Neděle , 23. 06. 2024

Zdeňka

10 tipů, jak zvládnout svůj první sólo trip. Respektujte kulturu a zjistěte si podfuky na turisty

Vybouchl vám na poslední chvíli parťák na dovolenou a vám nezbývá nic jiného, než se vydat na sólo trip? Nebo takovou cestu už několik týdnů plánujete, ale máte z toho respekt? Sólo cestování se může zdát náročné, nicméně pokud se dobře připravíte, jistě vás čeká zcela nezapomenutelný zážitek. Jak zvládnout první sólo cestu?
sólo
Zvládnete cestovat sólo.

18. 07. 2023

1. Promyslete cílovou destinaci

Jako před každou jinou dovolenou, i když jedete sólo je nejprve důležité vymyslet, kam vlastně pojedete. Jestliže vás čeká první cesta o samotě, doporučujeme vybírat ji především s ohledem na bezpečnost. Vydat se napoprvé do Latinské Ameriky, kde je velmi vysoká míra kriminality, sama, na vlastní pěst? To se nejeví jako ideální nápad. I vaše rodina jistě bude klidnější, pokud alespoň pro začátek zvolíte bezpečnější alternativu, bez ohledu na vaši dobrodružnou povahu.

Vždy hledejte informace o aktuálních přírodních podmínkách, nemocech, politické situaci a bezpečnosti žen v cíli vaší cesty. Tyto informace o aktuálním dění můžete přehledně najít na stránkách Ministerstva zahraničí. Oblíbenými destinacemi mnohých je Skotsko a jeho dechberoucí příroda, Island, Singapur nebo Thajsko.

2. Vybírejte bezpečné ubytování

Ještě před cestou doporučujeme připravit podrobný itinerář včetně rezervace ubytování. Právě v ubytování byste se měla cítit co nejvíce v bezpečí, ať už se ubytujete v hotelu, hostelu nebo přes Airbnb u místních obyvatel. Doporučujeme zaměřit se především na recenze, které mohou ledacos prozradit.

Na mnoha místech ve světě existují také tzv. female dormitory, ženské pokoje, které mohou sólo ženám na cestách dodat klid.

3. Cestovní pojištění

Samozřejmostí by mělo být také sjednání cestovního pojištění ještě před cestou. To platí pro všechny druhy dovolené, ale pro sólo cesty dvojnásob. Uvědomte si, že v případě, kdy se vám na cestě něco přihodí není kolem vás nikdo, kdo by vám s řešením náhlé nepříjemné situace pomohl.

Cestovní pojištění, ať už v základní nebo připlacené variantě, může na cestách vytáhnout v mnoha případech trn z paty. Nezapomeňte si udělat kopie cestovních dokumentů a přibalte je s sebou.

4. Respektujte kulturu

V každé zemi, kterou navštívíte, byste měli respektovat místní kulturu a zvyklosti. Pokud cestujete sama, doporučujeme zaměřit se na zvyklosti dané země ještě před odjezdem. Ženy by měly věnovat pozornost především dress codu v některých krajinách. Nikdy se neodhalujte více, než je vhodné.

5. Podfuky na turisty

Nenechat se na cestách nachytat, zvlášť pokud cestujete sama, může být těžké. Nedoporučujeme spoléhat se na to, že přece nejste naivní. Často se s takovými podfuky můžete setkat při cestě taxíkem, při fotografování, nakupování a dalších běžných aktivitách.

K TÉMATU  Womanizer! Hračka, kterou jednou zkusíte a už ji nepustíte z ruky

Ještě před cestou si proto zkuste zjistit nejčastější podfuky tzv. scamy na turisty. Mnoho se jich můžete dočíst na internetu v různých cestovatelských fórech nebo na blozích, kde cestovatelé sdílí své zkušenosti.

6. Cestujte nalehko

Cestovat nalehko jen s příručním zavazadlem není výhodou jen z důvodu financí, ale i pro vaši celkovou cestovatelskou pohodu. Na sólo cestování si totiž musíte všechny svoje zavazadla hlídat sama. Většinou není nikdo, kdo by vám je jen tak pohlídal. Ideální je proto sbalit se do batohu, který můžete mít vždy při sobě.

Věřte, že na cestu nepotřebujete všechno svoje oblečení, kulmu na vlasy, patery boty pro všechny možné příležitosti a veškeré kosmetické zásoby. Neberte si s sebou mnoho věcí a uvidíte, že lehké zavazadlo na cestách oceníte. Co byste z hlediska vybavení podcenit určitě neměla, je lékárnička.

7. Zůstaňte v kontaktu

Zůstat v kontaktu s někým doma a pravidelně o sobě dávat vědět je důležité nejen pro klid vaší rodiny, ale také pro vaše bezpečí. Doporučujeme pro tyto účely pořídit i místní sim kartu, díky které se bez omezení i mimo Evropu dostanete k internetovému připojení.

Zároveň vám doporučujeme uložit si všechna důležitá telefonní čísla: na pojišťovnu, složky záchranného systému i ambasádu.

fotografka
Nezapomeňte si cestu hlavně užívat.

8. Chraňte si své věci

Přijít na dovolené o mobil, peněženku, fotoaparát, notebook nebo i celé zavazadlo je noční můra každého cestovatele bez ohledu na to, zda je začátečník nebo ostřílený průzkumník. Chránit své věci na cestě by se měl snažit každý.

Pokud cestujete s jedním batohem, doporučujeme přibalit ještě menší zavazadlo, s kterým se budete moci vydat na výlety jen s tím nejnutnějším a zbytek věcí nechat v bezpečí v sejfu na ubytování. Stejně tak je vhodné přibalit si s sebou zámek.

Svá zavazadla si samozřejmě hlídejte, nespouštějte je z očí a ideálně je přidržujte – především ve frontách, davech, nacpaných uličkách, ale i v dopravních prostředcích.

9. Rozdělte si finanční prostředky

Dalším tipem z hlediska bezpečnosti je rozdělení finančních prostředků. Pokud vám někdo ukradne peněženku s drobnější hotovostí, máte tak jistotu, že další peníze zůstaly bezpečně na ubytování nebo v zavazadle.

K TÉMATU  Připomeňte si, jak vypadá sníh. Na náledí se rádi kloužeme a často padáme

To samé platí i pro karty. Pokud cestujete sama, je ideální mít karet vícero. Stejně tak nenoste cestovní doklady v peněžence spolu s hotovostí. Mohla byste o ně poměrně rychle přijít.

10. Užívejte si to

Zatím to vypadá, že vás jen strašíme bezpečností. Cílem sólo dovolené je hlavně si ji užít, naučit se něco nového, nasbírat nové zážitky, zkušenosti, poznat nové lidi – a to vše je především zábava. I na party v klubu nebo na pláži se ale snažte dodržovat základní bezpečnostní pravidla: hlídejte své finance, nepřehánějte to s alkoholem, nespouštějte svoje drinky z očí, netoulejte se v noci zapadlými uličkami a vždy mějte výmluvu, proč musíte odejít domů, když se necítíte dobře v některé situaci.

Výhody sólo cestování

Cestovat sama není ani v nejmenším nuda a není to jen o neustálém strachu o své bezpečí. Být sólo přináší mnoho výhod.

  • Nemusíte se na nikoho ohlížet, naplánujete si jen to, co chcete vy, plány můžete kdykoliv změnit a přizpůsobit svým přáním. Na sólo tripu se stáváte nezávislými a flexibilními a nemusíte brát ohledy na své parťáky, protože prostě žádné nemáte.
  • Díky sólo cestování lépe poznáte sama sebe a naučíte se překonávat různé výzvy a své vlastní strachy, které vás možná brzdí i v běžném životě. Vaše komfortní zóna se posune o kus dál.
  • Získáte spousty cenných zkušeností a zvýšíte své sebevědomí. Je to úplně jiný zážitek, pokud si cestu naplánujete i prožijete úplně sama, bez pomoci partnera, přátel nebo cestovní kanceláře. Naučíte se díky takovým cestám dobře plánovat a také improvizovat, když se vaše plány zničehonic zhroutí.
  • Věřte nebo ne, pokud člověk cestuje sám je mnohem více otevřený poznávání dalších lidí. Je tedy dost možné, že na sólo cestě vybudujete nové přátelství, lépe poznáte novou kulturu nebo jazyk dané země.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zvládnete Svatojakubskou pouť Camino de Santiago sama?

Žít v zahraničí? 14 věcí, které musíte před tímto krokem zařídit

Zdroje článku:
https://www.top-armyshop.cz/magazin/solo-cestovani-nebojte-se-vyrazit-sami, https://zahorizont.cz/tipy-a-rady-nejen-pro-holky-jak-zustat-na-cestach-v-bezpeci/
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

I nastávající maminky se chtějí líbit. Stejně jako u běžné módy musí být i těhotenské oblečení zároveň komfortní a praktické, a to po celou dobu těhotenství. Kde a jak ale takové oděvy vlastně vybrat?
Připravuje vás o nervy celulitida nebo akné? Řešení těchto kosmetických problémů představuje olej z čajovníku australského. Mimochodem, ten vás zbaví také lupů a pomáhá zneviditelnit vzhled jizev!
Není nevěra jako nevěra? Už to tak vypadá. Zatímco někdo se kvůli takovému pochybení bičuje celé měsíce, jiný si v pocitu, že své polovičce nasadil parohy výkladní skříně, doslova libuje. Holt každý to má jinak!
Sociální sítě vůbec nejsou tak nevinné, jak se tváří. Už jste někdy slyšely o tom, že vás bez výčitek mohou definitivně připravit o pracně vydřené štíhlé křivky, dobrou náladu i celkovou rovnováhu?
Vstupujeme do roku 2024 s očekáváním nových trendů a výzev na pracovním trhu. Článek "Trh práce v roce 2024: Kde a jak hledat nové příležitosti?" nabízí exkluzivní pohled na oblasti s rostoucím potenciálem a zaměřuje se na klíčové aspekty, které ovlivní profesní prostředí. Zjistíte, jaké nové příležitosti se formují v technologických inovacích, nových odvětvích a měnících se pracovních modelech. Přinášíme vám průvodce pro orientaci v rychle se měnícím pracovním prostředí a radíme, kde hledat nové možnosti pro rozvoj kariéry. Nezmeškejte příležitost seznámit se s trendovými odhady na pracovním trhu v roce 2024 a připravit se na úspěšné nalezení nových perspektiv pro váš profesní růst.
Mnoho žen vyššího věku se nemůže dočkat důchodu, ale je to vždycky výhra? Záleží na tom, kolik máte naspořeno. Zda jste využila penzijního spoření, nebo jste si spořila sama či s partnerem jiným způsobem. Protože jen z důchodu se v naší republice moc užívat nedá.
Japonská zahrada je působivý způsob úpravy okrasné zahrady. V Japonsku bývala zahrada dlouhodobě otázkou prestiže více, než kdekoli jinde ve světě. V Evropských zemích se nachází parky i zahrady, které si berou inspiraci právě v této zahradní architektuře. Jejich vzhled byl ale přizpůsoben našemu trendu úpravy zahrad. Nic to nemění na tom, že krásně upravená idealizovaná příroda v duchu japonské zahrady je prostě pastvou pro oči.
Plánujete nebo už dokonce čekáte druhé miminko, ale po prvním těhotenství máte za sebou císařský řez? Každá nastávající maminka se ve stejné situaci ptá, v čem je takové těhotenství jiné nebo jaká jsou rizika. A právě na to se vám nyní pokusíme odpovědět.
Pokud toužíte po romantice, nečekejte, až váš přítel naplánuje něco zvláštního, převezměte otěže a zajistěte si večer svých snů sami. Možná budete chtít naplánovat rande s ohledem na svůj vkus, ale pokud pro něj chcete připravit něco zvláštního, měla byste své plány přizpůsobit jeho zájmům. Zde je několik užitečných rad pro plánování romantického rande pro vás a vašeho přítele.
Vánoční svátky má snad každý rád! Vždyť se během nich jenom odpočívá, sledují se pohádky neustále jdoucí v televizi, také se pořád jí a rozdávají se dárky. Navíc jsou Vánoce dny, během kterých trávíme svůj čas s rodinou a všemi, na kterých nám záleží. Nebo přinejmenším doufáme, že máte o svátcích přesně takovou pohodu.

Výběr článků

Omrzely vás všechny ty stále dokola opakující se jídla, která si připravujete? Máte občas chuť odměnit vaše chuťové pohárky něčím netradičním – nebo něčím, co jste třeba ještě nikdy předtím neochutnali? V tom případě vám určitě uděláme chutě hned několika tipy na božská italská jídla, která zkrátka musíte ochutnat!
Sváteční období je v plném proudu, a s ním přichází potřeba najít rovnováhu mezi odpočinkem a aktivitami. Dnešní pondělní článek na Dámské Lize se věnuje této výzvě, přináší nápady a tipy, jak aktivně odpočívat mezi svátky. Bez ohledu na to, zda preferujete venkovní dobrodružství, relaxaci v pohodlí domova, nebo nové zážitky s rodinou a přáteli, čekají vás inspirace, jak plně využít krásné chvíle mezi vánočními svátky.
Jeden z nejvzrušivějších momentů každého roku nastal, vyrážíte na dovolenou. S tím je ale spojená řada povinností a výzev, mezi něž patří balení. Pro někoho je tato aktivita zcela zábavná, a navíc ještě umocněná o těšení se. Pro druhé balení představuje zase stres, který chtějí mít co nejdříve za sebou.

Nepřehlédněte

Vodu používáme všichni každý den. Aniž i to uvědomujeme, spotřebujeme jí obrovské množství – o čemž mnohdy ani nevíme. Zjistíme to, až nám přijde roční vyúčtování a začnou se nám nad ním protáčet panenky. Nicméně existují způsoby, jak vodou v domácnosti šetřit, aniž by nás to nějak omezilo, A hned bude pohled na každoroční vyúčtování veselejší. Jak v domácnosti šetřit vodou?
Říká se: „S chlapem špatně, ale bez něj ještě hůř.“ Tohle rčení nezní pro nás, ženy, tedy vůbec optimisticky! Skoro to vypadá, že ať tak nebo tak, máme to úderem plnoletosti prostě spočítaný, jen s tím chlapem bude ta hrůza zvaná život jaksi snesitelnější. V posledních letech si však stále více žen po rozchodu či rozvodu raději zvolí život o samotě. A navzdory tomuto rčení jen kvetou. Proč tomu tak je? Že by přece jen život bez chlapa skýtal také nějaké výhody? Samozřejmě! Tady jsou.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek