Úterý , 23. 04. 2024

Vojtěch

11 nejkrásnějších trekových tras v České republice, které si užijete i sama

Ráda se vydáváte na pěší výlety do lesů, na horské hřebeny nebo podél řek? Milujete ten den, kdy máte čas jen sama pro sebe a věnujete ho pohybu a dlouhému rozjímání v přírodě? Nebo raději chodíte na procházky ve dvou? Poznejte ty nekrásnější pěší trasy, které tu máme.
trek
Česká republika je obklopená horami. Vydat se můžete třeba do Krkonoš.

26. 05. 2022

Hřebenovky v Krkonoších

Pokud holdujete hřebenovkám, určitě se vydejte do Krkonoš, nejvyšších českých hor. Pro méně zkušené trekaře doporučujeme zvolit hřeben nacházející se mezi Harrachovem a Pomezními boudami.

Krásná místa objevíte, když se vydáte po Rýchorském hřebenu. A když svou pouť odstartujete u Žacléře, čeká na vás famózní třídenní přechod. Proto si nezapomeňte zabalit spacák a případně také stan a něco k snědku.

Hřebenovka Jeseníků

Velmi oblíbená a malebná je rovněž hřebenovka Jeseníků. Právě zde si můžete naplánovat přechod mezi Skřítkem a Rejvízem přes Keprnickou hornatinu, anebo můžete jít pěšky mezi Skřítkem a Rejvízem přes Medvědskou hornatinu. Obvykle obě trasy turistům zaberou dva dny.

hory
Cítíte se na delší, nebo kratší trek?

Od východu až na západ Šumavy

Šumava je dalším z nejkrásnějších míst České republiky a kdo na Šumavě ještě nikdy nebyl, je téměř jeho povinností to napravit a aspoň na jednodenní túru se sem vydat. Na své si tu přijdou milovníci dlouhých i kratších tras. Rozhodně si však nenechte ujít procházky okolo obce Modrava nacházející se v Národním parku Šumava.

trek
Na Šumavě je krásně.

Plánujete-li však několikadenní výlet, začněte na východě a pokračujte směrem na západ se zastávkou na bavorské straně s nejvyšší horou celé Šumavy. Taková trasa měří zhruba 150 kilometrů a zabere vám pět až sedm dní.

Moravsko-slovenské pomezí

U hřebenovek ještě na okamžik zůstaneme, i když nijak zvlášť vysokých. Na moravsko-slovenském pomezí se nachází pás nevysokých hor, avšak o to krásnějších. Doporučujeme přejít hřeben Vsetínských vrchů. Nevynechejte ani Javorníky, Bílé Karpaty nebo Velkou Javořinu.

Naučná stezka Svatojánské proudy

Toužíte po romantické a nepříliš náročné procházce? Pak se vydejte po zatopených bývalých Svatojánských proudech. Tato stezka byla velmi populární v meziválečném období, neboť se na březích Vltavy začaly objevovat první trampské osady. Svatojánské proudy ovšem byly vyhledávaným místem i mezi vodáky.

K TÉMATU  Zavařování ovoce a zeleniny: v myčce, v troubě, v mikrovlnce
trasa
Stezka Svatojánské proudy vznikla v roce 1889, a je to první značená turistická trasa u nás.

Stezka Českem

Tato turistická trasa je určená skutečným fajnšmekrům. Měří 1000 kilometrů a projdete se okolo celé České republiky. Skládá se z několika etap, které samozřejmě můžete absolvovat najednou, anebo po částech. Jednotlivé trasy jsou rozdělené na jižní a severní větev. Vybrat si můžete nejenom podle náročnosti a délky trasy, ale například i podle možností ubytování.

Nezapomeňte si stáhnout itinerář cesty, díky němuž se dozvíte, kde se nacházejí restaurace nebo kempy. Některé trasy jsou zároveň vhodné také pro cyklisty.

Zlatá stezka Českého ráje

Měří 119 km a táhne se od Mladé Boleslavi až po Jičín. Vydáte se přes údolí, skalní města, vrchy a potoky a minete také středověké hrady.  Samozřejmě ji ale nemusíte absolvovat celou, můžete si vybrat jen ten úsek, který se vám bude líbit nejvíce. A kde se vzal název Zlatá stezka? Ten existuje už od roku 1937, kdy se objevil v publikaci Klubu českých turistů.

Evropská dálková trasa E3 – pěšky od Chebu do Beskyd

Evropskou trasu znají všichni, kteří kdy plánovali pouť do Santiaga de Compostela. Evropská dálková trasa na našem území vede od Chebu do Beskyd při severní hranici. Z Bumbálky pak vede dále na Slovensko. Evropská dálková trasa E3 měří téměř 7000 kilometrů, na našem území si můžete projít 575 km. Je však určená výhradně pro pěší turisty.

trasa
Trasa E3 vede po Evropě od Španělska na východ do Bulharska.

Turistická trasa T. G. Masaryka

Ať na kole, nebo pěšky se můžete vydat krajem nádherné jižní Moravy, od Hustopečí přes Čejč až do Hodonína, a dále k hraničnímu přechodu Holíč. Proč se ale stezka jmenuje po prvním československém prezidentovi T. G. Masarykovi? Právě v Hustopečích studoval na reálce a pobýval zde jako student. Na trase najdete také pískovcový pomník věnovaný padlým hrdinům první světové války s bustou T. G. Masaryka. A to není jediná památka na Masaryka, která vás na treku čeká.

K TÉMATU  Zahraniční dovolená aneb jak se zabalit do letadla?

Máchova cesta

Dvou nebo třídenní túru lze absolvovat z Mělníka přes Kokořínsko, k hradu Bezdězu až do Doks, ke břehům Máchová jezera. V tomto kraji právě romantický básník Karel Hynek Mácha trávil nejvíce času a vy se tak můžete vydat po jeho stopách.

cesta
V údolí Peklo příroda čaruje.

Jestliže vám samotná, přibližně 61 km dlouhá, stezka nebude stačit, přidejte si ještě 15 km na cestě vedoucí od přístaviště v Doksech, skrz borovicovým lesem až k Provodínu. Odtud se vydáte lesními stezkami ke koupalištím Provodínská pískovna a Brejle.

Žitenická stezka

Za jeden den nebo za jedno odpoledne stačíte projít celou Žitenickou stezku. Ta měří pouhých 10,5 km a začíná pod Dlouhým vrchem, odkud se vydáte po modré značce přes Žitenice do Litoměřic. Nezapomeňte se zastavit na Laffitově vyhlídce, z jejíhož vrcholu se vám naskytne nádherný rozhled do celé krajiny, především na Žitenice. Za návštěvu dozajista stojí také Hibschova uměle vytvořená jeskyně, která vznikla těžbou kamene a písku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 tipů na vybavení, které využijete na horské túře

10 tipů na výlety: Cestujeme po severní Moravě

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Každá z nás chce být krásná. Ale je nutné být krásná za každou cenu? V případě prodlužování vašich vlastních řas těmi umělými rozhodně platí, že zdraví je důležitější. Jaká vám kvůli umělým řasám hrozí rizika? A čím můžete umělé prodlužování nahradit?
První snímek princezny Kate po její léčbě vyvolává rozruch. Může fotka z oblíbeného obchodu utišit vlnu spekulací a konspirací?
Hledáte čtivo, které vás zabaví při dlouhých propršených nebo prosněžených zimních večerech? Uvařte si čaj nebo kávu nebo si nalijte sklenku vína a nechte se pohltit stránkami knih, které vás dozajista nadchnou. Na své si přijdou milovnice romantiky, napětí, mezilidských vztahů, dobrodružství i hororu.
Víte, jakou sexuální polohu preferuje váš protějšek? Pokud vyžaduje stále hlavně jen jednu polohu při milostných hrátkách, velice snadno si podle toho můžete vyložit, s kým máte tu čest.
Zámecké zahrady a parky jsou vynikajícím nápadem na výlet s rodinou nebo romantickou procházku ve dvou. V Čechách máme nemalé množství zámků, které se mohou pyšnit krásně udržovanými parky. Rozkvetlé zahrady jsou tak po prohlídce zámku dalším místem, kam zamíříte. Někde si budete připadat jako v pohádce. Stačí si vybrat, kam vyrazit.
Letní měsíce svádí k tomu oblékat se poněkud spořeji. Muži oblékají kraťasy a tílka, ženy zase sukně, topy, nebo šaty na ramínka. Pokud se trápíte s nepříjemnými a nevzhlednými tukovými polštáři v oblasti podpaží a zad, pak můžete pociťovat při odhalování stud. Abyste si opět věřili a byli hrdí na svou postavu, zacvičte si pár těchto cviků, které podpoří redukci tuku ve výše zmíněných partiích.
Problémy se zády jsou v dnešní době civilizačním onemocněním, se kterým se setkává snad každý druhý z nás. A zatímco některé jsou vrozené a získané třeba vlivem skoliózy či hyperkyfózy a dalších latinských názvosloví, jiné jsou způsobené nezdravými návyky, které každý den (mnohdy nevědomky) opakujeme. A právě takové zlozvyky ke zhoršení a ještě větším potížím jenom přispívají. Co nám nejvíce kazí záda?
Víte, jakou sexuální polohu preferuje váš protějšek? Pokud vyžaduje stále hlavně jen jednu polohu při milostných hrátkách, velice snadno si podle toho můžete vyložit, s kým máte tu čest.
PLC House je rodinný dům v argentinském Villa Allende. Byl navržen čistě a lineárně, s ohledem na praktičnost, úspornnost a flexibilitu. Tři ložnice, každá s vlastní koupelnou, prostorný prosklený obývací pokoj s výhledem ven na terasu a vzrostlé stromy. To vše na jednom jediném patře. Není nádherný?
V posledních letech jsou stále populárnější hesla jako speed hiking nebo fast hiking. Oblečení, obuv a vybavení určené pro tyto aktivity se objevují v kolekcích nejznámějších výrobců. Co to ale je a co to obnáší? Zveme vás k přečtení krátkého článku na toto téma.
Chcete vylepšit váš byt, ale chybí vám nápady? Pojďte se s námi podívat na tipy, díky kterým váš byt prokoukne a získá nový a svěží vzhled.
V současné době často slýcháme, jak některé ženy zasílají peníze lidem, které ani neviděli. Jednoduše proto, že chtějí najít nějakou spřízněnou duši. Seznamování není jednoduché a má svá pravidla. Štěstí většinou nečeká na každém kroku.

Výběr článků

Je to tady! Společnost Warner Media oznámila, že hrdinové oblíbeného sitcomu z devadesátek se již v květnu objeví na stanici HBO Max. Co o comebacku legendárních Přátel víme, jak se k němu samotní aktéři vyjádřili, a jak se k tomu postavili tvůrci? Nový projekt je na spadnutí!
I při svatebním dni se můžeme chovat šetrně k přírodě. Stačí pár správných organizačních kroků. Nevěříte? Trend ekologických svateb je tu a v roce 2020 bude rozhodně frčet.
V počátcích každého vztahu je velmi těžké odhadnout, jak je ten druhý naladěn, jaká témata ho uvádějí do rozpaků a které mu naopak vůbec nevadí, nebo ho dokonce těší. Pokud spolu ale trávíte romantický večer, vždycky dopadne velmi nechvalně, pokud stočíte řeč na jedno z níže uvedených témat.

Nepřehlédněte

Květiny v interiéru nejsou žádnou novinkou. Aby také ano, vždyť se s nimi bylo možné setkat už před hodně dlouhou dobou. Naši předkové je milovali. Není se čemu divit, jelikož se jednalo o nadčasovou záležitost.
Podle studií však déčko chybí 60 až 75 % české populace. Bez něho je obranyschopnost oslabená a lidé snáze onemocní. Situace je teď o to vážnější, že druhá vlna pandemie stále není na ústupu a nastává doba podzimních respiračních infekcí. Lékaři proto bijí na poplach a na riziko spojené s nedostatkem vitaminu D opakovaně upozorňují.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek