Domů » Rodina » Děti a televize. Jak dlouho a jak často ji mají sledovat?
Rodina Životní styl

Děti a televize. Jak dlouho a jak často ji mají sledovat?

děti a televize
Děti a televize - prospívá nebo škodí? (zdroj foto: www.123rf.com)
Jak dlouho mohou děti sledovat denně televizi? Záleží na věku nebo ne? Může sledování některých programů poškodit jejich zdraví?

Všechno má svůj čas. Pohádka i Kobra 11

Pamatuji se na syna jedné kamarádky, kterého otec ve dnech, kdy ho měl v péči, nechával sledovat televizi do pozdních večerních hodin. „Krváky“ jako Kobra 11 byly pro čtyřletého chlapce běžným programem. Brzy však byly běžné také noční děsy. A následovala nutná psychoterapie. Děti a televize zkrátka nejsou vždy dobrá dvojka.

Ne každé dítě musí skončit u psychologa kvůli sledování televize. Řada odborníků však potvrzuje, že pro děti do dvou let není sledování televize vhodné vůbec a pro starší děti je třeba omezit jak čas, tak program, na který se dítě dívá.

Poruchy pozornosti, obezita, nedostatečný rozvoj řeči

Prof. MUDr. Vladimír Mihál, CSc., uvádí: „Média mohou ovlivnit i rozvoj řeči, schopnost pozornosti (porucha pozornosti doprovázená hyperaktivitou), kvalitu spánku a koncentraci dítěte ve škole. Mnoho času stráveného před obrazovkou má rovněž souvislost s narůstající agresivitou a velkou mírou se podílí i na pandemii obezity.“

Mnoho rodičů, zvláště matek, přiznává, že zapnout dítěti televizi je pro ně určitá forma odpočinku. Nemusejí se dítěti věnovat, odpovídat na jeho zvídavé otázky a mají čas na jinou činnost nebo na svou relaxaci. To se však může v budoucnu vymstít.   

Je prokázáno, že děti sledující televizi mají horší slovní zásobu. Mnohem častější jsou také logopedické poruchy. Před třiceti lety měla poruchy řeči v ČR pouze 4 % dětí v předškolním věku. Během deseti let stouplo procento na 25. Podle logopedů je příčinou především málo aktivní komunikace mezi rodiči a dětmi.

Napodobování televizních hrdinů může vést k agresivitě

Všichni víme, že mláďata se učí především napodobováním dospělých. Všimněte si, jak batole drží jakýkoli předmět u ucha a něco do něj brouká. Myslíte si, jak je to úsměvné. Ale ve skutečnosti to vypovídá o tom, že jeho rodiče velmi často telefonují. Dítě dokonce dokáže napodobit tón a frekvenci řeči rodiče.

Stejné je to s televizními programy. V mnoha seriálech pro děti jsou „akční hrdinové“, kteří vítězí nad zápornými postavami. Ale poznají děti, kdo je opravdový „záporák“ a který z hrdinů je ten kladný? A dokážou rozpoznat, na koho násilí užít a na koho ne? Není tomu tak.

Podle výzkumů se u dětí sledujících takové programy může rychle vyvinout agresivní chování. A dospělí pak jen přemýšlejí, kdeže to ten jejich chlapec vzal, že kopal do kamaráda ve školce. Násilný děj na obrazovce může malé dítě i vyděsit. Následky v podobě psychických problémů jsou pak nasnadě.

Děti a televize: Nebezpečí reklamních sdělení

V zákoně o regulaci reklamy je mj. uvedeno, že reklama nesmí, pokud jde o osoby mladší 18 let, podporovat chování ohrožující jejich zdraví, psychický nebo morální vývoj a využívat jejich zvláštní důvěry vůči jejich rodičům nebo zákonným zástupcům nebo jiným osobám.

Přesto je tento zákon dnes a denně obcházen a řada rodičů je svědky až záchvatů vzteku svých potomků, kteří vyžadují v obchodech zakoupení výrobku, jehož reklamu zhlédli v televizi. Je totiž prokázáno, že dítě podprahově vnímá i takovou reklamu, kterou v podstatě nesleduje. Stačí, že si hraje před puštěnou televizí.

„Vše, s čím v raném dětství děti přicházejí do styku, se podvědomě stává nedílnou součástí jejich světa. Pokud si např. zvyknou na konkrétní postavičku reklamního maskota, mohou pak v budoucnosti určité zboží vehementně vyžadovat, aniž budou vědět proč,“ říká k tomu psycholožka Eva Labusová.

Dbejte na věk. Neodkládejte děti k televizi. Není chůva

Statistiky uvádějí, že české děti školou povinné tráví asi 25 hodin týdně před obrazovkou, tedy více než 3,5 hodiny denně. Ale to je pouze televize! Většina dětí tráví k tomu čas u počítačových her či u mobilních aplikací.

Přitom u předškolních dětí se doporučuje sledování televize maximálně 1 hodinu denně, a nejlepší je rozdělení na více intervalů. Například po příchodu domů z procházky, ze školky, a potom večerníček.  U starších dětí by to mělo být maximálně dvě hodiny denně. Ani když jste sebevíce unavené, neodkládejte děti k televizi proto, abyste si odpočinuly.

Televize v roli chůvy se prostě neosvědčila. Raději se naučte dodržovat jasný řád. Když půjdou děti včas a klidné spát, budete mít pro sebe celý večer. A navíc, za pár let vyrostou a pak už nebudete mít možnost ovlivnit jejich pohled na svět. Nyní potřebují vaši pozornost a tu televize prostě nenahradí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Počítačové hry pro děti. Nestavte se k nim negativně. Nebojte se školy hrou, zapojte se s nimi

Sešívané rodiny. Moje děti, tvoje děti a možná i naše děti. S jakými problémy musíte počítat?

Jindra Svitáková

Redaktorka, spisovatelka. Zajímá se o literaturu, film a českou historii. Ráda píše o vaření, domácí kosmetice, rodinném životě, vztazích a vícegeneračním soužití. Je autorkou několika výstav na téma české historie a knih z oblasti literatury faktu. Publikuje také v oblasti dětské literatury.

Napište komentář

Klikněte pro napsání komentáře