Středa , 29. 06. 2022

Petr a Pavel

11 nejkrásnějších trekových tras v České republice, které si užijete i sama

Ráda se vydáváte na pěší výlety do lesů, na horské hřebeny nebo podél řek? Milujete ten den, kdy máte čas jen sama pro sebe a věnujete ho pohybu a dlouhému rozjímání v přírodě? Nebo raději chodíte na procházky ve dvou? Poznejte ty nekrásnější pěší trasy, které tu máme.
trek
Česká republika je obklopená horami. Vydat se můžete třeba do Krkonoš.

26. 05. 2022

Hřebenovky v Krkonoších

Pokud holdujete hřebenovkám, určitě se vydejte do Krkonoš, nejvyšších českých hor. Pro méně zkušené trekaře doporučujeme zvolit hřeben nacházející se mezi Harrachovem a Pomezními boudami.

Krásná místa objevíte, když se vydáte po Rýchorském hřebenu. A když svou pouť odstartujete u Žacléře, čeká na vás famózní třídenní přechod. Proto si nezapomeňte zabalit spacák a případně také stan a něco k snědku.

Hřebenovka Jeseníků

Velmi oblíbená a malebná je rovněž hřebenovka Jeseníků. Právě zde si můžete naplánovat přechod mezi Skřítkem a Rejvízem přes Keprnickou hornatinu, anebo můžete jít pěšky mezi Skřítkem a Rejvízem přes Medvědskou hornatinu. Obvykle obě trasy turistům zaberou dva dny.

hory
Cítíte se na delší, nebo kratší trek?

Od východu až na západ Šumavy

Šumava je dalším z nejkrásnějších míst České republiky a kdo na Šumavě ještě nikdy nebyl, je téměř jeho povinností to napravit a aspoň na jednodenní túru se sem vydat. Na své si tu přijdou milovníci dlouhých i kratších tras. Rozhodně si však nenechte ujít procházky okolo obce Modrava nacházející se v Národním parku Šumava.

trek
Na Šumavě je krásně.

Plánujete-li však několikadenní výlet, začněte na východě a pokračujte směrem na západ se zastávkou na bavorské straně s nejvyšší horou celé Šumavy. Taková trasa měří zhruba 150 kilometrů a zabere vám pět až sedm dní.

Moravsko-slovenské pomezí

U hřebenovek ještě na okamžik zůstaneme, i když nijak zvlášť vysokých. Na moravsko-slovenském pomezí se nachází pás nevysokých hor, avšak o to krásnějších. Doporučujeme přejít hřeben Vsetínských vrchů. Nevynechejte ani Javorníky, Bílé Karpaty nebo Velkou Javořinu.

Naučná stezka Svatojánské proudy

Toužíte po romantické a nepříliš náročné procházce? Pak se vydejte po zatopených bývalých Svatojánských proudech. Tato stezka byla velmi populární v meziválečném období, neboť se na březích Vltavy začaly objevovat první trampské osady. Svatojánské proudy ovšem byly vyhledávaným místem i mezi vodáky.

K TÉMATUOřechové skořápky najdou své využití. Zvládnou vyléčit kašel a další zdravotní problémy
trasa
Stezka Svatojánské proudy vznikla v roce 1889, a je to první značená turistická trasa u nás.

Stezka Českem

Tato turistická trasa je určená skutečným fajnšmekrům. Měří 1000 kilometrů a projdete se okolo celé České republiky. Skládá se z několika etap, které samozřejmě můžete absolvovat najednou, anebo po částech. Jednotlivé trasy jsou rozdělené na jižní a severní větev. Vybrat si můžete nejenom podle náročnosti a délky trasy, ale například i podle možností ubytování.

Nezapomeňte si stáhnout itinerář cesty, díky němuž se dozvíte, kde se nacházejí restaurace nebo kempy. Některé trasy jsou zároveň vhodné také pro cyklisty.

Zlatá stezka Českého ráje

Měří 119 km a táhne se od Mladé Boleslavi až po Jičín. Vydáte se přes údolí, skalní města, vrchy a potoky a minete také středověké hrady.  Samozřejmě ji ale nemusíte absolvovat celou, můžete si vybrat jen ten úsek, který se vám bude líbit nejvíce. A kde se vzal název Zlatá stezka? Ten existuje už od roku 1937, kdy se objevil v publikaci Klubu českých turistů.

Evropská dálková trasa E3 – pěšky od Chebu do Beskyd

Evropskou trasu znají všichni, kteří kdy plánovali pouť do Santiaga de Compostela. Evropská dálková trasa na našem území vede od Chebu do Beskyd při severní hranici. Z Bumbálky pak vede dále na Slovensko. Evropská dálková trasa E3 měří téměř 7000 kilometrů, na našem území si můžete projít 575 km. Je však určená výhradně pro pěší turisty.

trasa
Trasa E3 vede po Evropě od Španělska na východ do Bulharska.

Turistická trasa T. G. Masaryka

Ať na kole, nebo pěšky se můžete vydat krajem nádherné jižní Moravy, od Hustopečí přes Čejč až do Hodonína, a dále k hraničnímu přechodu Holíč. Proč se ale stezka jmenuje po prvním československém prezidentovi T. G. Masarykovi? Právě v Hustopečích studoval na reálce a pobýval zde jako student. Na trase najdete také pískovcový pomník věnovaný padlým hrdinům první světové války s bustou T. G. Masaryka. A to není jediná památka na Masaryka, která vás na treku čeká.

K TÉMATUTyto bylinky jsou tím nejlepším přírodním lékem pro vaše plíce. Většinu z nich dobře znáte

Máchova cesta

Dvou nebo třídenní túru lze absolvovat z Mělníka přes Kokořínsko, k hradu Bezdězu až do Doks, ke břehům Máchová jezera. V tomto kraji právě romantický básník Karel Hynek Mácha trávil nejvíce času a vy se tak můžete vydat po jeho stopách.

cesta
V údolí Peklo příroda čaruje.

Jestliže vám samotná, přibližně 61 km dlouhá, stezka nebude stačit, přidejte si ještě 15 km na cestě vedoucí od přístaviště v Doksech, skrz borovicovým lesem až k Provodínu. Odtud se vydáte lesními stezkami ke koupalištím Provodínská pískovna a Brejle.

Žitenická stezka

Za jeden den nebo za jedno odpoledne stačíte projít celou Žitenickou stezku. Ta měří pouhých 10,5 km a začíná pod Dlouhým vrchem, odkud se vydáte po modré značce přes Žitenice do Litoměřic. Nezapomeňte se zastavit na Laffitově vyhlídce, z jejíhož vrcholu se vám naskytne nádherný rozhled do celé krajiny, především na Žitenice. Za návštěvu dozajista stojí také Hibschova uměle vytvořená jeskyně, která vznikla těžbou kamene a písku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 tipů na vybavení, které využijete na horské túře

10 tipů na výlety: Cestujeme po severní Moravě

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každý druhý zažil během některé své dovolené zažívací potíže. V této souvislosti se častěji mluví o cestovatelském průjmu, ovšem i druhý extrém dokáže dovolenou pokazit. Zácpa umí vystavit stopku všem radostem. Čekáte a ono nic. Jste stále více nafouklí, bolí vás břicho a může se dostavit i malátnost. Pokud k ní máte sklony, tak svému zažívání pomozte.
Sotva jste se vrátili ze záchodu a už je to zase tady. Musíte si znovu a naprosto neodkladně odskočit na malou. Máte totiž pocit, že váš močový měchýř každou chvíli praskne nebo že zkrátka nedojdete na toaletu včas. Ve výsledku ale dost často zjistíte, že co se objemu týče, jakoby to bylo mnoho povyku pro nic. Poznáváte se v tom?
Je to tady! Společnost Warner Media oznámila, že hrdinové oblíbeného sitcomu z devadesátek se již v květnu objeví na stanici HBO Max. Co o comebacku legendárních Přátel víme, jak se k němu samotní aktéři vyjádřili, a jak se k tomu postavili tvůrci? Nový projekt je na spadnutí!
Ačkoli menstruace občas bývá nepříjemná, je přirozenou součástí našeho života, která je důležitá pro naše zdraví i schopnost početí. Věděly jste ale, že barva vaší menstruace může hodně vypovědět o vašem zdraví?
I když školy a školky fungují, tak většina dětí v nich moc času netráví. Stačí jim totiž pár dnů v kolektivu a onemocní. Chřipku střídá nachlazení či angína. Během měsíců, kdy byly doma a nosily roušky, se oslabila jejich přirozená obranyschopnost a nyní jim stačí málo. Tohle byste měli udělat, abyste jejich imunitu opět nastartovali a vaše ratolesti trávily více času v lavici než v posteli.
Vzrostlý strom přímo v obýváku? Stromy v interiéru nejsou zrovna tradiční výzdobou, přesto se najdou tací, kteří mají kus přírody přímo u sebe doma. Budova musí většinou s takovým nápadem počítat už od začátku stavby, ale potom se můžete pochlubit skutečně originální dekorací, na kterou budou návštěvy koukat s otevřenou pusou. Zeleň uklidňuje a prospívá, takže na vás bude blahodárně působit každý den.

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek