Pondělí , 06. 02. 2023

Vanda

11 nejkrásnějších trekových tras v České republice, které si užijete i sama

Ráda se vydáváte na pěší výlety do lesů, na horské hřebeny nebo podél řek? Milujete ten den, kdy máte čas jen sama pro sebe a věnujete ho pohybu a dlouhému rozjímání v přírodě? Nebo raději chodíte na procházky ve dvou? Poznejte ty nekrásnější pěší trasy, které tu máme.
trek
Česká republika je obklopená horami. Vydat se můžete třeba do Krkonoš.

26. 05. 2022

Hřebenovky v Krkonoších

Pokud holdujete hřebenovkám, určitě se vydejte do Krkonoš, nejvyšších českých hor. Pro méně zkušené trekaře doporučujeme zvolit hřeben nacházející se mezi Harrachovem a Pomezními boudami.

Krásná místa objevíte, když se vydáte po Rýchorském hřebenu. A když svou pouť odstartujete u Žacléře, čeká na vás famózní třídenní přechod. Proto si nezapomeňte zabalit spacák a případně také stan a něco k snědku.

Hřebenovka Jeseníků

Velmi oblíbená a malebná je rovněž hřebenovka Jeseníků. Právě zde si můžete naplánovat přechod mezi Skřítkem a Rejvízem přes Keprnickou hornatinu, anebo můžete jít pěšky mezi Skřítkem a Rejvízem přes Medvědskou hornatinu. Obvykle obě trasy turistům zaberou dva dny.

hory
Cítíte se na delší, nebo kratší trek?

Od východu až na západ Šumavy

Šumava je dalším z nejkrásnějších míst České republiky a kdo na Šumavě ještě nikdy nebyl, je téměř jeho povinností to napravit a aspoň na jednodenní túru se sem vydat. Na své si tu přijdou milovníci dlouhých i kratších tras. Rozhodně si však nenechte ujít procházky okolo obce Modrava nacházející se v Národním parku Šumava.

trek
Na Šumavě je krásně.

Plánujete-li však několikadenní výlet, začněte na východě a pokračujte směrem na západ se zastávkou na bavorské straně s nejvyšší horou celé Šumavy. Taková trasa měří zhruba 150 kilometrů a zabere vám pět až sedm dní.

Moravsko-slovenské pomezí

U hřebenovek ještě na okamžik zůstaneme, i když nijak zvlášť vysokých. Na moravsko-slovenském pomezí se nachází pás nevysokých hor, avšak o to krásnějších. Doporučujeme přejít hřeben Vsetínských vrchů. Nevynechejte ani Javorníky, Bílé Karpaty nebo Velkou Javořinu.

Naučná stezka Svatojánské proudy

Toužíte po romantické a nepříliš náročné procházce? Pak se vydejte po zatopených bývalých Svatojánských proudech. Tato stezka byla velmi populární v meziválečném období, neboť se na březích Vltavy začaly objevovat první trampské osady. Svatojánské proudy ovšem byly vyhledávaným místem i mezi vodáky.

K TÉMATU  Jakým způsobem pláž působí na váš mozek i psychiku? A jak je možné, že má léčivou moc?
trasa
Stezka Svatojánské proudy vznikla v roce 1889, a je to první značená turistická trasa u nás.

Stezka Českem

Tato turistická trasa je určená skutečným fajnšmekrům. Měří 1000 kilometrů a projdete se okolo celé České republiky. Skládá se z několika etap, které samozřejmě můžete absolvovat najednou, anebo po částech. Jednotlivé trasy jsou rozdělené na jižní a severní větev. Vybrat si můžete nejenom podle náročnosti a délky trasy, ale například i podle možností ubytování.

Nezapomeňte si stáhnout itinerář cesty, díky němuž se dozvíte, kde se nacházejí restaurace nebo kempy. Některé trasy jsou zároveň vhodné také pro cyklisty.

Zlatá stezka Českého ráje

Měří 119 km a táhne se od Mladé Boleslavi až po Jičín. Vydáte se přes údolí, skalní města, vrchy a potoky a minete také středověké hrady.  Samozřejmě ji ale nemusíte absolvovat celou, můžete si vybrat jen ten úsek, který se vám bude líbit nejvíce. A kde se vzal název Zlatá stezka? Ten existuje už od roku 1937, kdy se objevil v publikaci Klubu českých turistů.

Evropská dálková trasa E3 – pěšky od Chebu do Beskyd

Evropskou trasu znají všichni, kteří kdy plánovali pouť do Santiaga de Compostela. Evropská dálková trasa na našem území vede od Chebu do Beskyd při severní hranici. Z Bumbálky pak vede dále na Slovensko. Evropská dálková trasa E3 měří téměř 7000 kilometrů, na našem území si můžete projít 575 km. Je však určená výhradně pro pěší turisty.

trasa
Trasa E3 vede po Evropě od Španělska na východ do Bulharska.

Turistická trasa T. G. Masaryka

Ať na kole, nebo pěšky se můžete vydat krajem nádherné jižní Moravy, od Hustopečí přes Čejč až do Hodonína, a dále k hraničnímu přechodu Holíč. Proč se ale stezka jmenuje po prvním československém prezidentovi T. G. Masarykovi? Právě v Hustopečích studoval na reálce a pobýval zde jako student. Na trase najdete také pískovcový pomník věnovaný padlým hrdinům první světové války s bustou T. G. Masaryka. A to není jediná památka na Masaryka, která vás na treku čeká.

K TÉMATU  7 tipů, jak zvládnout v klidu a bez nervů první let

Máchova cesta

Dvou nebo třídenní túru lze absolvovat z Mělníka přes Kokořínsko, k hradu Bezdězu až do Doks, ke břehům Máchová jezera. V tomto kraji právě romantický básník Karel Hynek Mácha trávil nejvíce času a vy se tak můžete vydat po jeho stopách.

cesta
V údolí Peklo příroda čaruje.

Jestliže vám samotná, přibližně 61 km dlouhá, stezka nebude stačit, přidejte si ještě 15 km na cestě vedoucí od přístaviště v Doksech, skrz borovicovým lesem až k Provodínu. Odtud se vydáte lesními stezkami ke koupalištím Provodínská pískovna a Brejle.

Žitenická stezka

Za jeden den nebo za jedno odpoledne stačíte projít celou Žitenickou stezku. Ta měří pouhých 10,5 km a začíná pod Dlouhým vrchem, odkud se vydáte po modré značce přes Žitenice do Litoměřic. Nezapomeňte se zastavit na Laffitově vyhlídce, z jejíhož vrcholu se vám naskytne nádherný rozhled do celé krajiny, především na Žitenice. Za návštěvu dozajista stojí také Hibschova uměle vytvořená jeskyně, která vznikla těžbou kamene a písku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 tipů na vybavení, které využijete na horské túře

10 tipů na výlety: Cestujeme po severní Moravě

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Zařizovat si obývací pokoj je stejně těžké, jako si zařizovat ložnici. Zatímco ložnice má být především oázou klidu, obývací pokoj je zase místem, kde se setkává rodina s přáteli, proto se chcete vyšvihnout v očích známých a zařídit si místnost k naprosté dokonalosti. Aby zde však stále proudila potřebná energie, nezapomínejte na zásady feng-šuej.
V každém vztahu někdy nastane čas, kdy se lidé hádají, dohadují, přehodnocují své názory. Takové menší krize jsou v každém vztahu běžné a můžete je očekávat. Velké krize většinou přicházejí s tím, jak se vztah mění a vyvíjí. Mohou vás potkat dříve či později, avšak odborníci se shodují v tom, jaké kroky (a i roky) ve vztahu bývají kritické.
Přemýšlíte nad skladbou svého jídelníčku? Víte, kolik sníte denně bílkovin nebo vlákniny? Hlídáte si, co jíte? Možná, že ne. Hodně lidí nepřemýšlí nad tím, co jí a zda se stravuje správně. Většinou jako výmluva poslouží nedostatek času. Bílkoviny jsou ale pro tělo skutečně nezbytné a drtivá většina populace jich konzumuje málo. Zkuste to změnit.
Pokojové rostliny jsou pro mnoho zahradnic a zahradníků velké téma, hlavně teď v zimě. Běžně totiž pěstujeme i květiny, které pocházejí z úplně jiného podnebného pásu, a tak jim české podmínky příliš nesvědčí. Tím spíše, že jsou pěstovány v interiéru, kde je obvykle stálá teplota kolem dvaceti stupňů bez ohledu na roční období. Ani vlhkost v bytě obvykle není taková, jakou by různé druhy rostlin potřebovaly.
Všichni jsme někdy v životě emocionálně vyčerpaní. Je normální zažít předávkování jednou nebo druhou emocí a vypořádat se s jejich těžkostí a bojem. A pouze prostřednictvím této zkušenosti můžeme skutečně vidět krásu života. Ale když se emoční vyčerpání promění v neustálý zážitek negativních emocí, už to není zdravé.
Každý z nás má svou polohu, ve které spí nejraději. Někdo spí rád na břiše, jiný na zádech a další třeba zase na boku. Ale napadlo vás někdy hledat ve spánkových polohách význam? Že ne? Pak se možná budete divit, co která spánková poloha znamená.
Krásný podzim, který nás čeká, přímo láká na výlety do přírody. Stromy začnou hrát všemi barvami, a tak pokud není venku zrovna lijavec, stačí se teple obléknout a hned můžete vyrazit. Ať už sami, v páru nebo s rodinou, podzimní přírodu si zamilujete.
Vytoužené jaro už klepe na dveře. Dny se oteplují a prodlužují, příroda a květiny se probouzejí k životu a my se pomalu vzpamatováváme ze zimního spánku. S příchodem jara přichází nejen obměna šatníku, ale také období častějšího zkrášlování, změna stravovacích návyků a získání nové energie. Řada z nás se začíná stresovat tím, že je na čase začít hubnout do plavek, zpevnit křivky, získat lepší kondici a celkově pročistit organismus. Hlavně klid! Tyto změny můžeme nastartovat za pomoci přírodních bylinek. Proč tělu nedopřát to, co potřebuje?
Ačkoliv plastická chirurgie neustále piluje technologie, díky kterým úspěšně bojujeme proti stárnutí, čím dál větší popularitě se těší obličejová jóga. Tušíte správně, je to cvičení jako každé jiné, ovšem face jóga má za cíl procvičit svaly v obličeji. Pokud nevíte jak začít, není nic jednoduššího než dát follow těmto influencerkám a výsledky se brzy dostaví.

Nepřehlédněte

Oblíbená kulinářská show MasterChef si získala své publikum hned v prvopočátku. Soutěžící jsou vystavení velkému tlaku, je třeba předvést excelentní výkony v krátkém čase, které musí jak vypadat, tak také skvěle chutnat. Pamatujete si ještě na její první řady, soutěžící a porotce?
Prázdniny a dovolené jsou za dveřmi. Ovšem letos budou pro mnohé z nás jiné. Místo koupání v teplém moři nás čeká ráchání v bazénech, studených řekách a ne vždy zrovna čistých rybnících či přehradách. Následkem pak může být řezání a pálení, které mnohé z nás tak důvěrně znají. Typické letní záněty totiž dokážou pořádně potrápit a zkazit volno.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek