Pondělí , 16. 05. 2022

Přemysl

Psaní rukou mizí z našich životů. Dobrovolně se děláme chudší

Dříve pro nás bylo psaní rukou stejnou samozřejmostí jako dýchání. V posledních letech se ovšem k psaní rukou dostaneme poprvé a naposledy na základní a střední škole. Pak plynule přecházíme k počítačům a tabletům. Že v tom nevidíte žádný problém? Bohužel jich ale pár nezanedbatelných vyvstává.
psaní
Ručně psaný text definuje naši osobnost. Jsme lidštější. (foto: 123RF)

03. 03. 2022

Písmo psané ručně určuje naši osobnost a charakter. Grafolog podle ručně psaného písma pozná, jací jsme, naše dobré i špatné vlastnosti. Nikdo z nás nepíše stejně. Psaním na počítači se ale odlidšťujeme, ztrácíme své vlastní já. Stává se z nás jen jeden člověk z davu. A to je přece škoda. Bohužel to ale není jediný negativní důsledek toho, že přestáváme psaní rukou užívat jako běžnou součást života.

Psaní rukou je rovněž relaxační záležitostí. Rukou si píšeme deník, zápisky do diáře, nákupní seznam. Anebo ne? Všechno si píšete do mobilního telefonu? A víte, že si tím způsobujete stres a úzkosti? Celý den koukáme do počítače nebo do telefonu, a když si konečně od obojího můžeme odpočinout, místo toho, abychom vzaly tužku a papír, opět si bereme do ruky moderní technologie. Tohle rozhodně není zdravý životní styl, jakým bychom měly žít.

Zlepšujete paměť i schopnost soustředění

Psaní rukou je taktéž velmi důležité kvůli tomu, že si díky němu posilujeme paměť, schopnost soustředění a představivost. V neposlední řadě si jím zdokonalujeme vyjadřovací schopností. Při psaní rukou totiž často myslíme na to, jak se co gramaticky píše správně, kde se píšou v souvětí čárky a také lépe formulujeme věty. Při psaní na počítači ale tohle všechno z hlavy jednoduše vypouštíme. Psaní rukou nám umožňuje lépe si pamatovat a nezapomínat. Navíc je mnohem náročnější než psaní na klávesnici nebo na displeji telefonu. Zapojujeme tak větší část našeho mozku. A na co bychom neměli zapomínat, je i to, že si při psaní tužkou nebo perem zlepšujeme motoriku.

Pro děti je to hotová pohroma

V současnosti je čím dál běžnější, že i pětileté nebo šestileté děti lépe ovládají mobilní telefon a tablet než pastelku. Dělá jim problém nakreslit cokoliv, co jejich věku odpovídá, zato některé zvládnou poslat SMS zprávu a pustit si svou oblíbenou pohádku na YouTube. Také si vždycky říkáte, jak jsou ty děti neskutečně šikovné? Co se týče moderních technologií, tak dozajista. Jenže to s sebou přináší i velmi stinné stránky. Těmto dětem chybí, a v budoucnu ještě více bude chybět, schopnost nejen kreslit, ale také psát. Bude jim dělat potíž psát gramaticky a stylisticky správně. Bude jim chybět představivost a z velké části mohou přijít i o schopnost soustředění.

psaní
Některé děti v dnešní době neumí ani pořádně psát. (foto: 123RF)

Od roku 2010 tu máme také písmo Comenia Script, které mělo dětem ulehčit psaní rukou, neboť pro některé bylo velmi těžké psát psacím písmem a napojovat jedno písmenko vedle druhého. Co bude za deset nebo dvacet let, se ovšem můžeme jenom domnívat, ale kdybychom přišli o psané písmo zcela, rozhodně bychom si nepolepšili.

K TÉMATUCBD konopný olej je lékem na všechno

Pište rukou cokoliv, co vás jen napadne

Není nutné vzdávat se moderních technologií, jen bychom je měly brát jako zpestření dne, nikoliv jako plnohodnotnou součást našich životů, bez které už se nedokážeme obejít. Navíc pokud s počítačem pracujete v práci, měly byste si zbytek dne naplánovat tak, abyste už počítač vůbec nepotřebovaly. Vždyť rukou se dá napsat naprosto cokoliv. Perem lze psát dlouhé romány, důležité poznámky, harmonogram denní, týdenní, měsíční, rodině a přátelům můžete místo SMS zpráv posílat pohledy. Nepodceňujte psaní rukou. Možná vám teď ještě nepřijde, že jste o něco ochuzené, ale věřte, že váš mozek to pociťuje. Psaní rukou je důležité. Jak pro dospělé, tak i pro děti.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Určitě jste to v rodině zažili. Stačí obyčejné Člověče, nezlob se! Vaše figurka je shodou náhod v domečku dřív a už dítě hází kostkou, kácí figurky, bourá hrací plán a křičí, že zase prohrálo! Měli jste ho raději nechat vyhrát? Prohra je součástí života. Nechte ho někdy prohrát a projít si smutkem, který následuje.
Že nám po probdělé noci nebývá úplně fajn, víme zřejmě všichni. Když se takových nocí zopakuje hned několik, naše energie během dne rapidně klesá. To však není jediným nepříjemným efektem nedostatku spánku. Tento stav se na našem těle odráží v mnoha ohledech.
Ačkoliv z vědeckého hlediska se může zdát, že barva očí nemůže mít s povahou člověka pranic společného, nenechte se mýlit. Mnoho starověkých národů věřilo, že barva očí má svůj význam. Najděte si v článku svou barvu očí a zjistěte, co říká o vaší osobnosti!
Pokojové rostliny jsou pro mnoho zahradnic a zahradníků velké téma, hlavně teď v zimě. Běžně totiž pěstujeme i květiny, které pocházejí z úplně jiného podnebného pásu, a tak jim české podmínky příliš nesvědčí. Tím spíše, že jsou pěstovány v interiéru, kde je obvykle stálá teplota kolem dvaceti stupňů bez ohledu na roční období. Ani vlhkost v bytě obvykle není taková, jakou by různé druhy rostlin potřebovaly.
Překrásný Olea All Suite Hotel je celý postavený z přírodních materiálů a zaujme atmosférou naprosté pohody. Pětihvězdičkový resort vyniká luxusem a personál je tu k dispozici nonstop. Bazény prolínají skrz všechny části hotelu a zajímavostí je, že do se do vody můžete ponořit přímo z vašeho pokoje. Tohle je prostě nádhera!
Jakmile se začnete s přáteli bavit o tom, jestli doma chovat nějaké zvíře, můžete se dozvědět mnohé. Někteří nesnesou byť jen představu chlupů na koberci, kočky v posteli nebo pravidelného ranního venčení. Někdo si zase naopak neumí představit život bez zvířecího člena rodiny. Pokud byste ale chtěli argumentovat vlivem na vlastní zdraví, závěry výzkumů jsou jednoznačné – domácí mazlíček vašemu zdraví jedině prospěje!
Poslední dny před Štědrým dnem! Sobota bude nejspíš ve znamení úklidu, i tak byste si ale měly najít čas na odpočinek. Zlatá neděle je pak den pro nákup těch úplně posledních chybějících dárků. Horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové vám napoví, co vás může o víkendu potkat.

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek