Úterý , 27. 09. 2022

Jonáš

Naučte se pěstovat pepřovník: rostlinu a zároveň populární koření

Přemýšlíte nad tím, co za rostlinku si vypěstujete? Nechcete nic extrémně náročného, na druhou stranu požadujete, aby byla přínosná a ku prospěchu? Za zvážení stojí pepřovník, což je rostlina, která vám bude plodit vlastní pepř! A jelikož je pepř součástí prakticky jakéhokoli jídla, určitě stojí právě tato rostlina za vyzkoušení. Otázkou ale zůstává, jak na pěstování pepřovníku? Pojďme si záhadu společně rozlousknout!
pepřovník
Jak pěstovat pepřovník? (zdroj foto: www.123rf.com)

19. 01. 2021

Úvodem je však třeba říct, že pepř se označuje za krále mezi kořením. Jen málokdo ví, že toto koření se začalo pěstovat před třemi tisíci lety v Indii. Právě odtud se dál rozšířil do Evropy a stala se z něj surovina naprosto exkluzivní. O tom svědčí i fakt, že se za obyčejné kuličky pepře platilo zlatem.

Když se však pepř rozšířil i dál do světa a stal se součástí prakticky všech kuchyní, lidé se ho naučili pěstovat sami.  

Jak pěstovat pepřovník 

I když se možná z počátku bude jevit pěstování pepřovníku jako velice složité, opravdu tomu tak není. Pepřovník jen vyžaduje několik věcí, které není těžké dodržet.  

Ke svému spokojenému životu potřebuje: 

  • Světlé místo 
  • Teplé místo, kde teplota nespadá pod osmnáct stupňů Celsia 
  • Žádné ostré slunce 
  • Vysokou vlhkost (jak půdní, tak i vzdušnou) 

I když si pepřovník můžete vypěstovat i ze semen, doporučuje se pěstování ze sazenic. Pěstování bude snazší, úspěch pravděpodobnější, navíc to nebude tak dlouho trvat. Sazenice z kelímku, ve kterém jste je pravděpodobně koupili v zahradnictví nebo v hobby marketech, přesaďte do substrátu, který je tvořen rašelinou, zeminou a pískem. Díky složení je substrát kyprý a vzdušný, což pepřovník potřebuje.  

Rostlinku je třeba samozřejmě zalévat. Hojnost zálivky se však odvíjí od ročního období, které zrovna venku panuje. Zatímco v létě se zalévá častěji, jelikož substrát rychleji vysychá, v zimě není tak častá zálivka potřeba.  

Během jara a léta nezapomínejte na hnojení rostliny. Rostlina se zpravidla přihnojuje dvakrát do týdne. Uvidíte, že díky kvalitnímu hnojivu vám pepřovník poroste jedna radost. Jen k němu nezapomeňte přidat oporu. Roste do výšky a mohl by se zlomit.  

Jak sklízet odrůdu 

Jak již bylo zmíněno, díky pepřovníku budete mít o zásobu pepře postaráno. Jenže ti, kteří pepřovník ještě nikdy nepěstovali, pravděpodobně neví, kdy mají sklízet plody nebo jak sklízení probíhá.

K TÉMATU  Jak se zbavit mandelinek bez chemie. Zachraňte vaše brambory

Když bobulky pepře zrají, jsou tmavě červené. V této fázi si je můžete nasušit a posléze po sloupnutí vrchní vrstvy budete mít pepř bílý. Když však počkáte, zralé bobulky po usušení budou mít typickou černou barvu.

Pokud jsou bobulky zelené, nachází se teprve ve fázi, kdy začínají zrát. Ovšem i ty je možné sklízet a sušit. Jen vám pepř tak dlouho nevydrží – to je hlavní mínus zeleného pepře.  

Pepř a zdraví 

Většina lidí má pepř spojený s vařením. Tomu se nemůžeme divit, pepř je součástí prakticky všech světových kuchyní a přidává se prakticky do každého pokrmu. Jen málokdo si ale uvědomuje, že pepř má i zdravotní benefity. Je to například přírodní afrodiziakum, jelikož se pyšní stimulačními účinky.

Umí navíc zvednout krevní tlak, podporuje krevní oběh v těle, a tudíž i podporuje lepší vyživování orgánů. Dalším zdravotním benefitem je úleva od špatného trávení a první pomoc při nadýmání. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Masožravky nekoušou! Naučte se je pěstovat díky pár krokům

Česnek už nikdy nebudete muset kupovat. Pěstujte si doma vlastní

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každé znamení zvěrokruhu má své vlastní silné stránky. Ty jsou klíčové pro určení toho, co ženy bude na mužích přitahovat, tedy jaká znamení si budou volit jaké muže. Pokud jste žena nebo muž, vyberte si své znamení a podívejte se na jeho povahové rysy. Následně se dozvíte, jaké typy mužů budou danou ženu přitahovat.
Pojďte se v klidu usadit a kroutit hlavou nad příběhy nešťastníků, kterým se rozhodně první rande nepovedlo podle jejich vysněných představ. Kdo si neohlídal zuby, kdo to přehnal s romantikou, kdo ukázal ze svého těla více, než měl původně v plánu a kdo již svou životní lásku nebyl schopen nahradit někým novým?
Milování většina z nás vnímá jako jednu z nejpříjemnějších věcí na světě. Jde o romantické souznění dvou duší. O fyzický i psychický požitek, který zpravidla popisujeme pozitivně. Najdou se mezi námi ale tací, kteří se na sex rozhodně nedívají tak toužebně, jako většina ostatních. Ba naopak, tihle lidé mají ze sexu strach.
Dnešní doba je zrychlená, spoustu lidí je pod tlakem a pod vlivem stresu. Patříte mezi ty, kteří zažívají stres v každodenním životě? Přáli byste si to jednou provždy vyřešit? A jde to vůbec? V tomto článku si povíme, odkud se stres vlastně bere a taky uvidíte, že je možné s ním jednou provždy skoncovat!
Nezajímá vás politika? Měla by. Nenechte rozhodovat o své budoucnosti jiné a jděte k urnám. Proč? Politici se přetahují o moc, kterou můžeme dělit na lokální a globální. Uvědomte si, že je důležité, jaký člověk stojí v čele. Manipulátor, nebo někdo rozumný?
Ačkoliv z vědeckého hlediska se může zdát, že barva očí nemůže mít s povahou člověka pranic společného, nenechte se mýlit. Mnoho starověkých národů věřilo, že barva očí má svůj význam. Najděte si v článku svou barvu očí a zjistěte, co říká o vaší osobnosti!
Sociální sítě jsou dnes mocné marketingové nástroje, které nutně nemusí být určeny jen k propagaci byznysu nebo nějakého produktu. Mohou to být zrcadla nás samotných a lze si z nich vytvořit i pasivní příjem. Stačí, aby byl instagramový profil dostatečně atraktivní, získal určitý počet sledujících a byl hojně navštěvovaný. K tomu všemu mohou přispět instagramové šablony a dalších několik tipů.
Pokud vy nebo učitel vašeho dítěte máte podezření, že vaše dítě může mít ADHD, je důležité vyhledat pomoc. Včasná intervence může potenciálně zabránit vzniku dalších příznaků a sekundárních stavů, jako je úzkost nebo opoziční vzdorné chování.

Nepřehlédněte

V Čechách i ve světě snad neexistuje nikdo, kdo by o francouzských filmech Nezkrotná Angelika alespoň neslyšel. Tato telenovela se stala slavnou především díky své hlavní představitelce, kterou ztvárnila francouzská herečka Michèle Mercier. Tato nezapomenutelná tvář přitom účinkovala ve více jak 50 filmech. V současnosti je jí přes 60 let a ve společnosti se již příliš neukazuje. Zachovala si ovšem svou pověstnou jiskru v oku a na rozdíl od svých kolegyň se rozhodla stárnout přirozeně a grácií.
Aura nebo-li bioenergetické pole každého organismu, je něco jako atmosféra kolem země. Je to jakýsi neviditelný ochranný štít, chránící naše tělo před nemocemi a negacemi. Je aktuálním stavem toho, jak umíte věci duchovní, mentální a emoční ve svém životě prožívat a žít. Co všechno vám z fotografie aury vyčtou a jak s tím naložit? Vyzkoušeli jsme si na vlastní kůži a přinášíme vám zajímavá zjištění.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek