Neděle , 03. 07. 2022

Radomír

Děti a televize. Jak dlouho a jak často ji mají sledovat?

Jak dlouho mohou děti sledovat denně televizi? Záleží na věku nebo ne? Může sledování některých programů poškodit jejich zdraví?
děti a televize
Děti a televize - prospívá nebo škodí? (zdroj foto: www.123rf.com)

12. 11. 2020

Všechno má svůj čas. Pohádka i Kobra 11

Pamatuji se na syna jedné kamarádky, kterého otec ve dnech, kdy ho měl v péči, nechával sledovat televizi do pozdních večerních hodin. „Krváky“ jako Kobra 11 byly pro čtyřletého chlapce běžným programem. Brzy však byly běžné také noční děsy. A následovala nutná psychoterapie. Děti a televize zkrátka nejsou vždy dobrá dvojka.

Ne každé dítě musí skončit u psychologa kvůli sledování televize. Řada odborníků však potvrzuje, že pro děti do dvou let není sledování televize vhodné vůbec a pro starší děti je třeba omezit jak čas, tak program, na který se dítě dívá.

Poruchy pozornosti, obezita, nedostatečný rozvoj řeči

Prof. MUDr. Vladimír Mihál, CSc., uvádí: „Média mohou ovlivnit i rozvoj řeči, schopnost pozornosti (porucha pozornosti doprovázená hyperaktivitou), kvalitu spánku a koncentraci dítěte ve škole. Mnoho času stráveného před obrazovkou má rovněž souvislost s narůstající agresivitou a velkou mírou se podílí i na pandemii obezity.“

Mnoho rodičů, zvláště matek, přiznává, že zapnout dítěti televizi je pro ně určitá forma odpočinku. Nemusejí se dítěti věnovat, odpovídat na jeho zvídavé otázky a mají čas na jinou činnost nebo na svou relaxaci. To se však může v budoucnu vymstít.   

Je prokázáno, že děti sledující televizi mají horší slovní zásobu. Mnohem častější jsou také logopedické poruchy. Před třiceti lety měla poruchy řeči v ČR pouze 4 % dětí v předškolním věku. Během deseti let stouplo procento na 25. Podle logopedů je příčinou především málo aktivní komunikace mezi rodiči a dětmi.

Napodobování televizních hrdinů může vést k agresivitě

Všichni víme, že mláďata se učí především napodobováním dospělých. Všimněte si, jak batole drží jakýkoli předmět u ucha a něco do něj brouká. Myslíte si, jak je to úsměvné. Ale ve skutečnosti to vypovídá o tom, že jeho rodiče velmi často telefonují. Dítě dokonce dokáže napodobit tón a frekvenci řeči rodiče.

K TÉMATUPět receptů na zdravé dobroty ke sledování televize. Mlsat můžete i bez výčitek

Stejné je to s televizními programy. V mnoha seriálech pro děti jsou „akční hrdinové“, kteří vítězí nad zápornými postavami. Ale poznají děti, kdo je opravdový „záporák“ a který z hrdinů je ten kladný? A dokážou rozpoznat, na koho násilí užít a na koho ne? Není tomu tak.

Podle výzkumů se u dětí sledujících takové programy může rychle vyvinout agresivní chování. A dospělí pak jen přemýšlejí, kdeže to ten jejich chlapec vzal, že kopal do kamaráda ve školce. Násilný děj na obrazovce může malé dítě i vyděsit. Následky v podobě psychických problémů jsou pak nasnadě.

Děti a televize: Nebezpečí reklamních sdělení

V zákoně o regulaci reklamy je mj. uvedeno, že reklama nesmí, pokud jde o osoby mladší 18 let, podporovat chování ohrožující jejich zdraví, psychický nebo morální vývoj a využívat jejich zvláštní důvěry vůči jejich rodičům nebo zákonným zástupcům nebo jiným osobám.

Přesto je tento zákon dnes a denně obcházen a řada rodičů je svědky až záchvatů vzteku svých potomků, kteří vyžadují v obchodech zakoupení výrobku, jehož reklamu zhlédli v televizi. Je totiž prokázáno, že dítě podprahově vnímá i takovou reklamu, kterou v podstatě nesleduje. Stačí, že si hraje před puštěnou televizí.

„Vše, s čím v raném dětství děti přicházejí do styku, se podvědomě stává nedílnou součástí jejich světa. Pokud si např. zvyknou na konkrétní postavičku reklamního maskota, mohou pak v budoucnosti určité zboží vehementně vyžadovat, aniž budou vědět proč,“ říká k tomu psycholožka Eva Labusová.

Dbejte na věk. Neodkládejte děti k televizi. Není chůva

Statistiky uvádějí, že české děti školou povinné tráví asi 25 hodin týdně před obrazovkou, tedy více než 3,5 hodiny denně. Ale to je pouze televize! Většina dětí tráví k tomu čas u počítačových her či u mobilních aplikací.

K TÉMATUŠtíhlé nohy jako ze žurnálu. Jak na ně?

Přitom u předškolních dětí se doporučuje sledování televize maximálně 1 hodinu denně, a nejlepší je rozdělení na více intervalů. Například po příchodu domů z procházky, ze školky, a potom večerníček.  U starších dětí by to mělo být maximálně dvě hodiny denně. Ani když jste sebevíce unavené, neodkládejte děti k televizi proto, abyste si odpočinuly.

Televize v roli chůvy se prostě neosvědčila. Raději se naučte dodržovat jasný řád. Když půjdou děti včas a klidné spát, budete mít pro sebe celý večer. A navíc, za pár let vyrostou a pak už nebudete mít možnost ovlivnit jejich pohled na svět. Nyní potřebují vaši pozornost a tu televize prostě nenahradí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Počítačové hry pro děti. Nestavte se k nim negativně. Nebojte se školy hrou, zapojte se s nimi

Sešívané rodiny. Moje děti, tvoje děti a možná i naše děti. S jakými problémy musíte počítat?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Je možné, že jste o chitosanu ještě nikdy neslyšeli, a není se přitom čemu divit. Poměrně nový hit v péči o zdraví okouzlil davy lidí po celém světě. Tento doplněk stravy slibuje, že učiní takové změny v organismu, že se po jeho užívání téměř nepoznáte. V čem tedy chitosan učaroval těm, kteří ho používají?
Příroda se po zimě pomalu probouzí ze spánku. To samé platí také o našem těle, které v chladných měsících fungovalo v trochu jiném režimu. A právě teď, kdy jaro začíná nabírat na síle, je ten správný čas nastartovat očistu organismu a dopřát si svěží probuzení. Jednou z možností je detox jednotlivých orgánů, které zkrátka pro zdravé tělo i mysl musí šlapat jak hodinky. Pojďme se společně mrknout na podrobnosti.
Docílit toho, aby záhony nebo okenní parapety zely všemi barvami i během zimy, je poněkud složité. Tedy, to si alespoň zahrádkáři a pěstitelé pokojových rostlin myslí. Ve skutečnosti však existují druhy rostlin, které lze pěstovat i během zimy a které dokonce i v chladných ročních obdobích pučí do všech barev duhy. A jednou z nich je brambořík.
Zařizujete si novou kuchyň a přišlo na výběr osvětlení? Máme pro vás pár tipů, jak ho vybrat, abyste se tam cítili příjemně a taky bezpečně. Přeci jen jde o místo, kde se používají nože a další náčiní, u kterého je třeba dbát opatrnosti.
V prvé řadě je nutno říci, že správný přístup ke svatbě nehledě na všechny trendy a doporučení je následující: udělejte to tak, jak chcete vy. Abyste však pochopili, co si přesně přejete, musíte to zjistit, ale jak? Na internetu je spousta informací a je těžké se v nich orientovat.
Každá z nás chce být krásná. Ale je nutné být krásná za každou cenu? V případě prodlužování vašich vlastních řas těmi umělými rozhodně platí, že zdraví je důležitější. Jaká vám kvůli umělým řasám hrozí rizika? A čím můžete umělé prodlužování nahradit?

Nepřehlédněte

Tato žena se jmenuje Lauren Bruzzone, a pochází z New Yorku. Její tréninkový partner ji zachytil při cvičení. Nebylo by na tom nic divného, kromě toho, že je jí 72 let! Její trénink je skutečně ukázkový, a dokazuje, co všechno je možné i v pokročilém věku! Jak sama říká, zkoušejte věci, a dávejte jim šanci! Nevzdávejte se, a nenechte se ovlivnit lidmi, kteří říkají, že to nejde.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek