Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

S bráchou nebo sestrou jste si vzdálení. Jak napravit staré křivdy a zase se bavit se sourozenci?

Život není pokaždé procházka růžovým sadem a občas nastávají situace, do kterých se nikdo z nás nehrne. Hádka nebo nepříjemné životní situace, do kterých se dostaneme se sourozenci, pak obzvláště bolí.
sourozenci
Vztahy se sourozenci jsou velmi důležité. Snažte si je zachovat. (zdroj foto: pixabay.com)

29. 05. 2020

Jak to udělat, abyste se dokázali přenést přes staré křivdy, zase se sourozenci bavit? A proč je dobré si vztahy v rodině zachovat?

Tak blízcí, a přesto tak vzdálení

Je úplně jedno, zda se váš sourozenec nachází o pár poschodí níže, nebo bydlí na druhém konci světa. Byli jste spolu vychováni, a pouto, které se mezi vámi vytvořilo, nejde smazat. Mít rodinu považují všechny domorodé národy světa za to největší bohatství. A nebojte se, i oni se někdy hádají s těmi, kdo patří do jejich rodinného kruhu. V dospělosti se stává, že i stejně vychované osoby si jdou naprosto rozdílnou životní cestou, a pak je udržet dobré a vřelé vztahy s vlastním bráchou, nebo ségrou více než složité.

Křivdy, které zabolí

Nejvíce vzdálení si s vlastními sourozenci býváme v době, kdy máme děti. Samozřejmě jste zřejmě již během seznámení s partnerem či partnerkou vašeho sourozence pozorovali jakési změny v chování, ale teprve až s příchodem dětí na svět se mezi vámi vyskytne doslova propast. Je úplně jedno, jaký názor zastáváte.

Ale připadá vám naprosto zdrcující, že někdo tak blízký, jako váš vlastní sourozenec, se najednou chová tak nelogicky. Odtud už je jen krůček k pocitu křivdy a zrady. Třeba jen nepříjemné a kousavé poznámky. Nebo se dozvíte, že jste pro sestřina partnera velmi nevítaným člověkem. Cokoliv. Stane se něco, na co se nelze připravit. A bolí to. Zklamání prostě bolí.

zdroj foto: pixabay.com

Jak z toho ven?

Možná máte pocit, že ještě máte sílu na to „zatáhnout za záchrannou brzdu“. V tom případě zkuste váš vztah zachránit například tím, že si se sourozencem dáte schůzku mezi čtyřma očima. Pokusíte se naznačit, co vám dělá starosti, a zda byste to mohli společně zvládnout. Určitě zmiňte, že vám na něm záleží, a že ho nechcete ztratit. A zkuste spolu vymyslet nějaký nový rodinný vzorec, který vám bude fungovat. Neshodnete se s partnerem či partnerkou vašeho sourozence? Domluvte se, že se budete vídat bez nich. Uspořádejte společný výlet, třeba jen vy dva, nebo s dětmi. Partnery vynechte.

K TÉMATU  Nevěra: V čem se liší mužské a ženské podvádění?

Když jste se ocitli v situaci, kdy vás sourozenec vyloženě zraňuje, zkuste to alespoň jednou vyřešit opět o samotě, bez dalších členů rodiny. Upřímnou snahou o záchranu vztahu nikdy neuděláte chybu, a i kdyby se vám nic nepodařilo zachránit, můžete odejít s klidným vědomím, že jste udělali to nejlepší.

Proč je dobré zachovat vztahy v rodině?

Přemýšlíte někdy, zda ještě vůbec chcete udržovat se sourozenci jakýkoliv kontakt? V případě, že ne, pročtěte si následující řádky. Vztahy v rodině patří k tomu nejsložitějšímu, co se nám v životě dostává. Je zde spousta vzorců chování, které nás ovlivňují po celý zbytek života. A i když je lehčí před problémem utéct nebo zavřít oči, ve skutečnosti to nikam nevede. Před myšlenkami neutečete. Vědomí, že jste někoho ze života vyškrtli, vás stejně bude provázet a do života vám nic dobrého nepřinese.

Mnohem lepší variantou je „vztah na dálku“. Když se nechcete vidět, alespoň zachovejte minimální kontakt tím, že si občas pošlete třeba pár fotek z domácnosti, nebo krátké video dětí. Stačí připsat pár vět a na konec přiložit otázku: „Jak se máš ty?“ Nedoporučujeme přitom posílat fotky z dovolených, které dokážou dráždit nervy každého, kdo nežije naprosto stejným způsobem života.

Dobré vztahy v rodině, i když nebudou vřelé, je třeba uchovat také pro vaše děti. A pokud ještě žijí vaši rodiče, zřejmě nám dáte za pravdu, že vás raději vidí spolu než rozhádané.

Přejeme vám, abyste se v rodinných vztazích neztratili, a abyste dokázali nalézt cestu odpuštění a nového začátku pro vztah s vašimi sourozenci.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Sešívané rodiny. Moje děti, tvoje děti a možná i naše děti. S jakými problémy musíte počítat?

Máte nový vztah a chcete ho otestovat. Zkuste ztroskotat s lodí a uvidíte, na čem jste

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

„Není ta omáčka moc kyselá? Nejsou ty knedlíčky moc mazlavé?“ Citát z oblíbeného filmu dokumentuje, jak málo si některé ženy věří. A to i v případě, že svou práci zvládají skvěle. Jste jedna z nich? Také máte pocit, že nic neuděláte perfektně? Možná se jen podceňujete. A že nejste dokonalá? Hoďte pochybnosti za hlavu a mějte se ráda!
Každoročně je v České republice diagnostikováno více než 7 200 nových případu onemocnění karcinomem prsu, což odpovídá více než 133 pacientům na 100 tisíc obyvatel. Jedná se o jeden z nejzávažnějších epidemiologických problémů. Jedinou možností boje je včasná diagnostika a úspěšná léčba. Mezi nejagresivnější formy patří zánětlivá rakovina prsu.
Náš domov je prostor, kde bychom se měly cítit bezpečně. Je to místo, kde čerpáme psychickou pohodu a energii na další dny. Jak jste na tom vy? To vám prozradí náš numeroskop.
Většinu žen za život čeká několik událostí, které vyžadují speciální prádlo. Nemyslíme tím ale svatbu, výročí nebo kulaté narozeniny. Na mysli máme těhotenství, mateřství i samotnou menstruaci. Víme, že pohodlí začíná už pod šaty a při těchto událostech to platí dvojnásob.
Plavání s kojenci je v posledních letech na vzestupu. Kdo nechodí plavat, jako kdyby nebyl. A proč? Protože plavání přináší mnoho výhod nejen pro miminka, ale také pro jejich maminky.
Že jsem vychovávána tetou, jsem se dozvěděla v patnácti letech. Do té doby jsem netušila, že mí rodiče nejsou mými rodiči, že se o mě od malička stará moje teta. Byl to pro mě šok, ale se situací jsem se smířila docela rychle. Snažila jsem se však vždycky najít svou biologickou matku, která mi chyběla, a chtěla jsem ji poznat.
Co vede vegetariány k jejich rozhodnutí přestat jíst maso? Co toto rozhodnutí do jejich života přinese a jak jsou na tom zdravotně oproti zbytku populace? Podívejte se na rozhovor s veganem a vegetariánkou, kteří se rozhodli ze dne na den přestat jíst maso.
Začalo jaro, a s ním přichází i chuť na grilování. Posedět na zahradě u stolu je jedna věc, ale venkovní kuchyně nabídne jedinečnou atmosféru a stane se centrem posezení pro teplé víkendy nebo večery. Prohlédněte si galerii a inspirujte se!
Každoročně je v České republice diagnostikováno více než 7 200 nových případu onemocnění karcinomem prsu, což odpovídá více než 133 pacientům na 100 tisíc obyvatel. Jedná se o jeden z nejzávažnějších epidemiologických problémů. Jedinou možností boje je včasná diagnostika a úspěšná léčba. Mezi nejagresivnější formy patří zánětlivá rakovina prsu.
Aby tělo fungovalo správně, je zapotřebí mít vyvážené množství ženských i mužských hormonů. Zkrátka od všeho tak akorát. Každý takový výkyv - nedostatek, nebo naopak nadbytek jednotlivých hormonů, dokáže ženám způsobit značné problémy. A o jednom z nich se právě nyní pobavíme.
Ptáte se, kde využít kameny v zahradě, aby vše fungovalo? Váš pozemek je místem, kde se snoubí krása přírody s kreativitou. Horniny a minerály přidávají estetickou hodnotu, ale také mohou ovlivnit její funkčnost a zdraví. Poradíme vám s výběrem.
Jsem už roky rozvedená a svou dceru vychovávám sama. Moje rodina je s tím smířená, ale moje bývalá tchyně to nikdy nerozdýchala. Ona je prostě stará škola, je věřící, a tak s ní náš rozchod docela zamával. Zpočátku mě nechtěla už nikdy vidět, pak ale ovdověla a chtěla se více sblížit s vnučkou.

Výběr článků

Pozorujete okolo sebe generaci teenegarů a říkáte si, co je to vlastně teď za módu? Pojďte se s ní seznámit a uvidíte, že vám hned přiroste k srdci. Urban fashion se totiž jednoduše zapracuje do každého stylu!
Plavky již dlouho nejsou brány jen jako nutné zakrytí těla při pobytu o vody. Naopak, i toto oblečení provází vývoj a plavková móda snad nikdy nebyla tak různorodá, jako je právě teď. Jaké plavky tedy ale budou letošní sezonu in?
Hledáte-li kvalitní nepromokavé boty, které využijete zejména v nepříznivých dešťových podmínkách, zkuste se poohlédnout po stylových dámských holínkách. Na trhu jsou vysoké i nízké typy holínek, které nejsou pouze funkčním doplňkem, ale také vysoce módním prvkem našeho outfitu. Na následujících řádcích se tak dočtete, co všechno by bylo dobré vzít v potaz, než si nové dámské holínky zakoupíte.

Nepřehlédněte

Rozchod může být komplikovaný a emotivní proces, avšak někdy přesto zůstává láska mezi lidmi i po konci vztahu. Dnešní článek na Dámské Lize se věnuje této citlivé situaci, kdy i přes rozhodnutí o rozchodu zůstává mezi bývalými partnery láska. Prozkoumáváme možnosti, jak s tímto paradoxem pracovat, jak najít rovnováhu mezi uzavřením minulosti a udržením vzájemného respektu a lásky.
Dětská postýlka by nebyla kompletní bez dětské matrace. Jak ale matraci pro dítě vybrat a dopřát mu tak během spánku co nejlepší podmínky a bezpečí? S výběrem nejlepší dětské matrace se pojí celá řada tipů a doporučení, kterými byste se měli řídit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek