, je možné si svou tchýni „převychovat“.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek