Domů » Rodina » Jak vybrat vánoční dárky pro každého člena rodiny?
Rodina Vztahy Životní styl

Jak vybrat vánoční dárky pro každého člena rodiny?

vánoční dárky
Vánoce jsou trochu o dárcích, takže co blízkým darovat? (foto: 123RF)
Nákup vánočních dárků se často mění v noční můru, každý z členů rodiny totiž obvykle všechno má, nic nepotřebuje a zejména starší lidé zkrátka nic nechtějí a je velmi těžké se jim zavděčit. Také každý rok řešíte tohle dilema? Nevíte, čím potěšit a obdarovat své nejbližší a docházejí vám nápady? Podle čeho vlastně dárky vybírat a opravdu se trefit? Nikdo nechce dát dárek, který nepotěší. Jděte na to letos chytře.

U dětí problém vyřeší dopis pro Ježíška

První a asi nejjednodušší kategorií jsou vánoční dárky pro nejmladší členy rodiny. Děti se těší na Vánoce nejvíce, protože přijde Ježíšek a přinese jim dárečky, o které si samy napsaly. Jenže pokud dítko není naše a máme kupovat dárek například pro dítě manželovy sestry, může to být problém. Nejužší rodina si už všechny dárky ze seznamu mezi sebou rozdělí a co máte tedy koupit vy?

Vybírejte dárky, které dítě zaujmou a které rozvinou jejich osobnost, něčemu je přiučí. Skvělou volbou může být puzzle, desková hra nebo nejrůznější stavebnice. Určitě se ale vyvarujte nákupu oblečení, jestli bychom měli určit někoho, kdo opravdu nesnáší měkké dárky od členů rodiny, jsou to rozhodně děti.

U malinkých dětí, které ještě z Vánoc ani nemají rozum, je to snadné, můžete sáhnout po chrastítku, dudlíku, dupačkách nebo zvukové hračce nad postýlku. Miminkům dávejte i měkké dárky, ty z toho zklamané nebudou. A u svých vlastních dětí se vždycky držte pravidla, že by pod stromečkem měly najít přesně to, co si napsaly do dopisu pro Ježíška.

Děti by neměly být zklamané z toho, že jim Ježíšek nepřinesl to, o co si napsaly. Pokud jsou jejich přání tedy reálné, všichni známe děti. Zaveďte si doma tradici a každoročně s dětmi dopis pro Ježíška pište, i s těmi většími, které na něj už nevěří. Budete mít kouzelnou tradici a vždycky se dozvíte, po čem jejich dušička prahne.

Dárky pro ženy

Tuto kategorii ještě rozdělíme na dvě menší, protože jednou kategorií mohou být maminky, tetičky a partnerky, tou druhou jsou babičky. Babičkám budeme vybírat úplně něco jiného. Obecně dávejte ženám to, po čem dlouhou touží, ale samy si to nekoupí. Třeba proto, že je to drahé nebo nechtějí utrácet za něco, co by mělo být jen pro ně. Ženy totiž obvykle pořizují všechno to, co se hodí celé domácnosti, řada žen, maminek už zapomíná na sebe a své potřeby a touhy.

Ženám se kupují dárky mnohem lépe než mužům. Oslní je drahé parfémy, kosmetika, ale i teplé ponožky a pěkné pyžamo. Určitě nekupujte nic praktického. Něco, co se hodí do kuchyně či na úklid, tím je jen zklamete a dáte jim najevo, kde je jejich místo. Sledujte, co ženu baví a zajímá. Pak vyberte například dárkový poukaz na kosmetiku, poukaz na zážitek či na wellness víkend, neurazí určitě ani pěkná knížka.

Dárky pro babičky

No a máme tu jeden z těch zapeklitějších případů. Babičky by se totiž samy nejraději rozdaly, všechno chtějí dát vnoučatům a samy nic nepotřebují a nechtějí. Potěšte je. Starší lidé ale většinou všechno mají, i zde darujte něco jen tak pro radost. Drahým parfémem to asi nezachráníte, ale co takhle darovat něco, co babička celý život chtěla, ale sama si to nepořídila, protože se bála? Dobrým dárkem ale může být i pomůcka na pečení nebo nějaká nová kuchařka.

Dárky pro muže

Potěšit muže je mnohem horší než potěšit ženu. Jaký dárek pořídit, aby se chlapovi také rozzářily oči pod vánočním stromečkem? U kutilů vybírejte kvalitní nářadí, u sportovců zase sportovní vybavení, z toho plyne, že muži musíte dát něco, o čem neustále mluví, něco, o co e skutečně zajímá. Nebude to snadné, ale jistě vás něco napadne. Držte se pravidla, že všechno je lepší, než ponožky a trenýrky.

Dárky pro dědečky

I zde máme muže dědečky zvlášť. Přeci jen starší pánové jsou také úplně jinou kategorií. Pokud si děda rád zakouří, zkuste mu koupit sadu kvalitních doutníků, pokud si rád dá skleničku něčeho ostřejšího, pod stromečkem by měl najít lahvinku kvalitního alkoholu. Pro dědečky s bolavými klouby můžete ale pořídit i poukaz do lékárny nebo mu rovnou kupte balení doplňků stravy. Přeci jen u starších lidí můžete sáhnout i po lécích a léčivých přípravcích.

Při nákupu dárků se nebojte trošku zariskovat a buďte originální. Držte se pravidla, že dárkem není myšleno to, co člověk potřebuje, ale to, co mu udělá radost.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak na balení vánočních dárků originálně a zábavně?

Vánoční výzdoba – vkusně a levně. Stačí jen troška času