Sobota , 10. 06. 2023

Gita

Naučte se pěstovat pepřovník: rostlinu a zároveň populární koření

Přemýšlíte nad tím, co za rostlinku si vypěstujete? Nechcete nic extrémně náročného, na druhou stranu požadujete, aby byla přínosná a ku prospěchu? Za zvážení stojí pepřovník, což je rostlina, která vám bude plodit vlastní pepř! A jelikož je pepř součástí prakticky jakéhokoli jídla, určitě stojí právě tato rostlina za vyzkoušení. Otázkou ale zůstává, jak na pěstování pepřovníku? Pojďme si záhadu společně rozlousknout!
pepřovník
Jak pěstovat pepřovník? (zdroj foto: www.123rf.com)

19. 01. 2021

Úvodem je však třeba říct, že pepř se označuje za krále mezi kořením. Jen málokdo ví, že toto koření se začalo pěstovat před třemi tisíci lety v Indii. Právě odtud se dál rozšířil do Evropy a stala se z něj surovina naprosto exkluzivní. O tom svědčí i fakt, že se za obyčejné kuličky pepře platilo zlatem.

Když se však pepř rozšířil i dál do světa a stal se součástí prakticky všech kuchyní, lidé se ho naučili pěstovat sami.  

Jak pěstovat pepřovník 

I když se možná z počátku bude jevit pěstování pepřovníku jako velice složité, opravdu tomu tak není. Pepřovník jen vyžaduje několik věcí, které není těžké dodržet.  

Ke svému spokojenému životu potřebuje: 

  • Světlé místo 
  • Teplé místo, kde teplota nespadá pod osmnáct stupňů Celsia 
  • Žádné ostré slunce 
  • Vysokou vlhkost (jak půdní, tak i vzdušnou) 

I když si pepřovník můžete vypěstovat i ze semen, doporučuje se pěstování ze sazenic. Pěstování bude snazší, úspěch pravděpodobnější, navíc to nebude tak dlouho trvat. Sazenice z kelímku, ve kterém jste je pravděpodobně koupili v zahradnictví nebo v hobby marketech, přesaďte do substrátu, který je tvořen rašelinou, zeminou a pískem. Díky složení je substrát kyprý a vzdušný, což pepřovník potřebuje.  

Rostlinku je třeba samozřejmě zalévat. Hojnost zálivky se však odvíjí od ročního období, které zrovna venku panuje. Zatímco v létě se zalévá častěji, jelikož substrát rychleji vysychá, v zimě není tak častá zálivka potřeba.  

Během jara a léta nezapomínejte na hnojení rostliny. Rostlina se zpravidla přihnojuje dvakrát do týdne. Uvidíte, že díky kvalitnímu hnojivu vám pepřovník poroste jedna radost. Jen k němu nezapomeňte přidat oporu. Roste do výšky a mohl by se zlomit.  

Jak sklízet odrůdu 

Jak již bylo zmíněno, díky pepřovníku budete mít o zásobu pepře postaráno. Jenže ti, kteří pepřovník ještě nikdy nepěstovali, pravděpodobně neví, kdy mají sklízet plody nebo jak sklízení probíhá.

K TÉMATU  Dřevěný interiér. Objevte krásu přírodního materiálu uvnitř vašeho domova

Když bobulky pepře zrají, jsou tmavě červené. V této fázi si je můžete nasušit a posléze po sloupnutí vrchní vrstvy budete mít pepř bílý. Když však počkáte, zralé bobulky po usušení budou mít typickou černou barvu.

Pokud jsou bobulky zelené, nachází se teprve ve fázi, kdy začínají zrát. Ovšem i ty je možné sklízet a sušit. Jen vám pepř tak dlouho nevydrží – to je hlavní mínus zeleného pepře.  

Pepř a zdraví 

Většina lidí má pepř spojený s vařením. Tomu se nemůžeme divit, pepř je součástí prakticky všech světových kuchyní a přidává se prakticky do každého pokrmu. Jen málokdo si ale uvědomuje, že pepř má i zdravotní benefity. Je to například přírodní afrodiziakum, jelikož se pyšní stimulačními účinky.

Umí navíc zvednout krevní tlak, podporuje krevní oběh v těle, a tudíž i podporuje lepší vyživování orgánů. Dalším zdravotním benefitem je úleva od špatného trávení a první pomoc při nadýmání. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Masožravky nekoušou! Naučte se je pěstovat díky pár krokům

Česnek už nikdy nebudete muset kupovat. Pěstujte si doma vlastní

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Bydlet v malém příbytku není nic, za co byste se měli stydět. A stejně tak to není žádná nevýhoda. Naopak - čeká vás méně uklizení. Konkrétně utírání prachu, protože se u vás nebude nacházet velké množství nábytku. Tím se takovým pomyslným oslím můstkem dostáváme k jeho zařizování. Abyste nežili v přecpané, kýčovité domácnosti, vyplatí se myslet na několik základních pravidel. 
Také někdy nerozumíte tomu, kde se ve vás vzaly negativní pocity? Jak je možné, že se najednou cítíte špatně a podrážděně? Co kdybych vám prozradila, že za to může dokonce i to, co jíte! Možná je to pro vás novinka. Každopádně pojďme si o tom povědět více. V tomto článku pochopíte, jak je to vůbec možné a jak to můžete změnit k lepšímu. Takže určitě pokračujte ve čtení, aby vaše nálada byla už jen lepší a lepší!
Léto je časem dovolených, ale každá taková sranda něco stojí. Lehké upuštění páry a odjezd ze stereotypního života, nám poskytuje odpočinek a oddech. Jenže kde na něj vzít peníze? Pokud jste letos za dovolenou nechtěně utratili majlant nebo máte tu svou vysněnou teprve před sebou, jistě vám přijdou vhod naše tipy, jak ušetřit na dovolené peníze.
Pocení je zcela běžný jev. A zatímco během zimy mu nevěnujeme prakticky žádnou pozornost, v létě o ni doslova žádá. Zejména v parných horkých dnech nám jeho pach umí znepříjemnit nejeden výlet nebo cestování vlakem či městskou hromadnou dopravou. Věděli jste ale, že pocením vylučujeme veledůležité minerály z těla? 
Stárnutí - fáze života, kterou by ženy nejraději přeskočily. Jenže se jedná o neodvratitelný jev, který k životu zkrátka patří. Proto je důležité se s ním poprat. Pojďme si prozradit několik věcí, s nimiž se stárnutím hravě zatočíte.  
Přírodní prvky v interiéru jsou trendem, který vás může inspirovat. Neopracované dřevo v kombinaci s moderním nábytkem vypadá skvěle. Bříza je jedinečná svojí barvou, a tak jako jiné dřevo, které není opracované, podléhá pomalu zkáze. Je proto potřeba mít k dispozici mladý kmen, který je nutné patřičně vysušit. Povrch se pak natře tixotropním lakem, který břízu v podstatě obalí a uzavře. Na co všechno ji můžete použít?

Nepřehlédněte

Lidé by si vzájemně v nouzi měli pomáhat, i přesto však je na světě mnoho případů, kdy člověku či zvířeti v ohrožení života nikdo pomoc neposkytnul. Doba je čím dál hektičtější a lidé si již méně všímají toho, co se okolo nich děje. Často bývají i lhostejní vůči negativním situacím, do kterých raději nechtějí zasahovat, aby sami nebyli ohroženi.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek