Pondělí , 06. 02. 2023

Vanda

Psaní rukou mizí z našich životů. Dobrovolně se děláme chudší

Dříve pro nás bylo psaní rukou stejnou samozřejmostí jako dýchání. V posledních letech se ovšem k psaní rukou dostaneme poprvé a naposledy na základní a střední škole. Pak plynule přecházíme k počítačům a tabletům. Že v tom nevidíte žádný problém? Bohužel jich ale pár nezanedbatelných vyvstává.
psaní
Ručně psaný text definuje naši osobnost. Jsme lidštější. (foto: 123RF)

03. 03. 2022

Písmo psané ručně určuje naši osobnost a charakter. Grafolog podle ručně psaného písma pozná, jací jsme, naše dobré i špatné vlastnosti. Nikdo z nás nepíše stejně. Psaním na počítači se ale odlidšťujeme, ztrácíme své vlastní já. Stává se z nás jen jeden člověk z davu. A to je přece škoda. Bohužel to ale není jediný negativní důsledek toho, že přestáváme psaní rukou užívat jako běžnou součást života.

Psaní rukou je rovněž relaxační záležitostí. Rukou si píšeme deník, zápisky do diáře, nákupní seznam. Anebo ne? Všechno si píšete do mobilního telefonu? A víte, že si tím způsobujete stres a úzkosti? Celý den koukáme do počítače nebo do telefonu, a když si konečně od obojího můžeme odpočinout, místo toho, abychom vzaly tužku a papír, opět si bereme do ruky moderní technologie. Tohle rozhodně není zdravý životní styl, jakým bychom měly žít.

Zlepšujete paměť i schopnost soustředění

Psaní rukou je taktéž velmi důležité kvůli tomu, že si díky němu posilujeme paměť, schopnost soustředění a představivost. V neposlední řadě si jím zdokonalujeme vyjadřovací schopností. Při psaní rukou totiž často myslíme na to, jak se co gramaticky píše správně, kde se píšou v souvětí čárky a také lépe formulujeme věty. Při psaní na počítači ale tohle všechno z hlavy jednoduše vypouštíme. Psaní rukou nám umožňuje lépe si pamatovat a nezapomínat. Navíc je mnohem náročnější než psaní na klávesnici nebo na displeji telefonu. Zapojujeme tak větší část našeho mozku. A na co bychom neměli zapomínat, je i to, že si při psaní tužkou nebo perem zlepšujeme motoriku.

Pro děti je to hotová pohroma

V současnosti je čím dál běžnější, že i pětileté nebo šestileté děti lépe ovládají mobilní telefon a tablet než pastelku. Dělá jim problém nakreslit cokoliv, co jejich věku odpovídá, zato některé zvládnou poslat SMS zprávu a pustit si svou oblíbenou pohádku na YouTube. Také si vždycky říkáte, jak jsou ty děti neskutečně šikovné? Co se týče moderních technologií, tak dozajista. Jenže to s sebou přináší i velmi stinné stránky. Těmto dětem chybí, a v budoucnu ještě více bude chybět, schopnost nejen kreslit, ale také psát. Bude jim dělat potíž psát gramaticky a stylisticky správně. Bude jim chybět představivost a z velké části mohou přijít i o schopnost soustředění.

psaní
Některé děti v dnešní době neumí ani pořádně psát. (foto: 123RF)

Od roku 2010 tu máme také písmo Comenia Script, které mělo dětem ulehčit psaní rukou, neboť pro některé bylo velmi těžké psát psacím písmem a napojovat jedno písmenko vedle druhého. Co bude za deset nebo dvacet let, se ovšem můžeme jenom domnívat, ale kdybychom přišli o psané písmo zcela, rozhodně bychom si nepolepšili.

K TÉMATU  Zdravá vůně domova. Jak na domácí osvěžovač vzduchu, který zlepší náladu i stav vaší kondice

Pište rukou cokoliv, co vás jen napadne

Není nutné vzdávat se moderních technologií, jen bychom je měly brát jako zpestření dne, nikoliv jako plnohodnotnou součást našich životů, bez které už se nedokážeme obejít. Navíc pokud s počítačem pracujete v práci, měly byste si zbytek dne naplánovat tak, abyste už počítač vůbec nepotřebovaly. Vždyť rukou se dá napsat naprosto cokoliv. Perem lze psát dlouhé romány, důležité poznámky, harmonogram denní, týdenní, měsíční, rodině a přátelům můžete místo SMS zpráv posílat pohledy. Nepodceňujte psaní rukou. Možná vám teď ještě nepřijde, že jste o něco ochuzené, ale věřte, že váš mozek to pociťuje. Psaní rukou je důležité. Jak pro dospělé, tak i pro děti.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Krásné, silné a dlouhé vlasy jsou bezesporu symbolem ženství a vysoké atraktivity. Jsou jednoduše sexy a to nejen pro muže, ale i pro ženy. Každá to ale s vlasy máme trochu jinak. Zatímco některé ženy by se prodejem takových vlasů snad mohly i živit, je spousta žen, které marně čekají na každý centimetr. Pokud právě vy patříte ke krátkovláskám anebo s vámi bůh jednoduše odmítl diskutovat ve chvíli, kdy jste vlasů chtěla víc, zajisté jste někdy uvažovala o možnosti prodloužení a zhuštění vlasů. Proč ne. Víte ale, která z metod je tou nejlepší cestou? Inspirujte se.
Na naši psychiku je toho prostě někdy moc: Práce, starost o rodinu, výchova dětí, péče o domácnost, do toho musíme mnohdy řešit osobní krize a krize ve vztahu. Není tedy divu, že občas už nemůžeme dál, cítíme se unavení a nejdou nám věci tak, jak bychom si představovali. Můžeme si občas myslet, že jsme jen líní, znechucení, a za to se i občas stydíme.
Krásné a dobře upravené vlasy bez ohledu na povětrnostní podmínky a roční období – to je sen každé ženy. Zvláště v dnešní době není vždy možné využívat služby kadeřnických salonů. Proto stojí za to vybavit se doma speciálními přístroji, kterými svým vlasům dodáte zcela nový vzhled. K takovým patří právě žehlička na vlasy. Víte ale, jak vybrat tu správnou?
Pokud máte doma dítko, které využívá jen málo slov, neskládá pořádně celé věty dohromady nebo se mnohdy v řeči sekne, protože prostě nenachází vhodná slova, zřejmě přemýšlíte, co s tím. Samozřejmě je na místě poradit se s lékařem, ale pokud není situace úplně vážná, snadno na tom můžete společně zapracovat. A o co víc – bude vás to bavit! Jak se dá vývoj řeči dětí podpořit?
Když je zmínka o mandlovém mléce, možná vás na prvním místě napadne jeho přínos v kuchyni. Je velmi populární u lidí alergických na laktózu, vegetariánů či vitariánů. Mandlové mléko však může mít i zcela odlišné využití. Může vám totiž pomoct ke zdravým vlasům a pleti.
Pokud nevíte, co si pod pojmem oční jóga představit, jedná se o pohyby, které jednoduše posilují oční svaly. Nemyslete si ale, že vám toto cvičení zlepší zrak. Dokáže však spolehlivě snížit oční zátěž, vyléčit příznaky suchého oka a zmírnit oční napětí. Jaké jsou tedy největší výhody?
Na okenních parapetech každé druhé domácnosti najdete rostlinu, která má zvláštní aroma. Její lístky jsou malinko chlupaté, menší jsou dužinaté. Řeč je konkrétně o rostlině zvané rýmovník, která se stala oblíbenou hlavně díky svému umu odpudit nepříjemný hmyz, který do interiéru zpravidla v létě přilétá.
Každý z nás si přeje mít prostorný a světelný byt. Dostatek světla působí pozitivně na naši psychiku a vybízí také k větší aktivitě a kreativitě. Máte i vy rozpoložení bytu, které přirozenému světlu příliš nepřeje? Máme pro vás skvělé tipy, jak si do interiéru světlo přidat. Výsledek bude fascinující!

Nepřehlédněte

Podle žebříčku Forbes vydělalo celkově 100 nejlépe placených hvězd světa v minulém roce celých 6,1 miliardy dolarů. Z toho deset nejlépe placených hereček na světě v minulém roce vydělalo dohromady 254 milionů dolarů. Jde o závratné částky, které zaujmou mnohé milovníky filmového průmyslu. Pojďme se blíže podívat na to, jaké herečky v minulém roce vydělaly nejvíce.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek