Úterý , 07. 02. 2023

Veronika

Arašídová mouka: mírně tučná mouka, ale bohatá na bílkoviny

Arašídová mouka je alternativou k pšeničné mouce. Její výhodou je nulový obsah lepku. Doporučuje se sportovcům a veganům pro vysoký obsah bílkovin.

Arašídy jsou potravinou bohatou na tuky, s nízkým obsahem sacharidů a se štědrým množstvím bílkovin. I přes obsah tuku se arašídy a arašídová mouka nachází jako vítaná potravina v některých dietách. Mají sice více tuků, ale velice rychle zasytí, a proto jich stačí ke konzumaci velmi malé množství.

Arašídová mouka se získává rozemletím opečených semen podzemnice olejné, které jsou oblíbené pro svou chuť a výborné nutriční vlastnosti. Mouku si lze zakoupit v prodejnách a e-shopech se zdravou výživou anebo si ji z oříšků vyrobit doma. Mouka má podobně jako celé arašídy trochu mastnou, ale velice jemnou a příjemnou chuť.

arašídy
Arašídy. Zdroj foto: Pixabay

O arašídech

Arašídy jsou luštěninou, přestože jsou v prodeji označované jako oříšky. Pocházejí z Jižní Ameriky. Běžně jsou nabízené v sortimentu se sušeným ovocem, vlašskými ořechy, lískovými oříšky a mandlemi. Arašídy mají tu zvláštnost, že rostou pod zemí. Oplodněné květy na šlahounech se stočí směrem k půdě, až se dostanou dovnitř a tam začnou tvořit své plody.

Nejvíce arašídů se vyprodukuje v Číně, Indii, Spojených státech a top kvalitu představují arašídy z Izraele.

Na trhu se arašídy kupují se skořápkou, nebo bez, přírodní i pražené, slané i nesolené, a dokonce i sladké. Jsou vhodnou svačinkou. Kromě arašídové mouky se prodává také arašídové máslo a olej.

Charakteristika produktů

Arašídy jsou bohaté na prospěšné látky. Obsahují řadu minerálů a vitamínů, bílkovin a vlákniny. Mají příznivé účinky na srdce, snižují hladinu cholesterolu a jsou zdrojem antioxidantů, včetně kyseliny olejové a vitamínu E, které jsou důležité pro zdraví pokožky a vlasů.

Jak se získává mouka

Po pečlivém pročištění semen a pražení se ze získané mouky odstraňuje část mastnoty, protože to zlepší chuť výsledného produktu. Mouku si lze připravit i doma z nesolených pražených arašídů bez skořápek a bez slupek za pomoci mixéru.

K TÉMATU  Domácí vafle, za které vás budou všichni milovat. Dopřejte si sladkou snídani nebo svačinku

100 gramů arašídové mouky má 564 kcal. Obsahuje také železo, vápník, draslík, mangan, niacin, vitamín E, B6.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vytřete návštěvě zrak, až ji usadíte na originální zahradní posezení. Venkovní nábytek z palet má tu výhodu, že si ho můžete poskládat podle sebe jako lego. Palety mají přirozeně svůj daný tvar, ten je ale možné půlit nebo jinak upravovat. Rohová sedačka se stolkem na kolečkách vypadá skvěle. Stačí vše natřít barvou podle vaší chuti a opatřit matrací a polštářky.
Děti potřebují mámu i tátu, o tom není pochyb. Ale jak dlouho? Do šesti až osmi let. Snažíme se je vychovávat podle našich představ, zajetých pravidel a mustrů, které nám předávali naši rodiče, aniž bychom si uvědomovali, že tím dětem akorát děláme ze života guláš a prodlužujeme dobu, kdy si na věci stejně přijdou sami. Není lehké přestat být takovým rodičem. Ale jde to. Nevěříte? My vám to dokážeme.
Některé z nás se při pojmech „povinné ručení“ a „havarijní pojištění“ jen zatočí hlava při představě, že bychom si jej měly sjednávat samy. Návštěva pojišťoven, porovnání, co nám na přepážkách bylo nabídnuto, ale hlavně: pamatovat si údaje o našem autě. Jenže takto už to dávno neprobíhá! Dnes se pojistíte online, z pohodlí domova. Potřebovat budete jen osobní doklady, velký technický průkaz a několik minut svého času.
Jógu zná v dnešní době snad každý a vysoké procento z nás jí doma nebo v tělocvičně dokonce cvičí. Tato relaxační cvičení se vždy provádějí zpomaleně a využívají všech svalů v těle. Jóga má díky tomu skvělé zpevňující a detoxikační vlastnosti. Není sice na hubnutí tak efektivní jako aerobik, nicméně je to velice funkční způsob, jak formovat své tělo. Pokud jógu milujete nebo s ní teprve začínáte, určitě se seznamte se 7 pozicemi, které tvoří samotný základ jógy a pro vaše tělo dokáží vykonat zázraky!
Jde na vás nachlazení a potřebujete se ho rychle zbavit? Přepadla vás velká rýma, pociťujete bolest hlavy a cítíte se slabí? V dnešním článku vám prozradím, jak z toho vyváznout co nejrychleji! Zároveň vám povím, jak tomu předejít. Takže pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli informace, které vám budou přínosné.

Nepřehlédněte

Střelci, jakožto jedno z ohnivých znamení, dokáží být neuvěřitelně spontánní a jsou to právě oni, kteří vám bez obalu řeknou naprosto vše, ať se vám to líbí či nikoliv. Oni věci nefiltrují. Se Střelci bývá velká zábava, často jsou proto obklopeni hromadou lidí a přátel. Mají nadstandardní konverzační schopnosti a své okolí umí vysoce zaujmout a inspirovat, aby žili svůj nejlepší možný život.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek