Sobota , 02. 12. 2023

Blanka

Arašídová mouka: mírně tučná mouka, ale bohatá na bílkoviny

Arašídová mouka je alternativou k pšeničné mouce. Její výhodou je nulový obsah lepku. Doporučuje se sportovcům a veganům pro vysoký obsah bílkovin.

Arašídy jsou potravinou bohatou na tuky, s nízkým obsahem sacharidů a se štědrým množstvím bílkovin. I přes obsah tuku se arašídy a arašídová mouka nachází jako vítaná potravina v některých dietách. Mají sice více tuků, ale velice rychle zasytí, a proto jich stačí ke konzumaci velmi malé množství.

Arašídová mouka se získává rozemletím opečených semen podzemnice olejné, které jsou oblíbené pro svou chuť a výborné nutriční vlastnosti. Mouku si lze zakoupit v prodejnách a e-shopech se zdravou výživou anebo si ji z oříšků vyrobit doma. Mouka má podobně jako celé arašídy trochu mastnou, ale velice jemnou a příjemnou chuť.

arašídy
Arašídy. Zdroj foto: Pixabay

O arašídech

Arašídy jsou luštěninou, přestože jsou v prodeji označované jako oříšky. Pocházejí z Jižní Ameriky. Běžně jsou nabízené v sortimentu se sušeným ovocem, vlašskými ořechy, lískovými oříšky a mandlemi. Arašídy mají tu zvláštnost, že rostou pod zemí. Oplodněné květy na šlahounech se stočí směrem k půdě, až se dostanou dovnitř a tam začnou tvořit své plody.

Nejvíce arašídů se vyprodukuje v Číně, Indii, Spojených státech a top kvalitu představují arašídy z Izraele.

Na trhu se arašídy kupují se skořápkou, nebo bez, přírodní i pražené, slané i nesolené, a dokonce i sladké. Jsou vhodnou svačinkou. Kromě arašídové mouky se prodává také arašídové máslo a olej.

Charakteristika produktů

Arašídy jsou bohaté na prospěšné látky. Obsahují řadu minerálů a vitamínů, bílkovin a vlákniny. Mají příznivé účinky na srdce, snižují hladinu cholesterolu a jsou zdrojem antioxidantů, včetně kyseliny olejové a vitamínu E, které jsou důležité pro zdraví pokožky a vlasů.

Jak se získává mouka

Po pečlivém pročištění semen a pražení se ze získané mouky odstraňuje část mastnoty, protože to zlepší chuť výsledného produktu. Mouku si lze připravit i doma z nesolených pražených arašídů bez skořápek a bez slupek za pomoci mixéru.

K TÉMATU  Sezona krvesajů je tu! Jak se přirozeně chránit proti klíšťatům?

100 gramů arašídové mouky má 564 kcal. Obsahuje také železo, vápník, draslík, mangan, niacin, vitamín E, B6.

Zdroje článku:
Doporučujeme

No results found.

sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Koronavirus nezmizel. Spíše naopak, čísla nakažených opět rostou. Ve velkém se šíří rýma a přibývá nachlazených. K tomu všemu klepe na dveře pozimní vlna chřipky. Je tak nejvyšší čas posílit svou obranyschopnost. Během letošního podzimu bude čelit pořádnému náporu. Chcete-li zůstat fit, pak nezapomínejte na vitaminy a minerály. Pomoc najdete také v přírodě.
Chodit bez bot se stalo tak trochu módním trendem. Najednou máme podporovat chůzi dětí po kamínkách, existují různé stezky na trénink chůze naboso, frčí barefoot neboli bosé boty. Čím nám tohle ale vlastně prospívá? Bude naše zdraví za chůzi naboso opravdu vděčné?
Obvykle to bývají muži, kteří se snaží ženu zaujmout tak trochu mimo rámec nepsaných pravidel nebo dokonce mimo zákon. Stále častěji se ale objevují i ženy, kterým o klasické seznamování a hledání lásky vůbec nejde.
Snad každý rodič od svého milovaného dítěte očekává pouze to dobré, doufá, že se vydá správnou životní cestou a bude šťastné. Takhle to ale samozřejmě v životě bohužel nechodí a někdy se holt i to nejhodnější dítě může dostat na scestí. To se stalo mé dceři Markétě, já se s tím však do teď nemohu vyrovnat. Odvedl nám ji drogový dealer.
Je zcela na místě, aby jsme vzhledem k času stráveném v kuchyni, vybrali přesně tu, která bude tvořit ucelený design celého bytu či domu, tak také, aby nám efektivně sloužila. Pro splnění těchto podmínek je tak potřeba pečlivě vybírat a přihlédnout v neposlední řadě i k ceně. Tak jaká bude ta vaše vysněná kuchyně? Pojďme se na to společně podívat!
Dubaj je druhý největší ze sedmi arabských emirátů. Rozhodně je však nejnavštěvovanější a pro turisty nejatraktivnější. Chcete vědět proč? Níže najdete důvody, proč byste měli Dubaj navštívit.
Úklid šatníku je skvělou příležitostí k vyřazení nenošených a nepadnoucích kousků. Vyhazování oblečení není nikdy snadné, nicméně může to být zvláštně osvobozující zkušenost. Jak ale na to? Více v článku.
Lidé dávají na první dojem. Pokud není zrovna dobrý, automaticky člověka přesouvají do škatulky - s ním se bavit nechci. Velkou měrou se na dobrém prvním dojmu podílí i náš úsměv. Pokud jsou zuby plné kazů, druhého to spíše jenom odpudí. Ano, stáváme se možná trochu povrchními, ale většinou za zkaženými zuby stojí nedostatečná dentální hygiena a to o člověku něco naznačuje.

Nepřehlédněte

Všichni milujeme vůni vypraného ložního prádla. Ulehnout do převlečené postele a nechat si něco pěkného zdát - to je v našich očích ideální odměna za náročný den. Jak často ale u vás doma převlékáte postel? Většina lidí to bohužel dělá špatně a následně se o své lůžko (často nevědomky) dělí se stovkami bakterií. To už není tak lákavá představa, viďte?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek