Pondělí , 30. 01. 2023

Robin

Lékárnička na dovolenou. Lepší být připraven, než překvapen

Nic nedokáže pokazit dovolenou tak jako špatné počasí a zdravotní obtíže. S počasím sice vy sami nic neuděláte, ale před zdravotními neduhy se můžete chránit tím, že si pečlivě sbalíte s sebou na dovolenou také lékárničku. V zahraničí se totiž léky první pomoci shání obtížněji.
lékárnička
Štěstí přeje připraveným.

07. 04. 2022

Záleží hodně na tom, kam vlastně jedete, ale pokud se vydáváte s rodinkou k moři, měli byste s sebou mít všechno, a proto je dobré předvídat. Lékárnička by tedy měla obsahovat všechny léky, které vás zachrání. Určitě nechcete celou dovolenou proležet na hotelovém pokoji.

Léky, které užíváte pravidelně

Pokud užíváte nějaké léky pravidelně a zvláště, pokud jde o léky na předpis, ty si sbalte jako první. Myslíte si, že na něco takového ani nelze zapomenout? Možná byste se divili, ale opravdu to jde. Mnoho lidí totiž balí věci až na poslední chvíli, takže se snadno stane, že něco přehlédnete. Bez těchto léků ale budete jen stěží fungovat. Takže všechny takové prášky, které berete normálně, si nachystejte ke kufru nebo do něj jako první.

Proti bolesti, teplotě i nachlazení

I když jedete do tepla k moři, může se stát, že někdo onemocní, bude mít teplotu nebo ho začne bolet v krku. Zvláště nebezpečné jsou přechody mezi klimatizovanými místnostmi a teplým venkovním vzduchem. Proto s sebou do cestovní lékárničky nikdy nezapomeňte přibalit volně prodejné léky na horečku, bolest a určitě se vám bude hodit i sprej proti rýmě, stejně tak jako pastilky na bolest v krku.

zranění
Děti se na dovolené každou chvíli odřou nebo jinak zraní.

Vybírejte léky s obsahem paracetamolu a ibuprofenu, pokud máte malé děti, myslete i na ně a přibalte i léky tohoto typu určené pro ty nejmenší. Na horečku je pak nejlepší nasadit okamžitě léky s paracetamolem, jestliže vás potrápí bolest nebo nějaký zánět, jsou vhodné léky s ibuprofenem. Jde o základní léky, které vám nikdy na cestách nesmí chybět.

Na alergické reakce

Pokud je člověk alergik, své léky na alergii by rozhodně neměl zapomenout. Ovšem i když běžně alergií netrpíte, mohou se vám hodit léky na snížení alergické reakce. Tu můžete dostat například po bodnutí nějakým hmyzem.

K TÉMATU  Mami, bolí mě břicho, nemůžu do školy. Jak poznat a reagovat na vypočítavou lež dětí

Antihistaminika v tabletách jsou i volně prodejná, takže si je určitě pořiďte a lékárnička je unese. Stejně tak je dobré mít s sebou nějaký gel či mast na kožní vyrážky, popáleniny a chladivý gel po bodnutí hmyzem. Uleví se vám okamžitě, když vás například poštípou komáři nebo bodne včela.

Na zažívací obtíže

Pokud víte, že někomu z vaší osádky bývá často v cestovních prostředcích špatně, je nutné vzít si Kinedryl. Jde o lék, který vás vždy zachrání, nejčastěji pak bývá zle v autě či v autobuse dětem, tento lék mohou užívat děti i dospělí. Funguje ale i třeba při cestách lodí, což oceníte, když si budete chtít zajet třeba na celodenní plavbu. Nejen nevolnosti vás ale mohou zaskočit. Změna prostředí v mnohých vyvolá zácpu, což je velice nepříjemné.

Zvláště když máte předplacenou polopenzi a všude na vás čekají nejrůznější dobroty. Je třeba se vyprázdnit, ale co když to nejde? Určitě mějte s sebou také léky na zácpu, než se po příjezdu totiž na toaletu dostanete, může to trvat i několik dní a divili byste se, kolik lidí má s touto změnou potíže.

Pokud jedete do exotických destinací, může vás naopak ohrozit i průjem. I tohle je velmi nemilá situace, a i v tomto případě je nutné mít s sebou léky, které vám pomohou. Můžete si vzít třeba klasické černé uhlí, které působí velmi rychle a jistě vás zachrání od sezení na záchodě.

Na úrazy i spáleniny od sluníčka

V neposlední řadě by lékárnička na dovolenou měla obsahovat náplasti, dezinfekci, obvaz a pružné obinadlo. Nikdy nevíte, kde se odřete, děti mohou upadnout. Jako první pomoc je nutné ránu vydezinfikovat a samozřejmě zalepit či obvázat. Do lékárničky pak také dejte nůžky a pinzetu. Pinzeta a dezinfekce se vám pak budou hodit, když budete potřebovat vyndat i klíště.

spálení
Na dovolené se nejčastěji spálíme na sluníčku.

No a v létě je nutné počítat i s ochranou proti sluníčku. Kromě klasických opalovacích krémů nezapomeňte sbalit také Panthenol. Je k dostání jako krém, gel i pěna a v případě, že se přece jen spálíte od sluníčka, okamžitě vám uleví a rychleji se zahojíte.

K TÉMATU  Sluníčko a spálená pleť. Osvědčené domácí přípravky, které pomohou s ošetřením pokožky

Samozřejmě v nejlepším případě vám bude lékárnička celou dobu ležet netknutá na hotelovém pokoji. Užijte si dovolenou bez nehod a nemocí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Dovolená s domácími mazlíčky nebo bez nich. Zbytečně je nestresujte

Dovolená s partnerem. Jak se během ní nepohádat a vrátit se domů v klidu

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dubaj je druhý největší ze sedmi arabských emirátů. Rozhodně je však nejnavštěvovanější a pro turisty nejatraktivnější. Chcete vědět proč? Níže najdete důvody, proč byste měli Dubaj navštívit.
Časy, kdy stačilo hodit do automatu na kávu desetikorunu a člověk se spokojil s "tmavě hnědou tekutinou", jsou už dávno pryč. Podávání i pití kávy se v České republice výrazně proměnilo. Klasického "turka" či instantní kávu už najdete v málokteré kavárně. V supermarketech vás regály s kávou lákají všemi směry: zrnková, mletá, kapsle… Nemůžete se rozhodnut? Přečtěte si našich 6 tipů a budete mít jasno, jak si vybrat a hlavně vychutnat dobrou kávu.
Mnozí lidé si neustále stěžují na nízké mzdy, avšak nejsou ochotni investovat do dalšího vzdělávání, což je pak limituje na trhu práce. Nemohou se uplatnit, případně dělají zaměstnání, které jim nepřináší zajímavé finanční ohodnocení. Nemluvě o tom, že jsou v práci často nešťastní, protože je zkrátka nebaví a stresuje. Přitom stačí relativně málo – najít si vhodný kurz. Za pár měsíců se pak lze ucházet o nové zaměstnání, které jim bude více vyhovovat.
Svou domácnost je možné zútulnit příjemnými pokojovými rostlinami, které nemají jen estetickou funkci, ale také řadu jiných schopností, jež nám mohou přijít vhod. Předně se pyšní schopností čistit vzduch v domácnosti. Jiné zase přináší do domu peníze a hojnost. Pozastavme se právě nad druhými zmíněnými a prozraďme si, kterými vyplnit prázdné rohy v interiéru.
I v dnešní době, kdy se výrobci elektroniky předhánějí, co všechno jejich nové chytré hodinky neumějí, existuje velké množství lidí, kteří nejvíce ocení jednoduché a elegantní ručičkové hodinky. Navíc jen jednoduché hodinky se hodí třeba k obleku nebo do divadla, takže by neměly chybět žádnému muži.

Nepřehlédněte

Dřímají vám pod polštářem dlouho střádané úspory? Možná vás denně provází strach z toho, že na dveře vaší domácnosti zaklepe neovladatelná inflace a všechny vám je sebere. Jelikož tento finanční jev začíná vystrkovat své růžky, je zapotřebí se zamyslet nad investováním. Pokud nemáte naspořeny miliony, je pro vás tou nejlepší cestou zlato – tedy investiční zlato.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek