Pondělí , 29. 05. 2023

Maxim

S bráchou nebo sestrou jste si vzdálení. Jak napravit staré křivdy a zase se bavit se sourozenci?

Život není pokaždé procházka růžovým sadem a občas nastávají situace, do kterých se nikdo z nás nehrne. Hádka nebo nepříjemné životní situace, do kterých se dostaneme se sourozenci, pak obzvláště bolí.
sourozenci
Vztahy se sourozenci jsou velmi důležité. Snažte si je zachovat. (zdroj foto: pixabay.com)

29. 05. 2020

Jak to udělat, abyste se dokázali přenést přes staré křivdy, zase se sourozenci bavit? A proč je dobré si vztahy v rodině zachovat?

Tak blízcí, a přesto tak vzdálení

Je úplně jedno, zda se váš sourozenec nachází o pár poschodí níže, nebo bydlí na druhém konci světa. Byli jste spolu vychováni, a pouto, které se mezi vámi vytvořilo, nejde smazat. Mít rodinu považují všechny domorodé národy světa za to největší bohatství. A nebojte se, i oni se někdy hádají s těmi, kdo patří do jejich rodinného kruhu. V dospělosti se stává, že i stejně vychované osoby si jdou naprosto rozdílnou životní cestou, a pak je udržet dobré a vřelé vztahy s vlastním bráchou, nebo ségrou více než složité.

Křivdy, které zabolí

Nejvíce vzdálení si s vlastními sourozenci býváme v době, kdy máme děti. Samozřejmě jste zřejmě již během seznámení s partnerem či partnerkou vašeho sourozence pozorovali jakési změny v chování, ale teprve až s příchodem dětí na svět se mezi vámi vyskytne doslova propast. Je úplně jedno, jaký názor zastáváte.

Ale připadá vám naprosto zdrcující, že někdo tak blízký, jako váš vlastní sourozenec, se najednou chová tak nelogicky. Odtud už je jen krůček k pocitu křivdy a zrady. Třeba jen nepříjemné a kousavé poznámky. Nebo se dozvíte, že jste pro sestřina partnera velmi nevítaným člověkem. Cokoliv. Stane se něco, na co se nelze připravit. A bolí to. Zklamání prostě bolí.

zdroj foto: pixabay.com

Jak z toho ven?

Možná máte pocit, že ještě máte sílu na to „zatáhnout za záchrannou brzdu“. V tom případě zkuste váš vztah zachránit například tím, že si se sourozencem dáte schůzku mezi čtyřma očima. Pokusíte se naznačit, co vám dělá starosti, a zda byste to mohli společně zvládnout. Určitě zmiňte, že vám na něm záleží, a že ho nechcete ztratit. A zkuste spolu vymyslet nějaký nový rodinný vzorec, který vám bude fungovat. Neshodnete se s partnerem či partnerkou vašeho sourozence? Domluvte se, že se budete vídat bez nich. Uspořádejte společný výlet, třeba jen vy dva, nebo s dětmi. Partnery vynechte.

K TÉMATU  Petr (54): Manželka se nedokáže vyrovnat s tím, že se děti osamostatnily

Když jste se ocitli v situaci, kdy vás sourozenec vyloženě zraňuje, zkuste to alespoň jednou vyřešit opět o samotě, bez dalších členů rodiny. Upřímnou snahou o záchranu vztahu nikdy neuděláte chybu, a i kdyby se vám nic nepodařilo zachránit, můžete odejít s klidným vědomím, že jste udělali to nejlepší.

Proč je dobré zachovat vztahy v rodině?

Přemýšlíte někdy, zda ještě vůbec chcete udržovat se sourozenci jakýkoliv kontakt? V případě, že ne, pročtěte si následující řádky. Vztahy v rodině patří k tomu nejsložitějšímu, co se nám v životě dostává. Je zde spousta vzorců chování, které nás ovlivňují po celý zbytek života. A i když je lehčí před problémem utéct nebo zavřít oči, ve skutečnosti to nikam nevede. Před myšlenkami neutečete. Vědomí, že jste někoho ze života vyškrtli, vás stejně bude provázet a do života vám nic dobrého nepřinese.

Mnohem lepší variantou je „vztah na dálku“. Když se nechcete vidět, alespoň zachovejte minimální kontakt tím, že si občas pošlete třeba pár fotek z domácnosti, nebo krátké video dětí. Stačí připsat pár vět a na konec přiložit otázku: „Jak se máš ty?“ Nedoporučujeme přitom posílat fotky z dovolených, které dokážou dráždit nervy každého, kdo nežije naprosto stejným způsobem života.

Dobré vztahy v rodině, i když nebudou vřelé, je třeba uchovat také pro vaše děti. A pokud ještě žijí vaši rodiče, zřejmě nám dáte za pravdu, že vás raději vidí spolu než rozhádané.

Přejeme vám, abyste se v rodinných vztazích neztratili, a abyste dokázali nalézt cestu odpuštění a nového začátku pro vztah s vašimi sourozenci.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Sešívané rodiny. Moje děti, tvoje děti a možná i naše děti. S jakými problémy musíte počítat?

Máte nový vztah a chcete ho otestovat. Zkuste ztroskotat s lodí a uvidíte, na čem jste

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Děti a mobilní telefony, to je časté téma k rodičovské diskuzi. Nikomu se nelíbí, kolik času u displejů chytrých zařízení děti tráví. Sami rodiče jim přitom přístroje dávají do rukou nebo jim jdou špatným příkladem. Navenek jsou nespokojení, ale zároveň si tak usnadňují práci a nechávají dítě zabavit se po svém. V jiných případech jim sami ukazují, kolik času u telefonu sami tráví. Proč to není dobře a jak situaci řešit?
Zima už mnohé začíná deprimovat, proto se snaží vnést si první střípky jara alespoň k sobě do šatníků. Svetry tak stále zůstávají v popředí, ale pomalu začínají být vytěsňování kousky nejmódnějších stylů přicházejícího teplejšího ročního období. Víte, co se bude nosit?
Každá žena má svou oblíbenou kabelku. A často se nejedná jen o jeden kousek! Co vše dámy v kabelkách nosí a na co jich potřebují tak moc? Stejně jako oblečení a boty podléhají módním trendům, tak také kabelky a peněženky jsou ovlivněné světem módy. Pořádají se módní přehlídky zaměřené přímo na kabelky, peněženky a módní doplňky. Co tedy obsahuje taková typická dámská kabelka?
Zázvor je v podstatě všelék. Jakmile cítíme příznaky nachlazení, je dobré po něm sáhnout a uvařit si z něj čaj, zlepšuje také trávení a využívá se v orientální kuchyni, kde se cení zase jeho výrazná chuť. Snad všichni známe zázvor čerstvý, ale i sušený nebo ve formě koření. I když nám zcela jistě prospívá, nic se nemá přehánět, a i zázvor může být někdy nebezpečný. Kdo by si na něj měl dávat pozor a v jakých případech skutečně škodí?
Monstera – pokojová rostlina s monstrózními listy, která je součástí českých rodin už od nepaměti. V mnoha domácnostech se dědí po generace – pěstovaly ji babičky, matky, dcery i vnučky. Je ideální rostlinou do moderních i starších domovů, hravě si s ní poradí i začínající pěstitelé. Ke svému životu totiž nevyžaduje prakticky nic.
No, opravdu není řeč o situaci, kdy by dítě z nějakého důvodu mělo indigově modrou barvu. Tuto barvu však může mít jeho aura, proto takové označení. Tyto děti jsou tak trochu zvláštním úkazem v našem světě a je dobré naučit se jim porozumět. Ale také to může být trochu jinak a můžete si myslet, že indigové děti jsou prostě jen děti odlišně vychovávané a snažíme se tu obhájit jejich nepřizpůsobivé chování.

Nepřehlédněte

Problémů, které člověka dokážou potrápit, je celá spousta. Mezi ně patří také zánět močových cest, který je velmi bolestivou zdravotní potíží. Ať už postihne ženu nebo muže, umí vyvolat nepříjemné pocity a dokáže člověka potrápit. Proto si pojďme prozradit, jak ho vyléčit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek