Pondělí , 15. 07. 2024

Jindřich

Milovaná Dana Medřická: Ikona českého filmu by dnes oslavila narozeniny

Dana Medřická, jedna z nejoblíbenějších a nejznámějších českých hereček, by dnes oslavila 104. narozeniny. Připomeňme si její fascinující život a kariéru, která ovlivnila celé generace diváků. Od významných rolí na prknech Národního divadla až po populární postavy v televizních seriálech – Dana Medřická zůstává stálou součástí české kulturní historie.
Medřická
Dana Medřická, významná česká herečka, by dnes oslavila narozeniny.

11. 07. 2024

11. 07. 2024

Dana Medřická a její začátky

Dana Medřická toužila stát se herečkou již od své první návštěvy divadla v šesti letech. Přísný otec jí nedovolil jít na konzervatoř v patnácti, a tak nejprve odmaturovala na gymnáziu. Studium na konzervatoři nedokončila a na jaře 1940 nastoupila do svého prvního angažmá v Brně. Režisér Jaroslav Kvapil ji doporučil jako „novou naději českého divadla“.

Kariérní růst

Její další kroky vedly do Plzně a před koncem války do Prahy. První velký úspěch přišel s rolí Slávky Hlubinové ve Šrámkově Měsíci nad řekou, kterou hrála na jevištích v Plzni i Praze. Nejvíce zazářila v filmové adaptaci Václava Kršky z roku 1953.

Divadelní působení

Na scéně Městských divadel pražských v letech 1954–1959 a Národního divadla 1959–1983 vytvořila desítky různorodých ženských postav. Její interpretace byly neokázalé a schopné vystihnout komické i tragikomické charaktery. K jejím významným rolím patřila Blanche v Tramvaji do stanice Touha T. Williamse, titulní role v Brechtově Matce Kuráži, a především Erži Orbánová v Kočičí hře maďarského autora Istvána Örkényho. Kočičí hra se díky jejímu mistrovskému výkonu stala nejúspěšnější hrou v historii Národního divadla s 403 reprízami.

Film a televize

Dana Medřická dávala vždy přednost divadlu před filmem, přesto vytvořila na pět desítek filmových rolí. Málokdo z režisérů jí nabídl roli odpovídající jejímu talentu, a tak její Slávka Hlubinová zůstala vrcholem jejího filmového umění. Na televizní obrazovce se objevila v seriálech jako Taková normální rodinka, F. L. Věk a Nemocnice na kraji města. Nezapomenutelným zůstává její herecký výkon ve dvojici s Karlem Högerem v dramatu Romeo a Julie na konci listopadu.

Osobní život

V roce 1979 zemřel její celoživotní partner Václav Vydra mladší, se kterým žila od roku 1945 a vychovávala syna Václava Vydru nejmladšího. Všechny své role brala vážně a zodpovědně, a to jak na jevišti, tak v osobním životě. Jejímu pozdějšímu vztahu se Španělem Artemiem, který trval jen něco přes rok, nebylo dopřáno mnoho času.

Poslední období

Dana Medřická byla hospitalizována se srdečním infarktem, na jehož následky zemřela 21. ledna 1983. V době její smrti byl právě roztočen seriál My všichni školou povinní, kde měla hrát jednu z hlavních rolí.

K TÉMATU  Zemřela herečka Hana Brejchová, hvězda filmu Miloše Formana. Její sestra Jana o smrti neví

MOHLO BY SE VÁM HODIT

Petr Kotvald slaví 65. narozeniny

Helena Růžičková by dnes oslavila 88. narozeniny

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Handmade věci se z hlediska popularity už několik let drží na samém vrcholku. A ostatně se není čemu divit. Jsou totiž osobité, originální, odlišné od ostatních a jedinečné v každém detailu. Dnes si doma můžete vyrobit snad už cokoliv - od dekorací až po kosmetiku. My se ale v tomto článku budeme zabývat tím, jak si vyrobit vlastní parfém. Pojďme na to!
Když jsem četla na internetu nebo v časopisech o ženách, co je muž bil a léta týral, říkala jsem si, jak je možné, že ty ženy dávno neutekly. Jak si mohly všechno nechat líbit? Myslela jsem si, že to není normální, že je jasné, že každá týraná žena by měla od partnera odejít a žít sama.
Pokud sledujete televizní pořady, pak jistě znáte reklamní spot, ve kterém se hádá, jestli daný člověk trpí lupy nebo seboreou. V obou případech mluvíme o problémech, které umí člověka potrápit. A v obou případech mluvíme o potíži, která se projevuje svěděním pokožky hlavy. Že vás taky svědění pokožky trápí? Pak je načase zjistit, jestli je vaším problémem právě seborea nebo klasické lupy.
Podívejte se, jak vytvořit překrásné bronzově třpytivé a neutrální kouřové oční stíny. Jejich barevný tón funguje s jakýmkoli odstínem pleti! Ideální na večírek, do divadla nebo večerní akci.
Jaimie a Dave žijí již několik let v Americe. Oba měli stejný cíl a sen, a to postavit si svůj vlastní dům. Myšlenka hypotéky je nelákala, a tak se rozhodli, že z našetřených peněz zakoupí několik přepravních plechových kontejnerů, přepracují je a doplní dalším recyklovaným materiálem. Výsledek je naprosto famózní. Mladý americký pár dokázal téměř nemožné. Uprostřed přírody postavil dokonalé obydlí, které splňuje veškeré standardy na bydlení. Pojďte se s námi podívat, jak se muži a ženě práce podařila.
Blíží se váš svatební den? Ten je třeba chystat už od chvíle, kdy řeknete při zásnubách své “ano”. Ta nejkrásnější místa na svatbu jsou totiž brzy rezervována. Teprve po rezervaci termínu a místa přichází čas na tvorbu svatebních oznámení. Kdy je poslat a na co si dát pozor?
Bylinková zahrádka v sobě skrývá mnoho kouzla. Kromě toho, že je krásná na pohled, je také zdrojem spousty podmanivých vůní a léčivých účinků pro naše tělo. Jak založit bylinkovou zahrádku, abychom se z ní mohli těšit i několik let? Máme pro vás pár tipů.
Říká se, že ženy jsou v uvažování složité, zatímco muži zůstávají srozumitelní a jednoduší. Co se ale vztahů týká, tak muži a ženy následují trochu rozdílné cesty. To, co muži hledají ve vztahu není to, co by ženy motivovalo, aby do takového vztahu šly. Rozdělují je jejich touhy, mentalita, vášně či úroveň vyjadřování. My vám nyní řekneme, co muži doopravdy očekávají od vztahů se ženami a po čem jejich srdce touží.
Pokud ani nevíte, co to je, nemusíte si s tím vůbec lámat hlavu. Pravdou totiž je, že cascara byla ještě donedávna v celé Evropské unii zakázaná, respektive bylo zakázáno ji prodávat. Přitom jde o velmi zajímavou surovinu, která se používá nejenom při přípravě nápojů, ale například také moučníků.
Nejspíš většina z vás bude mít zprvu představu jakési houby, za kterou bývá kombucha často mylně považována. Ve skutečnosti se jedná o komplex kvasinek a bakterií, který se nechává působit v čaji, aby vznikl požadovaný nápoj. Jeho léčivé účinky vás jistě oslní. A výhodou je, že si ho můžete klidně sami připravit doma. Tak jdete do toho?
Ačkoliv by se mohlo zdát, že se negativita posledních událostí ve světě promítne i do barev kolem nás, opak je pro letošek pravdou. Do módy se totiž dostávají spíš pozitivní naděje na uvolnění a módní scéna tak doplňuje štěstí a hravost, které nám v uplynulých měsících chyběly. Jaké barvy letí na jaře 2021 a jak je využít ve svém oblékání? Přinášíme vám tipy na trendy oblečení a šaty pro plnoštíhlé včetně doplňků.
Milán – mekka módy, kam se dostanete prakticky za pár korun. Dopravu můžete zvolit leteckou, ale ve hře je i jízda osobním autem (vždyť leží sotva 800 kilometrů daleko). Ať už se však do italského města dostanete jakýmkoli způsobem, nezapomeňte zde navštívit řadu nádherných míst. Tahle jsou ta nejdůležitější, abyste skutečně mohli říct, že jste viděli Milán po všech jeho stránkách.

Výběr článků

Milovala cestování, svého manžela Ronyho, a přála si založit rodinu. Byla usměvavou a laskavou ženou, která si užívala život až do doby, kdy jí byla diagnostikována rakovina. Ano, to je Vlaďka, která bohužel svůj boj s nemocí nakonec prohrála.
Váháte nad výběrem postele? Inspirujte se v naší galerii. Spokojený spánek je pro naše tělo velmi důležitý!
V sobotu si dopřejte nějakou aktivitu a pohyb, v neděli potom relaxujte. Co dalšího se objeví o víkendu? Horoskop krásy a duševního zdraví pro vás připravila astroložka Naďa Šmídová.

Nepřehlédněte

Hledáte-li pohodlné a zároveň vysoce módní boty na léto, budou polobotky tím správným řešením i pro vás. Na trhu existuje celá řada trendy polobotek. Pokud nejste zrovna módní guru, nezoufejte! Na následujících řádcích vám prozradíme, jaké modely polobotek vybírat a jak je vhodně kombinovat s oblečením, aby byl váš outfit dokonalý. Čtěte a inspirujte se s námi!
Lidské vztahy jsou složité a jen stěží by se vám povedlo je předem naplánovat. Když s někým chodíte a vztah neklape, obvykle ho prostě ukončíte. V mnoha případech se pak už nemusíte nikdy setkat a za touto kapitolou můžete po čase udělat pomyslnou tečku. Co když to ale nejde?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek