Úterý , 28. 11. 2023

René

10 tipů, jak zvládnout svůj první sólo trip. Respektujte kulturu a zjistěte si podfuky na turisty

Vybouchl vám na poslední chvíli parťák na dovolenou a vám nezbývá nic jiného, než se vydat na sólo trip? Nebo takovou cestu už několik týdnů plánujete, ale máte z toho respekt? Sólo cestování se může zdát náročné, nicméně pokud se dobře připravíte, jistě vás čeká zcela nezapomenutelný zážitek. Jak zvládnout první sólo cestu?
sólo
Zvládnete cestovat sólo.

18. 07. 2023

1. Promyslete cílovou destinaci

Jako před každou jinou dovolenou, i když jedete sólo je nejprve důležité vymyslet, kam vlastně pojedete. Jestliže vás čeká první cesta o samotě, doporučujeme vybírat ji především s ohledem na bezpečnost. Vydat se napoprvé do Latinské Ameriky, kde je velmi vysoká míra kriminality, sama, na vlastní pěst? To se nejeví jako ideální nápad. I vaše rodina jistě bude klidnější, pokud alespoň pro začátek zvolíte bezpečnější alternativu, bez ohledu na vaši dobrodružnou povahu.

Vždy hledejte informace o aktuálních přírodních podmínkách, nemocech, politické situaci a bezpečnosti žen v cíli vaší cesty. Tyto informace o aktuálním dění můžete přehledně najít na stránkách Ministerstva zahraničí. Oblíbenými destinacemi mnohých je Skotsko a jeho dechberoucí příroda, Island, Singapur nebo Thajsko.

2. Vybírejte bezpečné ubytování

Ještě před cestou doporučujeme připravit podrobný itinerář včetně rezervace ubytování. Právě v ubytování byste se měla cítit co nejvíce v bezpečí, ať už se ubytujete v hotelu, hostelu nebo přes Airbnb u místních obyvatel. Doporučujeme zaměřit se především na recenze, které mohou ledacos prozradit.

Na mnoha místech ve světě existují také tzv. female dormitory, ženské pokoje, které mohou sólo ženám na cestách dodat klid.

3. Cestovní pojištění

Samozřejmostí by mělo být také sjednání cestovního pojištění ještě před cestou. To platí pro všechny druhy dovolené, ale pro sólo cesty dvojnásob. Uvědomte si, že v případě, kdy se vám na cestě něco přihodí není kolem vás nikdo, kdo by vám s řešením náhlé nepříjemné situace pomohl.

Cestovní pojištění, ať už v základní nebo připlacené variantě, může na cestách vytáhnout v mnoha případech trn z paty. Nezapomeňte si udělat kopie cestovních dokumentů a přibalte je s sebou.

4. Respektujte kulturu

V každé zemi, kterou navštívíte, byste měli respektovat místní kulturu a zvyklosti. Pokud cestujete sama, doporučujeme zaměřit se na zvyklosti dané země ještě před odjezdem. Ženy by měly věnovat pozornost především dress codu v některých krajinách. Nikdy se neodhalujte více, než je vhodné.

5. Podfuky na turisty

Nenechat se na cestách nachytat, zvlášť pokud cestujete sama, může být těžké. Nedoporučujeme spoléhat se na to, že přece nejste naivní. Často se s takovými podfuky můžete setkat při cestě taxíkem, při fotografování, nakupování a dalších běžných aktivitách.

K TÉMATU  Dentální hygiena u psů se nesmí podceňovat jako návštěva veterináře

Ještě před cestou si proto zkuste zjistit nejčastější podfuky tzv. scamy na turisty. Mnoho se jich můžete dočíst na internetu v různých cestovatelských fórech nebo na blozích, kde cestovatelé sdílí své zkušenosti.

6. Cestujte nalehko

Cestovat nalehko jen s příručním zavazadlem není výhodou jen z důvodu financí, ale i pro vaši celkovou cestovatelskou pohodu. Na sólo cestování si totiž musíte všechny svoje zavazadla hlídat sama. Většinou není nikdo, kdo by vám je jen tak pohlídal. Ideální je proto sbalit se do batohu, který můžete mít vždy při sobě.

Věřte, že na cestu nepotřebujete všechno svoje oblečení, kulmu na vlasy, patery boty pro všechny možné příležitosti a veškeré kosmetické zásoby. Neberte si s sebou mnoho věcí a uvidíte, že lehké zavazadlo na cestách oceníte. Co byste z hlediska vybavení podcenit určitě neměla, je lékárnička.

7. Zůstaňte v kontaktu

Zůstat v kontaktu s někým doma a pravidelně o sobě dávat vědět je důležité nejen pro klid vaší rodiny, ale také pro vaše bezpečí. Doporučujeme pro tyto účely pořídit i místní sim kartu, díky které se bez omezení i mimo Evropu dostanete k internetovému připojení.

Zároveň vám doporučujeme uložit si všechna důležitá telefonní čísla: na pojišťovnu, složky záchranného systému i ambasádu.

fotografka
Nezapomeňte si cestu hlavně užívat.

8. Chraňte si své věci

Přijít na dovolené o mobil, peněženku, fotoaparát, notebook nebo i celé zavazadlo je noční můra každého cestovatele bez ohledu na to, zda je začátečník nebo ostřílený průzkumník. Chránit své věci na cestě by se měl snažit každý.

Pokud cestujete s jedním batohem, doporučujeme přibalit ještě menší zavazadlo, s kterým se budete moci vydat na výlety jen s tím nejnutnějším a zbytek věcí nechat v bezpečí v sejfu na ubytování. Stejně tak je vhodné přibalit si s sebou zámek.

Svá zavazadla si samozřejmě hlídejte, nespouštějte je z očí a ideálně je přidržujte – především ve frontách, davech, nacpaných uličkách, ale i v dopravních prostředcích.

9. Rozdělte si finanční prostředky

Dalším tipem z hlediska bezpečnosti je rozdělení finančních prostředků. Pokud vám někdo ukradne peněženku s drobnější hotovostí, máte tak jistotu, že další peníze zůstaly bezpečně na ubytování nebo v zavazadle.

K TÉMATU  11 nejkrásnějších trekových tras v České republice, které si užijete i sama

To samé platí i pro karty. Pokud cestujete sama, je ideální mít karet vícero. Stejně tak nenoste cestovní doklady v peněžence spolu s hotovostí. Mohla byste o ně poměrně rychle přijít.

10. Užívejte si to

Zatím to vypadá, že vás jen strašíme bezpečností. Cílem sólo dovolené je hlavně si ji užít, naučit se něco nového, nasbírat nové zážitky, zkušenosti, poznat nové lidi – a to vše je především zábava. I na party v klubu nebo na pláži se ale snažte dodržovat základní bezpečnostní pravidla: hlídejte své finance, nepřehánějte to s alkoholem, nespouštějte svoje drinky z očí, netoulejte se v noci zapadlými uličkami a vždy mějte výmluvu, proč musíte odejít domů, když se necítíte dobře v některé situaci.

Výhody sólo cestování

Cestovat sama není ani v nejmenším nuda a není to jen o neustálém strachu o své bezpečí. Být sólo přináší mnoho výhod.

  • Nemusíte se na nikoho ohlížet, naplánujete si jen to, co chcete vy, plány můžete kdykoliv změnit a přizpůsobit svým přáním. Na sólo tripu se stáváte nezávislými a flexibilními a nemusíte brát ohledy na své parťáky, protože prostě žádné nemáte.
  • Díky sólo cestování lépe poznáte sama sebe a naučíte se překonávat různé výzvy a své vlastní strachy, které vás možná brzdí i v běžném životě. Vaše komfortní zóna se posune o kus dál.
  • Získáte spousty cenných zkušeností a zvýšíte své sebevědomí. Je to úplně jiný zážitek, pokud si cestu naplánujete i prožijete úplně sama, bez pomoci partnera, přátel nebo cestovní kanceláře. Naučíte se díky takovým cestám dobře plánovat a také improvizovat, když se vaše plány zničehonic zhroutí.
  • Věřte nebo ne, pokud člověk cestuje sám je mnohem více otevřený poznávání dalších lidí. Je tedy dost možné, že na sólo cestě vybudujete nové přátelství, lépe poznáte novou kulturu nebo jazyk dané země.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zvládnete Svatojakubskou pouť Camino de Santiago sama?

Žít v zahraničí? 14 věcí, které musíte před tímto krokem zařídit

Zdroje článku:
https://www.top-armyshop.cz/magazin/solo-cestovani-nebojte-se-vyrazit-sami, https://zahorizont.cz/tipy-a-rady-nejen-pro-holky-jak-zustat-na-cestach-v-bezpeci/
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Je možné, že v běžném ortodoxním vztahu se necítíte příliš šťastní, i když vám tam nic nechybí. Možná by vám více vyhovoval otevřený vztah. Co to obnáší? Jaké jsou benefity? Jste vůbec typ pro otevřený vztah? Je mnoho věcí, které je předtím třeba brát v úvahu.
Milujete pohyb při hudbě? Dobře děláte! Nedávno bylo vědecky prokázáno, že právě dynamická hudba má na celkový výsledek cvičení velmi pozitivní vliv. Při domácím cvičení, ve fitku i v bazénu je proto skvělé se zaposlouchat do hudby. Co se s vaším organismem bude dít?
Šedá v interiéru vládne! Nejsou to pastelové barvy ani zářivé kombinace, které bychom chtěli vidět doma. Trendy a zájem zákazníků jasně ukazují, která barva se těší oblibě. Obývací pokoje, kuchyně, ložnice i koupelna, tam všude lahodí oku šedá. Žádná jiná barva se nemůže pochlubit takovým množstvím odstínů. Šedá maximálně těží z toho, že se ze všech barev nejvíc hodí k bílé, což je tradiční barva stěn v interiéru. Právě v kombinaci s černou nebo dalšími odstíny šedé spolu potom mohou vytvořit zázraky i u vás doma.
Období prázdnin a letních dovolených je už definitivně za námi. Přestože meteorologové slibují poměrně slušný podzim, sychravé dny spolu s deštivým počasím už nedočkavě klepou na dveře. Pokud vám zbývá ještě pár dnů dovolené nebo prostě máte chuť vyrazit někam na teplem, rozhodně se vám budou hodit naše tipy na hřejivou podzimní dovolenou.
Praha, 9. prosince 2021: Přírody si vážíme a je pro nás důležitá, nicméně náš vztah s ní vnímáme jako příliš povrchní. I to zjistil průzkum společnosti VELUX realizovaný v osmi evropských zemích včetně České republiky. Jsme přesvědčeni, že pobyt v přírodě pomáhá našemu fyzickému i psychickému zdraví, nicméně jen zřídka pozorujeme např. ptáky, stromy nebo mraky. Někteří lidé stráví až třetinu svého života před obrazovkou. Jak se tedy v dnešní době technologií přiblížit světu venku?
Když vám několik lékařů nezávisle na sobě oznámí, že v pětadvaceti letech máte počínající artrózu a nic se s tím nedá dělat, můžete udělat dvě věci. Buď to vzdát a trpět po zbytek života bolestmi kyčlí a všeho možného, nebo lékařům nevěřit a vzít situaci do vlastních rukou.
Barva roku 2020 pro interiér je klasická modrá. Hluboký a tmavý odstín modré dává cítit stabilitu, klid a komunikaci. V interiéru působí vyrovnaně a je ideální do prostoru určeného k relaxaci, hlubokým myšlenkám nebo přímo meditaci. V pracovně umí motivovat k lepšímu výkonu. Tmavá modrá barva dává také pocit bezpečí a v neposlední řadě je velmi elegantní.

Nepřehlédněte

Tato 25letá hvězda v podstatě předělala celý svůj styl hudby, módy, děl, ale stále je to stejná Miley Cyrus, kterou jsme znali a milovali od jejích dnů Hannah Montany. Přestože je Miley sama o sobě slavná již více než deset let, existuje spousta faktů, které někteří z vás možná neví.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek