Čtvrtek , 23. 03. 2023

Ivona

Jak poznat vadu řeči u dítěte a co s tím?

Řeč je v našem životě velmi důležitá. Přece jen si jistě hned po pár větách všimnete, pokud někdo nevyslovuje zcela správně, koktá nebo mu dělá potíže výslovnost některých písmen. Řeč se u nás vyvíjí od útlého dětství a je dobré sledovat, jestli tu nenastávají nějaké potíže. Ty je mnohem snazší řešit okamžitě než později v dospělosti.
jak poznat vadu řeči
Vadu řeči poznáte snadno. (foto: 123RF)

22. 07. 2021

Od křiku až ke zpívání

Jak poznat vadu řeči? Vývoj řeči začíná již od narození a je jasné, co je u miminka jeho prvním hlasovým projevem. Ano, ten tak dobře slyšitelný křik. Kolem pátého týdne se objevují i další zvuky a miminko si brouká. Zhruba v sedmi měsících je dítě schopné opakovat některé slabiky. O měsíc až dva později začíná žvatlat, opakuje jednoduchá slova, označuje věci vlastními pojmy.

Kolem jednoho roku dítě rozumí základním pokynům a otázkám, samo vyslovuje dvouslabičná slova. Rozvoj řeči je pak velmi výrazný, kolem druhého roku věku dítě užívá zhruba padesát slov. Toto je však velmi variabilní, některé děti začínají mluvit později, jiné naopak ve věku dvou let mluví ve větách.

Postupně se zdokonaluje výslovnost jednotlivých hlásek, dítě si prudce obohacuje svou slovní zásobu. Kolem čtyř let většina dětí zvládat zazpívat písničku nebo říct básničku.

Výslovnost jednotlivých hlásek

Po tomto prvotním vývoji je na čase začít u dítěte sledovat, jak vyslovuje jednotlivé hlásky. Kolem čtvrtého roku umí obvykle dítě bez potíží vyslovit Ď, Ť, Ň, později přidává K a G. Zhruba v pěti letech se dítě naučí vyslovovat sykavky (S, Z, Š, Ž, C, Č) a L. Jako poslední přicházejí na řadu hlásky R a Ř. Toto vše by mělo dítě zvládnout do nástupu do školy.

Co když se objeví potíže?

Ve vývoji řeči však může nastat celá řada odlišností. Celkově může být její rozvoj opožděn, což je třeba samozřejmě konzultovat s lékařem. Obvykle se toto začíná řešit v situaci, kdy je dítě zhruba tříleté (tedy můžeme uvažovat o jeho nástupu do mateřské školy) a vůbec nekomunikuje nebo jen na zcela minimální úrovni.

U dítěte se může objevit i zadrhávání v řeči neboli koktavost. Dítě tedy vysloví začátek slova, který pak několikrát zopakuje. Toto může být jen dočasnou fází, která sama odezní. Pokud však u takovéto výslovnosti dítě setrvává, je to třeba řešit. Dítě by mělo být vyšetřeno na foniatrii a měla by mu být zajištěna péče logopeda.

K TÉMATU  Zpět do práce s miminkem. Je to normální nebo jste špatná matka? Nenechte se stresovat svým okolím a jděte do toho. Jak začít?

Stejně tak můžeme na řeči pozorovat další potíže – např. dítě mluví příliš rychle nebo huhňá. Pokud dítě spolupracuje a pravidelně procvičuje správnou výslovnost, je velká šance na úpravu těchto potíží.

Jak můžete podpořit dobrou výslovnost dítěte?

U dítěte je potřeba od malička podporovat jeho chuť komunikovat. Dítěti ukazujte věci, které se vám líbí, vše pojmenovávejte. Vypravujte pohádky a různé příběhy. Dítěti odpovídejte na položené otázky. Pokud mluví s chybami, opravte ho, ale opravdu jen šetrně. Pokud byste opravovali každé slovo, které řekne, od dalších pokusů byste ho spíš odradili.

Pro dítě je důležité, pokud může nějak vyjádřit své emoce. Klidně se může jednat o činnost, při které není třeba komunikovat – např. malování. S dítětem si pak však o jeho tvorbě promluvte. Pojmenovávejte své emoce a snažte se, aby dítě umělo vnímat a popsat ty své.

Od útlého dětství s dítětem komunikujte tak, že se mu díváte do očí. Zvlášť u miminek je velmi důležité, aby sledovali naši mimiku, která v optimálním případě odpovídá tomu, co slovně vyjadřujeme i aktuálně cítíme.

Hry ke zlepšení výslovnosti

Správný rozvoj řeči můžete podpořit i pomocí her, které malým dětem pomohou uvolnit oblast rtů, procvičit později tolik potřebné svaly. Navíc se u toho všichni dobře pobavíte a nebude se jednat o nudné opakování vyslovených slov nebo slabik.

  • Olizujte se!

I když vám to nemusí vždy připadat zcela vhodné, nebraňte se tomu. Během lízání zmrzliny se dítěti jistě povede vykouzlit si kolem pusinky slušivé vousy. Neutírejte mu je, ale nechte ho, ať si je olíže jazykem.

  • Foukejte!

Dítě se naučí našpulit rty a zapojí celou oblast kolem úst. Můžete foukat do kuličky z papíru a snažit se ji dostat ze stolu nebo zkuste foukáním nadzvednout lehké peříčko.

  • Bublejte!
K TÉMATU  7 knih, které změní váš pohled na rodičovství

Hračkou do vany se může stát i obyčejné brčko. Jen nechejte dítě, ať se s ním pokusí co nejvíc zabublat. Brčko by mělo uchopit pomocí rtů a netisknout ho zuby. Vyzkoušejte i bublání do vody bez brčka.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak vychovat přiměřeně sebevědomé dítě? Zkuste dodržovat základní rady

Jak naučit dítě chodit na nočník? Není to taková věda!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Podle žebříčku Forbes vydělalo celkově 100 nejlépe placených hvězd světa v minulém roce celých 6,1 miliardy dolarů. Z toho deset nejlépe placených hereček na světě v minulém roce vydělalo dohromady 254 milionů dolarů. Jde o závratné částky, které zaujmou mnohé milovníky filmového průmyslu. Pojďme se blíže podívat na to, jaké herečky v minulém roce vydělaly nejvíce.
Cambridge dieta se skládá ze šesti kroků. Zaručuje rychlé hubnutí a těší se velké popularitě. Navíc vám po celou dobu bude k dispozici speciální nutriční poradce. Zní to až neuvěřitelně dobře? Pojďme se na tuto zázračnou dietu podívat zblízka!
Léto se rychle blíží a s ním i koupání a další radovánky. Jenže ty každoročně pro mnoho žen skončí nepříjemnými potížemi. Pálení či řezání při močení bývají jejich typickými prvními příznaky. Pokud se u vás projeví, na nic nečekejte a okamžitě jednejte. Včasný zásah vás totiž může ochránit před vzplanutím problému v plné síle a následnými recidivami v podobě opakovaných problémů močových cest. Máte-li k těmto letním potížím sklony, myslete na prevenci!
Všichni jsme někdy v životě emocionálně vyčerpaní. Je normální zažít předávkování jednou nebo druhou emocí a vypořádat se s jejich těžkostí a bojem. A pouze prostřednictvím této zkušenosti můžeme skutečně vidět krásu života. Ale když se emoční vyčerpání promění v neustálý zážitek negativních emocí, už to není zdravé.
Jsou aspekty, které pleti ubližují celoročně, nehledě na aktuální roční období. Řadí se mezi ně stres, nedostatek spánku, nevhodná strava bez patřičných živin, nedostatek pitného režimu, nedostatek pohybu a fyzických aktivit, kouření anebo používání nevhodné kosmetiky. Předně na podzim lidé zažívají nejvyšší psychickou zátěž, deprese a splín. To všechno se dokáže podepsat na fyzickém zdraví, včetně vzhledu.
Žádná domácnost není útulná, pakliže v ní chybí pokojové rostliny. Zatímco starší generace nedají dopustit na barevně kvetoucí rostliny, jako je africká fialka nebo například ibišek, mladí dávají přednost stálezeleným rostlinám, k nimž patří i zamiokulkas. A právě o této pokojové rostlině bude nyní řeč.

Nepřehlédněte

V životě se můžeme setkat s celou spoustou onemocnění. Zatímco nad některými jenom mávneme rukou, jiné nás mohou výrazně poznamenat do konce života. A zatímco některé nám jsou moc dobře známé, nad jinými visí jeden obrovský otazník. Přesně takovou nemocí je i Bechtěrevova nemoc či také Bechtěrevova choroba.
Pokud máte doma dítko, které využívá jen málo slov, neskládá pořádně celé věty dohromady nebo se mnohdy v řeči sekne, protože prostě nenachází vhodná slova, zřejmě přemýšlíte, co s tím. Samozřejmě je na místě poradit se s lékařem, ale pokud není situace úplně vážná, snadno na tom můžete společně zapracovat. A o co víc – bude vás to bavit! Jak se dá vývoj řeči dětí podpořit?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek