Čtvrtek , 18. 08. 2022

Helena

Arašídová mouka: mírně tučná mouka, ale bohatá na bílkoviny

Arašídová mouka je alternativou k pšeničné mouce. Její výhodou je nulový obsah lepku. Doporučuje se sportovcům a veganům pro vysoký obsah bílkovin.

Arašídy jsou potravinou bohatou na tuky, s nízkým obsahem sacharidů a se štědrým množstvím bílkovin. I přes obsah tuku se arašídy a arašídová mouka nachází jako vítaná potravina v některých dietách. Mají sice více tuků, ale velice rychle zasytí, a proto jich stačí ke konzumaci velmi malé množství.

Arašídová mouka se získává rozemletím opečených semen podzemnice olejné, které jsou oblíbené pro svou chuť a výborné nutriční vlastnosti. Mouku si lze zakoupit v prodejnách a e-shopech se zdravou výživou anebo si ji z oříšků vyrobit doma. Mouka má podobně jako celé arašídy trochu mastnou, ale velice jemnou a příjemnou chuť.

arašídy
Arašídy. Zdroj foto: Pixabay

O arašídech

Arašídy jsou luštěninou, přestože jsou v prodeji označované jako oříšky. Pocházejí z Jižní Ameriky. Běžně jsou nabízené v sortimentu se sušeným ovocem, vlašskými ořechy, lískovými oříšky a mandlemi. Arašídy mají tu zvláštnost, že rostou pod zemí. Oplodněné květy na šlahounech se stočí směrem k půdě, až se dostanou dovnitř a tam začnou tvořit své plody.

Nejvíce arašídů se vyprodukuje v Číně, Indii, Spojených státech a top kvalitu představují arašídy z Izraele.

Na trhu se arašídy kupují se skořápkou, nebo bez, přírodní i pražené, slané i nesolené, a dokonce i sladké. Jsou vhodnou svačinkou. Kromě arašídové mouky se prodává také arašídové máslo a olej.

Charakteristika produktů

Arašídy jsou bohaté na prospěšné látky. Obsahují řadu minerálů a vitamínů, bílkovin a vlákniny. Mají příznivé účinky na srdce, snižují hladinu cholesterolu a jsou zdrojem antioxidantů, včetně kyseliny olejové a vitamínu E, které jsou důležité pro zdraví pokožky a vlasů.

Jak se získává mouka

Po pečlivém pročištění semen a pražení se ze získané mouky odstraňuje část mastnoty, protože to zlepší chuť výsledného produktu. Mouku si lze připravit i doma z nesolených pražených arašídů bez skořápek a bez slupek za pomoci mixéru.

K TÉMATUAnanas jako sladký spalovač tuků. A dokáže mnohem víc

100 gramů arašídové mouky má 564 kcal. Obsahuje také železo, vápník, draslík, mangan, niacin, vitamín E, B6.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Podle statistik nejen u nás, ale i v Evropě, žije každé desáté dítě v nové rodině, kde je pouze jeden rodič jejich vlastní. Často tam žijí s nevlastními sourozenci, nebo se s nimi setkávají v rámci různých programů a dohod rozvedených rodičů o víkendech, prázdninách či svátcích. Společné soužití takové rodiny není zpočátku vůbec jednoduché.
Je tomu už dvacet let, co byla v Česku uvedená premiéra prvního dílu nejslavnější čarodějnické ságy na světě. Snímek Harry Potter a Kámen mudrců bořil rekordy v návštěvnosti českých kin, a nejinak tomu bylo i při dalších dílech, které tvůrci natočili.
Dům, do kterého je vidět téměř ze všech stran. Skleněný dům se poprvé objevil v roce 1949. Slavnou stavbu navrhl americký architekt Philip Johnson, získala jméno Glass House a stojí na Ponus Ridge Road v Connecticutu. Její vzhled inspiruje dodnes stavby po celém světě. Myšlenka otevřeného domu s prostým tvarem nabízí skutečně raritní bydlení, a jeho hlavním rysem je jednoduchost a minimalismus. A samozřejmě také dokonalý výhled do zahrady kolem, ale i mnohem dál. Prosklený dům si můžete nechat postavit i vy.
Docílit toho, aby záhony nebo okenní parapety zely všemi barvami i během zimy, je poněkud složité. Tedy, to si alespoň zahrádkáři a pěstitelé pokojových rostlin myslí. Ve skutečnosti však existují druhy rostlin, které lze pěstovat i během zimy a které dokonce i v chladných ročních obdobích pučí do všech barev duhy. A jednou z nich je brambořík.
Zhubnout kilogramy, které si možná nesete s sebou od Vánoc nebo z prožité dovolené, jež se nesla ve znamení ochutnávání tamních pokrmů - to je cíl mnoha žen. Odborníci na hubnutí se však shodují na tom, že klíčem k úspěchu je z většiny správné stravování. Do svého jídelníčku proto zařaďte spoustu zeleniny. Mnohé druhy vaši snahu velkou měrou podpoří.

Nepřehlédněte

Milování většina z nás vnímá jako jednu z nejpříjemnějších věcí na světě. Jde o romantické souznění dvou duší. O fyzický i psychický požitek, který zpravidla popisujeme pozitivně. Najdou se mezi námi ale tací, kteří se na sex rozhodně nedívají tak toužebně, jako většina ostatních. Ba naopak, tihle lidé mají ze sexu strach.
Brouzdáte po Netflixu nebo HBO GO a nevíte, co si pustit? Připravili jsme si pro vás TOP 5 seriálů, které byste si určitě neměla nechat ujít. Na své si přijdou romantické duše, milovnice napětí a dramatu a také ty ženy, které se chtějí zasmát a zkrátka žasnout.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek