Úterý , 07. 02. 2023

Veronika

Dovolená na Valašsku: Tradiční místo pro děti i dospělé

Rožnov pod Radhoštěm je krásné malebné město v srdci Beskyd. Je zde mnoho památek, které rozhodně stojí za návštěvu. Nachází se tu také mnoho sportovišť a míst, na něž byste se s dětmi měli určitě vydat. Pokud se tedy chystáte na dovolenou směr Valašské Beskydy, určitě nepřehlédněte naše tipy.
Valašsko
Na Valašsku se nachází mnoho tradičních dřevěných staveb.

15. 06. 2022

Tradice a skanzen

V Rožnově pod Radhoštěm se nachází největší skanzen ve střední Evropě. Jedná se o krásné dřevěné městečko v srdci rožnovského parku na Valašsku. Skanzen se dělí na dvě části, a to na Dřevěné městečko a Mlýnskou dolinu. Uvnitř městečka můžete vidět dřevěný kostel sv. Anny z Větřkovic, který byl postavený na sklonku 19. století. Mimo kostela je zde k vidění stará Rožnovská radnice, starodávný hostinec, kuželna, Janíkova stodola nebo Valašský Slavín, hřbitov, na kterém jsou pochovány významné valašské osobnosti, například i Emil Zátopek.

Mlýnská dolina se rozprostírá na Karlově kopci. Jedná se o ukázku dědiny z 19. století, kde máte možnost vidět nejen krásné dobové dřevěné stavby, ale můžete se zde setkat také s velkým množstvím zvířat a lidí oděných do tradičních krojů. Na Karlově kopci stojí také velmi známá Jurkovičova rozhledna. Skanzen tedy určitě při dovolené v Rožnově pod Radhoštěm nemůžete minout.

Kozí farma

Pokud vaše děti milují zvířata, určitě si nenechte ujít kozí farmu Zerlinu. Farma se nachází v obci Vigantice, která leží hned vedle Rožnova. Na této farmě můžete vidět mnoho plemen koz, ovcí, ale také králíky, prasata, husy a psy. Je zde možnost prohlídky chlívku, pro objednané zde pořádají také kurzy dojení. A když už zde budete, na farmě určitě ochutnejte jejich vynikající zmrzlinu a sýry z kozího mléka.

Cyklostezka Bečva

Podél řeky Bečvy, která Rožnovem protéká, vede přibližně 31 km dlouhá cyklostezka. Díky této bezpečné cestě se na kole, koloběžce, kolečkových bruslích, ale také pěšky lehce dostanete z Rožnova na venkov. Stezka se line na jedné straně přes Dolní, Prostřední, až na Horní Bečvu. Na Horní Bečvě, která je z Rožnova vzdálená asi 15 km, leží vodní nádrž. Přehrada je v letních měsících vhodná pro koupání. Výhodou jízdy směrem na Horní Bečvu je to, že cesta zpět vede prakticky pořád z kopce.

K TÉMATU  Stylové ložnice. Načerpejte přes noc potřebnou energii v prostoru podle vašich představ

Jestliže se z Rožnova pod Radhoštěm vydáte opačným směrem, dojedete přes Zubří a Zašovou až do Valašského Meziříčí. Ve Valmezu, jak se Valašskému Meziříčí říká, se nachází Zámek Kinských. Krásný původně barokní zámek z roku 1730 má mnoho komnat k nakouknutí. Děti určitě potěší, že si ve Valmezu mohou pohrát na velkém dětském hřišti, které se nachází jen asi 500 m od zámku.

 A co když na Valašsku prší?

Pokud vám déšť nevadí, můžete se po Valašsku procházet i v dešti, ale pro děti to asi nebude největší zábava. Proto bychom neměli zapomenout zmínit kryté bazény, které se zde nacházejí. Jeden, ten méně moderní, je přímo v Rožnově. Vstupné je zde levnější a naleznete v něm jak sauny, tobogán, tak i bazének s vířivkou. Ve Valašském Meziříčí je bazén modernější, ale zato dražší.

Pokud máte vody nad hlavu, můžete se s dětmi vydat do Pohádkových lázní v Rožnovském pivovaru. Tento výlet, bezpochyby ocení také tatínci, jelikož místní pivo patří na Moravě k těm nejlepším. A pokud hlavy rodiny své děti v zábavním parku pohlídají, maminky si zde mohou zajít na luxusní masáž nebo pivní koupel.

Další zajímavosti

Plánujete dovolenou v Rožnově pod Radhoštěm na více jak čtyři dny? Tak to určitě stihnete také návštěvu velkého kamenného obchodu Svět kamenů. Ráj pro milovníky minerálů, k výběru zde máte asi 100 druhů. Od malých kamínků, až po několikametrové skvosty.

Mezi další zastávky také bezpochyby doporučujeme UNIPAR. Jedná se o rodinnou svíčkárnu. Svíčky z tohoto podniku si kupují luxusní hotely po celém světe. A když jim zavoláte, rádi vám udělají prohlídku firmy.

Architekt Jurkovič

Kdybyste byli v Rožnově a nenavštívili byste Pustevny, asi by to nikdo nepochopil. Největší chlouba místního kraje. Slovenský architekt Dušan Samo Jurkovič dal základ stavbám na Pustevnách, ale také stavbám v okolí Rožnova. Nejznámější je stavba pojmenovaná k poctě české kněžny Libuše, znovu obnovený Libušín. Tato budova byla roku 1995 prohlášená národní kulturní památkou. Mezi další jeho stavby patří také již zmíněná Jurkovičova rozhledna.

K TÉMATU  Beton v interiéru. Minimalismus oslavuje surovou jednoduchost a čistotu

Pustevny

Na Pustevny se lze dostat vícero způsoby. Nejlepší je vydat se pěšky. S dětmi to ovšem není žádná legrace, a tak neváhejte sednout na autobus. Ten jede přímo z Rožnova a cesta trvá přibližně půl hodiny. Z Pusteven můžete s většími dětmi sejít přes horu Radhošť přímo k místnímu koupališti a v několika bazénech se po namáhavé cestě rovnou osvěžit.

Další variantou, jak se dostat na Pustevny, je vyjet lanovkou. Lanová dráha vede z obce Trojanovice, kde je také vyhlášené lanové centrum.

To byl jen malý výčet památek a zábavných atrakcí, které Valašsko nabízí. Nejdůležitější jsou ovšem nádherné a stále zelené beskydské kopce, které uchvátí každého.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

11 nejkrásnějších trekových tras v České republice, které si užijete i sama

Drobné úrazy k létu patří. Dva tipy, díky nimž se zahojí rychleji

Zdroje článku:
https://www.pustevny.cz/jurkovicovy-stavby/, https://www.zerlina.cz/, https://www.cyklostezkabecva.cz
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Rozhodli jste se zhubnout přebytečná kila? Chcete konečně dosáhnout vysněné štíhlé linie? Doporučujeme vsadit na plavání. Jen málokdo si uvědomuje, jak efektivním sportem plavání vlastně je. Pojďme si prozradit, jak dlouho musíme plavat, abychom konečně zhubli.
Kvalitní spánek je nepostradatelnou součástí našeho života. Když ale koukneme na současná čísla, je až k neuvěření, kolik lidí trápí problémy se spánkem. S přechodnou nespavostí si tělo dokáže poměrně dobře poradit, ovšem pokud dlouhodobě nemůžete usnout anebo se často probouzíte uprostřed noci, nastává problém, který si v zájmu vašeho zdraví žádá urychlené řešení. Jak si s tím šikovně poradit?
Peníze nerostou na stromech, ale i kdyby rostly, bylo by hloupé odmítat příležitosti k výhodnému nákupu. Pokud rádi utrácíte v e-shopech, následující tipy uleví vašemu rozpočtu. Prozradíme vám, jak v e-shopech šetřit a nemuset přitom slevit z kvality zboží. Internet je neuvěřitelně spletité bludiště a najít tu nejlepší nabídku je mnohdy velmi náročné. Někdy člověk stráví celé hodiny prolézáním virtuálních regálů, než se objeví ta správná. Zdaleka nejhorší jsou však tzv. impulzivní nákupy, právě mohou peněženku řádně provětrat. Naštěstí se můžete řídit poměrně jednoduchými pravidly, díky kterým se vlk nažere a koza zůstane celá – nakoupíte ke své spokojenosti, ale nebude lamentovat nad extrémní útratou. Jdeme na to!

Nepřehlédněte

Možná jste ve svém malém bytě naprosto spokojení a víc prostoru momentálně nepotřebujete. Proč ho ale aspoň zdánlivě trochu nezvětšit, aby nevypadal příliš stísněně? Pomocí snadných triků bude váš byt hned působit, jako kdyby měl o třetinu větší rozlohu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek