Čtvrtek , 13. 06. 2024

Antonín

Psaní rukou mizí z našich životů. Dobrovolně se děláme chudší

Dříve pro nás bylo psaní rukou stejnou samozřejmostí jako dýchání. V posledních letech se ovšem k psaní rukou dostaneme poprvé a naposledy na základní a střední škole. Pak plynule přecházíme k počítačům a tabletům. Že v tom nevidíte žádný problém? Bohužel jich ale pár nezanedbatelných vyvstává.
psaní
Ručně psaný text definuje naši osobnost. Jsme lidštější. (foto: 123RF)

03. 03. 2022

Písmo psané ručně určuje naši osobnost a charakter. Grafolog podle ručně psaného písma pozná, jací jsme, naše dobré i špatné vlastnosti. Nikdo z nás nepíše stejně. Psaním na počítači se ale odlidšťujeme, ztrácíme své vlastní já. Stává se z nás jen jeden člověk z davu. A to je přece škoda. Bohužel to ale není jediný negativní důsledek toho, že přestáváme psaní rukou užívat jako běžnou součást života.

Psaní rukou je rovněž relaxační záležitostí. Rukou si píšeme deník, zápisky do diáře, nákupní seznam. Anebo ne? Všechno si píšete do mobilního telefonu? A víte, že si tím způsobujete stres a úzkosti? Celý den koukáme do počítače nebo do telefonu, a když si konečně od obojího můžeme odpočinout, místo toho, abychom vzaly tužku a papír, opět si bereme do ruky moderní technologie. Tohle rozhodně není zdravý životní styl, jakým bychom měly žít.

Zlepšujete paměť i schopnost soustředění

Psaní rukou je taktéž velmi důležité kvůli tomu, že si díky němu posilujeme paměť, schopnost soustředění a představivost. V neposlední řadě si jím zdokonalujeme vyjadřovací schopností. Při psaní rukou totiž často myslíme na to, jak se co gramaticky píše správně, kde se píšou v souvětí čárky a také lépe formulujeme věty. Při psaní na počítači ale tohle všechno z hlavy jednoduše vypouštíme. Psaní rukou nám umožňuje lépe si pamatovat a nezapomínat. Navíc je mnohem náročnější než psaní na klávesnici nebo na displeji telefonu. Zapojujeme tak větší část našeho mozku. A na co bychom neměli zapomínat, je i to, že si při psaní tužkou nebo perem zlepšujeme motoriku.

Pro děti je to hotová pohroma

V současnosti je čím dál běžnější, že i pětileté nebo šestileté děti lépe ovládají mobilní telefon a tablet než pastelku. Dělá jim problém nakreslit cokoliv, co jejich věku odpovídá, zato některé zvládnou poslat SMS zprávu a pustit si svou oblíbenou pohádku na YouTube. Také si vždycky říkáte, jak jsou ty děti neskutečně šikovné? Co se týče moderních technologií, tak dozajista. Jenže to s sebou přináší i velmi stinné stránky. Těmto dětem chybí, a v budoucnu ještě více bude chybět, schopnost nejen kreslit, ale také psát. Bude jim dělat potíž psát gramaticky a stylisticky správně. Bude jim chybět představivost a z velké části mohou přijít i o schopnost soustředění.

psaní
Některé děti v dnešní době neumí ani pořádně psát. (foto: 123RF)

Od roku 2010 tu máme také písmo Comenia Script, které mělo dětem ulehčit psaní rukou, neboť pro některé bylo velmi těžké psát psacím písmem a napojovat jedno písmenko vedle druhého. Co bude za deset nebo dvacet let, se ovšem můžeme jenom domnívat, ale kdybychom přišli o psané písmo zcela, rozhodně bychom si nepolepšili.

K TÉMATU  Proč je pro tělo důležitý vitamin D a co způsobuje jeho nedostatek?

Pište rukou cokoliv, co vás jen napadne

Není nutné vzdávat se moderních technologií, jen bychom je měly brát jako zpestření dne, nikoliv jako plnohodnotnou součást našich životů, bez které už se nedokážeme obejít. Navíc pokud s počítačem pracujete v práci, měly byste si zbytek dne naplánovat tak, abyste už počítač vůbec nepotřebovaly. Vždyť rukou se dá napsat naprosto cokoliv. Perem lze psát dlouhé romány, důležité poznámky, harmonogram denní, týdenní, měsíční, rodině a přátelům můžete místo SMS zpráv posílat pohledy. Nepodceňujte psaní rukou. Možná vám teď ještě nepřijde, že jste o něco ochuzené, ale věřte, že váš mozek to pociťuje. Psaní rukou je důležité. Jak pro dospělé, tak i pro děti.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

V dnešní době bezpochyby roste oblíbenost korejské a japonské kosmetiky a pomůcek pro krásu, nicméně ani ta čínská nezůstává v zapomnění. Počínaje čínskými bylinkovými čaji a pudry zaznamenal svět krásy instagramový vzestup křišťálového kamene na obličej – Gua sha. To je nástroj, který se používá k masáži obličeje pro čistší a zdravější pleť.
Objevte kouzlo vintage módy, která se v roce 2024 vrací na scénu s novou silou. Zjistěte, proč retro kousky oslovují moderní fashionisty a jak je začlenit do vašeho šatníku.
Tolik lidí si přeje jíst zdravě. Bohužel ne každému se to podaří. Lidé se po čase vrátí ke starému režimu nezdravého stravování. O měsíc později zkouší další pokus, ale zase je něco vrátí ke starému režimu. A takto je to dokola a dokola. Jsou tu ale i takoví, kteří se zdravou stravou ještě ani nezačali, protože se nemohou odhodlat. Jak to tedy jednou provždy změnit? Jak se odhodlat, a zároveň u toho vytrvat a nevracet se zpět ke starým návykům? O tom si povíme v dnešním článku. Proto pokračujte ve čtení, držte se daných pravidel a úspěch vás nemine...
Bydlet v malém příbytku není nic, za co byste se měli stydět. A stejně tak to není žádná nevýhoda. Naopak - čeká vás méně uklizení. Konkrétně utírání prachu, protože se u vás nebude nacházet velké množství nábytku. Tím se takovým pomyslným oslím můstkem dostáváme k jeho zařizování. Abyste nežili v přecpané, kýčovité domácnosti, vyplatí se myslet na několik základních pravidel. 
Říká se o nich, že jsou bezpečným místem. Místem pro setkávání a vzájemnou podporu žen. Ne všechny ženské kruhy vám ale přinesou to, co od nich očekáváte. Dokonce se o nich říká, že mohou být nebezpečné pro muže. Proč? Čtěte dál.
Vzájemné intimní chvíle soukromí si každý z nás střeží jako oko v hlavě. Jsou ale výjimky, kdy se naše čtenářky rády svěří s tím, jak to u nich doma probíhá – a to jsou prožité trapasy. Pojďte se s námi zasmát u příběhů, co napsal sám život.
Je to už 33 let od doby, kdy se na televizních obrazovkách tehdejšího Československa poprvé objevil seriál "Dallas", představující divákům příběh bohaté rodiny Ewingů, jejichž životy jsou protkány intrikami, mocí a ambicemi v ropném průmyslu. Kdo by neznal "Dallas", s jeho nezapomenutelnými postavami a dramatickými zvraty, které udržovaly diváky v napětí po celá desetiletí?
Vyrazit na túru či pořádně šlápnout do pedálů chce během léta nejeden z nás. Jenže mnohdy plány zůstanou jen v hlavě, protože po prvním dni a zvýšené pohybové aktivitě se dostaví bolesti svalů, nepříjemné křeče a únava. Přitom všechny tyto potíže mají často společného původce. Tím je nedostatek hořčíku. Jde-li o dlouhodobý problém, mohou být následky mnohem závažnější.
Chia jsou drobná černá semínka šalvěje hispánské. Ta je původem z Mexika a Guatemaly a tato semínka byla základním jídlem starověkých Aztéků a Mayů. „Chia“ je ve skutečnosti starověké mayské slovo pro sílu. Chia semínka jsou malá, plochá a oválná s lesklou a hladkou strukturou, jejichž barva je většinou černá.
Koberec, nebo lino? Tradiční otázka, kterou si pokládá každý při rekonstrukci, nebo stavbě nového bydlení. Podlahy mohou určovat charakter místnosti, pokud jsou tedy zvoleny správně. Jak koberec, tak lino mají své klady a zápory, takže stojí za to udělat nějaký průzkum a porovnat podlahy, abyste našli to nejlepší.
Máte pocit, že jste doma neustále sami? Pravděpodobně zvažujete koupi nového zvířecího kamaráda. Co takhle okřídleného společníka? Papoušci jsou totiž oproti kočkám nebo psům méně náročnými stvořeními, která dokážou žít vlastním životem bez vaší přítomnosti. Při výběru ideálního druhu však buďte opatrní – ne všechny se hodí do bytu.
Trombóza je název onemocnění, při kterém se v krvi utvoří sraženina a ucpe žílu. Jedná se třetí nejčastější kardiovaskulární onemocnění, jehož příznaky nebývají nápadné, ale následky mohou být fatální.

Výběr článků

Ve většině medií proběhla zpráva nejen o oceněných filmech a osobnostech v anketě Český lev, ale také o tom, kdo měl co na sobě. Dress code, neboli pravidla oblékání na určité události, mnoho umělců nedodrželo. Ve světě nedodržování takových pravidel může znamenat i zákaz vstupu na dané místo. Co znamenají jednotlivé pojmy na pozvánkách na akce?
Koupili jste si nové pokojovky a zaléváte je jako diví, aby vám rostly jako z vody? Pak si dejte pozor na to, abyste je nepřelili. Zatímco rostlina se zanedbanou zálivkou se dá ještě zachránit, po přelití dochází k uhnívání kořenů a tím i k úhynu samotné rostliny. Je spousta důvodů, proč přehnaná péče pokojovkám škodí.
Amber Rachdi bydlí v americkém městě Troutdale a většina jejího mladí se točila kolem enormní obezity, vážila totiž neskutečných 300 kilogramů. Tato mladá žena po jistý čas vůbec neřešila, množství a skladbu svého jídelníčku, proto se prakticky vyjedla až do extrémních rozměrů. Zdravotní stav jí ale donutil zhubnout. Jak se jí to podařilo? Pojďte se podívat.

Nepřehlédněte

Bez rostlin by na Zemi nemohl být život. A přestože má člověk sklon své přirozené prostředí nevybíravým způsobem poškozovat, rostliny stále ještě vnímáme jako uklidňující prvek. Proto se jimi obklopují i ti největší cynici. Existují však různé druhy rostlin a květin. Některé nám prospívají více, jiné méně, a některé nám mohou být dokonce jedovaté. Nejen svými plody, ale i vůní, kterou zejména na jaře vypouštějí. Pojďme se však nyní podívat na pokojové rostliny, které stojí za ti mít doma.
Ano, i v českých supermarketech už najdete exotické ovoce z druhého konce světa, které vám připadá tak všední jako jablka z vaší zahrady. Ale ujišťujeme vás, že stále ještě existují druhy, o kterých jste možná neslyšeli. Které to jsou?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek