Čtvrtek , 29. 09. 2022

Michal

Psaní rukou mizí z našich životů. Dobrovolně se děláme chudší

Dříve pro nás bylo psaní rukou stejnou samozřejmostí jako dýchání. V posledních letech se ovšem k psaní rukou dostaneme poprvé a naposledy na základní a střední škole. Pak plynule přecházíme k počítačům a tabletům. Že v tom nevidíte žádný problém? Bohužel jich ale pár nezanedbatelných vyvstává.
psaní
Ručně psaný text definuje naši osobnost. Jsme lidštější. (foto: 123RF)

03. 03. 2022

Písmo psané ručně určuje naši osobnost a charakter. Grafolog podle ručně psaného písma pozná, jací jsme, naše dobré i špatné vlastnosti. Nikdo z nás nepíše stejně. Psaním na počítači se ale odlidšťujeme, ztrácíme své vlastní já. Stává se z nás jen jeden člověk z davu. A to je přece škoda. Bohužel to ale není jediný negativní důsledek toho, že přestáváme psaní rukou užívat jako běžnou součást života.

Psaní rukou je rovněž relaxační záležitostí. Rukou si píšeme deník, zápisky do diáře, nákupní seznam. Anebo ne? Všechno si píšete do mobilního telefonu? A víte, že si tím způsobujete stres a úzkosti? Celý den koukáme do počítače nebo do telefonu, a když si konečně od obojího můžeme odpočinout, místo toho, abychom vzaly tužku a papír, opět si bereme do ruky moderní technologie. Tohle rozhodně není zdravý životní styl, jakým bychom měly žít.

Zlepšujete paměť i schopnost soustředění

Psaní rukou je taktéž velmi důležité kvůli tomu, že si díky němu posilujeme paměť, schopnost soustředění a představivost. V neposlední řadě si jím zdokonalujeme vyjadřovací schopností. Při psaní rukou totiž často myslíme na to, jak se co gramaticky píše správně, kde se píšou v souvětí čárky a také lépe formulujeme věty. Při psaní na počítači ale tohle všechno z hlavy jednoduše vypouštíme. Psaní rukou nám umožňuje lépe si pamatovat a nezapomínat. Navíc je mnohem náročnější než psaní na klávesnici nebo na displeji telefonu. Zapojujeme tak větší část našeho mozku. A na co bychom neměli zapomínat, je i to, že si při psaní tužkou nebo perem zlepšujeme motoriku.

Pro děti je to hotová pohroma

V současnosti je čím dál běžnější, že i pětileté nebo šestileté děti lépe ovládají mobilní telefon a tablet než pastelku. Dělá jim problém nakreslit cokoliv, co jejich věku odpovídá, zato některé zvládnou poslat SMS zprávu a pustit si svou oblíbenou pohádku na YouTube. Také si vždycky říkáte, jak jsou ty děti neskutečně šikovné? Co se týče moderních technologií, tak dozajista. Jenže to s sebou přináší i velmi stinné stránky. Těmto dětem chybí, a v budoucnu ještě více bude chybět, schopnost nejen kreslit, ale také psát. Bude jim dělat potíž psát gramaticky a stylisticky správně. Bude jim chybět představivost a z velké části mohou přijít i o schopnost soustředění.

psaní
Některé děti v dnešní době neumí ani pořádně psát. (foto: 123RF)

Od roku 2010 tu máme také písmo Comenia Script, které mělo dětem ulehčit psaní rukou, neboť pro některé bylo velmi těžké psát psacím písmem a napojovat jedno písmenko vedle druhého. Co bude za deset nebo dvacet let, se ovšem můžeme jenom domnívat, ale kdybychom přišli o psané písmo zcela, rozhodně bychom si nepolepšili.

K TÉMATU  Jak se obléct na pohovor: Co upřednostnit a čemu se vyvarovat?

Pište rukou cokoliv, co vás jen napadne

Není nutné vzdávat se moderních technologií, jen bychom je měly brát jako zpestření dne, nikoliv jako plnohodnotnou součást našich životů, bez které už se nedokážeme obejít. Navíc pokud s počítačem pracujete v práci, měly byste si zbytek dne naplánovat tak, abyste už počítač vůbec nepotřebovaly. Vždyť rukou se dá napsat naprosto cokoliv. Perem lze psát dlouhé romány, důležité poznámky, harmonogram denní, týdenní, měsíční, rodině a přátelům můžete místo SMS zpráv posílat pohledy. Nepodceňujte psaní rukou. Možná vám teď ještě nepřijde, že jste o něco ochuzené, ale věřte, že váš mozek to pociťuje. Psaní rukou je důležité. Jak pro dospělé, tak i pro děti.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Neustálé převalování, polštáře na uších, probděné noci, špunty v uších. Přijde vám to povědomé? Pak právě váš partner nebo partnerka chrápe. Nemusíte se obávat toho, že byste v tom byli sami. Najde se mezi námi vícero lidí, kteří se ptají na jednu otázku, a sice jak se zbavit chrápání, které nám nedá v noci spát?
Pokojové květiny mají v zimě jiné nároky, podle toho, zda potřebují přezimovat v chladnější místnosti, nebo zda mohou přežít zimu v běžném bytě s teplotou nad 20 °C. Netvarovat, nestříhat! Co ještě nedělat? Kdy a jak hnojit? Jestliže se chcete s pokojovkami těšit i v mrazivých měsících, vytvořte jim vhodné podmínky.
I když se letošní léto bude nést v trochu méně omezeném duchu (hygienická opatření se začínají uvolňovat stále víc a víc), přesto se většina lidí rozhodla strávit volné dny s rodinou v tuzemsku. I Česká republika zkrátka nabízí mnoho krásného a atraktivního, tak proč to nevidět? Nemusíte nutně využívat automobil k přejíždění z místa na místo, stejně tak nemusíte ujít desítky kilometrů, abyste se dostali tam, kam se dostat chcete. Stačí usednout na kolo. Česko je totiž cyklostezkami doslova protkané.
Surfování, velice atraktivní letní aktivita. A to i když jí jen pasivně přihlížíte. Možná se vám tento sport začal líbit už dávno, a zaryl se do paměti. Na první pohled se může jevit jednoduše, svézt se po vlně, nicméně realita je pak o mnoho jiná. Jednou za rok u moře se z vás zkušený surfař nestane. Ale trénovat můžete i v Čechách.
Agresivita zahrnuje komplex jednání, které patří do lidské společnosti. Nelze ji ze života vyloučit, protože má nejen své negativní, ale také pozitivní stránky. Pomáhá nám přežít i překonat různé překážky. Pokud se však projevuje ve formě destrukce a násilí, do společnosti nepatří.
Stává se vám, že se čas od času v ložnici už nudíte? Hledáte způsob, jak v sobě probudit vášnivou dračici a ve svém partnerovi toho divokého milence, kterého jste poznala na začátku vztahu? Vezměte iniciativu do svých rukou a rozpoutejte v ložnici takovou sexuální bouři, že na ni ani jeden z vás jen tak nezapomene – a budete na ni rádi nejen vzpomínat, ale především si ji pravidelně opakovat!
Každá z nás to zná. A pokud ne, můžete si gratulovat. Úzkost nás v dnešním světě provází častěji než kdy jindy. Ještě aby ne, když tu máme světovou pandemii, lidé umírají, jiní přicházejí o práci. Naštěstí ale existuje několik dechových metod, které vás alespoň trošku pomohou uvolnit se ve vypjatých situacích.

Nepřehlédněte

O zdravém stravování slýcháme ze všech stran. Jak je to důležité pro naše zdraví i tělo jako takové. Jenže už nikde se nemluví o tom, jaké konkrétní potraviny zařadit do jídelníčku, respektive jaké konkrétní potraviny nám skutečně prospívají a nejsou na škodu. Proto vám přinášíme tip - je jím quinoa, což je obilovina, ze které se připravuje kupříkladu mouka, polévka nebo také pivo.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek