Čtvrtek , 30. 05. 2024

Ferdinand

Vliv líbání na lidské zdraví. Účinky pocítíte i uvidíte

Že je příjemné líbání s člověkem, kterého milujete, není třeba víc rozebírat. Víte ale, že se jedná také o zdraví velmi prospěšnou činnost? Líbání je dokonce předmětem mnoha lékařských studií a vědci se intenzivně zajímají o jeho přínos.
vliv líbání na zdraví
Jak líbání ovlivňuje zdraví? (foto: 123RF)

10. 05. 2021

Někdy se hovoří i o takových výsledcích studií, jako že muži, kteří jsou před odchodem do práce svou partnerkou vášnivě políbeni, mají pak v práci lepší výsledky než ti, s nimiž se žena před odchodem neloučí. A to zní doslova zázračně, nemyslíte? Jaký vliv má líbání na zdraví?

Hodí vás do pohody

Pravdou je, že při líbání se v těle vyplavují hormon oxytocin, dále endorfiny a dopamin. Všechny se dají označit jako hormony štěstí. A jistě se vám vybaví ten úžasný pocit, když vás prvně políbí někdo, kdo se vám už dlouho líbí. Vaše tělo je jako pod vlivem drog, rázem se na svět usmíváte, vše vidíte optimisticky. Tohle právě mají na svědomí uvedené hormony.

Zajistí zdraví zubů

Líbání podporuje tvorbu slin. Ty obsahují fosfor a vápník, které chrání zubní sklovinu. Zároveň se snižuje riziko usazování nebezpečných bakterií v ústech a máte pak větší šanci vyhnout se vzniku zubního kazu. Líbání působí preventivně také proti paradontóze.

zdraví zubu
Věděli jste, že líbání zajišťuje zdraví zubů? (foto: 123RF)

Vynikající při hubnutí

Ano, aktivním líbáním vaše tělo opravdu spálí až desítky kalorií. Čím častěji se této činnosti oddáváte, tím víc to tedy podpoří vaše hubnutí. Navíc je prokázáno, že líbání zahání chuť k jídlu. Je tedy ideálním pomocníkem při dietě.

vliv na zdraví hubnutí
Podpoří hubnutí. (FOTO: 123RF)

Ocení ho srdce i plíce

Jaký vliv má líbání na zdraví? V průběhu líbání se vám výrazně zrychlí tep. Je tak podpořena činnost vašeho srdce. Tímto účinkem můžeme líbání přirovnat k mírnému sportovnímu výkonu. Zrychlí se zároveň dech – líbání tak prospívá i vašim plícím. Do těla je přiváděno větší množství kyslíku, dýchací soustava se stává odolnější proti nemocem.

Lépe se ubráníte nemocem

S partnerem si během líbání vyměníte značný počet různých mikroorganismů, proti kterým je následně vaše tělo nucené vytvářet protilátky. Tím se výrazně zvyšuje vaše obranyschopnost. Pokud už řešíte nějaké zdravotní potíže, líbání vám může usnadnit jejich překonání a dokonce se při něm snižuje vnímání bolesti.

proti nemocem
Ochrání před nemocemi. (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATU  Jak na balení vánočních dárků originálně a zábavně?

Letní flirt zůstane v srdci navždy. Jaké jsou výhody letního románku?

První rande je za vámi. Pokud čekáte, až zavolá, raději zavolejte sama

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Nalíčit se do práce je jedna věc. Do divadla už to zabere trochu více času, ale tohle? Kompletní make-up změní vaši visáž tak, že vás nikdo nepozná! Těchto pět příkladů vám ukáže, že se dá z každé ženy vyrobit kráska.
Každý člověk ví, že kvalitní spánek je velice důležitý. Během dostatečně dlouhého a dostatečně kvalitního spánku dochází k regeneraci našeho organismu, který se připravuje na další celodenní fungování. Abychom se vyspali doslova dorůžova, svůj spánek můžeme zkvalitnit například vhodnou matrací nebo dobrým polštářem. Za kvalitním spánkem však stojí i pokojové rostliny v ložnici, které nejen, že perfektně čistí vzduch v interiéru, ale které jsou taktéž prevencí nachlazení. O jakých konkrétních pokojových rostlinách je řeč?
V okamžiku, kdy propukla koronavirová krize se zhmotnil nedostatek pracovníků ve zdravotnictví a také v psychoterapii. Zatímco první zmiňovaní se starali o to, aby se nemocní lidé postavili na nohy, psychoterapeuti se o to samé starali v trochu jiném slova smyslu. Bohužel se mezi námi stále našli i ti, kteří si k nim nechtěli zajít pro pomoc. Mysleli si, že navštěvovat je je spíše jedna velká ostuda, ale opak je pravdou. Dnes je to zcela normální. 
Letos se očekává, že začnou padat ceny nemovitostí. Důvodem je právě panující koronavirová krize, která dostane řadu lidí na finanční dno. Jelikož se propad cen nemovitostí předpokládá, lidé zjišťují své možnosti týkající se hypotéky.
Mnoho lidí se potýká s bolestmi zad při sedavém zaměstnání. Často si poposedneme, vypneme se, ale za chvilku zase povolíme záda i břicho. Ty, kteří pracují u počítače celý den, trápí tuhá krční páteř a také trapézy máme stále v napětí. Co s tím? Přestávky a malý workout při práci na počítači jsou nutné, protože sedíme v jedné pozici a jediné čím hýbeme, jsou prsty na rukách… Zapojit své tělo, prohřát se a protáhnout se je s naším tipem jednoduché a zábavné.
Chcete svého partnera obdarovat krásnou, novou a stylovou peněženkou? Rozpadá se mu ta stará v ruce? Možná si pokládáte otázku, která z nabízených bude tou nejlepší. Je třeba si uvědomit, že pánové uvažují trochu jinak a že i jejich požadavky na tento módní doplněk se mohou lišit. Předně se tak moc nekouká na celkový design.
Zamilovat se do někoho během prvních pár vteřin? Spadněte na zem, protože za sympatie, nebo naopak nesympatie k opačnému pohlaví prý může genetika a biologie, do které má co mluvit tělesný zápach. Takhle experti pohlížejí na lásku!
Kdysi se mělo za to, že Země je středem vesmíru nebo že žárovku vynalezl Thomas Alva Edison. Omyly lidstva jsou zřejmě nevyčerpatelné, a v některých mnoho let setrvávali třeba právě i významní vědci. Ani dnes tomu není jinak, a některé zavedené mýty a omyly přetrvávají desetiletí. Podívejme se na některé z nich.
Smutná zpráva postihla českou divadelní scénu, když ve věku 59 let zemřel vynikající herec Norbert Lichý. Tuto smutnou zprávu dnes zveřejnilo Divadlo Petra Bezruče v Ostravě, kde umělec působil dlouhá léta. Lichý, který loni v prosinci oslavil devětapadesáté narozeniny, byl váženým držitelem několika prestižních ocenění a zanechal nezaměnitelnou stopu v srdcích diváků.
Minimalismus vznikl už v 50. letech minulého století. Od té doby prakticky nikdy zcela nezmizel. Jeho hlavními rysy jsou elementární jednoduchost a čistota. Beton v interiéru tuhle myšlenku dokonale splňuje. Prohlédněte si
Máte pocit, že jste vždy třetí kolo, pokud jde o vašeho partnera a jeho telefon? Představte si toto: jste nadšená z rande se svým partnerem – bude to první noc v tomto týdnu, kdy budete trávit čas společně. Ale když se dostanete do restaurace, nepustí telefon z ruky.
Život ve volné přírodě pěkně zblízka. Ptáci se střídají přímo před vámi tak, jak je venku nikdy neuvidíte. Pro něco na zub si přijdou i zvědavé veverky. Stačí chytře umístit kameru a můžete si natočit podobný dokument o životě zvířat na vaší zahradě. Možná vás překvapí, kolik se jich tam vystřídá.

Výběr článků

Suchá pokožka může být způsobena mnoha faktory. Mezi nejčastější patří dehydratace, stárnutí, sezónní změny, alergie a nedostatek mikroživin. V závislosti na příčině lze ke zlepšení stavu kůže použít různé metody. Mohou to být různé léčivé masti nebo jiné zvlhčující prostředky, pití většího množství vody a užívání některých doplňků stravy.
Jste věčná začátečnice? Vždycky se pustíte do běhání a po pár týdnech to vzdáte? Nebo jste ještě nikdy neběhala, ale ráda byste začala? Možná právě vám se bude hodit následujících deset tipů, díky kterým si běh skutečně zamilujete.
Volné oblečení, neboli oversize, sluší prakticky všem. Také proto se drží již několik let na výsluní. Jen je třeba jednotlivé kousky správně kombinovat. Povíme si jak.

Nepřehlédněte

Vždy mi záleželo na rodině a chtěla jsem žít poctivě a být šťastná. Jednou jsem ale ulítla a nikdy jsem na svůj omyl nemohla zapomenout. I když jsem se snažila, nakonec jsem to neunesla a dnes nemám rodinu žádnou.
Každý měsíc je to stejné. Ohlásí se menstruace, která je připravená nám přibližně týden dělat společnost. Ačkoli je menstruace z hlediska přírody naší důležitou součástí, není nám zrovna dvakrát příjemná a to zejména ve chvíli, kdy nám připraví krušné zážitky plné bolesti a nekomfortu. Jak si alespoň trochu takovou část měsíce zpříjemnit a ulevit si od všech nepříjemností.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek