Pondělí , 15. 08. 2022

Hana

Dovolená na Valašsku: Tradiční místo pro děti i dospělé

Rožnov pod Radhoštěm je krásné malebné město v srdci Beskyd. Je zde mnoho památek, které rozhodně stojí za návštěvu. Nachází se tu také mnoho sportovišť a míst, na něž byste se s dětmi měli určitě vydat. Pokud se tedy chystáte na dovolenou směr Valašské Beskydy, určitě nepřehlédněte naše tipy.
Valašsko
Na Valašsku se nachází mnoho tradičních dřevěných staveb.

15. 06. 2022

Tradice a skanzen

V Rožnově pod Radhoštěm se nachází největší skanzen ve střední Evropě. Jedná se o krásné dřevěné městečko v srdci rožnovského parku na Valašsku. Skanzen se dělí na dvě části, a to na Dřevěné městečko a Mlýnskou dolinu. Uvnitř městečka můžete vidět dřevěný kostel sv. Anny z Větřkovic, který byl postavený na sklonku 19. století. Mimo kostela je zde k vidění stará Rožnovská radnice, starodávný hostinec, kuželna, Janíkova stodola nebo Valašský Slavín, hřbitov, na kterém jsou pochovány významné valašské osobnosti, například i Emil Zátopek.

Mlýnská dolina se rozprostírá na Karlově kopci. Jedná se o ukázku dědiny z 19. století, kde máte možnost vidět nejen krásné dobové dřevěné stavby, ale můžete se zde setkat také s velkým množstvím zvířat a lidí oděných do tradičních krojů. Na Karlově kopci stojí také velmi známá Jurkovičova rozhledna. Skanzen tedy určitě při dovolené v Rožnově pod Radhoštěm nemůžete minout.

Kozí farma

Pokud vaše děti milují zvířata, určitě si nenechte ujít kozí farmu Zerlinu. Farma se nachází v obci Vigantice, která leží hned vedle Rožnova. Na této farmě můžete vidět mnoho plemen koz, ovcí, ale také králíky, prasata, husy a psy. Je zde možnost prohlídky chlívku, pro objednané zde pořádají také kurzy dojení. A když už zde budete, na farmě určitě ochutnejte jejich vynikající zmrzlinu a sýry z kozího mléka.

Cyklostezka Bečva

Podél řeky Bečvy, která Rožnovem protéká, vede přibližně 31 km dlouhá cyklostezka. Díky této bezpečné cestě se na kole, koloběžce, kolečkových bruslích, ale také pěšky lehce dostanete z Rožnova na venkov. Stezka se line na jedné straně přes Dolní, Prostřední, až na Horní Bečvu. Na Horní Bečvě, která je z Rožnova vzdálená asi 15 km, leží vodní nádrž. Přehrada je v letních měsících vhodná pro koupání. Výhodou jízdy směrem na Horní Bečvu je to, že cesta zpět vede prakticky pořád z kopce.

K TÉMATUMám tři děti, které hlídá expřítel. Chodím do práce i na večírky. Nejsem dobrá matka? Co si o tom myslí společnost?

Jestliže se z Rožnova pod Radhoštěm vydáte opačným směrem, dojedete přes Zubří a Zašovou až do Valašského Meziříčí. Ve Valmezu, jak se Valašskému Meziříčí říká, se nachází Zámek Kinských. Krásný původně barokní zámek z roku 1730 má mnoho komnat k nakouknutí. Děti určitě potěší, že si ve Valmezu mohou pohrát na velkém dětském hřišti, které se nachází jen asi 500 m od zámku.

 A co když na Valašsku prší?

Pokud vám déšť nevadí, můžete se po Valašsku procházet i v dešti, ale pro děti to asi nebude největší zábava. Proto bychom neměli zapomenout zmínit kryté bazény, které se zde nacházejí. Jeden, ten méně moderní, je přímo v Rožnově. Vstupné je zde levnější a naleznete v něm jak sauny, tobogán, tak i bazének s vířivkou. Ve Valašském Meziříčí je bazén modernější, ale zato dražší.

Pokud máte vody nad hlavu, můžete se s dětmi vydat do Pohádkových lázní v Rožnovském pivovaru. Tento výlet, bezpochyby ocení také tatínci, jelikož místní pivo patří na Moravě k těm nejlepším. A pokud hlavy rodiny své děti v zábavním parku pohlídají, maminky si zde mohou zajít na luxusní masáž nebo pivní koupel.

Další zajímavosti

Plánujete dovolenou v Rožnově pod Radhoštěm na více jak čtyři dny? Tak to určitě stihnete také návštěvu velkého kamenného obchodu Svět kamenů. Ráj pro milovníky minerálů, k výběru zde máte asi 100 druhů. Od malých kamínků, až po několikametrové skvosty.

Mezi další zastávky také bezpochyby doporučujeme UNIPAR. Jedná se o rodinnou svíčkárnu. Svíčky z tohoto podniku si kupují luxusní hotely po celém světe. A když jim zavoláte, rádi vám udělají prohlídku firmy.

Architekt Jurkovič

Kdybyste byli v Rožnově a nenavštívili byste Pustevny, asi by to nikdo nepochopil. Největší chlouba místního kraje. Slovenský architekt Dušan Samo Jurkovič dal základ stavbám na Pustevnách, ale také stavbám v okolí Rožnova. Nejznámější je stavba pojmenovaná k poctě české kněžny Libuše, znovu obnovený Libušín. Tato budova byla roku 1995 prohlášená národní kulturní památkou. Mezi další jeho stavby patří také již zmíněná Jurkovičova rozhledna.

K TÉMATUDIY: Vánoční dekorace z recyklovaných materiálů. Jednoduchý návod, jak na to!

Pustevny

Na Pustevny se lze dostat vícero způsoby. Nejlepší je vydat se pěšky. S dětmi to ovšem není žádná legrace, a tak neváhejte sednout na autobus. Ten jede přímo z Rožnova a cesta trvá přibližně půl hodiny. Z Pusteven můžete s většími dětmi sejít přes horu Radhošť přímo k místnímu koupališti a v několika bazénech se po namáhavé cestě rovnou osvěžit.

Další variantou, jak se dostat na Pustevny, je vyjet lanovkou. Lanová dráha vede z obce Trojanovice, kde je také vyhlášené lanové centrum.

To byl jen malý výčet památek a zábavných atrakcí, které Valašsko nabízí. Nejdůležitější jsou ovšem nádherné a stále zelené beskydské kopce, které uchvátí každého.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

11 nejkrásnějších trekových tras v České republice, které si užijete i sama

Drobné úrazy k létu patří. Dva tipy, díky nimž se zahojí rychleji

Zdroje článku:
https://www.pustevny.cz/jurkovicovy-stavby/, https://www.zerlina.cz/, https://www.cyklostezkabecva.cz
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Mezi nejznámější ženy Ruska se rozhodně řadí kosmonautka, první žena ve Vesmíru. Valentina Těreškovová má zajímavý životní příběh a dodnes se dokonce politicky angažuje ve své milované zemi. Podívejte se na její zajímavý život i současnost.
Nic nedokáže pokazit dovolenou tak jako špatné počasí a zdravotní obtíže. S počasím sice vy sami nic neuděláte, ale před zdravotními neduhy se můžete chránit tím, že si pečlivě sbalíte s sebou na dovolenou také lékárničku. V zahraničí se totiž léky první pomoci shání obtížněji.
Napájecí zdroj je elektronické zařízení, které v rámci daného výkonu přeměňuje jeden typ elektřiny (nejčastěji střídavé síťové napětí) na jiný (nejčastěji stejnosměrné napětí). Každý zdroj je definován třemi základními parametry charakterizujícími napěťové úrovně a výkony. Jeho úkolem je dodat potřebnou elektrickou energii.
Doplňky do koupelny používáme každý den, ale kromě jejich praktického účelu si dnes můžeme pořídit i krásné designové kousky, které podtrhnou styl vaší koupelny. Dávkovače mýdla, zásobníky na tampony, kelímek na vyplachování úst, košíky na kosmetiku nebo různé držáky, všechno si můžete vyladit k obrazu svému. Inspirujte se.
Našli jste v domácnosti potravinové moly? Neznamená to, že u vás doma vládne chaos a nepořádek. Nejčastěji se do našich obydlí tito malí škůdci dostanou v tašce s potravinami. Ano, nejčastěji si je domů přineseme. Druhá možnost, jak se dostanou dovnitř je, že přijdou od sousedů nebo dovnitř vlezou okny. Naštěstí způsobů, jak se jich zbavit, je několik. Proto, pokud nezabere jeden, vyzkoušejte další!
Avokádo se řadí mezi superpotraviny – a to rozhodně právem, je totiž plné zdraví prospěšných benefitů. Stalo se základem mnoha profesionálních kuchyní, jelikož je prakticky univerzální ingrediencí při vaření a je součástí vyvážené stravy. Jaké jsou jeho zdravotní výhody a jak si připravit tu nejlepší avokádovou pomazánku?
Své zdraví můžeme potěšit různými způsoby. Můžeme začít konečně sportovat nebo se více hýbat. Můžeme si svůj jídelníček zpestřit a dodat do něj potraviny či suroviny, za které nám naše tělo poděkuje. V ideálním případě bychom měli do jídelníčku zakomponovat lněný olej, což je superpotravina výjimečná svými zdravotními benefity. Už jste slyšeli o tělu prospěšných účincích lněného oleje?
Kokosový olej může být vynikajícím pomocníkem - nejen pro vaše vlasy, ale ocení ho i pokožka nebo chuťové buňky. Používáte ho opravdu všude tam, kde vám může být ku prospěchu? Vyzkoušejte naše tipy, a třeba se vám kokosový olej natrvalo osvědčí. U něj se totiž dá říct, že vydá určitě ještě za deset dalších výrobků.

Nepřehlédněte

Mít dokonalou postavu bez špíčků je snem snad každé ženy. Pokud se snažíte shodit nějaké to kilo navíc, jistě jste už někdy přemýšlela o možnosti liposukce. Zatímco některé ženy se nebrání operativnímu zákroku, jiné ženy by raději upřednostnily bezbolestnou metodu hubnutí. A právě v tu chvíli se nabízí možnost využití kryolipolýzy, laserové liposukce nebo kavitace. O jaké metody se jedná a fungují vůbec?
Vaše kamarádky mají děti nebo setrvávají ve vztazích, které jsou naprosto nefunkční. A vy přemýšlíte, proč je vlastně člověk ve vztahu, když být sám taky není k zahození. Pojďme si to shrnout a podívat se na výhody single života.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek